sir ie acturen 2)oor eigen kracht *ectiet„ tner ^nuficiuten, enmantfils, Cofseilen. ff en MAANDAG FEBRUARI ÖEME ENTEBESTUU R Politiek en Waarheid. 1920 Dopen FEUILLETON 39 end Noiaris VAN te Vlissingc-n, is l op MAANDAG 1920 en volgende es n.m. 2 uur, iu louw' aan de Em- C R E DI E T pU. rnlijke partij de Flrina S. A. Jeventer Fijne Bukskins, iviof, Datrteslaken, Flanel, keurige alle kleuren en te Stoffen en 'i hi asünnen, Katoen, :lgoed, gekleurde (atoenen, Satinet, ages en Netel doet, tdden-, Boni- ej e sorteering Para- en Dames Onder- van 10 12 uur oopdag, als wan- zijn te bekomen, fcees'cr POLAK. ER1J IN PAPIER. 3ROERSE. 80. concurreerende prij- kken en Pakpapierent 'ORSELEIN, IEWERK. ZEELANDIA". dé, Hendrikstr. lijke Artikelen, ten, Galanterieën. 44; RIJ IN CHOCOLA- 1KERWERKEN. DER LEEUW', obstraat 29. Kwatta-artikeien En Detail. ODE-ARTIKELEN. ANDRIESSE. Hoflev. - Tel. 121 Indische uitrustingen formen. MNASTIEK EN SSAGE. VAN BEMMEL. i3. Telefoon 161. sche Behandeling tS, JUWELIERS. DALSUM ZONEN* l Telefoon 251. )LF, Juwelier. 10. Tel. 28Tf. Zilveren Werken. Reparatie-Inrichting. APPER. .NGERMAN. amypark 37. en Toilet-Artikelen. VL1SS1NCSCHE COURANT ADVERTENTIE PRIJS Van 1—4 regels: ƒ1.— voor iedere regel meer 24 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 48 cent per regel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen van i5 regels 50 centiedere regel meer 12 cent, bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels ƒ1.55, tedere regel meer 24 cent. ABONNEMENTS PRIJS Voor 'Vlissingen en gemeenten op Wal cheren ƒ2.per drie maanden. Franco door het geheele rijk 2.30. Week-abon- nementen 15 cent Afzonderlijke nummers i cent HINDERWET. Kennisgeving. Burg. en Weth. van Vlissingen, gezien de artikelen 6 en 7 der Hinderwet, geven bij deze kennis, dat bij hen is ingekomen een verzoek van J. W. v. d. LINDEN, di recteur der N.V. ,,De Zoete Inval" alhier, om vergunning tot uitbreiding van de be staande bakkerij, door het plaatsen van een eiectro-motor van V/2 P.K. in het per ceel kadastraal bekend gemeente Vlissin gen, sectie D no. 557 aan de Vrij gang no. 14 en Walstraat no.»98 dat dit verzoek met de bijlagen, te be ginnen met Maandag den 16en Februari 1920 op de gemeente-secretarie, 3e afdee- ling, ter visie zal gelegd worden en dat den veertienden dag na dien, zijnde den len Maart 1920 ten raadhuize, des namid dags. ten 3 ure gelegenheid zal gegeven worden om bezwaren tegen de uitbreiding dier inrichting in te brengen, zullende zij. die niet overkomstig art. 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur of een of meer iï\ner leden zijn verschenen, teneinde hun ne bezwaren mondeling toe te lichten, niet tot beroep gerechtigd zijn, terwijl gedu rende drie dagen vóór dat tijdstip, ter ge meente-secretarie, 3e afdeeling, van de ter zake ingekomen schrifturen kennis kan genomen worden. Viissingen, den 16 Februari 1920. Burg. en Weth. voornoemd. VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. Zoo men den volksmond geiooven zou, dan zijn er ter wereld geen grooter tegenstrijdigheden denkbaar dan er bestaan tusschen de waarheid eener- ztjds, de politiek anderzijds. En inder daad, de laatste heeft het er naar ge maakt. Indien wij de beraadslagingen volgen in de gemeentelijke, provinciale of staatscollege^, a! om het even, geen zaak wordt er besproken, geen kwestie behandeld, geen woord nauwelijks ge zegd, of de politiek geeft er haar kleur, haar gedaante, haar karakter aan. Kwade zaken vinden in de politiek hun beste advokaten, weinig oorbare dingen hun ijverigste verdedigers, verbloemde waarheden hun dringendste verkondi gers. De zaak des ganschen volks wordt in de politiek vertroebeld en op neven sporen geleid partijwinst dingt bij alles naar den voorrang en wat er we zenlijk te verbeteren valt, wordt maar al te vaak óf op de lange baan van het dusgenoemd politiek beleid, óf ook wei voorgoed in den doofpot der vergetel heid gestopt. Roman van H. ABT. Zoovelen onzer hadden gehoopt en verwacht, dat de groote oorlog, die, wat men hem ook verwijten mag, nochtans een stoot heeft gegeven aan een nieuw staatkundig leven der volken, ook in het algemeen aan de verpolitieking van het openbare leven een einde zou heb ben gemaakt, of voor het minst zuive rend ten deze zou hebben uitgewerkt. Helaas, dat is niet geschied, onder een anderen naam misschien, maar niette min onder hetzelfde politieke vaandel, trekken de partijen opnieuw in de ver schillende landen op, zoogenaamd tot welzijn van allen, maar inderdaad tot voordeel en winst van de eigen groep, de eigen bondgenooten of partijgan gers. En opnieuw is het aldus mogelijk, dat in alle parlementen de partij-poli tiek, enghartig en exclusief, weder als van ouds op den voorgrond is getreden, en, na verbreking van den dusgenaam- den Godsvrede, wederom het leven der volken volkomen beheerscht. Terwjjl elk land, geteisterd ais het is door een on zegbaar oorlogswee, halsreikend uitziet naar eendrachtig samengaan van al zijn burgers, ter bereiking van het grootsclie doelwit, om eindelijk toch uit dtn baaierd van overstelpend leed en ver warring, van twist en vijandschap te geraken, is de groote wig der politieke tweespalt reeds gedreven in tie voegen en de naden van menig staatsgebouw en verricht zij haar afbrekend werk, daar waar ons aller opbouw en herstel eerste eisclt in het bestaan der natiën is. Amerika, waar de Senaat zoo gansch en al verpolitiekt is, als mogelijk ner gens ter wereld een tweede voorbeeld van valt aan te wijzen, is daarvan een voorbeeld uit helaas veie. De oppositie van dien Senaat tegen de ratificatie van het vredesverdrag, met in haar na sleep onthouding der Vereenigde Sta ten bij de aansluiting tot den Volkeren bond, steunt louter en alleen op gron den ëener aller ze/fzuchtigste partij-po litiek. Of de wereld er te meer door in onrust blijft, daar vraagt zulk een po litiek, nocli zulke politici naar. En in dien wij de oorzaken zouden moeten opsporen, waarom, terwijl gansch de menschheid naar verlichting der druk kend zware lasten vraagt, die opheffing uit het diep moeras van verloren volks geluk maar steeds uitblijft, dan zouden we niet mistasten door op het groote euvel van volksmisleiding door een verpolitiekt staatkundig leven de hand te leggen. Politiek en waarheid, zij gaan maar al te zelden, zoo ai ooit, tezamen bei de vereend echter, zouden zij metter daad voor elk land een zegen kunnen zijn. Daarheen nochtans moet en zal liet gaan, wil de wereld eenmaal gene zen raken van de afschuwelijk diepe, ja welhaast ongeneeslijke wonden, haar in de laatste jaren zoo wreedelijk ge slagen. Daartoe kan het komen, wan neer in alle lagen der bevolking wordt ingezien en begrepen, dat vooralles het leugenachtige, schijnheilige en onwaar achtige dat het politieke leven aan 23) Waaraan denkt u thans vroeg hij plotseling. Zij werd erg verlegen ik och aan niets. En daarbij zet u zoo'n gezichl Wat voor een gezicht vroeg ze en zag er met haar bios en haar schelm- schen en onbewust een beetje coquetten oogopslag nog verleidelijker uit aan s'raks. Ja wat voor een Zoo ter, En hij bedt met de prachtig witte tau ten begeerig in het gebak van tante "iekchen. Dreigend hief Kathe Eilert den wijs vinger op. Rudi trok het hoofd tusschen den schouder als een jongen, die een standje krijgt, en vertrok den mond, alsof hij zou gaan huilen. Maar grootmoedertje, wat heb ik dan nu toch al weer gedaan Dat liet zoo lekker smaakt, kan ik tcch niet hel pen j Laat het u dan goec! smaken, nim- 1 nier zat, zei ze, en schoof hem de rest van tante Riekchen's producten toe Ja gebak zuchtte hij met een nadruk, die geen twijfel overliet, of hij liad gaarne wat anders geproefd. En toen, alsof hij een volgende terechtwij zing voorkomen wilde, sprong hij op en wees naar de groote zaal, waaruit de tonen van een wals naar buiten dron gen. Daar binnen wordt gedanst. Zul len wc een poosje gaan kijken Ook zij sprong op, alsof ze ver heugd was, dat het gesprek een andere wending nam. In de zaaldeur staande keken ze naar het dansen. Eerst de wals, daarna een Kreuzpolka, toeri weer een wals de be kende uit de operette „wir tanzen Rin- gerreihe einmal hin und her". Eerst neu riënd, later luidkeels zingend begeleid den de dansende paren de muziek. Ook de mooie Rudi zingt zachtjes mee; dicht bij Kathe -Eilert's oor klinkt feeder en zacht zijn smeltend tenorgejuid „Und steut der Sandmann dann aus einen Sack den Schlaf, dann singen alle Eng- lein Gott, wie sind die brav". En plotseling heeft hij zijn arm om Kathe's middel gelegd, en terwijl hij een wiegende beweging met zijn lichaam maakte, vroeg hij zullen we ook eens, omdat we ook zoo braaf zijn O, neen, niet dansen, wilde ze heel verschrikt uitroepen, maar ze liet zich toch door hem over den drempel trek ken. En eenigszins verlegen lachend, zei ze U zult u met mij blameeren. Ik kan immers heelemaa! niet dansen. Met mij kan ieder het, wilde hij antwoorden, maar hij bedacht zich en luisterde Met mij zult u het wel kun nen. Ze kon het werkelijk. Omdat ze een voortreffelijken danser had Of wijl ze zich doof den arm van het geluk voelde voorfgedragen Zij had de oogen half gesloten en glimlachte stil en in de mu ziek hoorde ze vreemd genoeg twee me lodieën, die uit de operette en de an dere van hedn is heden 1 De dans was geëindigd. Ze waren weer buiten in den tuin en gingen lang zaam naast elkander naar het water en kleedt, teniet worde gedaan. Dan alleen kan de binnenlandsche en buitenland- sclie politiek der volken op gezonder banen worden gevoerd. Om tot zulk een gezonden grondslag van een naar waarheid opbouwend en heilbrengend politiek leven te kQmen is het echter vooralles noodzakelijk, dat zich veel meer dan tot dusver het geval was, de besten onzer op allerlei gebied van het openbare leven, laten gelden en dat zij anderen in het goede voorgaan. Ai te veel blijven nog flinke krachten, nog knappe mannen en vrouwen afzij dig van de algemeene zaak, en onthou den zij aldus aan de maatschappij de vruchten hunner kostelijke gaven. Daar door wordt het mogelijk, dat velen, die noch de kennis noch het karakter heb ben, om in den waren zin des woords leiders hunner medeburgers te zijn, naar het eerste plan der politieke con stellatie dringen en er de lakens uit- deelen. Dit mag niet zoo zijn, of kan bestendigd blijven, op gevaar af van den toestand alierwege nog nijpender te zien worden, dan hij nu reeds is. Laten daarom allen, die zich van het groote belang der zaak waar het hier om gaat bewust zijn, zich aangorden om de wer kelijkheid, de waarheid in het openbare politieke leven van hun volk meer te dienen en tot grooter eer te brengen, dan nu nog geschiedt. BI^fnlINLT De ex-keizer. Een draadloos Fransch bericht zegt, dat volgens een mededeeling uit Lon den de tweede nota inzake den gewezen keizer door den Engelschen en den Franschen gezant gezamenlijk aan de Nederiandsche regeering overhandigd zal worden. Volgens de „Echo de Paris" laten de geallieerden elke gedachte om den kei zer voor een internationaal hof te da gen varen en er op aandringen, dat hij in Nederlandsch-Indië geïnterneerd zal worden. Reuter meldt, dat de tekst van den brief van de geallieerden aan de Ne deriandsche regeering Vrijdag definitief vastgesteld is. Hij is onderteekend door Lloyd George. De tekst zou heden open baar gemaakt worden. De kwestie Van Groenendael. De R. K. Kiezersbond voor Limburg heeft de volgende motie aangenomen „Gelet op het bij algemeene stemming na hoor en wederhoor genomen besluit van 1 Februari der katholieke Kamer club, om den heer mr. dr. H. A. C. van Groenendaal van het lidmaatschap de zer club uit te sluiten, bij schrijven van 16 October 11. ter kennis gebracht van het hoofdbestuur van dezen bond gehoord de besprekingen in de alge meene vergadering te Sittard van 16 October 1919 in zake door den lieer Van Groenendael op of omstreeks 20 Juli 1919 te Brussel gedane stappen tot het uitlokken eener volksstemming in Limburg gelet op het behandelde in de verga spraken niet. Bij den steiger gai een veerboot het sein tot vertrek. Dat gaat naar de Müggelbergen. Zullen we meegaan vroeg hij en ze glimlachte ja. Daarop zaten ze op de stoomboot en Kalhe Eilert haalde diep adem en keek als een pas ontwakende met heldere oogen haar metgezel aan. Weet u wel, dat dit zooevcn mijn eerste dans was De mijne ook, antwoordde hij ernstig. Dat geloof ik niet van u, wilde ze zeggen, en geloofde hem toch, ge loofde, wat haar uit zijn oogen zoo eerlijk aanzag en over haar gelaat een lieven blos deed komen. Toen ze dat voelde, legde ze de hand tegen de wangen. ik ben nog zoo heet - Ik ben alleen maar warm. zei hij nog altijd met een ernstig gezicht, en eensklaps maakte Lij ecu beweging, als wilde hij iets van zich afschudden, zich tegen iets verweren, dat plotseling over hem gekomen was, toen hij het meisje in zijn armen had gevoeld en op het jonge gezicht de uitdrukking van geluk had gelezen. Zoo'n echt. kin derlijk dankbaar geluk, zooals alleen zij kunnen smaken, voor wie het leven tot dusver op de tafei der genietingen meestal slechts ledige schotels plaatste. En het was den mooien Rudi geweest, of hij plotseling een stem hoorde, die hem toeriep Te goed voor enkel spel. Maar 't was ook jammer van den vroolijken dag, als men te lang ernstig bleef. Toen de veerboot aan den anderen oever was gekomen, had hij den over moedig luehtigen toon weergevonden, welken hij voor een oogenblik was dering van de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaai van 11 November 1919 en op de nadere officieele mededeeling van den minister van binnenlandschc zaken, naar aanleiding van hetgeen door den heer Van Groenendael in de vergadering werd aangevoerd van oordeel, dat de heer Van Groe nendael onvoldoende heeft geantwoord op de tegen hem ingebrachte ernstige beschuldigingen, en tevens in gebreke is gebleven om zelf in een voor hem hoogst gewichtige aangelegenheid zoo danige ophelderingen te geven, ais van een volksvertegenwoordiger in een der gelijke aangelegenheid met reden mocht worden verwacht verklaart, dat dientengevolge de heer Van Groenendael het vertrouwen heeft verloren van hen, die hem in den kies kring tot Kamerlid hebben aangewezen en gekozen, zulks temeer, waar zijn optreden een voor Limburg zoo ernstige zaak betreft en indruischt tegen de op vatting en denkbeelden van de over- groote meerderheid der kiezers verzoekt hem nadrukkelijk, het hem toevertrouwde mandaat van Kamerlid neer te leggen." Met 219 stemmen voor en 5 tegen werd deze motie aangenomen. Het Kamerlid De Muralt. Het Tweede Kamerlid jhr. R. de Mu ralt heeft zich Zaterdag te Amsterdam ingescheept aan boord van het stoom schip „Prins der Nederlanden" van de maatschappij „Nederland", ter aan vaarding van zijn vroeger aangekon digde reis naar Nederlandsch-Indië. Dr. Kuyper. Omtrent den toestand van dr. Kuyper kan worden medegedeeld, dat de hoofd wonde, door zijn val veroorzaakt, ge nezen is en dat de influenza en bron chitis, waaraan hij na dat ongeval rij dende was een gunstig verloop hebben. Ziekenverzorging van arbeiders. De commissie, ingesteld tot hef uit brengen van advies aangaande de meest wenscheiijke wijze, waarop de ziekenverzorging van arbeiders en van in economisch opzicht met arbeiders geiijkstaanden al of niet in aansluiting aan de bij de Ziektewet geregelde ziek teverzekering zou kunnen worden gere geld, heeft haar verslag waarbij ge voegd is een ontwerp van wet en me morie van toelichting, aan H*M. de Ko ningin uitgebracht. Een geschenk aan het rijk. Door de familie van wijlen den heer Aug. Jansen, fe Baarn, die in het jaai 1918 is overleden, is aan het Rijk ten geschenke aangeboden, het te Baarn aan de Eemzijde gelegen landgoed, ge naamd Canton Park, teneinde te we den bestemd ten behoeve van het bo tanische onderwijs aan de Rijksuniver siteit te Utrecht. Dit landgoed, 3'/2 H.A. groot, bevat fraaie kassen voor de teelt van orchi deeën en andere zeldzame planten, een groot palmenhuis en een rijkdom van fraaie boomen en gewassen. Daar de Hortus Botanicus te Utrecht zeer klein van omvang is, komt deze schenking bijzonder tegemoet aan de behoeften, welke de ontwikkeling der kwijtgeraakt. Maar toch had zijn wezen eenige verandering ondergaan. Een een voudige natuurlijkheid, zooals den mooien Rudi, den hofmaker van pro fessie, sinds lang nief meer eigen was geweest, kwam hoe langer hoe meer voor den dag en deed Kathe Eilert zon der dat zé het zelf merkte, voortdurend vertrouwelijker worden. Voor hen uit liep een fideel gezelschap, voorzien van harmonica en oecarino, en achter dit gezelschap liepen ze een poos langs den breeden hoofdweg naar den uitziehfs- foren, maar spoedig draaiden ze laags een smal voetpad dieper het bosch in. Eerst liepen ze nog een poos in vlug marschtempo, maar plotseling begon nen ze langzaam ie slenteren, alsof het jammer was zich te haasten en als 't ware den tijd korter te maken, maar weldra gingen ze hollen, dan de een voor, dan de andere," lieuvet op en heu vel af, ais een paar uitgelaten kinderen. Reine kinderblijdschap straalde uit haar bruine oogen, jubelde en lachte van de roode lippen, en telkens moest hij weer denken wat is het toch een lief schep seltje wat kan ze zich vermaken Doch midden in een lachbui werd ze stil, bleef plotseling staan, haalde nau welijks nog adem en keek met schitte rende groote oogen als in een sprook jeswonder. Woudsprookje. Stil en geheimzinnig, door elzen omzoomd, door riet en biezen omkranst, lag daar beneden het meer, blauw als de hemel en diep en heider ais het oog Gods. En om zijn oevers lag een roode gloed ais de vlammen van een offer. Boven de slanke dennen stammen, die hun breede takken boven de elzen uitsteken, wierp de zon haar stralen en ontstak het offer. botanische wetenschappen te Utrecht doet gevoelen, speciaal voor het onder-, wijs in de bijzondere plantkunde en piantengeographie, alsmede voor de phytopathologie. Scheepvaartbeweging. Gedurende de afgeloopen week zijn de Nieuwen Waterweg ingekomen iiO schepen (38 Nederiandsche, 26 Engel- sche, 10 Amerikaansche, 14 Fransche, 7 Duitsche, 4 Deensche, 4 Noorsche, I Zweedsch, 2 japansche, 2 Belgische, 1 Grieksch, I Italiaansch), waarvan 7 zeilschepen, 2 zeelichters, 2 vreemde sleepbooten, 1 proefstoomer, i zand zuiger en 2 marinevaartuigen. Hiervan waren bestemd voor Rotterdam 95, voor Schiedam 1, voor Keulen 2, voor Nijme gen 1, voor Viaardingen 4, voor Dord recht 1, voor Maassluis 1 en voor Hoek van Holland 5. In hetzelfde tijdperk van 1919 kwa men binnen 77 schepen, waarvan 2 vreemde sleepbooten, 1 bijlegger en 25 marinevaartuigen. Hiervan waren be stemd voor Rotterdam 47, voor Viaar dingen 1, voor Maassluis 2 en voor Hoek van Holland 27. Sedert 1 Januari zijna angekomen Netto Schepen reg. ton N. Waterweg 1920 712 855.626 1919 492 491.604 Rotterdam 1920 648 805.362 1919 346 485.094 DE STAKING VAN HAVENARBEIDERS EN ZEELIEDEN. Het dreigende conflict is tot uitbar sting gekomen. Zaterdagmiddag te 1 uur is de staking voor de havenarbei ders en zeelieden te Amsterdam en te Rotterdam uitgebroken. Wij konden deze mededeeling niet meer in ons nummer van Zaterdag opnemen, om dat ons blad zoo goed als geheel was afgedrukt toen ons het bericht be reikte. Het „Handelsblad" schrijft Eenige dagen geleden klaagde de „Tribune" over het feit, dat het huis van den heer Wijnkoop in de Pretorius- straat den laatsten tijd onder scherpe politiebewaking staat en werd „geblok keerd." i Onjuist was die mededeeling niet het kwam aan de politie ter oore, dat verschillende vreemdelingen er naar haakten, den heer Wijnkoop een lang durig bezoek te brengen, in het belang van de openbare veiligheid en van de pasvoorschriften achtte zij het raad zaam op deze mensehen te letten. En niet zonder resultaat. Zoo werd o. a. voorioopig een Beig uit Kortrijk aan gehouden. Bij fouilleering aan het hoofdbureau van den niet van de ver- eischte papieren voorzienen arrestant, kwam den betreffenden rechercheur de borstwelving wat „vreemd" voor hij liet de vrouw van den concierge de fouilleering voortzetten, zijn vermoeden bleek juistde arrestant was een vrouw in manskleeren, uit België naar den heer Wijnkoop gekomen om van hem papieren te krijgen, voor de reis maar Sovjet-Rusland. Dat was niet de eenige zonderlinge arrestant van vreemde nationaliteit, na het bezoek aan den heer Wijnkoop door onze politie over de grenzen ge- Keel zacht, bijna op de teenen, ging het meisje over den met mos begroeiden grond, tot aan den rand der helling, waarvoor het bosch van elkaar week, als de coulissen op een tooneei. Hier stond ze nu, leunende tegen een een zamen den, zelf geheel omschenen door het roode zonnegoud, en 't was, alsof er in haar oogen een gebed lag. Hij stoorde haar niet. Een paar pas sen achter haar stond hij onbeweeg lijk en wachtte. Waarop Dat ze haar oogen losrukte van het stil slapende meer Dat uit het meer het sprookje kwam opstijgen naar de oppervlakte, die in de zon glinsterde Nu wendde zij het hoofd naar hem om en' glimlachte heel even. Het vol gende oogetfblik stond hij naast haai en liet zich aan haar voeten neervallen. Hier zullen we gaan rusten en hij stak de hand op, alsof hij haar naast zich wilde trekken. Ja, zei ze en knikte. Ik had u juist hetzelfde willen vragen. En ook zij ging op het mos zitten, zóó, dat er een kleine ruimte tusschen hen overbleef. Hij draaide zich op zijn elleboog zoo ver om, dat hij haar recht in 't gezicht kon zien, en vroeg met een eigenaardi- gen nadruk Vragen wilde u mij Zii antwoordde niet dadelijk. Ze wendde voor een oogenbiik de oogen af alsof ze bang was voor de uitdruk king, welke in de zijne lag, maar weiara keek ze iiem frank en vrij aan. Neen, niet vragen danken wil ik u voor al het schoone van vandaag. Impulsief, als ze had gesproken stak ze hem de hand toe. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1920 | | pagina 1