i OTURF 2)oor eigen kracht VRIJDAG 30 «JANUARI. ruim 0.60 EN KAMEROVERZICHT. \*f?' JONGÊfl OPJONGFN dienstbode iNo* S«S2SO 2J'VUSSI1NGSCHE COURANT in alles per pond fO 45 0 70 0.40 orst 12 cent [Vlissii gen. 1R£8 ITILLATEURS als ROODE |HE WIJNEN, gedistilleerd, prijscourant. JOOP |n FABRIEKSTURF TAARDAPPELEN llHUIS, Coevorden. I. pevraagd een ruim lis nd. Brieven onder „Vliss. Courant". advertentie-prijs 1 a rcirpls ft.voor iedere ai"n,l?r 24 centbij abonnement spe cie mitzen Reclames 48 cent per regel nienstaanbiedingen en dienstaanvragen van ?-5 régels 50 centiedere regel meer 12 cent, bij contante betaling. - Familieberichten van 1-b regels 11-55, iedere regbl meer 24 cent abonnements PRIJS «int. f JTSi' «i» 4 cent. eerste kamer. Vergadering var. Donderdag. Het heette een groot landsbelang, dat de gedwongen leening van 450 miitioen nog vóór 1 Februari in het Staatsblad 'verschijnt. Daarom is de Eers.e Kamer even bijeengekomen, om dit ontwerp goed te keuren. Geen breede financieele beschouwingen zijn daarbij gehouden, hetgeen ook niet noodig is, omdat zulks reeds bij de behandeling der Staatsbegrooting is geschied. Slechts één punt is de de moeite der releveering waard. Het ontwerp geeft de minister de bevoegdheid, om net be drag, dat de inschrijving de 450 mil- lioen overtreft, op de beurs terug te Mcoópen. Tegen lageren koers natuurlijk, want de koers van deze leening zakt straks in. De minister wil er dus een „slaatje" uitslaan en daartegen verzette zich de heeren Binnerts, van Nierop en de Gijselaar. Volgens den minister zal het echter zoo'n vaart niet loopen met de overschrijding van het bedrag. En dan, met aankoop van het fonds steunt hij de koers. Deze mededeeling scheen de oppo santen te bevredigen. Zonder hoofdelij ke stemming werd het ontwerp goed gekeurd. Tot Dinsdag is de Kamer nu uiteen Ze begint dan aan de Staatsbegrooting 8INNENLAND lOOÏtlOó .a» a Afr vroeger i«yt 'geel'rood'Wf De overeenkomst Nederland en België. De redacteur van ,,de Maasbode te Brussel seint d.<t 28 dezer De commissie van buitenlandsche zaken heeft ten slotte ook gevraagd dat de minister van buitenlandsche za ken de documenten zal óverleggen, welke in zijn bezit zijn over de onder handelingen betreffende de verdragen van 1839, onder andere ook de docu menten over de verklaringen, in het buitenland gedaan inzake de onderhan delingen. Welke verklaringen worden hier be doeld Betrelt het de mededeelingen door minister Van Karnebeek in gehei me Kamerzitting gedaan en waarnaar men van Belgische zijde zeer nieuws gierig was r. De economische overeenkomst met Duitschland. De „Deutsche Allg. Zeitung" zegt in een artikel over de Duitsch-Nederiand- sclie crediet-overeenkomst hef vol gende Het kleine Nederland is de eerste, die Duitschland behulpzaam de hand reikt en aan het Duitsche volk een votum van vertrouwen brengt. Naast dit niet te onderschatten ideëele moment komt op den voorgrond de praktische zijde van het Duitsche economische ieven. ■atEsgcS.. f v iiss C' urant". C - G. BAERT, FEUILLETON 8) Roman van H. ABT. ENSIBOOE F, bruari of later, misstraat 13 oodfgd v/ijss Ourart". w omvaart n, Middelburg 11 e r da m. yiiss. u». uur 1 non t.B.Ut' 7 te bekomen NV Transporten n.v.h ErvenG VOS B: 6 EENHOORN; AN OOS O'RHOUT Gebrs. BUITEN- Drink uit, zei hij plotseling op ge- lieei anderen toon en schoof zijn neef den champagnekoeler toe 't zou jammer zijn, ais de halve flesch over bleef en ik heb genoeg, 't Is met cham pagne een eigenaardig geval. Wie in z'ju jeugd zijn hart aan witbier ver pande, heelt op zijn ouden dag den smaak voor fijnere dingen verloren. De mooie Rudi vuide zijn glas maar ook hij scheen den rechten smaak ver loren te hebben en in de flesch met zilveren hals was nog een rest, toen Jobst Müllenhof, terwijl hij met eenige moeite opstond, zei Basta voor vandaag. Ik ben ge woon om tien uur naar bed te gaan. Zwijgend stond ook zijn neef op en zwijgend verlieten ze den zoölogischen tuin. Buiten voor den hoofdingang werd haastig afscheid genomen. Goedennacht zei oom en stapte pen v'^e e' d'e hij had aangeroe- r,,^. Slj?aP lekker, oom Jobstriep de De hn wegrollende rijtuig na. waarvan deze wensch verge- tos-enmg'ewas niet teedet en wat hij russcnen de tanden mompelde, geleek Van belang en van de grootste betee- kenis voor Duitschland is het, dat het aan iederen vreemden staat of particu lier vrijstaat zich bij de Nederlandsch- Dupitsche overeenkomst aan te sluiten, zoodat eigenlijk deze overeenkomst den grondslag vormt voor een groot internationaal crediet aan Duitschland. De bezoldiging vcor burgerlijke rijksambtenaren. Staatsblad no. 37 bevat het Kon. besluit van 23 Januari tot vaststelling van regelen ten aanzien van de bezol diging van burgerlijke rijksambtenaren. De bezoldiging behalve van hen wier bezoldiging elders, bij de wet of bij algemeenen maatregel van bestuur wordt geregeld, is vastgesteld op de bedragen, die in drie bijlagen, A. B. en C. voor ieder ambt zijn aangegeven. Bijlage A vermeldt de bezoldiging met periodieke verhooging van alle ambtenaren voor zoover deze niet is geregeld in bijlage B. Bijlage B vermeldt de bezoldiging voor directeuren van en leeraren aan Rijks Hoogere Burgerscholen en daar mede overeenkomende inrichtingen voor militair onderwijs, hoofden en on derwijzers aan Rijksinrichtingen voor lager onderwijs onderwijzend perso neel aan Rijkstuchtscholen, Rijksopvoe dingsgestichten en aan gevangenissen, voor zoover deze niet is geregeld in bijlage A. 'Bijlage C bevat de vaste bezoldigin gen, terwijl in Bijlage D is opgenomen een liist, aangevende de rangschikking der gemeenten of onderdeelen in klas sen. B ij 1 a g e A. Hierin zijn opgenomen 66 schalen van bezoldiging, loopende van 1100 tot 9000, verdeeld over de verschil lende departementen van algemeen bestuur. Wij laten hier enkele bijzon derheden uit de regeling volgen, ont leend aan de „Nieuwe Courant" Schaal 2, 1300-1500, 1 jaarl. ver hooging van 100 en daarna 2 van 50, vaste knecht departementen, be dienden enz. Schaal 4, 1400-J 1700, 6 jaarl. verh. van 50, bode, porfier, assistent, sluis wachter, enz. Schaal 10, f I500-J 2000, 4 jaarl. verh. van 100 en daarna 2 van 50, concierge, kamerbewaarder enz. Schaal 13, ƒ1300—ƒ2300, 8 jaarl. verh. van 10Ó en daarna 4 van 50, klerk departement van alg. bestuur, rijksklerk 2e kl. enz. Schaal 18, 1600-/ 2500, 8 jaarl. verh. van 100 en daarna 2 vaji 50, rijksveldwachter-brigadier-majoor, enz. Schaal 20, 1300-J 2700, 14 jaarl. verh. van 100 klerk posterijen enz. Schaal 25. 2000-ƒ 3000; 10 jaari. verh. van 100, adjunct-commies dep. van alg. bestuur, enz. Schaal 26, 2000-J 3100, 11 jaarl. verh. van 100, feekenaar van het kadaster enz. Schaal 31, 2200-f 3800, 8 jaarl. verh. van 200, bouwk. ambten. 2e kl. enz. Schaal 32, 2800-3800, 10 jaarl. verh. van 100, commies-depart, van alg. bestuur enz. Schaal 35, 3600-j' 4200, 3 twee jaarl. verh. van 200, directeur gevan genis 2e kl. enz. Schaal 40, 2200-j' 4500, 8 jaarl. verh. van 200 en daarna 7 van 100 techn. ambten, waterstaat, enz. Schaal 42, 4000-f 4600, 3 twee jaarl. verh. van 200, adjunct-directeur landbouw, ontvanger 3e kl„ postdirec teur 4e kl. b enz. alles behalve op een zegenbede. Hij stapte een paar malen op het trottoir heen cn weer, alsof hij niet recht wist, wat hij nu moest aanvangen en storm de eindelijk met een woedend gezicht den tuin weer binnen. Wat hij eigenlijk daar binnen wilde, wist iiij niet. Hij had zoo'n onbestemd gevoel, als moest er nog iets komen, nog iets gebeuren, als kon deze dag niet zoo eindigen deze dag, waarop hij zoo schandelijk geblameerd was. En er kwam iets. Bijna een uur lang had hij in den tuin rond geloopen, toen hij op den breeden hoofdweg mevrouw von Röhritz en haar dochter zag aan komen. Alleen, nier vergezeld door goede kennissen Het zou hem dus nogmaals goed duidelijk worden gemaakt, dat het maar een list was geweest om zich een anderen kennis van den hals te schuiven, die zich in 't bezit van zulke onmogelijke familieleden mocht ver heugen. Zou men hem nu weer verloo chenen, hem eenvoudig uit den weg gaan, zoodat er geen misverstand meer mogelijk was. Of zou hij de dames de gelegenheid besparen en voor haar het veld ruimen Hjj dacht er niet aan. Bijna uitdagend trad hij de dames te gemoet. Waarover zouden zij, die hem blijkbaar nog niet zagen, het toch wel zoo druk hebben Over den voorma li- gen melkboer uit Schöneberg Neen. Wat daarover gezegd had kunnen worden, was afgedaan, toen moeder en dochter het wijnterras had- Schaal 43, 2400-t 4800, 12 jaarl. verh. van, 200, stenograaf, keurmees ter enz. Schaal 44, 3000-J 5000, 10 jaarl. verh. van 200, commies-griffier Eerste Kamer, apotheker, architect, agent Rijksverzekeringsbank. Schaal 45, 4000-f 5000, 10 jaarl. verh. van 100, hoofdcommies dep. v. alg. bestuur, redacteur tachygraf. in richting, directeur gevangenis 2e kl., directeur penningkabinet, onder-direc teur Rijksmuseum, legerpredikant, aal moezenier enz. Schaal 48, 3000-/ 5400, 12 jaarl. verh. van 200, district-inspecteur spoorwegdiensten, enz. Schaal 50, 4400-J 5600, 6 jaarl. verh. van 200, ontvanger 2e k'. ha venmeester ljmuiden, enz. Schaal 52, 3000-J 6000, 15 jaarl. verh. van 200, ontvanger 2e kl., ha- Tweede Kamer, ingenieur, architect, verificateur, rijkslandbouwconsulent, rentmeester, scheikundige. Schaal 53,4800-f 6000, 6 jaarl. verh. van 200, referendaris, directeur Rijksmuseum, district-schoolopziener, ingenieur stoomwezen. Schaal 57, 5200-f 6600, 7 jaarl. verh. van 200, secretaris Raad van State, betaalmeester le kl„ ontvanger le kl„ inspecteur registratie, adjunct rijksbouwmeester, enz. Schaal 60, 5500-f 7000, 3 tweejaarl. verh. van 500, administrateur of raadsadviseur bij een depart, van alg. bestuur, hoogleeraar, geneeskundige arbeidsinspectie, hoofd-ingenieur, enz. Schaal 61, 6400-J 7000, 3 tweejaarl. verh. van 200, inspecteur onderwijs, inspecteur landbouw, enz. Schaal 63, 6500-f 8000, 5 tweejaarl. verh. van f 300, lid van den Raad van toezicht op de spoorwegdiensten, hoofdinspecteur havenarbeid, hoofdin genieur stoomwezen enz. Schaal 64, 7000-J 8000, 2 driejaarl. verh. van 500, raadsadviseur dep. van alg. bestuur, rijksbouwmeester, alg. Rijksarchivaris, bibliothecaris Kon. bi bliotheek, hoofddirecteur Rijksmuseum, directeur van scheepsbouw, enz. Schaal 66, 7500-f 9000, 3 tweejaarl. verh. van 500, secretaris-generaal dep. van alg. bestuur, griffier Tweede Kamer, hoogleeraar, thesaurier-gene raal financiën, hoofddirecteur belastin gen, inspecteur-generaal waterstaat, directeur-generaal var den arbeid, enz. B ij 1 a g*- ft. Rijks Hoogere Burger scholen met vijfjarigen cursus. Het salaris der directeuren bedraagt f 5500, na 2, 4, 6 en 8 dienstjaren tel kens te verhoogen met 250. Indien de school 10 of meer klassen telt, wordt het salaris met 500 verhoogd. Leeraren, uitgezonderd die in gym nastiek en schoonschrijven a. bij 19 tot e,n> met 24 lesuren per week 3500, na 2, 4, 6, 8, 10, 12, 14 en 16 dienstja ren telkens te verhoogen met 250. aizoo tot een maximum van 5500. Aan doctoren, gepromoveerd aan een Nederlandsche universiteit of hoo- geschool, wordt na 18 en 20 dienstja ren nog een verhooging telkens van 250 toegekend, alzoo tot een maxi mum van 6000. Lesuren boven 24, opgedragen voor een jaarcursus, worden bovendien ver goed met 140 per wekelijkseh lesuur. b. bij 10 tot en met 18 lesuren per week 850, benevens 140 per weke lijkseh lesuur, na 2, 4, 6, 8, 10, 12, 14 en 16 dienstjaren telkens te verhoogen met 10 per wekelijkseh lesuur. c. bij minder dan 10 lesuren per den verlaten en zich elders een onge stoord plaatsje hadden gezocht. 1Eenvoudig afschuwelijk, had freule Armgard gezegd en ze had daarbij het neusje opgetrokken, alsof de 'stallucht van de roodbonte en de beide valen haar ziek maakte. - Ja, 't was werkelijk wat sterk, moest de generaalsweduwe toegeven. Maar als oudere in jaren ook wat zach ter oordeelende, vervolgde ze welwil lend een origineel mensch. Een onmogelijk mensch. On-mo- ge-iijk luidde het oordeel van de dochter op scherpen toon. En weer glimlachte haar mama. De consul schatie hem op meer dan een millioen De consul bah Die oude bab belaar Freule Armgard trok de boven lip op. Van hetgeen die zegt kan men hoogstens de helft gelooven. De helft vijfmaal honderddui zend mevrouw trok een werkelijk guitig gezicht ook dat zou mij vol doende zijn. Mij ook, moest haar dochtertje toegeven, en daarmee was het onder werp „Müllenhof" afgehandeld. Heel langzaam had de mooie Rudi gewandeld. Nu bleef hij midden op den weg staan, nam den hoed af en liet moeder en dochter naderen. Men liet hem niet links liggen. Het klonk zelfs heel vriendelijk, toen me vrouw von Röhritz, eveneens haar pas vertragende, hem vroeg Wel, ziet men u hier nog weer week 140 per wekelijkseh lesuur, na 2, 4, 6, 8, 10, 12, 14 en 16 dienstjaren telkens te verhoogen met 10 per we kelijkseh lesuur. Het salaris der leeraren in handtee- kenen, handenarbeid, spreekonderwijs, muziek, gymnastiek, schoonschrijven en handwerken bedraagt a. bij 19 tot en met 24 lesuren per week 3000, na 2, 4, 6, 8, 10, 12 en 14 dienstjaren telkens te verhoogen met 200 en na 16 dienstjaren met 100. Lesuren boven 24, opgedragen voor een jaarcursus, worden bovendien ver goed met 120 per wekelijkseh lesuur. b. bij 10 tot en met 18 lesuren per week 700, benevens 120 per we kelijkseh lesuur, na 2, 4, 6, 8, 10, 12, 14 en 16 dienstjaren telkens te ver hoogen met ƒ10 per wekelijkseh lesuur. c. bij minder dan 10 lesuren per week 120 per wekelijkseh lesuur, na 2, 4, 6, 8, 10, 12, 14 en 16 dienstjaren telkens te verhoogen met 10 per we kelijkseh lesuur. R ij ksnor maalles sen, Aan onderwijzers aan Rijksnormaal lessen die met het directoraat zijn be last, wordt daarvoor, indien zij op jaarwedde zijn aangesteld, een verhoo- ging toegekend van 800 per jaar en, indien zij op toelage zijn aangesteld, een verhooging van 600 bij normaal lessen van den eersten rang en van 500 bij normaallessen van -den twee den rang. Het salaris der onderwijzers aan Rijksnormaallessen, die op jaarwedde zijn aangesteld, is gelijk aan dat der gewone leeraren aan de Rijkskweek scholen voor onderwijzers en onderwij zeressen. Geen 24-uur-staking bij de Haagsche Tram. Het bestuur en het afdeelingsbestuur van de Nederlandsche Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel heeft aan de directie van de Haagsche Tram verklaard, dat men zich in die veree niging op het standpunt stelt, dat men zijn wenschen hoopt ingewilligd te zien langs wettigen weg. Van een 24 uur staking is dus geen sprake geweest. De vergadering van 2 Februari a.s. is voor onbepaaiden tijd uitgesteld. Stads- enProvincienieuws VLISS1NGEN, 30 JANUARI. AGENDA VAN HET DISTRIBUTIE BEDRIJF ZATERDAG 31 JANUARI Broodkaart. t De directeur van het rijksbureau voor de distributie van graan en meel maakt bekend, dat als wittebroodkaart voor het 125ste tijdvak, hetwelk loopt van 1 Februari tot en met 9 Februari a.s., zal dienen de rijksbroodkaart in de groene kleur op gelen ondergrond. Bons dezer kaart zullen evenwel op Zaterdag 3! Januari a.s. reeds geldig zijn. Broodkaarten. in het belang van een goede brood voorziening wordt het dringend nood zakelijk geacht, dat de ingezetenen de op het einde van ieder tijdvak over schietende broodkaarten aan ons in leveren in plaats van daarover op an dere wijze te beschikken, weshalve wij verzoeken de niet aangewende brood kaarten op Maandagmorgen tusschen 9 en 12 uur te willen doen bezorgen op ons bureau aan het derde loket. i— En alleen Waar hebt u uw oom toch gelaten ondervroeg freule Arm gard en haar lach klonk als 't geluid van den spotvogel. Maar voor den mooien Rudi was het alsof de voorjaarsavond plotseling vol hemelsche muziek was en ook hij be gon te lachen. - Or m Jobst heb ik te bed ge bracht. Een mensch moet met zijn dierbaarste goederen voorzichtig zijn. Voorzichtig zeker, stemde freule Armgard toe en de nadruk, wel ken zij op haar woorden legde, kon geen twijfel laten aan haar bedoeling met voorzichtigheid 'te gebruiken. Ook Rudolf Müllenhof zorgde wel, dat ze niet kon twijfelen, of hij haar wel had begrepen en het geheel met haar eens was. Hij maakte een elegan te buiging en zei ook met volle over tuiging Als iemand zoo lang in de exoti sche wildernis leeft, moet hij zich hier te lande eerst weer langzaam acclima- tiseeren. En guitig glimlachend keek hij de freule aan, alsof hij wilde vra gen heb ik dat niet mooi gezegd Armgard von Röhritz keek den mooien Rudi met half dichtgeknepen oogen stijf in 't gezicht, maar zei niets. De generaalsvrouw echter knikte druk met het hoofd en zei zeer juist. En men kan niet anders, dan het in u prijzen, dat u zulk een toegeeflijke neef bent. De mooie Rudi straalde van zelfvol doening. Een toegeeflijke neef, dat Voorts zal een dezer dagen vanwege het rijksbureau voor de distributie van graan en meel te 's Gravenhage een algemeen onderzoek plaats hebben naar de samenstelling van het brood, gebakken uit regeeringsbloem en re- geeringsmeel. Landbouw. Aan liet bureau van de gemeente lijke groenten- en fruitveiling alhier werden ter kennisname van belang stellenden vastgehecht Mededeeling van de rijkslandbouw proefstations betreffende waardever houdingen geldende bij koop en ver koop van voedermiddelen, hulpmest stoffen en chemische hulpstoffen voor land- en tuinbouw, mededeeling betref fende suikerbiefenzaad en mededeeling omtrent aanbesteding van hooi, stroo en haver. Loop der bevolking. Gedurende 1919 is de bevolking de zer gemeente vermeerderd door ves tiging van 1050 mannen en 1052 vrou wen, totaal 2102, en door geboorte met 218 mannen en 185 vrouwen, totaal 403. De geheele vermeerdering bedroeg dus 1268 m. en 1237 vr„ of 2505 zielen. (In 1893, toen de bevolking bestond uit 15194 personen, werden geboren 330 jongens en 315 meisjes, totaal 645 kin deren.) Vermindering had plaats door vertrek van 1211 m. en 1169 vr. of 2380 perso nen cn door overlijden van 115 m. en 97 vr. of 212 zielen, zoodat de geheele ver mindering bedroeg 1326 m. en 1266 vr. of 2592 zielen. De werkelijke bevolking is dus in 1919 verminderd met 58 m. en 29 vr. of 87 zielen en bedroeg deze op 31 De cember jl. 10981 in. en 11364 vr. of 22344 zielen. Het aantal huwelijken bedroeg 236 of 37 meer dan in 1918. Bij die huwelijken hadden 11 erkenningen plaats. Het werken van de S. D. A. P. in den gemeenteraad. De afdeeling der S.D.A.P. hield gis teravond in 't Concertgebouw een goed bezochte openbare vergadering, waar de raadsfractie verslag zou uitbrengen van haar werken in den raad. De heer Van Hal als voorzitter opende de ver gadering en wees op de goede gewoonte der S. D. A. P. om jaarlijks een derge lijke vergadering te houden, wat nu te meer nuodig is, daar we niet alleen de burgerlijke partijen, maar ook de S. P. tegen ons vinden. Daarna was het woord aan den heer De Meij, die eerst het belastingvraag- sfuk in het algemeen verdedigde, en daarna de nieuwe belasting-verorde ning besprak. Deze is ook in ons oog onvolmaakt, maar gezien de samen stelling der bevolking, was hier geen betere regeling te treffen, terwijl bo vendien voor groote groepen van ar beiders en kleine burgers de nieuw.ee regeling beter is dan de oude. TfOch heeft de regeering geweigerd dep nieu we verordening goed te keuren.r zoodat deze blijkbaar naar haar meeting nog te goed is. Daarna werd de nieuwe s.;4'arisrege- ling besproken en gewezeiy' op welke beginselen hierbij moet ge.Jteund wor den. Zoo zal er altijd zekfre verhou ding moeten zijn tusschen o.e loonen in het particulier bedrijf en d'ie door de gemeente betaald, terwijl v men hier. waar de gemeente zelfs opt buitenge wonen steun van het rijk is .aangewe zen, niet zoo ver kon gaan al.s ook wij in andere omstandigheden we.^ hadden wilde zeggen men koesterde geen wrok. Men maakte het hem duidelijk, dat men, ook wat oom Jobst betrof, bereid was diens gebreken ter wille van zijne andere goede eigenschappen over 't hoofd te zien, als de toegevend heid van zijn neef daarbij met tact te hulp kwam. Toen mevrouw von Röhritz na nog enkele vriendelijke woorden hem met een tot weerziens de rechterhand bood om met haar dochter verder te gaan, drukte de gelukkige Rudi een vurigen kus op die hand om zoo zijn dankbaarheid te toonen. Werkelijk, een nette jonge man, zei ze bij zichzelve en knikte daarbij met het hoofd, alsof ze een innerlijke overtuiging bevestigde. Ook freule Armgard knikte. Een nette jonge man en een lief hebbende neef ja, zeker Hoe staat er ook maar in den Bijbel Eer de haan driemaal gekraaid' zal heb ben Army, viel haar moeder haar met veef waardigheid in de rede, wees niet banaal 1, Her zoo berispte meisje vertrok den mond en maakte even een beweging met de schouders Lieve hemel, mama, ik dacht dat wij elkaar toch geen ko medie behoefden voor te spelen. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1920 | | pagina 1