2)oor eigen kracht ifa. TAFEL- en ÖÏÏANKLEEDEN DONDERDAG 12 FEBRUARI. KAMEROVERZICHT. ree* CiEMEENTEBESTUUR FEUILLETON BINNENLAND Stads» enProvincienieuws VLISS1NCSCHE COURANT a»®?^sKta««sss; ADVERTENTIE-PRIJS Van 14 regels: ƒ1.— voor iedere r-aet meer 24 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 48 cent per regel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen van i5 regels 50 centiedere regel meer I' cent, bij contante betaling. "Familieberichten van 1—6 regels 1.55, iedere regel meer 24 cent. ABONNEMENTS PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren 2.per drie maanden. Franco rioor het geheele rijk: ƒ2.30. Week-abon- nementen 15 cent. Afzonderlijke nummers 4 cent. li I In- -TBMlTTrtrrP BEWAARPLAATSEN VAN VLEESCH. Burg. en Weth. van Vlissingen brengen ter algemeene kennis, dat blijkens de door hen den 11 en Februari 1920 afgekondigde verordening tot wijziging der algemeene verordening van politie voor de gemeente Vlissingen het verboden is zonder schrifte lijke vergunning van hun college vleesch te verkoopen of ten verkoop te bewaren in een perceel of een perceelsgedeelte (deze bepaling geldt ook voor bestaande vleesch- winkels) dat op grond van genoemde verordening alle houders van vle.eschwinkeis verplicht zijn de vereischte vergunning aan te vra gen bij Burgemeester en Wethouders op ongezegèld papier onverschillig of voor de slachtplaats vergunning ingevolge de Hinderwet is verkregen, en dat over treding van genoemd voorschrift wordt ge straft met eene geldboete van ten hoogste vijftien gulden of hechtenis van ten hoog ste vier dagen. Vlissingen, 12 Februari 1920. Burg. en Weth. voornoemd. VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag. De drie aangevraagde interpellaties werden toegestaan. De heer van Rave- steijn wilde de zijne laten behandelen bij het ontwerp nopens den Volkenbond, maar de Kamer had daarin geen lust. De heer Braat kwam ook een interpel latie aanvragen, nl. over den hoogen petroleum-prijs, vooral drukkend op het platteland. Het ontwerp inzake de Kamers van Koophandel was spoedig afgedaan. Het amendement-Oud, om het kiesrecht rechtstreeks te maken, werd zonder veel omhaal verworpen. De „duurtewet" zal meer discussie uitlokken. Deze wet grijpt diep in in de maatschappelijke verhoudingen en in onze rechtsopvattingen. Centrale Raad en Districtsraden zullen hebben vast te stellen wat een redelijke prijs is, en zul len liet recht hebben om contracten te ontbinden of contractueele prijzen te wijzigen. Zulk een extra-ordinaire macht gaat een man als den heer van Rappard, den eersten spreker over dit ontwerp, te ver. Hij voorziet, dat deze wet den handel en de industrie zal be lemmeren. De heer Marchant heeft ook bezwaar tegen de aanstelling van rechters met exorbitante macht. Het geschreven recht van het burgerlijk wetboek wordt op- zijde gezet. Dat achtte hij ontoelaat baar, omdat dit in strijd met onze Roman van H. ABT. 't Was allereerst een gezicht, waarop niets anders dan volslagen ongeloof te lezen stond, toen den vijftienden de mooie Rudi op het privaat kantoor van ilen chef verscheen en zeer beleefd de mededeeling deed, dat hij zich helaas genoodzaakt zag om overeenkomstig het contract, veertien dagen tevoren meneer Brömmelmann tegen den eer sten van de volgende maand ontslag te vragen. Wat wilt u stoof de chef op, als of hij geen woord had verstaan van hetgeen zijn correspondent zeide. Er, toen deze nog eenmaal met zijn verzoek voor den dag wilde komen, trok hij een woedend gezicht, waarop men kon le zen ik weet er alles van en maakte met beide handen een afwerende bewe ging. Ik weet het, ik weet het, verhoo- fiing wilt u Bij dat salaris na veertien dagen reeds verhooging Zijn stem sloeg over van verontwaar diging. Maar toen Rudolf Müllenhof be leefd, maar zeer beslist verklaarde, dat hij op verhooging geen aanspraak maakte, doch alleen ontslag vroeg, sloeg August Heinricfi Brömmelmann met de vuist op de schrijftafel. Wel voor den drommel Honderd mark krijgt u thans. En als ik nu zeg honderd en tien Zoek dan maar een domkop op, die u meer betaalt rechtsbegrippen is. Wanneer de maat schappelijke verhoudingen zóó veran derd zijn, dat de rechtsregelen niet meer deugen, dan moeten die regelen veranderd worden, maar het gaat niet aan, een vijftal hoogstaande mannen aan te wijzen, die de macht zullen heb ben om de wet te stellen. Deze wijze van handelen achtte hij revolutionnair. Er worden geen regelen gesteld alles wordt vastgekoppeld aan den Centralen Raad van hoogstaande mannen. Ook de heer Bakker is tegen de wet. Hij wil liever de productie bevorderen Deze wet helpt toch niets. De heer Treub is van oordeel, dat het handels vertrouwen in het algemeen zeer ge schokt is. Vandaar dat men de risico's te hoog neemt. De regeering nu ver hoogt met deze wet de onzekerheid in den handel en maakt dus den toestand slechter. Tegen het bewuste artikel 3 verzette hij zich dus, en op diezelfde gronden kon ook mr. Reijmer zijn stem er niet aan geven. Alleen de heer van Wijnbergen sloot zich bij het ontwerp aan, omdat hij alle vertrouwen had in de „hoogstaande mannen", die den Centralen Raad zullen vormen. Tot slot mr. Sannes, die morgen voortgaat. Een nieuw Oranjeboek. De regeering zal binnenkort een nieuw Oranjeboek het licht doen zien. Dit nieuwe Oranjeboek zal voornamelijk mededeelingen en stukken betreffende economische aangelegenheden van ons land in betrekking tot het buitenland bevatten. O.m. zullen daarin uiteenzet tingen en bescheiden worden opgeno men aangaande de tijdens den oorlog verkregen schepen en de beschieting van Nederlandsche schepen. Nederland en België. De commissie uit de Tweede Kamer voor de buitenlandsche aangelegenhe den hield gisterochtend in het gebouw der Tweede Kamer met den minister van buitenlandsche zaken, naar aange nomen mag worden over de kwestie der hernieuwing van de traetaten van 1839. Naar Havas-Reuter uit Brussel seint, besloot de -Belgische regeering, volgens de „Libre Belgique", binnenkort posi tieve bijzonderheden te publieeeren be treffende het Belgisch-Nederlandsche verdrag. Het blad zegt, dat het verdrag voorziet in den aanleg van waterwegen voor 2000 ton, tusschen Antwerpen en Luik en tusschen Antwerpen en den Rijn. Wat den loodsdiensf op de Schelde aangaat, bevat het verdrag een over eenkomst, waarbij de concurrentie tusschen de Nederlandsche en de Bel gische loodsen wordt uitgesloten en voor de laatsten ten minste 85 van het werk wordt gereserveerd. internationale goederenruil. Indien wij wel zijn ingelicht, aldus meldt de „Nieuwe Crf.", dan hebben thans besprekingen plaats omtrent de vorming hier te lande van een instituut, dat zich len doel zou stellen, om den goederenruil van Nederland met andere landen zooveel mogelijk met vermijding Dat wilde, parlementair uitgedrukt zeggen meneer Brömmelmann gaf hem tien mark verhooging en verzocht hem bovendien nog vriendelijk, wei te willen blijven. Een gevoel van trots a's hij nog nooit had gevoeld, maakte zich van den mooien Rudi meester. En daarbij kwam nog een gevoel van trots hij had over wonnen. Nog was de proeftijd slechts half om en hij had de weddenschap van oom Jobst met vlag en wimpel gewon nen Want dat hij in de tweede helft der maand niet van het roemvol, be treden pad zou afwijken en het bewijs van goed gedrag, hetwelk de chef hem moest geven, niet zou verspelen, sprak van zelf. Loop voor mijn part naar den duivel 1 zeide Brömmelmann ten slotte als bewijs, dat het ontslag was aange nomen. Hij was totaal verbluft, dat zijn edelmoedig aanbod van de hand gewe zen was. Des middags wist men het ook reeds op het kantoor. Zoo Bleichröder heeft u zeker met ingang van den eersten tot zijn procuratiehouder benoemd vroeg me neer Korte vol giftigen spot, en Rudi maakte een buiging en zei Ja, zoo iets is het, mijn waarde, en luisterde naar het regelmatige tik-tik- tik van Kathe Eilerts schrijfmachine. Maar neen, het regelmatige tikken was eensklaps verbroken en het volgende oogenblik had de mooie Rudi plotse ling het hoofd omgedraaid en keek recht in Kathe's bruine oogen, waarin de verschrikte vraag te lezen stond „om mij Precies zoo als hij het verwacht had Zoo onder den eersten indruk der ver van geldbetaling te doen plaats heb- 1 ben. Door dit instituut zon een clearing in het leven worden geroepen, waarbij de in te voeren en uit ie voeren goede ren naar hun waarde tegen elkander zouden worden verrekend, terwijl alleen een saldo tot geld- of wissel-verkeer zou aanleiding geven. Er is sprake van, dat dit instituut te Amsterdam zal worden gevestigd en kantoren in verschillende buitenland sche steden zal hebben. Aan de besprekingen, welke tot dus ver een voorloopig karakter dragen, wordt deelgenomen van de zijde van de Nederlandsche Bank en verder door im porteurs, exporteurs en bankiers. De Ex-Keizer. De „Evening Standard" verneemt eenige bijzonderheden over de nieuwe nota, die de geallieerden aan Nederland zullen zenden. Het blad bevestigt, wat reeds van andere zijde gemeld was, na melijk, dat er geen dreigementen aan gaande economischen druk of een blok kade als dwangmiddelen in zullen voor komen. Instede daarvan zal een beroep wor den gedaan op Nederland's billijkheids gevoel. De strijdvraag zal uitsluitend uitgevochten worden volgens de begin selen van het volkenrecht, en men zal een poging doen om de Nederlandsche regeering te overtuigen, dat de gealli eerden het recht hebben om „Wilhelm von Hohenzollern" in het belang van den wereldvrede voor het gerecht te brengen. Uit gezaghebbende bron verluidt, vervolgt het blad, dat Nederland be reid zal zijn, zijn houding opnieuw in overweging te nemen, als de geallieer den hun zaak volgens deze beginselen bepleiten. De nota nopens den gewezen keizer zal het eerste onderwerp zijn, waarover de zitting van de vredesconferentie, die heden in Dovvnstreet te Londen geo pend wordt, zal beraadslagen. Toezicht op werkloozenkassen. De minister van arbeid heeft, naar „de Telegraaf" meldt, aan de gemeen tebesturen de volgende circulaire ge richt inzake het toezicht op werkloozen kassen Naar mij gebleken is, wordt dooi de besturen van gesubsidieerde ver- eenigingen met werkloozenkas bij de toetreding van nieuwe leden niet steeds nauwkeurig toegezien, dat deze perso nen inderdaad werkzaam zijn in het beroep of de beroepen, waarvoor de werkloozenkas is opgericht. Dit kan tot zeer ongewenschte gevolgen aanlei ding geven, vooral in die getallen, waarbij de leden door de milde bepa lingen betreffende het bedrag der bij dragen, dan wel van den uitkeerings- duur voorkomende in de reglementen dier werkloozenkassen, in een gunstiger positie komen te verkeeren dan het ge val zou zijn, indien zij toetraden tot de werkloozenkas, waarin zij krachtens hun beroep feitelijk zouden thuis be- behooren. In verband met het vorenstaande zou het mij aangenaam zijn, indien u uw medewerking er toe zoudt willen ver- leenen, dat de hierbedoelde gevallen zich niet kunnen voordoen en in voor komende gevallen hiervan mededeeling zoudt willen doen aan de betrokken rassing moest ze natuurlijk gelooven, dat hij besloten had zijn ontslag te ne men om haar nog duidelijker te bewij zen, dat hij tact bezat. Onder den in druk der verrassing Neen, onder dien van schrik Men kon het haar immers aanzien, welk een schok haar het nieuwtje had gegeven. Hoe haar oogen bedelden Zeg toch waarom Zeg, dat het niet oni mij is 1 Zijn biik, waarin een geheimzinnige Uitdrukking lag, werd steeds vaster op haar gericht, tot ze bloosde tot aan haar kleine oorlelletjes en haar oogen niet meer vroegen, maar zich achter de oogleden met de' lange wimpers ver scholen. Verstop je maar, dacht de mooie Rudi en had een bijzonder plezier gezien heb ik je toch. En spartel nu maar laat de nieuwsgierigheid je pla gen, ik help je niet zoo spoedig uit de benauwdheid. De nieuwsgierigheid plaagde haar werkelijk. Of was 't iets anders Een heimelijk leedwezen Iets als zelfver wijt? Was zij er werkelijk de schuld, van Ging hij mer het oog op haar, werkelijk zoo ver Veel verder dan zij het ooit had gewenscht of meneer Brömmelmann het nuttig had be schouwd ,4— Nu, dan is het goed, had de chef heel verzoeningsgezind gezegd, toen ze hem in een kort onderhond duidelijk had gemaakt, hoe volkomen onschul dig het geweest was, wat zijn onge noegen had opgewekt. En welwillend had hij er bijgevoegd voor zoo'n windhond was u toch ook te goed. Weer steeg het bloed naar haar hoofd, toen ze zich dat herinnerde. Maar ook tusschen meneer Müllenhof hoofdbesturen, die dit zeker zeer op prijs zouden stellen, als wel aan den di recteur van den dienst der werkeloos heidsverzekering en arbeidsbemidde ling. Het gemeentebestuur kan zich door de te zijner beschikking staande statuten en reglementen van elke orga nisatie, alsmede door de in zijn bezit zijnde ledenkaarten van een én ander steeds op de hoogte stellen, terwijl de artikelen 19 en 20 van het werkeloos- heklsbesluit 1917 bevoegdheid geven zoo noodig, alle gewenschte inlichtin gen te eischen. Geen stopzetting der Schoenindustrie. Naar aanleiding van de geruchten als zouden dc schoenfabrikanten het voor nemen hebben hun fabrieken sfop te zetten, wordt nader gemeld, dat in de Maandag te Tilburg gehouden vergade ring van schoenfabrikanten, door de V/aalwijks.che fabrikanten is voorge steld, om de bedrijven drie dagen per week stop te zetten. Aan de fabrieken te Waalwijk wordt den laatsten tijd al minder gewerkt. Een dusdanig besluit is echter niet genomen, zoodat van stopzetten der schoenindustrie geen sprake kan zijn. Belasting op Vermakelijkheden. De gemeenteraad te Dordrecht ver hoogde de gemeentelijke belasting voor bioscopen van 15 op 20 en voor ande re voorstellingen (dilettanten-uitvoerin gen van muziek-, tooneel- en zangver- eenigingen uitgezonderd, die 10 beta len) van 10 op 15 De opbrengst dezer verhooging wordt op 9500 geraamd en strekt om het verlies van f 10.000 door afschaffing der kermis ontstaan, te ver goeden. VLISSINGEN, 12 FEBRUARI. AGENDA VAN HET DISTRIBUTIE BEDRIJF VRIJDAG 13 FEBRUARI Verslag der vergadering van de com missie van het tijdelijk distributie bedrijf op 10 Februari 1920, des avonds te 7'/2 ure. Het doel der besprekingen was de in de agenda reeds bekend gemaakte beschikbaarstelling van zandaardappe- len, tegen een maximumkleinhandelprijs van 71/2 cents per K.G. Aan den heer C. J. Desein werden inmiddels door den regeeringscommis- saris voor Limburg 30.000 K.G. prima zandaardappelen toegewezen en wor den deze binnen enkele dagen ver wacht, terwijl bestellingen van andere grossiers eveneens spoedig zullen wor den uitgevoerd. Vanwege de gemeente zullen geen zandaardappelen worden betrokken en zal onze zorg zich bepa len tot het waken voor voldoenden voorraad goede eetbare kleiaardappe- Ien tegen matige prijzen. Naar men ons van andere streken mededeelt zijn de thans beschikbare zandaardappelen in derdaad van prima kwaliteit. Voor het geval de te verwachten zandaardappe len uit Limburg niet hol blijken te zijn, doch gaaf, kan deze aardappel een niet te versmaden vrucht zijn tijdens de toe nemende duurte van kieiaardappelen. Ingezetenen, die reeds kennis gemaakt en den chef was alles heel goed ge gaan. Wat was nu dan toch de reden voor de ontslag aanvrage Zucht naar verandering Misschien hield hij veel van verandering. Misschien verbeterde hij zijn positie ook wel. Dan des »te beter 1 dacht Kathe Eilert en deed haar best om er niet ver der over te denken. Rudolf Müllenhof echter glimlachte, toen hij zag, hoe veel haast zij had 's avonds 0111 het kantoor te verlaten, en hoe die haast op straat aanmerkelijk verminderde, zoodat iemand die maar een beetje op stapte. haar gemakkelijk had kunnen inhalen, eer ze bij het tramhuisje was. Er haalde haar niemand in. De mooie Rudi wreef zich de handen van plezier en Kathe Eilert beantwoordde den vol genden dag zijn vriendelijken morgen groet met een koel knikje en een nog koeler biik. En nieuwsgierig Alsof het haar niet totaal onverschillig kon zijn, hoe de zaak in elkaar zat En zoo, in schoone wederzijdsche on verschilligheid verliepen eenige verdere dagen. Het was, alsof de schrijfmachine woest tikte, en Rudolf Müllenhof wierp menigmaal een steelschen biik achterom. Hm nu ja maar goed beschouwd, wat doel zou het eigenlijk ook nog hebben, nu hier over ruim een week toch alles uit was. Alles uit. Menigmaal kon hij zich dat met den besten wil niet voorstellen. Ja, in den allereersten tijd, toen hem het ontberen van dit en dat toch menig maal hevig had gekweld, toen had hij wel gedacht, dat hij tegen het eind der maand voor niets anders meer oog en oor zou hebben dan voor de toekomst en niets anders zou doen dan zich voor stellen, hoe hij, als de proeftijd afge- 1V1IDDEUBUR&. hebben met deze zandaardappelen, noe men haar heel goed. De prijsbepaling der industrie-aardappelen tegen een kleinhandelprijs van 9 cents per K.G. neemt op 29 dezer een einde en waar thans geen gronden meer aanwezig zijn om te vreezen voor stagnatie in de aardappelvoorziening bij de belofte van den heer C. J. Desein, om mede te willen helpen waken in het belang der ingezetenen over een goeden gang in de aardappelvoorziening, werd het door de vergadering onnoodig geacht om Burg. en Weth. te adviseeren een nieuwe garantieovereenkomst met den heer Desein voornoemd aan te gaan en zal daarom de handel in aardappelen geheel en al aan de vrije concurrentie zijn overgelaten, met dien verstande, dat de minister van landbouw voor zandaardappelen een maximum-klein- handelprijs bepaalde van 7]/2 cent, ter wijl wij ons voorbehouden in te grijpen, wanneer mocht blijken, dat de vrije handel tot exhorbitante prijzen gaat lei den. Wij kunnen met genoegen consta- teeren dat de bemiddeling van den heer Desein bevredigend is geweest en ten onzen kantore geen enkele klacht werd ingebracht. Bij deze gelegenheid verwijzen wij naar den inhoud der memorie van toe lichting tot het wetsontwerp tot aan vulling en verhooging van het tiende hoofdstuk der staatsbegrooting voor 't dienstjaar 1920, betreffende beschik baarstelling van levensmiddelen, waar door de ingezetenen nader bekend kun nen worden met het aanstaande ver loop der distributie. Blijkens circulaire van den minister van landbouw zal aan deze gemeente vergoeding worden toegestaan op de kosten van inkuilen, bedekkingsmate riaal, landhuur of pakhuishuur en be waking van reserveaardappelen in de seizoenen 19171918 en 19181919, benevens kosten van drukwerken ten behoeve der vleesehdistributie. De be treffende declarariën werden door ons aan den minister voornoemd ingezon den. Tot onzen spijt konden wij nog geen nader bericht mededeelen omtrent de kunstwollen en molton dekens en onderkleeding, te verstrekken door de centrale magazijnen van militaire klee ding en uitrusting te Woerden. Wij ho pen dat ons verzoek tot bespoediging der toezending het gewenschte gevolg hebben. Maximum-prijzen Peulvruchten. De minister heeft met ingang van 16 Februari vastgesteld de navolgende maximum-prijzen voor den verkoop van peulvruchten in het klein groene erwten 36 cent bruine boonen 36 cent, grauwe erwten 40 cent en capueijners 40 cent, alles per K.G. Voor gedeelten van een K. G. be draagt de maximum-prijs het overeen- loopen en de weddenschap gewonnen was, zich voor de uitgestane ontberin gen schadeloos zou stellen. Thans was dit alles voor hem maar bijzaak. Nu ja, nutuurlijk zou hij zijn terugkeer in meer mens.chwaardige verhoudingen op de een of andere wijze vieren, maar alles wel beschouwd had hij dan in deze weken zulke voel bare ontberingen geleden. De eerste dagen misschien, maar later wat kan men toch overal aan wennen dat was het juist de macht der gewoonte de geweldigste macht in het men- sclielijk leven wat behoefde men er zich nu over te verwonderen, dat het hem reeds een paar maal leek, alsof het hem bijna leed deed, over een week de kantoorkruk bij Heinrich Brömmel mann vaarwel te moéten zeggen. Over een week acht dagen nog Dan waren het nog maar zes dan vijf dan drie. Neen, toch slechts twee dagen. De laatste van de maand was een Zondag en telde niet mee. Hij kreeg letterlijk een schok, toen dat van den Zondag hem bewust werd. Voor zijn lessenaar ziftend, staarde hij naar den grooten scheurkalender aan den wand, waar zwart op wit te lezen stond Vrijdag 29 Juli. Midden in zijn gepeins keek hij plot seling achterom. Half onbewust was hem plotseling een stilte opgevallen. De schrijfmachine van juffrouw Eilerts, die den ganschen dag onophoudelijk getikt had, was verstomd, en Kathe Eilert zat met het hoofd in de hand en keek diep in gedachten ook naar den scheurkalender aan den wand. (Wordt vervolgd).

Vlissingse Courant | 1920 | | pagina 1