leest ssingen! -«J JONGEN Door eigen kracht ISJE LINGER WOENSDAG 4 FEBRUARI. "gemeentebestuur feuilleton ttra koopjes RIJZEN. KAMEROVERZICHT. 5S»s 39 il920 S.-CLUB Fed igd.) RI 1920, van „DE OUDE ■kt m4. sdag 3 Februari, ersnood Cormté SSIHGEN. ïen aankomend lagen. AdresGroe- r.et en handig genuren. ■eau Vïiss. Cour." 12 nar 1 12 ïnr te bekomen: N V, Transport en n.v.h.Erven G.VüS; ,g: B. EENHOORN; 'ANOOSTERHOUT, Gebrs, BU1TEN- eester waar- prima aange- slaanwa$en. RAAGI) TEURS en HONTEUR5 INE - ZEEUWSCHE 1 EITS-MAATSCH. t delburg. lezorgen der „Vlis- iurant" in een der wijken wordt f matrad te vervoegen aan der Courant of fcij ien Heer C. F VAN Boekhandel? ar. ■oi f5.— per week jt, Walstraat. lette ELIER, en voor ds tiG en riet ISJE, agen gevraagd MANSE—Damave. DE BOER, Koude- g 42, vraagt voor EfISTBQDE Ie melden tusschen 16 Msaiscbppij 736 sora&ft n, Middelburg otterdam. t. YDSScAv. ¥444.|L'8f>'.t, t.ffl. H.i'.'.mr VL1SSINGSCHE COURANT ADVERTENTIE PRIJS Van I4 regels 1.— voor iedere re^el meer 24 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 48 cent per régel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen van 1—5 regels 50 centiedere regel meer 12 cent, bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels ƒ1.55, iedere regel meer 24 cent. ABONNEMENTS PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren ƒ2.per drie maanden. Franco door het geheele rijk 2.30. Week-abon- nementen 15 cent. Afzonderlijke nummers 4 cent. MILITAIRE ZAKBOEKJES. De Burgemeester van Vlissingen maakt bekend, dat de verlofgangers der Zee militie, vanaf heden, hunne zakboekjes kun nen afhalen ten Raadhuize, bureau mili taire zaken, 4e afdeeling. Vlissingen, 4 Februari 1920. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. EERSTE KAMER. Vergadering van Dinsdag. De Eerste Kamer vangt dit jaar de oehandeling der begrooting heel wat vroeger aan dan verleden jaar. Dit feit werd door den eersten spreker, mr. van Lanschot, met ingenomenheid gecon stateerd. De Kamer heeft de gelegen heid, zich uit te spreken over de nog steeds niet opgeloste crisissen aan de defensie-departementen. Ze waren niet noodig geweest, meende deze afgevaar digde, omdat er principieel geen mee- ningsverschil over beperking der bewa pening bestaat. Daarom was het op treden der linkerzijde roekeloos en sloopend, een gevaar voor de rust, zoowel in de binnen- als in de buiten- landsche politiek, leder wil beperken, maar niemand weet hoever dit moet gaan, omdat de toestand onzeker is. In de oorlogsbegrooting zag hij dan ook slechts een credietwet. Hij wenschte wel te weten, hoe de militaire plannen van de regeering zijn, o.a. ten opzichte van de kruisers. Nopens de financieele politiek drong deze afgevaardigde aan op een oplos sing voor het valuta-vraagstuk, dat vóóral voor ons land van veel gewicht is. In den geest van mr. Vissering's po gingen wenschte hij den minister te la ten handelen. De noodlijdende gemeen ten wilde hij alleen helpen door verrui ming van het belastinggebied, niet door directen steun. Voor het antwoord op het verzoek tot uitlevering van den ex-keizer werd de minister van buitenlandsche zaken hulde en dank gebracht door mr. van der Feltz. De heer de Vos van Steenwijk nam een loopje met de uitbreiding van het aantal staatscommissies, die te veel het werk van de ambtenaren overne men. Ze zijn bovendien te duur en vaak overbodig. Hij wenschte wel eens te weten wat die 33 staatscommissies kos ten. De minister moest de rekening daarvan eens opmaken, dan zou men er wel van schrikken. Op de zelfde sarcastische wijze stak hij den draak met de socialisatie-leuze, waarvan niemand weet wat ze inhoudt. Hij zag er alleen in, een verlangen van de arbeiders naar meer medezeggen schap in de bedrijfsleiding en grooter aandeel in de vruchten van het bedrijf. Ten slotte toonde hij met tal van citaten Roman van H. ABT. 12) Zal ik den kerel voor een duel op pistolen uitdagen riep de mooie Rudi en deed, alsof hij hoogst veront waardigd was. Stop hem in zijn verfketel, tot hij zwart wordt, beval de benadeelde. Armgard von Röhritz lachte zachtjes, 't Was zoo'n impertinent lachje en de mooie Rudi kreeg een gevoel, alsof hij een zweepslag had ontvangen. Wist ze dan, wie hij werkelijk was, en hoe het eigenlijk met den titel „chemiker" stond, die.n hij zich had toegeëigend En als ze 't wist van den verfketel en de melkkannen, was dat te veel platte burgerlijkheid voor haar aristo cratisch gevoel. En hij stond op het punt, zijn tijd te verkwisten aan iets, dat eeuwig onbereikbaar voor hem bleef Bah 1 Eeuwig onbereikbaar dat had tot dusver nog niet in zijn woordenboek gestaan, waar het gold de gunst van een vrouw te winnen, en zelfs de hooggeboren freule was toch ook maar een sterfelijk mensch. Het spel begon en de mooie Rudi deed zijn best als nooit te voren. Hij wist maar al te goed, welk een bril- lante figuur hij bij het tennissen maakte aan, dat mr. Troelstra een gevaar blijft voor de rust in het land, aangezien hij bij allerlei gelegenheden gezegd heeft, dat het socialisme in wezen revolutio nair is en dat hij niet voor één middel zal terugdeinzen als het het socialisme kan brengen. Daarom moest de regee ring op haar hoede blijven, omdat ar geloosheid misschien aardig staat in een maagdelijn, maar een staatsman niet past. Tot slot van dezen eersten dag ver dedigde de heer Staal beperking in mi litaire uitgaven, maar hij achtte daarbij ontwapening onmogelijk, omdat overal om ons heen de veiligheid zooveel te wenschen overlaat en de legers blijven bestaan. Afwachten en nog eens af wachten, is zijn leuze. De uitlevering van den ex-keizer. De „Petit Parisien" is van meening dat de geallieerden maatregelen in overweging nemen van zeer radicalen aard, als het afbreken der diplomatieke betrekkingen, blokkade van zee uit. in geval Nederland zou volharden in zijn weigering den keizer uit te leveren. De „Nieuwe Ct." merkt naar aanlei ding van dit bericht het volgende op Zou het Fransche blad werkelijk denken, dat de Nederlandsche regee ring zich door een dergelijke uiting van boos humeur van een dagblad laat af brengen van haar volkomen juist standpunt Dat het zelf geloof zou slaan aan deze dwaze bewering, nemen wij geen oogenblik aan, het heeft waarschijnlijk kans, dat het publiek ten onzent zich zou laten intimidèeren, maar ook die hoop is ijdel. Men billijkt volkomen de krachtige houding der regeering, even als trouwens alle bezonnen geesten in de geallieerde landen. Een internationaal gerechtshof. Naar wij vernemen is eerlang te 's- Gravenhage een bijeenkomst te ver wachten van afgevaardigden van eeni- ge landen, die ontwerpen hebben uitge werkt voor een internationaal gerechts hof. De bedoeling van deze bespreking door deskundigen is om door vergelij king te komen tot een uniform ontwerp en daardoor nnuttig werk te doen in het belang van deze gewichtige aan gelegenheid. Dit eventueele ontwerp zou dan ter beschikking van den Vol kenbond worden gesteld. Eerlang kan een nadere mededeeling tegemoet ge zien worden. De waarde der bankbiljetten. Het „N. v. d. D." bevat een zeer le zenswaardig en actueel artikel over de waarde der bankbiljetten, een vraag stuk, met den zeldzaam lagen marken en kronenkoers er zitten voor hon derden millioenen marken en kronen in ons land van zeer groot belang. De waarde van een bankbiljet hangt af van de productie van het land, dat de bankbiljetten uitgeeft en aangezien de productie zelf het product is van kapitaal en arbeid, drukt hij, die één van beiden schaadt de waarde van zijn eigen bankbiljetten. Dat zij, die thans stakingen aangrijpen om loonsverhoo- ging te verkrijgen dit wél bedenken De depreciatie van bankbiljetten feitelijk het eenige geld dat wij nu heb ben is iets zeer ernstigs en niet door loonsverhooging goed te maken, want heeft het geld eenmaal in waarde be langrijk verloren, dan wordt ook het en het ontging hem niet, dat zijn partner dat ook wel opmerkte. Daarbij kwam, dat zij ook voorteffelijk speelde en voortdurend meer in vuur kwam. Daardoor vergat ze blijkbaar dat Ru- dolf Miillenhof bij deze partij eigenlijk slechts een noodhulp was, en de be wondering voor zijn meesterlijk spel verdreef zelfs de ergernis over het feit, dat zij de verliezende partij was, toen hij, nadat er een poos met afwisselend geluk gespeeld was, met een serie vol maakte slagen overwinnaar werd. Bravo, bravo riepen de anderen, die hun spel hadden afgebroken en als toeschouwers bij hen waren gekomen. Bravo riep ook Armgard von Röhritz en trok haar lichten Panama hoed van het verhitte voorjioofd. De waarheid moet gezegd worden dat hebt u fameus gedaan. Tennisspelen kunt u Met schitterende oogen keek hij haar aan. Het eerste woord van waardee ring van uw lippen, freule 1 Mijn eer zucht zal mij niet laten rusten, eer ik wat meer heb veroverd. Zijn toon en zijn blik hadden haar opeens als 't ware weer doen bevriezen. Uw eerzucht zal geduld moeien oefenen, meneer Miillenhof. Ik val niet graag in herhalingen, gaf ze hem ten antwoord, en ze was nu weer van de kruin tot de voetzolen de „hooggebo rene". Hij glimlachte, alsof hij het bijna beleedigende antwoord niet gehoord had. loon in deze verminderde waarde uit betaald. Loonsverhooging bij vermin derde waarde van het geld is slechts schijn. De loonen zijn in Duitschland ontzettend gestegen, maar zelfs de best betaalde arbeider aldaar kan voor zijn tegenwoordig loon niet koopen wat hij voor ziin vroeger loon koopen kon. En ook hier te lande is de waarde van het geld afgenomen, en het éénige middel om die waarde weer te doen stijgen is sparen door de bezitters, om kapitaal te vormen, en arbeiden door de arbeiders, want alleen het pro duet van kapitaal en arbeid, en niets anders, kan de waardei van het geld weer op het vroegere peif of daarboven brengen. Als de arbeider een beter bestaan wensc'nt dan vóór den ootlog en wie zou dat niet voor hem wenschen dan moet hij ook het eenige middel, dat daartoe leiden kan aanwenden en dat is arbeiden, is dit niet voldoende om dat de bezitters niet willen sparen, dan moet hij van zijn macht gebruik maken om hen. daartoe te dwingen, want niet alleen liet intact-houden van liet kapi taal, ook de vermeerdering daarvan is in de allereerste plaats van belang voor den arbeider. De arbeider die staakt om het nu reeds beter te hebben dan vóór den oor log handelt uiterst dom, want thans is dit eenvoudig onmogelijk en daar zijn staking het kapitaal aantast (kapitaal is geen geld, geld kan alleen kapitaal d.w.z. aanwezige grondstoffen enz. verschaffen) snijdt hij zichzelf de mo gelijkheid tot toekomstige positie-ver- betering af, doet de waarde van het geld dalen en brengt zichzelf onvermij delijk in denzelfden toestand als waar in zich thans de arbeider in Duitsch land en Oostenrijk bevindt. Ongetwijfeld kleven er aan het on beperkte kapitaalbezit ernstige fouten en ik ben vast overtuigd, dat er een meer rechtvaardige verdeeling van het product van kapitaal en arbeid zal ko men dan thans, maar om iets te kunnen verdeeien moet men het eerst bezitten geen systeem, hoe vernuftig ook, kan 100 gulden op zoodanige wijze verdee ien dat meer dan 10 personen daarvan ieder meer dan 10 gulden krijgen. Wil ieder méér dan 10 gulden ontvangen, dan is het eenige middels er voor te zorgen, dat er meer dan 100 gulden te verdeeien is. En dat kan alleen door arbeid. Hoofdarbeid, handenarbeid en kapitaal zijn alle drie even onmisbaar voor de productie staakt één van deze drie, dan is het onvermijdelijk gevolg ver mindering van de productie, dat wil zeggen daling van de waarde onzer bankbiljetten. Nog is ons bankbiljet de som waard, die daarop gedrukt staat al koopt die som lang niet meer wat zij vóór den oorlog kocht, maar dat duurt alleen zoolang ais wij allen arbeiden, hij die dat niet doet, draagt er onvermijdelijk toe bij, de waarde van onze bankbiljet ten aan die der Duitsche en Oostenriik- sche gelijk te maken. Men beseffe dit, nu het nog niet te laat is. Ouderdoms- en invaliditeitswet. vffgens het „Centrum" wordt op het oogenblik op verzoek van den mi nister van arbeid door de Raden van Arbeid een onderzoek ingesteld naar de standaardloonen in de verschillende bedrijven, zulks ter beantwoording van de vraag, of het wenschelijk is de loon grens van 2000, vastgesteld in de Ik zou ook gaarne meer willen verdienen dan alleen waardeering van een spel. Nu bekeek ze hem van 't hoofd tot de voeten en draaide zich daarna op haar hielen rond, alsof hij plotseling niet meer voor haar bestond ze wierp haar ballen in 't net, schoof haar raket in het foudraal, wisselde met haar ken nissen vluchtig eenige handdrukken en begaf zich naar den uitgang van het sportterrein. En alsof het de natuurlijkste zaak van de wereld was, ging Rudolf Miil lenhof na een buiging gemaakt te hebben voor de achterblijvenden haar achterna en liep, nadat ze door het hek waren gegaan, naast haar, alsof dat eveneens vanzelf sprak. Daar de freule mij niet de eer van een afscheidsgroet waardig keurde, mag ik dat zeker wel opvatten als een bewijs, dat ze mij welwillend vergunt haar*op den weg naar huis te verge zellen. Gedurende eenige seconden scheen ze niet te kunnen spreken, maar toen barstte ze verontwaardigd los Dat is sterk. Dat is werkelijk sterk Wat is sferk vroeg hij glimla chend. Dat u mij zoo afschuwelijk be handelt Zou u dat ook zoo doen, als ik toevallig luitenant was en niet Verver viel ze hem in de rede op een toon, alsof ze hem minstens een ernstige vervalsching van documenten verweet. De glimlach week niet van zijn lip- ouderdoms- en invaliditeitswet, te ver- hoogen tot 3000. Plaatselijke belasting-verordeningen. De minister van binnenlandsche za ken heeft een verandering gebracht in de practijk welke aan zijn departement bestond ten aanzien van de goedkeu ring van plaatselijke belasting-verorde ningen. Tot dusverre werd de aftrek voor noodzakelijk levensonderohud, in verband met de grootte van het gezin, binnen redelijke grenzen gehouden, door, waar noodig, slechts voor een gering aantal kinderen aftrek toe te staan. Minister Ruys de Beerenbrouck heeft thans last gegeven de verminde ring, zoo noodig, te vinden door den aftrek voor noodzakelijk levensonder houd te verlagen en dien voor kinderen aan geen vast aantal te binden. Gepast geld voor spoorkaartjes. Het stationspersoneel der Nederland sche spoorwegen is door de directies opgedragen, het voorschrift omtrent het vorderen van gepast geld van de reizi gers zoodanig op te vatten, dat men het recht heeft van deze bepaling ge bruik te maken, wanneer geen vol doend wisselgeld aanwezig is, maar dat men overigens de reizigers, die niet met gepast geld betalen kunnen, zoo veel mogelijk ter wille moet zijn. Dr. Kuyper. De toestand van dr. Kuyper is, de omstandigheden in aanmerking geno men, heel goed. R. J. A. Diepen f. Gisteren overleed te Tilburg de heer R. j. A. Diepen, lid van de Eerste Ka mer en gedurende 15 jaren lid van den gemeenteraad te Tillburg. De actie der havenarbeiders. De Nederlandsche Federatie en de Centrale Bond zullen Donderdag of Vrijdag een ultimatum zenden aan de werkgevers in het havenbedrijf. Den Christelijken organisaties is te legrafisch verzocht, voor dien hun hou ding definitief te bepalen. Het conflict in het havenbedrijf. Het „Volk" komt tot de conclusie dat het conflict in het havenbedrijf uitge vochten zal worden, doch protesteert tegen een advies, waarbij gezegd wordt, dat de arbeiders hun kracht moeten zoeken in uitbreiding van het conflict tot andere vakken. Waar deze meening bij een enkele onzer bestaat, zegt het blad, en waar de taktlek van sommige revolutionairen op dit doel is gericht, achten wij het noodig, hiertegc-n nog eens met den grootsten nadruk op te komen. Hei N. V. V. alleen telt 250.000 leden. Onze partij heeft onder haar 50.000 nog een aantal, die bij het N. V. V. niet zijn aan gesloten. Indien bij deze allen de offer vaardigheid evenredig is aan de betee- kenis van het conflict, kan wekelijks een bedrag aan steun worden afgedra gen, dat het cijfer, door het dagelijksch bestuur van het N. V. V. genoemd niet alleen bereikt, maar overtreft. Indien het conflict blijft beperkt tot havenar beiders, kan de strijd geruimen tijd worden volgehouden. Daarentegen is uitbreiding van het conflict tot andere vakken niet anders dan een avontuur. In de vergadering, waar Sneevliet sprak, trad ook een gemeente-werkman op hij gaf te kennen, dat een solidari- teitsstaking van gemeente-werklieden met de havenarbeiders beide zou bren- pen, maar hij richtte zich een weinig flinker op, alsof hij van plan was zich te verdedigen, ais ze al te ver mocht gaan. Verver U doet mijn bekwaamhe den te veel eer aan, freule. Zijn toon en manier van spreken maakten haar toch een weinig in de war. ja, maar u kunt toch niet ontkennen ik weet immers beslist zeker ze hield op want ze kon hem toch immers niet ronduit zeggen, vanwaar ze zoo goed onderricht was. Ze kon hem niet vertellen, hoe mama gisteren, nadat ze lang weg was ge weest, heel nadenkend thuis was ge komen, en eindelijk had verteld om dat hij werkelijk een zeer. nette jonge man is -- en ómdat ik hem toch eens had moeten uitnoodigen. heb ik in lichtingen ingewonnen hij is heeft nu ie weet wel zooiets als Spindler ofschoon natuurlijk niet zoo groot O dat hindert niet, zei freule Armgard op zoo'n gerekten toon, aisof ze bezig was een heel lange drooglijn te spannen de vuile wasch van an deren te reinigen en oude dingen ver ven, zoodat ze er weer als nieuw uit zien, is ook in 't klein iets verdienste lijks. Mevrouw had alleen maar gezucht. Zoo, als men soms zucht, wanneer men schoone verwachtingen in rook ziet opgaan. Daaraan dacht Armgard von Röhritz thans, nu ze hem, die voor haar stond, gen tot de overwinning. Dit is de oude, anarchistische taktiek, die tot nog toe aan de arbeiders nooit anders dan ne derlagen heeft gebracht. De werkge vers, die in de haven allereerst, zouden ze met vreugde begroeten. Zij is het middel, om den strijd der haven-arbei ders om ie zetten in een conflict, niet met de werkgevers alleen, maar met de heerschende klasse in haar geheel. Wie de machtsverhoudingen van dit oogen blik nuchter beziet, kan hiervan niet anders verwachten, dan een ramp voor de arbeidersklasse en haar organisaties. Rotterdam en Antwerpen. Gedurende de maand januari kwa men te Antwerpen binnen 570 stoom- en zeilschepen, inhoudende 721.221 ton. Wij laten hieronder een vergelijken den staat volgen van de havenbewe ging van Rotterdam en Antwerpen. Rotterdam Antwerpen schepen tons schepen tons Jan. 1920 423 538.246 570 721.221 Jan. 1919 214 379.505 95 164.338 De voor Antwerpen opgegeven cij fers der netto tonnemaat zijn die vol gens Belgische berekening. Om deze met de hier gebruikelijke berekening gelijk te maken moeten de ze cijfers met 15 verminderd worden. Abnormaal lage geboortecijfers. In tab van plaatsen in ons land, in verreweg het overgroote aantal, Blijft de kindergeboorte de iaatste jaren zeer laag. In Apeldoorn, een gemeente met 45.000 zielen, bedroeg volgens de be lastinggegevens over 1919 het aantal gezinnen met één kind !920 met twee kinderen 1120 met drie kinderen 680 met vier kinderen 393 met vijf kinde ren 196 met zes kinderen 107 met zeven kinderen 40 met acht kinderen 20 met negen kinderen 6 met tien kinderen 1 en met elf kinderen even eens 1. Dit beteekent derhalve, dat 3854 ge zinnen gezamenlijk 9279 kinderen tel- lën, of gemiddeld 2.4 per gezin. De regel, dat de gezinnen met de ge ringste inkomens het grootste kindertal hebben, blijkt hier niet op te gaan voor inkomens, kleiner dan 2500 blijkt het kindertal nog kleiner te zijn. Immers voor zoover deze aanslagen betreft, wa ren er het vorig jaar 1162 gezinnen met één, 1025 met twee, 631 met drie, 359 met vier, 176 met vijf, 99 met zes, 38 met zeven, 19 met acht, 5 met negen, 1 met tien en 1 met elf kinderen totaal 3516 gezinnen met 6439 kinderen, dus gemiddeld 1.8 per gezin. Stads» enProvinciemeuwg VLISSINGEN, 4 FEBRUARI. De Liefdadigheidsweek. De tweede avond van 'de Liefdadig heidsweek ten bate van het Zieken huisfonds was gewijd aan de uitvoering der Zangvereeniging „Looft den Heer", met welwillende medewerking van mej. Betsy Dhont, violiste te Middelburg. De eere-voorzitter der vereeniging, ds. C. L. Voorhoeve., sprak een kort openingswoord en dankte het bestuur en den directeur van „Looft den Heer" voor de sympathie, die zij lieten blij ken voor het goede doel, door deze uit voering te doen plaats hebben. Spreker hoopte, dat ook deze avond zoodanig succes mocht hebben, dat de hoekstee- nen voor het nieuwe Ziekenhuis verze kerd zouden worden. Na het uitspreken van een gebed nam de uitvoering voor met gefronste wenkbrauwen aanzag. Of hij haar gedachtengang zoo onge veer ried Hij keek haar zoo eigen aardig aan, terwijl hij langzaam zei Ontkennen, wat u beslist zeker weet, ik denk er niet aan. Maar u weet toch ook, hoe er gezegd is wat ge van uw vaderen geërfd hebt, verwerf dat om het te bezitten. En nu ontbreekt mij alle aanleg om het werkelijk te verwer ven. Daarentegen hoop ik mij bijvoor beeld als bezitter van een riddergoed tot een bruikbaar lid der menschheid op te werken. Bezitter van een riddergoed Het was, alsof dat woord plotseling een brug had geslagen over den afgrond die hen scheidde. Armgard begon zich bezig te houden met de gesp, waarmee het foudraal van haar raket gesloten was, en zei op luchtigen toon Zoo bent u dat van plan Zeker dat wil zeggen waar schijnlijk Zoodra ik iets gevonden heb, wat mij past. Er wordt immers zoo menige schoone bezitting ten ver koop aangeboden. Natuurlijk moet het iets zijn zoo dicht mogelijk bij een groote stad en er moet een goed jachtveld en een schoon park bij zijn. De gesp hield freule Armgard nog altijd bezig daardoor bemerkte zij te laat, dat de tram, waarmee ze naar huis had willen gaan, juist de halte, waar ze dicht bij stonden, voorbij snorde. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1920 | | pagina 1