TOESTEL fisilsÉ Conrasf ambeien Het is it noodig- 3)oor eigen kracht OESTIL DER WERELD POLAK. is-Week enSlaapkame Pi i ine luigsche Maatschappij Stoomvaart BIJVOEGSEL Zaterdag 31 Januari 1920. No. 28. Brieven uit de Hofstad FEUILLETON Vervolg Binnenland. Gemengd Nieuws. walm ate dan gewoon i 3 k 4 minuten. m liter petroleum ïr achtereen met ienhuisforsds »ri 1920. ée f 1 50. Aanvang 8 um. 30 uur. Entrée 10 cenl.| pheus". ringing „Looft den Heer', f 0 50. Aar,vang 8 30 um, 'erkochtAanvang 2 30n, „Koningin Wilhelmina'. i0 50. Aanvang 8 um, i 30 uur Enttée 10 ceril, Entrée f 1.50 en fl.- r. ewone prijzen. Aanv.Su. ée f 0.70 en f0 40 (2de ïvarg 2 30 uur. Kinderen elvereen. „De Volkssfz® 60 en f 0 40 Aanrr S a. DERDAGAVOND in „De ERDAG in het „Concert- bij Mevr. VAN RAALTE, rg van „Looft den Heet 09 en voor de uitvoering NT, Aagje Dekenstraat 55 op Maandag van 11 1 I 1 u.voor Woensdag voor Donderdagavond 0| vraagt goed gemeut tonder pension, liefst om- ulevard. Brieveu no. „Vliss. Courant." lang last heefr van l'k- s, zweren, negenoogert, puisten, bloedvinnen en gezwellen. In dtie worden deze genezen Oprechte Wfnsumet Ook open beenen, zwe-; borsten, brand- en wonden, fijt, wratten, 1-, ring en dauwworm ten er zeer sooedig door. js per bus f 0.60 en f 1.10. grooter bus, hoe voor eer in 't gebruik) radicaal geneesmiddel t aambeien-poeder js p. doos f 0 75 en f 1.35. rkrijgbaar bij Apolh. en Isten.Te Vlissingen bij A. 1NIEST, Lepelstraat; mej. AN SCHELVEN, vooth ;Steijn. Groote Markt; LANDMETER, Walstraat )ELSE, Scheldestraat. Tt iurg bij C F VAN DES J en te Middelburg bi] SCHULTE Co -Agent: J.C. DE VRIES, Winsum (Gr.) n g e n, M i d d e 1 bu'l en Rotterdam. Ftbr t. Tliss t.ffi. nar 12 Mr Hill r.B. Hf rmatiën te bekomen terdam: N V. Transport -Ondern.v.h.Ervenu.v j idelburgB. EENHO« i.: W. VAN OOSrERHQ rdrecht: Gebrs. BUI VAN DE Licht I Als wij, Hagenaars, eens bezoek krij gen van bewoners van kleinere steden, dan valt hun allerlei op, dat voor ons, die het dagelijks aanschouwen, niets bizonflers meer is. Zoo valt hun op dat 's avonds de buitenwijken zoo goed ver licht zijn. Zelfs in de dagen van meest nijpenden kolen-nood was er nog vol doende licht, al mopperden wij allen op zijn tijd, dat het miserabei donker was. Langzamerhand werd het alweer beter en vooral de vervanging van het gas-- gloeilicht door electrische ballons was een groote vooruitgang. Nu echter heeft liet gemeentebestuur ons een poets gebakken, die de straten in een naargeestig duister hult. Het heett aangekocht „wetenschappelijke" straatlantaarns. Het zal niet recht dui delijk zijn, wat dat is, en wie met eeri gezond en normaal mensclienverstand deze lantaarns aanschouwt, kan er niet alleen niets wetenschappelijks aan ont dekken, doch vraagt zich alleen af, hoe weinig verstand men wel van liet licht in het algemeen moet hebben oin zulke lantarens te construeeren. Het electri sche gloeilampje komt even te voor schijn uit een soort pot-deksel4met omgebogen rand. Het gevolg daarvan is, dat alleen dat deksel goed verlicht is, maar voor liet overige een zeer dunne lichtkegel naar omlaag valt. Wanneer mer. een lange rij van deze lantarens achter elkaar ziet, is de vierde reeds een Verkade's waxime-lichtje geworden en is de vijfde nauwelijks meer te zien. Van de vroegere lantarens is de tiende nog duidelijker dan de tweede van het nieuwe model. Een eenvoudige proef met een horloge zegt reeds alles. Bij de oude lantaarns is op driemaal zoo grooten afstand nog duidelijk de tijd te zien als bij de nieuwe. Men zegt, dat deze lantarens zijn aangekocht voor oorlogsdoeleinden, nl. om vanuit de lucht de verlichting van de stad zoo gering mogelijk te maken. Deze lanta rens zijn alleen te laat geleverd en nu zit Den Haag er mee opgescheept. Vrij nauwkeurige opnemingen hebben ge leerd, dat zij slechts een derde van de lichtsterkte der vroegere hebben, niet tegenstaande de lichtbron even sterk is. Men vraagt zich af, hoe het mogelijk is, dat Den Haag zich deze lorren in de handen laat stoppen of hoe de wethouder durfde zeggen, dat deze lantarens „wetenschappelijk" goed zijn. Het is te hopen, dat deze filosofische pronkstukken spoedig worden opge ruimd. Op deze wijze verliest Den Haag een deel van zijn reputatie, die het heusch thans meer dan ooit moet trach ten op te houden. Den Haag gaat thans een bureau voor beroepskeuze instellen. Het is na tuurlijk niet precies te zeggen, hoe dat bureau zal werken, maar het is de geest van den tijd en dus moet een gemeente als Den Haag er aan gelooven. Er komt een directeur, die een goed salaris krijgt, straks heeft hij hulp noodig en zoo groeit er een heel nieuw gemeen telijk instituut uit, waarvan "net nut nog moet worden aangetoond. Alweer een proef op wetenschappelijken basis. Het is te hopen, dat deze wetenschappelijke lantaren, die voor de jeugd wordt ont stoken, beter licht zal geven dan die welke in de Haagsche straten ter ver lichting van allen dient. Van de staking der tooneelspelers be speuren we hier niet veel meer. Het Roman van H. ABT. Er kwam geen antwoord, maar het iier opgeheven hoofd der generaais- weduwe werd al dieper en dieper ge bogen en aan de smalle lippen, die stijf op elkaar waren gedrukt, ontsnap te iets als een stille zucht. Het was haar, alsof haar dochter het zuchten had gehoord. Armgard trok haar lichtblonde, trotsch gebogen wenkbrauwen nog verder in de hoogte toen zij haar moeder met scherpen blik in 't gelaat zag. Heeft Egon weer eens geschre ven, mama De op elkaar geklemde lippen ble ven stom, maar Armgard verstond het antwoord en ze knikte. Ik dacht het al. Ik heb den gan sehen middag al zoo iets aan u ge merkt. Hoeveel is het dezen keer O, niet veel, zei haar moeder nu plotseling met groote haast, alsof ze iemand moest verdedigen, die ten on rechte werd aangevallen. Op zijn hoogst honderd mark. Er was een af scheidsdiner waar hij zich niet aan onttrekken kon, en nu heeft hij natuur lijk niet genoeg tot den eersten. Hofstad-tooneel blijft rustig voortgaan re spelen en geregeld komen er stakers van bun staken terug. Weliswaar blijft het aantal van deze gering, maar we weten de waarheid van het oude spreek woord, dat als er één schaap over den dam is er meer volgen. Het tooneel-vak blijkt altijd weer zeer risquant en de gevolgen van de malaise die uit de sta king is voortgekomen, zullen zich nog lang doen gevoelen. Misschien heeft dit tengevolge, dat het aantal gezel schappen kleiner zal worden, hetgeen voor de overblijvenden van veel belang is. Er zTjn voor ons iand teveel gezel schappen, vooral omdat nog zoo'n groot deel van ons volk afkeerig is van het tooneel. Hoofdzakelijk moeten de gezelschappen zich bepalen tot de drie groote steden, Amsterdam, Den Haag, en Rotterdam en een kiein getal van de grootere provincie-steden. Het "afzetge bied voor deze kunst is klein en het is nu eenmaal niet een gewoonte van zeer velen, om geregeld de schouwburgen te bezoeken. Men ziet het in de steden, waar het systeem van abonnementen op de voorstellingen nog steeds kleiner omvang aanneemt. Het zou dus misschien in het belang van de tooneel- speelkunst en de acteurs en actrices zelf zijn, wanneer er een beperking kwam. Er zijn tooneei-directeuren, die zeer gemakkelijk er toe overgaan om jeugdige krachten te engageeren. Voor velen "van deze verandert de groote il lusie, die zij zich maken met een aan bod van een directeur, spoedig in een ontgoocheling. Het krioelt van kleine „sterren" en juist daardoor wordt het vak gedrukt. Niet krachtig genoeg kan ouders worden aangeraden om hun kind niet de acteurs- of actrice-loopbaan te laten kiezen, tenzij het een bizonder talent beeft geopenbaard. Het is merk waardig, dat zoovelen wél de capaciteit bezitten om als liefhebberij de tooneel- speelkunst aardig te beoefenen, maar het als vak te kiezen is heel iets anders. Al dergelijke vakken, die niet onmid dellijk een vak-geschooldheid vragen, zijn in dit opzicht verleidelijk. We den ken ook eens aan de journalistiek, die ook dagelijks door honderden wordt begeerd en aangebeden. Zij, die in het vak zitten, weten maar al te goed, dat daarvoor heel andere kwaliteiten noo dig zijn, dan het talent om een aardig opstelletje te schrijven. Misschien is geen vak zoo moeilijk, dan juist die, welke geen scherp-omlijnde eischen stellen. Dan immers komt het geheel en al bp individueele eigenschappen aan en het is niet alleen noodig dat deze in kiem aanwezig zijn, maar ook dat zij groeikracht bezitten. En of dit het ge val is, ka*n pas na vele jaren blijken. Dan echter is het te iaat om terug te keeren. ais blijkt dat een verkeerde keuze is gedaan. Dat blijft het groote verschil met dergelijke beroepen en bijv. een staatsbetrekking. Bij deze laatste schikt de functie zich naar den funcionaris, bij de andere vakken is dat nimmer het geval. Wij weidden over dit punt uit, juist naar aanleiding van de instelling van een bureau voor beroepskeuze, waar tegenover wij altijd zeer sceptisch zul len staan. In zoo'n bureau schuilt een gevaar. Als men dat maar goed inziet, kan het misschien geen kwaad eenige voorlichting te geven, mits de uiterste voorzichtigheid wordt betracht. Vooral geldt dit ten opzichte van de zeer vrije beroepen waarvoor de geschiktheid pas tijdens de vervulling kan blijken. EIBER Geboortenteruggang. De anti-rev. „Rotiterdammer" bevat de volgende driestar Onweerlegbaar bewijzen droefgees tige statistieken den angstigen geboor tenteruggang, ook in Nederland. Een vermaard schrijver over de neo- malthusiaansche praktijken maakt de opmerking dat het zoover gekomen is, Neen, natuurlijk niet. Welnu, zend het hem dan. Zenden ja zeker maar ik ik weet niet recht Waar ik het- vandaan zal halen zonder te stelen, onderbrak Armgard met een spottenden lach het stamelen van haar moeder. Maar waar mijn spaarbankboekje ligt, weet u immers en een paar honderd mark zullen daar van oom Kareis legaat toch nog wel ingeschreven staan. De generaaisweduwe werd nog een nuance bleeker. Army was je het niet zelf, die het vorige jaar het voorstel deed Om luitenant Egon baron von Röhritz uit de misère te helpen, waarin hij door het spel was geraakt, wel, natuurlijk, mama Noblesse oblige, en de zesduizend mark van oom Karl zouden toch niet voldoende zijn om mij er een man voor te koopen, zei de freule heel onverschillig en wipte met de punt van haar parasol kiezelsteen tjes over den weg. O, dat is verschrikkelijk zuchtte haar moeder en Armgard stemde toe Ja, mooi is anders Maar oom Jobst als reddingsanker zoover is de schipbreuk toch nog niet gekomen En plotseling begon ze luidkeels te lachen en vroeg Hebt u zijn stok ge zien, mama Mama glimlachte ook. Ja, zeer kost baar, maar een beetje komiek. Ik vind hem eenvoudig grootseh dat „in sommige kringen een die na laat om het kindertal te regelen reeds het mikpunt van spot is geworden." „Van een modern mensch wordt ge- eischt, dat hij de familie-vermeerdering controleert". Vroeger was praeventie „het laatste redmiddel" in grooten nood, maar nu is zij het gewone hulp middel. Terecht merkt hij op, dat de ziel der menschen is veranderd. Hij is losge maakt van Kerk en religie en nu kent hij geen verantwoordelijkheid meer. 'Wat pijnlijk aandoet is dat van de vooraanstaande economen met zoo weinig ernst tegen dit maatschappelijk kwaad wordt gewaarschuwd. Wat Pierson in zijn groot boek „Leerboek der Staathuishoudkunde" schrijft is eer een verdediging dan een bestrijding van het neo-malthusianisme. Toch hebben'buitenlandsche econo men van naam met ernst hun beklag uitgebracht. Wij denken aan het sombere woord van den grooten Roscher „Alles door en door atheïstisch, materialistisch en onzedelijk." Wij denken ook aan de uitspraak van Schmoller „De verbreiding van het Nieuw-Malthusianisme vergemak kelijkt allerlei soort van geslachtelijke onzedelijkheid en bevordert het egoïs me, de gemakzucht, de genotzucht der ouders zij vermindert tegelijk die hoogste oucierdeugd de inspannende opoffering voor de kinderen en de grootste krachtsontwikkeling van het geheele volk voor zijn toekomst." HET GEMEENTE-ZIEKENHUIS. Gij zijt het grootste ideaal, in werkelijk [herschapen Gemeente-Ziekenhuis, o groot werk van [groote mannen. In U rust hun hoop, gij zijt hun steun, [hun helper, Van alle menschen, die redding door [genezing wenschen. Gij zijt onmisbaar ten alle tijd in alle [steden. Zij, die uw inrichting kennen, weten uw [eindelooze kracht, Uw onvermoeide werken, uw gelijkheid [in verpleging. Gij zijt voor den zieke een licht in hun [nacht. M A E S J E. DE VERKIEZINGEN IN HONGARIJE. Wij hebben reeds gemeld dat de mo narchale partijen in Hongarije een zeer groote overwinning hebben behaald. Het Hollandsch Nieuwsbureau ver neemt nog uit Boedapest dat, als de teekenen niet bedriegen, de conserva tieve en agrarische elementen in de Nationale Vergadering een invloed zul len krijgen, die den doorslag geeft. Ongetwijfeld moet dit worden be schouwd ais de getrouwe meenings- uiting van het kleine Hongarije en als een natuurlijke terugslag tegen de bui tensporigheden van het socialistische en bolsjewistische stelsel. Na al deze beroering verlangt het land naar rust, om zich te kunnen bezig houden met den arbeid van den wederopbouw. De „Pester Lloyd" geeft de volgen de beschouwing over de resultaten der verkiezingen Zonder eenig gevoel van nijd wordt de macht overgelaten aan die partij, welke thans zegevierend uit den verkiezingsstrijd te voorschijn treedt. Met groote voldoening wordt het feit begroet, dat eindelijk de volks wil zich in volkomen vrijheid mag uiten op een wijze, dat niemand de echt heid er van bestrijden kan. Het bijeen komen van de Nationale Vergadering zal de eerste stap zijn, die het land uit den doolhof der revolutie naar de vrij heid voert. Hongarije bevindt zich ook thans nog in een toestand van revolu tie. Het is wel een verflauwende revo lutie, maar de agitatie is toch nog niet geheel en al voorbij. Uitgezonderd een klein aantal ontoerekenbare aanhan gers van de omwenteling, is geheel En als hij met opgeheven maarschalk staf voor zijn tienduizend ossen uit loopt dat moet een gezicht zijn. een optocht Maar, Army, houdt je toch stil - de menschen vermaande mama, doch moest zelve ook hardop lachen. En zoo verlieten ze in de schoonste harmonie den tuin. Den volgenden dag had oom Jobst zich niet in Schöneberg laten zien, hoe verlangend zijn neef ook op hem wachtte. Tot den avond bleef hij wachten, maar toen reed hij naar het kleine hotel bij het Stettiner station, waar Jobst Miillenhof zich had inge kwartierd. Doch hij vond hem niet. Hij was des namiddags verhuisd, vertelde men hem. Verhuisd Vertrokken Neen, vertrokken niet. Hij had zich zeker er gens in de stad een gemeubileerde ka mer gehuurd, doch waar wist men niet. In diep gepeins keerde de mooie Rudi huiswaarts. Een gemeubileerde kamer had zijn oom gehuurd, terwijl toch in Schöneberg in het groote huis ruimte genoeg voor hem was geweest. 't Was waar, hij had een dusdanige gastvrijheid geweigerd, toen zijn neef daarop had gezinspeeld, doch hij had nog heel anders moeten aandringen en was ook vast voornemens geweest zulks te doen. Rudolf Miillenhof had zich trouwens allerlei voorgenomen, wat oom Jobst betrof. En heel vee! an- Hongarije vervuld van den wensch om de laatste rest yan de revolutie te over winnen en eindelijk weer vasten grond onder de voeten te krijgen. Wat sedert het oogenblik van de on zalige omwenteling van 31 October 1918 in Hongarije geschied is, was een voortdurend misbruik maken van den naam van het volk. In Frankrijk zijn 25 organisaties, te zamen vormend den Bond voor sociale rechten der vrouw, met meer dan 100 duizend leden, een campagne begonnen tegen de moderne kleeding der vrouwen. De Bond heeft een brief gericht tot alle voorname kleermakers en magazijnen, waarin deze voor boy cot gewaarschuwd worden, wanneer zij kleederen verkoopen, welke te laag zijn uitgesneden en te korte rokken. De Bond nam een resolutie aan, waarin gezegd wordt „Overwegende, dat een immoreele samenspanning plaats heeft tegen de beschaving en de nationale moraal, besloten deze organisaties eenstemmig hun leden uit te noodigen eiken steun te weigeren aan winkeliers, die onwel voeglijke kleeding of kleeding, gevaar lijk voor de gezondheid en de moraal, verkoopen of aan welk magazijn ook, dat dergelijke kieeding te koop aan biedt". Belasting op vrijge- zeilen. in het oude Rome en in het Griekenland der oudheid stond de vrijgezel op de zwarte lijst, want men verweet hem, dat hij niet bijdroeg tot instandhouding der bevolking en dus tot het op sterkte houden van het leger. In Sparta werd de vrijgezel geschuwd en bij sommige gelegenheden nam hij deel aan optochten waarbij hij dan liederen zong, die een beeld moesten geven van zijn ongelukkigen toestand. Den vrijgezel waren verscheidene vrij heden ontzegd. Hij mocht bijvoorbeeld niet naar jonge meisjes kijken, die aan het spelen waren. Onder de regeering der Romeinsche keizers moesten alie mannen tusschen de 25 en 60 jaar, die niet getrouwd wa ren, een bijzondere belasting aan den staat betalen, en alle ongehuwde vrou wen mochten geen erfenis in ontvangst nemen. Het Romeinsche rijk was er zoodanig op uit, om aan te sporen tot het huwelijk en het doen ontstaan van groote gezinnen, dat het zelfs zoover ging, om de belasting uit te breiden tot die weduwen en tot die vaders, welke het land geen voldoende nako melingschap hadden geschonken. Zoo hadden allen die geen drie kinderen hadden, geen recht op aandeel in den oorlogsbuit, en de weduwen beneden de 50 jaar, die niet hertrouwden, moch ten niet erven van haar eersten man. Ten slotte waren ongehuwden van beiderlei kunne niet benoembaar voor bepaalde ambten en betrekkingen. In Perzië beteekende de vrijgezellen- staat volgens Herodotes even eens een minderwaardigen maatschap- pelijken toestand en het huwelijk werd er zoo aantrekkelijk mogelijk ge maakt. Armen en rijken kozen hun vrouw op de markten, die in de groote steden werden gehouden. De rijken betaalden aanzienlijke sommen voor de „schoonheden" en het gemis van be koorlijkheden bij de vrouwen, die den armen toevielen, werd om zoo te zeg gen, goed gemaakt door een bruids schat van staatswege. Het is evenwel niet noodig, zoover terug te gaan in de geschiedenis om de belasting op vrijgezellen te vinden. Volgens een wet van 1695, die van kracht is geweest tot in de 18e eeuw, betaalde in Engeland iedereen (behalve degene, die van de openbare armen zorg leefde), die ouder was dan 25 jaar en niet getrouwd, een belasting die over 5 jaren toenam van 60 cents tot 150. Weduwnaars werden op de zelfde wijze belast. Later moesten de ders ook, wat hem tot dusver slechts als momenteele, nauwelijks ernstig ge meende droomerij had bezig gehou den, dat had zich tengevolge der laatste ontmoeting met mevrouw van Röhritz en haar dochter omgezet in een bewust willen. Verliefd echt verliefd op Armgard von Röhritz neen, dat was hij niet, maar trouwen wilde hij met haar. Dat leek zoo heel eenvoudig en 't was ook eenvoudig als oom Jobst met de hand aan der. buidel zijn vriendelijken zegen gaf. Want zonder dat was er voor den eenigen zoon en erfgenaam van August Friedrich Miillenhof bij de Röhritz niets te willen dat was de mooie Rudi, hoe hoog hij zich zelf ook schatte, zoo zeker als iets. Maar hij achtte het ook ontwijfelbaar zeker, dat oom maar niet zoo dadelijk ja en amen zou zeggen op de sfoute plan nen van zijn neef. Het zou nog heel wat handigheid vereischen hem zoover te brengen. Maar voor iemand, die goed bij de pinken was en pleizier had in allerlei komediespel en kromme spron gen, was het spel bij 't begin reeds half gewonnen. En Rudi hield op met peinzen, begon plotseling vroolijk te fluiten en ging eindelijk vervuld van de schoonste ver wachtingen naar bed. Den volgenden voormiddag kwam Jobst Miillenhof met zware stappen over het groote binnenplein van de ververij. Bij eiken stap liet hij zijn INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Rugpijn bij jonge menschen. De menschen boven de veertig we ten, dat rugpijn vaak een nierkwaal aanduidt, maar jonge menschen denken niet altijd hierover na. Jonge mannen wijten het dikwijls aan hun bezigheden en jonge vrouwen aan haar geslacht beide gevaarlijke en misleidende gevolgtrekkingen, als de nieren de werkelijke oorzaak zijn. Er is niets, wat dan meer onmiddel lijke verzorging vereischt. Verwaarloo- zing sluit ernstige verschijnselen in zich als rheumatiek, nier-waterzucht, steen, ontstoken nieren en blaas, ischias, spit, graveel en zelfs ongeneeslijke ziekten. Onmiddellijke behandeling vereischt in sommige opzichten zelfverlooche ning. Vele Van de zoogenaomde genie tingen des levens zijn slecht voor de nieren. Zware maaltijden, alkoholische prikkels en ongeregelde gewoonten dragen bij. tot vorming van overtollig urinezuur en tasten de teere nierfilters aan. En nog erger staat u te wachten, als dit kwaaddoend vergif aan de nier filters ontsnapt en in de spieren, zenu wen en gewrichten kristalliseert. Begin verstandig te leven en gij zult beginnen gezond te worden. Gij kunt uw herstel bevorderen door de nieren met Foster's Rugpijn Nieren Pillen te versterken. Dit geneesmiddel dient uit sluitend voor het regelen en heelen der nieren en blaas, en gaat zoodoende de kwade gevolgen van urinezuur tegen. De werkzaamheid der nieren wordt hersteld, het bloed weder gezuiverd, en de opgehoopte vergiften en vloei bare onzuiverheden worden geleidelijk uit het lichaam verdreven. Op elke echte doos Foster's Rugpijn Nieren Pillen komt het handelsmerk de man met zijn handen in de lendenen voor.'Te Vlissingen verkrijgbaar bij A. C. Beniest, Lepelstr. 13, a 1.75 p. doos of f 10.p. zes doozen. 47 dienstboden van vrijgezellen op gelijke wijze belasting betalen. Kort na den slag bij Waterloo wer den de vrijgezellen in Engeland even eens beschouwd als een bron van in komsten. Gelukkig voor hen had de beweging tegen het celibaat geen an der gevolg dan een gedicht, waarin de vrijgezel belachelijk gemaakt en bij opbod te koop aangeboden werd. Uit Christiania bericht men, dat volgens een medèdeeling uit Kopenha gen, het gebrek aan pasmunt thans voor het verkeer zeer belemmerend werkt en men met Noorwegen en Zweden in onderhandeling zal treden om een verandering in de muntcon- ventie te krijgen, zoodat de Scandina vische munten minder zilver zullen be vatten. De heer Zander heeft daarom trent te kennen gegeven, dat het voor stel, om het zilvergehalte te verminde ren vanwege de Noorweegsche autori teiten welwillend in ontvangst zal ge nomen worden. Zoowel in Noorwegen als in Dene marken laat het gebrek aan pasmunt zich geducht gelden. Vast moet het staan, dat de omsmeiting van de pas munten plaats vindt, hoewel dit door de wet met straf is bedreigd. Doch bewijs voor die vaste overtuiging kan men niet bijbrengen. Zooals bekend, heeft gedurende de mobilisatie hier te lande ook een groote schaarschte aan pasmunt ge- heerscht. Een van de vele onbereken bare gevolgen van den oorlog is ge weest, dat de prijs van het zilver zoo snel omhoog is gegaan, hetgeen na tuurlijk het smeltingsproces in de hand werkt en tevens het valuta-vraagstuk bemoeilijkt. APOTHEEK GEOPEND. Zondag 1 Februari is de apotheek geopend van den heer C. G. BAERT, Kleine Markt. dikken wandelstok zwaar op de stee- nen neerkomen. Zijn neef, die op zijn kantoor in een zachten clubstoel had gezeten, sprong op en snelde den aan komende met alle teekenen van op rechte blijdschap tegemoet. Hij stak zijn arm door dien var. zijn oom en bracht dezen naar de trap van het woonhuis. Zoo, zoo, bent u- daar En vroo lijk en gezond, naar 't schijnt. Omdat u u gisteren niet liet zien, was ik bang dat de zoö u niet goed bekomen was, en ik heb daarom gisterenavond in het hotel naar u gevraagd, maar Ja, ik heb mij wat gemeubileerd opgezocht, viel oom hem in de rede. in het hotel zou het mij op den duur te veel geld gekost hebben. Zeer juist bevestigde neef. Altijd sparen waar men sparen kan. - Altijd sparen voor jou zoo bedoel je het immers, niet waar Dat was wel wat ai te recht op den man af gevraagd. De oude heer had een hee! onaangename manier om iemand door jas en vesf heen te kijken, maar de mooie Rudi liet zich er niet door uit het veld staan. Hij lachte, opende de deur van de woonkamer en schoof zijn oom over den drempel. i— Honderd jaar oud moogt u voor mijn part worden en ouder nog. Maar als er dan wat te erven valt, waarom dan niet En hoe meer, hoe liever (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1920 | | pagina 5