tsch ONGEN MEISJE NO 3S '!§20 f 0,80 0.80 0,80 [rgt de lileerde KAMIRS in biedingen taanwaqen rS-BEOIEM I 8ENSCH, rfOEN juffrouw juffrouw neisje KEISjrr Maatschnppij vae imyaarl Z4TERDAe 14 FEBRUARI Pij deze Courant behoort m JEMEENTEBESTUUR BINNENLAND Stads* tn Frovsndenseuws INGEZONDEN STUKKEN Fa. BE10E1QK S VAN 190; I MïDDELBURG. 1 {ML- en ÖFfiKLEEDEli j SPORT *AMhK0VERZICHT. m J gevraagd door echt aderen, tegen I April Brieven No. 68, Courant". •n net jaar. AdresSocie- ende beveelt zkh ior het Bepareeren van alle soorten ÏK. J danckaerts it 12) v an den berg. straat 19. ior de Bakkerij van een flinke Beursplein. agd in een Manu- en netie opte van het vak. 685, bureau,Vlis- int". nwinkel). Brieven L, bureau „Vliss. rt gevraagd voor een muren, voor klein on. Adresbureau ERS, Kerkstraat, April een net e achttien jaar. 4 AdresApo- ng GEVRAAGD, ook erk te verrichten, au Vliss. Cour." Middelburg 11 e r d a m. T. P.cll. y.E.nvi Vliss. r.m 12 mr 12 nar v. Kill, ï.in. uur 7 7 7 te bekomen: NV Transporten .v.h ErvenG. VOS; B EENHOORN; NOOSfERHOUT; Gebrs. BUITEN- VLISSINGSCHE COURANT REGEERINGSGOEDEREN. Burg. en Wefh. van Vlissingen brengen ten algemeefie kennis, dat ingevolge hunne kennisgeving van 28 Februari 1917, behoo- rende bij de voor hunne gemeente geldende distributieregeling van regeeringsgoederen dd 12 en 19 Februari 1917 A no. 213, gedu rende de week van 6 tot en met 22 Fe- hruari 1920 verkrijgbaar is op bon no. 389 2 ons KALIZEEP, a fO 14 per 2 ons 1 op bon no. 20 V2 pond WITTE SUI KER, a ƒ0.15 per /2 pond op bon no. 10: '/2 pond NORMAAL MARGARINE, a ƒ0.25 per '/2 pond op bon der geneesheeren voor RIJST, a ƒ0.58 per K.G. Vlissingen, 14 Februari 1920. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. DRANKWET. Burg. en Weth. van Vlissingen, gelet op art. 37 der Drankwet, doen te weten, dat bii hen is ingekomen een verzoek van PIETER FRANQ01S HEMELAAR, om ver lof tot verkoop van alcoholhoudenden drank, anderen dan sterken drank, voor perceel no. 82, gelegen aan de Kanaal straat dat vanaf heden gedurende veertien da gen schriftelijke bezwaren tegen het even tueel verleenen van het gevraagde verlof kunnen worden ingebracht bij Burgemees ter en Wethouders voornoemd. Vlissingen, 13 Februari 1920. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. HINDERWET. Burg. en Weth. van Vlissingen, gelet op art. 8 der Hinderwet, brengen ter open bare kennis, dat bij bun besluit van 13 Fe bruari 1920 aan M. P. GLERUM alhier ver gunning is verleend tot uitbreiding van zijn slachterij, vetsmelterij, vleeschkokerij, vleeschrookerij, door het plaatsen van 2 machines voor het fabriceeren van fijne Vleeschwaren, gedreven door een gasmotor van 6 P.K., het oprichten van een worst- makerij en het plaatsen van een electro motor van 15 a 20 P.K. en één van 2 P.K., ter vervanging van den gasmotor van 6 P.K., in het perceel, kadastraal bekend ge- mêÊtvte Vlissingen sectie D no. 1071, plaat selijk gemerkt Vrij gang no. 12. Vlissingen, 13 Februari 1920. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. Nederland cn de Volkenbond. Het ministerie van buitenlandsche zaken deelt het navolgende mede Artikel 14 van het Volkenbondver drag belast den Raad van den Volken bond, een ontwerp voor te bereiden van een Pedmanent Hof van Internati onale Justitie. Doordrongen van het groote gewicht dezer aangelegenheid hadden reeds verschillende landen de studie daarvan aan deskundige com missies toevertrouwd.' Zoo heeft de Nederlandsche commissie van Voorbe reiding voor de ïlle Vredesconferentie, die zich bezig houdt met de voorbe reiding van aangelegenheden van in ternationaal rechtciijken aard, hare in zichten in een ontwerp neergelegd, dat de' Regeering aan liet Secretariaat Ge neraal van den Volkenbond heeft doen toekomen. Dergelijke ontwerpen wer den dan ook uitgewerkt in de Scandi navische landen en Zwitserland, en aan het bovengenoemde Secretariaat aan geboden. In verschillende opzichten stemmen deze' ontwerpen overeen. Met het oog intussehen op de afwijkingen, die ten aanzien van sommige punten worden aangetroffen, kwam het de Nederland sche regeering voor, dat nuttig werk zou kunnen worden verricht indien de verschillende ontwerpen door een één vormig ontwerp konden worden ver vangen. Zij heeft zrch daartoe in ver binding gesteld met de' Deensche.Noor- sche, Zweedsche en Zwitsersche regee ringen en een bespreking voorgesteld van deskundigen, ten einde door ver gelijk en onderzoek te trachten het heoogde doel te bereiken. Deze bespreking zal den 16 Februari a-S- in het Vredespaleis te 's Graven- hage aanvangen. Het resuitaat daar van zal aan het Secretariaat-Generaal van den Volkenbond, welke op de hoogte is gebracht, worden medege deeld en te. zijner beschikking gesteld. Van Nederlandsche zijde zal aan de besprekingen worden deelgenomen door rnr. B. C. J. Loder, raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden mr. J. Limburg, oud-lid van de Tweede Kamer en prof. mr. C. van Vollenho ven, hoogleeraar aan de Rijksuniversi teit te Leiden. De uitlevering van den ex-keizer. Havas-Reuter seint uit Londen, dat de Opperste Raad een antwoordnota aan Nederland over de uitlevering van den gewezen keizer heeft opgemaakt, die gisteren, Vrijdag, zon worden vastgesteld. Aïgemeenc herziening Woningwet. Binnen enkele dagen is de indiening bij de Tweede Kamer te verwachten van het wetsontwerp tot aïgemeenc herziening van de Woningwet. Het dragen van eereteekenen. Naar wij Vernemen zal voortaan voor het aannemen en dragen van vreemde eerekruizen, geen bepaalde ridderorden zijnde, en van medailles door vreemde regeeringen aan Nederlanders geschon ken, de vergunning door de Koningin, die tot dusver werd vereiseht, niet meer noodig zijn. Dit geldt o.a. voor het door den Paus verleend wordende eere-kruis Pro Ecclesia et Pontifice de Fransche medaille de la Reconnaissance Fran- caise de Belgische medaille de la Reine Elisabeth de Belgische medaille du Roi Albert en de Fransche medaille d'honneur de recompense pour belles actions. Het conflict in het havenbedrijf. De heer Oudgeeest heeft aan den minister van arbeid de voigende vra gen gesteld Is de minister bereid mede te deeien of de geruchten, volgens welke Z.Ex. aan de ondernemers in het havenbe drijf bemiddeling heelt aangeboden in het aanhangig conflict juist zijn Zoo ja, is Z. Exc. dan ook bereid mede te deelen of deze bemiddeling is aanvaard of niet en, in liet eerste ge val, waarom nog geen gevolg is we reldkundig geworden Het is naar ,,de Maasbode" ter oore kwam, waarschijnlijk, dat minister Aalberse stappen doet of wellicht reeds gedaan heeft om de bij het havencon- fiict betrokken partijen tot elkaar te brengen. Het blad verneemt, dat de minister een conferentie op zijn departement wilde doen houden onder zijn voor zitterschap. VLISSINGEN, 14 FEBRUARI. De actie in de bouwvakken. De patroonsvereeniging „Bouwkring" alhier, heeft aan de afdeeling Vlissin gen van de Landelijke Federatie van Bouwvakarbeiders het volgende schrij ven gezonden In antwooord op uw schrijven van 6 Februari 1920 berichten wij u van het door ons genomen besluit niet te kun nen afwijken. Wij hebben u reeds me degedeeld, dat uw concept niet in over eenstemming is met ons ontwerp lan delijke arbeidsovereenkomst, waarvan wij verwachten dat zeer spoedig de onderhandelingen tusschen de hoofdbe sturen kunnen aanvangen bovendien is uw concept ook niet in overeenstem ming met dat hetwelk door de beide Christelijke bonden bij ons is ingediend. Daargelaten nog, dat wij in den geest van ons landelijk contract willen handelen, kunnen wij toch niet met u een overeenkomst aangaan zooals gij die wenscht, cn tegelijk met de Chris telijke, zooals die van ons verzoeken. Waar wij dus voor drie ontwerpen staan, hebben wij besloten om een der drie. namelijk ons Landelijk contract, tot richtsnoer te nemen. Dientengevolge wcnschen wij de fa ciliteiten der bestaande overeenkomst van 31 Juli 1919 te doen doorloopen tot ons Landelijk contract is vastge steld en is de door u gesteJde ioon- eisch van dien aard dat hij de draag kracht van de burgerij te boven gaat en dat wij indien gij deze handhaaft, van een conferentie geen resultaat kunnen verwachten. Naar aanleiding daarvan heeft uwe opmerking, om tot scherpere middelen te zullen overgaan, voor ons geen be- teekenis en laten wij dat geheel voor uwe verantwoording. Uitvoering ten bate Ziekenhuisfonds. Tooneelclub „Die Vlissinghers", „Ranefifroep". D. G. V. „Lichaamsonlwikkeling". Nadat de heer Teerling, voorzitter van de afdeeling Vlissingen der N. P. V. en voor dezen avond algemeen opperhoofd, de openingsspeech, waarin hij in 'f bijzon der den burgemeester welkom heette, had afgestoken en de Hopman der Padvinders nog had medegedeeld, dat de heer Van Woelderen hét beschermheerschap van den Rannefftroep aanvaard had, kwam de on vergetelijke, onbetaalbare allen „Die Vlis singhers" zoo dierbare conférencier aan j het woord, die het gevarieerde programma aan elkaar zou „kletsen" en zich op schit terende wijze van zijn taak kweet. Den velen medewerkers van dezen avond allen een v/oord van lof. Van de prestaties van de Padvinders willen we het boksprin gen als eene bijzondere kranige noemen. „Lichaamsontwikkeling" kan vertrouwen, dat deze aVond er toe heeft bijgedragen haar naam te vestigen. Vooral het ballet was goed uitgevoerd en een pakkend ta fereeltje. De leider heeft de touwtjes flink in handen, en mag het applaus, dat b.v. zeer sterk weerklonk.' nade rhytmische oefeningen, als welverdiend, gerust aan vaarden. Over „Die Vlissinghers" moeten we kort zijn, om eenige ruimte af te kunnen staan aan Teun. Mej. R. V., die in het stukje voortreffelijk acteerde, bleef dezen avond met hare zangnummers o.i. onder hare ge wone prestaties en heeft ons wel eens met een voller geluid iets vertolkt Van de één- actertjes vermelden we in het bijzonder het spel in „Die Rozen" en met den heer Van Kalker uit het tweede stukje moeten we hier de actrices Pippy en Tilly een pluim geven. Uit de volheid van ons hart moeten we m£t hem erkennen, dat het twee ligt mag wel, 't is toch Zaterdag avond dotjes waren. Ja, de acteur zag nog zoo slecht niet. Ten slotte Teun uit Sprundel. Zijne vrouw bakert daar en verhuurt kamers. Teun, Teun, wat doe je hier in Vlissingen bij die Vlissinghers Ga je ook als zoo veeln hier, in deze stad van vroolijkheid, van zon en zee en strand, aan het pleizier- maken. Denk aan je vrouw, Teun, die daar zoo geheel alleen in Sprundel zit, terwijl jij hier versjes maakt op de, overigens alle hulde waardige, Vlissingsche dames, in 't bijzonder die van de attractie-week. Maar toch, je versjes zijn aardig en we zullen ze zingen. Als we er dan collecte bij houden, is er weer een steentje voor ons ziekenhuis. Volgaarne drukken we dus je liedjes af TEUN OP DE LIEFDADïGHEIDSWEEK. Vlissiog's lief en leed (Wjjze Le rêve passé). Heerenmijntijd, wat heb ik toch 'n lol gehad 'k Ben nu ai veertien dagen lang alleen op [stap. Ik ga niet naar huis vooreerst [ik ben bier in mijn sas, Wist niet, dat het in Vlissingen zoo lollig [was. Je hebt er 'n tram, die staat meer stil dan [dat'ie rijdt En potverdikkie, altijd is ie toch op tijd, Want soms blijft ie staan, Halverwege de baan En dan kom je vanzelf met de vólgende aan. Refrein: Ja, 't is zoo fijn, Om in Vlissingen te wezen, Daar moet men zijn, Daar blijf je jong, al zijt ge nog zoo oud. Strand, duin en zee, lick wat wils voor 'n jolig snuiter. Heil Vlissingen, Heil de stad van Michiel de Ruyfer. Belasting betaal je met plezier, [da's zoo de aard, Trouwens, die is er ook '.Ié moeite, heusch [niet waard, Want of er veel of weinig ook geofferd [wordt, ls krek gelijk, er is altijd toch een tekort. Maar de gemeenteraad, hij goochelt met [plezier Zoo maar twee ton in kas, al is 't ook op [papier Ze zijn hier wat mans En zoo heb je kans Dat de begrooting blijft toch in balans. Er is nu een voorstel ingekomen bij den [Raad, Om Vlissingen droog te leggen...... [dat is lang niet kwaad Zoolang het betreft 'n middel tegen [watersnood, Maar hier is 't voorstel meer of minder [idioot. Want Vlissingen droog zoo midden in het [badseizoen. Zoo'n voorstel kan geen echte Vlissing'r [ernstig doen, Want die weet heel goed Als men droogleggen moet Beteekent dit voor Vlissingen een bankroet. Maar als er iets goeds moet komen wordt [er flink gewerkt Dat heb ik de vorige week nog duidelijk [bemerkt. Voor 't Ziekenhuisfonds bestaat 'n [damescomité, Dat weet den weg te vinden naar je tportemonnaie En omdat 'n dag daarvoor al gauw te [weinig bleek, Gebruikten de dames liever maar 'n volle [week, Die succes heeft gehad Zelfs buiten de stad Zegt men Ze kunnen daar ook wel wat. Wegens werkzaamheden aan de hoogspanmngs-installatie zal morgen van 9 tot 1 uur geen electrische stroom geleverd kunnen worden. Voor het examen van tweeden stuur man, is. geslaagd de heer J. P. Nonhe bei, leerling van de De Ruyferschool. Op 53-jarigen leeftijd is gisteren te Middelburg plotseling overleden de heer jhr. A. A. van Teijlingen, lid der firma Zip en Van Teijlingen, kassiers aldaar. De heer jhr. Van Teijlingen was gedurende meerdere jaren lid van den gemeenteraad, maar stelde zich verleden jaar niet herkiesbaar. Het openbaar leven diende de overledene nog in verschillende commissies als die voor de Spaarbank en de Hulpbank van het Nut en die voor de spijsuitdee- ling.aan minvermogenden. Vooral ook op muzikaal gebied za! Middelburg veel aan den heer Van Teijlingen verliezen. Concert Boedapester strijkkwartet. „Het Leven" spreekt van de stervende steden aan de Donau en aan het hooren van den naam Boedapest is één groote ge dachte van ellende verbonden. Als dan hier toevende Boedapester kunstenaars een wel dadigheidsconcert geven, verdient dat streven volle sympathie. De naam van het kwartet is gemaakt en zonder terughou dendheid 'kan van een concert het beste worden getuigd. Wij hebben dat gisteren avond wederom ondervonden. In de Con cert- en Gehoorzaal te Middelburg trad genoemd strijkkwartet op voor een helaas niet gevulde zaal. Het licht in deze was tijdens het spelen uit, slechts boven het podium verlichtte één kroon de vier spelers, die het concert openden met een strijk kwartet van Mozart, daarna spelende een van Brahms en na de pauze een van Dvorak. Deze werken gaven een prachtige gelegenheid om de capaciteiten van de uit voerders te leeren kennen en te waardee- ren. Naast individueele techniek staat de onmisbare eensgezindheid van opvatting en samenspel. En nog veel meer indrukken komen op, tijdens het aanhooren van deze muziek-weelde. De staccato's waren veer krachtig, ze sprongen terug als ze waren aangeslagen de modulaties werkten zoo heerlijk, dat men onmiddellijk de schoon ste perspectieven kreeg. De cel-nuancee- ringen waren over-talrijk. En het geheel klonk zoo duidelijk en doorzichtig, dat ook de middenpartijen tot hun volle recht kwa men en het polyphone-spel helder door drong. De pianissimo's waren ragfijn. Frap-* pant niooi nam een andere partij de melodie of een motief van zijn voorganger over. De ritenuto's waren zeldzaam eensgezind van uitvoering. Schitterend was het vrije spe len der drie andere violisten op de domi nant, die de cel met een solo-motief had ingezet. Wat een harmonie kan toch door slechts vier stemmen worden geschapen. Dit leerde het kwartet van Brahms, waar af en toe een mooi model melodie, die zelf niet minder aantrekkelijk was, bovenuit kwam. En wat werd daar een klankenmas sa ontwikkeld. Als men dat hoort en als men het zoo hoort komt het wel sterk uit, dat daar geen einde aan de kunst is. Het waren meesters. Zij stonden boven het instrument. Het kostte geen moeite, om dat zij zelf muziek zijn en slechts weerga ven, vertolkten, vertaalden. Zij pochen niet op hun kennis, zijn beschaafd en beschei den in spel en verschijnen. Het handgeklap was geweldig, het was uit het hart, de wijze waarop men zijn warmen dank be tuigde het was natuurlijk, het applaus, omdat men zoo onder den Indruk kwam. Het 3e en laatste abonnements concert in dit seizoen van Impressario Felix Augustin, Vrijdag 20 Februari in de Concert- en Gehooorzaal te Middel burg, zal een piano-avond zijn van de geniale pianiste Gertrude Peppercorn, die in vroeger jaren ook in Nederland enthusiast gevierd werd en o.a. eenige malen met het Concertgebouw-orkest onder Mengelberg optrad, en thans we der een tournée door ons land komt maken. Het buifenge.woon interessante programma bestaat uit de sonates g kl. f. op. 22 van. Schumann en bes kl. t. op. 35 (met den treurmarsch) van Chopin, alsmede werken van Liszt, Debussy en Albeniz. KERK- EN SCHOOLNIEUWS. De algemeene synodale commissie der Nederlandsche Hervormde Kerk heeft de kerkeraden uitgenoodigd, een collecte te houden op een der Zonda gen in deze maand voor de Protes- tahtsche kerken in Hongarije, die in grooten nood verkeeren. Zij verzoekt de opbrengst van de collecten vóór 1 Maart over te maken aan den questor- generaal der synode, mr. S. J. Hoger- zeil te 's Gravenhage, en zal de noo- dige maatregelen nemen, dat het be drag op de meest doeltreffende wijze wordt besteed: Zij heeft van deze uifnoodiging ook kennis gegeven aan de Gereformeerde Kerken in Nederland. Als tijdelijk onderwijzer aan een der openbare scholen te Amsterdam is thans1 een 76-jarig gepensioneerd oud-schoolhoofd in functie. Het tekort aan jonge krachten moet dus wel groot zijn. Van een H. B. S.-b al. De wethouder van onderwijs te Deventer heeft de verschillende directeuren van mrddelbaar onderwijs-inrichtingen, den rector van het gymnasium, het curato rium en de commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs uitgenoodigd tot een conferentie om maatregelen te bespreken tegen een herhaling* van feestvieringen als het jongste H. B. S.- bal, dat in bree'de kringen stof tot ern stige kritiek heeft opgeleverd. Builen verantwo rdelijkheld dep redactie Be conté woi tit niet teruggegeven zigers onverschillig is of zij van Vlissingen of vanuit Rotterdam de zeereis maken. OPMERKER. Vlissingen, 13 Februari 1920. Mijnheer de Redacteur, In „de Financieele Revue" van 7 Fe bruari 1920 lees ik het volgende artikel Koe men ons met het gas beetneemt. De gewijzigde omstandigheden waren oorzaak dat de gasfabrikanten andere productiemethoden invoerden, om ten koste van de kwaliteit de kwantiteit op te voeren en zoo de inkomsten te ver beteren. Zij deden dit unaniem op eigen gezag. Geen enkele gemeenteraad dreef hen daartoe. Er zijn nog wel andere, meer materieele beweegredenen, maar die zullen we ditmaal buiten beschou wing laten. Merkwaardig is nu wat in het vakblad der gasfabrikanten „Het Gas" wordt ge schreven door den oud-gasdirecteur, den heer C. Ph. Salomons, een technicus met een hoogst eervol verleden, die nooit iemand naar de oogen zag en nimmer een blad voor zijn mond nam. Hij schrijft „Niet alleen is het gas in verschillende gemeenten duur, maar het is bovendien minderwaardig. Voor re flectorhaarden, die nog veel in gebruik zijn, is zulk gas niet te gebruiken, daar de vlammen bijna geen licht en geen warmtestralen geven. Nu het gas, volgens de vaklui, hoofd zakelijk voor verwarming moet dienen, is het al heel erg als het voor dit voor noemde doel onbruikbaar is." Men zou tegenwo'ordig het gas aan de verbruikers moeten berekenen in verhou ding tot de caloriën, die het bevat. Den zou eerst blijken, hoe men vroeger voor 5000 caloriën 7 centen betaalde en nu vopr ruim 3000 caloriën meer dan het dubbele, d.i. 3 a 4 maal zooyeel als- vroeger per warmte-eenheid." Dat is nog eens ruiterlijke taal. Deze deskundige toont zich tevens een welmeenend Staatsburger. Mogen zijn woorden tot de gemeen teraden doorklinken. Blijkbaar heeft de heer Salomons tot basis gesteld de gasprijzen die te Rotter dam of Utrecht worden berekend, en die naar ik meen 15 a 16 cent bedragen. Vlis singen, met een gasprijs van 26 cent, is in nog veel slechter conditie. Aangenomen dat de caloriënverhouding hier is als bo ven voorgesteld en niet in nog ongunstiger verhouding, dan betaalde de Vlissingsche gasverbruiker vroeger voor 5000 caloriën 7 cent, nu voor ruim 3000 caloriën 26 cent, dat is dus ruim 6 maal zooveel als vroeger per warmte-eenheid. Mogen dus de woor den van den heer Salomons ook tot den Vlissingschen gemeenteraad doorklinken en U dankend voor de plaatsing, EEN VL1SSINGER. Vlissingen, 13 Februari' 1920. DE „ZEELAND". Mijnheer de Redacteur, Woorden, wekken, maar voorbeelden trekken I Het is daarom niet ondienstig eens mede te deelen,v dat hedenmorgen per mailboot van de maatschappij „Zeeland" j de nieuwe Duitsche gezant in Engeland j naar zijn post te Londen reisde. Als men nagaat dat deze met zijn staf, i bestaande uit 14 personen, dank zij de voor de maatschappij „Zeeland" zoo funeste buitenlandsche verbindingen eerst naar Rotterdam reisde en toen van daaruit naar Vlissingen ging om hier de zeereis aan te vangen, dan spreekt dit boekdeelen en ver dient te worden genotificeerd door allen, die prijs stellen op het behoud van de Vlis- singer route en ook door allen, die maar driestweg staande houden, dat het den rei- Luchtvaart. Een vliegtuig, waarin zich vier personen bevonden, is na bij Dessau gevallen. De inzittenden zijn onmiddellijk gedood. Door de Amerikaansche Aëro Ciub is de route bepaald, welke de vliegeniers te volgen hebben met hun tocht rond .de we reld. Het vertrek zal nl. plaats hebben te New-York of Atlantic City, vanwaar zij zullen vliegen over de Antillen, Caracas, Pernambuco, Dakar, Marokko, Spanje, Por tugal, Frankrijk, Engeland, Holland, Noor wegen, Zweden, Denemarken, IJsland, New Foudnland en Groenland. De datum van dezen wtdstrijd is nog niet bepaald. EERSTE KAMER. Vergadering van Vrijdag. De Tweede Kamer nam eenige maan den geleden de motie-Marcliand aan, waarin de regeering werd verzocht een staatscommissie in te stellen, die een studie zal maken van het socialisatie- vraagstuk. Nu is de heer Van Kol in de Eerste Kamer gekomen mei een motie, waarin hij de regeering verzocht een staatscommissie iri te stellen, die een grondig onderzoek zal houden naar de voor- en nadeelen van staatsmonopolies in diverse soorten. Het zal vermoedelijk wel liggen aan het feit, dat het nog niet precies vaststaat wat socialisatie is, dat wij de bedoeling van deze motie niet begrijpen. Zijn socialisatie en staats monopolie geen kinderen uit hetzelfde gezin En als dan dat niet het geval is, is er dan zooveel verschil, dat de instel ling van een tweede commissie gerecht vaardigd is Beide systemen hebben de strekking om een ingrijpende veran dering te brengen in het productie-stel sel en dus is niet anders te verwachten, dan dat de socialisaTïe-commissie ook het stelsel der staatsmonopolies zal be zien. Met den heer Van Houten kan men het dus eens zijn, dat hier bijgevoegd

Vlissingse Courant | 1920 | | pagina 1