ÜDoor eigen kracht .meisje iw® 58e «Jaargang" ■l^SO >als il ma, TE HIUR op netten oderne enwoning. ider no. 539, bureau ant". iatiDi@dtn<g&r> «Maar?*?!?!*- or deafdeelingExpe- en met opeaaf m erlangd ralarisuRvtet eau„Vliss Courant", t een aankomende HERMAN Adres: VAN DER Jacobstraat 27. andelskantoor wordt BUf'liuioniiuuiK, lotel „NOORDZEE- D voudig administratie! end loopwerk kan op kantoor worden ge- flinke ig geschreven brieven van leeftijd onder JBureau „V!i-:s. 'JONGEN „oon f 3 50 a f 4 ureau „Vhss Cour.' etbakkerij. nette 2de WINKEL- aanvangsalaris flö n een flinke LEfc'R- Adresbur. „Vliss^ isfbode tunnende alle werk, Te bevragen bureau ant". tegen 1 Maart of t de 16 jaar. Te be- LMARKT 6. :i8JE oor de morgenuren, en geheelen dag rdhuisstraat 34. ;he Maatschappij vac toomvaart en, Mi d d e ibu rg {otterdam. li. Yliss. l. Mijd, V. R U. I.IB. I.lli. Ml ï.ü'.VB t 7 12 mr i 12 niir 1 .1 1 n te bekomen: nN V. Transport en :rn.v.h ErvenG.VOS; rg: B. EENHOORN; /AN OOSTERHOUTl it: Gebrs. BUITEN- VLISSINGSCHE COURANT VRIJDAG S3 FEBRUARI assavisaiK v<awwirf»—»'*inm—n» ADVERTENTIE-PRIJS Van i4 regels: ft-—; voor iedere r-crel meer 24 centbij abonnement spe cie prijzen. Reclames 48 cent per regel itenstaanbieciingen en dienstaanvragen van I—5 regels 50 centiedere regel meer 12 cent, bij contante betaling. Familieberichten van 1—6 regels 1.55, ,ïdere regel meer 24 cent. ABONNEMENTS-PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wai- „heren 2.per drie maanden. Franco fioor het geheele rijk ƒ2.30. Week-abon- nementen 15 cent. Afzonderlijke nummers cent. ia MER o verzicht! EERSTE KAMER. De Eerste Kamer schiet slecht op. Zij heeft vandaag binnenlandsche zaken- I onderwijs behandeld. Bij de eerste dis cussie is weer de stand der gemeente- financiën behandeld, ditmaal door den heer Bergsma. Ook streed oeze voor betere salarieering van burgemeesters, gemeente-secretarissen en gemeente ontvangers, hetgeen te begrijpen is van een burgemeester. Met enkele voorbeel den deed hij zien dat deze slecht is. Gevraagd werd of de gemeenten vrij zijn om het bedrag voor levensonder houd bij de belastingen vast te stellen. De minister meende, dat zij inderdaad vrij moeten zijn. Overigens waren het alle onderge schikte puntjes die behandeld werden. TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag. Het betoog van den heer Sannes over de duurtewef kwam feitelijk neer op een andere samenstelling van de Cen trale Raad en districtsraden. De consu menten en arbeiders moeten er ook in zitting nemen, anders is er geen ver trouwen. De hoogstaande mannen, die de regeering op het oog heeft, zullen natuurlijk te veel vast zitten in hun oude beginselen. Volgens den heer Schouten was de wet een goed systeem. Een zelfde com missie leidt de enquête en maakt de be palingen krachtens artikel 3. De heer Marchant had de wet revolutionnair ge noemd, maar volgens den heer van Ra- vesteijn (die het wel weten kan) was dat absoluut niet zoo. 't Is gepruts, want van die „hoogstaande" mannen was niets te wachten. Zij zullen met den moed hebben om handelscóntracten te vernietigen. In gelijken geest sprak de heer Kolthek. Minister van IJsselsteijn betoogde, dat de Kamer zelf een ontwerp als dit altijd heeft gewenscht. Viel art. 3 (de exorbitante bevoegdheden) er uit dan zou de regeering ernstig intrekking der wet overwegen. Er zijn contracten, die onercuze bepalingen bevatten, o.a. van de verplichting om nog vele iaren na den oorlog bij een bepaalde fabriek te koopen. Daaraan moet een einde ko men. De minister is niet van plan weer een teeltregeling in te voeren. Uitvoer- bepalingen werken wellicht reguleercnd op de teelt van bepaalde gewassen. Stopzetten van de productie zal niet helpen om de prijzen op te voeren, aan gezien de Centrale Raad de prijzen aan banden kan leggen. De iconen blijven in de wet, omdat een uitsluiten daarvan een zeer groote bevoorrechting van een FEUILLETON Roman van H. ABT. De mooie Rudi stoorde haar niet in aat overpeinzingen, maar keerde zijn >ogen weer naar zijn lessenaar. Alsof )ze plotseling door een donkeren wol- 'kenvvand van elkaar gescheiden waren, waarachter zich in helderen zonneglans |een vergezicht van onbegrensde moge lijkheden opende, zoo juichte hij in 'zichzelven Nog twee volle dagen En een ervan is een Zondag En toen-was het nog maar één. De laatste dag. Zaterdag, wanneer het kantoor om vijf uur gesloten werd er. dus nog altijd veel te doen was. Vooral wanneer de Zaterdag meteen de laatste werkdag van de maand was. De post hoe zal de post van daag gereed komen I klaagde Heinrich August Brömmelmann. Maar ze werd klaar. Klokslag vijf was alles in orde. Blazend en steunend liet de chef de op geheven armen, die als een paar hand wijzers nu eens nier, dan daar heenge wezen haden, langs zijn lichaam vallen, snoof nog een paai keeren luide en slof je naar zijn privaat-kantoor. De deur 'el hij openstaan, wat in verband met -en handgebaar moest beteekenen, dat hen nu, wat men in de maand verdiend ana', an kon halen- De een na den iiw,r ,y°.'deden de bedienden aan de "noodiging en met ieder, die het aller heiligste binnen wilde treden, wisselde Rudolf Müllenhof een handdruk en een paar woorden van afscheid. Hef tot Hy- ronimus Korte gerichte verzoek, hem in vriendelijke herinnering te willen hou den, klonk al heel innig. 'k Zal er om denken, 'k zal er om denken, klonk het antwoord. En nu stond de afscheid nemende voor Kathe Eilert, die nog voor haar schrijfmachine zat. Ik zeg u vaarwel, juffouw Eilert, en wensch u voor de toekomst alle goeds. Dat wensch ik u eveneens, meneer Müllenhof, antwoordde ze en 't was of haar rechterhand er op wachtte, dat de zijne haar werd toegestoken. Doch hij maakte slechts een eerbiedige buiging en ging met den hoed in de hand naar de deur. Op den drempel echter keerde hij nog eenmaal om, liep haastig, alsof hij wat vergeten had, naar zijn lesse naar en vandaar nogmaals naar Kathe Eilert. In de hand hield hij een samen gevouwen papier dat legde hij voor haar neer. Wilt u zoo goed zijn, dit nog even welwillend af te doen vroeg hij glim lachend, zag haar even smeekend aan, boog nogmaals en verliet, door meneer Korte gevolgd, het kantoor. Kathe Eilert zat daar en verroerde zich niet. Correct zeker, onberispelijk cor rect had hij zich gedragen tot het laatst toe bijna te correct. Niet eens een handdruk, terwijl men toch vier weken lang, dag aan dag, bij elkaar was daarin lag iets gezochts. Of was hij toch boos op haar Droeg zij toch de schuld van zijn vertrek bepaalde klasse zou zijn en tot allerlei gefingeerde contracten zou leiden. Minister Heemskerk betoogde, dat vernietigen der contracten kan geschie den op grond van het algemeen belang. En dat is noch in strijd met de Grond wet noch met het Burgerlijk Wetboek. Vele contracten zijn niet in vrijheid ge sloten en verbreking daarvan is niet onwettig. Het is ook niet bolsjewistisch of revolutionnair, omdat de verbreking niet éénzijdig ten gunste van een be paalde partij geschiedt. De norm voor de rechtspraak is de billijkheid, hetgeen uit den considerans blijkt. Het za! aan den rechter worden overgelaten om de ze vast te stellen. De behandeling van dit ontwerp is thans geschorst, totdat het ontwerp in zake den Volkenbond is afgedaan. BINNENLAND Toetreding tot den Volkenbond. De memorie van antwoord op het voorloopig verslag der Tweede Kamer, betreffende het wetsontwerp inzake voorbehoud der bevoegdheid tot toe treding tot het Volkenbondverslag, is verschenen. Hieraan is het volgende ontleend Het wetsontwerp is ingediend zoodra het Volkenbondsverdrag van kracht is geworden. Het komt de regeering voor, dat de indiening van een voorstel tot toetreding vóór dit tijdstip formeel on juist ware geweest, aangezien de be voegdheid tot toetreding eerst met het van kracht worden van het verdrag is ontstaan. Voor zoover in Zwitserland op den termijn werd vooruitgelóopen, valt aan de bijzondere omstandigheden te denken, waarin dat land verkeert in verband zoowe! met den zetel van den Bond als met het referendum, waaraan de toetreding wordt onderworpen. In de Scandinavische landen is, voor" zoo ver bekend, het voorstel tot toetreding nog niet gedaan. De gunstige beoordeeling, welke de toelichting van het wetsontwerp mocht ten deel vallen, is voor de regeering ten reden tot voldoening. Stappen om tol gedachtenxvisseling met andere on zijdige staten nopens het Volkenhorids- verdrag te geraken, zijn ondernomen, doch hebben niet het gewensclitc resul taat opgeleverd. Of zulk overleg er toe zou hebben kunnen leiden, dat werd af gezien van d.en eisch, dat de toetreding tot den Bond zonder voorbehoud moet geschieden, valt te betwijfelen, in het bijzonder met het oog op artikel I van het verdrag, dat te dien aanzien posi tief is. De vraag kan intusschen worden ge steld, wat onder een voorbehoud valt 1c verstaan en of als zoodanig aan te merken is een voorbehoud, dat niet be trekking heeft op de voorschriften van liet verdrag, maar alleen de toetreding afhankelijk steit van de deelneming van al de groote mogendheden, die krach tens het verdrag van den Raad deel zullen uitmaken. In het besluit van de Zwitsersche regeering is zulk een voor behoud opgenomen. Met de beschouwingen nopens de licht- en schaduwzijden aan de toetre ding verbonden, kan de regeering zich, blijkens de memorie van toelichting, in het algemeen vereenigen, en zij meent zich te dien aanzien van nadere op merkingen te mogen onthouden. Alleen acht zij het dienstig, naar aanleiding van de in hef voorloopig verslag geuite meening, als zoude, bij volgens het verdrag niet geoorloofde oorlogen, ook onze militaire neutraliteit te loor gaan, en aan de troepen van andere mogend heden doortocht zijn te verleenen, aan te teekenen, die zulks alleen dan het geval zou zijn, indien inderdaad ook tot een gemeenschappelijke actie is be sloten. Een desbetreffend met eenstem migheid door den Raad te nemen be sluit doet alsdan van rechtswege de ai- gemeene verplichting van alle bonds leden tot het doorlaten van troepen, die aan de gemeenschappelijke actie deelnemen, ontstaan wat niet weg neemt, dat voor de bepaling van de modaliteit der toepassing en de daaruit voortvloeiende concrete verplichting van een bepaald land bepaalde troepen op bepaalde wijze door te laten, mede werking van dat land vereischt zal zijn. Is het echter niet de bedoeling van het verdrag, dat zoodanig besluit vooraf moet worden genomen, dan komt liet iederen Staat afzonderlijk toe te be- oordeelen of er termen voor een ge meenschappelijke actie aanwezig zijn en of en hoe aan een verlangen om doortocht zal worden voldaan, i De woningnood. Bij de Tweede Kamer is thans inge komen een wetsontwerp tot aanvulling van de woningnoodwet, houdende voor schriften van een onteigening van leeg staande woningen een 'wetsontwerp, beoogende de huurcommissie, in wier gebied een woning gelegen is, in welker werkelijke bewoning niet op ernstige wijze is voorzien, bevoegd te verklaren die woning te verhuren met inachtne ming van verschillende bepalingen, als mede een wetsontwerp tot wijziging der Huurcommissiewet. De activisten en Nederland. De redacteur van „de Maasbode" te Brussel seint Het ministerie van justitie publi ceert het volgende communiqué Eenigen tijd geleden werd er door eenige bladen gemeld, dat activiti- sclie boden geregeld de Belgisch- Hoilandsche grens overschreden door middel van Hollandsche paspoorten. Het is zeer waarschijnlijk, dat som mige activisten, in Holland verblij vende, van tijd tot tijd er in slagen België bjnnen te dringen, dank zij vreemde paspoorten of zelfs zonder paspoorten. De tijd van electrische draden is voorbij, maar het isvalsch er de gevolgtrekking uit te maken, dat de grens onbewaakt is. Men zou een grenspost kunnen noemen, waar in minder dan 4 maanden 242 pro ces-verbalen werden opgemaakt tegen reizigers, die op een onregelmatige wijze België trachten binnen te dringen. Onnoodig te zeggen, dat al die reizigers werden teruggezonden, in dien zij niet tot de beschikking van het parket werden gesteld voor een wel gekarakteriseerde misdaad. Veel zorg wordt er ook besteed door de m nisteries van buifenlandsche zaken Haar blik dwaalde naar den nu va cant geworden lessenaar. Overmorgen zou daar weer een vreemde zitten. Bah, het kon haar koud laten, en naar ze hoopte, zou het tenminste iemand s zijn, die zijn tijd wist te verdeelen en haar niet na 't sluiten van het kantoor nog werk opdroeg. Met een gevoel van plotselinge ver bittering nam ze het papier, dat de mooie Rudi voor haar had neergelegd, en vouwde het uit elkaar. Eensklaps bedekte een donkere blos haar gelaat. Dat was immers een brief een brief aan haar. Zeer geachte juffrouw Kathe Eilert Waarde collega 1 Als menschcn van elkaar gaan, zeg gen ze tot weerziens Ik bedoel dat nu juist niet met betrekking tot August Heinrich Brömmelmann, maar dat ik met u, geachte collega, voortaan niet meer eiken dag in liet zelfde vertrek zal zitten,' dat kan ik mij nog maar niet voorstellen. En nog meer gaat het mijn begrip te boven, dat ik ook van u slechts het afscheid in massa zal nemen zooals van de andere kantoorgenooten. Als we dan toch moeten scheiden, dan moet het tenminste een vaarwel met verzachtende omstandigheden zijn we moeten nog eens gemeenschappelijk een mooien dag hebben, een Zondag, die volgens den kalender ons om zoo te zeggen aan elkaar verbindt. Bij zonneschijn en blauwen hemel een stoomboottochtje, eén wandeling door het Grunewald, een rustpoos onder groene boomen en dan na een vroolij- ken terugtocht een haastige handdruk en een afscheidsgroet, die van een vriendelijk lot een wederzien verwacht. JiMQEZOrcPEN illEPEDEEUNOEN. LIJDERS AAN A8TH/WA. Het Asthmapoeder van Apotheker BOOM geeft bij inademing direct verlich ting bij Asihma en daaruit voortkomende Borsthenauvvdheid en Borsibek emimng. Verkrijgbaar ir. de meeste Apotheken en Drogistwinkels a f 1.25 per doos. Tc. Vlissingen verkrijgbaar bij A C. BEN1EST. en van rechtswezen in de onderzoe kingen voor het verleenen van het visum en het paspoort van een per soon, verdacht aan de activistische beweging te raken, zelfs door familie- of vriendschappelijke betrekkingen. Wat de maatregelen aangaan, die de regeering noodig gevonden heeft te nemen, om in het binnen- en in het buitenland de gevaarlijke elementen te bewaken, begrijpt men dat het onmogelijk is ze te doen kennen zon der ze ter zelfder tijd onwerkdadig te maken. Geen vergoeding voor commissie-vergaderingen. In verschillende gemeenteraden is aangedrongen op het toekennen van vergoeding (presentiegeld) aan de le den voor het bijwonen dezer vergade ring en reeds enkele gemeenteraden zijn daartoe overgegaan. De Kroon is evenwel tusschenbeide gekomen en heeft aan het toekennen van presentiegeld, anders dan voor de zittingen van den gemeenteraad, haar goedkeuring onthouden. Dat is een ieelijke streep door de re kening van hen, die verlet moeten be talen voor het bijwonen der commissie vergaderingen en meenden dat op deze wijze hunne geldelijke bezwaren om deel uit te maken der commissies, wa ren ondervangen. De staking in het Transportbedrijf. De voorzitter van den Loonraad in de vervoerbedrijven geeft de vol gende samenvatting van den toestand Wat de Loonraad in 1919 in be ginsel heeft tot stand gebracht en de Scheepvaartvereenigingen Noord en Zuid practisch uitgevoerd hebben, behoeft nauwelijks opnieuw in bij zonderheden te worden opgesomd. De belangrijke sociale maatregelen, die naast beduidende Ioonsverhoo- ging en gelijkstelling der verschillen de categorieën worden genomen, in een omvang ais in geen enkel be drijf wellicht werden aangetroffen, zijn reeds meermalen vermeld. Wat de loonen betreft, zoo zou den deze in de laatste weken van Januari op den grondslag van het door de werkgevers aangeboden standaardloon van f 7 voor ruim 10.000 man in de Rotterdamsche haven gemiddeld f37.50, voor onge veer 5000 man in de Amsterdamsche haven gemiddeld f40 hebben bedra gen. Deze cijfers zijn gebaseerd op de werkelijke in die weken door bo vengenoemde 15.000 man verdiende loonen, en alle mededeelingen in brieven en vakbladen, die het anders voorstellen, zijn onjuist. Tegen een verdere loonsverhooging, zooals thans de organisaties eischen zooals Zeg niet neen, geachte collega Ik vraag u vriendelijk en uw moeder be hoeft niet bang te zijn, dat u in 't bosch verdwaalt of in 't water valt, wanneer ik bij u ben. Precies om een uur ver trekt onze stoomboot van Treptow. Laat bij den aanlegsteiger niet tever geefs op u wachten hem, die zich met coiiegiale en zuiver mensehelijke hoog achting gaarne noemt. Uw dienstwillige Rudolf Müllenhof. Ze had haar stoel achteruitgestoo- ten, las staande den brief geheel ten einde en wist niet, wat ze zeggen, wat ze denken moest. Ja toch, ze wist het. Voor zulk een voorste! paste immers slechts één naam onbeschaamdheid Het volgende oogenblik had ook Kathe Eilert het kantoor verlaten. Toen ze in Treptow de klink van het hek van 't kleine voortuinije op lichtte, waarachter in het huisje voor j 't venster haar moeder wachtend en wuivend stond, had ze haar oordeel na rijpelijk nadenken aldus gewijzigd. Onbeschaamdheid dat was wel wat te sterk uitgedrukt. Maar een onbegrijpelijkheid 1 Hij had haar toch wel voldoende leeren kennen om te i weten, dat ze nimmer of nooit aan zulk een uitnoodiging gevolg zou geven Ze komt Met deze overtuiging had de mooie Rudi het huis Brömmel mann den rug toegekeerd en liep hij nu den volgenden middag, zachtjes flui tend, in prettige verwachting dicht bij den aanlegsteiger heen en weer. En ze kwam werkelijk. Reeds in de verte zag hij haar en snelde haar toen, met den hoed wuivend bekend bedraagt het door de werk gevers voor de verschillende catego- riën aangeboden verhoogde loon van 100 tot 160 pereent boven dat van 1914 verzetten zieh de werkgevers op de bekende economische gronden en indien inderdaad van arbeiderszijde gestreefd wordt naar harmonische bedrijfsontwikkeling, dan gaat het niet aan, te trachten argumenten te negee- ren, omdat zij door bedrijfsleiders worden gebruikt. Op's Rijks constructie werkplaatsen te Delft wordt thans met groote spoed gewerkt om een aantal motorschepen in te richten tot drijvende keukens. Bij een staking der bootwerkers in de havens te Amsterdam en Rotterdam zullen zij de militairen van warm voedsel moeten voorzien. Drankbestrijding. Bij den gemeenteraad van Zaandam is door een der leden een voorstel in gediend om den verkoop van sterken drank te verbieden van Zaterdagmid dag 12 uur tot Maandagmiddag 2 uur. Het voorstel werd aangehouden ten einde de houding van de nevengemeen ten na te gaan. Ook te Koog aan de Zaan is eenzelf de voorstel bij den Raad ingediend door een der leden. Gezien de samen stelling van beide Raden heeft in beide gemeenten het voorstel groote kans van slagen. Door het Provinciaal Drankweer-co- mité ie Haarlem is aan alle Raden der verschillende gemeenten in Noord-Hol land, een schrijven gericht, waarbij wordt verzocht in 1920 gebruik te ma ken van art. 4 der Drankwet en het aantal vergunningen te verlagen of wel te bepalen, dat in het vervolg geen nieuwe vergunningen tot verkoop van sterken drank in het klein mogen wor den verleend. DE STAKING IN HET TRANSPORTBEDRIJF. OPEN BRIEF aan de burgerij van Nederland. Het publiek vap Nederland volgt met verklaarbare belangstelling den gang van zaken in het Transportbedrijf te Amsterdam en Rotterdam. Verschil lende dag- en weekbladen volstaan niet met de publicatie van allerlei situ- atieberichten, zij geven meerendeels een eigen oordeel over het inderdaad ernstig geschil, dat zich tusschen werk gevers- en arbeidersorganisaties ont wikkeld heeft. Toch, nu de staking van havenar beiders en zeelieden bijkans een feit is, verdienen oorzaak en wezen nog kor- telijk te worden uiteengezet. !n November 1918 dreef de „komen de nieuwe wereldorde" de leiding der Scheepvaartvereeniging ertoe, zich be reid te verklaren om met terzijdestei- legemoet. Stipt op tijd, zooals altijd En nu bleven ze voor elkander staan, keken elkaar aan, en men kon zien, dat men wederzijds een welgevallen in el kaar had. Hem stond het witte tennis- pakje en de chique panama voortreffe lijk en zij zag er in haar lichtblauw sier lijk linnen japonnetje uit als een stuk van den schitterenden zonneschijn. Gelijktijdig staken ze elkaar de han den toe. Eerst dacht ik er natuurlijk niet aan te komen, zei Kathe, maar toen vanmorgen heel onverwacht tante Rieckchen uit Luckenwalde op bezoek kwam en ik moedertje voor den Zondag zoo goed verzorgd wist, liet ik mij ten slotte overhalen. Leve tante Rieckchen uit Lucke- walde riep hij en vroeg toen, terwijl hij de wenkbrauwen optrok dus alleen omdat vreemden u wisten over te ha len, bent u hier Ook zij trok nadenkend het voor hoofd in rimpels. Nu een beetje heb ik mij zelve ook overreed ik heb na melijk nog nooit een tochtje met een stoomboot gemaakt. Nog geen stoomboo'tfochtje Nu, maar dan was het hoog tijd riep hij en nu keken ze elkaar aan en lachten. En lachend liepen ze naar den steiger, toen de stoomboot in 'i zicht kwam. En alles was zoo kostelijk eenvoudig, alsof het de natuurlijkste zaak ter wereld was, dat twee jongelieden, die gedurende de gansche week gemeenschappelijk hun plicht hebben gedaan, nu ook gemeen schappelijk gebruik maakten van hun vrijen Zondag. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1920 | | pagina 1