EVELIJ N. '"^Oe '203 aaii ij.mjijjmw $££*4? &j| S3 H S*|§§€1 ^^BBBS^gBWg"»»^^'°Jj-;l.Ji'J!"l;"' l-BMgg.L VRIJDAG S3 DECEMBER. KAMEROVERZICHT. FEUILLETON BINNENLAND VLISSINGSCHE COURANT AüVERTENTÏE-PRIJS Van 1—4 regels: f0.80; voor iedere rcgei meer 2d centbij abonnement spe- iisüe prijzen. Reclames 40 cent per regel, dienstaanbiedingen en dicnstaanvragen 10 cent per regel, bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels 1.30, Iedere regel meer 20 cent ABONNEMENTS-PRIjS. Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren 1.85 per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ2.20. Week-abon nementen :14 cent Afzonderlijke nummers 3 cent. TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag. Uit de discussie over dc uitkeering- in-eens aan alle ambtenaren en be ambten een discussie, die overigens niet veel om het lijf had waren twee moties overgebleven. Eén van den lieer Helsdingen, om het minimum van de uitkeering op 200 te stellen. Deze werd thans verworpen met 51 tegen 26 stemmen. De tweede was van den heer Smeenk. Hij wensehte dat alle groepen, die onder de regeling van den duurte- bijslag voor het jaar 1819 vielen, ook moeten deelen in deze uitkeering-in- eêns. Deze motie werd aangenomen met 69 tegen 8 stemmen. Het debat over Marine was uitgeput, flet ware wenschelijk geweest, dat de minister zijn rede vóórop had gesteld. Immers alle leden spreken veronderstel- lenderwijze en zeggen af fe wachten wat de minister wilMen heeft geen houvast aan dezen bewindstnan cn het geval doet zich voor. dat ieder er het zijne van hoopt. De heer Dresselhuijs nam aan, dat er geen sprake van was dat de minister de kruisers wil afbou- ,wen, ook niet voor ander doel, omdat hij uitdrukkelijk de geruchten daarom trent tegensprak. Overigens wilde hij ook weten hoe hef nu staat met den aankoop van pantserplaten tot een be drag van twee millioen gulden. De heer Treub begreep niet hoe iemand efm maritiem plan kan ontwik kelen, nu alles nog in de iuclit hangt, wat betreft den Volkenbond. Intusschen was Nederland een zeevarend volk dat bleek o.a. juist uit het bezit eener marine en daarom was beveiliging van de handelsschepen noodzakelijk. Het was dus dwaasheid om de marine af te schaffen. De motie-Hugenholtz achtte hij slechts een saluut met de roode viag aan Koning Demos. Ook voor indië \ygs een verdediging onmis baar, meende hij, wilde men indië niet moedwillig loslaten. Dat de minister een leek was. had zijn voordeeien, betoogde mr. Treub, mits hij capaciteiten als bewindsman bezit. Blijkens zijn herhaaldelijke om zwaaiingen bezat de heer Bijl eve 1 d deze capaciteiten niet. En dat is bedenkelijk niet alleen voor het prestige van deze regeering, maar ook voor het prestige van ons land tegenover het buitenland. Wanneer de minister er niet in zou sla gen te bewijzen dat hij wel een be windsman is, kan de heer Treub hem niet steunen. Mr. Marchant maakte het kabinet er een verwijt van, dat het de zware taak van marine-minister had gelegd op te zwakke schouders. Ook hij wou wach ten en wachten Natuurlijk gevoelde mr. Troelstra zich verplicht den aanval van den heer Treub te rescontreeren. Het rekte de Oorspronkelijk Roman. 21) Tante Ada zat een-igani tijd met open mond van verbazing. De gravin ging onverschillig voort Ik weet, dat u zoo goed wilde zijn, daarvoor te zorgen en zelfs voor de bruiloft incluis. Mijn schoondochter zal u zeker steeds dankbaar blijven voor deze goede bedoeling. Daar ik haar nu echter nader sta, moet i:k u verzoeken, beide aan mij over te laten. Wat ook de bruiloft Ja. Wij zullen deze op Rettenegg vieren, zooals alle Sainderfelds deden. Tante Ada voelde zich natuurlijk zeer teleurgesteld. Dan hield de gedachte haar onophoudelijk bezig of men haar tenminste zou vragen, ook op Rette negg te konten. De gravin zeide echter niets daar omtrent. Des te ijveriger deed zij haar best, juffrouw Losenstein over fe halen met haar dochters toöh zoo spoedig mogelijk op Rettenegg te komen logee- ren Ik wil u allen daar aan onze ken nissen voorstellen en: wij leeren elkaar dan ook veel beter kennen. Het is nu al voorjaar buiten. De kleine Moderta zal roode wangen krijgen En zij aarzelt nog, dacht tante Ada verwonderd. Werkelijk, die dwaze discussie en dat was- nu niet het meest gewenschtc. Morgen is eindelijk de minister aan het woord voor bet belangrijke deel van zijn rede. Nederland en België. Roland de Marèz schrijft in de „Indé- pendance Beige" over de Nederlandsch Belgische onderhandelingen o. a. De door ons venkregen resultaten zijn. van belang uit economisch oogpunt, maar ze hebben in politiek en militair opzidht hoegenaamd geen beteekenis. Dit kan helaas niet anders worden verwacht, nadat de Opperste Raad had toesloten, dat de herziening van de verdragen van 1839 zonder eenige ge- toiedswijzigln'g zou plaas hebben. Ame rika wilde alleen economische belam- gen van België erkennen, terwijl de Engelschen van oordeel waren, dat de ondervindingen in den oorlog opgedaan de theorie over de beteekenis van de Schelde voor de verdediging van België volkamen -heeft gewijzigd. De „Etoile beige" betoogt in een hoofdartikel, dat de militaire verdragen die België eventueel met Frankrijk en En-getand zou kunnen sluiten, slechts de verdediging ten doel kunnen hebben doch België niet mogen verplichten zich te mengen in geschiller-, waarin, beide groote mogendheden zouden kunnen worden gewilkkeld. Nederland en de Ver. Staten. De New-Yorksche correspondent van de ,,iN. Rott. Ct." seinde gisteren Het -Nederlandsclie gezantschap heeft vandaag een noenmaal aangeboden ter eere van mgr. -Nolens en den heer Westerman, die Zaierdag a.s. -met de „Lapland" naar Europa terugkeren. Aan den maaltijd zaten verscheidene vooraanstaande iieden uit de New- Yorksche zakenwereld en -de vertegen woordigers der bladen aan. Jhr. De Beaufort, die den gezant verving. De heer Westerman en mgr. Nolens hiel den toespraken, waarin zij aandrongen op versterking van de -banden van han dcis- en vriendschapsbetrekkingen tus schen- beide landen. -Men kan dit noen maal toeschouwen als het begin van een reeks van maatregelen, die door hef Nederlandsche gezantschap op touw gezet zijn ter verdediging der Neder landsche -belangen eo ter verspreiding van .kennis omtrent Nederland, waartoe de stichting van een Nederlandsche Kamer van Koophandel te New-York veel kan bijdragen. 'De heer Westerman had goede verwachtingen van de sa menwerking der bankzaken in beide land-en inzake de credietverleening aan de -Europeesche landen. Bespoediging van den woningbouw. De minister van arbeid heeft aan de Commissarissen der Koningin in de verschillende provincies een circulaire gericht, waarin wordt gezegd, dat Item bij herhaling klachten bereiken, dat de bouw van woningen wordt vertraagd, doordat de behandeling van de ver zoeken om bouwvergunning bij de ge meentebesturen zoo lang duurt. De minister beseft, dat verzoeken om bouwvergunning niet voetstoots kunnen worden ingewilligd lang niet alle planner, zullen deugdelijk zijn. Maar ook wanneer daarmede rekening wordt gehouden komt hei den minister voor, dat in veel gevallen de weg, die leidt gans aarzelt nog,, ja te zeggen. Maar zoo was Berta altijd Juffrouw Losenstein aarzelde inder daad, direct iets te beloven. Zij moest toch eerst met zichzelf te rade gaan, of zij zooveel goedheid wel aannemen kon. Ja als Evelijm Mag nus zoo had lief gehad, zooals het zijn moest Als zeker was, d-at zij hield, wat de gravin en Magnus van haar verwachtten Maar gastvrijheid aannemer» bij menschen, om wier verwijtenden blik men later den bliik moest neerslaan... Dan waren er ook nog veel proza ïsche bedenkingen. -De gravin sprak van visites, daartoe waren toch op zijn minst een paar ordentelijke, zij het eenvoudige costumes noodig. Evelijn was door tante Ada's garderobe altijd goed verzorgd, maar wij? -dacht zij met schrik. Ook Magnus was in stilte verbaasd over deze uitnoodigiflg, waarvan de gravin hem niets te voren gezegd -had. Maar hij vo,nd liet heerlijk. Alleen a! omdat het het beste bewijs was, dat de Losensteins zijn moeder wel bevie len, en voorts, omd-a-t hij dan met zijn Evelijip de rest va" hun verlovingstijd op Rettenegg kon doorbrengen. Thuis gekomen, omhelsde hij zijn moeder dan ook innig en dankte haar voor haar prachtige plannen, die zij had uitgedacht. De gravin glimlachte verlegen. Ja. Ze zijn me allen goed- bevallen en ik zou -hartelijk blij zijn, deze br-a-ve menschen, voor wie -het leven tot nu toe tot de bouwvergunning, te lang, zelfs veel te lang is, en dat menige verzoeker ontmoedigende ervaringen opdoet, die bespaard hadden kunnen worden. De voorziening in den woningnood vor dert dat de ambtelijke omslag voor den verzoeker tot 't uiterste beperkt worde. Overtuigd als de minister is, dat de gemeentebesturen, lettende op den ernst van den toestand, in deze gaarne hun ne medewerking zullen verleenen, wor den de Commissarissen uitgenoodigd, het een en ander ter kennis van de ge- meenteesturen te brengen met het drin gend verzoek ernstig te overwegen of niet, hetzij door instructies voor en toe zicht op liet personeel, hetzij door wij ziging van belemmerende bepalingen in de verordening, de behandeling van verzoeken om bouwvergunning vcor zoover die veel of betrekkelijk veel tijd vordert, kan worden bespoedigd. Wet militiewet. Een wetsontwerp tot wijziging van de Militiewet is ingediend, beoogende tus- schen art. 24 en art. 25 in te voegen een nieuw artikel, 24a luidende Als broederdier.st komt ook in aan merking de dienst van den broeder, die: le. bij den landstorm in werkelijken dienst is geweest gedurende ten minste een door ons te bepalen tijd 2e. wegens ziekte of gebreken door den dienst gekomen, uit den dienst bij den landstorm is ontslagen 3e. gedurende zijn werkelijken dienst bij den landstorm is overleden. De tijd onder le bedoeld, wordt op niet minder dan zeven en een halve maand bepaald. Voor de toepassing van de bepaling van liet le lid onder le worden samen gesteld de werkelijke dienst, dien de broeder bij de militie en die, welke hij uen landslorm heeft vervuld. Door ons wordt bepaald a. in hor-vet de tijd gedurende den werkelijken dienst met verlof doorgê- bracht, en in hoever men de duur der verbintenis van den vrijwilliger van den landstorm voor de toepassing van het eerste lid onder Ie al of niet als werkelijke dienst wordt beschouwd b. welke groepen van personen moe ten worden geacht dienst bij den land storm te hebben vervuld van zoodani ge:! aard, dat deze ats broederdier.st buiten aanmerking behóórt te. blijven Voorts wordt voorgesteld een bepa ling volgens welke door' de Kroon de noodige maatregelen worden getroffen, ten einde de in deze wet neergelegde wijzigingen van de Militiewet, reeds ten aanzien van de lichting der militie van 1920 toe te passen en volgens welke bij deze maatregelen kan worden afgewe ken van de geldende wettelijke voor schriften, terwij! tevens daarbij ais da tum, waarop de reden van vrijstelling inoet hebben bestaan, een ander tijdstip kon worden aangewezen, dan in art, 21, tweede lid der Militiewet is vermeld. Een stoomvaartlijn Hamburg-Rotterdam en Zuid-Amerika. Het „Htold." meldt dat de Brazil en River Plate Service en de Aanerikaan- sche Red Star Line besloten -hebben Rotterdam in haar vaarplan op te ne men. Het ligt in de bedoeling een ge- regelden, voorloopig maandelijkscben dienst te openen tusschen Hamburg en Rotterdam eenerzijds en Brazilië en La Plata anderzijds en terug. -De dienst zal worden uitgevoerd met schepen van 8000 ton, modern ingericht cn van koelinrichtingen voorzien. Het stoomschip dat einde December ■■milllll lllli rijd: aarj zorgen was, een beetje zonne schijn te kunnen schenken. Ik heb ech ter ook nog een bijgedachte. Een bijgedachte Ja. Kun je die niet raden, mijn jorngen je hebt me toch verteld, dat tante Therese Evelijn niet wilde ont vangen en tegenover jou zelfs van een „mésalliance" sprak. Daf domme woord wil ik in de kern smoren: en geheel doen verdwijnen, door te foonen, hoe ik Over je verloofde en haar familie denk. O, mama, nu begrijp ik u eerst goed. Ja. Therese Kammelsberg is mis schien de eenige niet die zoo demkt. Dat ikwefjt mijn trots en mijn rechtvaardig heidsgevoel. Natuurlijk heb ik vroeger ook gewensclit, dat je keus op een meisje uit onzen stand vieL doch de hoofdzaak is de liefde. En van een mésalliance kan men alleen spreken, wanneer de adel van karakter ont breekt. Deze schijnt mij echter in de familie Losenstein die afschuwelijke tante Ada uitgezonderd in hooge mate aanwezig. Ik wil eens zien, of iemand van een mésalliance zal durven praten, wanneer gravin Sanderfeld be wijst, dat zij zich eens voelt met de familie Losenstein. M-agnus omhelsde zijn moeder voor de tweede maal. U is niet alleen de béste, maar ook de edelste denkende vrouw, die ik ken, mama. Welk een voorbeeld zult u voor Bvelijir.i zijn Laten wij hopen, dat zij in dit opzicht nooit een voorbeeld noodig van Rotterdam vertrekt is de „Manas- set", die einde Januari gevolgd wordt door de „Yarn Hil-I". Collectieve arbeidsovereenkomst in de typographic. Voor de tweede maal hebben Woensdag en Donderdag de drie pa- trconsvereenigingen, nl. ae Nederland sche Bond van Boekdrukkerijen, de R. K. Vereeniging van Nederl. Drukkcrs- patroors en de Bond van Christelijke Drukkerspatroons i.n, Ihet gebouw van den Werkenden Stand te Amsterdam een tweedaagsclie gemeenschappelijke algem-eene vergadering gehouden over het voorstel van een nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst met de vier werk nemers-organisaties in de typographic hier te lande. Het voorstel, dat in drie dru-k be zochte bijeenkomsten werd behandeld, is aangenomen met 560 stemme;-,- vóór en 517 stemmen tegen. Dc nieuwe arbeidsovereenkomst wordt met 1 Januari a.s. van kracht, en strekt zich uit over een tijdperk van drie jaren Zij omvat behalve hoogere loonen en de 45-urige werkweek, tal van zeer gunstige bepalingen voor de arbeiders in de drukkerslbedrijven, o.tn. overleg met de gezellenorganisaties in- .zake het vaststellen van de prijs-tarie- ven van het drukwerk. De nood te Weenen. De gemeenteraad te Amsterdam heeft met 16 tegen 13 stemmen: aangenomen een voorstelWijnkoop om f 100.000 ter beschikking van Burg. en. Weth. ie stellen tot het zenden van een trein met levensmiddelen aan de noodlijdend" Weensche kinderen. Voor het voorstel stemden verschil- lende sociaal-democraten en er tegen o. a. twee bekende sociaal-democraten, nl de heeren De Miranda en Kleere- koper. Het besluit is evenwel in een zeer onvoltallige zitting genomen, daar niet minder dan 16 ieder,: afwezig waren. De broodbezorgersvereen. „Nieuw Leven" te Amsterdam heeft een motie aangenomen, waarin zij besloot op 2en Kerstdag niet te werken ten bate der Oostenrijksche bevolking. De veroorza kers van den nood, aldus de bovenge noemde motie, moeten hem ook maar lenigen en dit te meer daar men ziet, dat Oostenrijksche kapitalisten zich vaak niets van den nood in hun land aantrekken. «awjniguasaa— wi' n ■■ii.i in uiw n 11 ii in is^xsa EEN NIET ALLEDAAGSCHE TENTOONSTELLING. Sedert eenige jaren reeds is er een Vereeniging tot bevordering van de be langen van Slechthoorenden. Haar be staan, haar doei en streven zijn evenwel nog lang niet algemeen bekend. Toch vervult zij een hoognoodige en daarom sympathieke en belangrijke taak in onze samenleving. Maar zij heeft dringend behoefte aan meer steun en meer mid delen om haar krachten beter te kun nen ontplooien en met nog vee! meer succes haar werk van hulp en voorlich ting, verheffing en opbeuring, ten bate van een talrijke groep van misdeelde medemenschen te kunnen vervullen. Zij is opgericht door personen, die uit eigen ervaring en door waarne ming van wat anderen ondervonden en leden, wisten hoezeer slechthoorendheid c-n doofheid voor velen een oorzaak is van vereenzaming en stil gedragen leed; voor jongeren dikwijls een iiin- heeft, mijn jongen, zeide de gravin, half ernstig half lachend. Wat jij met zulke hoogdravende ramen bepleit is alleen aangeboren gave van hart en geest. XL Tante Ada was zonder geruoht naar Neustadt teruggekeerd, nadat Evelijn, die het toch niet heelemaal bederven wilde, haar eer.- uitnoodiging voor de bruiloft had beloofd. Als dank daarvoor gaf ze Evelijn voor haar vertrek nog w-at geld en toiletartikelen ten gesciiejike. Dan behoef je je op Rettenegg niet door die hoogmoedige bende met den rug te laten aanzien. Want hoog moedig zijn ze, dat lijdt geen twijfel. Op aandringen van Evelijn die zich veel daarvan voorstelde, was toch be sloten de uitnoodiging der gravin, aan te nemen. Tevoren was Evelijn door -haar moe- dei nog eens flink aan den tand ge voeld. Ben je er zeker van dat je Magnus oprecht liefhebt en hem later niet zult teleurstellen Bedenk zelf, hoe vreese- 1 ijik het zou zijn, voor ons, in zijn huis gastvrijheid te hebben genoten. Evelijn glimlachte uit de hoogte. Wat heibt u toch altijd een zorgen, mama Natuurlijk houd ik van hem. Ziet u d-at dan niet Ja doch dikwijls als wij al leen zijn, ben je zoo vreemd. Mij is 't dan altijd, alsof je iets te verbergen hebt. Van al mijn kinderen be- jij de INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. derpaal voor de volle ontwikkeling van den aanlïg cn de talenten, die zij be zitten voor ouderen maar al te vaak leidend tot verlies van arbeidsgelegen heid en dus tot derving van inkomsten of behoorlijk levensonderhoud voor jong en oud ook niet zelden ten gevolge hebbend miskenning of spot, omdat „de wereld" tegenover hen, die aan deze kwaal lijden, niet altijd kiese!:, fijnge voelig of hulpvaardig is. Met de medewerking en de voorlicli- ling van veie goedhoorenden, waaron der mannen en vrouwen van beteeke nis, maar vooral door den volhardenden arbeid en de onvermoeide propaganda van slechthoorenden en dooven zelf, is de Vereeniging geworden een krachtige band tusschen lotgenooten, tot onder- lingen moreelen, en, waar noodig, ook materieelen steun. Vooraan staat daar bij zij, die „de moeder der dooven" is genoemd, Tine Marcus, 'die ondanks haar volkomen doofheid, in den loop der jaren ontstaan, niettemin met ener gie en opgewektheid, met levensmoed inderdaad en met groote toewijding, als propagandiste onverpoosd voor het goede doel werkzaam is. Zij is een le vend voorbeeld voor al haar lotgenoo ten, van wat wilskracht vermag, waar door zij zich o.a. de vaardigheid van iiplezen zoo goed heeft eigen gemaakt, dat zij daarmee op zeer bevredigende wijze, de gevolgen van haar gebrek voor een belangrijk deel weet te ver helpen. De Vereeniging geeft een maandblad uit, dat een krachtig en doeltreffend middel is om slechthoorenden tof ei kaar te brengen en over en weer van eikaars nooden en wenschen, denk beelden en ervaringen te doen kennis nemen. Zij heeft opgericht een eigen Landhuis te Lunteren, een rust- en ont spanningsoord voor siechthoorenden. Zij heeft een volledige verzameling van gehoor-apparaten bijeengebracht ie Soest, de woonplaats van Tine Marcus, ter voorlichting van slechthoorenden bij de keuze van zulk een instrument. De Vereeniging bestrijdt de kwakzalverij op dit gebied, waaromtrent talrijke „in strumenten" in de „gruwelkast" te Soest aantoonen, op hoe ergerlijke wijze men er op uit is, veel geld voor niets waardige en de kwaal vaak verergeren de pruilen den menschen af te zetten. Zij zorgt voor arbeidsbemiddeling en werkverschaffing aan slechthoorenden, organiseert ontwikkelingsavonden en cursussen in Iiplezen. Zij wijdt haar aandacht aan het onderwijs aan sleclit- hoorende kinderen en gaf den stoot tot de oprichting van de eerste school voor slechthoorenden in Den Haag, die spge- die door een andere, ook drukbezochte school te Amsterdam is gevolgd. Want er zijn zeer veel siechthoorende kin deren, veel meer dan soms de ouders of de onderwijzers zelf weten. Zij ver strekt geheel of ten deele kosteloos, ge- hoorinstrumenten aan on- en minver mogendén en doet nog veel meer in het belang der slechthoorenden. Dit ailes vereisclite, behalve veel per soonlijke toewijding, veel arbeid en op- eenige, Evelijn, bij wie ik niet tot in her diepst van de ziei kan zien. Misschien ben iik wel gecompli ceerder dan- mijn zusiers. z Evelijn hoogmoedig. Juffrouw Losenstein was nu half gerust gesteld. De grarin e- Magnus drongen dagelijks aan en voor Modert wier bleekheid en stille haar moeder ernstige zorgen deed koestaren, zou verandering van lucht zoo goed zijn. Wat de noodzakelijke aankoopei be trof, zuchtend besloot juffrouw Losen stein haiar sinds jaren angstvallig be waarde spaarpenningen aan te breken. Als Evelijn eerst getrouwd is, zui len wij ons nog meer beperken, zei ze tot Emmy en ik zal vragen aan juffrouw Suttler, die reeds lang voor een bekend nio-dehuis werkt, mij ook zul'ken huis arbeid te bezorgen. Dan ko-mt alles wel weer terecht. Emmy knikte. Vooral daar ik besloten heb, dat reeds direct te doen en u dus niets zal kosten, moeder. Ik heb reeds met juf frouw Suttler gesproker- en daar zij mijn handigheid in 't naaien altijd be wonderd heeft, was zij gaarne bereid. Ik krijg stukloon en wanneer ik nieuwe, modellen uitvind, wat mij zeker geluk ken zal, kan ik veel geld verdienen, 'zei juffrouw Suttler. Je wilt dus geheel in 't na-aien op gaan, Emmy? (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1919 | | pagina 1