mm ZATERDAG 31 JANUARI. DLS GEMEENTEBESTUUR (gemeenteraad, Pio.26 VL1SSINGSCHE COURANT lot de ontdekking m en, dat u bij RT HEIJH leeligste uw krui- Iren kunt koopen. B bns 120—140 ct Ier 5 ons 90 ct. Ir 5 ons 80 ct. |5 ons 80 ct. ons 50 ct. |>ns 35 ct. 173^ ct. 48 ct. 30 ct. 1)9 ct. ct. J ct. It. 1.0(1 „1° lolten of oiten VET „O.f alles per pond- elend, Bij deze Comaat faehoatt een Bij?ofiQsel. ADVERTENTIEPRIJS ii„„ I i revels f 1.1 voor iedere reel meer 24 centbij abonnement spe ciale prijzen Reclames 48 cent per regel Dienstaanbiedingen en dienstaanvrag en van 1—5 regels 50 centïeaere regel meer 12 cent, bii contante betaling. Familieberichten van 1-6 regels 1 1.55, iedere regel meer 24 cent. ABONNEMENTS PRIJS Voor Vljssingen en genieenten opWal- xnnpr drie maanden. Pranco dophei geheele rijk ƒ2.30. Week-abon- nementen 15 cent. Afzonderlijke nummers 4 cent. COMMISSIE VAN TOEZICHT OP HET EAGER ONDERWIJS TE VUSSINGEN. De Commissie maakt bekend, dat open bare lessen zullen gehouden worden op School A op Dinsdag 10 Februari, van 24 uur n.m. f School B op Donderdag 12 Februari, van 2—4 uur n.m. en een ouderavond op school r op Februari, van 34.30 uur n.m. De Commissie noodigt ouders, voogden tn verdere belangstellenden uit tot bij woning dezer lessen. De Commissie voornoemd, JUS VAN RAALTE, Voorzitter. Dr. A. VAN MAANEN, Secretaris. Zitting van Vrijdag 30 Januari, des middags 2 uur. (Vervolg en slot.) Van de Kruideniers-verèeniging was een schrijven ingekomen, waarin wordt medegedeeld dat door het gratis- af staan van een lokaliteit der gemeente aan de consumenten-vereeniging er 'n toestand wordt geschapen van oneer lijke concurrentie, omdat uit den aard der zaak een gevestigd winkelier lasten voor zijn rekening heeft als personeel, huishuur of rente van kapitaal voor gebouw, licht en diverse belastingen, waaraan de consumenten-vereeniging ontkomt. Dat het hier niet op den weg der gemeente ligt om op deze wijze een dergelijke vereeniging te bevoor- deelen, ten koste van de belastingbeta lende winkeliers, door een gemeente lokaliteit beschikbaar te stellen dat, mocht de gemeenteraad hierin van zienswijze verschillen, het dan toch nog niet meer dan billijk is voor ge bruik van zulk een lokaliteit een huur prijs in rekening te brengen redenen waarom zij den raad beleefd verzoe ken aan de consumenten-vereeniging geen gemeentelijk lokaal beschikbaar te stellen of, indien zulks wel wordt gedaan, dan daarvoor een flinke ver goeding te eischen. Uit een schrijven van Burg. en Weth. aan de consumenten-vereeni ging blijkt, dat zij het in het algemeen belang achten, wanneer er pogingen worden aangewend om prijsdaling der verschillende verbruiksartikelen te ver krijgen. Waar de consumenten-vereeniging dit doel nastreeft, hebben Burg. en Weth. deze vereeniging, om haar ter bereiking van dit doel te steunen, een lokaliteit ter beschikking gesteld. De consumenten-vereeniging heeft een adres ingezonden, waarin zij me dedeelt dat het aantal leden harer ver eeniging groeide tot circa 650 met ruim 2800 gezinsleden. Het doel der vereeniging was om, in overleg met de alhier bestaande winkeliers, de eerlijke concurrentie van voor den oorlog we der in het leven te roepen. Dit doel is h. i. o.a. bij de slagers, de schoenre parateurs en de handelaren in manu facturen gedeeltelijk bereikt. Het bestuur merkt op dat door de consumenten-vereeniging niet alleen de leden, doch de geheele burgerij heeft kunnen profiteeren, doordat langza merhand meer eerlijke concurrentie kan worden geconstateerd. De veree- mging acht het moment nog niet ge komen, om het verkoop en van haar arikelen te staken.. Het adres werd gesteld in handen van Burg. en Weth. om advies. Overgelegd werd het verslag van het gemeentelijk distributiebedrijf 1919. Verder het rapport inzake de klachten omtrent het beheer bij de gemeentewer ken, waaruit blijkt dat deze klachten geheel ongegrond zijn geweest en zijn Burg. en Weth. van oordeel dat deze beschuldiging geheel ongemotiveerd is geweest. De heer Baard was het niet eens met de conclusie van Burg. en Weth., dat hef werk overbodig is geweest. De con clusie van het rapport van Burg. en Weth. is dan ook ongemotiveerd. De samenstelling van de commissie is zeer eenzijdig geweest en er is dan ook geen behoorlijk onderzoek geweest; hij kan zich dan ook bij het rapport niet neerleggen en er dus niet mede instem men. Er is geen afdoend licht over deze zaak verspreid. Uit iedere politieke fractie van den raad had een lid in deze commissie zitting moeten nemen, dan zou het on derzoek veel vruchtdragender zijn ge weest. De conclusies zijn door de commissie geprovoceerd geworden en hij moet daartegen dan ook zijn scherpst pro test uitspreken. Het pro- en contra is niet tegenover elkaar geplaatst err op den persoon die de klachten heeft aangebracht is een zoodanige pressie uitgeoefend, dat hij niet durfde spreken uit vrees voor be dreiging. Hij verklaarde dan ook dat het rap port voor hem geen waarde heeft, om dat het niet op onpartijdige wijze is sa mengesteld. Er is flog geen enkel punt door Burg. en Weth'. in het midden gebracht, dat voldoende belicht is geworden. De heer Lindeijer zou het in het be lang van de zaak achten als het geheele rapport in dempers werd gepubliceerd. Hij doet deze vraag, omdat op het rap port stond vermeld Niet voor de pers bestemd". Hij is er voor dat de zaak door een onpartijdige commissie zal worden on derzocht, omdat de heer Baard dan niet in zijn hemd zal komen te staan, doch in Adams-costuum. Vandaar dat hij voor geheele publicatie van het rapport is. Waar de hoofdschuldige volledig excuus vraagt is openbaarma king nog meer gewenscht. De heer Merckens was het volkomen eens met den heer Lindeijer, doch hij acht een nieuw onderzoek, na het nauwkeurige onderzoek van Burg. en Weth. niet meer noodig. De heer Van Niftrik merkte op, dat Burg en Weth. een voor-onderzoek hebben ingesteld. De raad kan nu ver der gaan en een nader onderzoek in stellen. De raad kan nu doen wat hem behaagt en de raad kan nu hande len zooals hem goeddunkt. De heer Van Oorschot zeide een commissie van onderzoek te hebben willen instellen, teneinde nauwkeurig na le gaan waarom het stelsel van eigen beheer heeft gefaald. Dat Burg. en Weth. van dit stelsel zijn afgestapt heeft een oorzaak en deze oorzaak is, dat eigen beheer te duur was. Hij meen de dat de werklieden niet het slachtoffer mochten worden van het opheffen van eigen beheer, vandaar dat hij met ver schillende klachten is gekomen, aan hem van meerdere zijden aangebracht. Hij kan niet begrijpen dat de bedoelde personen hem opzettelijk zouden heb ben voorgelogen. Hij wil daarom wel een commissie van onderzoek, doch niet over personen, wel over zaken waarom het hier gaat. Wat nu het rapport betreft is hij tot de conclusie gekomen, dat hieruit blijkt dat aan het stelsel van eigen beheer heel wat fouten kleven. De heer Laernoes zeide dat de klach ten, welke destijds aan de S. P.-leden zijn ter oore gekomen, eigenlijk het ge volg waren van kletspraat. De heer Van Niftrik zeide. dat het over beschuldigingen ging en niet over de quaestie al of niet eigen beheer. Deze beschuldigingen zijn nu afdoende weerlegd. Door Venema zijn dingen ge zegd, die schromelijk overdreven zijn en die dus met onwaarheid gelijkgesteld worden. De heer De Meij wilde over het rapport niet spreken. Hij wees op de ernstige beschuldigingen door de hee- ren Van Oorschot en Baard uitgespro ken. De eerste sprak van wanbeheer en de tweede dat de vorige gemeente- bouwmeester zich door de leveranciers liet spekken. Burg. en Weth. hebben de zaak on derzocht en nu is het de taak van den raad dat hij de heeren Baard en Van Oorschot in de gelegenheid stelt hun beschuldigingen waar te maken. Een eventueele commissie te benoemen om de zaak geheel nauwkeurig te onder zoeken, kan op zijn steun rekenen. De heer Hensel is tegen een commis sie. Hij heeft het volste vertrouwen in Burg. en Weth.. De heer Van Oorschot zeide dat, als de betrokken personen die hem in lichtingen hebben verstrekt hun be schuldigingen intrekken, dan is dit voor hem alle reden deze eveneens in trekken en heeft nader onderzoek door een commissie absoluut geen zin. Hij is op derden afgegaan. De heer Merckens bracht den heer Van Oorschot hulde voor deze ruiter lijke verklaring, waarmede hij zich ge heel kon vereenigen. Dan kunnen wij deze zaak geheel laten rusten. De heer Baard bleef van gevoelen, dat het onderzoek niet voldoende on partijdig is geschied. Hij is door Burg. en Weth. teleurgesteld en hij ging nog nader uitvoerig op deze zaak in en moest de voorzitter den heer Baard her haaldelijk tot de orde roepen, vooral toen hij uitriep, dat Burg. en Weth. hem misleid hebben. De voorzitter liet den hamer vallen en zeide deze zaak als afgedaan te be schouwen. De vereeniging „Hulp in Nood" deelt mede, dat ten behoeve van het verstrekken van klompen aan behoef tige schoolgaande kinderen de haar verleende subsidie over 1919, ingevolge art. 35 der Leerplichtwet, geheel is verbruikt. Door haar werden 2734 paar klom pen verstrekt, welke een uitgave vor derden van f 2565.35, zijnde het ge heele bedrag der verleende subsidie. Voor kleeding noch schoeisel werden eenige uitgaven gevorderd. ffc Tot tijdelijk leeraar in het handtee- kenen aan de Burger Avondschool en Avondschool voor Handwerkslieden werd benoemd de heer H. A. Enkelaar te Middelburg. Tot lid der commissie tot wering van schoolverzuim werd benoemd de heer J. Breel, met wien was aanbevolen de heer P. H. Meerholz. Hierna werd behandeld het voorstel van Burg. en Weth. tot onderhandsche verhuring van de voormalige ambts woning van den gemeente-bouwmees ter op de Groote iVVarkt no. 24, -aan de marine. Dit voorstel werd gunstig geadvi seerd door de commissie voor de fi nanciën en zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Door Burg. en Weth. werd voorge steld tot aanneming in eigendom, be heer en onderhoud, van grond gelegen buiten de Noordelijke rooilijn van den Vrijdomsweg, toebehoorende aan C. Bode, A. Clarisse, M. Kuzee en C. Meerman. Alzoo werd besloten. Daarna was aan de orde het voor stel van Burg. en Weth. naar aanlei ding van een adres van de afdeeling Vlissingen van den R. Vath. Volksbond betreffende het nemen van maatregelen tegen het verkleinen van het gedeelte publiek terrein aan het strand. Conform dit voorstel werd besloten. Door Burg. en Weth. werd voorge steld over te gaan tot den bouw van een galerij van 4 winkels en 6 cabines op het strand. De commissie voor de financiën is voor dit voorste!. De heer Manse wilde het voorstel een jaar uitstellen, omdat als het strand blijft afnemen, de uitgaven nutteloos zijn. De voorzitter meent, dat al zou het strand afnemen, wij een Muralt-muur moeten maken. De bouw van deze win kels zou als strandverdediging kunnen dienen en daarom wilden zij deze ca bines in alien gevallen bouwen. Na deze toelichting kon de heer Manse zich met het voorstel vereeni gen. De heer Baard vroeg of het werk in eigen beheer zal worden uitgevoerd. De voorzitter antwoordde dat Burg. en Weth. zullen onderzoeken wat het voordeeligsi is voor de gemeente. De heer Van Niftrik zeide dat het in het belang van de gemeente-financiën is, nauwkeurig te onderzoeken of eigen beheer al of niet voordeelig i& voor de gemeente. De heer De Aleij meende, dat men niet van het stelsel van eigen beheer af moet stappen en dus bij dit werk eerst moet onderzoeken of de beste ding boven de raming van den direc teur der gemeente-werken is. Mocht dit het geval zijn, dan dient het werk in eigen beheer te worden uitgevoerd. De heer Van Niftrik zeide. dat dit in de bedoeling ligt van Burg. en Weth. Overeenkomstig het voorstel van Burg, en Weth. werd goedkeuring ver leend aan het voorstel tot verkoop der beerstoffen over het tijdvak van 1 Fe bruari 19201 Februari 1921 aan A. Heemskerk te Katwijk a/d Rijn. Burg. en Weth. stellen voor tot over neming van het grondbedrijf van obli gaties van de Ned. Maatschappij voor Zekerheidsstelling voor ambtenaren en beambten en wel tot een bedrag van 4000 nominaal. Dit voorstel werd goedgekeurd. Door Burg. en Weth. werd voorge steld aan J. C. van der Grijp, eervol ontslagen stukadoor bij de gemeente werken een vergoeding van 860 te verleenen, zulks voor het bij zijn in diensttreding ter beschikking van de gemeente gesteld materieel. De heer Baard wilde clementie toe passen op de andere ontslagen ge meentewerklieden en aan hen de pen sioen-bijdrage terugbetalen. De voorzitter zeide dat Burg. en Weth. deze zaak zullen onderzoeken. De heer Van de Putte noemde het een billijke zaak dat de betrokken ge meente-werklieden restitutie krijgen van de gestorte pensioen-bijdragen en ook de heer De Meij verdedigde deze terugbetaling. Hierna werd het voorstel van Burg. en Weth. aangenomen en zeide de voorzitter dat Burg. en Weth. met den wenseh van den raad zeker rekening zullen houden. Ter tafel kwam vervolgens liet voor stel, zulks naar aanleiding van een tweetal verzoeken van het bestuur van het St. Joseph-ziekenhuis, betreffende de verhooging van de verpleegkosten van armlastige patiënten en de beta ling van de verpleegkosten voor enkele in het genoemde ziekenhuis verpleegde personen. De commissie voor de financiën ad viseert tot terugbetaling door de ge meente van de verpleegkosten van en kele personen in het St. Joseph-zieken huis opgenomen geweest. Dit voorstel werd door Burg. en Weth. overgenomen. De heer Manse verheugde er zich over, dat Burg. en Weth. met dit voor stel van de commissie voor de finan ciën medegaan. Hij stelde verder voor nog een andere post van 144 voor verpleegkosten te rug te betalen, wat hij een zeer billijke zaak noemde. De heer Lindeijer merkte op, dat de verzoeken van het St. Joseph-zieken huis gedeeltelijk ook betreffen bedee ling van armlastige katholieken. Wat nu gevraagd wordt betreft niet alleen ziekenverpleging, doch ook armenzorg en hierop meende hij te moeten wijzen. Hij gaf nog verdere inlichtingen over deze zaak en zeide, dat het St. Joseph- ziekenhuis voor een bepaalde patiënte 90 cent per dag te vee! gevraagd heeft aan het burgerlijk armbestuur. Het St. Joseph-ziekenhuis vraagt een hooger tarief voor patiënten die het vorig jaar zijn verpleegd, omdat het ziekenhuis een tekort heeft. Dat gaat toch niet op. Het verhoogde tarief gaat pas in als dit eerst is goedgevon den. Zoolang dat niet gebeurd is, mag alleen het overeengekomen tarief wor den betaald. Als aan het verzoek van het St. Jo seph-ziekenhuis werd voldaan, dan zouden verschillende diaconiën met het zelfde recht om verhooging voor reeds betaalde verpleegkosten kunnen vragen. Hij heeft alle waardeering voor het St. Joseph-ziekenhuis, doch het moet niet trachten op allerlei wijzen geld uit de gemeente-kas te halen. Het armbestuur wil het St. Joseph- ziekenhuis in alle opzichten steunnen, doch men moet niet meer vragen, dan waarop men recht heeft. Hij noemde het onbillijk dat de heer Manse vraagt, dat over- 1919 nog ver hooging van subsidie moet betaaïd worden voor een daar verpleegde pa tiënt. De heer Ticheiman kan begrijpen dat door het St. Joseph-ziekenhuis, waar de bodem van de kas bijna is te zien, een beroep op de gemeente-financiën wordt gedaan en daarbij moet de ge meente niet te schriel zijn, waar het St. Joseph-ziekenhuis in de moeilij ke jaren zooveel in het belang van de ziekenverpleging heeft gedaan. De ge meente heeft een soort eere-schuld af te doen. De heer Manse kon na het betoog van den heer Tichelman zeer kort zijn en hij zeide dat, waar het thans alleen een vorm-quaestie betreft, meende hij dat het St. Joseph-ziekenhuis, dat zoo veel in het belang van de gemeente heeft gedaan, toch wel geholpen mag worden. De heer Merckens had bezwaar te gen terugbetaling van eenmaal ge maakte kosten. Hij zou veel liever in den vorm van een subsidie aar. den wensch van het St. Joseph ziekenhuis willen voldoen. De heer Lindeijer wilde toestaan aan het ziekenhuis de verhoogde vergoe ding voor zoover deze de ziekenver pleging betreft, en wat de armenzorg aangaat kan deze zaak worden opge- losi door nadere onderhandelingen tus- schen hei St. joseph-ziekenhuis en het burgerlijk armbestuur. De heer Staverman gaf ook eenige inlichtingen over deze kwestie en gaf den wenk dat het burgerlijk armbe stuur alsnog de hoogere kosten zal be talen van een patiënt die reeds een paar iaar in het St. Joseph ziekenhuis wordt verpleegd en welke verhoogde kosten het ziekenhuis door een admini stratieve fout niet heeft ontvangen. Het voorstel van Burg. en Weth. werd daarna, gewijzigd volgens een voorstel van de financieele commissie, zonder hoofdelijke stemming aange nomen. Door Burg. en Weth. werd voorge steld om geen gevolg te geven aan het verzoek van het gemeentebestuur van Smallingerland, waarin verzocht werd adhaesie te "betuigen aa,n een motie, teneinde een verhooging te verkrijgen van de rijksuitkeering in de jaarwed den van defi burgemeester en den secretaris. Dit voorstel werd aangenomen. In behandeling kwam daarna het voorstel tot herziening van het raads besluit van 26 April 1918, tot het toe kennen van bijslagen tot een maximum van 60 op pensioenen enz. aan oud gemeente-ambtenaren en hunne wedu- duwen en weezen. De heer Hillinga was er tegen dat alleen toeslag zal worden gegeven, doch was voor een blijvende verhoo ging van pensioenen. De heer Staverman was niet tegen het voorstel, doch wilde een toeslag van 60 vaststellen tot een maximum van 600. De heer Van Niftrik merkte op, dat Burg. en Weth. er van teruggekomen zijn bepalingen te maken, zooals de heer Staverman voorstelt. Alle gepen sioneerden worden in gelijke mate getroffen door den verhoogden levens standaard. Er zullen misschien enkelen onnoodig profiteeren, doch Burg. en Weth. weten dit niet te ondervangen. De heer Staverman wilde opnemen dat personen wier totaal inkomen 2000 bedraagt, geen verhooging van pensioen zullen krijgen. Die grens kan desnoods hooger worden gesteld. De heer Van de Putte noemde de opvatting van den heer Staverman volkomen correct. De heer Merckens noemde de grens door den heer Staverman gesteld on billijk. Hij wilde wel een maximum toeslag geven van bijv. 600. De heer Ticheiman zeide dat Burg. en Weth willen overnemen het voor ste! dat een maximum van 600 zal gegeven worden. De heer De Meij wilde ook een mi nimum vaststellen en wilde dit op 100 bepalen, zooat de toeslag niet minder dan 100 en niet meer dan 600 mag bedragen. De heer Baard voelde er ook veel voor een minimum vast te stellen en bijv. tot een pensioen van 200 den toeslag op 100 bepalen. De heer Staverman stelde voor het voorstel nog aan te houden en een nader onderzoek in te stellen. De heer Van Niftrik zeide dat Burg. en Weth. eerst 100 overwogen heb ben, doch ten slotte met het thans in gediende voorstel zijn gekomen. De heer Van de Putte wilde ook het voorstel nog eens nader overwegen en zullen de betrokkenen daarvan geen schade mogen ondervinden. De heer De Meij gevoelde veel voor het voorstel van den heer Baard en wilde het voorstel dus pok nog eerst eens nader onderzoeken. Dienovereenkomstig werd besloten. Naar aanleiding van de verzoeken tot uitbreiding der commissie van toe zicht op het lager onderwijs met en kele leden van de S. D. A. P. en S. P., werd door Burg. en Weth, voorgesteld tot handhaving der bestaande verorde ning totdat de nieuwe wet tot stand zal zijn gekomen. De heer Van Hal zette het verloop dezer zaak nog eens nader uiteen en zeide dat de commissie zich niet had mogen stellen tegenover den gemeente raad en gevolg had moeten geven aan den meermalen uitgesproken wensch om met de verschillende politieke frac ties uit den raad rekening te houden. Hij begreep niet waarom wij uit den weg moeten gaan voor het advies van de commissie en hij zou gaarne een uit spraak van den raad in dezen zin zien. De heer Tichelman kon zich wel met het advies der commissie vereenigen. Het presseert niet zoo, dat wij deze commissie thans gaan uitbreiden. De heer Auer wees er op, dat het I ontwerp-onderwijswet binnenkort zal worden behandeld en daarom meende de commissie, dat het geen zin heeft I deze commissie thans uit te breiden, waar de nieuw te kiezen leden er allicht geen zitting in zullen nemen. De heer Baard kon zich niet vereeni gen met den toon van het advies der I commissie. (H i 1 a r i t e i t). Hij heeft I niet veel verwachting van de nieuwe I samenstelling der commissie en daar om meent hij dat alsnog aan het ver zoek moet worden voldaan. De heer Van Hal merkte op, dat del commissie aan den wenk van den raadl geen gevolg heeft gegeven en thans 'n I afleggertje heeft om te zeggen dat del commissie binnenkort toch zal worden I opgeheven. Wij hebben deze uitstellingI reeds zoo dikwijls meegemaakt. HijI deed daarom het voorstel, dat de com missie alsnog zal worden uitgenoodigdl een aanbeveling in te dienen van 2| nieuwe leden en 3 onderwijzers. De heer Tichelman wilde niet onaan genaam zijn tegenover de commissie,I die zeker en bloc ontslag zal nemen als| dit voorstel wordt aangenomen. De heer Van Oorschot wilde de zaall omkeeren en vroeg waarom de com-| missie zoo onaangenaam tegenover deil raad is en niet aan den wensch van der| raad wil voldoen. De heer Staverman zeide, dat üezil zaak door de commissie op de spits i I gedreven. Het is een kwestie van machl De raad moet thans toonen dat hij niel terugdeinst voor de commissie ef daarom zijn prestige toonen en lie voorstel-van Ha! aannemen. De heer De Meij is over het algtl

Vlissingse Courant | 1920 | | pagina 1