i Fa. BELDEROK VAN R09 ZATERDAG IT JANUARI Zelfbahoyd,, IKARPETTEN BINNENLAND INGEZONDEN STUKKEN Stads» tn Provincienieuws No- 14 ■a8e *l£a«r&ang VUSSIINGSCHE COURANT Miiwh xrümas^iiti^f<aa' ADVERTENTIE PRIJS Van 14 regels: I.voor iedere regel meer 24 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 48 cent per regel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen van 15 regels 50 centiedere regel meer 12 cent, bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels 1.55, iedere regel meer 24 cent. ABONNEMENTS PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren 2.per drie maanden. Franco door het geheele rijk f 2.30. Week-abon- neincnten 15 cent. Afzonderlijke nummers 4 cent. Ten leste is dan sedert kort de defi nitieve vredestoestand ingetreden. Het vredesverdrag, waarvan de ratificaties door de onderteekening en uitwisseling van kracht werd, schept een gansch an deren toestand, dan waaraan we meer &<>f minder gewoon waren geraakt. Deze dat er sedert eenige dagen geen uiterlijke vijandschap meer bestaat tus- schen de volken, Duitschland en de Entente, die elkander velé maanden en jaren met de grootste verbittering en hardnekkigheid bekampt en ten doode toe bestreden hebben. Deze nieuwe toe stand maakt derhalve een einde aan het grootste drama hetwelk de wereld ooit aanschouwd heeft, aan een tijdperk van haat en verguizing, van verdelging en ontketening der meest dierlijke harts tochten, van nainelooze ellende en den diepsten rouw. En als teeken van dit afsluiten eener periode van felle vijand schap hebben de vertegenwoordigers te Parijs na de bekrachtiging der ratifi caties de hand der Duitsche vertegen woordigers gedrukt. Zulks beduidt der halve dat vanaf dat oogenblik de Duit- scher door zijn voormalige tegenstan ders niet langer als vijand wordt be schouwd. Uiterlijk tenminste. Want zoo de regels en voorschriften der diploma tie dezen handdruk voorschreven, de geest, het hart nam aan die handeling geen deel. Immers in de landen der geallieerden (cn als toeschouwers ook in de landen der neutraten) kan met een enkel oogenblik niet de herinnering aan al de doorgestane verschrikkelijke ervarin gen der vele oorlogsjaren worden uit— gewischt. Ja het valt zelfs niet aan te nemen dat iemand van hen, die getuige is geweest, hetzij van verre of van na bij, van dat gröote werelddrama, ooit de herinnering daaraan zal voelen weg vallen. En dit is juist hetgeen als een noodlottig voorteeken het thans inge treden nieuwe tijdperk met een donkere schaduw verduistert. Desnoods zal er over en weer bij het kalmeeren der hartstochten in den loop der jaren veei worden vergeven, maar vergeten zal er helaas niets. Dit maakt den detinitie- ven vredestoestand slechts tot een uiter- lijken, een op papier vastgestelde® maar waaraan de rechte diepe waar heidskern ontbreekt. En het is niet en kel de instorting van tallooze steden en dorpen, die de oorlog als een beeld zijner verwoestende kracht heeft achter gelaten, het is ook de instorting en de verwoesting van het beste dat de menschheid siert, hetwelk de ramp zalige krijg teweegbracht het verlies van vertrouwen, van oprechtheid en van samenwerking. Dit verlies, dit gemis zal een der grootste hinderpalen zijn voor het herstel der tot op haar grond vesten geschokte maatschappij. Inmiddels mogen we niet voorbij zien, dat de nieuwe toestand het mo gelijk heeft gemaakt dat het weliswaar /.oo jammerlijk geschonden, maar nog niet geheel en al verloren idee eener volkengemeenschap duidelijker vormen aanneemt. Met name is het de totstand koming van den Radd van den Volken bond. die daarop wijst. Hoe ."sceptisch men ook tegenover dit nieuwe interna tionale instituut mag staan, ontkend kan niet worden, dat voor het omvang rijke werk van herstel en wederopbouw van het staatkundig en economisch le ven der volken, van den arbeid van den Bond veel kan uitgaan. De grootc vraag daarbij is deze, of, zoo de volken aan dien opbouw willen medewerken, zij dit nok zullen kunnen. De vredesvoorwaar den, die allereerst om opvolging en vol doening komen, eischen toch van de overwonnenen zulke aanzienlijke offers en middelen, dat het zeer wel mogelijk is, dat zij daartoe niet in staat zullen blijken. Wat dan, mag men met be zorgdheid vragen, zullen dan de over winnaars aan hun eischen blijven vast houden Dit toch zou de aigeheele on dergang dier eertijds zoo machtige vol ken zijn. En met dien ondergang zuilen dan noodwendig ook de andere landen worden medegesleurd. Dan is het te vreezen, dat de wereld het lot zich zal zien beschoren worden, hetwelk aan het diep rampzalige Rusland ten deel ge vallen is. Zulk een gruwel blijve verre. Doch daarvoor is een algemeene krachtsinspanning noodig, waarbij geen enkel volk dat niet te gronde gaan wil, mag ontbreken. Meer dan de formulee ring van een statenbond moet daarom een eendrachtig en eenswillend samen gaan van alle naties op redding der be dreigde menschheid aansturen. Behalve van goeden wille te zijn, is daartoe van noode over' genoegzame kracht te kun nen beschikken volkskracht in de uit gebreide beteekenis van liet woord. Krachtige volken zullen den nog steeds wassenden stroom van het de geheele wereld bedreigend Bolsjewisme weer stand kunnen bieden, geen door ouder lingen strijd en tweedracht verzwakte volken. Deze zullen gewis een gemak kelijke prooi van de vijanden der maat schappij worden. En nu is het helaas maar'at te zeer een bewezen waarheid, dat de samenleving thans veeleer in het teeken van verdeeldheid en verzwak king staat, en dat zij, strevend naar het groote doelwit van verheffing en her stel van geslagen wonden, zoekt naar hetgeen de verschillende maatschappe lijke groepen verdeelt, maar niet naar wat hen vereenigd moet houden en te zamen krachtig maken. In een maat schappij, waarin een ieder minder wer ken wil dan een ander, maar toch we der meer verdienen wil dan elkeen, daar schijnt het ondoenlijk toe een vas ten en betrouwbaren dam op te kunnen werpen tegen een dreigend onheil, dat met den dag nader komt. En toch zal dit onontbeerlijk zijn, zal de menschelijke samenleving nog waar lijk dezen naam kunnen dragen. Daar toe echter dienen de handen uit de mouw gestoken, daartoe dienen zij een drachtig ineen te worden gelegd, om aldus liet groote werk mogelijk te ma ken en tot een goed einde te brengen. Front tegen de veldwinnende ontbin ding der ordelijke maatschappij, front tegen den voortwoekerenden kanker die uit Oost-Europa zijn doodende giftstof- ien in de aderen der gansche samenle ving tracht te brengen. Regeeringen en volken, zij dienen te weten dat thans liet uur geslagen is, om, nu de groote oorlog beëindigd is en de vijandschap heeft opgehouden, ten strijde te trekken tegen een kwaad, hetwelk dat van den wereldkamp, zoo liet niet nog tijdig den kop worde ingedrukt, in omvang en ge volgen nog verre zal te boven gaan. De vrede is thans bekrachtigd, een nieuw tijdperk is aanstaande moge dan deze nieuw aangevangen aera ook staan in het teeken van een herwinning van krachten, van arbeiden aan den weder opbouw van de geordende maatschap pij, van een eendrachtig streven naar dat ééne doel, hetwelk alle andere oog merken achter zich laten moet het on ontbeerlijk zelfbehoud van ons allen Oorlog en marine. Dezer dagen deed een bericht van het Haagsche Correspondbntiebu.Teau de ronde, dat de heer H. 'Colijn o,m persoonlijke redenen bedankt zou heb ben voor de aanvaarding der porte feuille van een in te stellen departe ment van landsverdediging. Wij' koesteren aldus „de Stand." eenigen twijfel omtrent de vol'ledig- ■lieid wan de vermeikling der motieven, welke er den heer Colijn toe geleid zouden hebben om voor de ham laan- geboden portefeuille te bedanken. Wij imeenen iets te weten van de inzichten van den riiidelijken voorzitter van liet Centraal Comité met betrek king tot de oplossing van de crisis en indien den lieer Colijn de portefeuille is aangeboden, en deze daarvoor heeft bedankt, dan staat dat bedarikn min stens evenzeer in verband mei over wegingen van ailigemeencni als met considariti&n van .persoonlijken aard. De uitlevering van den ex keiizer en den ex-kroonprins. Clemeiiceau, Lloyd George en Nitti zullen heden beraadslagen over de no ta, die aan Nederland zal worden over handigd, en waarin de uitlevering Van den ex-keizer en den ex-kroonprins wordt gevraagd. Departement van landsverdediging. De luitenant teT zee I e 'klasse A. van Hengel heeft in een bijeenkomst der Marine V'ereenigiirg te Den 'Helder, de kwestie van de instelling van een de partement van landsverdediging, in verband met de motie-Bomans, inge leid. Bij oppervlakkige beschouwing aldus de spr. js inderdaad veel goeds te zeggen voor het fonmeeren van een departement van landsverdediging immers hoe beter de samenwerking tusschen de beide ideelen der weer macht is verzekerd., met des.te meer vertrouwen kan de vijand worden af gewacht, terwij.j ook op deze wijze wellicht kans -al bestaan, dat van deze hulpbronnen des lands een zoo economisch mogelijk gebruik wordt gemaakt. Voor een land -zonder koloniën is dit systeem zeer goed, men ziet het trou wens in de practijk, in Oostenrijk- Ho.rcgarije bestaat reeds sedert lang een departement van landsverdediging cn Du its Child nd: gaat er nu het zijn koloniën heeft vertoren, ooik toe over. Maar geen enkel land met een groot koloniaal bezit kent een dergelijk de partement. Hoofdzaak voor onze marine is ech ter de maritieme verdediging van Ned.- inidië, Deze plicht drukt haar stempel op de geheele organisatie en daarom kan. het verkeerd zijn het geheele mafine'böheer samen te smetten met dat van het Nederland sake leger. De motie-Bomans heeft echter nog veel verder strekking, immers zij be doelt de splitsing der marine in een deel voor Nederland en een ander daarvan onafhankelijk deel voor den dienst in Ned.-lndië. Bij Kon. besluit .van 3 December 19)2 Sfbld, 363 werd eveneens besloten, tot samenvoeging van 't departement van oorl'og en van marine tot een departe ment van landsverdediging, waarbij aan splitsing der marine niet werd gedacht. Opr. is echter van oordeel, dat door instelling van een departement van landsverdediging als het ware auto matisch gevaar zal kunnen ontstaan voor twee marines, zelfs al heeft die gedachte aanvankelijk niet voorgeze ten. Gaat men over tot Instelling van een departement van landsverdediging dan dient .in elk geval de organisatie zoodanig te zijn. dar de eenheid der marine is verzekerd en 'n rechtstreeks en stelselmatig overleg bestaat tus schen den 'minister van landsverdedi ging en den chef van den marinestaf. Een voorschot van Holland aan Oostenrijk Vaz Dias seint ons uit Weenen d.d. 13 Jan. (Ver.tiraagid.). De minister van financiën verklaarde voor weinige we- ekn een voorschot o,p 'het Hollandse!] crediet van 30 imiflioen gulden te heb ben ontvangen. Ziekteverzekeringswet. De commissie-Kooien voor de ziekte behandeling is met haar werkzaamhe den zoover gevorderd dat 'f rapport in zake de aanvulling van de Ziekteverze keringswet met bepalingen omtrent dit onderwerp in Februari kan worden te gemoet gezien. Invoer van bevroren vlesseli. Met het oog op den invoer van be vroren vleesch uit Argentinië zullen, naar de „Vee- en Vleeschhandel" ver neemt, prof. C. van Oyen van de vee- artsenij-hoogeschool te Utrecht, en E. Quadekker, directeur van liet abattoir te Nijmegen, op verzoek van de regee ring een reis naar Argentinië maken, om aldaar de keuring van liet voor uit voer bestemde vleesch na te gaan. Eeret penning. Bij Kon. besluit is de eere-penning, bedoeld bij Kon. besluit van 4 Decem ber 1918 no. 39, zooals dat is gewijzigd bij Kon. besluit van 28 October 1919 no. 31, in goud toegekend aan A. J. Gooszen, oud-kolonèl der infanterie, te 's-Gravenhage, en mr. C. P. D. Pape, te 's-Gravenhage, als blijk van waar deering hunner belangstelling in open bare verzamelingen van wetenschap en kunst, door schenking betoond. Een wethouderscrisis te Amsterdam. De ■sociaal-deniocratischp wethou ders te Amsterdam, de theeren Wiibaut en De Miranda, moeten voornemens zijn ihun functie neer te leggen. Zij hebben tegen, de amendementen der S. D. A. P.-leden tot verhooging van die jaarwedden van de gemeente- we rddieden (gestemd' en dit wondt hun door de partij hoogst euvel geduid. Waarschijnlijk zuilen zij daarom be- diamiken. En wat dan De sterkste frac tie uit den raad1 zal1 dan niet vertegen woordigd zijn in liet college van Burg. en Wefli. en de heeie S. D. A. P.- ft,actie kan dan 'n de oppositie komen. Wij betwijfelen evenwel uf de „bur gerlijke" leden van den naad' onder deze omstandigheden bereid zullen zijn zitting te nemen in het college van Burg. en Wetlh. rende mishandelingen door haren man, van hem was weggevlucht en in het ouderlijk huis onderdak had gevonden, door haar echtgenoot A. de Leij en diens broer Louis uit de woning de straat ópgesleurd. Eene joelende me nigte omstuwde dit paar. De broer van de vrouw, werkman G. de Groen, die het met zijn zwager niet vinden kon, doch hem steeds uit de richting bleef, stormde toe op het gillen van .zijne zus ter, en verwondde zijn zwager dermate in den linkerarm, dat deze denzelfden nacht overleed. De Leij heeft nog den naam van den steker genoemd. Het O.M. bij de Brcda- sche rechtbank als verzachtende om standigheden in aanmerking nemende, dat beklaagde, reeds opgehitst door het kwellen van de Leij, waarvan zijn zus ter het slachtoffer was, eischte twee jaren en zes maanden gevangenisstraf. Mr. Scheidelaar uit Tilburg pleitte clementie voor den goed-bekendstaan- den man, die toch louter opkwam voor zijn zuster. KERK- EN SCHOOL NIEUWS. Geref. Ge®. Bedankt voor het be roep te Goes ds. M. Hofman te Rijssen. Ui.t de berichten van het Brifeche Bijbelgenootschap blijkt, dat tot nu toe de Bijbel vertaald en versiprerd is in 517 talen. Sommige van deze verta lingen zijn uit den tijd em ook niet meer noodig, maar toch vinieft de ver spreiding (Van den Bijbel nog in 425 talen plaats. Wij, hebben daaronder te verstaan niet dat de gelheete Bijbel nu m zooveel talen is overgezet Neen, de Bijlbei in zijn geheel, is in 124 verta lingen aanwe'zig en verder betreffen de vertalingen atieen het N. Test3iment of stekken van den Bijbel. Docih ook op deze wijze getuigt het van een machti gen arbeid. In 1918 bedroeg de verspreiding bijna 9 mil'lioen boekdeeien. MARINE EN LEGER. Bezoldiging marinepersoneel. Bij Kon. besluit van 6 Januari 1920 is vastgesteld de bij dat besl'uit behoo- rende „Regeling van de bezoldiging van liet militaire personeel der zee macht". Dit Kon. besluit wordt te zijn geacht in werking geitreden op 1 Janu ari 1920. Hiermede is in een langverwachte behoefte voorzien en zijn de bezoldi gingen vooral voor de onderofficieren en manschappen belangrijk verhoogd. Buiten verantwo rdclljkheid der redactie We copfe woidt nfet teruggegeven RECHTSZAKEN. Zijn zwaget." vermoord. Den 29sten November werc^ te Bredn Anna de Groen, die wegens voortdu VROUWEN VAN NEDERLAND,' ge hebt het kiesrecht gekregen. Wat zult ge met dat kiesrecht doen Nog gaat in ons beschaafde Neder land 'het bedelaarskind 's avonds heel laat op bloote voetjes door de nacht kroegen, nog zwerven er verwaarloos de kinderen dioor de straten van, de groote duistere steden, nog stenven. er ieder jaar een groot aantal zuigelingen door onvoldoende verzorging, nog wonen de menschen in veei te kleine rurmitennog heeft niet ieder gezin een eigen 'zij het dan kleine woning, mag erkent het Burgerlijk Wetboek wel een vaderlijke en geen moederfij'ke machit, nog exploiteert .men in wie 'be drijven de vrouw als goedlkoope ar beidskracht, rekenende op minder waardige bijverdienste, no-g, odh U weet het nietwaar, we zouden heel lang zoo kunnen doorgaan. Wiat wij nu de Algemeene Neder- landsche Vrouwen-Organisatie Haar programma luidt I. Vrouwenkiesrecht ,in de Grondwet. II. Herziening van het Burgerlijk Wetboek, voornamelijk met het oog op de huwelijkswetgeving. till. Gelijke arbeidsvoorwaarden voor man en vrouw. IV. Moederschapszorg en verbetering van de zorg voor het jonge kind. V. Verbetering van opvoeding en onderwijs. VI. Verbetering der volkshuisvesting. Dus verheffing van de vrouw, ge lijke arbeidsvoorwaarden voor man en vrouw, betere huwelijkswetgeving, dus een betere regeling van het huwelijks- goederenrechf, dus geen vaderlijke macht, maar een ouderlijke macht, dat wi.l zeggen de 'macht van, vader en moeder te zanten. Dus een betere zorg voor het kleine en ook voor het groote kind, een betere zorg voor de volkshuisvesting en door dit ail1.es een betere zorg voor de maatschappij. Hoe 'we dit 'willen bereiken 'Door het stellen van eigen vrouwelijke ean- didaten voor de vertegenwoordigende lichamen. Vrouwen van Nederland, versnippert niet uw .kracht. Stuift U allen aan In de eene groote vrouwen-organisatie, die Candida ten: zal' stellen, opdat ge .als vrouw uw steun uit 'kimt brengen in het belang van de vrouw, van het kind. ^MIDDELBURG. I ZIE ETALAGE. IK van liet gezin, en daardoor in het be lang van de maatschappij Vrouwen ivan Nederland, aarzelt niet, vraagt nog heden iniiohtingen aan, ons secretariaat Frans van Mierisstraat 26, Amsterdam. Ge ontsvangt dan te vens bericht, of er in uw woonplaats al een .afdeellrag is, waar ge U bij aan kunt sluiten. We moeten, worden één groot ge heel, we moeten waar maken het oude sprekwoord, dato' eendracht macht maakt. En door eendracht 'machtig zal de stem der vrouw 'kliriken in het staatkundig teven. Tot heil der ge meenschap. Hef Hoofdbestuur der Algemeene Nederlondsche Vrouwen-Organisatie. VLISSINGEN, 17 JANUARI. Woensdag en Donderdag had alhier in de lokalen der Centrale Keuken de eerste onderlinge schietwedstrijd op marga geweer plaats van de leden der Vlissingsche Burgerwacht. Aan de bepalingen tot toelating aan dezen wedstrijd had een tachtigtal per sonen voldaan, waarvan een vijftigtal zich voor dezen wedstrijd had doen in schrijven. Er werd zeer goed geschoten. De commandant, luitenant-kolonel H. J. L. Muskeijn sprak aan het einde van den wedstrijd de leden toe en zeide dat liet hem verheugde zulk een groote deelname te hebben mogen constateeren bij de oefeningen, waardoor tiians zulke schitterende resultaten in de schietvaar digheid werden verkregen. Spreker zag in de deelnemers een waardevolle kern der Burgerwacht en sprak den wenscli uit dat, wanneer binnen enkele maan den andermaal een concours zal wor den uitgeschreven deze aanleiding mo ge worden tot nog grootere deelname. Hierop had de uitreiking der prijzen plaats door den voorzitter, den heer D. L. H. van Raalte, die met toepasselijke toespraken de diverse prijswinners ge- iukwensclite. Voor dezen wedstrijd, die als zeer goed geslaagd kan genoemd worden, waren een dertigtal prijzen, waaronder zeer fraaie, beschikbaar ge steld. Boud van marirve-pErsetieel. Gi.3t,enenavond vierden in de zaal van den heer Harsveld. ide aféeelingen VlisSingen van den Bond van Marine- onderofficieren en die van Korporaals de fusie van de Madhinedrijiversveree- nigirug „Voorwaarts" met de centrale bonden op 1 Januari JI. miet een feest vierende vergadering. Ten 8 uur aperrde de leider, de heer J. Plokhooy, de vergadering met een korte uiteenzetting der aanleiding tot deze vergadering. 'De mandolineclub „ApoUto", onder directie van den heer U. van I.terson, bracht vervolgens een, drietal nummers ten gelioore. Hierna nam, 'de ibeer J. J. Haigwort, hoofdbestuurder van den bond van marine-onderofficieren, het woord en zette de redenen dezer feestvierende vergadering uiteen. De heer J. W, VeJtinian, oud-hoofd bestuurslid van d't* opgei riste vereeni- ging „Voorwaarts", hierna het woord verkrijgende, deed in zijn rede uitko men waarom de onderofficieren machi- nedrijvers rot fusie overgingen. De lieeren Amerongen en Hingst spraken namens andere personeels organisaties gel'Uknvenschen uit. Het officieete gedeelte der vergade ring was hiermede afgedaan, waarna de heer J. Sterruhelm, vain Amsterdam, de vergadering vergaste op declama- tie's van fragmenten uit Uilenspiegel e.a., om te besluiten met „De Daad" van Adama van Scheltema. Wie dezen declamator al eens ge hoord heeft, kan weten hoe men ge noten heeft. Een dankbaar gehoor volgde de beurtelings ernstige en ko mische deciamatie's met spanning om te eindigen met een onbedaarlijk -po In us. Na zijn declamaties hield de heer Stormhelm een'Collecte voor de staken de acteurs, die 24.871/j opbracht. Een gezellig bal besloot den avond. De nMndofttecluib lier zich tusschen verschillende declamaties tooren. De anti-militairistische vereeniging alhier houdt Maandag a.s., des avonds 8 uur, in het Concertgebouw aan de Enunastraat een openbare vergadering, waarin als spreker zal optreden ds. J. W. Kruijt, lid van de Tweede Kamer.

Vlissingse Courant | 1920 | | pagina 1