EVELIJ NL VRIJDAG 19 DBCEMBBR. KAMEROVERZICHT. *3m^r$imgi§£ schappij van BINNENLAND FEUILLETON Gemeenteraad, mo. 299 KSHBaaHMHBnae i! i d d e I b u r g dam. n December Ul, Mild, km. am Ken. C.iE.iS! orcl' des mnr- komen Transoori en Ei ven O VOS EENHOORN l STERHOUT; is BUITEN Nl] ven. veu VLISSINGSCHE COURANT TWEEDE KAMER. Vandaag werd liandel gedreven tus- schen den minister van oorlog en den heer Marchant over diverse posten. De laatste wil veel bezuinigen, de minister minder. Links ging met alle achttien amendementen-Marcliant mede en van rechts spijbelden nu en dan een paar. Zoo werd de post voor militaire atta chés, groot 10J4 mille, verworpen. Ze ven leden van rechts stemden mede er tegen. Een post voor meer personeel aan het departement, werd verminderd met 5000 gld. Vermindering van den post voor in specteur van de lichamelijke opvoeding met 3600 gld. (amendement-Staalman) aangenomen. Negen leden van rechts liepen over. De minister nam over een amende- ment-Marchant, om 5200 gld. te schrap pen en geen generaal-majoor tot direc teur van de artillerie te benoemen. Twee radio-ingenieurs mocht de mi nister houden. Met 39 tegen'37 stem men werd de post goedgekeurd. 16'/2 mille voor dertig élève-muzi- kanten trok de minister in toen de heer Marchant dit voorstelde. Een motie-Oud,- om geen herhalings oefeningen te houden voor de lichtin gen 1915-'9, werd onaannemelijk ver klaard. Een motie-Zadelhoff, om alsnog lo ting te houden voor deze lichtingen, werd ook verworpen, evenals de motie- Oud. Toen gingen er weer 120.500 gld. af. De fokkerij van legerpaardcn wordt stopgezet. Vervolgens werd 100.000 gld. verminderd op het bedrag der oefeningen buiten de garnizoensplaat- ten. Toen werd weer een amendement aangenomen tot schrapping van 52 mil le voor een gymnastieklokaal te Breda. Daarna weer een overgenomen van 56 mille, om geen cursus te stichten. Het verhaal wordt eentonig Weer ƒ41500 van de begrooting af om te wachten met de reorganisatie van de gyinnastiekschool. Met 43 tegen 41 stemmen werd dit amendement-Mar- chant aangenomen. Van rechts loopen over de heeren AP. Staalman, de Geer, Schokking en Weitkamp. Over den vliegdienst was met 't niet eens. De heer Marchant wilde alle pos ten schrappen, teneinde den toestand te laten, zooals die thans is. Heel dui delijk was dit alles niet. Het eind was echter, dat de minister zelf den post met 50 mille verminderde. De 'rest werd verworpen. We hadden juist het halve miliioen overschreden, toen de minister weer overnam een amendement van een half miliioen tot beperking van den motor- dienst van de commisise van rappor teurs. Over een bedrag van 1.820.000 gul den voor de munitie staakten de stem men 41 tegen 41 stemmen. Maandag herstemming. Ten slotte nog een voorstel, om 750.000 gld. te schrappen voor oefe ningterreinen, o.a. te Hilversum. De minister nam liet over. In totaal is de begrooting verminderd mét 1.710.800 gulden. Bij de vestingbegrooting stelde de lieer Ter Laan een motie voor, oin de forten te Vlissingen en Den Helder niet af te bouwen. Echter zal die motie later worden behandeld bij het kustverdedi gingsfonds. Het Westelijk bloc en Nederland. De Haagsche redacteur van „de Maasbode" schrijft Onder bovenstaand opschrift bericht Oorspronkelijke Roman. De bevreemding van eerst op zijn gelaat had plaats gemaakt onder haar praten voor een duidelijken wrevel. En toen zij eindelijk zweeg, zeide hij kort af Nu, de kwestie is nog niet aan de orde. Wachten we af, hoe de dingen verioopen. Een ding echter had ik graag dat je leerde inzien, Evelijn in be roepszaken moet alleen de man be slissen. Zij zeide niets meer. Teleurstelling stond echter duidelijk op haar gezicht te lezen. Hij scheen niets daarvan te bemerken. Gelaten liep hij naast haar voort en maakte nu en dan een opmer king over de omgeving. Was deze kwestie voor hem uitge maakt? Evelijn wist het niet. Voor haar was zij het zeker niet. Al moet ik ook tot het uiterste gaan, dacht zij opgewonden, ik geef n'er toe. Ilk heb precies hetzelfde recht als hij, om het leven naar mijn smaak in te richen, en dit recht laat ik mij niet te de „Maasbode"-redacteur te Brussel in het nummer van Zaterdagmorgen, dat de stichting van een Westelijk bloc een voldongen feit is geworden en dat men in buitenlandsche regeeringskrin- gen hoopte, dat ook Nederland zich bij het Westelijk bloc zou aansluiten. Wij vernemen thans, dat tot op het oogenblik in Den Haag nog geen diplo matieke stappen zijn gedaan om Neder land uit te noodigen zich bij lie* Wes telijk bloc aan te sluiten, ja zelfs, dat bij de Nederlandsche regeering omtrent de Formatie van een Westelijk bloc niets bekend is. Onze indruk is, dat, wanneer een der gelijke uitnoodiging mocht worden ge daan, Nederland zijn oude standpunt om zich zelf te helpen, niet zal verla ten. In militair opzicht het Westelijk bloc zou immers volgens den Brus- selschen redacteur liet karakter hebben van een defensief verbond zal Ne derland zich noch aan het Oosten noch aan het Westen willen binden. Bommen uit vliegtuigen. De Britsche regeering heeft aan de Nederlandsche regeering laten weten, dat een nader onderzoek inzake het werpen van bommen uit vliegmachines op Cadzand (25 Augustus 1917). Sluis (1 October 1917, 15 Augustus 1918), Axe! (7 November 1917), Sas van Gent (7 November 1917, 20 Mei 1918), Hoek (16 Februari 1918), St. Anna ter Mui den (17 Februari 1918), Koewacht (20 Mei 1918), en Aardenburg (22 juni 1918) haar tot de overtuiging heeft gebracht, dat deze aanvallen aan Brit sche luchtstrijdkrachten zijn toe te schrijven. De Britsche regeering heeft' haar leedwezen over het gebeurde be tuigd en vergoeding aangeboden voor de toegebrachte schade. H. R.. F. van Vlijmen, f Het oud-Tweede Kamerlid, generaal Van Vlijmen, is te Schijndel overleden. De heer H, R. P. Van Vlijmen is in 1843 te Amsterdam geboren. Van 1866—72 diende hij bij het Ned. Oost-Indische le ger. In 1898 werd hij voor het district Vechel gekozen tot lid van de Tweede Kamer. De overledene was ridder in de orde van den Ned. Leeuw. Dr. Kuyper. Het door het Haagsohe Correspon dentiebureau aan- de bladen gezonden bericht, als zou de toestand van dr. Kuyper weer „zeer bevredigend" zijn, vereischt zegt de „Stand." een nadere toelichting, inderdaad is er beterschap ingetreden doch dit beteekent niet, dat te gevolgen van de krankheid reeds alie beteekenis zouden verloren hebbed; die duren integendeel nog op ernstige wijze voort en zijn bijna van dien aard dat de patient zoo goed als niemand ontvangen mag. Dei 100.000 voor Weenen. Gedep. Staten van Noord-Holland hebben aan de gemeente Amsterdam medegedeeld, ernstige bezwaren te heb ben tegen een bijdrage uit de gemeen tekas van 100.000, ingevolge het voorstel-Wijnkoop tea bate van de Weensche kinderen, en clat zij dit be sluit achten te zijn in strijd met de wet en met het algemeen belang. Zoo noo- dig zullen Ged. Staten dit besluit ter vernietiging voordragen aan de "Kroon. Zitting van Donderdag 18 December, (Vervolg en slot). VOORTZETTING BEHANDELING SALARIS-VOORSTELLEN. De heer Van Oorschot zeide, dat door hem in de afdeelingen is betoogd, dat ontnemen. Zij hadden intusschen den uitzichts toren bereikt. Het uitzicht over het uitgestrekte dal van Berdstettner was onvergelijkelijk schoon, met die met bosch bedekte heuvels, schilderachtige rotspartijen, kasteelen en villa's. Jammer, idat wij Moderta niet konden overhalen, mee te gaan, zei Magnus, die op een bank was gaan zitten. Wat zou zij zich hier verlusti gen. Zij houdt zooveel van de natuur en prachtig is het hier. Vol bewonde ring zag hij rond. F.velijn antwoordde niet. Haar zei de natuur niets, ja, deze verveelde haar, ais menschen niet het middelpunt ervan waren. j Ook Magnus verveelde haar, wanneer i hij, zooaisnu, in .zijn „nartuurdroomen" was verzonken. Vluchtig keek zij naar hem en dan over het dal. Plotseling werden haar oogen al grooter. Aan het eind van het dal aan den rand van het woudcomplex, waren twee menschen fe voorschijn getreden. De oude juffrouw Webster en een stramme, hooge mannengestatte, waar in Evelijn direct op den eersten aanblik Paul Gottonb herkende. Eenige seconden stond zij verbluft. Dan schoot het bloed haar naar het- het minimum-loon van de werklieden op 30 moet worden gebracht. Het standpunt dat hij hiermede heeft inge nomen is, dat 30 per week voor een arbeidersgezin eer te laag dan te hoog is. Dit minimum-loon werd door hem nader verdedigd en hij legde een staatje over, waaruit blijkt dat voor een gezin, man, vrouw en 3 kinderen, alleen voor de allernoodzakelijkste levensbehoeften 30.75 per week benoodigd is. Hij beeft dan nog niets gerekend voor tabak, sigaren, ontspanning enz. Nu zal men moeten zeggen dat wij rekening houden met 'den financieelen toestand der gemeente. Als men dat doet, dan blijkt er uit dat de tegenwoor dige maatschappij niet deugt als 'n ge meente haar arbeiders niet eens be hoorlijk kan betalen. Nog meer pitvoerig verdedigde hij het toekennen 'van een minimum-loon van 30 per week en hij zai dan ook met een voorstel in dien zin komen. De heer Staverman noemde het zeer ondemocratisch, dat men aan de hooge salarissen gaat tornen. Hij zal voor elke verhooging stemmen, doch als men de hoogere loonen verlaagt, za! hij tegen de verordening stemmen. Ook za! hij stemmen voor het voorstel Van Oorschot om aan de werklieden een minimum-salaris van 30 per week toe ie kennen. Hij maakt dan de woorden van een der wethouders tot de zijne. Als men 170.000 tekort komt, kan men even goed 200.000 of 250.000 tekort ko-~ men. De heer Sorel was eveneens voor een minimum-loon van 30 per week. voor de werklieden. Hij is tevens een warm voorstander van kindertoeslag, bijv. van KT tot een maximum van j 35 per week en den toeslag fe geven toj den leeftijd van 16 jaar. De heer Baard zeide dat hij in de afdeelingen heeft voorgesteld 30 per v/eek en een kindertoeslag, van 1 per week. Hij heeft dit voorstel gedaan omdat wij zooveel mogelijk moeten krijgen een belooning naar behoefte. H'j vindt het afkeurenswaardig dat de heer De Meij als socialist tegen den kindertoeslag is. Hij kon zich dan ook geheel ver- ecnigen met het betoog van den heer Sorel en wees nog eens op het sober voorbeeld door den heer Van Oorschot dat een belooning van 30 per week slechte het loon voor een .minimum- lijder is. Een bediag van 30 per week is dan ook te laag om in de behoeften van een arbeidersgezin te voorzien. Wanneer 30 per week als minimum wordt aangenomen, dan kan hij zich volkomen homogeen verklaren met het voorstel betreffende de hoogere jaarwedden. Voor den kindertoeslag kan dan een afzonderlijk voorstel ge daan worden. Hij wilde daarom eerst beslissen over de jaarwedden van de lagere beambten en werklieden. De heer Hensel was evenals de heer Van Oorschot van meening dat betaald moet worden naar behoefte. Hij is eveneens voor het toekennen van een kindertoeslag. Een toon van f 30 per week vindt hij niet te hoog. Wanneer de motie-Staverman was aangenomen, dan zou hij gekomen zijn met een voorstel tot het toekennen van een duurtetoeslag, want de ambtenaren hebben de verhooging dringend noodig. Wat de hooge jaarwedden betreft zal hij voor het voorstel-De Meij stemmen. De beer Manse noemde den eisch van f 30 ,per week voor een werkman met een gezin niet te 'hoog. Zou het ech'er niet beter zijn het voorstel thans fe behandelen zooals het daar ligt en de schaa! niet uit elkander te rukken. De heer Van Niftrik wees op de practische bezwaren van het toekennen hoofd'. Hoe kwam hij hier in gezelschap van juffrouw Webster Maar dan be greep zij opeens alles, al vertelde hij het haar zelf Juffrouw Webster was de tante, die ergens een landgoed be zat, en waarmee ihij in onmin was ge raakt. Nu had hij zich met haar ver zoend, c*m naar Buchegg te kunnen gaan zoo dicht bij Rettenegg. Om haar was hij gekomen om haar. Jn den plotseling opvlammenden toorn over zijn koene driestheid, die niet begrijpen wilde, steeds weer aan hield, waarschijnlijk nog een poging wagen zou mengde zich een zachte teere stem in haar binnenste, die fluis terde Hoe moet hij wel van me hou den dat hij. de trotsche man, dat over zijn hart kon verkrijgen Magnus, de correcte Magnus, zou he' nooit gedaan hebben. Maar liet was fe laat. Zii wilde niet. Zij was uit eigen vrijen «il de verloofde van den patste geworden. Hoe durfde hij nog maals bij haar aandringen, haar op nieuw lastig vallen. Trots richtte zij zich op. Daar groette Oottonb. Er was iets triomfeerends in dien groet. Magnus, die met den rug naar het van een kindertoeslag. Hij wees op het gevaarlijke standpunt van dr. Staver man, dat hij tegen het geheele voorste! zal stemmen, als er principieeie wijzi gingen in gebracht worden. Hij waardeerde dit standpunt van don heer Staverman, doch hij vertrouwt dat dit geen reden voor hem ml zijn tegen de voorstellen te stemmen. Hij waarschuwde evenwel om veran deringen in het voorstel van Burg. en Weth. te brengen, die zij wel zullen uitvoeren. De schaal is evenwel in overeenstemming met de vakvereni gingen vastgesteld. Voor het oogenblik voldoet deze schaal aan redelijke eischen. Ook meende spreker te moeten waarschuwen tegen het verlagen van de salarissen van enkele hoogere amb tenaren. De salarissen zijn inderdaad r.iet te boog. Met aandrang drong hij op aanneming aan van het voortel. Het rijk en Ged. Staten zullen het waardee- t'ên dat de gemeente Vlisssingen, niet tegenstaande den financieeie toestand, eenparig geoordeeld heeft dat de jaar wedden van de ambtenaren verhoogd moeten worden. De 'heer Haast noemde Üe voorge stelde verhooging van de hooge sala rissen ongemotiveerd. Hij kwam op te gen opdrijving der hooge salarissen. Hij wees op de noodzakelijkheid van ■lerhooging van tal van andere ambte naren en zette meer uitvoerig uiteen dat hij zich niet verantwoord acht de hoogere salarissen toe te staan. Hij wees op de hooge 'belastingen en de kans dat de gegoeden de stad verlaten, terwijl het mogelijk vertrek van het Belgisch loodswezen en de maatschap pij „Zeeland" Vlissingen tot een twee-, de Veere zal maken. De heer Van Oorschot bleef aandrin gen op een minimum-loon van 30 voor de werklieden. Het verband tusschen de hoogere en lagere jaarwedden blijft dan beter be waard. Hij wilde ook het eerst een be slissing over deze toongroep nemen. De heer De Meij zeide waar burger lijke leden van den raad bereid zijn een minimum-loon van 30 toe te kennen, hij daarachter aan zal mar- cheeren. Wat den kindertoeslag betreft wees hij op de verkeerde gevolgen die daaruit zuilen voortvloeien, vooral dat personen met groote gezinnen dan ze ker niet izoo gemakkelijk plaats zullen v'nden, omdat dit te nadeelig voor de gemeente zou worden. De heer Merckens verklaarde zich er beslist tegen de loonschaal, "welke voor de werklieden is ontworpen, te wijzi gen. Hij toonde aan dat de gemeente benadeeld wordt als de 'hooge salaris sen niet worden betaald voor de hooge ambtenaren. Wat de lage ambtenaren betreft, deze zijn voor het tegenwoordig loon .volop te vinden. Men kan dan de schuld aan de kapitalistische maat schappij wijten, doch dan wijst hij er op dat de gemeente deze maat schappij nu eenmaal niet gemaakt heeft. Hq verklaarde dus niet te begrijpen dat iemand het door Burg. en Weth. opgestelde systeem omver wil werpen. De heer Staverman zeide absoluut maling te hebben aan het oordeel van het publiek en de ambtenaren en met geen enkele bedoeling heeft hij dan ook het voorstel V,an Oorschot ge steund om de laagst bezoldigde ar beiders 30 per week toe te kennen. Hi; noemde dit abkoluut niet te hoog en zal er dan ook met gerustheid voor stemmen. De heer Van Oorschot zou naar aan leiding van het betoog van den heer Merckens wel een principieel debat met hem willen voeren. Daarvoor is echter geen tijd. Hij zette nogmaals uiteen dat de arbeider recht heeft op hetgeen de aarde voortbrengt en ook recht heeft op behoorlijke kleeding en voeding en woud zat, kon beiden niet zien. Evelijn beantwoordde den groet niet. Stijf bijna vijandig gezind, zag zij over hem heen. Zij kon echter niet verhinderen dat het fcioed haar naar het hoofd steeg en haar hart bonsde. Nu waren zij gelukkig in het woud verdwenen Eensklaps stond 'zij op. Laat ons naar huis gaan, Magnus. Nu reeds? Ja, het is hier zoo warm, ik houd het niet langer uit. Verschrikt bood hij .haar den arnr. Zi; gheep dezen en 'klemde zich daar aan vast, als voelde zij zich op het punt van vallen. Den géheelen weg terug sprak zij onophoudelijk op een vreemd bevangen, innemende manier, pie hem roerde. Hij Geschouwde het als een poging, om haar slechte luim van straks weer goed te maken. Dicht bij liet kasteel troffen zij Moderta en de gravin, die wo het armenhuis van Berdstettner kwamen. XV. De gravin was in de ibeste stemming. Jammer, dat ik niet altijd zoo'n lief dochtertje bij me heb als onze lieve Matferta, zeide zij] den arm van haar zoon nemend. Je kunt niet denken hoe daarom is thans een loon van 30 per week voor het bestaan van den arfbei- der noodzakelijk. Met klem* drong hij aan op aanne ming van het voorstel en werd het aangenomen, dan zouden de andere ambtenaren ook naar verhouding ver hoogd moeten worden. De heer Van Oorschot stelde daarna een motie voor om het minimum-salaris' voor de werklieden op 30 fe bepalen. De heer Laernoes meent dat de ge- nféejite bovenaan staat voor. de werk lieden, wat hieruit blijkt, dat zich tal van geschooide werklieden aanmelden om bij de gemeentereiniging in dienst to komen. Hij ontraadde dus aanneming van het voorstel-Van Oorschot. De heer Sorei verdedigde nogmaals het toekennen v,an een behoorlijk loon, zuiks ook in verband met het Godde lijk gebod, dat de arbeider recht heeft op brood en deksel. Dat kan hij zich niet versohaffen als hij niet behoorlijk betaald wordt. Hij handhaafde daarom, zijn voorstel betreffende het loon van 30 en voor het toekennen van een kindertoeslag. De heer Lindeijer wees op het ge- aarlijke van het verbreken van het verband van een goede loonpolitiek. Ook het toekennen van kindertoeslag achtte hij geheel verkeerd en hij toonde dit nog nader aan. Wanneer het voorstel-Van Oorschot wordt aangenomen is het geheele ver band in de salaris-voorstellen verbro ken. De voorzitter meende de dicussie te moeten beperken en stelde daarom het eerst aan de orde de stemming over de motie-Van Oorschot. Deze werd daarop in stemming ge bracht en staakten de stemmen, nl. 9 voor en 9 tegen. Voor stemden dé 'neeren Staverman, Baard, Sorel, Van Hal, Haast, Van Oorschot, Lindeijer, Hensel en De Meij. Het voopstel-Sorel tot het toekennen van kindertoeslag werd gewijzigd door den heer Baard, dat 1 .per kind zat worden betaald1 voor kinderen beneden de 16 jaar en toteen maximum-jaar wedde van 2500. In stemming werd gebracht de mo- tie-Sorel betreffende het principe van het toekennen van kindertoeslag. De heer Manse zeide dat deze stem ming even onzinnig zou zijn als de stemming over de motie-Van Oorschot, waardoor jongens die pas van de H. B. School konten, 30 per week verdienen. De heer Staverman zeide dat er niets onzinnigs uit deze motie spreekt. De bedoeling is dat alleen de werklieden en ambtenaren 30 per week ontvan gen. De heer Van Niftrik wilde nu niet verder met de behandeling van de voorstellen doorgaan. De heer Baard noemde dit een ulti matum stellen. De heer Van Oorschot protesteerde er tegen dat de bedoeling van zijn voorstel zou zijn om jongens een loon van 30 per week toe te kennen. De heer Laernoes sluit zich geheel aan bij hetgeen de heer Van Niftrik heeft gezegd. De heer Van Niftrik zeide dat Burg. en Weth. tegen elke loonregeling zijn, waarbij het loon van den minsten erkman op 30 wordt gebracht. De heer De Meij meent, dat wij op het oogenblik niet kunnen doorgaan met de behandeling van de voorstellen. De voorzitter meent dat de vergade ring dan wel gesloten kan worden, omdat de salarisvoorstellen nauw met de begrooting samen hangen. In een volgende vergadering kan dan over de motie worden herstemd. Deheer Sore! had intusschen zijn motie betreffende het toekennen van l.indertoesiag ingetrokken. De heer .Merckens wilde met de be- handig zij iemand iets vriendelijks weet te zeggen. Zij werkt op die arme men schen als een enget des lichts. Je be hoeft heelemaal niet te blozen Moderta; want waar is het. Magnus zag met vriendelijken blik raar de fijne, sierlijke gestalte in het wit-batist japonnetje. Mama heeft ge lijk, knikte hij. Engel des lichts is een zeer passende naam voor je, Moderta. E'" gaat werkelijk iets als zonnewarmte van je uit. Het is zoo lief van je, mama steeds te vergezellen. Verveelt het je dan heelemaal niet Moderta ,zag verwonderd op. Vervelen Hoe kan het vervelen, om arme menschen een beetje op te monteren Je hebt een gouden hart. Evelijn, in wier binnenste nog alles kookte en die Moderta's gedoe reeds 'lang wel vond, zei spottend Je mag Moderta's woorden niet al te woorde lijk opvatten, Magnus. Zij houdt er van zich een beetje interessant te maken en zal, voor zoover ik haar ken, er gauw genoeg van hebben. Zij doet het alleen om mama voor zich in te nemen. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1919 | | pagina 1