3oor eigen kracht. WOENSDAG II FEBRUARI. aEMHENTEBESTUUR BINNENLAND KAMEROVERZICHT. ËUSL! ETON No 35 ^S@® sjSESStWB»«B«.J'—-■■■" HM ...I.,.o.»»—|C430 VLISSINGSCHE COURAINT awiSSisïatóïMraSMssSwwwSsöwKèiiS» KAMER VAN ARBEID. Burg. en Weth. van Vlissingen brengen ter algemeene kennis, dat volgens de wet op de Kamers van Arbeid en de daaruit voortvloeiende besluiten zij, die tot dusver kiesgerechtigd waren voor een Kamer van Arbeid, niet op de in 1920 voor die Kamer vast te stellen kiezerslijsten zouden wor den geplaatst, wanneer hunne namen (bij voorbeeld doordat zij in 1919 niet geduren de den vereischten "tijd. binnen het gebied der Kamer in een vertegenwoordigd be drijf werkzaam waren) niet voorkomen op de Viffifn en formulieren, welke tengevolge de bedoelde wettelijke voorschriften vóór 15 Januari 1920 aan Burgemeester en Wet houders behooren te worden toegezonden. Krachtens de wet van 7 Deecmber 1918 (Staatsblad no. 788) kunnen echter ook die personen in aanmerking komen om op de in 1920 voor hunne Kamers vast te stellen kiezerslijsten van patroons of werklieden te worden gebracht, mits zij vóór 15 Febru ari 1920 aan Burgemeester en Wethouders een behoorlijk ingevuld en onderteekend aanmeldin;gs-formulier inzenden, dat door Burgemeester en Wethouders wordt ver strekt. Deze formulieren zijn aan belang hebbenden toegezonden. Aan hen, die aan nemelijk maken, dat zij geen aanmeldings formulier hebben ontvangen, hoewel zij in aanmerking kunnen komen om krachtens de wet van 7 December 1918 (Staatsblad no. 788) op de in 1920 vast te stellen kie zerslijsten te worden geplaatst, of dat het hun toegezonden formulier in het ongereede is geraakt, wordt op aanvraag alsnog zulk een formulier verstrekt. Zij kunnen zich daartoe aanmelden vóór 15 Februari 1920 (Gemeente-Secretarie, 2e afdeeling). In verband met de getroffen-" regeling is de datum, waarop de kiezerslijsten voor de Kamers van Arbeid in 1920 zullen worden vastgesteld in plaats van op 15 Februari, bepaald op 15 Maart. Vlissingen, 11 Februari 1920. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP BEKENDMAKING. Burg. en Weth. van Vlissingen brengen ter openbare kennis, dat heden is afgekon digd, de verordening tot wijziging der al gemeene verordening van politie voor de gemeente Vlissingen, betreffende het ver- koopen of ten verkoop bewaren van vleesch in een perceel of een perceels-gedeelte, vastgesteld bij besluit van den Raad dezer gemeente dd. 30 Januari 1920, no. 19, welke m werking treedt op 14 Februari 1920. txe^weTïde drie maanden wordt de ver ordening ter secretarie voor een ieder ter lezing nedergelegd en tegen betaling der kosten verkrijgbaar gesteld. Vlissingen, 11 Februari 1920. Burg. en Weth. voornoemd, VAN -WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag. Het begin van 'deze eerste vergade ring was alweer prachtig drie inter pellaties werden aangevraagd, één door den heer Oud, over de financieele zaken in verband met de jongste niededeelin- gen van minister de Vries één van den heer van Ravesteijn, over de mogelijk heid van herstel van de betrekkingen met Rusland en één van den heer Teen stra, over de uitvoering en wijziging van de Landarbeiderswet. Morgen wordt over deze aanvrage beslist. Het wetsontwerp inzake de aanslui ting bij den Volkenbond komt Vrijdag aan de orde. Vandaag was eerst aan de orde de overeenkomst met de maatschappij „Zeeland". De heer Brautigam wees er op, dat de gages van kapiteins en stuur lieden slecht zijn bij deze maatschappij, terwijl de verantwoordelijkheid eer grooter dan kleiner is. De heer van Stapele klaagde over de behandeling van de post en van het postpersoneel aan boord dier schepen. Naar de plan nen^ tot financieelen steun aan deze maatschappij informeerde de heer Oudegeest, die tegelijk eens vroeg hoe het staat met de plannen tot verplaat sing. Volgens den heer Kolthek zijn dc arbeidsvoorwaarden wel iets verbeterd. Hij vroeg den Minister de arbeidersor ganisaties te hooren voor de voorwaar den worden goedgekeurd. De minister van waterstaat'zal alles nader onder zoeken. Over financieele steun zijn on derhandelingen gaande. Van verplaat sing is geen sprake de regeering werkt daaraan niet mede. Het wetsontwerp werd zonder stem ming goedgekeurd. Nadat enkele kleinere ontwerpen wa ren goedgekeurd begon men aan het ontwerp tot reorganisatie var dc Ka mers van Koophandel en Fabrieken. De bedoeling van dit ontwerp is. om deze Kamers meer beteekenis te geven, o a. door het beheer van het Handelsregis ter, waaruit zij revenuen krijgt, die be steed kunnen worden tot steun aan ten toonstellingen en andere nuttige instel lingen. De regeering stelt voor, dat de •leden gedeeltelijk döor de vak-organi saties worden gekozen, gedeeltelijk rechtstreeks. Tegen dit kies-systeem kwam de heer Oud op. Hij heelt een amendement ingediend om het kiesrecht uitsluitend rechtstreeks te maken Van andere zijde werd het standpunt ver dedigd. Wij,komen daarop morgen terug. EERSTE KAMER. Met eenige gevoelvolle woorden lier- dacht de voorzittér (en minister Ruys de Beerenbrouck sloot er zicli bij aan) het overleden lid der Kamer mr. Kap- peyne van de Capello, een der geestig ste en scherpzinnigsie leden van dit college. De voortgezette replieken over de staatsbegrooting leverden niet liet ge ringste op, dat de moeite van relevee- ren waard is. Roman van H. ABT. 19) woont met uw moeder in Trep- tow Ja. En moedertje telt 's avonds de minuten, tot ik thuis kom. Ze is den ganschen dag alleen en sukkelt vaak. En daarom nu goeden avond, meneer Miillenhoi Nadat ze de zijne even had gedrukt, maakte ze haar hand los, knikte hem vriendelijk toe en verwijderde zich haastig. 'Hij keek haar na, zoolang hij kon. Wat had ze een mooien gang Zoo licht en toch zoo vast. Tik-tak zeiden haar hakjes, net als haar schrijfma chine. Dus in haar vrijen tijd copieerdc ze acten. Ze had het dus zeker wel noodig. En in Treptow woonde ze met een sukkelende moeder. Nu was ze uit zijn oog verdwenen en van den met boomen omzoomden straatweg een der straten ingedraaid-, waar kleine huisjes en kleine tuintjes in eenzaamheid en stilte droomen. Zelf jieelemaal als in een droomtoe stand verkeerende, maakte hij ten slotte rechtsomkeert en trachtte zich voor te stellen, hoe daar achter sneeuwwitte gordijnen een waardige matrone erg verlangend zat te wachten en plotse ling door het geopende .venster riep Zoo, ben je daar, lief kind En Beschikbaarstelling van ievens- middelen. Ingediend is een wetsontwerp lot aanvulling van de begrooting van land bouw, met het oog op de voorziening van levensmiddelen. Voor het eerste halfjaar van 1920 wordt 28 miliioen aangevraagd. in de toelichting deelt de minister mee. dat do prijs van het regeerings- meel gehandhaafd zal blijven tot 1 AAei, daarna zal hij met ƒ2.50 per !00 K.G. worden verhoogd. De prijs van de rog ge gaat met dien datum van i7.50 tot 19.50 per 100 K.G. De opgeslagen koelliuisboter is naar Fngeland verkochttot dekking var ■hoe twee kleine voetjes klip-klip het huis binnen sprongen. Plotseling had hij de hand aan 't voorhoofd geslagen als iemand die uit een droom ontwaakt, keek hij rond, wierp het hoofd achterover en lachte. Hij lachte zichzelvcn uit Alle drommels, daar was hij wel erg aan 't fantaseeren geweest Van zoo iets had hij in de iaaiste zes of acht jaar al heel weinig bij zich bespeurd. Jammer toch, dat de menschen zich dikwijls juist over hun beste eigen schappen schamen, meende hij Kathe Eilert weer te hooren zeggen, en' weer beproefde hij te lachen, maar het klonk gekunsteld. Nu ja, dat kwam omdat in ieders bin1 nenste de bewuste twee zielen wonen en de bescheidenste ervan menigmaal wegens gebrek aan ruimte zoo in een hoekje is gedrukt, dat men van haar beslaan nauwelijks nog iets bespeurt. Des avonds had hij het zich op zijn kamer aan den Engelufer weer gemak kelijk gemaakt. De courant diende hem thans tot verkwikking in zijn vrijen tijd en nadat hij het hoofdartikel en de ge mengde berichten doorgestudeerd had, begon hij zijn aandacht te schenken aan dc advertenties. Een vet gedrukte aan kondiging viel hem dadelijk in 't oog ,,Voor onze depots dadelijk een be trouwbare vertegenwoordigster ge vraagd. Müllerihof, ververij en chemische wascbinrichting." Eerst was liet alsof hij er zich op moest bezinnen, wat dat kon beteeke- nen. Toen sprong hij op, zeldzaam op gewonden. Een gekke zaak toch eigen- het verlies zijn de noodige gelden uit getrokken. Over den verkoop van het bevroren vleesch worden onderhande- iingen gevoerd. Voor de verschillende artikelen wor den de volgende kosten geraamd re- geringsnieel ƒ11.754.000, rogge f 9.000.000, aardappelen f4.000.000, margarine ƒ126.000 en rijst ƒ400.000. De gedwongen leening. De minister van finantiën maakt be kend, dat ten behoeve van hen, die ver plicht zijn dee! te nemen in de Staats- leening 1919, gelegenheid bestaat, de voor die deelneming beschikbare gel den rentegevend te maken door den aankoop van schatkistpromessen. Deze schatkistpromessen zijn ver krijgbaar ten kantore van den agent van het ministerie, van finantiën te Am sterdam, in coupures van 100.000. 50.000 en 10.000. Zij vervallen 7 Mei 1920 en kunnen gebezigd worden voor storting op vorenbedoelde leening. De hier bedoelde promessen worden beschikbaar gesteld naar gelang de be hoeften van 's Rijks kas zulks mede brengen en tegen een disconto, hetwelk .dagelijks in verband met de omstan digheden wordt geregeld. Vestiging van vermogende Nederlan ders in het buitenland. Op vragen van den heer Juten om trent het wegvloeien van vermogens uit het land door vestiging van vermogende Nederlanders in het buitenland, heeft de minister van finantiën geantwoord Het is mij wel bekend, dat verschil lende vermogende Nederlanders in den laatsten tijd het rijk metterwoon hebben verlaten. Welken omvang dit heeft aangeno men, kan nu nog niet worden vastge steld, omdat de verzoekschriften om ontheffing wegens het metterwoon ver laten van het Rijk uiterlijk binnen drie maanden na afloop van het belasting jaar, derhalve eerst vóór 1 Augustus I92Q, behoeven te worden ingediend. !k meen er op te moeten wijzen, dat, waar gedurende den oorlog het metter woon verlaten van het Rijk zeer moei lijk was, het te verklaren is, dat ook om andere redenen dan het willen ont gaan van onzen belastingdruk sommige personen thans uitvoering geven aan hun reeds lang gekoesterd voornemen, om zich metterwoon buiten het Rijk te vestigen. Ook heb ik de overtuiging, dat er in Europa weinig landen zijn, die uit een oogpunt van belastingdruk boven ons Rijk de voorkeur verdienen, althans zullen blijven verdienen. Ik ben voornemens, de inspecteurs der registratie te verzoeken, mij na 1 Augustus 1920 op te geven, hoeveel personen in het afgeloopen belasting jaar ontheffing van vermogensbelasting wegens het metterwoon verlaten van het Rijk hebben verzocht, en naar welk ver mogen ieder hunner was aangeslagen. Ik stel ntij voor deze opgaven aan de Tweede Kamer mede te deelen. De Ex-Keizer. De correspondent te Londen van de „Nieuwe Gri." seint De „Times" verneemt, dat de opper ste raad een nieuwe nota aan de Neder- landsche regeering ontworpen heeft ten opzichte van den ex-keizer, welke nota moet worden overwogen door de lijk ongeveer een paar dozijn straten verder in dezelfde stad een groote fa briek te bezitten en geen flauw begrip te hebben van hetgeen daar gebeurde. Nu ja, op den ouden bedrijfsleider kon men vertrouwen, hij was met alles op de hoogte en oom Jobst, die zich gedu rende de zoogenaamde zomerreis van zijn neef in Schöneberg ingekwartierd had, zou ook wel een wakend oog op alles behouden Bovendien was men overeen gekomen, dat men hem bericht zou zenden, als er iets mocht gebeuren, dat de persoonlijke tusschenkomst van dan eigenaar noodig maakte. Daarom had fijt zijn oom ook zijn adres aan den Engelufer opgegeven. Daarop was gee- antwoord gekomen hij had het ook niet verwacht maar nu, het bezetten van een nieuw depot, was dat niet iets van belang Anderhalf dozijn van de ze depots had de firma over Berlijn ver deeld, en zoo'n vertegenwoordiging, dat was om zoo te zeggen een post van vertrouwen en er behoorde menschen- kennis toe om de geschikte persoon uit te zoeken. Zoo iels was 't werk van den eigenaar. En van zijn recht als ei genaar der firma had hij toch geen af stand gedaan, al was hij ingegaan op de grap om gedurende vier weken een maskerade te vertoonen. Achttien de-- pots dat was geen kleinigheid zoo heel veel meer had Spindler ook niet met dat getal behoorde men bijna reeds tot de groot-industrieelen. in de kamer heen en weer loopende kwam hij in steeds opgewondener stemming de zaak die hij geërfd had en tot dusver steeds had beschouwd ais een goede bron van inkomsten voor .■«■-LIP.- 1,1,.. ,'V— eerste ministers der Entente in de bij eenkomst, die deze week te Londen zal plaats hebben. De brief var; den Ex-Kroonprins. Nalir aanleiding van den brief van den ex-kroonprins, waarbij hij zich ter beschikking van de Entente stelt, van welken brief wij gisteren ondej „Laat ste Berichten" melding hebben gemaakt schrijft het „Hbl." het volgende Uit Wieringen, dat nooit gedroomd zal hebben, uitverkoren te zijn nog eens een historisch eiland te wórden, is „ie beau geste" gekomen, waarop, niet alleen voor den ex-kroonprins, bij preien al lang het wachten was. Maar niet zoo mooi als het gebaar had kunnen zijn. Friedrich Wilhelm von Hohenzollern stelt zich ter beschikking van de gealli eerde en geassocieerde mogendheden, „die hem .kunnen nemen in de plaats van de negenhonderd Duitschers, die geen andere misdaad pleegden, dan dal zij hun vaderiand in den oorlog hebben gediend", indien dan „een slachtoffer van noode" is. De ex-kroonprins die over het hoofd schijnt te zien. dat hij één van die negehonderd is stelt zich dus slechts voorwaardelijk ter beschikking van den gewezen vijand. Hij alleen, in dien de Entente de anderen met rust laat. Daarop zal de Entente niet ingaan. Maar toch stemt het gebaar uit Wie- ringen even sympathiek. Suppietoire marinebegrooting. Aan de memorie van antwoord be treffende het wetsontwerp tot wijziging en verhooging van het VIIe hoofdstuk der Staatsbegrooting voor het dienst jaar 1919 is het volgende ontleend Het is inderdaad juist, dai door den ambtsvoorganger van den minister van marine ad interim reeds op een audiën tie van 16 September j.l. aan de hoofdbesturen van verschillende orga nisaties va'n personeel beneden den rang van officier, de indiening van dit wetsvoorstel is in uitzicht gesteld. Op 26 September d.a.v. is liet wetsontwerp aan den tijdelijken voorzitter van den ministerraad gezonden. Op 6 October is bet door dien raad goedgekeurd en na verkregen machtiging van de Ko ningin, bij den Raad van Stale aanhan gig gemaakt. Hel advies van d„n Raad van State werd 28 October uitgebracht, waarna op 1 November der Koningin werd in overweging gegeven, liet wets voorstel aan de Tweede Kamer in te zenden, hetgeen bij Boodschap van 6 November geschiedde. Uit het boven staande volgt, dat, voor zooveel dit in de macht stond van liet departement van marine, zoo spoedig mogelijk liet noodige is verricht om het wetsontwerp bij de Tweede Kamer in te dienen. Wil de de daarbij voorgestelde uitkeering in 1919 nog effect hebben, dan was het noodzakelijk om, evenals dit voor het landmachtspersoneel is geschied, te be palen, dat ze zou worden uitbetaald in de laatste maanden van dat jaar. Daar bij is echter de'uitdrukkelijke voorwaar den gesteld, dat, wanneer de Staten- Generaal hunne goedkeuring aan liet wetsontwerp mochten onthouden, de uitbetaling zal gelden als een voorschot op de nog te genieten traktementen en soldijen en op den duurtebijslag i919. De redenen, welke er toe hebben geleid één vroolijk leventje, begon voortdu rend meer zijn persoonlijke belangstel ling te wekken, en toen hij zich daarvan duidelijk bewust was geworden, staak te hij zijn heen en weer loopen en riep Och, onzin, dat is immers niet waar Dat wilde zeggen, was liet wer kelijk niet waar Hing zijn hart wer kelijk niet aan hetgeen zijn vader groot had gemaakt, wat hij had zien groeien en bloeien En plotseling zag hij iets anders voor zièh een slanke figuur, een gezicht, waarin ras zat, koele, spottende oogen en hoogmoedig opgetrokken lippen, en hij itoorde op vèrachtelijken toon zeggen U kunt toch niet loochenen Geloochend had hij niet wei ver loochend. Geloochend had hij, dat in nerlijke behoorde bij 't vaderlijk erf deel, bij de schepping van zijn vader. Foei Eigenlijk was dat een gemeen heid geweest. Een gemeenheid Haastig draaide hij het hoofd om en met woedende blikken keek hij achter zich. alsof hij dengene wilde zoeken, die hem dat woord had toegeroepen. Was hij dan heelemaal gek geworden Wat was er toch plotseling in hem ge varen En terwijl hij zich dat afvroeg, hoorde hij weer den naam, die door alles wat hij dacht of deed, heenklonk Kathe Eilert. Met gefronst voorhoofd ging hij naar 't venster en trommelde tegen de ruiten. Nu jaen met datgene, waarmee men een prettige afwisseling had kunnen brengen in de eentonigheid van de Brommelmann-periode, was 't nu ook om voor deze uitkeering den vorm te kiezen, in de memorie van toelichting vermeid, zijn in die memorie aangege- vén. Wat betreft het voornemen, om deze uitkeering alleen ten goede te doen ko men aan lien, die buiten de keerkringen dienen, kan de minister mededeelen, dat sedert de indiening van het wetsont werp is gebleken, dat van i Mei 1918 af aan het burgerlijk en militair personeel, in Oost-indië dienende, een duurtefoe- slag is toegekend. Tot zijn leedwezen was het departement van marine daar van tot nog toe onkundig gebleven. Waar nu blijkt, dat door de Indische regeering met de duurdere tijden reke ning wordt gehouden, vervallen de ar gumenten, in de memorie van toelich ting aangevoerd door de uitsluiting van het marine-personeel daar te lande en heeft 's ministers ambtsvoorganger aanleiding gevonden zijn ambtgenoot van koloniën voor te stellen oin, indien het militaire personeel van de zeemacht van bedoelden duurtebijslag mocht zijn uitgesloten, alsnog aan dat personeel voorzoover liet niet ten behoeve van de in Nederland achtergebleven gezin nen in het genot van duurtebijslag was gesteld eene zoodanige uitkeering te doen en tevens om te bevorderen, dat aan het na 1 Juni 1919 in indië dienen de personeel een bedrag worde uitge keerd als thans voor het in Nederland dienend personeel is voorgesteld, ver meerderd met 50 7. De minister van ko loniën heeft zich met deze voorstellen vereenigd, zoodat maatregelen in dien geest zijn genomen. Het Kamerlid Koithek. Het gerucht gaat aldus meldt het Haagsche Correspondentie-Bureau dat de heer Kolthek, vertegenwoordiger van de Socialistische partij in de Twee de Kamer, niet meer deel uitmaakt van de revolutionaire Kamerfractie. Bij navraag werd dit gerucht in le zingen van socialistische Kamerleden bevestigd. De heer Kolthek zon zijn uittreden uit de revolutionaire Kamerfractie zelf tegenover deze leden hebben bevestigd. Radioteiegrafie. Bij Kon. besluit is, vanaf 1 Julï a.s., benoemd tot inspecteur bij den dienst der kust- en scheeps-radiotelegrafie H. j. Nierstrasz, chef van den technischer! dienst der radioteiegrafie. Plaatselijke keuze. Het wetsvoorstel van mr. V. H. Rut gers c.s., bedoelende de invoering van plaatselijke keuze, vindt van verschil lende zijden steun. Nu hebben reeds tweeduizend vereenigingen van ver schillenden aard adhaesie betuigd aan den Raad van Negen van den Nationa- lend Bond voor Plaatselijke Keuze, die bij de Tweede Kamer aandrong hef wetsvoorstel krachtig te steunen en het tot wet te verheffen. Onder deze vereenigingen bevinden zich 448 kerkeraden, 332 werkiieden- en vakvereenigingen, 256 afdeelingen der S.D.A.P., 245 afdeelingen van het Nederlandsch jongelingsverbond, 142 kiesvereenigingen, enz. Samen verte genwoordiger. ze meer dan 450.009 personen. Naar het „Weekbl. der Ned. Herv. Kerk" meidt, bevinden zich onder de eerste duizend vereenigingen, die reeds uit want van nu af mocht juffrouw Kathe Eilert niet meer voor hem be staan. Dat had ze bedoeld met het „overlaten aan zijn tact, waarop ze zich hoopte te kunnen verlaten". Jawel, ze kon zich daarop verlaten. Ze kon er op bouwen als op een rots. Geen blik, geen woord, dat buiten het besiist noodzakelijke ging, zou in 't vervolg haar rust verstoren of meneer Bröm- melmann aanleiding geven tot vaische veronderstellingen. Rudolf Miillenhof hield zijn woord. Met een volharding, waarom hij zich zelf bewonderde. Een voile week ver liep, en behalve een vriendelijk „goeden dag" en „goeden avond", als hij kwam en ais hij ging, of een vormelijk „als 't u blieft", wanneer hij juffrouw Eilert een blad om te eopieeren moest geven, en een „dank u wel", als ze hem de co- pie teruggaf, had hij nog verder geen woord tot juffrouw Eilert gericht. Me nigmaal was liet hem als een spel we zullen eens zien wie dat het langste voi- lioudt, En hij gevoelde de eerzucht, het haar eens duidelijk te maken, dat het hem volstrekt geen strijd kostte zijn tact te toonen op de wijze, als zij had. gewenscht. Maar hij had nog een andere eer zucht hij wilde de voiie tevredenheid van meneer Brömmelmann verwerven. En achter zijn pogen, dat meer en meer met succes bekroond werd, stond het leedvermaak. Wat gezicht zal de ouwe zetten, ais ik hem den vijftienden den dienst opzeg (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1920 | | pagina 1