VHIJDAG 9 JANUARI KiïaauMSÏÏ MIS EVELIJN. S8e Jaargafig 1920 KAMEROVERZICHT. FEUILLETON «MM» 'PjO® '7 VUSSINGSCHE COURANT ADVERTENTIE PRIJS Van 14 regels: ƒ1.voor iedere regel meer 24 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 48 cent per regel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen van 15 regels 50 centiedere regel meer 12 cent, bij contante betaling. Familieberichten van 1—6 regeis ƒ1.55, iedere regel meer 24 cent. ABONNEMENTS-PRIJS Vopr Vlissingen en gemeenten op Wal cheren 2.per drie maanden. Franco door het geheele rijk: ƒ2.30. Week-abon- nementen 15 cent Afzonderlijke nummers 4 cent. TENGEVOLGE VAN DEN VERKORTEN WERKTIJD EN DEN VRIJEN ZATERDAG MIDDAG, MOETEN AOyERTENTIEN VOOR HET NUMMER VAN ZATERDAG- AVOND UITERLIJK DES MORGENS 9 UUR LIEFST EVENWEL VRIJDAG AVOND IN ONS BEZIT ZIJN. ADVERTENTIEN WELKE ONS DES ZATERDAGSMORGENS NA 9 UUR BE REIKEN, KUNNEN ONMOGELIJK IN HET DIEN DAG VERSCHIJNEND NUMMER MEER WORDEN OPGENOMEN. TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag. Air. Treub stelt zich op dit standpunt ten aanzien van de leening De crisis- uitgaven verminderen sterk voor deze schuld dient geleend. De gewone tekor ten worden zeer verminderd door de toeneming van den stroom der gewone geldmiddelen. In 1919 is de opbrengst der rijksmiddelen 100 millioen meer ge weest dan de raming. In 1920 zal einde lijk het herstel der toestanden wel ko men in 1919 bleef dit een deceptie. Daarom schatte mr. Treub de toene ming in 1920 op 70 a 80 millioen. Voor de gewone tekorten mag alleen geleend worden als het is voor productieve uit gaven, maar dat zegt de minister niet. Een gedwongen leening achtte hij een stap op den slechten weg, die leidt tot een algemeene financieele ontreddering. De begrippen vrijwillige leenir.g en gedwongen leening zijn fantasieën, iedere leer.ing zal gedwongen worden als ze in vrijheid niet gelukt. In zooverre is het slechts schijn, het amendement- Oud, Mislukt die volledig vrije Jeening, wat dan Dan kan het niet uitblijven of er inoet dwang komen. Zich losmakend van de toelichting die de heer Oud gaf, verklaarde mr. Treub zich voor een z.g. vrije ieening, uitsluitend voor de crisis- SCllUl<iSTl. De heer de üeer was vóór een lager bedrag, mits de minister dit kan goed keuren. Hij hoopte dat deze gedwongen leening de laatste zal zijn en in die ver wachting gat hij er dan maar zijn stem aan. Minister de Vries heeft al dadelijk meegedeeld, dat hij inderdaad voorloo- pig geen prijs stelt op behandeling van 4?) Oorspronkelijke Roman. Gottorb, herhaalde Magnus on verschillig. (Die 1 lik heb ime bij de Mi-linens nooit veel om ihem bekom merd, iwant ihij was mij .in, de hoogste mate onsympathiek. Een brutale kerel, naar i,k geloof. Evelijn zal hem wel eens «bij- de M-illners hebben getroffen en dat verklaart Hij iltield eensklaps op, want zijn blik -was toevallig op -Moderta geval len, die tegenover hem zat- Zij' "was bleek als een doode en staarde Wirtma .aan, als sprak hij over spoken. Moderta wat scheelt je vroeg Magn-us verschrikt. Zij schrikte op bij, zijn woorden en stond op. toen zij, alle oogen verwon derd op zich voelde rusten. NietsIk ga eens naar Evelijn kijken. Zij1 liep haastig heem Moderta dacitt er niet aan, om Eve lijn lop te zoeken, tegen iwie zij slechts hoon en verachting gevoelde. De doffe angst, dien zij sinds de ontmoeting mi-at Evelijn aan het Kei- zerpad Ihad gelhadt, was dus gerecht vaardigd geweest. Evelijn .wist van zijn aanwezigheid en was gewetenloos genoeg geweest, weer imet hem om te gaan. Juffrouw lasten niet op het Volk gelegd behoeven te worden. In 1919 is de opbrengst 100 millioen de vennogensaanwasbelasting, aange- afep de opbrengst der gewone middelen in .1919 zóó is gestegen, dat nieuwe meer geweest en in 1920 verwachtte de minister een zeer groote stijging. Voor- ioopig heeft hij dus geen geld noodig. Hij is bezig te onderzoeken of liet mo gelijk is de ooriogswinstbelasting fe laten vervallen. Van het tooneel verdwijnen dc be lasting op de koffie, de thee, de cacao, de registratie van liet vee, de reclame, facturen, cognosemcnten en vracht brieven en de wegen-belasting. Over blijven: grondbelasting, tabaks belasting, successiebelasting en tarief. Met vermindering van het bedrag der Ieening kan de minister geen genoegen nemen. De regeering kan alleen verant woordelijk zijn met een bedrag van 450 millioen gulden. De heer Oud trok zijn amendement in ten gunste van den lieer van den Tempel. Hij zag irt dat hij Riet voldoen de steun kreeg voor" zijn deniibïcld. Het amendement-v. d. Tempel werd verworpen met 58 tegen 24 stemmen. Het wetsontwerp werd aangenomen met 58 tegen 25 stemmen. De Kamer is uiteen tot 10 Februari. ^BiNNE^LAND""" De Koninklijke familie bij hef hooge water. De Koningin is g.isterenochtend per Staatsspoor van 6 uur 59 min. 'met de Prinses uit Den Haag naar Het Loo vertrokken, ten einde van daar uit eenige hooge waterstanden in «ogen schouw te nemen. Dc Prins was te Apeldoorn op het perron. Per auto werd van daar n-aar Het Loo gereden. Kwart v,oor elven kwamen de 'hofauitoïs weer voo-r,waar in, behalve de Koninklijke f anti Ie, ook plaats namen de Commissaris dier Ko ningin in Gelderland, jihr. S. van Cit- ters die hoofdingenieur van den rijks waterstaat de heer Bringer, voorts ad judanten en een paar hofdames. Voorst was 'het eerste doet van den tocht. Omstreeks het midden van den iwtg kreeg men geruimen tijd opont houd door een defect van een der auto's. Nadia,t dit defect hersteld was, werd weldra de. Veluwsche -bandij'k bereikt, waar het eerste hooge water te zien was. Langzaam ging .her nu verder. Qp het 'bruggetje even vóór Voorst werd uitgestapt. De hoofdinge nieur lichtte de Koningin, die in de auto stond, uitvoerig in. H. M, infor meerde haar den stand van het water en de hoofdingenieur las op de peil schaal 7.55 M. af. Verder ging het langs den weg naar Zutfen, waarnaast de Voorster kleip older ligt, die enkele dagen geleden nog een (utst-ui-mig wa ter was en nu «erf rimpelig ijsvlak ver toont. Langs de JJssetbrug werd Zutfen bereikt. Het was toen 12 uur. Op de IJsselkade werd 'half igehouden. Prin ses Juliana stapte uit en nam een kiek van den wild bruisenden IJssei, Over de Groenmarkt ring het vervolgens naar de Nieuiwstad, den weg naar De venter op, die binnen de kom van Zut fen van water en ijs is vrijgemaakt. Op 'het geïmproviseerde gemeenteveer gaf de hoofdingenieur opnieuw inlich tingen. Daarna werdi niet zonder moeite gekeerd, en reed men langs denzelfden weg naar Voorst terug. Webster kon zij toch alleen door Item hebben loeren kennen. Hoe .vreeselijik lichtzinnig avas Eve lijn Het was nog meer. Gemeen, vaisch 'Een irnan als Maginus te be driegen, die haar zoo vertrouwde, die haar lief ihad en zijn gelheele toekomst aan haar opofferde. Opgewonden dacht zij na, of ihet niet haar plicht was, Eveiijm zelf hier over te onderhouden. Na de scène1 in ih-ct woud Zij 'beefde al bij de gedachte, /tegenover haar zuster te staan en nog eens die sma delijke beschuldigingen te moeten aan- hooren. Neen, dat niet Juffrouw, zei plotseling een sfem zacht achter baar. Moderta zag om en herkende denzelfden iman, die baar reeds eens een brief voor Evelijn bad gegeven. iDen 'zgin. bedelbrief uit Frie- dau Ook nu 'hield hij een brief in de hand. Een toornige verdenking flitste in Moderta op. Vol verachting nam zij den .man op. 1 Wat wilt iu van mij en wie is u eigenlijk Ik ,ben bediende op Bucbegg en ilk beib 'hier een belangrijken 'brief voor uw zuster, zeide deze ime een vertrou welijk knipoogje. Mijn zuster is ziek en i'k ontvang geen brieven van onbekenden. Boven dien Maar juffrouw. De brief -is 'zeer dringend, zei m-ijin. meester. Er hangt zeer veel van af ook voor uw zus ter- iHij moet beslist vandaag in .biaar De uitlevering van den etc-keizer. Sir Gordon IHowant, een der meest vooraanstaande figuren in de wereld dhr Engelscbe juristen, vertoeft, vol gens ,,de Tel.", thans te Parijs in ver band met een verzoek aan Nederland tot uitlevering van den ex-fkeizer. Plannen van minister De Vrfes. De 'minister van financiën heeft gis teren in de Tweede Kamer medege deeld. dat de toestand van 's lands financiën zoo is, dat hij voorloopig op behandeling van de vermogensaanwas- 'belasting geen prijs stelt. Wijders on derzoekt hij of (he mogelijk is een con junctuur-belasting te scheppen in de plaats van de oor logsw i ns fbe las ting. Hij schrapt bovendien van zijn plan nen de belasting op koffie, tbee en cacao, de ri gist ra tie van het vee, dc reclamebelasting, de factiuren-cognos- semenen- en vrachtforieveflbelasting en de wegenbelasting. Een nieuw Kamerlid. Mr. J. A. 'Loeff, die door zijn benoe ming tot lid wan den 'Raad van State aplhoudlt lid te zijn van de Tweede Kamsï, wordrt in deze laatste functie opgevolgd door jihr. >mr. A. T. O. Sasse van Ysselt, die vroeger reeds van 1901 tot 1918 biet district 's Hertogenbosch in de Tweede Kamer vertegenwoor digde. Jihr. mir. Sasse van Ysselt is tevens viee-presidenif van, bet gerechtshof te 's Bosch. Kindertoeslag bij de spoorwegen ingetrokken. De directie der Neder!, spoorwegen heeft beslist, dat de 'kindertoeslag met ingang van 1 Januair '920 vervalt. Naar aanleiding diaarvan heeft de Ned. R..JC. Bond van spoor- en tramwegper soneel ,,St. Raphael" de directie ver zocht dien toeslag te handhaven. Zij w-ijst erop, dat de directie dezen maat regel beeft getroffen, zonder vooraf gaand overleg met de organisaties. Door de intrekking worden de groote gezinnen bet ergst getroffen en ver liest de extra uitkeering van een week loon per maand voor duizenden van bet personeel een aanmerkelijk deel van baar waardie. Mede is verzocht 'deze zaak spoedig met de organisaties te bespreken. _>y- De volksgezondheid in 1919. Dr. Ruysch schreef, als nu reeds se dert vele jaren, in het „Tijdschrift voor Sociale hygiëne" zijn jaaroverzicht, in den aanhef een kreet van verzuchting «ver de naweeën van den oorlog, voor alle landen geldende, zelfs ook zij het in mindere mate voor Nederland waar het, evenais in andere landen, dringend noodig is dat minder eischen en meer werken aller wachtwoord zij. Den loop van den algemeenen ge zondheidstoestand in 1919_nagaaride, mag men zich wanneer ook" de cijfers over November en December volledig bekend zullen zijn, met de hoop vleien, dat het jaar dat achter ons ligt, weer een sterfte zal aangeven, naderend tot de 'sterftecijfers van vóór den oorlog, intusschen blijft werkzaamheid en krachtig aangrijpen geboden, want de sterfte aan vermijdbare ziekten is nog altijd te groot en de meest verwoesten de volksziekten, de tuberculose, het al coholisme en de syphilis richten nog al tijd nevens typhus, roodvonk en diph theric groote Verwoestingen aan. Gelukkig wordt de overtuiging meer bezit komen, al moest ik den toeelen avond wachten, zei ,mijn .meester. Moderta stond 'besluiteloos. doch daar zag zij opeens Magnus' gestalte, die baar ireedis gezien bad. Met een haastig gebaar rukte zij den brief uit zijn banden. Ga been vlug, stamelde zij. De man verdween en- Moderta snelde bet slot in .alls een opgejaagd stiuk wild. Plotseling was zij niet meer bang «voor Bvelifrr. ,Een rafceirde toorn maakte zich. 'plotseling van haar mees ter, dat haar zuster baar nu ook in baar -geheimen betrok, dat zij, om Magnus smartelijke te'leurstelKno- te besparen, Evelijn nog betpen moest. Ademloos snelde zij, (bij Bvel.ifn 'bin nen, die wrevelig zich 'van de chaise longue oprichtte. Wat beteekerit dat? Waarom 'storm je als een wilde naar binnen. Je weet toch Zij Weid. eensklaps oip. De houding van Moderta, die voor bet eerst in haar leven alle vertlegienlheid scheen re hebben afgelegd, en daar bleek en dfeigend stond, 'was iets ongewoons, dat Evelifn's ibruitate toon onwillekeu rig verdween. Daar zag zij den 'brief in Moderta's ha.n'd. Je (hebt; een Ibrieif voor me Van wien? Van Paul Gottorb van Butegg O lEvel'ijn werd bleek en sprong op. 'Ontzet staarde zij haar zustor aan. Hoe weet jij Jk 'weet nog veel meer, girag Mo derta opgewonden en dreigend voort. algemeen, dat veel krachtiger dan tot heden tegen dc drie evengenoemde volksziekten opgetreden moet worden. Dit is thans tengevolge van de oorlogs ellende dringender dan ooit noodig. Dr. Ruysch licht niet cijfers toe dat de sterfte aan tuberculose, die zicli in de jaren vóór 1914 in dalende lijn be woog, sedert weer voortdurend hooger en hooger st\g. Is iiier een nog vee! krachtiger bestrijding noodig, niets minder is dat liet geval niet liet alcoho lisme, als men bedenkt hoe groote bate de alcohol-belasting in de schatkist laat vloeien, hoe groote zee van ellende het alcoholisme veroorzaakt en waf dit wel aan de gemeenschap kost ook als men bedenkt dat der patiënten, op Hoog- hulien verpleegd, daar blijvend herstel vinden en dat honderden aan de con- suitatie-bureau's hun herstel te danken hebben. Eindelijk vindt de bestrijding der ge slachtsziekten. na lange veronachtza ming, de algemeene belangstelling. Dr. Ruysch noemt ten slotte nog met blijdschap de totstandkoming van de Warenwet, de wet op de vleeschkeuring, de Opiumwet, de reorganisatie van de Gezondheidswet en verschillende wijzi gingen in de Woningwet, die er op wij zen dat het ook bij de regeering hooge ernst is om niet kracht de belangen van de volksgezondheid te dienen. Ontevredenheid ondeir militairen. Over de 'ontevredenheid' in de ka zerne van het 4e .regiment veüd-artil- le.rie te Ede, deelt de verslaggever van het „Hbld." de volgende bijzonderhe den mede Onn den druk van de mobilisatie eenigermate te verzachten, waren aan de miliciens anfcle voorrechten toege kend, o.a. vergoeding voor tevensmid delen op de dagen, dat zij niet in de ménage waren, een regelmatig verlof en mobilisatie-toelage. Bovendien profiteerden de militairen wanneer zij geen vrij vervoer hadden van (net verlaagd tarief voor militairen op de spoorwegen. Deze voorrechten ziin nu ingetrokken', omdat geleidelijk algeheel tot den vredestoestand moet worden teruggekeerd. Eohter is ook het verlaagd tarief op de spoorwegen vervallen. Dit verlaagd tarief is evenwel geen voorrecht, tij dens de mobilisatie verleend, maar het heeft vroeger altijd, bestaan en het be staat thans nog in alle landen. Niet alleen iz.ij.ii dus .plotseling alle mobilisatie-voorrechten ingetrokken, maar zelfs is een reeds vroeger be staand recto opgeheven. Het vervallen van het militair tarief drukt te 'zwaar der omdat de vrachtprijzen op de spoorwegen in de laatste jaren zoo schrikbarend zijn. gestegen. Het intrekken der voorrechten, spe ciaal Ihert opheffen van het verlaagd tarief .heeft groote ontstemming onder dd soldaten in .het geheele land ge wekt- Veel imahscftappen zijn-op hun soldij aangewezen om rond te komen, en dat soldij is zoo laag, dat de meesten er niet aan k.unnen denken geregeld naar huis te reizen Dart ibij de artillerie-soldaten de ont stemming eerder tot uiting komt dan bij de infanterie, is te verklaren, om dat -er veel meer regimenten infanterie zijn dan artillerie, en dus de infanterie gemiddeld dichter bii. huis woont. De otnevredenJiei'd nu heeft zich gis terenmorgen te .Ede, en ook in eenige andere garnizoenen geuit, door diensit- Dat je Magnus bedriegt en heimelijke samenkomsten met dien man hebt. Ik zeg je, Evelijn, dat ik ie noch den brief geef, noch heenga, voor je mij gezegd hebt, of je Gottorb .het recht hebt toe gekend, je te schrijven. Dat is werkelijk kras 1 Waar (haal je het recht van daan, zoo tegen mij te praten? Gaat .het jou aan, wat ik doe? (Heb ,ïk jou rekening en verant woording af te leggen Zij had op 'haar gewonen heerschen- dem toon gesproken, die Moderta an ders steeds ilcleim hield. Doch ditmaal had -liet geen uitwerking. -Moderta antwoordde niet ornverbidddelijke strengheid Ja, dat gaat .mij wel degelijk aan- lik -neem dit recht, omdat ik Magnus door jou niet ongelukkig laat imaken. Eindelijk .laait je dan het imasker vallen en erkent, dat je hem lief hebt, lachte Evelijn hconend. Totnutoe zweeg je .altijd'en deed alsof je heel erg verontwaardigd was, wanneer ik mij verzette tegen je „edele" bedoe- i tinge n. Hert was gemeen .van jc. mij zulke gedachten ooit toe te schrijven. Hoe laag moest mijn liefde wel zijn, als deze op roof uitging Geen «ogenblik heeft -deze liefde echter .iets voor mij ge'wen'scht en omdat een liefde, die niets .begeert, geen schande is, mag ik ook .uit zijn naam de 'waarheid van je eischen. Wat ibeteekent Gottorb voor je? - Als ik weiger te antwoorden Dan zou je mij dwingen, dezen brief nan Magnus ito geven, eéi Mo- weigering. Nadat cchrter de mannen door hun militaire chefs waren toege sproken, eindigde het verzet en de dienst ging zijn gang. Gisterenavond is o-ns gebleken, dart de geest onder de manschappen in Ede niet bepaald oproerig is en van eenig verzet tegen de onmiddellijke chefs is geen sprake. De soldaten schijnen in te zien, dat hun officieren niets tegen de genomen maatregelen kunnen doen en dat zij door behoorlijke en ge argumenteerde protesten .meer kunnen bereiken dan door indisciplinair optreden. Wij hebben met een hoofdofficier heit geval te Ede besproken. Hij. gaf als zijn ineening te kennen dat de klachten der soldaten in hoofdzaak gegrond waren. .Hij achtte het intrek ken der voo-rrecben zeer onpractisch. Dat zij niet steeds kunnen bestaan is waar, maar absoluut onmoodig vond bij het alles tegelijk aan de manschap pen te ontnemen. Geleidelijkheid ware gewenscht geweest. 'De opheffing van de militaire tarie ven noemde onze zegsman 'hoogst ver keerd. 'Een oud .voorrecht van interna tionaal karakter wordrt Ihier aan ,de sol daten ontnomen. Hij zag in deze op heffing een uiting van onzen anti-imili- tairen volksgeest. Qps volk is antimili taristisch zeide 'hij, natuurlijk, niemand wil het leger om het Jeger. We aan vaarden het alleen, omdat het noodig is voor de veiligheid van ons land. Maar bovendien 's ons volk anrti-piili- tair. Het gevoelt niet voor de soldaten, werkt 'hen tegen, gunt (hun geen voor rechten, béliaive wanneer direct ge vaar dreigt, zooals in Augustus 1914. En dien anti-militairen geest 'zag de hoofdofficier in ibet opheffen der ver laagde tarieven. N#-mand heeft daar voordeel .bij, ook niet de spoorweg maatschappijen, want zij ziullen niet meer daardoor ontvangen, daar .het meerendeel der soldaten slechts een bepaald bedrag beschikbaar heeft om te reizen -en daar niet boven kan gaan. Zij au.llen dus minder reizen. Het eeriige iwat er door wordt be reikt is, cbai de geest in ons leger slechter wordt en ,het den officieren moeilijker word gemaakt om de krijgs tucht te handhaven. Als de voorrechten opnieuw zullen worden verleend, en onze zegsman hoopte voor de soldaten d'at dit 'het geval zou zijn, dam zou-de leger-admi- nistratie een klap in h-et aangezicht krijgen, wart niet bepaald geschikt zou zijn om haar aanzien in den lande te ver-h oogen. Tot zoover de (hoofdofficier- Hert is natuurlijk voor de soldaten een groote .moreele steun dart hun chefs de .klachten willen, laarthooren en- de gegrondheid er van erkennen. Echter is daarmee de ontevreden heid nier iw eggen-om en.alleen kan er door wonden voorkomen dat .zij zich door indisciplinaire handelingen uit. Bij dc regeering worden thans po gingen aangewend om een gedeeWetii.k herstel van die voorrechten te krijgen. Wat er -zal geschieden als deze po gingen imochten falen, laat zich o.p het oogenb-iiik niet voorspellen. Wij.-moeten hopen, dat de oproerige geest, welke o.p- ijjet oogenibltlr. aog slechts -in den kiem aanwezig is, niet wordit aangewakkerd. O-ngetwijteld zouden er dan slachtoffers vallen en dat -zou zeer te betreuren izijn. Niet alleen voor de direct betrokkenen,maar ook voor ons leger in zijn geheel, dat derta doodsbleek, doch- standvastig. Evelijn schrikte. Als Moderta- dat deed, dan was alles verloren. En 'haar onverbiddelijk gelaat Met geen twijfel dat zij zou doen, waarmee zij. dreigde. -Ik .kan toch .niet helpen, dat deze man me schrijft, zei ze wrevelig. Toch wei, (het is niet de eerste brief, dus moet je kern geantwoord, hebben. Je -hebt een stille -afspraak met hem gehad o, Evelijn, hoe kon je Magnus zoo .bedriegen'? Evelijn was weer wart tot zichzelf gekomen- S-prec-k toch niet van bedriegen. Dat kwam (nooi-t in mij op. 'Gottorb -is eenvoudig o-p .mij verliefd en wil niet van me afzien. Hij wil me dwingen, mijn -verloving uit te jnaiken, wat ik natuurlijk weiger. Dat -is ail-les. Alles? Werkelijk alles, Evelijn? Zeg .me nu deze maai de waartieid 1 Je hebt h-e-m nooit -aangemoedigd Neen. Voor i'k Magnus liien'de, 'heb ik wat1 imet -hem geflirt - dat is toch geen misdaad. Docli je ih-abrt (hem weer gespro ken Alleen om -hein zijn dwaasheid uit het hoofd te praten. Heb je Ih-eim nooit lief gehad Is hij werkelijk niets voor jou, Evelijn Een o-ogenlbilik aarzelde deze- Schiuw gleed haar 'blik langs baar .zuster been, wier oogen itot in -het diepst van Ihaar ziel schenen te zien. Neen, zei ze dan kortaf en hard. (Word-t vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1920 | | pagina 1