EVELIJ DONDERDAG I© DECEMBER. Gemeenteraad. «es» NÓ« 1 GEMEENTEBESTUUR KAMEROVERZICHT. FEUILLETON BINNENLAND fJ-^e Jaargang ëa^sïS*3fetCf^i ^V3*s*e>«*^C3<3k®r.ata«*t CO U RAR UITREIKING BROODKAARTEN. Burg. en Weth. van Vlissingen brengen ter algemeene kennis, dat de broodkaarten voor de 31ste broodkaartperiode zullen worden uitgereikt in het Distributiegebouw Wilhelminastraat, Op VRIJDAG 19 DECEMBER aan de domiciliemimmers No. 1 tot 150 van 8 tot 9 uur no. 151 tot 300 van 9 tot 10 uur no. 301 tot 450 van 10 tot 11 uur no. 451 tot 600 van 11 tot 12 uur no. 601 tot 750 van 2 tot 3 uur no. 751 tot 900 van 3 tot 4 uur no. 901 tot 1050 van 4 tot 5 uur no. 1051 tot 1200 van 5 tot 6 uur. Op ZATERDAG 20 DECEMBER no. 1201 tot 1350 van 8 tot 9 uur no. 1351 tot 1500 van 9 tot 10 uur no. 1501 tot 1650 van 10 tot 11 uur no. 1651 tot 1800 van 11 tot 12 uur. Op MAANDAG 22 DECEMBER no. 1801 tot 1950 van 8 tot 9 uur no. 1951 tot 2100 van 9 tot 10 uur no. 2101 tot 2250 van 10 tot 11 uur no. 2251 tot 2400 van-11 tot 12 uur no. 2401 tot 2550 van 2 tot 3 uur no. 2551 tot 2700 van 3 tot 4 uur no. 2701 tot 2850 van 4 tót 5 uur no. 2851 tot 3000 van 5 tot 6 uur. Op DINSDAG 23 DECEMBER no. 3001 tot 3150 van 8 tot 9 uur no. 3151 tot 3300 van 9 tot 10 uur no. 3301 tot 3450 van 10 tot 11 uur no. 3451 tot 3600 van 11 tot 12 uur no. 3601 tot 3750 van 2 tot 3 uur no. 3751 tot 3900 van 3 tot 4 uur no. 3901 tot 4050 van 4 tot 5 uur no. 4051 tot 4200 van 5 tot 6 uur. Op WOENSDAG 24 DECEMBER no. 4201 tot 4350 van 8 tot 9 uur no. 4351 tot 4500 van 9 tot 10 uur no. 4501 tot 4650 van 10 tot 11 uur; no. 4651 tot 4800 van 11 tot 12 uur no. 4801 tot 4950 van 2 tot 3 uur no. 4951 tot 5100 van 3 tot 4 uur no. 5101 tot 5250 van 4 tot 5 uur no. 5251 tot 5400 van 5 tot 6 uur. Dat de broodkaarten uitsluitend op bo vengenoemde dagen verkrijgbaar zijn, en de broodkaarten welke niet op tijd wor den afgehaald eerst verkrijgbaar zijn op ZATERDAG 27 DECEMBER. Dat in het lokaal gelegenheid bestaat het aantal broodkaarten te controleeren, en dat op reclames welke ingebracht worden, nadat men het lokaal heeft verlaten, geen acht meer kan worden geslagen. Dat men verplicht is 'de domiciliekaart mede te brengen. Dat men de broodkaarten als gewoon kan ontvangen, en men Bruine kaarten te gen Witte kan omruilen en men verzocht wordt een enveloppe mede te brengen, om dat de broodkaarten niet in enveloppen worden uitgereikt. Vlissingen, 17 December 1919. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag. Minister Alting von Geusau heeft zich dit jaar gevoeld als een vogel in een Icooi. Hij wilde zoo graag de vrije lucht in en het ontwapeningsiied gaan jubelen, maar de trage gang van zaken bij de oprichting van den Volkenbond, hield het kooitje voor hem dicht. Ook België met zijn boos annexionisme hield hem tegen in zijn aspiraties. Graag wil de hij bezuinigen en beperken en reor- ganiseeft-n, maar het ging niet, totdat in November het Belgische gevaar ver dween en de lucht opklaarde. Toen ging de kooi open en zie hij zweefde' om hoog. Het was heelemaal niet waar, dat de Kamer hem zijn kooi had uitgejaagd. Van ontwapening kon geen sprake zijn, van een politieleger evenmin. Al leen bezuiniging door goedkoope ex ploitatie van het leger kon hij najagen. Het contingent wilde hij voor liet oogenblik houden op de sterkte van 1914. Of het in verband met den Vol kenbond mogelijk zal zijn dit te vermin deren, kan niemand beoordeelen. Voor loopig achtte hij liet niet gewenscht. Ook wilde hij den diensttijd niet korter stellen dan zes maanden, omdat het an ders niet mogelijk is een soldaat goed te oefenen. De vóór-opleiding, die on- Oorspronkelijke Roman. Er was sprake van Nietzsche, voor wien ik een zwak'heb. De mees ten kenden hem zelf niet. Alleen vorstin Zedern liet zich in liet debat in. Haar .spitse neus werd wit van verachting alleen a! 'bij zijn naam. Het eind van het lied was, dat ik het bij haar ver- .korven heb. Dat zoy mij bijzonder spijten, Evelijn. De vorstin is een oude vrien din onzer familie en daarbij buitenge woon verstandig en verdraagzaam, zei Magnus ernstig. Zoo. Daarvan heb ik niets ge merkt. Mijn vriendin zal zij nooit worden. Beiden zwegen. Magnus was ernstig onlstemd. Na een poos izeide hij aar zelend Je hebt Nietzsche werkelijk gele zen der beroeps-kader komt blijft vrijwillig. De minister rekent daarbij op steun van vereenigingen, die zich dé vóór-oplei ding ten doel stellen. De moties-Marchanten Dresselhuijs waren onaannemelijk. De motie-Dres- selhuijs, die het contingent voor 1920 wilde verminderen, had iets aantrekke lijks, maar ze zou voortdurend tot on billijkheden leiden. Tegen deze afbrok keling verzette de regeering zich een parig. Van den minister is geen wijzi ging der militie-wet te wachten. lil beide gevallen werd dus de kabi- ;nets-kwestie gesteld. De minister was bereid krachtig te werken in de door hem aangegeven richting, indien hij in de Kamer een meerderheid achter zicli heeft. Heeft hij die niet, dan zal hij af scheid nemen, het heusch niet voor zich zelf betreurend, want niemand is voor zijn plezier minister van oorlog. De Liberale Unie verklaarde zich te gen de motie-Marchant, die in den grónd wel juist was, maar praktisch onuitvoerbaar. De motie-Dresselhuijs werd gehandhaafd. De heer Bomans betreurde het zear, dat de minister zich zoo fel had gesteld tegenover deze mo tie en alleen omdat hij tic regeering niet ten val wilde brengen, stemde hij tegen die motie. De sociaal-democraten en de revo lutionairen, die aanvankelijk tegen de motie-Marchant waren, gingen daar nu mee mede, nu de minister die onaanne melijk had verklaard. Nu moest die mo tie tocli wei goed zijn. Natuurlijk leidde deze discussie tot min of meer heftige betoogen, waarbij men zich vooral tegen den heer Bomans keerde, wiens overtuiging het was vóór de motie te stemmen, maar die toch tegenstemde omdat de regeering ge spaard moest worden. De motie-Dresselhuijs werd verwor pen met 45 tegen 37 stemmen, links te gen rechts, behalve den heer A. P. Staalman. Deze minister is dus voorloopig ge red. Voorloopig, want er komen nog vele amendementen, die even zoovele struikelblokken zijn. Oostenrijksche dankbaarheid. De Parijsche correspondent van het ,,Hbld." seint van Dinsdag "De Oostenrijksche kanselier dr. Ren ner, hoewel zeer in beslag genomen door de onderhandelingen met de conferentie, heeft toch nog gelegenheid gevonden om mij een oogenblik te ontvangen, ten einde'mij in. een paar omroerende woorden de groote dank baarheid van de regeering cn de bevol king van Oostenrijk voor de hulp van Nederland uit te drukken. 'In de laatste maanden, zeide hij, toen de voedselnood zoo afgrijselijk neep, zijn wij diep getroffen geworden door war Nederland gedaan heeft. Die voed- telzendingen ihebben ons een 'linken steun verleend en doen het nog steeds. „Verbeeld u, dat er tijden zijn ge weest, .dat er in de groote stad Weenen hoegenaamd geen brood was. In dien ,:id was de komst van een trein uit Nederland een evenement. Geheel Weenen sprak ervan en heeft er eenige dagen van genoten. Ook spreekt men ir. alle Weensche families van de ma nier, waarop de arme kinderen in Ne derland zijn ontvangen in den familie kring en daar gevoed, verzorgd en vertroeteld zijn. Het feit, dat de werk lieden zich bereid hebben verklaard om aan de Oostenrijkers ter leniging van hun verschrikkelijk lijden een uur van hun werk af fie staan, toont de •gevoelens van menschelijkheid en mee lijden, die u'w gehecle volk bezielen. Dal is ons diep in het hart gegrifl." Hulde van Polen. De iPoolsche mijnwerkers in Limburg hebben te Heerlen vergaderd om den - Zeker. Houd jij dezen soms ook voor verboden lectuur Dat juist niet. Ik ben alleen van oordeel, dat alleen rijpere menschen met goedgegrondveste principes hein mochten lezen. Zijn theorieën kunnen heel gemakkelijk verkeerd begrepen worden en worden dan een gevaar voor de maatschappij. Wie gaf je deze boe ken Je moeder, of Beafe AAilner focli zeker niet. - Neen. Een bekende leende ze mij. Magnus zweeg ontstemd. Hij had gaarne willen weten, wie deze ..be kende" was, doch haar antwoord had zoo ruw afwerend geklonken, dat hij liever zweeg. Evelijir gaf zich geen moeite het zwijgen te verbreken. Zijn toon had haar zooals vaker geprikkeld. Die klonk zoo vaderlijk. Dan dacht ze aan Paul Gottorb die haar deze boeken geleend had waarover ze venvolgens een ge- daehtenwisseling hadden. Hoe ge'heel anders dan Magnus was deze Een trotsche zicil door de we reld dringende itnan. Da.f juist had haar zich geestelijk aan hem verwant doen voelen. Hij was zoo verstandig. Hij eersten vertegenwoordiger van het vrije Polen in Nederland te verwelko men ze hebben een adres van 'hulde gericht aan iH. iM. de Konigin en daar bij dank betuigd voor de gastvrijheid, die zij in Nederland genieten. Bioscooptentoonstelling. •Er zijn, naar men aan het Haagsche Correspondentiebureau bericht, plan nen in bewerking om in 1920 te Am sterdam een internationale bioscoop- teiiioonstelli'ng fe houden. Het plan be slaat daarop plaats in te ruimen aan alles wat direct of indirect tot de cine matografie behoort, terwijl tevens films zuilen vertoond worden. Het voorloopig secretariaat is gevestigd Den Texstraat 47 te Amsterdam. Verplichte winkeJkhiiting. De gemeenteraad te Apeldoorn heeft de verordening betreffende de verplich te winkelsluiting (de winkels moeten des avonds 7 uur gesloten worden) met 13 tegen 9 stemmen aangenomen. Nieuwjaarsdrukte. Met 't oog op den glooien toevloed van poststukken bij de jaarwisseling wordt het publiek verzocht voor 't bin nenland bestemde brieven', briefkaar ten, prentkaarten, visitekaartjes en cir culaires, welke men bij voorkeur op 1 januari wenscht te doen besiellen, ie voorzien van twee elkaar schuin snij dende strepen getrokken over de ge- heele adreszijde en die stukken reeds in 't tijdvak van 23 tot en mei 27 Decem ber ter post te bezorgen. Zij kunnen dan tijdig voor de bestelling worden gereed "emaakl, blij ven tot 1 Januari op de. kantoren van bestemming bewaard en worden zoo veel mogelijk op dien dag in de bestel lingen opgenomen. Zitting van Woensdag 17 December. (Vervolg cn slot). De voorzitter stelde voorop dat de inrichting van het burgerweeshuis lap werk zal worden en hij betwijfelde daarom of de oplossing, Joor den heer Staverman voorgesteld, tot het ge- wenschte doel zal leiden. De lieer De Meij stond, evenals de heer Staverman sceptisch tegenover het plan van den burgemeester. Hij wilde den burgemeester evenwei de kans ge ven zijn plannen te trachten te verwe zenlijken. Wij kunnen evenwel beslui ten dat het burgerweeshuis ontruimd zal worden en dat de weezen op een andere wijze onder dak zullen worden gebracht. De kosten van 8000 voor 5 weezen is veel te duur. De voorzitter noemde het een practi- sehe oplossing dat het weeshuis wordt gesloten, docli dat omtrent de bestem- van -het "gebouw nog geen beslissing kan worden genomen. De heer Van Niftrik waarschuwde in deze quaestie niet overhaast te werk te gaan. Een tijd van een jaar lijkt hem voldoende om Burg. en Weth. gelegen heid te geven met definitieve voorstel len te komen. De heer Hensel meende ook dat 'de inrichting van het weeshuis tot zieken huis niet de gewenschte oplossing zal zijn. Het ligt ook niet gunstig genoeg. Een ziekenhuis is in een stil stadsge deelte verre te prefereeren. De heer Baard was van meening dat de kans gegeven moet worden de kosten voor een nieuw ziekenhuis uit particu liere bijdragen te verkrijgen. Dit be hoeft evenwel toch geen jaar te duren. Hij meende dat Burg. en Wetli. in een uer eerstvolgende zittingen wel met de finitieve voorstellen zullen komen. De voorzitter zeide, dat tie voorbe reiding veel tijd vordert. Evenwel wordt de meeste spoed betracht. verstond het zoo goed de sluiers van alle vooroordeelen weg te rukken en liet diepe, innerlijke wapen te onthul len, z.ooals zij dat zelf nimmer zou heb ben gekund. Dikwijls bracht hij haar in vervoering Dat had Magnus nooit gekund. Wat ■hij zeide, was steeds passend in het raam der gewone moraal Hoe jammer, dat Gottorb niet de bezitter van Rettenegg is, dacht zij, een zucht onderdrukkend. Magnus spande zich in, weer een gesprek aan te knoopen. Hij sprak van zijn weldra te verwachten overplaat- s:ng naar een buitenlandschen post en meende, da! het wel eens Parijs of Berlijn kon zijn. Parijs, Berlijn. Dat gaf Evelijn's gedachten terstond een an dere richting. Zij .zwermde voor zulke hoofdsteden en begon allerlei planen te bedenken. in haar sprongsgewijze gaanden ge dachten-gang, dien zij zoo goed te ver bergen wist, scihold tzij zich in stilte voor een „sentimenteele dwaas" om de ideeën van straks. Neen, alles was goed zoo, Magnus zou een gewillige echtge noot zijn en op Rettenegg, waar de De lieer Staverman wilde over het al of niet uitbesteden van de weezen da delijk een beslissing nemen en aan re genten machtiging geven de weezen uit te besteden. De heer Manse is overtuigd dat de som door den burgemeester benoodigd, er niet zal komen. Er moet een oplos sing komen voor de "armlastige patiën ten Er is uit den raad nog niet vernomen of er behoefte is aan een ziekenhuis als de burgemeester wenscht. !s dit het ge val, dan kan er nog wel overeenstem ming worden verkregen met het bestuur van het St. Joseph-ziekenhuis. Er is noodig een ander ziekenhuis voor het tegenwoordige gasthuis. De voorzitter wilde den post voor het weeshuis goedkeuren. Dan kan later worden overwogen wat er van dezen post noodig is. De heer Laernoes vroeg wat er met het personeel van het weeshuis moet gebeuren. De heer Staverman zeide dat dit geen bezwaar zal opleveren. De begrooting werd daarna goedge keurd en zal in de volgende zitting Worden beslist of de weczen ai dan niet tijdelijk in gezinsverpleging zullen wor den opgenomen. De bcgrooting, evejials die voor het gasthuis en de Kamer van Koophandel, werden goedgekeurd. (De lieer Merckens was intusschen ter vergadering gekomen). GEMEENTEBEGROOTÏNG. Hierna was aan de orde de behan deling der gemeenteHbegrooting voor 1920, welke in ontvang en uitgaaf is geraamd op 1.315.783.10. De voorzitter gaf de leden in overwe ging hun wenschen zooveel mogelijk te beperken. Hij achtte dit noodig, omdat hierdoor alleen de kans bestaat dat de autoriteiten ons in onze finan ciën zullen steunen. Van de gelegenheid tot het houden van algemeene beschouwingen werd het eerst gebruik gemaakt door den heer Ticheiman. Hij was van meening dat de toestand van onze gemeente-financiën niet ern stig genoeg onder de oogen kan wor den gebracht'. Er is geen geld qm alle betalingen te doen. Van Ged. Staten wordt niet die medewerking verleend, welke wij zouden verwachten. Men is daar van nieening dat wij eigenlijk bo ven onzen stand leven. Wij zitten nii reeds met een groot te kort, terwijl tal van betalingen nog wachten. De gemeente zit financieel eigenlijk aan den grond. Hij wilde daar om aandikken het woord van den bur gemeester om vooral bij onze uitgaven zoo voorzichtig mogelijk te zijn. Hij wees op den aftrek voor den hoofdei-ijken omslag en de kans is zelfs groot dat de gewijzigde verordening niet wordt goedgekeurd, omdat de af trek te hoog is. De heer Haast wees o,p de groote uitgaven voor het havenbedrijf, voor het luttel aantal schepen dat hier bin nenkomt. De directeur van liet haven bedrijf, een gewezen officier, is niet de aangewezen man voor het haven bedrijf. Verschillende andere posten van de begrooting werden door hem gecrïti- seerd. Ook kwam hij er tegen op dat ver schillende posten van de begrooting niet voldoende*vverden toegelicht. Hij wilde ook meer geld halen uit de verpachting van gemeente-gronden. De uitsluiting van de' roomsch-katho- lieken in tal van betrekkingen werd door hem ernstig becritiseerd. Hij haalde tal van betrekkingen aan om te bewijzen dat de katholieken voortdu rend worden uitgesloten. Hulde aan cien commissaris van politie, die deze uitsluiting niet toepast. Er wordt hier met twee maten geme- gecstelijike middelmatigheid der omge ving haar met afkeer vervulde, bleef men gelukkig niet eeuwig. Plotseling hoorde zij naast ihaar in het ibosch een geritsel; hetgeen haar derwaarts deed zien. Tegelijkertijd groette Magnus. Op een steil naar boven gaand pad was tusschen het kreupelhout een oude, magere, -bijna mannelijke vrouwenge stalte zichtbaar, die Magnus' groet zwijgend beantwoordde, een oogenblik nieuwsgierig met haar zwarte oogen Evelijn bekeek en dan haastig in het woud verdween. De heele verschijning had iets af- s too tends voor Evelijn. Liet was haar, alsof de vrouw haar heel bijzonder had aangezien en alsof haar stekende blik van toorn sprak. Vragend zag zij Magnus aan. Wie was die vreemde verschij ning Juffrouw Websier van Buchegg, waarvan ik je al verteld -heb. O die dwaas. Het afgesproken gesprek weer op nemend, wandelden zij verder, tot Magnus zoo terloops zei Wanneer ze I ter. ten opzichte van de katholieken, i De lieer Tichelman entkende dat de I directeur van het havenbedrijf geen verstand zou hebben van handel en scheepvaart. Wij mogen de gemeente gelukwenschen met den heer Boom. Het is een ideaal menscli als ambte- I naar, die zelf aan Burg. en Weth. ge- j schreven heeft hem voorloopig geen verhooging van traktement toe te slaan. Wat de uitsluiting van katholieken betreft; zeide de heer Tichelman dat steeds op de bekwaamheid gelet wordt. Als alleen het geloof den doorslag geeft zouden wij een secte-regeering ver krijgen. Nog meer uitvoerig antwoordde de heer Tichelman den heer Haast. De heer Hillinga vroeg juist dat door Burg. en Weth. bij benoemingen eens wtf meer op de belangen der linksche partijen zal worden gelet. De lieer Laernoes wees er o,p dat de heer Haast gesproken heeft over het ie laag verpachten van gemeentegrond, nl. wat den te betalen canon betreft. Hij wees er op dat de de Ned. Asphalt Maatschappij een zeer hooge canon betaalt, wat hij nader uiteenzette. De heer Huson wees er op dat des tijds bij een katholieke vacature voor regent van het gasthuis, geen enkele katholiek bereid was deze functie te aanvaarden. De heer Baard liet de spijskaart van het gemeentelijk menu de revue pas- seeren en wees er op dat tal van ge rechten minder aangenaam smaken. Wanneer de gerechten afzonderlijk even bekeken worden, bijv. toeslag van gas of petroleum, dan zien wij dat deze eenigszins begeerlijke gerechten van hei menu zijn verwijderd. Op het ge bied van kunst, literatuur en weten schap doen Burg. en Weth. niet wat gewenscht wordt. Evenmin op het ge bied van den woningbouw. Burg. en Weth. gaan in dit opzicht nog niet ver genoeg. Er wordt nog te weinig aan dacht geschonken aan de slooping van krotten. De woningbouw betreft alleen den bouw voor menschen die in de gemeente komen wonen, doch niet" om de oude krotten te vervangen door be hoorlijke woningen. Verder wees de heer Baard op de verhouding van de sala-rissen-, Die ver houdingen loopen zoo in het oog, dat we! gezegd kan worden dat met twee maten gemeten wordt. Ook de rechtspositie der werklie den en ambtenaren werd door hem ter sprake gebracht. Meer uitvoerig zette de heer Baard uiteen dat de arbeiders steeds het al lerslechtste krijgen en de andere klas sen steeds het beste. De financieele toestand der gemeente besprekende vond hij het immoreel dat de arbeiders ook steeds meer worden uitgeperst. Hij hoopte dat de arbeiders zullen inzien, waar hun belangen lig gen. De heer Lindeijer meende dat het gemeentebestuur er bij den heer Baard vrij goed is afgekomen. Hij heeft wel wat groote woorden gebruikt, doch eigenlijk weinig gezegd. Hij ging daarna de politieke samen stelling van den raad na en zeide dat de socialistische strooming in de ge meente voortdurend is toegenomen. In verband daarmede wijst hij op de noodzakelijkheid met deze strooming rekening te houden. Hij drong aan op invoering van progressief schoolgeld op hef invoeren van kleiner klassen verbetering van het vakonderwijs. Ver der wilde hij aan de onderwijzers meer zeggingschap geven. De stoffelijke zorg voor het school kind is sinds het optreden van dr soci aal-democraten veel verbeterd. In deze richting .moet natuurlijk verder worden gegaan, vooral ten opzichte van de kleeding, bijv. onderkieeding. Wat de woningtoestanden betreft, deze zijn in deze gemeente zeer treu- mij echter naar een te ver afgelegen post sturen, dan neem ik eenvoudig mijn ontsiag en ga op Rettenegg wo nen. Als door den 'bliksem getroffen bleef Evelijn staan. Dit wou je doen stamelde zij verschrikt. En toen hij kalm ja zei, verbaasd, dat deze gedachte haar on aangenaam was, begon zij hartstochte lijk te pleiten. Dat kon hem onmogelijk ernst zijn. Hij zoo jong, zoo begaafd. Of. hij- dan geen eerzucht kende? Voor de eerste maal misschien sinds zij verloofd waren, hing zij vleiend aan zijn arm, vond zij warme woorden om hem te begrijpen, hoe zij hem op'een gewichti ger! post zou bewonderen, hoe trotsch zij op hem zou zijn, als zijn geest mee arbeidde aan Europa's politiek Zij was betooverend in haar overre dingskracht en toch scheen haar betoo- vering voor de eerste maal geheel zon der uitwerking op hem te blijven. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1919 | | pagina 1