qEMENapTïïiuwF LAATSTE BERICHTEN 1 ADVERTENTIËN I het geen goederen heeft om uit te voe ren moet het geldwaardige papieren zenden (waarvan hij optimistisch ver wacht, dat Amerika ze bij gepaste zui nigheid wel zal kunnen verzwelgen), en anders maar goud. Van de opheffing van het verbod tot gouduitvoer uit de Europeesche landen verwacht hij won deren Dat zulk een opheffing met het oog op de inflatie van circulatiemidde len in langen tijd niet mogelijk zal zijn, ziet hij echter over het hoofd. Het "staat dus nu wel vast, dat Ame rika zich slechts zal beperken tot liefdadigheid. Er is een crediet van 150 milüoen dollar toegestaan voor de noodlijdende staten van Europa en verder is bij wijze van vriendschaps dienst de rentebetaling op de aan Europa verstrekte Amerikaansche lee ningen geschorst. Maar verder zal Amerika officieel niet gaan. OPMARSCH DER BOLSJEWIKI IN HET WESTEN. Uit Helsingfors wordt gemeld Het roode leger rukt tegen Galicië op. Het Poolsche front is over een breedte van SO KM. door de bolsjewiki doorbro ken. De zwakke Poolsche achterhoeden worden vervolgd. De toestand in Polen en Oost-Galicië is zeer ernstig. Ook aan de andere fronten zetten de bolsjewiki den opmarsch voort. Te Warschau wordt de toestand zeer ernstig geacht en voortdurend hebben besprekingen plaats met de vertegenwoordigers der Entente, waarbij op spoedigen steun der Polen wordt aangedrongen. Uit Warschau wordt gemeld De socialisten eischen onmiddellijke vre- dessluiting met Rusland. Er worden hieromtrent met de regeering bespre kingen gevoerd. Dagelijks wordt in arbeidersvergaderingen vredessluiting verlangd. DE SLAG AAN DE MARNE. Maarschalk von Bülow heeft onder den titel„Mijn rapport over den slag aan de Marne" een geschiedenis van het tweede Duitsche leger uitgegeven, Waarvan hij chef was en welke de periode omvat tusschen het begin der vijandelijkheden en de laatste dagen van 1914. Hij was het, die het besluit nam den strijd te staken en het bevel gaf tot den terugtocht. Den 9en Sep tember gaf von Bülow de daartoe noo- dige orders, om het eerste leger (von Kluck) te ontlasten, dat zich in groot gevaar bevond. Den volgenden dag was de opperbevelhebber van hetzelfde gevoelen en gaf order tot den alge- meenen terugtocht. Van af dit oogen- blik, schrijft von Biiluw, teekende zich het tragische noodlot af, hetwelk de Duitsche legers den veldtocht moest laten verliezen. Een zware brand heeft in het pak huis van de N.V. Handels- en Industrie maatschappij Meeuwese van Gerve, te 's-Hertogenbosch, gewoed. De brancl ontstond door het vlamvatten van een pannetje smeltende was en weldra ge leek het geheele, vijf verdiepingen hoo- he gebouw een vuurzee. De brandweer stond vrijwel machteloos tegenover het geweldige vuur en moest zich aanvan kelijk bepalen tot het nathouden van de nabijgelegen gebouwen en huizen. En kele kleine huisjes in de Kruisbroeder straat werden ontruimd. Het heele ge bouw met zijn voorraden maizena, ha vermout, gries, rijst, boekvveitmeel, thee enz. is verloren gegaan. Jeugdige avonturiers. Een spoorwegbeambte vond Zater dagmorgen in een goederenwagen aan het Maasstation te Rotterdam twee jon gens van 10 en 13 jaar. Zij hadden zich in een hoekje te slapen gelegd. Toen de beambte hen gewekt had en vroeg waar ze heen moesten, antwoordden zij naar Amerika. We moeten nu met de boot mee. Maar zoover hebben ze het niet kunnen brengen. In het hoofdbureau van politie, waar ze een tijdelijk onder dak kregen, bleek, dat ze genaamd zijn S en woonachtig te Venlo, waar ze de ouderlijke woning Donderdag verlaten hadden. Woensdagavond zijn een paar in brekers, die zich toegang hadden weten e verschaffen tot een perceel aan de Laan van N. O. Indië te 's-Gravenhage, in hun werk gestoord. De nachtwaker, le onraad bespeurde, maakte alarm, waarop de inbrekers overhaast vlueht- ,en- Toen de politie later een onderzoek 'nsteide, bleek dat het geheele huis, dat 00r de dieven was bezocht, door hen vas doorsnuffeld. Tafelzilver en andere kostbaarheden, waren reeds ingepakt om medegenomen te worden, in hun haast hebben de inbrekers een zaklan taarn en een revolver achtergelaten. Sedert eenige dagen wordt de stad eenen door groote branden geteisterd, uitrent de oorzaak tast men in het huister. Men acht de mogelijkheid van randstichting niet uitgesloten. Eergis- eren is een groot koffiehuis op de Pra- or, waar juist een bal in vollen gang ,as, geheel in vlammen opgegaan en 'steren 'le' oude hoofdpostkantoor. Het verdacht, dat tijdens een brand groo- v diefstallen zijn gepleegd. Te Ardmore in Ierland is weer een anslag gepleegd op een politiebureau, nfc u ?p §ewapende mannen is een tiehuis tegenover het politiebureau innengedrongen, heeft de ruiten van verdieP'ng ingeslagen en van net vugr op het bureau goepend, terwijl twee andere troepen van de straat afvuurden. In het bureau waren acht politiemannen, die zich achtei zandzakken beschermden en liet vuur beantwoordden. De belegering duurde van Donderdagochtend drie tot vijf uur. Toen trokken de aanvallers, wier aan tal op 60 of 70 man geschat wordt at. Zii hadden de voorzorg genomen de telegraaf- en telefoonlijnen door ie snijden en de wegen met boomstammen te versperren. Een agent, die na den aanval per fiets naar het naburige Yonghal reed is door drie man aange- vallen, die hem van de fiets sleurden. Toen hij zijn revolver trok vluchtten de mannen: Hij schoot nog op hen en meent er één geraakt te hebben. Tot dusver zijn de aanranders nog niet op gespoord. In het Ardmore district zijn onlangs groote hoeveelheden wapens aan wal gebracht, die uit Amerika kwamen. Ook toen had men de tele graaf- en telefoonlijnen doorgesneden Sm ontijdig alarm te voorkomen. Mevrouw Christine Forsyth, die de eenzaamste vrouw ter wereld wordt geT noemd, is in Schotland op 76-jangen leeftijd gestorven. Zij was het tooneel van de Britsche traditie van belangstel ling in de zwarte rassen, die tot het Britsche rijk behooren. Gedurende dertig jaren heeft zij het leven der kaffers medegeleefd, op een afstand van honderd mijlen van den naastbijzijnden blanke. Nog slechts en kele jaren geleden is zij teruggekeerd, lichamelijk op. De influenza-epidemie heeft ook slachtoffers geëischt op de stoomboo- ten, uit Amerika komende. Zoo kwam de „Kaiserin Auguste Victoria uit New-York te Plymouht aan met 60 in- fluenza-patiënten. De nieuwe gevallen te New-York ge durende de laatste 24 uur waren o589. Dat zijn er 249 meer dan het hoogste getal, dat in de epidemie van 1918 be reikt werd. Te Brussel is een geheimzinnige diefstal gepleegd. Met behulp van val- sche sleutels heeft men zich toegang verschaft tot de bureaux van den Hoo- gen koninklijken commissaris voor de verwoeste gebieden. Het eenige wat ge stolen werd, was een lijvig pakket, dat de plattegronden bevatte van alle ver woeste Belgische streken, een werk dat alleen 500.000 francs gekost had. Men vraagt zich af wat wel de beweegreden tot dezen diefstal geweest mag zijn. De voorloopige uitslag der laatste volkstelling van 8 October wijst op een sterke toename der bevolking van Ber lijn. Het cijfer der vrouwen is'veel hoo- ger dan dat der mannen. Groot-Berlijn telt met de voorsteden 3.801.235 inwo ners dus 70.789 meer dan bij de volks telling in 1910. Van deze 3.801.235 in woners zijn 2.709.262 vrouwen en 1.721.973 mannen. Het aantal inwoners van Berlijn zelf is sedert de laatste telling in 1910 ach teruitgegaan en wel van 2.071.257 op 1 -.902.759. Het Italiaansche blad „Message- ro" bericht, dat er uit Tarente een schip was vertrokken met levensmidde len en 2 miilioen aan geld, bestemd voor de Italiaansche troepen in Alba nië Het schip is echter niet naar zijn bestemming gevaren, maar heeft koers gezet naar Fiume. Het schijnt dat het garnizoen te Fiume in groote moeilijkheden verkeert. Uit de kas van den bevelhebber werd achtereenvolgens 80 duizend en 200 duizend lire gestolen door ontrouwe ambtenaren en de bevelhebber slaagde er niet in, ondanks al zijn inspanning, het materieel van het Fransche vloot- station te verkoopen, althans het vei- koopcontract is niet uitgevoerd. Bovendien heeft een firma te Triest, die geregeld vleesch aan het garnizoen leverde, en die al meer dan een mii lioen te vorderen had, alle zendingen gestaakt. Uit een villa in Berlijn is dooi iemand, die voorgaf ambtenaar te zijn van het ko- lenbureau, een halssnoer gestolen, dat be- stond uit paarlen, ter grootte van een erwt. Maandagmiddag verscheen de zoogenaam de beambte voor de eerste maal en ver klaarde, dat hij de woning van onder tot boven inspecteeren moest, om te zien, of er niet te veel kolen verbruikt werden. Daarna kwam hij nog eens terug, om een nieuw onderzoek in te stellen. De laatste maai beweerde hij ook een onderzoek te moeten instellen naar de electriciteit, daar men vermoedde, dat er veel te veel stroom verbruikt werd. Het dienstmeisje geleidde den man door alle vertrekken. Toen ze in de slaapkamer waren, moest liet meisje even naar de telefoon, die belde. De man was dus enkele oogenblikken alleen. Toen het meisje terug gekomen was, beweerde de would-be ambtenaar, dat zijn onderzoek gereed was. Hij vertrok derhalve. Kort daarna ontdekte men, dat een paarlsnoer uit de slaapkamer verdwenen was. Men heeft een belooning van 25000 mark uitge loofd voor het geven van aanwijzingen. Daarenboven heeft men nog 5000 mark uitgeloofd voor het opsporen van den dader. Sir Henry Smith, een Londensch koopman die als kantoorjongen zijn loopbaan begonnen was, heeft een vermogen van 534.267 pond sterling nagelaten, waarvan ongeveer 140.000 pond aan successie-rechten betaald zal moeten worden. George Morgan een mijnwerker uit Treherbert, was onlangs in het bezit gekomen van een stuk land in het bosch van Dean. In den grond werden steenkolen ontdekt, en, naar schatting, kunnen er twee miilioen ton kolen uitgehaald worden. Men heeft hem nu voor zijn grond 70.000 pond sterling geboden, waarvan 50.000 pond in contanten en 20.000 pond in aan- deelen in de onderneming tot ontgun- ning van de kolenbedding. Vliegschool voor vrou wen. Tc Eastbourne (Engeland) zal weldra een school voor onderwijs in het vliegen aan vrouwen geopend Worden. Een bestuurder van de East bourne Vliegmaatschappij, die daar ter plaatse een aerodroom bezit, deelde mede, dat er door verschillende vrou wen aanvragen gedaan zijn bij de maat schappij, waarin zij mededeelden gaar ne ook te willen leeren vliegen. Voor hen, die zich voor hel door het Britsche ministerie van luchtvaart uitgegeven brevet A willen bekwamen, zal een cur sus geopend worden, waarin men ge traind zal worden voor Vliegen geduren de een tiental uren. Men verwacht dat de vrouwelijke leerlingen na zes uren les gehad te hebben, in staat zullen zijn een vliegtuig te behandelen. Ook is er nog een cursus van 30 uur, voor hei- brevet B. Een aantal Engelsche vlieg- officieren zullen de leiding van het on derwijs op zich nemen, dat 10 pond per lesuur zal kosten. Amerikaansche ree I a - m e. E.en fabrikant in San Francisco heeft voor reclame een schrijfmachine laten maken, die 1728 maal zoo groot is, ais de machine, die door hem in den handel wordt gebracht. Alle onderdee- len ervan zijn 12 maal 12 maal 12 maal vergroot, vandaar het getal 1738. Het gewicht bedraagt 14.000 K.G. Het toe stel is 5 M. hoog. Deze machine wordt soms gebruikt voor 't vervaardigen van reuzenreclames. Ze is electrisch verbon den aan een schrijfmachine van normale grootte. Drukt men nu op een letter, dan wordt deze beweging electrisch overgebracht op de groote machine, die aan dezelfde letter 12 maai tot de derde maal vergroot op papier brengt. Er is twaalf jaar over deze „mammoeth"- schrijfmachine gebouwd. De kosten be dragen ruim 250.000 gulden. Het Amerikaansche departement van marine heeft een verzoek om hulp voor de bevolking langs de Oostkust van Maine ontvangen. De havens zijn daar alle bevroren, er worden geen le vensmiddelen en geen post ontvangen en er is gebrek aan levensmiddelen. Ook wordt gevraagd ijsbrekers te zen den. Er zijn twee schepen gezonden om hulp te verleenen. Aan het Amerikaansche departe ment van marine is een draadloos tele gram ontvangen van den kapitein van de stoomboot Ozetto, waarin deze me dedeelt, dat hij een reddingsboot met achttien officieren en leden der beman ning heeft opgepikt van het tankschip Mielero, dat op 26 Januari is vergaan. De boot met den kapitein en twintig andere leden der bemanning Is nog on zee. De zee is niet zeer woest. HET HOLLANDSCH-BELGISCHE CREDIET. BRUSSEL. (V. D.) Het bericht, dat in de kanalisatie der Maas niet voor zien wordt in het Hollandsch-Belgische accoord, heeft volgens de „Soir" groote ontroering gekweekt in het Luiksche land. Op initiatief van het bureau der Assemble Wallonne hebben de meest vooraanstaande personen op het ge bied van politiek e,n industrie besloten, bijeen "te komen in het paleis te Luik om te beraadslagen omtrent de spoedig te nemen verdedigingsmaatregelen. De „Soir" voegt hieraan toe, dat van de houding van België in deze kwestie de toekomst van de Belgische industrie en bevolking zal afhangen. De geheele Waalsche industrie is solidair met die van het Luiksche land. MOTIES TEGEN DE NEDERLANDSCHE REGEERING. PARIJS. (V.D.) Volgens de „Éclair" hebben 7 Hollandsche associaties mo ties aangeonmen, gericht tegen de Hol landsche regeering. aan welke zij het recht ontzeggen zich te beroepen op het asylrecht dat toegekend wordt aan den ex-keizer en tegen de interneering van Poolsche uitgewekenen, die een rol hebben gespeeld in de Duitsche onlus ten. De „Éclair" voegt er bij, dat de Hollandsche regeering zich alleen op het asylrecht. beroept om Duitschland te behagen. HET VREDESVERDRAG MET HONGARIJE. PARIJS. (V. D.) De regeeringen der voornaamste geallieerde en geassoci eerde mogendheden hebben besloten naar aanleiding van het verzoek van de Hongaarsche vredesdelegatie den ter mijn van uitstel te verlengen tot 12 Februari. Op dien datum moet Honga rije het antwoord gereed hebben op de vredesvoorwaarden/ Van deze verlen ging is aan de Hongaarsche delegatie mededeeling gedhan. EEN REUSACHTIG RUSSISCH LEGER NEW-YORK. (V. D.) De correspon dent van de „New-York World" te Warschau seint aan zijn blad, dat Trotzky voornemens is twee aanvallen tegen Polen te ondernemen, een in de richting van Wilna en de andere langs de Karpathen, Tsjecho-Siowakije en Galicië. De correspondent deelt mede, dat Trotzky de mobilisatie organiseert van 8 miUlioen man, waarvan reeds twee miilioen beschikbaar zijn onder leiding van generaal Brusilow, wiens familieleden als gijzelaars zouden worden gehouden. LEVEN5M1DDELEN VOOR OOSTENRIJK EN POLEN. WASHINGTON. (V. D.) President Wilson heeft aan den secrettaris van financiën een brief gericht, waarin hij aandringt op de noodzakelijkheid voor het congres te stemmen over het cre diet van 150 miilioen dollars, bestemd voor de levensmiddelenvoorziening van Polen en Oostenrijk. Hij verzoekt Glass er bij de Kamers op aan te dringen te stemmen over dit crediet, zonder het welk een menigte menschen zouden kunnen omkomen. EEN REPUBLIKEINSCHE VLAG TE DUBLIN GEHESCHEN. De verkiezing van den nieuwen bur gemeester van Dublin had de unanieme verkiezing van wethouder Thomas Kelly tot gevolg, die op het oogenblik om politieke redenen gevangen zit. De vergadering had over het algemeen een rustig verloop. De republikeinsche vlag was op het stadhuis geheschen onder gejuich der menigte, die zich in de stad verzameld had. HOOGWATER TE VLISSINGEN. Febrtia: Dinsdag V/ oensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Zondag v.rn. 3 12.06 4 V.M. 12.53 5 1.37 6 2.17 7 3.01 8 3.44 n.m. 12.35 1.20 2.06 2.46 3.29 4.10 DE VOORNAAMSTE DUITSCHE OORLOGSMISDADIGERS. De „Echo de Paris" meent te weten, dat o.a. nog de volgende namen op de lijst zullen voorkomen, wegens de daarachter vermelde misdrijven Von Biilow (branden in de Ardennen, fusilleeren van burgers). Von Berlanske (moord van miss Cavell en kapitein Fryatt.) Von Capelle (moorden bij den duik bootoorlog). Von Sanders (moorden op Armeniërs en Syriërs). Generaal Stenger (deze had order gegeven om geen krijgsgevangenen te maken). Generaal Von Ostrowski (plundering van nonnenkloosters en moord op 103 burgers). Generaal Von Tesny terechtstelling van 112 burgers van Arlon). Gebrs. Niemeyer (die als comman danten van het kamp te Hochminden de Engelsche krijgsgevangenen hebben mishandeld.) Von Göriitz(wreedheden in het kamp van Maagdenburg.) Luitenant Rudiger (wreedheden in het kamp van Ruhleben). Generaal Von Kassei (wreedheden in het kamp van Döberitz). Majoor von Bülow (vernieling van Aerschot, fusilleeren van 150 burgers). Generaal Von Mannsteufel (verbran den van Leuven). Luitenant Wernher, commandant Valentiner, commandant Forstner (tot zinken brengen van hospitaalschepen.) DE NIEUWE GRIEP-EPIDEMIE. Dagelijks komen te New-York bijna zesduizend nieuwe gevallen van influ enza voor, w.o. negenhonderd gevallen van longontsteking. In de afgeloopen vier en twintig uur stierven er 150 patiënten. Uit Kopenhagen wordt gemeld Hoewel in de derde week ongeveer 160 gevallen voorkwamen, werden in de afgeioopen week totaal 1208 nieuwe aanmeldingen van griep ontvangen. Met het oog op de onvoldoende ruimte in de ziekenhuizen ziet men de toe- I komst zeer donker in, aangezien ook i door gebrek aan voldoende geschooid I verplegingspersoneel geen afdoende j tegenmaatregelen genomen kunnen worden. j NEDERL. STOOMVAARTLIJNEN. Stoomvaart Mij. „Oceaan". „Helenus" van Japan naar Amsterdam, 25 Jan. te Singapore. „Teiresias" van Japan naar Amsterdam, 28 Jan. te Singapore. HollandZuid-Afrika Lijn. „Kelbergen" 30 Jan. van Tafelbaai naar East Londen. „Mout Blanco" (uitreis) 29 Jan. van Duin kerken. HollandAmerika Lijn. j „Maartensdijk" 31 Jan. van Baltimore te Rotterdam. Rotterdamsche Lloyd. „Samarinda" (uitreis) 31 jan. van Hoek van Holland. I „Sitoebondo" (uitreis) pass. 30 Ja.n Sagres j „Kawi" (uitreis) 26 jan. van Colombo. i Kon. Ned. Stoomboot Mij. Ariadne" 31 Jan. van Valencia te Amster dam. „Delft" 31 jan. van Valparaiso te A'dam „Gelria" (uitreis) 30 Jan. van Plymouth. Kon. Hollandsche Lloyd. „Keiinemerland" (uitreis) 28 Jan. te Rio Janeiro. „Ganymedes" 27 Jan. van New-York naar Betmos-Ayres. Stoomvaart Mij. „Nederland". „Ball" 31 Jan. van Java te Amsterdam. „Oranje" (uitreis) 31 Jan. van Amsterdam. HollandBombay Lijn. „Kieldrecht" (uitreis) 31 Jan. van Ant werpen. „Soestdijk" Chili naar Rotterdam, 27 Jan. van Colon. WEERBERICHT. Hoogste barometerstand 782.8 te Cler mont. Laagste barometerstand 752.3 te Stor- noway. Verwachting tot den avond van 3 Fe bruari Matige tijdelijke, wellicht krachtige Zuidelijke tot Westelijke wind. Zwaar be wolkt tot betrokken. Weinig of geen regen. Zeilde temperatuur. Heden overleed onze lieve Dochter, Zuster en Tante CATO DE VRIES, in den ouderdom van bijna 44 jaren. Wed. C. DE VRIES van Rooyen en Familie. Vlissingen, I Februari 1920. (Molenstraat 1.) Algemeene kennisgeving. Tot mijn groote droefheid overleed heden mijn zeer ge- liefde Vriendin, CATO DE VRIES, I in den ouderdom van bijna j 44 jaren. M. SCHREIJ- Stroosnijder. Vlissingen, 1 Februari 1920. H ctwwmaaBatPuniinM»» Heden overleed tot onze diepe droefheid onze geliefde Moeder, Behuwd-, Groot- en Overgrootmoeder CORNELIA JOHANNA ELSINA DE KONING, Wed. van J. G. Collet, in den ouderdom van ruim 81 jaar. Uit aller naam, C. COLLET. Vlissingen, 1 Februari 1920. (Aagje Dekenstraat 91.) Algemeene kennisgeving. Heden overleed in de hope Ides eeuwigen levens, nog op het onverwachts, mijn ge liefde Echtgenoote, Mevrouw JANNETJE ADRIANA G'JILLAUME— Plugge, Iin den ouderdom van bijna 81 jaren. H. GUILLAUME, I Kinderen, Behuwd- en Klein kinderen. Vlissingen, 31 Januari 1920. Bijzondere en algemeene kennisgeving. Heden overleed onze ge liefde Nicht, Mevrouw J. A. GUILLAUME geboren PLUGGE, Iin den ouderdom van bijna I 81 jaar. Namens de familie, H. DE RIDDER. T. DE RIDDER- VAN HALTEREN en Kinderen. De familie E. AMADIO. I Vlissingen, 31 Januari 1920. Heden overleed tot onze diepe droefheid, na een kort stondig lijden, onze innig ge- liefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, Mej. Wed. W. P. MEIJER geb. BASTIAANSE, in den ouderdom van ruim 85 jaren. Antwerpen H. VERHOEVEN— MEIJER. J. VERHOEVEN. Vlissingen C. WEIJENS—MEIJER. E. WEIJENS en Kinderen. Antwerpen M. DEN DECKER— MEIJER. H. DEN DECKER. Eenige en algemeene kennis geving. Rouwbezoeken kunnen niet worden afgewacht. IJ iermede betuigen wij onzen 1 1 inniger, dank voor de vele bewijzen van belangstelling, on dervonden gedurende de ziekte en bij het overlijden van onzen geachten Vader en Behuwdvader JOHANNES JACOBUS NUSTE LEIJN, inzonderheid aan de families de Leef en van der Maas H. v. d. NIEUWENHOF. S. v. d. NIEUWENHOF— Nusteleijn. Dordrecht, 31 Januari 1920.

Vlissingse Courant | 1920 | | pagina 3