ZATERDAG 7 FEBRUARI I920 lij dezs Ccmant bsh?icrt een en nieuwe Wereld. (AMERQVERZl OHT. 3Nö. 32 SSe VLISSI1NGSCHE COURANT ADVERTENTIE-PRIJS Van 1—4 regels: ƒ1.— voor iedere re«el meer 24 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 48 cent per regel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen van 1—5-regels 50 centiedere regel meer 12 cent, bij centante betaling. Familieberichten van 16 regels: fl.oo, iedere regel meer 24 cent. ABONNEMENTS-PRijS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren ƒ2.per drie maanden. Franco door liet gelieele rijk 2.30. Week-abon- neftienten 15 cent. Afzonderlijke nummers 1 cent. SLUITING DER JACHT. De Commissaris der Koningin in Zee land, gezien het besluit van Gedeputeerde Staten van 29 Januari 1920, no. 209, gelet op art. 11 der wet van 13 Juni 1857 (Staatsblad no. 87). maakt bekend, dat in het jaar 1920 lo. de jacht op houtsnippen met ingang van 1 Maart, die op waterwild met ingang van 1 April en'die op watersnippen nu t ingang van 15 April zal gesloten zijn 2o het welspel van kwartelen alleen van 1 Mei tot en met 15 Juli zal geoorloofd wezen 3o. de kooieenden door den kooiman moeten worden opgesloten of gehokt van April tot en met 30 April en van 15 juni tot en met 31 Augustus. Middelburg, 31 Januari 1923. De Commissaris der Koningin voornoemd. DIJCKMEES1 ER. Wij wiilen een oogenblik de vraag terzijde laten hoe of het komt, dat in vrijwel alle lagen der Nederlandsche samenleving ernstige financieele ver liezen geleden zijn, door het feit, dat tegen de algenteene verwachting in, de prijzen der Duitsche Rijksmarken en der Oostenrijksche kronen, na de intre ding van den wapenstilstand, een nage noeg onafgebroken verlaging hebben ondergaan. Wat doen onze landgenoo- ten, wier levensverhoudingen hen niet met de zorgen van buitenlandsche han delsbetrekkingen beiast hebben, zich te bemoeien, zich te interesseeren, zich zelfs financieel te betrekken bij het verloop van buitenlandsche valuta's Wat doen zij in de kou "Doch dat daargelaten, kunnen we niet blind zijn voor het ontstellende feit, dat door de genoemde verlaging van de waarde van mark en kroon, ons land, naar be voegde zeer matige schatting, een mil liard gulden, en aldus een belangrijk deel van het nationaal vermogen, heeft zien verloren gaan. Dit verlies van minstens duizend millioen gulden weegt zwaar, en wel te zwaarder daar het wellicht het reusachtig verlies, dat' ons land aan de waarde-vermindering der Russische schuldbrieven leed, nog overtreft. Wel moeten hier te lande in en door den oorlogstoestand om ons henen, enorme kapitalen zijn gewon nen, dat het ondanks die beide financi- eelg catastrofen, er, althans tot dusver re, nog zoo betrekkelijk goed aan toe is. Wij zijn een nijver, handeldrijvend volk, en de oude koopmansgeest leeft nog, gelukkig, onder ons voort. Ook wij zijn van zulk een aard, dat onze innerlijke veerkracht wint bij den druk van buiten. Doch daar zijn grenzen, daar is een einde aan zeifs de grootste krachtsinspanning, wanneer de omstan digheden onafgebroken en voortdurend, ongunstig blijven. Reeds is een kente ring voelbaar in de betere omstandig heden, waarin wij, in verhouding tot zooveel andere volken, waren komen <c verkeeren. En indien in de ons om ringende landen de waarde hunner be taalmiddelen, hetzij op het huidig lage peil blijft, hetzij nog verder mocht da len, dan kan het niet anders of wij zulten, indien geen redmiddelen wor den aangewend, in den maalstroom van den Europeeschen economisehen nood worden medegesleurd. Volgens de jongste statistische op gaven voert ons land per maand niet minder dan 170 a 180 millioen gulden aan goederen uit. Deze goederen ko men den koopers op enorme bedragen te staan, daar immers hun betaalmid del zoo zwaar in prijs verminderd is. Verzwakt als zij reeds zijn, geheel uit geput ais zij dreigen te worden, zullen zij weldra niet langer in staat zijn, op onze markten te komen koopen. Vooral staat voor onze belangrijke zuivel industrie een ernstige crisis voor de deur, en zijn de gevolgen der toene mende verarming onzer oostelijke na buren niet te overzien. Het ligt trou wens voor de hand, dal wanneer een deel van het wereld-raderwerk ver nield is en niet wordt hersteld, het ge lieele samenstel onklaar is en zijn werk niet kan doen. Daarom is het van het grootste belang, niet alleen voor de hulpbehoevende landen, maar ook voor de economisch sterkere, dat een alge meene bijstand in het leven worde ge roepen. Reeds zijn te dien einde op aansporing' van een onzer voormannen op financieel en economisch gebied, den bekwamen president der Neder landsche Bank, mr. Vissering, een aan tal deskundigen uit verschillende lan den, te rade gegaan om het kwade lot, dat heel de wereld dreigt door een verdere ineenstorting der centrale rij ken, zoo goed mogelijk te keeren. Het zoude ons te ver op het-dQornig pad der economische beschouwingen voeren, zoo wij in bijzonderheden de voorgestelde regeling uiteen gingen zetten. In hoofdzaak komt zij hierop neer, dat de landen met betaalmidde len, die buitenlands nog de volle waar de hebben, de landen met minderwaar dige valuta's, in den vorm van crediet- verleening moeten bijspringen. In de eerste plaats komt daarvoor het in den oorlog enorm rijker geworden Ame rika in aanmerking, en waarlijk zouden de Vereenigde Staten in staat zijn om aan Europa al de hulp te verleenen, die liet noodig heeft. Indien dit werkelijk en afdoende zou plaatsvinden, dan lijdt het geen twijfel of, binnen afzienbaren tijd, zou een verbetering kunnen intre den. De mark en de kroon zouden daarbij natuurlijk niet zoo spoedig hun vroegere waarde herkrijgen, doch een heel eind op den weg van het herstel zouden zij spoedig kunnen komen. Vooral voor de vele bezitters in ons land van dig beide betaalmiddelen, zou dit een ware uitkomst zijn, al ligt het voor de hand, dat Amerika niet daarom zou bijspringen. Edoch, de Vereenigde Staten blijken helaas afkeerig, niet al- Jeen van een afdoende, maar zelfs van eenige noemenswaardige hulpverlee ning aan het in nood verkeerend Euro pa. Zij gaan daarbij van deze stelling uit, dat met name Duitschland zulk een uitgeput land zal blijven, door de enorme lasten die het zal moeten tor- schen om aan de verplichtingen van het vredesverdrag te voldoen, dat het onbegonnen werk zou zijn, hulp te wii len verleenen. Bovendien, wat de ande re landen betreft, stelt Amerika den eisch, dat zoolang de gewone staats uitgaven niet door gewone middelen van belasting enz. worden bestreden, aan verbetering in den noodlottigen toestand niet te denken valt. Men gevoelt wel, dat het hier een draaien in denzelfden noodlottigen cirkel is. Het vredesverdrag legt in zijn harde bepalingen aan Duitschland den eisch op, niet minder dan honderdvijf tig milliard mark in den loop der jaren te moeten betalen. En op grond dezer feiten, weigert het eenige land, dat daartoe afdoende in staat is, elke hulp. Het gevolg hiervan moet dus zijn. dat een algemeene ineenstorting van Duitschland noodwendig kan worden tegemoet gezien, met in zijn nasleep ellende en rouw voor geheel Europa. Hoe dat leed, hetwelk dreigender is dan men in sommige lan'den wel be vroedt, af te wenden Er is maar één uitweg deze, dat alom krachtige stemmen opgaan om de nieuwe wereld er toe te brengen de oude wereld, waaruit zij toch is voortgekomen, niet in haar grootsten nood te laten, en allen bijstand te weigeren. Want men bedenke, dat zoo Duitschland geheel te gronde gaat, deze ondergang ook het overige Europa en tevens Amerika rechtstreeks zal voeren in de armen van het vreeseiijkste Bolsjewisme. Daarvoor behoede ons Amerika's hulp. EERSTE KAMER. Vergadering van Vrijdag. Op eenigszins luidruchtige wijze hebben de ambtenaren zich geuit over de nieuwe salarisregeling, voornamelijk omdat zij de 7 voor aftrek voor we duwen- en weezen-pensioen afkeurden. Minister de Vries wilde hierop wel even ingaan, oindat de ambtenaren vergeten, dat de pensioen-wetten nog altijd be staan en dat deze dus nageleefd moeten worden. Deze eischen een bijdrage van de ambtenaren. Nu bestaat er wei een communis opinio dai de bijdrage voor eigen pensioen moet vervallen, maar in de desbetreffende staatscommissie be stond een sterke minderheid om de bij drage voor weduwen- en weezen-pen- sioen te houden. De regeering is het met die minderheid eens. Om nu de Staten-Generaa! niet van tevoren vast te leggen in hun beslissing over de her ziening der pensioen-wetten, heeft zij vastgehouden aan deze bijdrage, waar toe trouwens de bestaande wet haar verplicht. De ambtenaren vergeten dit, gelijk zij ook den kindertoeslag verge ten, dien de regeering boven het-voor- stel van de salariscommissie heeft ge steld. Natuurlijk zal die regeling niet een wet van Meden en Perzen zijn. Er zal altijd weer aan veranderd worden. Straks za! het georganiseerd overleg het zijne 'doen. De gemeenten behoeven voorioopig op rijkssteun hun hoop niet te bouwen. Rechtstreeks wil de minister niet hel pen. Straks zal de Staat vele kosten o.a. voor onderwijs overnemen de nit- keering krachtens de C.W.-belasting pal spoedig komen en de uitbreiding van het belastinggebied, voor de ge meenten krijgt spoedig haar beslag. Mr. Mendels trachtte in een heel ian- ge rede den heer van Embden te be strijden. Het was, zooals tc begrijpen is, reactionair enz. Zihad de oorlog althans dit geleerd, dat een andere weg dient te worden ingeslagen. Men is druk bezig dien weg te bestudeeren. Aangezien de minister van buiten landsche zaken Dinsdag niet aanwezig kan zijn, werd zijn begrooting eerst af gehandeld. De heer van der Feltz heeft een motie voorgesteld, waarin de wei gering van de regeering, om den- ex- keizer uit te leveren werd goedgekeurd. Er werd over die motie geen woord ge sproken ze werd zonder stemming aangenomen, in zake de begrooting vroeg de heer van Kol eenigen steun voor België, in den vorm van een cre- diet. Overigens bracht hij hulde aan de regeering voor haar houding tegenover België, waar z.i. nimmer een ernstige annexionistisehe beweging heeft be staan, althans niet onder mannen van eenige beteekenis. De lieer van Embden wenschte het praatje, dat in >914 Duit sche troepen door Limburg waren ge trokken, te laten onderzoeken door den .Volkenbond, waarvoor de minister niets gevoelde. De begrooting werd goedgekeurd. "'mNNENLAND~ De uitlevering van den ex-keizer geweigerd. De „Westminster Gazette" schrijft liet voigende De gewone gang van di plomatieke zaken zou een nieuwe nota aan Holland noodig maken en, zoolang de bewoordingen ervan hier openbaar gemaakt worden, is het beter aan de loopende geruchten over hare strek king geen geloof te schenken, maar men moet duidelijk ntaken, dat het volk in ons land, onverschillig of het den keizer al of niet gevonnist wil hebben, geeneriei pogingen zal dulden, om Hol land te negeren. Wij hebben geen twist met Holland en wij moeten in dat land een houding eerbiedigen die wij zeiven zoo dikwijls hebben aangenomen. Wij hebben pas een verwoestenden, ntaar zegevierenden oorlog gevoerd en in geen geringe mate gestreden voor de rechten en de onzijdigheid van een kleine natie. In Engeland zal geen steun te vinden zijn voor een politiek, die van die overwinning pariij trekt om zelfs den schijn aan te nemen van een be dreiging van de rechten en ue onzijdig heid van een anderen kleinen staal. De geallieerde staatslieden mogen doen wat zij noodig achten om hun figuur tegenover hun eigen volk te redden, maar zij moeten de eer van Holland niet in hun strategische bewegingen betrek ken. Over Sir Auckland Geddes' verklaring van 4 Februari verneemt Reuter, dat er nog niets definitiefs is beraamd om Ne derland, ingeval het volhardt in zijn weigering deri ex-keizef uit te leveren, te verzoeken hem naar een ver verwij derd Nederlandsch eiland te zenden. Zoo iets kan misschien als een alterna tief worden voorgesteld. Er is door de geallieerden in 't algemeen of bij eenige betrokken regeering in 't bijzonder nog geen beslissing genomen. De uitlevering van den ex-keizer. Reuter verneemt, dat een nieuwe noia aan Nederland aangaande den ex-keizer is opgesteld, maar uat deze pas over handigd zal worden na de aanstaande bijeenkomst van eerste-ministers, die waarschijnlijk over 10 dagen te Lon den zal plaats hebben. Worden de broodkaarten afgeschaft De wethouder voor de levensmidde- j lenvoorziening te Amsterdam, de lieer De Miranda, heeft medegedeeld, dat het gemeentebestuur van Amsterdam getracht heeft de regeering tot het af schaffen van het broodkaartenstel se! te bewegen. Wij weten immers allen, zeide de heer de Miranda, dat de broodrantsoenee- ring een fictie is geworden, niet alleen in Amsterdam, maar in het geheeie land. Iedereen kan, dank zij de Zeeuw- sche tarwe die geheel vrij is, zooveel brood eten als hij wil. De statistieken bewijzen, dat het ge bruik van bloem te Amsterdam vrijwel stationair is. Neemt men bijvoorbeek! de broodkaartenperiode van 30 luni tot 8 Juli jl„ dan blijkt, dat 134.000 K.G bloem werd gebruikt, voor het tijdstip van 27 December tot 4 Januari ji. luidt het cijfer 181.000 K.G., terwijl het ver bruik van regeeringsmeel in die zelfde tijdvakken teruggeloopen is van 187.000 K.G. tot 104.000 K.G. Over 't geheel genomen kan worden geconstateerd, dat sedert ae afschaf fing van den bakkersnachtarbeid het broodgebruik werkelijk iets vermin derd is doch aan den anderen kant dient niet uit het oog te worden verlo ren, dat dit schijnbaar minder gebruik aangevuld wordt door het zoogenaam de vrije brood. De banketbakkers zijn in het gebruik van bloem volkomen vrij, in restaurants, lunchrooms en andere openbare eetgelegenheden is de feitelij ke toestand zoo, dat broodkaarten zel den of nooit worden gevraagd. Waartoe het huidige systeem van rantsoeneering kan leiden, hebben o.a. de meelknoeierijen te Rotterdam bewe zen, en wanneer men dan bovendien be denkt, dat liet brriodkaartenstelsel de hoofdstad elke maand ƒ40.000 kost, kan men begrijpen, zeide de heer de Miranda, dat Burg. en Weth. gemeend hebben stappen ie moeten ondernemen, die tot afschaffing van dit systeem lei den. In die 40.000 is wel is waar ook be grepen het 1/10 prijsverschil op het regeeringsbrood, maar daarvoor wordt ongeveer ƒ8400 per maand uitgekeerd, zoodat de kosten dan toch nog steeds ƒ32.000 a 33.000 per maand bedra gen. Wij hebben den minister voorgesteld, vervolgde de wethouder, om Amsterdam als gemeente wél te rantsoeneeren en het dan aan Burg. en Weth. over te ia- ten' om met de belanghebbenden een overeenkomst tc treffen. Zoowel de bakkerspatroonsorganisatie als de cri siscommissie heeft met algemeene stem men dit denkbeeld aanvaard. Op de vraag of de regeering al iets van haar zienswijze in'deze had doen blijken, antwoordde de wethouder, dat de minister veel voor de opheffing voelt. De zaak wordt op dit oogenblik door het rijksgraanbureau onderzocht, dat ongetwijfeld binnenkort zijn meening kenbaar zal maken. Het dreigend conflict in 't Havenbedrijf. De Centrale Bond van Transportar beiders en de Nederlandsche Federatie van Transportarbeiders hebben thans aan den voorzitter van den loonraad te Rotterdam een ultimatum gezonden, waarin o.a. het volgende gezegd wordt: Onze organisaties moeten op volle inwilliging der eischen blijven aandrin gen en deelen u mede, dat, indien de werkgevers hiertoe binnen enkele da gen niet kunnen besluiten, zij zich ver plicht achten, de staking in de haven en zeevaartbedrijven te proclameeren, teneinde langs dien weg tot doorvoering der door hen gestelde eischen te gera ken. Aan het schrijven is toegevoegd een schema dezer Iconen en der dooi cie betrokken arbeiders gewenschte ar beidsvoorwaarden. Het groote plan. Men verzoekt ons plaatsing voor het volgende Een begin van uitvoering is ir. het zicht. Het hoofdbestuur van hef Cen traal Genootschap voor kinderherstel- lings- en Vacantiekolonies heeft beslag kunnen leggen op een complex gebou wen en terrein, vroeger vormende het hotel „Ons Genoegen", te Oostvoorne. Het geheel is uitnemend geschikt te ma ken vior een kinderherstellingsoord voor 150 kinderen. Er zijn twee gebou wen, die voor het logies bestemd zijn een afzonderlijk gebouw, bevattende ruime eetzaal en keuken een prachti ge, afzonderlijke speelzaal met veran da; een afzonderlijk villatje, dat ge knipt is voor een ziekenhuisje, terwijl van het terrein, dat ruim anderhalf hectare groot is, een goed deel wordt ingenomen door een alleraardigst bosch. 9401 bestuur hoopt dit geheel te kunnen koopen, clan kan hei reeds de zen zomer worden betrokken- Maar op 15 Maart moet beslist worden, of de koop definitief doorgaat dan moet bijna zeventig duizend gulden op tafel gelegd worden de verbouw, dié ech ter over drie jarer, kan verdeeld wor den, za! zeker ook op ongeveer vijf-en- twintig duizend guiden komen, maar dan is het Genootschap ook zeer veel goedkooper uit dan wanneer liet een nieuw buis voor zoovee! kinderen zon moeten stichten. Natuurlijk kost ook de inrichting nog veel geld, al is een deel van den inven taris reeds aanwezig. De penningmeester 'neef. tot heden pl.m. acht- en-dertig, duizend gulden voor het groote plan ontvangen. Hij wekt nu ieder, die nog niet v> r het LOCAAL RIjKSTELEFOONNET. Telefoon- Nieuwe aansluitingen nummer 91 Talma, Ds. A. S„ Koningsweg 7. 233 Loo, C. D. van, Koningsweg 9. 152 Visser, J. Blokland, Ingenieur Kon. Maatschappij „de Schelde", Bou levard Evertsen 40. 313 Meijer (H. J. Kouwenhoven) Firma J. H„ Bierbottelarij en Limonade- fabriek, Walstraat 55. zwakke Nederlandsche kind gegeven heeft, op, om alsnog zijn bijdrage te zenden, opdat hij op 15 Maart a s. on geveer honderd duizend gulden ontvan gen zal hebben en het bestuur alsdan, tot den definitieven koop en verbouw kan overgaan. Zijn adres is Th. M. Ketelaar, Joh. Verliulslstraat 9, Amsterdam Postre kening no. 16038. Stads* en Provincienieuws VLISSINGEN, 7 FEBRUARI. AGENDA VAN HET DISTRIBUTIE BEDRIJF MAANDAG 9 FEBRUARS Wittebroodkaart. De directeur van het Rijksbureau voor de distributie van graan en meel maakt bekend, dat als wittebroodkaart voor het 126ste tijdvak, hetwelk loopt van 10 tot en met 18 Februari, zal die nen de Rijksbroodkaart in de roode kleur op gelen achtergrond. De Liefdadigheidsv.'eek. De profetie of beter gezegd de vraag, die we in ons vorig nummer onder dit opsctirift deden, nl. of de belangstelling zou stijgen, naarmate we verder in de week kwamen, heeft zich gisterenavond in de Bellamv-Bioscoop heiaas niet ver wezenlijkt, wat ons om twee redenen zeer bejammerde. De eerste, waarom wij het spijtig vonden, dat alleen de hoogere rangen goed bezet waren, is, dat hierdoor het goede doel niet be reikt wordt, nl. het ziekenhuis stijven de tweede reden is, dat de eigenaar van de Bellamy-bioscoop voor zijn moeite en zijn welwillendheid, om de zaal af te staan, beter beloond had dienen te wor den. Hoe het ook zij, wij hebben gister avond een heel aardig programma ge zien, waarbij gerust kan gezegd worden dat het „elk wat wils" ten grondslag lag. De natuurliefhebbers konden hun hart ophalen aan de prachtige opna men van het Nationaal park in Ameri ka degenen, die trouwe bezoekers zijn van deze soort vermakelijkheden, heb ben hun revue niet behoeven te missen liefhebbers van komische tooneeltjes konden smullen bij die tafereeltjes, die tusschen de stukjes van het Nationaal park in Amerika, doorschoten, maar bovenal van „Charley in de auto" en zij, die van dramatische kunst houden, zagen hun begeerte bevredigd door de vertooning van het drama „Waarheen gij gaatdat boeiend is van hei begin tot hef einde. Hedenmiddag zal de kindermatinée welke Woensdag in „de Oude Vriend schap" werd gegeven, in het Concertge bouw worden herhaald. Evenals bij de eerste uitvoering zul len ook nu de aanwezigen zeker iioogsr voldaan huiswaarts keeren, wanj dank zij de nauwlettende voorbereiding, mag deze matinée ook een der succes-num mers van de attractie-week worden gc- noSnd. Actie in de Bouwvakken. Door de afdeeling Vlissingen van de Landelijke Federatie v. Bouwvakarbei ders in Nederland is aan de patroons- vereeniging „Bouwkring" alhier het volgend schrijven gezonden Uw schrijven van 30 januari 11., het welk als antwoord moet dienen op ons schrijven van 26 januari, kwam in ons bezit en maakte op onze be'stuurs- als mede op onze huishoudelijke vergade ring een ernstig pnnt van bespreking uit, met het gevolg dat algeineehe ont stemming bij de leden door genoemd schrijven werd opgewekt. Het schijnt ons toe, dat U den voiier, ernst van den toestand niet begrijpt. Uw houding in deze geeft hiervan al- ihans blijk. U beroept U thans ook weer op het komende landelijk contract. Nogmaals willen wij er den nadruk op leggen, dat- het nog geenszins vaststaat, dat ge- ;oemde overeenkomst tot stand zal ko men, en als zulks wel het geval mocht zijn, dan nog is de vraag, of dit juist v/el met Mei a.s. zal geschieden. Welk bezwaar kan er nu uwerzijds bestaan, om door een bespreking met ons, te trachten tenminste een overeenstem ming te krijgen, laat ons zeggen tot Mei of tot den tijd dat het landelijk con tract dan zal komen. U zal moeten gevoelen, dat de thans betaalde loonen absoluut onvoldoende jn. Verleden jaar hebben wij noodge dwongen met dat loon genoegen geno men, hoewel het toen ook niet voldoen de was om in onze behoeften te voor-

Vlissingse Courant | 1920 | | pagina 1