EVE LIJ N. Mo* fiWe *tesirjg£iiii§ DINSDAG 16 DECEMBBM. KAMEROVERZICHT. 1919 GEMEENTEBESTUUR FEUILLETON BINNENLAND VUSSINGSCHE COURANT -£SB**ÜS ^SWCW^«f 5WMSI ADVERTENTIE PRIJS Van 14 regels: ƒ0.80; voor iedere regel meer 20 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 40 cent per regel. Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen 10 cent per regel, bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels 1.30, iedere regel meer 20 cent. ABONNEMENTSPRIJS. Voor Vli3singen en gemeenten op Wal cheren f 1.85 per drie maanden. Franco door het geheele rijk f220. Week-abon- aementen :14 cent. Afzonderlijke nuirjmers 5 cent DRANKWET. Burg. en Weth. van Vlissingen, gelet op op art. 37 der Drankwet, doen te weten dat bij hen is ingekomen een verzoek van ALBERTUS GOEDEMANS, alhier, om ver lof tot verkoop van alcoholhoudenden drank anderen dan sterken drank in per ceel 42 aan den Peperdijk dat vanaf heden gedurende veertien da gen schriftelijke bezwaren tegen het ver- leenen van het gevraagde verlof kunnen worden ingebracht bij Burgemeester en Wethouders voornoemd. Vlissingen, 15 December 1919. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. TWEEDE KAMER. Vergadering van Maandag. Het duiveltje van liet absenteïsme keek vandaag weer om den hoek. Te 1 uur moest de vergadering aanvangen, maar het werd 2.1Ö uur eer het 51e lid er was. En dat terwijl de oorlogsbegrooting aan de orde is, waarover laatst de Ka mer op hoofd stond. Het bleek echter, dat de stemming zeer is veranderd. De heer de Muralt, die in November nog felle kritiek oefen de, was nu zeer welwillend, dank zij de wijzigingen, d.w.z. bezuinigingen. Er moest natuurlijk nog meer bezuinigd worden. De diensttijd wilde hij tot 4'/2 maand verkorten, den vóór-öèfenings- tijd tot twee jaar en voorts wilde hij de lichting 1920 niet oproepen. Dit geeft al dadelijk een besparing van 5 miliioen gulden, een bedrag, dat genoeg is om alle officieren, die tengevolge van de beperkte kader-organisatie opgeruimd worden, met vol salaris naar huis te zenden. Die lichting '20 kunnen we wel eens overslaan, want er zijn toch ge noeg geoefende manschappen. We moeten nu eens goed aan het opruimen gaan, meende de heer K. Ter Laan, want het is in de oorlogsjaren toch alles „schijn" geweest. Als er wat gebeurd was, een Engelsche of een Duitsche aanval, was er geen stukje heel gebleven van ons veldleger of van onze stelling-Amsterdam. Alle uitbrei ding' uitstellen, niets nieuws aanvan gen, dat moest de leuze zijn. De minis ter en de Kamer moeten overleggen wat er wei moet gebeuren en hangende dat overleg, dient alles re wachten. De heer Ter Laan keurde af.het ver- lecnen van een ridderorde aan generaal Snijders. Dat was onhandig, omdat dat een eeresaluut was aan het oude stelsel. Dat het geschiedde juist op hei moment ijat de regeering sterk werd aangeval- Jen, gaf een een politiek tintje. Met het beleid in het algemeen ging de heer Duijmaer van Twist wel mede, maar hij wensehte opheffing van het ploegenstelsel, zoodat de geheele lich- Oorspronkelijke Roman. Met dezelfde, aan koele onverschil ligheid grenzende kalmte, waarmee zij Beate's ziekte en Emmy's tegenslag had opgenomen, nam ze nu ook Rettenegg op, met alles wat het omsloot. Was dat misschien zoo haar ge woonte Voelde zij wellicht innerlijk ties te sterker? Of ook niet? Plotseling schoot hem te binnen, hoe zij vandaag, toen Harald haar vertelde van het vin der. van Moderta in den hoenderhof, spottend had gezegd U hebt onze kleine daarbij al in ware gedaante leeren kennen, graaf. Zij dweept met romantiek. Deze woorden, en vooral de foon, waarop zij gesproken werden, hadden Magnus direct mishaagd. Nu verscheen 'het hem nog in een ander licht-Mocht zit haar zuster berispen, omdat deze meer idealisme bezat, meer warmte Langen tijd wilde de slaap 'bij hem niet komen. Een groote onrust kwelde hem. Hoeveel had hij in te halen DHij moest nu eerst de vrouw leeren kennen, die hi: gekozen had. Eén enkel feit stelde hem tenslotte gerust Evelijn had hem lief. Uit dit liefdegevoel moest haar ziel hem tege moet komen, moesten zij het tenslotte ting in eenmaal van Mei tot November wordt geoefend. Hij wensehte voorts de kleine garnizoenen op te heffefi en de vóór-oefeningen te doen plaats hebben in de woonplaats. Het kazerne-stelsel wensehte hijvaf te schaffen het leger wilde hij zooveel mogelijk huisvesten in barakken. De legersterkte wilde hij houden op twee honderdduizend man. Hij vroeg of het waar was, dat door een ander land een bod is gedaan op de ingeleverde landstorm-kleeding. Volgens den heer Marchant zijn alle argumenten voor een groote overmacht verdwenen en dus als alle andere ver dedigers van de bezuiniging nog ver der gaan dan de minister. Aleen de eischen van den Volkenbond zijn thans de leiddraad bij de vaststelling van den omvang van de weermacht. De regee- ring ziet dat nog niet geheel in en tracht alleen nog maar door bezuinigin gen de moeilijkheden weg te schuiven. Ze overziet niet het geheel van het vraagstuk der defensie eu ploetert voort op den ouden weg. Wat de heer Marchant dus wil is afwachten tot de Volkenbond er is en tot zoolang niet meer doen dan beper king tot het allernoodzakelijkste. De marine-crisis. Naar „de Avondpost" verneemt, is de vice-admiraal W. C. j. Smit, comman dant der marine te Middelburg, ter zake van de crisis bij de marine bij H.M. de Koningin ontboden, na een onderhoud met den minister-president. Of men in dit feit een aanwijzing moet zien, dat den heer Smit de porte feuille van marine zal worden aange boden en hij deze zal accepteeren, is de groote vraag en hef Haagsche blad vervolgt dan Admiraal Smit heeft reeds eerder voor het ministerschap bedankt. Ech ter is het niet onmogelijk, daf hij thans zwichten zal voor de overweging, dat h'j de man is, die het zinkende marine schip nog boven water kan 'houden. Immers, hij was, naar werd gemeld, bestemd om op ie treden als voorzitter van de in de Memorie van Antwoord bedoelde advies-commissie. Admiraal Smit is de oudste viagoffi- eiei der marine, niet van rechtsche politieke richting. Hij staat bekend als een veelzijdig ontwikkeld officier met groote gaven; dus heeft men in marine- kringen vertrouwen in hem. Zoo hij het ministerschap aanvaardt, zou het bij de marine over het algemeen worden toe gejuicht. Ter zake van de kruisers is hij voor stander van hun behoud. Trouwens, geen enkele marineofficier, die dat niet is. kan men bijna zeggen. Men verwacht nu, -dat een nieuwe bcgrooting van marine za! worden in gediend en behandeld, waarbij zal worden voorgesteld, omtrent de krui- -sers geen beslissing te nemen alvorens een in te stellen commissie zich over bewapening en organisatie der vloot zal hebben uitgesproken. In die commissie zouden dan eenige zeeofficieren en een ot meer stafofficieren van het Indisch leger zitting nemen. De commissie zou zich dan in eerste instantie hebben uit te spreken over de kwest'e der kruisers. Inderdaad zou dit een oplossing vor men, welke iedereen vrijwel kan bevre digen. Nederland en België. De Brusselsche redacteur van „de Maasbode" seint toch innerlijk eens worden, want liefde, zooals hij die opvatte, duldde geen tegenstrijdigheden en karakterverschil len. Met dezen troost gewapend, slinger de hij het laatste eindje sigaar den tuin in en ging naar bed. XJM. Evelijn's gedachten waren dezen eer sten avond minder gecompliceerd. Haar indrukken waren in drie woorden sa men te vatten prachtig, frotsch, maar vervelend. En deze indruk w.erd de volgende dagen nog versterkt. De weelderige levenswijze op Rettenegg, de talrijke bediendenschaar, het comfort, die haar overal omgaf, en de groote eerbied, dien men allerwege, izooals zij merkte, voor haar verloofde en de gravin koesterde en nu ook op haar zou wor den overgebracht, troffen haar wel in sl'lte, doch anderzijds vond zij zekere patriarchale instellingen verouderd en smakeloos. Bijvoorbeeld de gewoonte der gravin iederen dag zelve de keuken en de pro visiekast te inspecteeren evenals iedere week het door haar gestichte armen huis in Berdsletten, vriendschapsbe trekkingen te onderhouden met de zuster van den pastoor naar Eve lijn's meening een heel gewoon mensch en ten slotte de gewoonte niet al leen iederen dag eenige arme menschen van eten te voorzien, doch zelfs het heeie jaar kousen en borstrokken voor Staatsminister Segers, de eerste Bel gische gedelegeerde bij de vredesonder handelingen, heeft aan de „Métropole" de volgende mededeelingen gedaan over den stand der 'Nederlandsch-Belgische onderhandelingen De Nederlandsche gedelegeerden hebben een voorstel aangenomen van eer. politieke overeenkomst, luidens welke de kwestie der waarborgen voor de veiligheid van België, ter vervan ging van de waarborgen van de ver dragen van 1839, zou overgedragen worden aan den Raad van den Vol kenbond. Nederland zou zich aan de beslissing van den raad onderwerpen. Op het oogenbli'k worden onderhan delingen gevoerd met de kabinetten te Londen en te Parijs, welke ten doel hebben te onderzoeken of de waarbor gen, in 1839 gegeven, door Engeland en Frankrijk zouden kunnen worden ver lengd, opdat de onafhankelijkheid en de onschendbaarheid van het Belgische grondgebied zouden verzekerd zijn tot de Raad van den Volkenbond zich zal hebben uitgesproken. Wat betreft het verdrag dat de Ne- derlandsch-Belgisc'he economische vraagstukken moest oplossen, zijn de gedelegeerden der beide landen in hoofdzaak overeengekomen. Alleen en kele punten van ondergeschikt belang, moeten nog geregeld worden. Op het oogenblik zijn de delegaties bezig met een rapport voor te bereiden dat moet overhandigd worden aan de Commissie van Veertien, welke belast is met de bekrachtiging van het Ver drag. Dit zal -bevredigend zijn voor :be'de landen. Het waarborgt zooveel mogelijk de 'Nederlandsche soevereiniteit, maar het houdt terzelfder tijd rekening met de Belgische eischen 'betreffende de Schei- de. het kanaal GentTerneuzen, het iknnaal van Antwerpen naar den Moer dijk, het kanaal van Antwerpen en den 'Rijn en de wateraftapping van de Maas. De gedelegeerden zijn overeengeko men hun werkzaamheden zoo spoedig mogelijk te beëindigen en 5 Januari naar Parijs terug te keeren om het verdrag en de annexen aan de Commis sie van Veertien voor te leggen. Oud minister van oorlog De Jonge. Naar wordt medegedeeld, wordt de oud-minister van'oorlog, jhr. mr. B. C. de Jonge, die, zooals vroeger gemeld is, na zijn aftreden een reis naar Neder- landsch-Indjë, China, Japan en Noord- Amerika maakte, tegen het einde dezer maand in Nederland terugverwacht. Dr. A. Kuyper. Naar wij vernemen, is de gezond heidstoestand van den minister van Staat, dr. A. Kuyper, weder zeer bevre digend. Woningbouw. Het bouwen kan niet zonder krach tige hulp uit 's rijks kas. Als men een redelijke rente van zijn geld zal reke nen, moet er een huur gevraagd wor den. die gewoon niet kan worden be taald. Althans niet door arbeidersnten- schen, zei minister- Aalberse. Dan in verhouding door midden- standsmenschen nog minder, zegt „Ons Eigendom". Immers, juist in de kringen van ambtenaren, onderwijzers, le.eraren, (kleine zakenmenschen renteniertjes enz. is het klimmen der inkomsten in ver gelijking met vóór den oorlog relatief veel minder dan in de arbeidersklasse. „die lui" fe breien, om die met Kerst mis plechtig uit te deelen. Dat was een vervelende geschiede nd, omdat Evelijn bij de groote veree ring. die Magnus voor zijn moeder koesterde, net doen moest, alsof het ook haar aanstond. Gelukkig, dat Magnus door zijn be roep verhinderd werd, altijd op Rette negg te wonen. Zij hooipte, dat hij eer, 'heel eind weg zou worden gestuurd. Wanneer ik maar eerst zijn vrouw iben, dan zal ik'er wel voor zorgen, dat weide vacanties hier niet te vaak door brengen, daelit Evelijn. Naar de buren was zij eerst zeer nieuwsgierig geweest. Zij hoopte, dat daar tenminste een paar nette lieden onder waren, doch ook in dit opzicht was zij teleurgesteld. Bij de bezoeken, die de gravin nu dagelijks met het ver loofde paar aflegde, zij wilde haar dochter aan haar vrienden voorstellen veoi de groote receptie, die in de vol gende week zou plaals hebben deed Evelijn dé ervaring op, dat men haar op vele kasteden heel duidelijk als een ter wille der Sanderfelds gedulde indring ster beschouwde. Zij was en bleef in die kringen de burgerdochter, waarmee men noodge dwongen wel omgaan moest, doch die men toch niet voor „vol"' aanzag. De oude vorstin Zedera probeerde haar zelfs bijzonder duidelijk te maken hoe dankbaar zij zijn moest, door een man als Magnus, die tot een der oudste families van het land bekoorde, bemind Zou de minister dan maar niet beter doen imet den geheelen woningbouw, uitgezonderd liet een of ander luxe heerenhuis, binnen het bemoeiings- en steungebied van Staat en gemeenten te trekken •De woningschaarschte zal eerst kun nen verdwijnen, wanneer de kosten van 't bouwen gedaald zullen zijn, zegt de minister terecht, o-f als evenwicht zal sziin verkregen tusschen de inkomsten der huurders en de bouwkosten der woningen. Blijkt, dat daarvoor maat regelen genomen kunnen worden, dan zal, aldus de minister, daartoe worden overgegaan. Dan moet er komen een prikkeling van het particulier initiatief van regee- ringswege, zoowel door positieven fi- naneieelen steun, als door het wegne men der belemmerende werking van de tegenwoordige Huurcommissiewet op den aanbouw van nieuwe woningen. We redeneeren daarbij aldus Wanneer de bouwer kan rekenen op een flinke bouwpremie ter gedeeltelijke dekking van het exploitatie-tekort, en tevens kan voorzien, dat de enorme afsftand welke thans bestaat tusschen de huren van den nieuwen aanbouw en die van oude woningen, welke onder den druk der Huureommissie staan, langzamerhand gaat verdwijnen, zal hij het risico van den bouw, ook van arbeiderswoningen, weer aandurven. Dan krijgt men weer onderlinge con currentie, en als gevolg daarvan prijs daling. Middenstand en duurtebestrijdmg. Op initiatief van de drie rijksmidden- slsndsadviseurs, de heeren Kropveld, Nnuwens en Van Berg, vergaderden de drie Middenstandsbonden met den lan- delijken borvd tot bestrijding der duurte, alsook met de vertegenwoordigers der vereeniging „Het Nederlandsch Fabri kaat." De vergadering werd geleid door den heer Kropveld die in zijn openings woord deed uitkomen, dat gebleken was uit de verschillende acties der ge noemde vereenigingen, dat samenwer- k.ng wenschelijk was, om algemeene maatregelen te beramen tegen de heer- schende duurte. Besloten werd een Studiecommissie te benoemen, die een pian van actie ontwerpen zal, tevens onderzoeken, hoe verbruikersraden moeten worden sa mengesteld en wat hunne werkwijze zijn moet, teneinde de duurte met suc ces te bestrijden. Tevens werd er be sloten samenwerking te zoeken met de fabrikanten en de officieele organen die lner in aanmerking tarnen, zooals de Nijverheidsraad en de Middenstands- raad. Als leden der commissie werden aangewezen behalve de drie rijksmid- denstands-adviseurs, de .heeren Goed hart, prof. mr. J. A. Veraart, Ritmees ter, Van Bemmel, Funler. Aan deze commissie .ver i opdracht gegeven vóór 1 Januari aÜ. verslag'uif te brengen over de mogelijkheid van samenwer king der verschillende groepen, terwijl men intusschen eenstemmig van oor deel was, dat alles vermeden moest worden, wat de goede verstandhouding der verschillende groepen zou kunnen schaden. Opdracht werd gegeven aan alle groepen dit besluit aan hunne af- deelingen mede te deelen. Spoor- en tramwegpersoneel. Het hoofdbestuur van den Christ. Bond van Spoor- en Tramwegperso neel is voornemens Maandag 29 De cember te Utrecht een buitengewone te worden. Op Baschkowitz, waar drie oude juf frouwen regeerden, die voor bijzonder gesloten golden, werden zij zeifs niet ontvangen, hoewel Afagntis beweerde een der gravinnen duidelijk voor een der vamen te hebben gezien. Dat waren (bittere pillen voor Evelijn's hoogmoedig eigengevoel. Het hie'p weinig, dat de gravin en Magnus z'ch ten zeerste inspanden 'deze indrukken uit te wisschen. Wanneer zij volgende week bij ons zijn en eerst gelegenheid hebben je. nader te leeren kennen dan wordt je maar zoo, wat je hoort te zijn de ko ningin van onzen kleinen gring, troost te Magnus. Ze weten nog niet, hoe liei- tallig je bet, lieveling Neen zij had zich geen moeite gegeven, om tegenover die hoogmoe dige lui zich lief voor te doen. Dat mankeerde er nog maar aan 1 Het was ai meer dar. genoeg, dat zli °P Rette negg zich lief voordeed!, hoewel haar gemoed er niet naar stond. Dan konden zij lang wachten - ook op de receptie. Naloopen zou zij nie mand Zij was innerlijk zoo boos op die „aristocratische bende", dat zij totaal geen notitie nam van de voorbereidin gen voor de receptie, die toch ter hard eer zou piaats hebben. Des te meer was Moderta in de weer. Zij hielp waar zij kon en dook ais een handige helpster nu eens naast de gravin, dan weer naast de juffrouw van vergadering te beleggen, en de ruim 4000 leden dezer organisatie alsdan uitspraak te laten doen over het al dan met voeren van een „scherpe" actie in verband met de herziening der toonre geling, waarvoor thans door de vijf bonden van spoorwegpersoneel ge meenschappelijk maatregelen worden genomen. Op dit congres zal tevens een be- i slissing worden genomen in zake de houding, die de Bond zal aannemen ten aanzien van het vragen om kindertoe slag, waartegen de organisaties op 'neutralen grondslag zich hebben ver klaard. Een dreigende spoorwegstaking Naar het „Utr. Dagblad" meldt, heeft de vorige week te Utrecht vergaderd de commissie van acht, onlangs samen gesteld uit de hoofdbesturen der vijf spoorwegorganisaties. Deze commissie, welke bestaat uit 3 vertegenwoordigers van de Nederl. Vereen, van Spoor- en Tramwegpersoneel, van St. Raphaël en van den IB. A. N. S„ Neutr. Bond en Prol. Christ. Bond ieder 1 lid, heeft een langdurige bespreking op deze verga dering gevoerd over de te voeren actie ter verbetering van de arbeidsvoor waarden van het geheele spoorweg personeel. Algemeen was men van meening, dat de organisaties in den loop der jaren de directies en de regee ring mondeling en schriftelijk voldoende overtuigd hebben, dat men steeds is gebleven ver beneden de door het per soneel gestelde eischen. Met algemeene stemmen werd beslo ten om, indien directie en regeering niet voldoende tegemoet komen aan de ge meenschappelijke wenschen van het spoorwegpersoneel, de staking moet Worden geproclameerd. Ook verneemt het blad, dat de com missie dit besluit ter kennis van de resp. hoofdbesturen .zal brengen, waar bij de commissie tevens aandringt dat onmiddellijk moet worden begonnen mei het vormen van een weerstandskas. Alie besluiten werden met algemeene stemmen genomen. De financiën der gemeente. Burg. en Weth. van 's Gravenhage. hebben aan de ministers van IBtniren- landsche zaken en van financiën een u'tvoerigen brief gericht omtrent de financiën der gemeente. Hierin betoo- gen zij het goed recht van de gemeente op een zoodanig aandeel uit de oorlogs winstbelasting, dat daardoor de bur gerij niet meer door de tekorten en dooi de bijzondere uitgaven tengevolge van den oorlog zal worden belast en is voorts aangedrongen op het treffen vari een nadere regeling betreffende de financieele verhouding tusschen 'het rijk en de gemeenten. Een waarschuwing. In „de Nederlander" lezen wij hef volgende Wat in ^Amsterdam gebeurd is (de gemeenteraad stelde 100.000 uit de 'gemeentekas beschikbaar voor Wee- nen) moge voor andere gemeenten ter waarschuwing strekken. In verschillen de raden zitten communisten. Zij zullen wellicht het voorbeeld*van hun hoofd man willen volgen, en er zijn allicht goedhartige menschen. die meenen, dat de gemeente „toch ook wat voor Wee- nen doen moet." Misschien zou daar ook niet heel veel tegen zijn, indien de gemeentekassen overvloeiende waren. Maar wij kennen ze .zóó niet in Neder land, vooral niet in dezen tijd. gezelschap op. .Magnus zag en voelde dit niet smart. ■Hij was er geheel van overtuigd, dat er tusschen hem en Evelijn een zekere ver vreemding was ontstaan, sinds zij op Rettenegg waren. En steeds zocht hij achter de schoone buitenkant den om trek van een even schoone ziel. Zoo kwam eindelijk de avond, dat lichtglans alle vertrekken op Rettenegg vervulde en rijtuig op rijtuig aanrolde. Met uitzondering der gravinnen Blasch- kowitz waren alile buren gekomen. Zij den sleepen ruisehten over den spiegel- gladden parketvloer van den ontvang- salon, kostbare, oude familie-diaman ten fonkelden in wedstrijd, terwijl de heeren in rok en uniform elkaar be groetten en lachend constateerden, dat er nu op Rettenegg, evenals vroeger, weer gezelligheid zou komen. Het schoone kasteel was toch vroeger het middelpunt van gezellig verkeer ge weest. Evelijn was werkelijk opvallend schoon in haar mat-lblauwe costuum met echte kant. Een schoonheid van den eersten rang, die in 't geheel geen burgerlijken indruk maakte. Als men haar ziet, begrijpt u - - vergeeft men, beweerde graaf Wirbna en deed zijn best, stemming voor Eve lijn te maken zij beviel hem inderdaad en hij was een trouw vriend des hui zes. Bovendien had hij plannen met Magnus. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1919 | | pagina 1