E V E LIJ N. WOENSDAG T JANUARI binnenland" FEUILLETON dïé*t& Jaargang 9P20 COURANT ADVERTENTIE-PRIJS Van 14 regels: ƒ1.voor iedere regel meer 24 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 48 cent per regel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen van 15 regels 50 centiedere regel meer 12 cent, contante betaling. Familieberichten van I6 regels: ƒ1.55, iedere regel meer 24 cent"* ABONNEMENTS PRIJS Voor VÜssingen en gemeenten op Wal cheren ƒ2.per drie maanden. Franco door' het geheele rijk 2.30. Week-abon- nementen 15 cent Afzonderlijke nummers 4 cent «nul De Koninklijke Familie aan een gevaar ontsnapt Naar het persbureau Vaz Dias ver neemt is ito Koninklijke Familie Zon dagmorgen bijna tot slachtoffer ge worden van een auto-ongeluk. H. M. de Koningin, de Prins en de Prinses 'kwamen per auto uit Den 'Haag naar tot buitengoed Ter Horst gereden. Bij het portiershuis rveek de auto een weinig naar (links uit om te ge makkelijker de laan wan Ter Horst te kunnen oprijden. Op dat oogenblik kwam uit de richting Den Haag een auto imet flinke vaart aangereden. De bestuurder trachtte de Koninlklijike auto rechts te passeeren. Door dat hij ech ter <le uiterste rechterzijde hield, kwam hij met de auto niet in botsing, doch .met ihet ijtzefdraad langs den weg in aanraking, waardoor een spatsoterm en één der 'wielen vernield wenden. De Koninklijke Familie verliet Haar auto, de Prins trad op de inzittenden der beschadigde auto toe en onder hield zich met hen eernge oogenblik ken. Die auto iwerd dioor rappe 'handen op Ter Horst geborgen. Crisis aan ooHog en marine. Getijik vrij allgemeen bekend: is, heeft liet tegenwoordig kabinet reeds bij zijn optreden ernstig gepoogd', de de partementen van oorlog en van marine samen te smelten tot één departement van landsverdediging. Destijds is die poging afgestuit op de onmogeilijikiheid een titularis te vinden» bereid de lei ding v>a,n zoodanig departement op zich te nemen. Thans 'wordt, naar twij uit de beste bron vernemen, de oplossing van de crisis aan oorloggen marine andermaal gezocht in de richting, welike tot ka binet vao den aanvang af de meest gewenschte achtte. Nederland ert België. In 'den Belgischen ministerraad heb ben onder voorzitterschap van den koning, besprekingen plaats gehad over de onderhandelingen tusscben Nederland en België, welke den 12en dezer zullen véorden Ifcervat Naar ,,d'e» Teli" mededeelt, gaf mi nister Hij:mans een uiteenzetting van de 'kwestie, welke een démenti is van de berichten van zekere zijde gelan ceerd, als zou 'België niet bereid zijn te teekenen. Er is aldus minister Hijimams geani sprake van, dat België zou 'wei geren, Ihet herziene verdrag te teeke nen. Vermogensaanwas- en Oorlogslwfmst- belasting- De minister van financiën zal hoogst- 39) Oorspronkelijke Roman. Plotseling zij hadden juist den weg bereikt, die naar Reftenegg af sloeg, bleef hij staan en zeide Dus je wilt 'kinderen liefde voo-r 'de natuur leeren? |e houdt wel veel van kinde ren Ja, heel veel, antwoordde Moder- ta imet schittering in 'baar oogen. Maar waarom juist op die ma nier is het niet veel mooier te trou wen én eigen kinderen te hebben In spanning zag Ihij haar aan. Als zij ooit aan .Harató lliad gedacht, moest zij zich nu Wei verraden. Moderta's trekken namen plotseling een afwijzende uitdrukking aan. Ilk wil ee,ni nuttig beroep, geen unan. Ik imeen, dat wij daarover al eCn® gesproken hebben Ja, imaar toen stonden de zaken nog anders. Een meisjeShart weet dik wijls uniet, waf 'het wil. Dan 'komt er iemand en 'wekt .het en Voor imij is er niets veranderd, wie! zij (hem in de réde. Ik ga nooit trouwen. in torn weide een sidderende vreugde op. Hij greep een Iharer slap neerhan gende hanlden en probeerde onder de diep neergeslagen oogleden te zien, toen ihij zeide Wanneer je nu eens waarschijnlijk 't ontwenpWermogens- aanwasbe'lasting intrekken. Vermoede lijk zijn daaromtrent tijdens de1 f'ma.n- cieele debatten, wefke beden in de Tweede Kamer aanvangen, iftededee- lingen te verwachten. Men schrijft verder den minister het voornemen toe, van de oorlogswinst- belasting een conjunctuuibelasting te j maken. Geleidelijke huurverhooging. Naar „ihet Vad." verneemt toeft de regeering 'haar ontwerpen tot -wijzi ging van de Woningwet terug en is binnen zeer (kort 'hun 'indiening bii de Tweede Kamer te verwachten. De 'ministers van arbeid en van ju stitie ziulien, naar het blad kan verze keren, een driedubbelen aanval doen op der. Woningnood. Ten eerste door wijziging van de Huurqommissiewet, ten tweede door wijziging der Wo ningnoodwet en ten derde door een huu raajizeggin gswet De eerste heeft ten doel een gelei delijke ihuunvenhooging mogelijk te maken, aoodat langzamerhand een redelijke huur wordt verkregen. Ten einde dit op alle woningen van toe passing te imaiken, zullien de met over heidssteun gebouwde woningen buiten de jur.isd'isti'C' van de Hiuurcommissies ■komen. Zonder in 'bijzonderheden te kunnen treden lijkt het niet onmoge lijk, dat tav. 20 boven de huur van 1916, 10 boven die van 1918 enz. bedongen zat kunnen worden. De Wijziging van de Noodwoning- wet zal voornamelijk bestaan in een aanvulling, waardoor .zonder vooraf gaande verklaring onteigening kan plaats hebben van leegstaande of ver waarloosde woningen. Men heeft 'hier vooral het oog op groote iperceeien die feitelijk voor den enkeling niet meer te betalen iTj.n. Van die-paleizen wil men flats of verdiepingswoningen maken en deze op die 'wijze ten nutte van het algemeen 'belang gebruiken. Men zal de waarde vaststellen naai de werkelijke waarde. Is hert- bijv. noo- dig een huis te venkoopen. wegens sterfgeval, faillissement of een andere force majeure, dan vertegenwoordigt de verikoopspriis van het oogenblik de werkelijke waarde, maar voo-r tweede of derde hand, dus voor den ketting- handel is er niets te halen, want wat er op die wijze op een (huis is gezet, wordt er eenvoudig voor bet bepalen der werkelijke Waande weer afge- tokiken. Dan geeft de wijziging de gelegen heid voor een versnelde inbezitne- rmiing. Deze 'kan geschieden (bij Kon. besluit met zoowel versnelde voor- als na-procedure. Verder -komt er een verbod, om een woning aan haar bestemming te ont trekken of af te breken zonder toe stemming van Burg. en Weth. Het kan .bijv. noodip zijn, dat een fabriek of werkplaats deze uitbreiding noodig heeft. Goed, maar daarvoor kan geen woonhuis w-orden gebruikt, alvorens de belanghebbende elders éen gelijke woonruimte neerzet. Het derde ontwerp bevat een huur- aanzeggingswet. Zij komt 'hierop neer: wanneer ee'n woning king staalt, heeft de Huuroommissie het recht, deti eige naar aan te zeggen, dat zijn huis bin nen een maand verhuurd -moet zijn. Is dit niet gebeurd, dan kan de Huur- commiissie een huurder voor het per ceel aanwijzen. Deze wet draagt fei telijk het karakter van een buisvoitde- ringswet. -Burg. en Weiih. onteigenen, ■door iemand 'bemind werd, diep in zijn hart, Idie je ook verder zou kunnen bieden, Wait je verlangt, Moderta, dan zou je misschien toch. Hiji verstomde voor den blik, die eensklaps hem trof, een blik, waaruit ■zooveel diep gevoeld leed spra'k. Waarom pijnig je (mij stond daarin (te lezen. Zwijg toch, ziwijg. Ge troffen staarde Ihij haar aa.n. Wat was •dat? Wat beteekende die blik? Zoo diep treurig, zoo hopeloos Ook Moderta week verschrikt terug. Jn zijp blauwe oogen, die ze zoo gerui- imen tijd angstvallig vermeden Iliad te ontmoeten, vlamde plotseling iets, dat haar ten zeerste beangstigde. Wat was dat? Een beven door liep haar lichaam. Beiden werden eensklaps opge schrikt. Een scherpe stem zeide dicht achter hen met. bijtenden ih'oon Dat is een allerliefste verrassing Al terug van GlaverSliëiim, Magmus Het was Evelijn, die, haar paard bij. ■den tengel, het pad van Berd'stetten langs kwam en hen nu hier plotseling .trof. Zooals je ziet, antwoordde hij kortaf en er was een glans in zijn ooge-n, die Eve,lijn had moeten waar schuwen. Maar zij lette niet daarop. Te sterk was de toorn in Ihaar over dat, wat zii zoo juist gezien on maar al te goed begrepen h,ad. Waarom loop je naast „Bessie" .vroeg Magnus. Ér is ie toch niets overkomen Neen, „Bessie" is wat kreupel. de Huurcomanissle wijst den huurder aan, doch beide tl oh amen handelen in overleg met elkaar. Zooals 'men ziet, steunen deze wet ten op de overweging, dat Ihet eigen- d'omsrechit zijn 'grer.s vindt bij Ihet al gemeen belang eb bij de werkelijk economische waarde van Ihet object. De speculatie wordt aan banden ge legd. Het zal zeker we! eenige moeite kosten, om in deze nieuwe begrippen in te leven, -maar dat de les onvermij delijk -is, zal ieder die den toestand kent, met graagte den krachtig ingrij penden minister toegeven- De ex-keizer. De Londensche correspondent van de „N. R. Cf," seint De kroniekschrijver van „de Star" zegt, 'dat de uitjevering van den vroe- geren keizer komende week aan Ne- deland gevraagd zal wordenv maar dat Nederiand de uitlevering Ik3in weigeren als het hem liever blijft houden. De kroniekschrijver 'kan zich nauwelijks voorstellen, dat de geallieerden Neder land met oorlog zullen bedTeigen voor het im bewaring nemen van den meest vernederden en in discrediet gabrach- ten vorst in. Europa. GeWieening. Op het wetsontwerp tot het aan gaan van een geldteening ten laste van het rijk zijn een tiental amendementen ingediend door den toer Oud, De bedoeling van deze amendemen ten is de leening te beperken tot hei bedrag van het tekort op den norma len diénst en voorts daarvooT een zui ver vri jwillige leening zonder zgn. stok achter de deur aan te gaan. Fabrikanten en ko!enlosse)s. De correspondent van het „Hbld." te Enschedé schrijft Dat onze fabrikanten, wanneer het er i,p aan komt, ook op andere wijze dan dagelijks op hun weg ligt weten aan te pakken, werd dezer dagen bij de sta king van de kolenlossers der firma Nico ier Kuile éi Zonen alhier bewezen Er moesten han'den zijn om de kolen van het aan den overkant der straat gelegen terrein bij de ketels te brengen Arbeiders wenschten natuurlijk niet voor de stakendeii iri te vallen. Om dé fabrieken op gang te houden voor ie pl.m. 700 werklieden, zetten zich een der firmanten en zijn zoons, geholpen door een opzichter, aan het scheppen en kruien en zij slaagden er in voldoende steenkolen tot voeding der ketels aan te brengen, zoodat de fabrieken geregeld konden doorwerken. Den volgenden morgen hervatten Je lossers den arbeid. internationale viieghavens. Men meldt aan de ,zN. R. Ot." dat de regeering voornemens is, twee groote internationale vilieghavens aan te leggen in twee der steden Amster dam, Rotterdam en töen 'Haag. De kos ten zijn 'begroot op ongeveer 2 milli- oen gulden. Voorioopig overzicht van het weer in December. Medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Inst. te de Bildt. Gemiddeld over de geheele inaand December was in het Noorden van ons land de temperatuur iets beneden de normale in het Zuiden ruim 1 graad Celsius erboven. Van den 9en tot den Maar dat komt er niet op aan, verge leken, ibij het verstoren van je tête a tête. Moderta zal het mij nooit ver geven. Zij was zoo imooi i'n haar Gretchenrol. Moderta trilde en verbleekte tot de lippen. Magnus richtte zich 'hoog op en zeéde streng ik verbied je zu,liken onhebbe'lii- ken scherts, die ie zuster beleedigen moet. ik heb Moderta toevallig ont moet Werkelijk? Het is op zijn minst meikwaardig, dat je nauwelijks van de reis terug, al gaat wandelen en dan Moderta „toevallig" onitimoet. Haar oogen fonkelden gevaarlijk, terwijl 'zij haar zuster van 't hoofd tot de voeten maits Evelijn, stamelde Moderta vleiend. Doch Ihare zuster draaide 'haar verach telijk den rug toe. Met jou 'heb ik niets te intaken, zei ,ze 'hard, ik wil je zelfs de eer niet gunnen, jaJoersch, op je te zijn. Een schepsel, dat zijn eigen zuster heime lijk 'bestelen wil, veroordeelt zichzelf. Moderta stief een ge-smoorden gil uit en was het vallen nabij.. In haar oogen stonden tranen, in Ihulpelooze wanhoop zag zij Evelijn aan. Deze voelde 'haar arm plotseling als in een ijzeren .greep gevat. Vraag haar excuus, stiet Magnus ruw uit, voor deze onzinnige beschul diging direct. Evelijn wendde zich langzaam om en staarde hem aan, alls had zij niet goed gehoord. Een ikrach'tig „neen" zweefde 16en was het vooral overdag koud weer en kwam dagelijks vorst voor. Daarna was hef weer betrekkelijk zacht. De maand was zeer rijk aan regen gemiddeld over het geheele land viel ongeveer hét dubbele van de normale ntaandsom in de 'Zuidelijke provin cies ruim hef dubbele. Op Vlieland viel 174 m.M. Het aantal uren met zonneschijn te de Bildt bedroeg 36 tegen 35 normaal. Burgemeester Utrecht. in de gisteren gehouden gemeente raadszitting fs Ibir acclamatie bestoten de jaarwedde van den burgemeester te vethoogen tot 12.000. RECHTSZAKEN. Inbraken te Middelburg. Gedurende geruimen tijd hadden te Middelburg af en toe vrij ernstige in braken plaats, waarbij telkens de ver denking van politie en justitie viel op Ph. A. Melker, wonende te Rotterdam, maar die zeer dikwijls te Middelburg bij zijn ouders vertoefde. Telkens moest men een vervolging wegens gebrek aan bewijs opgeven, totdat in den nacht van 23 op 24 Juni een inbraak plaats had bij den heer mr. L. van Andel aan de Rotterdamsche kade, waar voor een waarde van 1100 tot 1200 aan goud, zilver, bont, messen enz. enz. werd ont vreemd. Weer viel de verdenking op Melker, die enkele dagen later werd aangehouden, terwijl als medeverdach ten J. P. de Witte, ook een oude be kende, werd gearresteerd. Dinsdagmiddag is deze zaak voor de rechtbank .te Middelburg behandeld en wel het eerst de zaak tegen J. P. de Witte, die volledig bekende met Melker in den bewusten nacht door inklimming aan de achterzijde der woning der toen onbewoonde woning te zijn binnenge drongen en daar verschillende kasten en bureaux te hebben geopend, waaruit tal van voorwerpen werden ontvreemd en in een koffer, een city bag en een doos werden medegenomen. Deze be klaagde verkocht een deel der goederen aan den caféhouder van den Noord te Rotterdam voor 30, het overige ver kocht Melker. De eisch luidde tegen de Witte één jaar gevangenisstraf, terwijl de verde diger, mr. van der Beke (Kallenfels, wees op de moeilijke omstandigheden, waarin bekl. die door zijn ouders uit huis werd geweerd en door ieder werd verafschuwd, verkeerde, toen Melker hem tot de inbraak aanzette. De tweede zaak ging tegen den ver dachten Melker, die ontkende in de woning te zijn geweest, maar wel toe gaf goederen van de inbraak afkom stig van de Witte te hebben overgeno men en te Rotterdam te hebben ver kocht. In deze zaak werden 16 getuigen ge hoord, onder wie de Witte, die nu een zeer uitvoerig verhaal deed van het ge beurde, o.a. dat Melker het eerst in huis was en dat deze hem liefst buiten had gelaten. Getuige is toch naar binnen gegaan en kon nu precies nagaan wat werd ontvreemd. Ook is getracht de brandkast te openen, maar dit is niet gelukt. Melker had handschoenen aan en deze komen volgens den deskundige J. van Waegeningen, overeen met de vingerafdrukken, die op een koekdoes in de woning zijn gevonden. Bekl. zeide dat hij zulk een paar handschoenen aan de Witte heeft gegeven. Bekl. bleef tot het einde volhouden INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. niet in het huis te zijn geweest. De officier van justitie, mr. Wolfson, wees er op, dat bekl. steeds een paar dagen voor een inbraak te Middelburg kwam en een paar dagen later weer was verdwenen. Spr. meende dat hier een zeer zware straf moet worden toe gepast en eischfe 5 jaar gevangenistraf met aftrek van het voorarrest. Thans werd nog een briefje van bekl. voorgelezen, dat hij getracht heeft uit het huis van bewaring te-smokkelen, en waarin hij andere personen verzoekt door valschen eed ^|jn allibi te bewij zen. De verdediger, mr. Stufkens, meende, dat de inbraak met diefstal voor dezen beklaagde niet is bewezen en hij daar van zal moeten worden vrijgesproken en wat betreft heling, die beklaagde be kent. wees pleiter re op, dat Melker nog nimmer wegens een zwaar misdrijf is veroordeeld. De uitspraak werd in beide zaken bepaald op 20 Januari. MARINE EN LEGER. Opgave van overgeplaatste onderof ficieren der zeemacht. Met den datum van uitdienststelling Hr. Ms. „Triton" torpedist-majoor van Eijken van „Triton" naar „Schorpioen" sergeant- torpedist J. C. Tilroe van „Triton" naar „Schorpioen" sergeant-machinedrijver P. Weeland van „Triton" naar wacht schip Vlissingen. Op 6 Januari ser- geant-machinedrijver J. C. Bosvelt van „Triton" naar Van Speyk. Op 18 Ja nuari sergeant-torpedomaker W. H. Wijchers, torpedist-majoor C. Heijboer en sergeant-torpedist I. de Krnijter van „Koningin Emma" naar „Schorpioen". Woningnood vcjor militairen. Bij ministerieele beschikking is be paald, dat militairen, die wegens wo ningnood gedwongen zijn, om tijdelijk buiten hun garnizoen te wonen in een plaats, waar niet in den militairen ge neeskundigen dienst is voorzien, voor zich en hun gezin in aanmerking kun nen komen voor geneeskundige behan deling en verstrekking van geneesmid delen voor rijksrekening, wanneer zij daartoe door tusschenkomst van hun commandant het verzoek doen aan den inspecteur van den geneeskundigen dienst der landmacht en zij overigens op grond van de bestaande bepalingen in beginsel aanspraak hebben op vrije geneeskundige verzorging. De betrokken korpscomniandant zendt alsdan aan genoemden inspecteur een opgaaf van a. het aantal perso nen, waaruit het gezin bestaat b. van den geneesheer en c.q. den apotheker, die men zou wenschen te zien aangewe zen en c. van het tarief, volgens het welk dezen bereid zijn de behandeling, resp. cle levering van geneesmiddelen, op zich te nemen. Voorts moet worden overgelegd een verklaring van den betrokken garni zoenscommandant, dat er in het garni- 1 op tear lippen. - - Direct, ik ga geen ,pas verder, dreigde 'hij. En. Evelijn las op zijn ge- Iaat, dat 'haar diep deed schrikken i Dan is alles tusschen ons uit i Het scheen Ihaar daarom geraden. toe te geven. Somber wend'de ^if zi'ch tot Moderta. j - Mijnentwege." 'mompelde zij. Ais ik je werkelijk onrecht 'heb gedaan, j vergeef me dan. De schijn liet bijna j niet anders toe. Zij. nam de sleep van .haar rijkleed j over den anm, wierp Magmus de teu- gels toe en ging heem. Moderta volgde beiden zwijgend. XXI. Aan tafel beerschlte een druikkende stemini'ing. Moderta at niets, zag er ibleek em ellendig uit en gaf verkeerde antwoorden, als men 'hiaar iets vroeg. Magnus. en Evelijn 'wisselden geen woordl met elkaar. Beiden staarden ■somber voor zich .tiiit- Beide moeders zagen het ,met stij- ■geede onrust en wisselden heimelijk bezorgde blikken. Haar pogingen een gesjprek gaande te houden, waren ver- geefsch» Het was dfüdelijk, dat tiusschen de verloofden in plaats van de te ver wachten blijdschap van het weerzien een erge twist 'hing en dat Moderta daarin ook was gemengd. Beide moeders vonden dat 't het ■beste was, te doen, alsof zii- niets •merkten. j IMimtenden moeten ook eens twisten, troostte de gravin zi'ch, dan is de verzoening zooveel te zoeter. En juffrouw Losensrtein dacht als het wat ernstigs is, dan zal Moderta het me wel uit eigen beweging ver teilen. Het jonge paar was gewoon, wan neer de beide oudere dames wat gin gen rusten, op Ihet terras of in den tuin te gaan wandelen. Vandaag maakte Evelijri geen aan stalten daartoe. )e zult me moeten 'Verontschuldigen, zei ze koel tot iMagnus, ik (heb toöofdipij'n em ga wat .rusten. In waarheid wilde zij tear ver dere houding overleggen. Hij zag haar verlegen aan. In zijn binnenste voelde ihij zich veel schuldi ger dan zij vermoedde- Hij ihad haar toch bedrogen, toen ihij. beweerde, Mo derta toevallig te hebben ontmoet. En daar zijn rechtvaardigheidsgevoel hem zeitie, dat 'zij: werkelijk reden voor ontstemdiheid toad, toad bij. gaarne een ■poging tot verzoening gedaan. Deze opwelling werd echter verstikt ■dloor haar (koele, (hoogmoedige hou ding. Daarom zei Ihij op dettzelifden toon Je toetat geliiik, wareneer ie je niet in orde gevoelt. Laat miij echter tevo ren een dwaling ten aanzien van Mo derta llierstellcn. in de ontmoeting met mij treft haar niet de minste schuld. Zij wis Iheelemaali pief, dat ik Evelijn viel ibfm imet een afwerende handbeweging in de rede. (Wordlt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1920 | | pagina 1