1ST© «teargtengl WOENSDAG IT DECEMBER. Jfawjaarswenschen Gemeentebestuur EVE LIJN. BINNENLAND KAMEROVERZICHT. Nieuwjaarsgroeten. FEUILLETON' <ea» !MO« eSHR^gKa 3KttatóÖBW»«S««W®te* VLISSIINOSCHE COURANT ADVERTENTIE-PRIJS Van t4 regels: ƒ0.80;* voor iedere regel meer 20 cent; bij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 40 cent per regel. 3?eosta2nbiedingen en dienstaaïivragen 10 cent per regel, bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels 1 30, iedere regel meer 29 cent. ABONNEMENTS-PRIjS, •Voor Viissingen en gemeenten op Wal cheren 1.85 per drie maanden. Franco door het geheele rijk: ƒ2.20. Week-abon- nemenieri :14 cent. Afzonderlijke nummers 3 cent. Evenals vorige jaren IIP'mIP' zal in het nummer der VliisslrigscfaeCourcint dat verschijnen zai en bij de Abonné's bezorgd wordt op Woensdag 31 De cember 1919, de gelegenheid worden opengesteld tot het plaatsen van Deze advertentiën worden opge nomen tegen verminderd tarief en wel van 1 tot 4 regels f 0.50iedere regel meer 15 cent. In de NaamlijstPer naam en per regel 15 cent. Alles bij vooruitbetaling. Opgaven worden ingewacht vóór of op 30 December a.s. UITREIKING BROODKAARTEN. Burg. en Weth. vaff Viissingen brengen ter algemeene kennis, dat de broodkaarten voor de 31ste broodkaartperiode zullen worden uitgereikt in het Distributiegebouvv Wilhehninastraat, Op VRIJDAG 19 DECEMBER aan de domicilienummers No. 1 tot 150 van 8 tot 9 uur no. 151 tot 300 van 9 tot 10 uur no. 301 tot 450 van 10 tot 11 uur no. 451 tot 600 van 11 tot 12 uur no. 601 tot 750 van 2 tot 3 uur no. 751 tot 900 van 3 tot 4 uur no. 001 tot 1050 van 4 tot 5 uur no. 1051 tot 1200 van 5 tot 6 uur. Op ZATERDAG 20 DECEMBER no. 1201 tot 1350 van 8 tot 9 uur no. 1351 tot 1500 van 9 tot 10 uur no. 1501 tot 1650 van 10 t,ot 11 uur no. 1651 tot 1800 van 11 tot 12 uur. Op MAANDAG 22 DECEMBER no. 1801 lot 1950 van 8 tot 9 uur no. 1951 tot 2100 van 9 tot 10 uur no. 2101 tot 2250 van 10 tot 11 uur no. 2251 tot 2400 van 11 tot 12 uur no. 2401 tot 2550 van 2 tot 3 uur no. 2551 tot 2700 van 3 tot 4 uur no. 2701 tot 2850 van 4 tot 5 uur no. 2851 tot 3000 van 5 tot 6 uur. Op DINSDAG 23 DECEMBER no. 3001 tot 3150 van 8 tot 9 uur no. 3151 tot 3300 van 9 tot 10 uur; no. 3301 tot 3450 van 10 tot 11 uur no. 3451 tot 3600 van 11 tot 12 uur no. 3601 tot 3750 van 2 tot 3 uur no. 3751 tot 3900 van 3 tot 4 uur no. 3901 tot 4050 van 4 tot 5 uur no. 4051 tot 4200 van 5 tot 6 uur. Op WOENSDAG 24 DECEMBER no. 4201 tot 4350 van 8 tol 9 uur no. 4351 tot 4500 van 9 tot 10 uur no. 4501 tot 4650 van 10 tot 11 uur no. 4651 tot 4800 van 11 tot 12 uur 110. 4801 tot 4950 van 2 tot 3 uur no. 4951 tot 5100 van 3 tot 4 uur no. 5101 tot 5250 van 4 tot 5 uur no. 5251 tot 5400 van 5 tot 6 uur. Dat de broodkaarten uitsluitend op bo vengenoemde dagen verkrijgbaar zijn, en de broodkaarten welke niet op tijd wor den afgehaald eerst verkrijgbaar zijn op ZATERDAG 27 DECEMBER. Oorspronkelijke Roman. De dames hielden zich nog waf ach teraf. Evelijn gaf zich niet de geringste moeite, om haar gunst te winnen en scheen zich op haar gemak te gevoe len in cien kring van heeren, die haar omgaf. in de eetzaal legde 'Moderta op uit drukkelijk verlangen de laatste hand aan de tafelversiering. Zij droeg een wit crêpe dt Chine- kleed en zag er met haar door inspan ning gekleurde wangen allerliefst uit. Gelukkig, dat iik je hier tref, kind, zei plotseling een stem achter haar. Ik heb me weer eens erg verlaat en was al bang. alleen te moeten binnengaan. Nu kunnen we samen naar binnenslui pen, niet Moderta had zich naar haar omge draaid en boog eerbiedig voor de in zij gekleede dame. wier vriendelijk oud gezicht haar toelachte. Het was Hnrald Wolkern's oude tante Louise. - Heel graag, gravin, zei ze, ik dacht dat u al lang binnen was. O neen, il< had vandaag mijn kindertuintijesdaig je weet, Dinsdags en Vrijdags, Moderta. Ik heb me daarbij verlaat. De nieuwe onderwijzeres kan nog niet met de kinderen overweg. Wanneer kom je eens kijken Dat in het lokaal gelegenheid bestaat het aantal broodkaarten te controleeren, en dat op reclames welke ingebracht worden, nadat men het lokaal heeft verlaten, geen acht meer kan worden geslagen. Dat men verplicht is de domicilickaart mede te brengen. Dat men de broodkaarten als gewoon kan ontvangen, en men Bruine kaarten le gen Witte kan omruilen en men verzocht wordt een enveloppe mede te brengen, om dat de broodkaarten niet in enveloppen worden uitgereikt. Viissingen, 17 December 1919. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. dc minister krijgt zeer waarschijnlijk zijn begrooting wel. De lengte der discussies is omge keerd evenredig aan de belangrijkheid. SCHOOLGELD. Afkondiging van de uitvoerbaar verklaarde kohieren voor het schoolgeld op de openbare lagere scholen, schooljaar 1919/1920. Burg. en Weth. van Viissingen maken bekend, dat de kohieren voor het school geld op de openbare lagere scholen A, B, F en D en C en E en de herhalingscursus sen voor jongens en voor meisjes voor het schooljaar 1919/1920, na door Gedeputeer de Staten van Zeeland, bij hun besluit van 11 December 1919, no. 44, te zijn goedge keurd, op heden in afschrift gedurende den tijd van vijf maanden op de Secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing zijn ne- dergelegd. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 17 December 1919. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag. Wat de heer van Ravesteijn op mili tair gebied wil, is spoedig verteld af schaffing van het leger, want er komt toch geen oorlog er, de Volkenbond is toch maar een zaakje van kapitalisti- j sche belangen. I Met gemengde gevoelens had de heer I Dresselhuijs de begrooting begroet. Liever had hij gezien, dat de minister Uit eigen beweging de bezuinigingen had aangebracht in plaats van op aan drang van de Kamer. Ook betreurde hij het, dat de minister terugkrabbelde op zijn voornemens ten aanzien van de sa- salarisverbeteringen voor het kader. Daardoor had hij een slechten invloed op den geest in het leger. Wat de organisatie van het leger be trof, hij wenschte dat de vrijwillige landstorm de kern zou zijn. Zij, die zich daarbij aansloten, wilde hij vrijstellen van den militieplicht. Vervolgens wenschte hij de kostwinners van dezen plicht te ontheffen. Ter compensatie van de nadeelen, aan dezen plicht ver bonden, wenschte hij een weerbelasting (te heffen van de gegoeden, die vrij- loten. Op die wijze heeft ieder het zijne te dragen. Ten slotte diende hij een motie in, (om de wenschelijkheid uit te spreken ■van een vermindering van het jaar- jlijksch contingent van 23000 man. Na critiek van de heeren van de Laar en A. P. Staalman, die beiden het leger zoo gauw mogelijk willen afschaffen, gispte de heer Bomans 't beleid van den minister, dat hij beverig vond en zig zag. Hij zou hem echter steunen als hij niet stug was. Het laat zich nog niet aanzien, hoe het bij deze begrooting zal gaan. Er is veel kritiek alles hetzelfde maar Heel gauw, gravin, het was me nog niet mogelijk. De gravin bad graag dat ik de laatste dagen met haar in het armenhuis werkzaam was, waar twee nieuwe verpleegden zijn. Ach ja, natuurlijk. Waar is'Harald, mijri neef? Ik heb hem nog niet gezien. Sapperloot. Dan moeten wij ons haasten, anders vergaat hij van onge duld. Ben je klaar? Ja. Beiden verlieten de eetzaal. Bij de deur van den salon troffen zij Magnus aan, op wiens gelaat een onrustige trek lag. Tracht Evelijn wat meer bij de dames te doen blijven, beste Moderta, fluisterde hij haar haastig toe. Ik zelf kan dat niet doen en de dames schijnen haar wegblijven reeds kwalijk te ne men. Moderta gaf zich alle moeite zijn wensch te vervullen en het gelukte haar ook Evelijn onbemerkt in de buurt van vorstin Zedern te brengen, die een heek cercle hield. Magnus herademde. Gelukkig, nu zou .Evelijn eindelijk de goede richting opgaan. Heel spoedig echter bemerkte hij, dat daar onder de dames zich een zeer levendig debat ontspon, waarbij Evelijn en de vorstin de woordvoersters v/aren. Plotseling stond de vorstin op en begon met eenige dames, die haar voorbeeld volgden, op en neer te wan delen. Zij had» daaitbij een hoogroode kleur en waaide zich lucht toe, terwijl zij opgewonden met de dames over De crisis aan marine. De minister van marine, mr. Bijle- veld heeft gisteren naar aanleiding van de niet-aanneming der ibegrooting van zijn departement, aan H. M. de Koningin ontslag uit zijn amt gevraagd. in liet (bericht uit „de Avondpost" worden eenige besprekingen van de Koningin en den minister-president met vice-adimiraal Smit, commandant der marine te .Middelburg en van de Stelling van de monden der Maas en der Schelde, verondersteUenderwijze in verband 'gebracht met de crisis aan het departement van marine. Naar wij uit zeer goede bron verna men hebben die besprekingen reeds plaats gehad eenlgen tijd 'voor de ver werping door de Tweede Kamer van de marinebegrooting, minister Bijleveld tot aftredc-n noopte en staan zij dus tot de daarna uitgebroken crisis of tot de oplossing daarvan in geen verband. Posterijen, telegrafie, telefonie. ingekomen is het wetsontwerp tot re geling van de inkomsten en uitgaven van de posterijen, de telegrafie en tele fonie voor het dienstjaar i920. Bij het ramen van de inkomsten en uitgaven heeft de minister zich op het standpunt geplaatst, dat het jaar 1920 een overgang naar meer normale tijds omstandigheden vormen zal. Wat de ontvangsten betreft, is op on derscheidene punten rekening gehouden met een te verwachten herleving van handel en verkeer, hetwelk in veie op zichten een invloed ten goede op den dienst van de posterijen, de telegrafie en telefonie zal uitoefenen. •Anderzijds wordt niet voorbijgezien, dat de oorlogstoestand der laatste ja ren een abnormaal groot gebruik van sommige onderdeden van den dienst heeft veroorzaakt,'waardoor in de toe komst een terugslag te verwachten is. Ondanks deJvogcre ramingen voor de ontvangstên" voortvloeiende uit de fariefsyerhooging van de posterijen, welke 1 November in werking is ge treden, kunnen toch de inkomsten de liooge exploitatie-uitgaven niet dekken en moest een nadeelig saldo van ƒ2.894.252 worden geraamd. Bij dit bedrag is geen rekening gehouden met de hoogere uitgaven voor de salaris herzieningen, waarvoor de gelden af zonderlijk worden aangevraagd en evenmin met de vermeerdering der in komsten, welke liet gevolg is van de op 1 December jl. ingevoerde tariefsver- hooging voor de pakketpost aisme.de voor de brieven en drukwerken van zwaar gewicht. Met inbegrip dezer gel den zou het nadeelig saldo bedragen ruim 13 millioen gulden. Intusschen mag met vrij groote stel ligheid worden verwacht, dat ook de in ternationale tarieven binnen niet ai te langen tijd verhoogd zuilen worden, uit welke verhooging uiteraard ook voor het Nederlandsche Staatsbedrijf vrij be langrijke baten zullen voortvloeien. De exploitatiekosten voor 1920 wor den geraamd op ƒ50.137.600. Voor 1919 werd hiervoor geraamd, met achterweglating van artikelen van ,den post-chéque en girodienst -haar sprak. Magnus keek naar Evelijn. Wat was er voorgevallen Eveiijn praatte rustig glimlachend, met de jonge gravin Kitty Welbers, en mets op haar gelaat toonde, dat zij zich ergerde over het heengaan der vorstin. Magnus vergat 1a'er deze historie, want Evelijn was aan tafel zeer op dreef en gedroeg zich in haar onbe vangen voornaamheid zoo onberispe lijk, dat hij met recht trotsch op haar kon zijn. Zij scheen ook op anderen den besten indruk te hebben gemaakt. Uw verloofde is charmant, verze kerde gravin Wirbna bij het heengaan. Wij hebben reeds vriendschap gesloten, zeule Kitty Welbers op de haar eigen manier. Daardoor ontging hem dat vorstin Zecern, nadat zij hem en zijn moeder goeden dag had gezegd, heenging, zonder van Evelijn afscheid te nemen. Nu, lieveling, hoe beviel het je vroeg hij Evelijn, toen de laatste gas ten waren heen gegaan. Evelijn lag in een fauteuil en staarde met droomerigen blik voor zich uit. Bij zijn vraag stond zij op. O, iieel goed, antwoordde zij los jes. Maar ik ben ontzettend moe. Je bent zeker niet boos, wanneer ik je direct goeden nacht zeg Zeker niet. Slaap wel, Evelijn. Hij .kuste haar en bracht haar naai de deur. Weer was er iets als ontgoocheling in hem. Hij had gaarne nog een poosje met haar gepraat over de indrukken, ƒ44.058.997.04, alzoo voor 1920 meer ƒ6.078.602.96 (meer voor: posterijen 3.528.662.96 telegrafie 369.640 'telefonie ƒ2.180.300). Het ligt ook voor het jaar 1920 in de bedoeling, enkele locale telefoonnetten over te nemer- Een luchtpostdienst Nederland Engeland. In een gister gepubliceerd Engelsch witboek komt een kort uittreksel voor van de vorderingen der burgerluchto vaart in den vreemde tot aan het einde van October, in liet overzicht wordt ge zegd, dat de Engelsche en Nederland sche gouvernementen tot overeenstem ming zijn gekomen, in zake de instel ling van een luchtpostdienst tusschen de beide landen, terwijl de hoop wordt uitgesproken, dat de dienst binnenkort tot stand zal komen. Vrouwen als kinderrechters. De Ned. vereeniging van Staatsbur geressen heeft een adres verzonden aan den minister van justitie, waarin zli, het groote nut erkennende van het in te stellen instituut van kinderrechters en regeling van het patronaat, verzoekt ook vrouwen tot kinderrechters en in het patronaat te benoemen. Dit verzoek is gegrond op de over weging, dat de vrouw, met hare groote kennis van het wezen en dc behoeften van het kind, voor de taak als kinder rechter en in het patronaat is'aange wezen. Geen staking van het spoorweg personeel. Men schrijft aan het „Utr, Dagibl." Het vorige week opgenomen bericht behoeft, 'blijkens ingewonnen informa ties, een alleszins noodzakelijke ver duidelijking. In de commissie van acht, op 17 November jl. ingesteld en be staande uit drie 'leden van de Nederl. Vereeniging, (wee van St. Raphael en elk een van den B. A. N. S., Neutrale Bond en iP. C. Bond', hebben vorige week langdurige besprekingen plaats gevonden, waaromtrent geen beslissing viel om er-iets van in de pers te publi- cceren. Aan het einde der vergadering werd een, door de vertegenwoordigers der Nederl. Vereeniging geformuleerde conclusie voorgelegd, waarover zich geen enkele vertegenwoordiger der an- deie organisaties wilde uitspreken en die verwezen (werd naar de respectieve hoofdbesturen, ten einde in een vol gende commissie-vergadering een be slissing te .kunnen nemen. De Nederl. Vereeniging stelt verdere samenwerking afhankelijk van het al of niet aannemen liarer voorgelegde conclusie. De mededeeling, dat met algemeene stemmen besloten werd, dat, indien directie en regeering niet voldoende tegemoet komen, aan de gemeenschap pelijke wenschen van het spoorweg personeel, de staking moet worden geproclameerd, is dus onjuist, evenals de mededeeling, dat de commissie met algemeene stemmen aannam bij de resp. hoofdbesturen te zullen aandrin gen, -dat onmiddellijk moet worden be gonnen met het vormen van een-weer- s'.ands'kas voor die actie. Wij vernemen dat liet standpunt, hetwelk de andere organisaties tegenover dat der Nederl. Vereeniging innemen ter zake van sta- k.ngsactie en duidelijk op 17 November jl is uiteengezet, waarvan verslagen in de dagbladen voorkwamen, nog steeds hetzelfde is. die zij dezen avond had opgedaan, terwijl deze nog versch en niet uifgt- wischt waren. Had zij dan heelemaal geen behoefte eens met lrem te bespreken, wat in haar binnenste omging? Uit zijn'humeur ging hij ook ter ruste. Neen, van een arm burgermeisje Leeft ze besMst n cnendal en ze is bij zonder knap, zeirfo op ditzelfde ooger - b'ik vorstin Zedern tot gravin Wirbna, d'C zij, daar zij denzelfden we,g uit moesten, een plaats in haar rijtuig had aangeboden, terwijl de vorst bij den graaf inzat. Toch past zij met haar inzichten niet in onze kringen. Zij is een koele, niets ontziende egoïste en zal den armen Magnus ongelukkig ma ken. Denk eens aan mijn woorden. De veel jongere gravin haalde de schouders op. Ach ja, zij is een beetje modern aangelegd en blijkbaar voor de vrijheid der vrouwen. Maar daarom kunnen zij toch nog wel gelukkig worden Hij houdt zooveel van haar. I Helaas 1 Ik ben werkelijk niet onverstandig eenzijdig en als hij dat kleine ding, die zuster, genomen had, dan zou ik geen woord zeggen. Nu echter ik mag Sanderfeld graag, alleen al om zijn moeder en daarom nog eens, liet spijt me. De gravin zweeg. De vorstin was j anders haar orakel, doch ditmaal had i haar man haar ingescherpt Laat je I n.et ophitsen tegen de verloofde van I Sanderfeld. Ik wensch dat wij met bei- j den omgang hebben. Ik heb groote De Kantoorbedienden en noodlijdend Weenen. Waar, zooals bekend, de handarbei dersorganisaties besloten ten bate van Weenen een dag arbeid te. verrichten, staan de kantoorbedienden practisch voor de onmogelijkheid om op dezelfde wijze het menschlievende doel te steu nen. Menig kantoor toch kan eenvoudig nie; laten 'werken als de Beurs gesloten is. Daarom hebben de leiders der vier landelijke bediendenorganisaties beslo ten tot een ander advies, n.l. dit Dat elk bediende een bedrag in geld at-zondere, bij dc loonbetaiing van 27 of 31 December a.s., ten bedrage van 1/14 van het week- of 1/60 van het maandloon. H.H. werkgevers wordt dan verzocht een gelijk bedrag als door het geza menlijk bediendenpersoneel opgebracht tc willen storten. De inzameling geschiedt op lijsten en zal op ieder kantoor en in elke win kelzaak in Nederland, waar dc naar schatting 200.ÖÖ0 bedienden werken, een lijst circuleeren. De centrale leiding van deze steun beweging onder de bedienden, welker opbrengst wordt afgedragen aan hef Algemeen Comité uit de Vakbkeweging ■berust, voor het Comité van Actie, gevormd uit de 4 Kantoorbedienden- organisaties, bij den voorzifter van dat comité, W. Brouwer jr., Veerstraat 12 tc Amsterdam, tof wien eventueele ver zoeken om inlichtingen zijn te richten en die gaarne geldzendingen verwacht van ieder werkgever of bediende wien onverhoopt geen lijst ter teekening mocht worden voorgelegd. DE HONGERSNOOD IN HONGARIJE. De berichten uit Hongarije melden ons het hartverscheurend nieuws, dat daar 100.000 kinderen op het punt zijn letterlijk "van h-onger te sterven. Geeft U er een oogenblik rekenschap van, lezer, wat dat beteekent zoo gij zelf kinderen hebt, zult gij het des te beter beseffen. Tienduizend vaders en moeders, wier kroost wegteert van honger, zonder dat zij in staat zijn iets er tegen te doen, zonder dat zij het een droppel mellk of een stukje brood kunnen geven. Zij kunnen het niet geven, omdat het er niet is 100.000 onschuldige kinderen zijn in Hongarije blootgesteld aan de ver schrikkingen van een langzame verhon gering 1 Hongersnood knaagt aan het geheele opkomende geslacht van het Hongaar- sche volk, dat er lichamelijk en geeste lijk de vreeselijke sporen van zal dra gen, tenzij wat onder deze omstan digheden bijna een geluk geacht zou moeten worden de dood het van zijn lijden verlost. Geeft U daar rekenschap van en vraagt U af, of Gij dit lijden onverschil lig kunt voorbijgaan. Richard Edgar, commissaris van het Amer. Relief-Coimité heeft uitgerekend, dat 5 dollar centen d.l. 12 </2 Ned. ets., voldoende zijn oc,i een kind in Honga rije een dag zooveel voedsel te geven, dat het ten minste voor den hongerdood bewaard kan blijven. Moeders, Gij die beeft wanneer Uwe kinderen ook maar de lichtste onge steldheid hebben, U kan het moeder leed der Hongaarsche vrouwen, die haar kinderen ook liefhebben, die hun ook het beste zouden willen geven, niet koud laten plannen mei hem. XIV. Den volgenden morgen sloeg Magnus zijn verloofde een wandeling voor en Evelijn, die haar slechte .bui verslapen had, stemde toe. Zij sloegen een schaduwrijk voetpad in. links door het oploopend woud, rechts door de helder ruischende Verda begrensd. -Het doel was een uitzichts- tc.ren bij Befdstetten. Aanvankelijk liepen zij zwijgend voort. Plotseling zei Magnus levendig Zeg, Evelijn, had je gisteren iets met vorstin Zëdern Eveliin fronste wrevelig liet hoofd. Ah. Je hebt bemerkt, hoe onbe schaamd zij mij den heelen avond ge meden heeft Neen, antwoordde hij getroffen en zog haar verbaasd aan. Ik zag slechts dat zij plotseling opstond en ie verliet. Daarbij scheen ze mij een beetje opge wonden toe Later dacht ik, dat ik mij vergist had. Neen, je hebt'heel goed gezien. Zij ontvluchtte mij in zedelijke veront waardiging. Kitty Welbers en ik hebben ons kostelijk geamuseerd. Maar, wat is er dan gebeurd O, die oude draak veroorloofde zich, mijn opvattingen „onpassend voor een jong meisje te vinden, wat ik mij natuurlijk niet liet welgevallen. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1919 | | pagina 1