DINSDAG 6 JANUARI IQ20 BINNENLAND FEUILLETON EV ELiJ VL1SSINGSCHE COURANT ADVERTENTIE-PRIJS Van 14 regels f 1.voor iedere regel meer 24 cent bij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 48 cent per regel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen van 15 regels 50 cent iedere regel meer 12 cent, bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels j l.oo, iedere regel meer 24 cent ABONNEMENTS PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren f2— oer drie maanden. Franco door het geheele rijk 2^0 Week-abon- iiementen 15 cent- Afzonderlijke nummers 4 cent De overdracht der portefeuilles van marine en oorlog. Gisterenochtend te li uur heeft mi nister van ijsselsfeij'n ais minister van marine ad interim het beheer van het departement van imarine overgenomen van -den afgetreden minister oir. Bijle- veld, welke laatste daarna de vlag- en 'hoofdofficieren, benevens de afdee- iingschefs van 'het departement in de gelegenheid stelde afscheid van hem te nemen. Op hetzelfde uur nam minister Ruys de Beerenbrouck, a'ls interimair mi nister van oorlog, de portefeuille over van den af,geleden minister j'hr. Alting von Geusau en deed daarna alle hoof den van afdeelingen en van zelfstan dige bureaux van Ihet ministerie van oorlog aan zich voorstellen. Neftierüand en België. De redacteur te Brussel van „de Maasbode" seint d.d. 5 dezer Staatsminister Seigers, de eerste Belgische gedelegeerde bij de Neder- landsch-Belgiscbe onderhandelingen, 'heeft hedenmorgen aan verschillende ministers imededeeling gedaan over de besprekingen te Parijs- In den 'namiddag 'werd daarop onder voorzitterschap van den Koning een ministerraad 'gehouden, waarbij langen tijd gesproken werd over de voorwaar den van de overeenkomst met Neder land, allsmed'e over de onderhandelin gen van Engeland' en Frankrijk. De „Soir" wisjt nog vóór den minis terraad te melden, 'dat België den tekst van de 'overeenkomst wvet Nederland niet zooals die door den Raad van Veertien was opgesteld, zou teekenen, wijl deze o,p geen enkel punt voldoe ning geeft aan België. De „Soir" schrijft natuurlijk, wat het blad gaarne zou wenschcn, maar zelfs de „Nation Bellge" noemt dij bericht niet in overeenstemming met de waar heid'. Laatstgenoemd blad' is echter ook van oordeel dat 'het bericht uit Neder land, volgens hetwelk België zoo maar zonder meer zal teekenen, voorbarig is. De onderhandelingen zullen gelijk we reeds meldden, 12 Januari hervat worden. De beer Segers zal a.s. Zaterdag naar iParijs vertrekken, terwijl de tweede Belgische gedelegeerde, de heer Orts niet aan de eindibesprekin- gen zal kunnen deelnemen, daar hij wegens zieikte het bed moet houden. De „Nation .Beige" heeft vandaag een kort onderhoud gehad met staats minister Segers, die verklaarde te ho pen, dat een nieuwe phase der onder handelingen een bevredigende oplos sing voor België brengen zal. De ex-keizer. Aan de Haagsche correspondentie 38) Oorspronkelijke Roman. Neen, niemendal. De gravin stelde vervolgens een menigte vragen naar Glaversbeim, die Magnus verstrooid beantwoordde. Zijn gedachten waren. bij. Moderta. Waarom was zij bem ontvlucht Want zij had ihem moeten gezien hebben En was zij; werkelijk naar Schonau Het bet 'ham niet met must en weldra stondibiijiotp, voorgevend, de intusschen ingekomen post te gaan inzien. In ip'liaats daarvan liep Ihij in den tuin rond en zocht naar Moderta. Hoe lan ger Ihiiji zocht, des te grooter werd een stil verlangen naar ih/aar smal gezichtje met de ernstige, donkere oogenL Al 'had zij .nog niet beslist, in (hiaar oogen zou hij lezen, zoo verbeeldde hij zich, of... Wat ging Ihet hem eigenlijk aan Veel, zeer veel, praatte hij zich- •zellve voor, want 'voor ,ik dat weet, kan Sik graaf Wi.rbna geen voldoend ant woord geven, 'kan ik niet beslissen tusschen iRettene.gg en Glaversheim. Eeni tuinarbeider dien bij toevallig trof, deelde hem mede, -dat de juffrouw een half uurtje geleden haastig die tuindeur achiter het Slot was uitge gaan. Dat gaf hem een steelk in de borst. Postcheque- en girodienst. Ir. het Girobesluit zijn bij Kon. be sluit de volgende wijzigingen gebracht: lo. de waarborgsom is afgeschaft 2o. de heffing van het minimum-recht van 1 per kalenderhalfjaar is verval len 3o. bedragen van postbewijzen kun nen voortaan op verzoek van den reke ninghouder kosteloos op zijn postreke ning worden bijgeschreven 4o. de geldigheidsduur van de post Vand'aar liep immers een weg naar Schonau- 'Dus toch Weliswaar splitste zich, de weg, links .ging men naar Berdstetten, rechts naar Schonau maar 'wat moest Moderta in Berttstet- fen doen Zou Ihij. haar naar Schonau volgen Waarom niet? 'Dam zag hij beiden ■toch samen en 'kon Ihij zich het beste overtuigen, hoe de zaken stonden Opval'llend Was hiet niet natuurlijk, dat ihij zijn vriend. Haraid na zijn terug- ikeer kwam opzoeken Opgewonden ,liap hij den ingeslagen weg verder af. Voor de zonnige, fraaie omgeving had Ihij ditmaal geen oog. In hein mam de onrust toe. Bitterheid en angstige spanning Steeds bitterder trof :hem toch het feiit, dat Moderta voor hem geducht, was als voor een vijand. En steeds onrustiger werd ihij bij de 'gedachte aan de zekerheid, die hij toch ■zoch.t, tide hij naliep. Al den 'tijd op Otaversheim had hij nauwelijks aan iets anders gedachit dan aan die bei- i den. Zij waren nog niet openlijk ver- i loofd, maar konden zij ihet niet .in stilte j zijn Kon ihij; he.n niet op iedere krram- .miing ivan den weg voor zich vefwach- j ten anm in arm. stralend van geluk j Bij deze geduchte kwam een razen- I de toorn ,in 'hem op en balden zich zijn vuisten, zoodaf ihij plotseling staan j bleef. Een doffe schirlk maakte zich dan verlammend van ihem meester. Wat i was dat Wat ging er in 'hem ojii van het „Berliner Tageblatt" oratlee- men wij nog, dat de keizer gewoon is geweest veel menschen te zien en dat men ook mi nog wenscht hem den druk der eenzaamheid te verlichten...- e,n misschien zoekt men zelfs daartoe naar bezoekers. In zrijn omgeving is niemand, die de wereld voldoende kent zooals ze is, tenminste zooals ze nü is. Vandaar dan ook. dat van de bezoe kers dikwijls een noodlottige invloed uitgaat 't zij, deze kwaadaardig zijn of dom. En dat behoort ook tot de ellende van den hofstaat te Anieron- gen. Men .moest noch goede vrienden uilt het afgesloten ejlanstijdpefk ont vangen, noch Ikemnas maken met per sonen, die misschien door groote na men of te gemakkelijk verstrekte aan bevelingen toegang erlangen en dan dit vertrouwen misbruiken, '1 Is van belang, dat Amerongen stil en verge ten blijft. De ex-keizer, .die zeer oud gewor den is, is geknakt. 'Het beven van zijn rechterarm en -been, dat vroeger licht merkbaar was, is zóó sterk geworden, dat het bij den eersten aanblik opvalt en nu de geheele verschijning be- 'heerscht. De keizer is dik geworden, hoewel Ihiiji zeer weinig eet. Zijn hou ding is altijd nog die van een soldaat, maar ihij, is 'kleiner geworden. 'Het is ook opvallend, dat .hij zeer langzaam spreekt, geheel in tegenstelling met vroeger. Hij wordit alleen levendig, wanneer oude herinneringen worden opgehaald, 'het verleden opduikt. Maar er wordt over geklaagd, dat vaak mid den in ee» gesprek het gezicht alle spanning verliest, tie oogen in onbe paalde ruimte -dwalen. Op zulke mo menten boezemt de keizer slechts me delijden in. De wereld, waarin 'hij het minste leeft, is de tegenwoordige. Nie mand die den keizer in Amerongen gezien heeft en voor betrouwbare in drukken vatbaar is, twijfelt eraan, dat deze man, die geestelijk uit elkaar ge reten is en er pihysiak die kentec'kenen van draagt, geen werkelijke rol meer, in welken vorm dan ook, spelen zal. De voorbereidingen, die woor de verhuizing naar 'het Huis Doorn ge maakt worden, maken niet den indruk dat de keizer zij'n verblijf in Nederland als een tijdelijke episode opvat. Inte gendeel. De ikeizer spreekt er niet meer over zijn laatste dagen in Duitschiand te slijten. Dat is uit. Hij houdt Duitsch iand voor verloren. Meer dan ooit ge looft 'hij, dat bijl door ziin raadgevers en 'het geheele tand belogen, bedrogen en verlaten is. Hij. laat geen: gelegen heid voorbij gaan, dit in .kleinigheden te bewijzen. En tegelijk daarmee be vangt hem een enorm groot wantrou wen. Alle personen, die het kasteel te Amerongen betreden moeten een kaart too-nen, waarvan het eerste gedeelte wordt afgescheurd bij 'het binnenko men en het tweede gedeelte bij het vertrek. De keizer is geïnterneerd, in de uitvoering daarvan zijn de 'Hollan ders niet onverbiddelijk, maar natuur lijk scherp. cheque is verlengd tot 14 dagen na dag- teekening 5o. rekeninghouders, tevens inleggers bij de Rijkspostspaarbank kunnen gel den van hun postrekening doen over schrijven op een postspaarbankboekje en omgekeerd. Als een inlegger van de Rijkspost spaarbank van zijn spaarbanktegoed wenscht te doen overschrijven op een postrekening, dan zendt hij aan den di recteur van de Rijkspostspaarbank een verzoek daartoe, mèt zijn spaarbank boekje. Wenscht een rekeninghouder een be drag van zijn postrekening te doen af schrijven en dit in een spaarbankboekje te doen bijschrijven, dan zendt hij liet boekje aan den directeur van het post kantoor waar zijn postrekening berust, met een ingevuld girobiljet voor de postrekening van den directeur. Herinnerd wordt, dat alle stukken in den cheque en girodienst vrij van zegel zijn. Voor voldaanteekening op cheques is dus een plakzegel niet noodig. Het recht voor stortingen is niet ver anderd, het bedraagt nog 3 cent voor lokaal, 5 cent voor interlocaal verkeer, ongeacht de grootte van het bedrag. Er worden postcredietbrieven uitge geven. Maximum ƒ6000. Zij zijn geldig gedurende één jaar na den dag van af gifte. Een rekeninghouder kan een of meer postcredietbrieven aanvragen, te stellen op zijn naam of op naam van door hem op te geven personen. (Alleen natuur lijke personen.) De rekeninghouder, die een postcre- dietbrief wenscht, gireert het bedrag van den brief met 60 cent kosten per brief, op de postrekening no. 19100 te 's-Gravenhage ten name van het „Be stuur van den post-cheque en giro dienst, afdeeiing postcredietbrieven". Op vertoon van den credietbrief kan hij, op wiens naam de brief staat (de titularis), op alle post-, bij- en hulp- postkantoren geld opnemen in bedra gen van 'tien gulden of veelvouden daarvan, tot een maximum van ƒ500 per keer, mits niet meer dan het saldo. •Betaling van gelden op den post- credietbrief geschiedt alleen nadat de identiteit van den houder aan den post ambtenaar voldoende is bewezen. Een postcredietbrief kan niet aan een ander worden overgedragen. Betaling daarop geschiedt alleen aan hem, te wiens name hij gesteld is. Verhooging van de pansipenan. Het afdeelingsonderzoek der Twee de Kamer van liet wetsontwerp tot ver hooging van de pensioenen heeft aan leiding gegeven tot o.m. de volgende beschouwingen en opmerkingen Verscheidene leden achtten de voor gestelde verhooging van de pensioenen onvoldoende. Andere leden stelden de vraag of ten aanzien van de thans bestaande pen sioenen in de nieuwe pensioenwetten opnieuw voorschriften zullen worden gegeven. Mocht dit laatste het geval zijn en is de voorgestelde verhooging dus tijdelijk, dan zou met een verhoo ging van 20 als voortzetting van den tot nu toe gegeven duurtebijslag wei kunnen worden volstaan. Sommige leden wenschten een ver hooging van 50 voor hen, die onder de oude loon- en salarisregeling wer den gepensionneerd, onder vaststelling van een grens, waarboven geen ver hooging zal worden toegekend. Enkele leden waren van meening, dat ais basis voor de pensioenverhooging Vóór bij daarover zekerheid' kreeg, schrikte (liet geluid van een zachte stem hem op, komende van terzijde achter struikgewas. Het was Moderta's stem. Hij, met wiera zij sprak. Ikon slechts 'Haraid zijn, dien zij in het bosch getroffen had Misschien was het zelfs een afspraakje en was zij in 't geheel niet voor liem gevlucht, .maar had zij zich plotseling herinnerd, dat Haraid wachtte Terug natuurlijk. .Hen niet storen Weg hoe smelter des te beter, hij wist nu genoeg. Toch bleef 'hij. roer loos staan en staarde .naar het struik gewas ails was 'hij aan den grond vast- geworteld. Plotseling dreef iets hem vooruit, het struikgewas in. Na een. ,paar passera bleef 'hij weder om staan, als gebannen door het liefe lijk itooneeltje, dat zich aan 'hem bood. Ja, het was Moderta. Doch niet met Haraid, maar met een aantal meisjes, die in een' Ihalven .cirkel o.m (hiaar op den imet mos .bedeiloten grond zaten. Haar fijne, Ikileine 'handen v.toch.ten kransjes wit Wolkjes en andere bloemen .welke ze den .kinderen dan opzette, terwijl! deze met van inspanning roode wangen Ibezig waren aan een Vlecht werk van grashalmen- Menigmaal onderbrak Moderta haar vertellen, ram een der kinderen te helpen. Z'oo iinoct je doen, zie je wel, kleintje Wat (kllonlk 'haar stem teer en zacht. A'ls klo'kik'en'gezang. En haar treurige moet worden genomen het verschil tus schen het pensioen, berekend naar de vroegere loonen en salarissen, en het pensioen, berekend naar de loonen en salarissen, welke met ingang van 1 Ja nuari 1920 voor dezelfde ot gelijksoor tige betrekkingen zullen worden toege kend. Sommige leden bepleitten opneming in het ontwerp van een bepaling, waar bij de minimum verhooging op 100 wordt gesteld. Van verschillende zijden werd er op gewezen, dat in eik geval voor geen enkelen gepensionneerde de toe te ken nen verhooging lager zal mogen zijn dan het bedrag, dat hij thans aan duurtebijslag ontvangt. De vraag werd gesteld, waarom ook niet de gepensionneerde gemeente ambtenaren en weduwen van gemeen te-ambtenaren voor pensioenverhoo ging in aanmerking werden gebracht. Admiraal tem Bosch. in verband met het bericht omtrent het aan den oud-vice-admiraaj P. ten Bosch op diens verzoek met imgang van I Januari 1920 verleend eervol ontslag ais lid van den. Raad van State, wordt raog ais merk waardige bijzonderheid 'medegedeeld dat de lieer Ten Bosch, met een korte tusschen- pooze als gepensioneerd vice-admiraal, gedurende 70 jaar onafgebroken in 's lands dienst ge'weest is. Zijne Exc. werd toch 'bij., 's konings besluit van 4 September 1849 benoemd tot adelborst op het Koninklijk Instituut voor de marine te Medemblik. Een veldprediker over zijn ervaring. Op den Nieuwjaarsmorgen heeft dr. F. S. Knipsheer te Zaltbommel, gewe zen veldprediker, bij zijn terugkeer tot de gemeente, na de leerrede, een toe spraak gehouden, waarin hij getuigde van den zegen op zijn arbeid, het laat ste jaar met nog maar enkele ambtge- nooten van zeer uiteenloopende begin selen verricht. „Wij vonden zóó zeld zame waardeering dat aan de geestelij ke verzorging van het leger, -in oorlogs tijd begonnen, ook in vredestijd zal worden, gearbeid door de kerkgenoot schappen, onder medewerking van Staatswege. Hoe zou ik vergeten de geregelde samenkomsten in de kazer nes, overal om de veertien dagen, dag in dag uit verzorgd, in het Oostelijk deel van ons land, van het Noorden tot aan de grenzen van Limburg, telkens weer met een ontroerend aandachtig, meestal over-talrijk gehoor. Hoe de blijdschap en de dankbaarheid van'zeer velen, omdat alzoo, tot verbazing voor al van recruten in den veelal zwaren maar toch noodzakelijken diensttijd, onvergetelijke uren werden doorge bracht met het zingen van psalmen en gezangen (psalmen vooral), met het kweeken van bijbelsch-godsdienstige gedachten, met een dankzegging aan het einde, steeds eerbiedig aange hoord. Menig gesprek toonde mij dat ik waarlijk harten getroffen, vertroost, bemoedigd heb, meer dan mij ooit be kend zal worden. Waar zou het einde zijn als ik ge waagde van de dankbaarheid voor de ruime lectuurverspreiding waartoe ik met de hulp van velen in staat was, da gelijks de honderden vereelte soldaten- handen vullend van de dankbaarheid voor de bezoeken, vooral de geregelde in hospitalen en provoosthuizen (waar bijvoorbeeld eens een Nieuw-Testa- mentje van onder de houten legerstede oogen, die den liaatsten tijd' zulk een onrust hadden, verraden, schitterden ais sterren. Hij had Kaar nooit zoo gezien. Zoo künderlijik Wij, zoo lieflijk tevens. Diep ademhalend zag Ihij naar haar. De geschiedenis was uit. Zing ons een liedje voor, feeënkoningin, bedelde een der kleine meisjes en zij begon met haar zoete stem een kinderliedje te zingen, waarvan de 'kleintjes 't refrein meezongen. Plotseling mam een der kinderen zijn kransje af en drukte 'dit overmoedig op Moderta's goudbruin haar. Nu ben je werkelijk de feeën koningin, waarvan je ons verteld hebt, zei bet lachend. Feeënkoningin, herhaalde Magnus onbewust 'half luid Schrik 'spiegelde zich af in haar snel opspringende gestalte en. haar oogen openden zich groot. Bang staarde zij hem aan en al de kleinen drongen zich tegen, hiaar aan. Heb ilk je verschrikt vroeg hij, naderbij .kramend, zachies. Verlegen nam ziji den 'krans uit beur haar, en liet dezen achteloos op den grond glijden. 'Dan begon zij haastig te spre ken lm haar zenuwachtigheid. Van de kinderen, dat o;p Schonau het school lokaal geverfd werd en zij daarom bier in de vrije natuur les gaf. Dat zij zoo veel van de kinderen hield en een diploma voor tuinieren wilde balen en j de gravin zoo dankbaar was, dart zij i goed had gevonden, dat zij zoolang de i kinderen bezig 'hield, tot er een nieuwe werd te voorschijn gehaald) van de orgelconcerten in de groote kerken met aller medewerking georganiseerd en door honderden en honderden onder eerbiedige stilte bijgewoond van liet verheffende en bezielende oogenbiik toen eens aan het einde allen opston den om het Wilhelmus met het orgel mede te zingen." Vrouwen naar de stefcnbus. De gemeente Maastricht is door an nexatie van naburige dorpen vergroot tot een gemeente van 55000 inwoners en heeft een oppervlakte van 3000 H.A. Den 17 Mei zal nu de verkiezing plaats hebben voor den nieuwen ge meenteraad van groot-Maastricht. De vrouwen zuilen dan voor het eerst van haar stemrecht gebruik maken. De Nietnv jaarsweiisch te Amsterdam. In den Stadsschouwburg te Amster dam is de gebruikelijke Nieuwjaars- wensch uitgesproken. Thomasvaer en Pieternel hadden het over den vrede. Duitschiand ligt neergesmeten. Oosten rijk aan stukken gereten en Weenen, de stad eens van vreugde en van licht, half kerkhof en half idiotengesticht. Een lichtsprankje in al deze duisternis, is de vaderlandsche weldadigheid, waar Thomas en Pieternel den mond vol van hebben. Zij houden er ook meeningen op na over de koninklijke reis naar In- dië, en laten vervolgens hun gedachten gaan langs burgerwacht en landstorm, revolutie, vrouwenkiesrecht, de gemeen teschoenen, Invaliditeitsverzekering, de zware belastingen, achturendag en de zingende Kamer. Acht uur, acht uur, onz' arbeidsduur. Zoo zongen de socialisten vol vuur, Kleerkoper baryton, Schaper tenoor, Duymaer v, Twist werd razend daardoor En overstemde hem met zijn getrouwen. Door 'n daverend „Wilhelmus van' Nassauwen". Eenmaal in de politiek beland, ko men de beide gevallen ministers aan de beurt. Die van marine heeft een mooie kans gemist. Had hij zijn kruisers maar afgebouwd. Ze hier naar Amsterdam gesjouwd, Ze in de Sarphatikade gestuurd, En dan voofdeelig ais „woonschip" verhuurd Ten slotte wordt hulde gebracht aan de Vorstelijke Familie en den burge meester. P i e t e r n el Ook hun, die op het volksvertrouwen. Hun machtige positie bouwen, Van Rijksbestuurders, Landsregeerders, Staatsgelden- en bezitbeheerders, Hun brengen wij uit naam der natie. Onze Nieuwjaarsfelicitatie. Thomasvaer: Weinig praten, kort beraden, Minder woorden en meer daden, Korte zittingen, snelle besluiten, Rust van binnen en kracht naar buiten. Ziet, dit alles wenschen wij graag. Voor de „Heeren in Den Haag". De artistenstakirig. De voorstelling in den stads schouwburg te Amsterdam is gisteren avond -niet door kunnen gaan. Ooik 'in den Holland,schen schouw burg en bet RozertBheaiter (kon niet ge speeld worden. Te 's Graverihage werd in Bief 'the ater Verkade een zeer slecht bezochte voorstelling gegeven imet een onvolle dige bezetting. KUavKO&KBm juffrouw kwam. En dat dit nvagr een paar leerlingen waren, tiie zij toevallig getroffen 'had en mee naar hier geno men. bad Zij wist nauwelijks wat zij- zei de, zoo verward Was zij nog altijd over zijn plotselinge komst- En ook hij hoorde maar de helft van baar woor den. Het was hem plotseling zoo vrij te .moe. Twee dingen, had hij toch (be grepen Zij wilde eera cursus voor tui- niei„ter volgen om les te geven aan buitenikinderen en 'haar herhaald be zoek aam Schonau gold alleen de kin deren, niet Haraid. Een overmoedige stemming imaakte zich eensklaps van hem meester. Hij streelde de Monde en bruine kopjes der 'kleinen, die 'hem raag altijd wan trouwend aanzagen, en verdeelde ten slotte wat centen onder ben. .Wees maar niet bang voor me. iboor. lik toe iulie niets, lik ben :zoo -opgeruimd te moe daar, Ikoo.p daar liwaar waf leklkers voor. Je feeënkonin gin moet met mij naar huis, anders krijgen wij niets imeer te eten. Zwijgend liepen beiden, dam door het dichte woud over den door het imos tot een tapijt geworden grond1. Overat bloeiden bloemen, gonsden bijen, vlo gen kevertjes rond era in de zomersche warmte mengde zich de geur van bars. Magnus 'genoot dat alles alls .in een droom jjtee'ds weer trof zij'n 'blik het lieve meisjes,profiel naast hem, als de „belichaamde potsie" vond Ihiji (Wordit venvolgd.)

Vlissingse Courant | 1920 | | pagina 1