EVELIJ N. MAAKDAG 5 JANUARI. "iHmeëntëbestuur BINNENLAND FEUILLETON Mo, 3 58e Jlaaai-gsarsgl Ï920® VLISSINOSCHE COURANT ^fasSmSm&M ADVERTENTIE-PRIJS Van 1—4 regels: ƒ1.— voor iedere regel meer 24 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 48 cent per regel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen van 15 regels 50 centiedere regel meer 12 cent, bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels l.aa, iedere regel meer 24 cent. ABONNEMENTS-PR1JS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren f2— per drie maanden. Franco doSrhét geheel? rijk: 2.30 Week-abon- nementen T 15 cent. Afzonderlijke nummers 4 cent. BEKENDMAKING. Kamers van Arbeid voor de Metaalbewer king en voor de Bouwbedrijven te Vlissingen. Burg. en Weth. van Vlissingen, gelet op art. 11 van het kiesreglement voor de Ka mers van Arbeid herinneren de hoofden of de bestuurders van de bedrijven, vertegenwoordigd in de Kamers van Arbeid voor de Metaalbewer king en de Bouwbedrijven aan hunne ver plichtingen, om vóór 15 Januari e.k. een lijst of zoo noodig lijsten op te maken van de namen en de voornamen der mannelijke en vrouwelijke personen, die in hun bedrijf binnen het gebied der Kamers van Arbeid als patroons of in hun dienst als werklie den werkzaam zijn geweest gedurende het laatstverloopen kalenderjaar, waarvoor wat het bouwvak en aardewerkersbedrijf be treft het laatste tijdperk van 7 maanden en wat het laden en lossen van schepen be treft, het laatste tijdvak van 6 maanden, dat in die bedrijven gewerkt is, geldt en om die lijst of lijsten vóór 15 Januari e.k. te zenden aan Burgemeester en Wet houders of in te leveren ten Raadhuize (Griffie). Zij, die gedurende het laatstverloopen kalenderjaar of wat het bouwvak en aarde werkersbedrijf betreft, gedurende het laat ste tijdvak van 7 maanden er wat het la den en lossen van schepen betreft gedu rende het laatste tijdvak van 6 maanden, dat in die bedrijven gewerkt is, niet in het bedrijf van hetzelfde hoofd of denzelfden bestuurder werkzaam zijn geweest en die aanspraak kunnen maken om op eene kie zerslijst voor de Kamers van Arbeid ge plaatst te worden, worden er voorts aan herinnerd, dat zij daarvan vóór 15 Januari e.k. aangifte kunnen doen bij Burgemees ter en Wethouders voornoemd. De formulieren der lijsten en aangiften zijn vanaf heden ter gemeente-secretarie (Griffie) kosteloos verkrijgbaar. Vlissingen, 5 Januari 1920. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. De crisis aan marine en oorlog- •De 'minister van otonlog, jhr. Alting von Geusau, nam Zaterdag afscheid van iverscWilleride 'Opperoffkieren van liet garnizoen te 's öravenhiage. Ook nam (hij afscheid van toe Ihoofd'en der afdeefiingen van Ihet departement van oorlog. De overdracht van: ide portefeuilles van 'marine en van oorlog aan de be noemde interimaire rrtimisters heeft heiden pilaats gehad. NijderlaiKi en België. De redacteur van. „de Maasbode" te Brussel» seint id.'di 3 Jam,: Naar wij vernemen werd' in den heiden gehouden ministerraad o.m. de kwestie besproken van de Duitsche 37) Oorspronkelijke Roman. Langzamerhand werd) aij kalmer. Er moest toch een uitweg rijn or.it den afschuwelijker) toestand, 'waarin» zij •gekomen was. Een middel, om dien dwaas tot bedaren te brengen Lang peinsde ze, doch niets schoot .haar te binnen. Intuisschen acht da gen 'waren een lange tijd». Een goede gedachte zou wel in haar opkomen. Als Moderta haar vandaag maar niet gezien ihad»Wat zou zij zeggen, als dezie haar vroeg, waarom, zij niiet" raar Friédau was gegaan Bah had Modarta dan .het recht zicih met htaar aangelegenheden te be moeien Zij moest 'he,t eeens pro-bee- ■re,n, d»ie dwaze kleine Die zou ze het grondig afleerem eens en voo»r altijd. XX. Moderta viroeg .echter niets. Haar groote, schuwe kin'dero'oigen vervolg den ;liiaia»r auste-r en in haar houding lag iets van stil 'gadeslaan. Sinds Mag- ,nuis weg »was, bleef zij veel, meer op .Rettenegg. Het schoollokaal op Soho- nau werld' schoongemaakt en het vele wandelen hadilhlaar vermoeid, zeide zij. Do'Ch Eveilijn, dlie .haar nu eens hier, dlan weer daar ontmoette, dacht Mij' bedrieg je niet. je helbt ver denking en bespiormeert mij. Ga je schepen, welke door die Belgische autoriteiten Sn het bezette gebied» in beslag zijn genomen. Er werd beraad slaagd over het vraagstuk betreffende het venVoer dezer schepen langs de Nederlandsche Waterwegen raar Bel gië. Zijn iwij goed ingelicht, dan zal de Belgische regeering Sn deze stappen doen bijl die 'Nederlandsche regeering. Zoóals men weet, werden eenige maartden geleden enkele dezer schepen in Nederland1 aangehouden. Waar nog vele uit Duitschiland tiaar België te vervoeren rijm, wenschjt men, teneinde moeilijkheden en oponthoud te voorko men, in deze in overleg te treden. De nieiuwte Zondagswet. Bij» de algemeene beschouwingen over de Staatsbegroofing heeft de re geering medegedeeld, dat door een interdepartementale commissie vóór 1 Januari 1920 »het ontwerp eerier nieuwe Zondagswet zou worden aangeboden. Naar 'wordit gemeld; is thans zoodanig ontwerp door deze commissie bij de regeering ingediend. Gedeeltelijke harzifening van de Leerplichtwet. In een nota maar .aanleiding van het Verslag, betreffenldie het wetsontwerp tot gedeeltelijke herziening van de Leerplichtwet, verklaart de minister van onderwijs, kunsten en wetenschap pen, dat Ihij het met de commissie van rapporteurs zeer gewenschtt zou ach ten, ld at liet ontwerp tot 'wijziging en aanviuiiting van 'de Lager Onderwijs wet vóór het onderhavige ontwerp In mondelinge behandeling zou komen. De imliini'ster koestert geen vrees, dat ook bij. de reorganisatie van het schooltoezicht, zooats deze in het on derwerp der Lacer Ortderwijiswet »is vervat, de controle op de naleving van den leerplicht wiet 'voldoende tot haar recht zou kunnen komen. De ex-keizer. Men kan het „N. v. d. D." moeilijk beschuldigen van heethoofdigheid of van belust te zijn op sensatie. Integen deel. Dit blad heeft altijd bekend ge staan als zeer kalm en bezadigd in zijn oordeel, wars van alles wat naar op hitsing zweemt. De artikelen welke door den hoofd-redacteur dan ook geduren de den oorlog dagelijks werden ge schreven, muntten dan ook altijd uit door een heldere, onpartijdige uiteen zetting van den toestand. Het blad wijdt thans een artikel aan den ex-keizer en Kautsky's onthullin gen en het komt tot de conclusie dat keizer Wilhelm een der voornaamste schuldigen is aan het uitbreken van den oorlog. Daarom wordt liet aldus le zen wij verder, in het licht der nu bekend geworden feiten onduldbaar dat de man, tot wiens handelingen en ver zuim stroomen bloeds en tranen herleid kunnen worden, met meewarig beklag, ja met eerbied en huldebetoon, nog lan ger zou worden gelijkgesteld met ver volgde hervormers of onfortuinlijke po litici, voor wie Nederland steeds, tot zijn eer, een toevluchtsoord is geweest. Het ,,N. v. d. D." eindigt zijn be schouwing aldus Naar onze meeninge zou de ex-kei zer, tenzij hij, na een dertienmaandsch verblijf, vrijwillig ons te gastvrij grond gebied verlaat wat de beste oplos sing ware desverlangd uitgeleverd moeten worden aan een behoorlijk saamgestelde rechtbank, alle waarbor- gang imaar. Ailsof Evelijn geen» andere, zwaardere zorgen had'. De ktoor Gottorb gestelde termijn schoot stedöis meer op. En hoe gewoon zij zi»ch uiterlijk ook voordeed, inner lijk was zij lang niet gerust. Als Got torb zijn bedreiging eens ten uitvoer bracht 1 Wanneer hij'zich tot Magnus wendde, dan was alles uit, daaraan viel niet te twijfelen. Ja, als hij haar nog lief Ihad gehad, zo'oate vroeger, misschien maar Evelijn voelde wel, dlat ihet tlhans heel anders was geworden- Neen; het ergste moest Worden voorkomen. Maar hóe? .Zij peinsde dag en nacht en eindelijk: viel haar een uitweg in. Ja, zoo kon het misschien. Zij wilde Gottorb schrij'ven, dat .zij Magnus op recht Hef ih,a:d en dat zijn verlies haar liet harte zon breken. Het k'waim er maar op aan, om haar woorden ovehtuiiigende Joracbt te ge ven. Maar dat zou tear wel gelukken. Zij» was altijd een meesteres in het birievenSc'hrijven geweest.. En wat zij, tegenover hem nooit over de lippen had. kunnen 'krijgen, dat viel gemakkelijk te -schrijven Zoo schreef 'zij- op 'den morgen van den achtsten diag een rijpelijk over dachten (brief en was bijna zelf ge roerd, 'toen zij' dezen nog eens nalas. Hij was .getokt, een waar meesterstuk, dat ongetwijfeld d'oel zou treffen. Zij snelde naar den stal en liet „Bessie" zaldiélen. Zij wélde naar Kitty Wfibers, die hiaar een U'itru>od5»ging had gen opleverend dat den beklaagde recht geschieden zal. Nu hebben we intusschen nog niet vernomen dat zulk een gerechtshof, saamgesteld ten genoege van de Neder landsche regeering (want op haar, als onvrijwillige gastvrouw, rust ten deze de plicht der beoordeeling), zich met het geval van den ex-keizer zal bezig houden, Wèl deed onlangs in de pers een ,,Matin"-bericht de ronde, waarin aan 't slot de meening wordt uitgespro ken „Het hangt nu maar af van den vorm, waarin de geallieerden hun eisch tot uitlevering van den gewezen keizer zullen kleeden. Indien deze „energiek" is, zal Holland er wel niet toe te bren gen zijn, Wilhelm uit te leveren, maar kan Wilhelm genoopt worden, zichzelf over te leveren óf te vluchten." Of er op dit laatste veel kans is, kun nen wij niet beoordeelen. Met het eerste lid der conclusie gaan wij gaarne mee. De Nederlandsche regeering heeft, dunkt ons, den plicht, den ex-keizer over te leveren aan een rechtbank welke dien naam volgens moderne opvattin gen verdient, maar geen rechtschapen Nederlander denkt er aan, den vluchte ling die binnen onze grenzen vertoeft hij moge dan nog zoo schuldig zijn over te leveren aan de wraak zijner vijanden. De Haagsche correspondent van het „Berliner Tageblatf' heeft deu ex- keizer lin Aimerongen -opgezocht Hij schrijft over aijn bezoek o.m. Het is Iboegerraanild) 'niet waar, dat men in Ameirongen nog hoop voedt of optimistisch gestemd zou zijn. De kei zer is zeer oud. geworden dn zijn le venskracht is 'geknakt, »maar zijn hou ding is n'og altijd als van een soldaat. Meer dan ooit gelooft de keizer door zijn raadgevers en 'het geheele land belogen, bedbogen en verlaten te zijn. Men rekent erop, later den familie- lering van den keizer invet nog eenige leden uit je breiden. De (kroonprins echter zal, niettegenstaande (hij zich slechts met uiterst bekrompen omstan digheden irooet tevreden stellen, zich niet voor goed 'bij, Ben keizer voegen, waar in Wiefingeffi blijven. De keizerin is betrekkelijk weer geheel (hersteld. De passie-kwestie. Naar aanleiding van het bij den Raad van Zaandam ingekomen schrijven be treffende de tusschenkomst van den heer Duys bij den consul-generaal van Engeland te Rotterdam om een pas visum te krijgen voor een Amsterdam- sclien tooneelspeler, onder voorgeven, dat deze heer naar Engeland ging om daar te onderhandelen met de firma West over leveringen aan de gasfabriek van Zaandam, geeft de heer Duys de volgende mededeeling Wij hadden een zaak loopen met de firma West, die maar niet op wilde schieten, ondanks de correspondentie, die daaraan was besteed, toen juist in die dagen bedoelde tooneelspeler mijn bemiddeling verzocht om 'n pas te ver krijgen voor Engeland. Ik herinnerde mij bij dit bezoek ineens de zaak-West en meende nu twee vliegen in één klap te kunnen slaan. Omdat ik wist, dat bedoelde tooneelspeler, dien ik zeer goed kende, vroeger in zaken en langen tijd in Engeland in betrekking was ge weest, verklaarde ik mij bereid hem ten dienste te zijn, indien hij op zijn beurt genegen was, voor het gemeentebestuur van Zaandam te trachten, de zaak met de Engelsche firma tot een goed einde gezonden. Ondehweg lleoin zij dan wel een bode voor den brief vinden. Je ziet er vanmorgen merkwaar dig yroctlijk pit, zeilde ö»e giravin, (toen Evelijn haar goeden dag zegde. Heb je, misschien een brief van Magnus gekregen' Neen, mama. Het is zuillk mooi weer en i,k voel me zoo opgewekt Zij rekte (hiaar slanke 'gestalte en glim lachte. Hét was waar. 'Het was, alsof een last vae ihaar was afgevallen, sinds zij den brief had geschreven, die alles tot een goed einde zou brengen. Daar trof hiaar een bllik van Moderta angstig, bang vragend. Vanwaar deze plotselinge opge- wekïhciitf iBen je zoo vroolijk omdat hij weg is Of Evelij/n's oogen (beantwoordden deze stomme vraag wet girooten overmoed- 'Ilk denk, dat Magnus wel gauw terugkomt, diaar 'hij niéts van ziich .hbo,ren laat, zeide zij. En dan trouwen wij spoeldiig heb iik geen» reden tot vroolijklheid Zeker, lief .kind, knikte de gravin en tiiikte hiaar op die wang. Pas maar op, diat je geen ongelluk krijgt op je ritten:. Met „Bessie", mama Ben lam is er niets bij. Evelijn druikte aan vlluichltigen kus op haar moader's voorhoofd, knikte Mo derta toe en ging 'heen. Mto'denta is+aande tear na. Dan trouwen» .wij spoedig De woorden klonken ihaar schril in de te brengen, op welk denkbeeld bedoelde heer gaarne inging. De betrokken too neelspeler was wellicht op deze wijze geholpen, terwijl het gemeentebestuur daardoor kans had, zonder eenige gel delijke opoffering want hij zou zijn bemiddeling zonder eenige vergoeding verrichten op een bevredigende af wikkeling met de zaak-West. Een tijd om te weenen. in een artikel, getiteld „Een tijd om te weenen", geeft „de Standaard" een overzicht over 1919. Het anti-rev. hoofdorgaan zegt daarin o.a. het vol gende Indien eenig jaar bij zijn uitgang heeft geroepen om troost in ellende, om opbreuring in smart, om hulp in be nauwdheid, om erbarmen van den Goe- dertierene over het leed der mensch- heid dan is het wel het jaar des Heeren 1919. Misschien is er, sinds God Al machtig de eerste wereld door een Zondvloed verdierf, nimmer een tijd geweest, dat de oordeelen en gerichten Gods zoo zwaar over de volkeren zijn heengegaan, als in onze dagen... nooit heeft de Europeesche beschaving zulke schokken te doorstaan gehad, en nooit is in die mate gebleken, hoe voos, boe innerlijk verrot haar grondslagen zijn. Een tijd om te weenen een tijd om te kermenHet beeld van den anti- Christ begint zich al scherper af te tee kenen. En hoe langer hoe duidelijker blijkt, dat het Beest uit den afgrond op komt, om zijn mond te openen tot las tering tegen God en den heiligen krijg aan te doen. De geest van autocratie is bij lange na nog niet uitgestorven in de wereld. Er heerscht in wijden kring een wanhoopsgevoel, alsof alleen een dicta tor de wereld nog redden kan. Een man met „d'ijzeren arm eens heerschers". die zich om de stem des volks weinig of niet bekommert en desnoods met mili tair geweld er in slagen zal, om den geest van verzet te onderdrukken... Het Europeesch-atheïstisch en Azia- tisch-Demonische Bolsjewisme in den uitgebreidsten zin staan aan de in gangspoorten van den nieuwen tijd en verlangen gebiedend toegang. De groo te, de beslissende strijd komt nog. Het Nederlandsche stoomschip „N icö Ia as" op dan mijn geloopen en gezonken. Het Nederila.nd'sche stoomschip „Ni colaas", op 'weg van Gothenburg naar Amsterdam is ter hoogte van Doggers- toamk Noord) op een imijm geloopen en gezonken. Een ideel der bemanning is ite Riinlkjobing gelanid. Omtrent het lo,[ 'der overigen is nog niets bekend (Het stoomschip „Nicolaas" groot 110) (bruto en. 683 netto tons is in 1903 gebouwd en belkoorde aan ,de Mi}, tot Exploit, van bet s.s. ..Nicolaas". dir. N. V. W. H. Berghuys' Kolenhandel, te Amsterdam.) Scïieieipvaartbeweging. Van 1 tot 3 Januari 1920 zijn 'den Nieuwen Waterweg 'binnenkomen 37 schepen (14 Nederlandsche, 9 Engel sche, 2 Amerikaansobe, 1 Zweedsch, 2 Nioorsche, 2 Fransche.l Braziliaanse!), 1 Belgisch, 1 Jaipanisoh en 4 Duitsohe), waarvan 1 stoomlhopper. Hiervan wa ren bestemt! voor Rotterdam 34, voor Sliedrecht 1 en voor 'Hoek van Hol land 2. In hetzelfde tijdperk van 1919 kwa men ibinineni18 (schepen, Waarvan 2 vreemde sleepbooten en 4 imarine- oorerv en drukten op baa,r borst ate' een knellenden last Waarom ben ik idan niet blij, diachit zij onrustig, nu het toch zijn 'geluk geldlt en heden ivoor h»et eerst iin haar oogen iets als liefdie gloorde Juffrouw bosenstteio was bezig een paar brieven te leizen. Denk eens, wendde zii zich blij tot Modeinta, Lotta schrijft, dat Bertie iz/oo'n mooi resultaat heef bereikt. Zij 'gevoelt zich zoo gélukkig. Zijn verf- istofuitvi.ndSng baant overal, opzien en iwioadt luier in een (vakblad dat zij bij dien blrief instuurt, ernstig besproken. iZij .reikte M'oderta het blad toe, dat ide-ze mechanisch aannaai en begon te lezen. Dat ktoet me werkelijk plezier ivoor de kleine, zeide de gravin harte lijk. Zeker zal Ihet nu ook wel niet tot •uitertiilke erkentelijkheid blijven. Neen», L'oitta schrijft, dat er pa tent op 'Zijn luliitvimdiiwg is genomen en dat Beetle al een paar voorldeelige aanbiedingen heefj ontvangen. Dat is mio-oi. Ik ®un hef ihu-n van hairtc. Dan ibdhoeft bet trouwen niet lang imeer uitgesteld' te worden. Neen, zii zijn reeds druk bezig imet de voorbereiding, g-Mimiladhte juf frouw Ltosensfein. M'oderta ha-di maar half geluisterd. Drdomeirig isteairde zij o-ver Ide courant ,w>or zich uil. Nog drukte het h:aar als een steen Dan iiroiuiwen 'w.ïji spoedig Ja. Dan was hij gelliuikfk/ig. Zij, echter, Moderta, ,zou dan niets meer van hem hooren, mobit jneer vaaruigen» Hietvan warén bestemd Motor Rotterdam 13, voor Schiedam 2 en voor Hoek van Hotlaotdi 3. Rotterdam em Antwenjpen. Geldiuirende de maartd' December kwamen te Antwerpen binnen 465 stoom- en zeilschepen 'irihoudende 636.848 tons. Wij laten hieronder een vergelijken den sta-at voUgen» van >de bavenlbewe- ging van Rotterdam en Anltwerpem Rottendam Antwerpen 1919 Schepen1 n.r. f schep. n. r. t. Jan. 214 379-505 95 164.333 Febr. 208 216.209 -160 244.251 Maart 304 302.595 289 368.396 April 381 395.077 350 415.130 Mei 412 455.958 485 497.601 Juni 358 424.400 479 448.961 juli 339 405.497 557 464.912 Augustus 378 459.659 548 444.839 September 413 506.998 507 511.014 October 503 558.383 442 541.079 November 454 550.735 463 563.492 December 443 554.096 465 636.848 Totaal 4407 5.209.112 4840 5.300.856 De voor Antwerpen opgegeven cij fers der netto tonnenmaat zijn die vol gens Belgische berekening. Om., (dleze gelijk te -maken met de (hier gebruikelijke berekening -moeten deze cijfers met Ï5 verminderd •worden». Gasprijzen te Rotte rjlam- Burg. ©n Weth- van Rotterdam stel len voor den prijs van het gas te ver- jhoogen tot 14 ,e.n 17 certt per M3., al .naar gelang m»en 'itvinldeir of meer dan .25 M3. per ma arid: an de zomermaan den en 30 M3. in 'de wintermaanden gebruikt. W ethoudeirscrisis in de hoofdstad De „N. iKott. Gt." heeft bij geruchte vernomen dat als'de amendementen Polhuis -ern» Wesselingjh, inzake de ver- hooging der loonen van de geimeente- .werkliiedlen welke de gemeente on geveer 1 m»i®loen iper jaar meer zullen kosten worden aangenomeji, niet alleen wethouder Wiendels (kalh.), doch ooik wethouder Wibaut hun ambt zullen neerleggen. Stads- en Provmcienieuws VLISSINGEN, 5 JANUARI. AGENDA VAN HET DISTRIBUTIE BEDRIJF DINSDAG 6 JANUARI Nonmaal margarine. Bon no. 5 is geldig van 6 tot 13 (de zer. Opplakbladen van bon no. 4 wor- .den ingewacht o»p 8 dezer. De nood te Weenen. Sirtds de vorige o»pgaaf is bij den secretaris-penningmeester van het Vl'issingsch Comité tot leniging van den nood te Weenan ingekomen Ge zamenlijk personeel en werkgever drukkerij H. Wege-ling 11.48 Christ, zangvereeniging „Hosanna", uitvoering 295.73 bus St. Joseph Ziekenhuis 26.371/2 totaal met de vorige op gaven 4009.03'/2. Hef! uitvoerend' comité van het Zeeuwsche Comité tot leniging van den nood te Weenen. heeft besloten van dé ingekomen gelden 2000 af te dragen aan 't Provinciale comité voor Plotseling stond zij» ontzet op. Daar, in die laan, d»ie niaar het kasteel leidde, .verscheen een breede mannengestalte. Hij» 1 Hij was terug Het volgend oogeribliik was zij met een verward gestamelde' verontschul diging verdwenen. Beide dames zagen elkaar vprbtuft aan. Daar werden echter reedis twee armen om de 'gravin geslagen» en klonk de stem van haar eenigen zoon Daar ben i;k weer, mama. Magnus? Jij? .Wat een verras sing Evelijn heeft dus toch gelijik ge had. Zij -vermoedde al, dat je ons spoedig met je terugkomst zou blij inaken. W.aar is Evelijr Vo»or een half uurtje is ze naar de Wellbetrs .gereden, -zei juffrouw Lo- sensteln. Wat aal haar dat spijten. Hij» zag zoekend om zich heen- En Moderta Was die net niet hier Ja. Ik Weet niet waaro-m eij plot seling ais dwaas is we'ggeioopen. De gravin glimlachte. Zij aal zich misschien plotseling herinnerd' hebben, (dat men haar op Schonan -met ongeduld verwacht. Zij is er in twee dagen all niet geweest. Magnus" trekken waren plotseling somber geworden. Nerveus streek hij over zijn haar. Zoo. Wat is er voor nieuws hier Is er iets gebeurd: in imijm afwezigheid? Niemand merkte de ongeduldige spanning in zijn oogen ibif deze vraag. (Wtordlt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1920 | | pagina 1