2)oor eioen kracht MAANDAG 2 FEBRUARI. BINNENLAND FEUILLETON Mo» S©e Jaariani £82 O VU SSI INCSCHF. CO U RANT 'HXiït&ezt ADVERTENTIE PRIJS Van 14 regels: 1.voor iedere regel meer 24 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 48 cent per regel Dienstaanbiedingen en diénstaanvragen van 15 regels 50 centiedere regel meer 12 cent, bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels ƒ1.55, iedere regel meer 24 cent. ABONNEMENTS PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren 2.pef drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ2.30. Week-abon- r.e.menten 15 cent Afzonderlijke nummers 4 cent. Nederland en België. Aan den tekst van het Nederlandsch- Belgische verdrag, zooals die wordt medegedeeld door het „Comité de poli tique nationale" gelijk men weet wordt de authenticiteit ambtelijk ont kend, is het volgende ontleend Ten !e. De onzijdigheid van België is voorgoed afgeschaft. Ten 2e. De loop van de Vlaamsch- Belgiscüe wateren op Nederlandsch Vlaamsch gebied zai dusdanig geregeld worden, dat overstroomingen worden voorkomen. Ten 3e. Handelsvrijheid wordt ge waarborgd op de wegen, die door hef grondgebied van beide landen ioopen, of de grens daartusschen uitmaken de wateren, die de Schelde met stroom gebied van den Rijn verbinden inbe grepen. Ten 4e. Volstrekte vrijheid van scheepvaart op de Westerschelde voor handelsvaartuigen. Verplichting om den stroom in voor de scheepvaart zoo gunstig mogelijken toestand te hou den. Een gemengde commissie daar voor. Vrij gebruik van de draadlooze telegrafie. Gelijke behandeling van de visschers van beide landen. Het bevaar baar houden van de kanalen voor Walcheren en Zuid-Beveland, evenals van het kanaal Gent-Terneuzén. Vrije loodsenlceuze op dit kanaal. Geen ka- naalgelden. Ten 5e. Nederland stemt toe in den bouw van een kanaal van de haven van Antwerpen naar het Hollandsch Diep in de buurt van den Moerdijk en in den bouw over Nederlandsch grond gebied van 'n waterweg RijnMaas Schelde, uitgaande van den Rijn bij Ruhrort en uitmondende te Antwerpen, mits tegelijkertijd een behoorlijke aan sluiting op de Maas tot stand gebracht wordt. De Maas zal gekruist worden in cte buurt van Venlo. Nederland heeft er geen bezwaar tegen, dat de genoem de waterwegen worden aangelegd met zoo weinig mogelijk sluizen. Elk land zal dat gedeelte beheeren, dat over zijn gebied loopt. Ten 6e. Op de kanalen van Walche ren en Zuid-Beveland, op de wateren tusschen de Schelde en den Rijn zal de scheepvaart van alle tollen of belas tingen van welken aard ook worden vrijgesteld. Wat de douaneformalitei ten te Hansweert, op het kanaal Ant werpenMoerdijk bij de kruising van de Belgisch-Nederlandsehe grens en op cien waterweg RijnMaasSchelde bij de kruising van de Duitsch-Nederland- sche en Belgiseh-Nederiandsche grens betreft zal het vervoer, komende van of gaande naar Belgische zeehavens, niet aap ongunstiger voorwaarden worden gebonden dan gelden voor het vervoer naar of van Nederlandsehe havens bij het overschrijden van de Duitsch-Ne- deriandsche grens. Roman van H. ABT. Een Nederlandsch crediet aan België. De redacteur van „de Maasbode" te Brussel seint Naar wij vernemen zou de Neder landsehe rëgeering van plan zijn aan België een crediet van 200 millioen gulden toe te staan ten einde de Belgi sche valuta te doen stijgen en zoodoen de de voortzetting van den hande! met België onmogelijk te maken. Met Frankrijk Zouden reeds onder handelingen met hetzelfde doei begon nen zijn. Be ex-keizer. Naar men aan de „N. R. Ct." meldt, heeft de gewezen Duitsche keizer be- ,-rofen, als herinnering aan zijn verblijf te Amerongen aldaar een klein zieken huis te doen bouwen, ruimte biedend voor acht patiënten. De bedoeling is het gebouw in eigendom over te dragen aan de Commandarij Nederland der Johanniterorde, welke dan de exploita tie van het ziekenhuis op zich zal ne men. Ofschoon de bestemming dezer inrichting is, dat zij in de eerste plaats aan de inwoners van Amerongen ten goede zal komen, zal zij ook van groot nut kunnen zijn voor de naburige ge meenten. Graaf Bentinck van Amerongen heeft een terrein aan den rijksstraatweg be schikbaar gesteld. staking. 273 tegen, 22 blanco en 11 van onwaarde. Te Amsterdam hebben leden van de .Federatie uitgebracht 2788 stemmen, waarvan voor staking 2407, 311 tegen en 70 blanco of van onwaarde. Van de ongeveer 8000 leden, die aan de stemming hadden kunnen deel nemen, hebben er dus 5510 hun stem uitgebracht, of 69 4823 leden heb ben zich voor de staking uitgesproken of 89.5 van het totaal aantal stem- Be uitlevering van den ex-keizer. De Londensche correspondent van het „Hbld." seint dat de „Manchester Guardian" zich als volgt uit „Het is nog steeds de bedoeling, dat de be rechting van den ex-keizer, hoe dit ook mag uitgelegd worden, in Londen zal plaats hebben. Terwijl de geallieerden zullen doorgaan Nederland te dwingen den keizer uit te leveren, verneem ik dat zij niet den anderen weg zullen vol gen, welke is voorgesteld ni. door van Nederland te vragen den keizer te in terneeren. Onderscheiding. Door het Duitsche gezantschap zijn eenige Roode Kruis-eereteekenen uit gereikt aan verschillende personen uit Nederlandsehe ambtelijke en andere kringen, die bemoeienis hadden hetzij met de behartiging van de belangen van Duitsche onderdanen in den vreem de tijdens den oorlog, hetzij met de transporten van naar hun vaderland terugkeerende krijgsgevangenen. Verplichte winkelsluiting. Een vrij groot aantal winkeliers te Apeldoorn hebben besloten een actie te beginnen tegen de pas in werking getreden verordening op de verplichte winkelsluiting. Een comité werd be noemd om de actie te leiden. Het ligt in het voornemen, tot de Kroon een verzoek te richten om vernietiging van bedoelde verordening. Een daarvoor aangewezen winkelier zal de bepalin gen der verordening overtreden, waar op de commissaris van politie vooraf atteni zal worden gemaakt. Het uitlok ken van vervolging zal ten doe! hebben om, als de Kroon geen gevolg geeft aan het verzoek tot vernietiging op grond van art. 135 der Gemeentewet, langs dezen weg te laten uitmaken of de verordening verbindend is. Het co mité zal een rechtsgeleerde aanzoeken 't om de actie te voeren. Dat geloof ik, maar zooals de za ken thans staan, moet je je maar lie ver niet met een ijdele hoop vleien. Want of het weinig is of veel, het is in elk geval zuur verdiend, en om het la ter door den een of den ander met boemelen en bluf slaan weer te laten doorbrengen, daarvoor is het mij toch te goed. Mij ook, oom Joost. Op dat punt zijn we het dus weer volmaakt eens. Zoo, zijn we dat vroeg oom, terwijl hij zoo dicht naar zijn neef toe trad dat hij als 't ware oog in oog tegenover hem stond. Is jou de Zoü ook goed beko men -Uitmuntend, klonk het antwoord op volkomen oprechten toon. Zoo, dat doet me pleizeir. En het maakt om zoo te zeggen, dat ik nog niet heelemaal aan je wanhoop. Want als bij de ijdelheid ook nog de domheid kwam, dan was 't geval werkelijk ho peloos. En alleen een domkop zou zich kunnen inbeelden vroeger of later daar te worden, opgenomen, waar men jouwsgeiijken alieen voor vol aanziet wanneer men geld van hem leenen wil. De actie in het havenbedrijf. Bij de stemming van de leden der Nederl. Federatie van Transportarbei ders zijn te Rotterdam uitgebracht 2722 stemmen daarvan waren 2416 voor Een luide lach weerklonk. Ik maak u wel mijn compliment, oom Jobst. Van u zouden zelfs de schrijvers van boeken over „den goe den toon" nog wat kunnen leeren. Maar één ding verwondert me toch dat iemand, die zoo lang in 't vreemde land verkeerde, het onderscheid in stand van zooveel belang acht. Jobsr Miillenhof knikte zoo ernstig, dat zijn hoofd als een zware hamer op en neer ging. Ja, ik acht dat van veel belang, ofschoon er voor mij op de heele we reld slechts twee standen zijn die van de werkers en die van de verkwisters. Zeker en van dat standpunt beschouwd met een plechtig gebaar stak neef zijn oom de welverzorgde rechterhand toe van dat standpunt beschouwd is het mij dubbel aange naam, dat wij beiden van één stand zijn. Van één stand Oom deed een grooten stap achteruit en hield zijn bruine berenklauwen omhoog, zoo dat ze een barrière vormden tusschen hem en zijn neef. Bewijs het mij, dat je van mijn stand bent Bewijs het Want ik kan er niets van merken. Met een glimlach vol toegevendheid deed ook neef een stap achteruit. Ieder doet op zijn manier, wat hij kan, en het is niet meer dan natuur lijk, dat u het meeste vertrouwen in u zeiven stelt, oom Jobst I Vertrouwen barstte Jobst Dierenbescherming. De Ned. Vereeniging tot bescherming van dieren heeft een 'eigen orgaan uit gegeven, waardoor zii nog krachtiger dan voorheen voor het goede doel dat zij beoogt, en dat voldoende in haar naam ligt opgesloten, kan strijden. Het eerste nummer bevat verschil lende illustraties, die duidelijk genoeg voor zichzelf spreken om het edel streven der vereeniging zoo krachtda dig mogelijk te steunen. Het adres van redactie en admini stratie van „Dierenbescherming" is Prinses Mariestraat 40 te 's Graven- hage. Scheepvaartbeweging. Gedurende de afgeioopen week zijn den Nieuwen Waterweg ingekomen 97 schepen (33 Nederlandsehe, 32 Engel- sche, 3 Noorsche, 1 Zweedsch, 8 Duit sche, 5 Amerikaansche. 8 Fransche, 1 Grieksch, 1 Belgisch, 3 Japansche, 1 Spaansch en 1 Portugeesch), waarvan i zeilschip, 2 zeelichters, 4 vreemde sleepbooten, 3 bijleggers, 1 stuk bag- germateriaal en waaronder ook I stoomschip, dat aan de Vondelingen plaat heeft gebunkerd. Hiervan waren bestemd voor Rotterdam 90, voor Slie- drecht 1, voor Maassluis i en voor Hoek van Holland 4. Van Vlaardingen vertrokken 2 stoomschepen naar Rot terdam. Ir, hetzelfde tijdperk van 1919 kwa men binnen 100 schepen, waarvan 1 zeilschip, i vreemde sleepboot, 2 bij leggers en 47 marinevaartuigen. Hier van waren bestemd voor Rotterdam 51, voor Maassluis 2 en voor Hoek van Holland 47. Gedurende Januari 1920 kwamen den Nieuwen Waterweg binnen 487 sche pen, metende 551,506 netto reg. ton, waarvan 7 zeilschepen, met 3847 netto reg. ton, en 12 zeelichters, met 7665 netto reg. ton, 21 vreemde sleepbooten, !8 bijleggers, 4 marinevaartuigen, 3 stuks baggermateriaal, 1 stoomhopper, 3 kabeiieggers,waaronder ook 71 stoom schepen, die aan de Vondelingenplaaf, en 2 stoomschepen die te Rotterdam hebben gebunkerd. Voor Rotterdam waren hiervan bestemd 447 schepen, met. 524.756 netto reg. tqg. Van Vlaar dingen vertrokken 3 stoomschepen naar Rotterdam. Bovendien legden 9 inkomende en 7 uitgaande schepen aan den Hoek van Holland aan. In Januari 1919 kwamen den Nie- wen Waterweg binnen 332 schepen, metende 376.495 netto reg. ton, waar van 6 zeilschepen, metende 475 netto reg. ton en 3 vreemde sleepbooten, 6 bijleggers, 10! marinevaartuigen en 1 proelstoomer. Voor Rotterdam waren hiervan bestemd 241 schepen, metende 372.626 netto reg. ton. Sedert i Januari zijn aangekomen Schepen Ton N. Waterweg 1920 487 551.306 1919 322 376.495 Rotterdam 1920 447 524.758 1919 242 372.626 Miillenhof ios, en alles wat in hem woelde, sedert hij den eersten klop had gedaan op de deur van Rudi's „tijdelijk verblijf", kwam nu voor den dag, ik stel heelemaal geen vertrouwen in je Ik acht je zelfs niet in staat zoo veel te werken als voor je eenvoudigste levensbehoeften noodig is. Ik acht je zelfs niet in staat tot hetgeen de meest gewone arbeider of de jongste kantoor bediende in zijn betrekking te verrich ten heeft. Dat was veel te ver over het doel geschoten om te kunnen treffen. De mooie Rudi grijnsde van genoegen. Ho o oompje, mij niet boos ma ken, anders bewijs ik u het tegendeel. Bewijs het me maar. Slechts vier weken lang. Maar men jaagt je reeds na de eerste paar dagen weg. Neef werd steeds overmoediger. Mij wegjagen Met alle middelen zal men mij trachten te houden. Zoo'n parel als ik ben En weer hield hij de slanke rechter met den fonkelenden brillant uitgestrekt Wedden, oom Jobst Deze had zich stijf opgericht en hield zijn vuisten dicht tegen het lichaam. Zeg zei hij zeer langzaam als ik de hand van iemand aanneem, houd ik hem ook aan zijn belofte. Wel natuurlijk. En jk wensch mij niets beters, dan door u vastgehouden te worden. Dus wedden, oom? Waar gaat het om Dat hangt er van af. Verloren weddenschappen betaal ik wel dat Hooge temperatuur in Januari. Het Kon. Meteorologisch instituut deelt het volgende mede De temperatuur te Amsterdam te 8 u. v.m. was in de eerste decade van Ja nuari V2 gr. C. onder normaal, in de 2de 5, 8 en in de.3de 2.7 gr. C. er boven. Over de heele maand gerekend was de temperatuur 2.7 gr. C. boven normaal. Het weer in 1919. Het Kon. Ned. Meteoroligsch Insti tuut heeft het volgende algemeen over zicht van het weer over het afgeioopen jaar gepubliceerd. Gemiddeld over het geheele land be droeg in 1919 de hoeveelheid neerslag 709 mM, d.i. slechts 18 mM. boven de normale jaarsom. Op de Wadden eilanden was het verschil 132, in Zee land 63 en in Limburg 55 mM. er bo ven, daarentegen in O.-lijk Gelderland en Overijsel 52 mM. er beneden. De cember en April waren natter, Mei en Augustus droger dan gewoonlijk. De temperatuur, gemiddeld over het ge heele jaar, bleef ongeveer 1 beneden de normaal alleen Mei en September waren betrekkelijk warm, November en Juli daarentegen koud. Het geheel aan tal uren met zonneschijn bedroeg ge middeld over de vijf hoofdstations 1403 tegen 1337 uren normaal. In den zomer waren winden uit W.-lijke rich ting en NW.-lijke richting talrijker dan gewoonlijk. Hoogere luchtlagen. Tusschen 1 De cember 1918 en 30 November 1919 werden 179 waarnemingen op 144 da gen (waarvan 158 waarnemingen op 123 dagen van af 1 Mei) gedaan, be trekkelijk de gemiddelde temperatuur en de gem. betrekkelijke vochtigheid. Aardmagnetische Constanten in 1919. Te De Bilt bedroeg in 1919 gemiddeld de declinatie 11° 35', de inclinatie 66° 52' en de horizontale intensiteit 0.1841 (c.g.s.). De dagelijksche schommeling van deze elementen bedraagt gemid deld 10' voor de declinatie, 2' voor de inclinatie en 35 gamma voor de hori zontale intensiteit Stads* enProvinciemeuws VLISSINGEN, 2 FEBRUARI. AGENDA VAN HET DISTRIBUTIE BEDRIJF DINSDAG 3 FEBRUARI Aardappelen. Het rijkskantoor voor aardappe len en aardappelverwerking te 's Gra- venhage, heeft beschikbaar gesteld voor coöperatieve vereenigingen, grossiers, consumenten-vereenigingen, inrichtin gen, keukens en dergelijke bij afname van tenminste 10.000 K.G., vrachtvrij plaats van bestemming voor de bin- nenlandsche consumptie prima zand- aardappelen tegen 500 per 10.000 KG. bij een detailprijs van 7'/2 cent per KG. Het wordt raadzaam geacht om thans dez,e aardappelen aan te wenden nu zij nog van prima kwaliteit zijn en zoodoende de zoo noodige .zuinigheid te betrachten met de kleiaardappelen. Volgens bericht van den regeerings- commissaris voor Zeeland te Hontenis- se beschikt deze niet over genoemde zandaardappelen en zal zoover moge lijk de keuze voor Zeeland gelaten worden tusschen Limburgsche en Noord-Brabantsche zandaardappelen. Na bestelling aan het rijkskantoor voornoemd volgt opgave aan den be steller van den leverenden regeerings- eommissaris aan wien de gelden bij wil zeggen, tot heden heb ik er nog gèene verloren. Dan zal dit de eerste zijn. Of hebt u er toch de courage niet voor. ik heb ze als jij ze hebt. Altijd op dezelfde stijve, langzame manier sprekende, onderstreepte oom Jobst nis 't ware woord voor woord. Versta mij nu goed. Jij beschouwt het als een grap, maar het is mij hooge ernst. Toon hef maar vier weken lang, dat je je alleen door 't leven kunt slaan en je levensonderhoud alleen van 't geen je verdient, kunt bestrijden. Probeer eens, wat het beteekent, alleen op zichzelven aangewezen te zijn en op hetgeen men kan presteeren. Hoe je het aanlegt, is jouw zaak. Maar, het moet eerlijk toegaan en je mag geen gebruik maken van handelsconnecties of van de hulp van toevallige vrienden. Begrijp je nu goed, hoe ik het bedoel en ga je op die voorwaarde de wed denschap aan Bij deze woorden hief Jobst Miillenhof den rechterarm een i weinig op. I Toen Rudi deze beweging zag, zou hij het liefst als een uitgelaten school jongen kopje hebben geduikeld. Hij bespeurde in zich een weinig van het gevoel, dat hem bekroop, als hij bij de wedrennen den totalisator zag en zon der ook maar een oogenblik te dralen of te overleggen, riep hij ik ga de weddenschap aan Vier weken larg zal ik mij zeiven in alles redden. Ais procurist of magazijnmees ter, als schrijver of sneeuwschepper, vooruitbetaling behooren te worden ingezonden. Aangaande klei-aardappelen verwij zen wij naar onze agenda van 28 janu ari 1920. Bij matig gebruik van klei aardappelen bestaat er kans dat, in dien men daarbij zandaardappelen be zigt, de voorraden kunnen duren tot in de maanden Mei en Juni. Doet men dat niet, dan zijn de voorraden tegen Mei uitgeput en zal men niet anders beko men in Mei en Juni dan de in die maan den voor de consumptie minder ge schikt geworden zandaardappelen, het geen voor verbruikers van kleiaardap pelen een ware ramp zou zijn. De voorwaarden liggen ter lezing op het distributie-bedrijf. Een droge kermis De heeren Hensel, Haast, de Meij en Van Oorschot hebben bij den ge meenteraad een voorstel ingediend om gedurende de kermis den verkoop van alle alcohollioudenden drank, dus zoo wel sterken drank als bier, Ie verbieden. Dit voorstel is aan Burg. en Weth. gezonden, met verzoek daarop prae- advies uit te brengen. Wij zuilen dit prae-advies met ge rustheid afwachten, omdat wij vast overtuigd zijn, dat dit afwijzend zai zijn. Wij moeten ons nl. zoo beslist moge lijk tegen het voorstel verklaren en wel hierom, dat wij alle drastische maatre gelen afkeuren. Laat ons op den voorgrond stellen, dat wij even krachtige bestrijders van het drankmisbruik zijn als de voorstel lers. Hebben zij de gevolgen van hun voor stel echter wel voldoende overwogen Zij schijnen uit 't oog te verliezen, dat de verkoopers van bier en sterke dran ken hun bedrijf nergens anders voor uitoefenen dan om 'n bestaan te vinden en nu gaat het toch maar niet op dat deze personen gedurende een geheele week die voor hen buitengewone verdiensten kan opleveren kolossaal benadeeld worden. De café- en verlofhouders zitten op groote lasten en om deze te kunnen be talen moet men hen in de uitoefening van hun zaken niet belemmeren. De drankbestrijders overdrijven te veel. Dat zij het drankmisbruik willen tegengaan is toe te juichen, doch om gedurende een geheel? week midden in den zomer, zelfs het verkoopen van bier te verbieden, is toch zóó overdre ven dat wij den raad niet luide genoeg kunnen toeroepen „Bezint eer gij be gint." Vlissingen is ook badplaats, dat mo gen de voorstellers niet vergeten. Het kan in Juli soms snikheet zijn en stelt nu eens voor, dat men dan zelfs geen glas bier kan bekomen op het strand. Wat zullen de badgasten daar van wel zeggen Zou het niet een middel zijn onzen naam als badplaats in den meest on- gunstigen zin in opspraak te brengen Wij gelooven echter niet, dat de meerderheid vart den raad met dit voor stel zal medegaan, doch waar ons ter oore kwain dat er toch reeds vele leden vóór het voorstel zijn, meenden wij ver plicht te zijn ons krachtig protest te moeten laten hooren. Het standpunt door den heer Laer- noes, voorzitter van den Volksbond, ingenomen, die zich tegen drooglegging in welken vorm ook verklaart, is ook het onze. Wij bevinden ons dus in goed gezel- zooals de omstandigheden het maar willen. Top, oom Jobst, de wedden schap gaat aan Ze gaat aan, zei Jobst Miillenhof en klemde de hand van zijn neef ais in een schroef. Nu eerst begon de mooie Rudi recht te begrijpen, waartoe hij zich verplicht had. Maar hij deinsde niet terug. Inte gendeel, deze weddenschap scheen hem zoo aangenaam alsof 't een nieuw soort sport was, waarmee hij het liefst maar dadelijk begonnen zou zijn. En daarbij kwam nog als voornaamste prikkel de gedachte Als ik in deze zaak over winnaar ben, zal ik dat tegenover den ouden heer ook in alle andere dingen blijven. Hij drukte de hand van zijn oom zoo stijf als hij maar kon. Afgesproken, oom Jobst. Dat zaakje komt in orde. U zult over mij de handen van verbazing ineen slaan. Er volgde geen antwoord. Jobst Miil lenhof zag zijn neef stijf voorbij naar een plek aan den wand, vanwaar uit een ronde, gewreven zwarte houten lijst het eerlijke, vertrouwenwekkende gelaat van zijn overleden broer op hem neerzag. De schoone Rudi echter begon bedrijvig in de kamer te Ioopen, alsof er over deze zaak voorloqpig geen woord meer gewisseld behoefde te worden. (Wordt vervolgd

Vlissingse Courant | 1920 | | pagina 1