JEM J S7e LLON eeioiiwfrij :stesnsn. AM. DINSDAG 9 DECEMBEü, GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND FEUILLETON EVEL1JN No. 290 E S. afwerking- verstrekt res Postbus tf Directeur. maaksels llctn aan en oorlog, ie Orarje VUSSINCSCHE COURANT ADVERTENTIE PRIJS Van 1—4 regels: ƒ0.80; voor iedere rcg£i nieer 20 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 40 cent per regel. Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen 10 cent per regel, bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels 1.30, iedere regel meer 20 cent. ABONNEMENTSPRIJS. Voor Vïissingen en gemeenten op Wal cheren 1.85 per drie maanden. Franco door het geheele rijk: ƒ2.20. Week-abon- fternenten ;14 cent Afzonderlijke nummers 3 cent. jg, - DRANKWET. Burg. en Weth. van Vïissingen, gelet op art. 37 der Drankwet, doen te weten, dat bij hen is ingekomen een verzoek van J. J. SCHENKELS, om verlof tot verkoop van alcoholhoudenden drank anderen dan ster ken drank in perceel 82, Badhuisstraat dat vanaf heden gedurende veertien da gen tegen het verleenen van het gevraagde verlof bezwaren kunnen worden ingebracht bij Burgemeester en Wethouders voor noemd. Vïissingen, 8 December 1919. Burg. en Weth. voornoemd, VAN V/OELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. orvctiefrrejH^ufszn.'Xicxs.-pcvMyTs™* Nederland en België. „Pertinax" deelt in de „Echo de Paris" mede, dat Frankrijk en Engeland besloten hebben gedurende vijf jaar de territoriale onschendbaarheid van Bel gië te waarborgen, imits België zich verbindt gedurende dat tijdperk onzij dig te .zullen blijven. Hij acht deze oplossing niet zeer ge lukkig en keurt de .houding van Enge- lind af, dat niets meer wilde'dan deze overeenkomst en zich verzette tegen het opnemen van .België i,n, liet verde digingsstelsel tegen Duitschland. (De „.Temps" van Zondagavond spreekt het bericht van Pertinax als „voorbarig" tegen en zegt dat in En- gelsche kringen wel geneigdheid be staat, in samenwerking met Frankrijk de onzijidglheid van België te ■waarbor gden. Maar dat in dien zin een besluit is gevallen, is volmaakt oinjuist. Een dergelijke oplossing zou zeer groote be zwaren meebrengen, daar België zich juist van den Jast der onzijdigheid wil bevrijden. Bovendien is in het tijdperk van 5 jaar, door Pertinax genoemd, een schending van België's onzijdigheid door Duitschland niet te duchten, daar 'het juist de periode is gedurende welke de geallieerden Keulen .bezet zullen hou den. Eerst na die 5 jaar zal .het voor België van belang zijn een solieden waarborg te hebben, onbeperkt van duur, tegen niet-uitgelokte aanvallen. De Temps" hoopt dat Engeland, Frankrijk en België, wier belangen in dit opzicht gelijk zijn, binnenkort tot een overeenkomst zullen geraken. Openbare besprekingen kunnen het tot stand komen daarvan slechts vertragen. Maatschappij „Zeeland". De memorie van antwoord is ver schenen op het voorloopig verslag der Tweede Kamer op ihet wetsontwerp tot goedkeuring van een overeenkomst met de stoomvaartmaatschappij „Zeeland" wegens het uitvoeren van een mail dienst tusschen Vïissingen en Queen- borough, Folkestone of een andere •Engelsche haven. Aan de hand van verschillende cijfers betoogt de minister, dat de uitgaven met 358% zijn gestegen, terwijl de inkomsten uit het postvervoer slechts een vermeerdering vertoonen van nog geen 291 De overeenkomst is derhalve niet méér voordeelig dan de minister ini de memorie van toelichting aangeeft. Aan het te kennen gegeven verlangen om 18) Oorspronkelijke Roman. Jc zet een gezicht, alsof het goud stukken, voor je geregend heeft, zei Magnus, in goed humeur. Wat is er? De bediende haaide de schouders op. Ik mag niets zeggen, graaf Dat wil zeggen, dat er bezoek is, dat mij wil verrassen Nu, wij zullen zien Schuldeischers heb ik 'niiet, dus een minder aangename verrassing zal het wel niet zijn. Hij opende de deur van den salon. Hoia, daar is niemand In de eetkamer, graaf, fluisterde Koenraad, stilletjes glimlachend. ïoen Magnus de deur van dit vertrek opende, bleef hij een oogenblik sprake loos op den drempel staan. Op de sofa zat zijn moeder. Mama. U Met eer» .kreet van blijdschap kwam het van zijn lippen. een raming voor 1920 te geven van de inkomsten en uitgaven van de Neder- landsche postadministratie wegens het vervoer iharer eigen en van vreemde brievenmalen met de „Zeeland", kon de minister tot zijn leedwezen niet vol doen, wijl hij niet weet hoe het brief verkeer van en naar Nederland zich ontwikkelen zal em in welke mate dat verkeer tusschen. Engeland. Noord- Amerika, Canada en Zuid^Afrika eener- zijds en Duitschland, Oostenrijk, Hon garije, Rusland, Denemarken, Noorwe gen en Zweden anderzijds over Neder land zal plaats vinden. Wegens het vervoer van transitee- rende brievenmalen zou over 1914 tot en niet 1919 jaarlijks zijn ontvangen 80000. ,Het is niet onmogelijk, dat op het eerstvolgend postcongres voorstel len zullen worden gedaan om die ver goedingen voor het vervoer van vreem de brievenmalen te verhoogen. Wat de vraag betreffende overneming van de exploitatie door den Staat aan gaat, .meent de minister een dergelijke kostbare proef te moeten ontraden. Qp de exploitatie van de Ostende Dover-route werd inderdaad door den Belgischen staat, welke die route ex ploiteerde, veel toegelegd. Met 'de weinschen, neergelegd in de moticdHeijikoop is rekening gehouden, omtrent de loonen en arbeidsvoorwaar den is overeenstemming verkregen met den loonraad vóór de vervoerbedrijven. Wat de arbeidsvoorwaarden van het kantoorpersoneel betreft, ook daarbij is met de wenschen der betrokken vakver- eenigingen, zij het ook indirect, reke ning gehouden. iDe minister heeft tegen goedkeuring van de voorgestelde ar beidsvoorwaarden geen bezwaar, be halve ten aanzien van de kantoorbe dienden. De eisohen van de borden Mercurius eh, Franciscus van Assisi zijn met liet oog op de hoogere levens standaard billijk. Vervroegde huwelijken. Bij hef departement van justitie is in voorbereiding een 'wetsontwerp, beoo- gende de verkorting van den termijn, gesteld bij het burgerlijk wetboek, bin nen welken vrouwen», wier echtgenooten vermoedelijk op zee zijn. omgekomen, een nieuw huwelijk zullen louwen aan gaan. Te dezer zake waren, naar eenigen tijd geleden gemeld is, eenige adressen tot den, minister van justitie gericht, MEMORIE VAN ANTWOORD van Burg. en Weth. op de afdeelings- verslagen van den gemeenteraad over de gemeente-begrooting. Naar aanleiding van de uitgebrachte rapporten betreffende liet onderzoek der gemeentc-begrooting voor 1920 in de afdeelingen van den raad deelen Burg. en Weth. het volgende mede Inkomsten. Hoofdstuk 111, afd. 4, art. I. Plaat selijke directe belasting naar het inko men. Zooals wij reeds in onzen ge leidenden brief bij de begrooting ver meldden, was het ons bij het opmaken daarvan gebleken, dat de gewone uit gaven de middelen met 166.000 meer overtroffen dan voor 1919 was ge raamd. Wij waren toen genoodzaakt den post „plaatselijke directe belasting naar het inkomen" uit te trekken op ƒ495.000 tegen ƒ329.000 voor 1919. Daar wij overtuigd waren, dat een dergelijk bedrag hetwelk nog zou moeten worden verhoogd met circa 33000 in verband met de voorgestel de salarisherziening de draagkracht der ingezetenen te boven zou gaan, hebben wij ons bij schrijven dd. 14 Oc tober jl. tot de regeering gewend, met het verzoek de gemeente een bijdrage in de gewone kosten van hare huishou ding te verleenen ten bedrage van 200.000. Welk een verrassing De gravin was opgestaan en kwam hem met uitgebreide armen tegemoet. Ben je werkelijk blij, mijn jongen Ben je niet boos Boos? Ja, omdat ik mij zoo maar hier installeerde, ik was van plan een paar dagen te blijven Hoe langer, hoe liever. Dat is een prachtig idee van u, mama Wat zal Evelijn blij zijn. Ja, zie je eerlijk gezegd, ben ik voor'h,aar gekomen. Jij brengt haar niet nnee naar Rettenegg en ik ben toch zeer nieuwsgierig naar haar. Een lichte verlegenheid spiegelde zich op Magnus' gelaat af- Het was niet mogelijk, totdusver. Er is een tante van haar over, die ons 'niet wil laten gaan, 'daar ze Evelijn iederen dag voor een of ander noodïg heeft. Ik ben ervan overtuigd, dat Evelijn het even vervelend vindt als ik maar diaar deze dame voor haar uitzet zorgt, kan men haar niet voor het hoofd stooten,. De gravin had wel gemerkt, dat eer» wolk over zijn voorhoofd gleed bij de In verband met dit verzoek hebben wij gemeend het bedrag der plaatselijke inkomstenbelasting terug te kunnen brengen tot 329.000 en op de nota van wijzigingen een nieuwen post te plaat sen, luidende „Bijdrage van het Rijk in de gewone kosten der huishouding van de gemeente ad 200.000." Met het oog op de voor korten tijd plaats.gehad hebbende herziening der verordening op de plaatselijke directe belasting naar het inkomen moeten wij een verhooging van den kinderaftrek, welke door enkele leden werd ge- wenscht, ten sterkste ontraden. Hoofdstuk III, afd. 5, art. 2. Be tasting op de openbare vermakelijkhe den. Zooals u reeds bij ons schrijven van 10 November jl. werd medegedeeld ligt het in ons voornemen een voorstel in te dienen om de belasting op de openbare vermakelijkheden te verhoo gen van 10 op 20 De meerdere opbrengst van deze' ver hooging zal, naar het ons wil voorko men, 3 a 5000 gulden bedragen. Hoofdstuk III, afd. 5, art. 4. Straatbelasting. Een verhooging' van deze belasting, welke reeds 3 van de belastbare opbrengst der gebouwde eigendommen bedraagt, achten wij niet gewenscht. Stijging der huren zou dit mede tengevolge hebben, hetgeen niet mag worden in de hand gewerkt. Hoofdstuk IV, afd. I, art. 8. Bij drage van de Kon. Maatschappij „de Schelde" in de kosten van de burger avondschool. Aan het verzoek, door een der leden geuit, on: te trachten een verhooging van deze'bijdrage te ver krijgen, werd inmiddels door ons col lege voldaan. Het antwoord der directie wordt in gewacht. Hoofdstuk IV, afd. 2, art. 10. Op brengst van de mededinging naar plaatsen gedurende de- jaarmarkt. Wat betreft het verlangen van enkele leden om tot afschaffing van de kermis over te gaan, hetgeen waarschijnlijk ook te Middelburg zal' geschieden waarvan schrapping van dezen post het gevolg zal zijn kunnen wii thans geen vrijheid vinden u daartoe het voorstel te doen. Zoolang nog de kermis te Middelburg bestaat, zou afschaffing daarvan in on ze plaats slechts het gevolg hebben, dat een deel van de ingezetenen de kermis te Middelburg gingen vieren, waardoor het doel van de voorstanders voor de afschaffing van het kermisver maak grootenideels zou worden voor bijgestreefd. Een voorstel om gedurende de kermis den' verkoop v.an alcoholhoudende dranken te verbieden, is evenmin van ons college te wachten, daar het omzes inziens onjuist zou zijn o,rh bij het ker misvermaak het gebruik van die dran ken te verbieden, welke bij dergelijke feestelijke gelegenheden algemeen ge bruikt word-era. Uitgaven. Ten aanzien van de voorgestelde 'salarisverhoogingen mag uit de gehou den besprekingen de conclusie worden getrokken, dat de raad de noodzake lijkheid daarvan heeft erkend. In de afdeelingen zijn echter enkele stemmen opgegaan tegen de regeling dér jaarwed'den van den burgemeester en vasii den secretaris en de hoofden der takken van dienst. Zooals uit het salarisvoorstel blijkt, 'hebben wij niet alleen, ten aanzien van de lager bezoldigde ambtenaren, doch ook bij de hooger gesalarieerde ambten rekening gehouden met den stand der jaarwedden 'n 1914. Want niet alleen voor de lageren doch ook voor de hoogeren is de levensstandaard verdub beld en het zou derhalve kortzichtig en onbillijk zijn», indien ten opzichte van laatstgenoemden met die omstandigheid geen rekening werd gehouden. Wij hebben nagegaan, welke ge dragslijn in andere plaatsen ten op zichte van de bezoldiging der hoofd ambtenaren is gevolgd hjeruit is ons gebleken, dat de jaarwedden van ge noemde titularissen geenszins hoog kon worden genoemd. Van een onevenredige opvoering de zer wedden kam dan oo-k niet worden gesproken. Men verlieze nier uit hef oog, dat de goede gang van zaken hoofdzakelijk afhangt van het initiatief en ac be kwaamheid van de hoofden van de verschillende takken van dienst. Wil men goede hoofdambtenaren behouden, dan dient imen hem ook naar waaide te bezoldigen. Hetzelfde geldt ook ten aanzien van de overige ambtenaren en beambten. Wij ondervinden er thans maar al te zeer de nadeelige gevolgen van, dat de thans vigeerende salarisregeling onvol doende is gebleken. Evenzeer als be kwame hoofdambtenaren heeft de ge meente lagere ambtenaren in de ver schillende rangen noodig, die voor hun taak berekend zijn. Ook zonder hen functionneert de gemeentelijke machine niet zoo-als moet worden geëischt. -De veronderstelling door een lid geuit dat de duurte spoedig zal afnemen, wordt door ons college heiaas niet ge deeld het toeken-nien van duurtebij slagen achten .wij dan -ook geenszins afdoende. Wij meenen naar aanleiding van de voorgestelde wijzigingen in de afdee lingen ons ontwerp onveranderd te moeten handhaven, omdat het aan brengen van vramderingen daarin slechts tot het verbreken van het on derling verband leidt. Voor een wijziging van de loongroep V 1350—1500 in 1400—1600) enivan de loongroe.p IV 1500—1800 in 16001800) bestaat, naar ons oordeel geen enkele aanleiding. Gaat men de beroepen, welke in die toongroepen zijn. geplaatst ma, dan moet men toch bekennen, dat het voor gestelde salaris voldoende mag heeten. Op het behoud van een opklimming tot een bedrag vara 300 stellen wij voor de-loongroep IV veel prijs vermindert •men haar tot 200, dan sluit zij niet i meer aan bij de loongroep 111, met 400 aan periodieke verhoogingen, j Wat de vermindering vara het salaris j der agenten van .politie, zooals deze j regeling onlangs is vastgesteld, met 2 J per jaar betreft ontstaan door het herleiden van het weekloon tot jaarloon zij opgemerkt, dat voor de enkele nieuwe agenten, dit verschil bij een overgangsbepaling wordt opgeiheven. Verder achten wij de verzochte ver- hooging v,ami het salaris van den knecht ten raad'huize ongewenscht. Verhoogt men zijn bezoldiging nog tot 850, dan dient men weder te zien naar de jaar wedde van de concierge, die vami ƒ900 -f 250 schoonhouden raadhuis (aan schaffing benoodigdlheden) nog een dienstbode moet houden. Na de voorgestelde loonen vo-or het personeel van den reinigingsdienst, zien wij geen aanleiding voor -het ge ringe overwerk nog 1 cent per uur meer te betalen. Ten aanzien van het schoonmaken der scholen is een nieuwe werkwijze in voorbereiding, welke met ingang van 1 Januari a.s, za! worden ingevoerd. De uitvoering van het werk zal meer in den geest van aanneming plaats hebben. Een belooning van 9 per week voor de vrouwen der Centrale Keuken ten behoeve van de kindervoeding achten iwij voldoende. Voor hen is de doorvoe ring van de 45-urige werkweek niet mogelijk. Wat de ver'hooging van het presentie geld der raadsleden van 3 op 5 betreft, hiermede kunnen wij ons wel vereenigen. De vaststelling van dit bedrag moet echter door Gedeputeerde Staten ge schieden. Het toekennen van presentiegeld aan raadsleden voor het bijwonen der laatste woorden. Zoo, zoo deze dame zal voor Eveiijn's uitzet zorgen Bevalt zij je Him, niet bijzonder, matma, om u de waarheid te zeggen. Haar man is een broer van Eveiijn's gestorven vader, eem notaris in Neustadt. Juffrouw Losen- stein mag haar ook niet, dat heb i'k al lang gemerkt, al is ze zoo tactvol, het niet tegenover mij te zeggen. iDe gravin was weer op de sofa gaam zitten en had Magnus naast zich ge trokken. Wanneer deze dame je zoo weinig bevalt, zei ze na een ipoosje van ge peins, dan zou ik het beter vinden, dat je verloofde geen diensten van haar j aanneemt. Zooiefs verplicht voor later... Magnus zuchtte. U heb gelijk, mama, maar er is helaas niet aan te ontkomen. Voor het huwelijk zijn wij ook o.p haar aange wezen. De Losenstein's hebben een kleine woning en hebban ook niet liet no'odige geld voor een bruiloft, als Evelijn dit wenscht. Bah, dat doet immers niets ter zake. jij kunt alles betalen. Helaas niet. Juffrouw Losenstein en Evelijn zijn op dit punt zoo teerge voelig, dat ik daaraan niet waag te tornen. Zij zouden nooit goedvinden, dat de bruiloft voor mijn rekening komt. Nu was Eveiijn's moeder er voor, alles zoo eenvoudig en bescheiden mo gelijk in te richten, zooals haar geld middelen haar dat veroorloofden. Ik had er niet tegani wat kan mij uiter lijke praal schelen Voor u en twee getuigen was er bij de Losenstein's ruimte genoeg en zij zijn voortreffelijke menschep, zooals ik dagelijks meer be merk. Maar Nu Evelijn is diaar tegen. Ik ben over tuigd, dat tante Ada haar dat dwaze idee in het hoofd heeft gebracht, dat zij zich dan om haar bescheiden om standigheden voor mij moet schamen. Zij is er vast Van overtuigd, dat zij voor mij op een „huwelijk in overeen stemming met mijn stand" deze mooie uitdrukking is van tante Ada moet staan. Waar zat de bruiloft dan plaats hebben? Bij deze tante Ada in Neu stadt Neen, zij heeft het afschuwelijke vrgaderingen van raadscommissie»-.! en afdeelingen is, volgens het Kon. besluit van 8 Juni 1910, in strijd met art, 58 der gemeentewet. In verband met de atgemeemie kosten van het bestuur der gemeente, is ooor een lid de wensch geuit van de oprich ting van een gemeentelijke drukker'; De omvang van hef drukwerk der ge- mee'.iite achten wij veel te gering om zelf een zoodanige instelling te expto'- teeren. Verdere inmenging met de interne aangelegenheden der boekdrukkers ais than® reeds plaats heeft, achten wij niet te liggen op ons terrein. Wat het maiken van een portierska mertje naast de vestibule van het raadhuis (in 'het kantoor van den ge- meertte-ontvanger) betreft, zij medege deeld, dat wij niet op een andere wijze het toezicht op het gemeentehuis kon den regelen. Bovendien wordt door het aanbren gen van eer» telefooncentrale en een huistelefoon in bedoeld vertrek in een dringende behoefte voorzien. Hoofdstuk II, afd. 3, art. 3. Kie zerslijsten uitoefenen der kiesverrich- tingen, kosten stembureaux.' Of schoon in 1920 geen verkiezingen zul len plaats hebben kan deze post ad- 2500 toch niet lager worden geraamd in verband met de samenstelling der kiezerslijst, waarop voor het eerst ook de vrouwelijke kiezers zuller» voorko men, en de uitbreiding der stemdistric- ten, waarmede de aanschaffing van stemhokjes enz. gepaard gaat. Hoofdstuk IV, afd. 2. Brandweer. De kosten van deze afdeeling zijn. op de nota vami wijzigingen, in verband met uw besluit tot reorganisatie, geheel in overeenstemming gebracht met de daarbij overgelegde raming van kosten. Ten anzien van den geuiten wensch om zelf het risico te dragen voor de gemeentegebouwen, zij meegedeeld, dat een berekening van de voor- en nadee- len dezer aangelegenheid reeds in be werking is. He» nemen van de geheele brand verzekering van alle gebouwen en wo ningen alhier in eigen beheer achten wij in verband met de bestaande polis sen onuitvoerbaar. Van het opleggen eener verplichting aan de ingezetenen te dien aanzien kan geen sprake zijn. Hoofdstuk IV, afd. 3. Straatver lichting. Zooals uwen raad bekend is werd deze belangrijk uitgebreid op dezen weg voort te gaan ontmoet bij ons, met het oog op de meerdere kosten bezwaar. Aan electrificatie van de straatver lichting valt, eveneens de enorme kos ten van den aanleg in aanmerking ne mende, voorshands niet te denken. Hoofdstuk IV, afd. 4. Burger wachten. Omtrent de toekenning van een subsidie aan de vereeniging „Vlis- singsche Burgerwacthen" zij verwezen naar het in uwe vergadering d.d. 17 Juli 1919 genomen besluit, waarbij over deze aangelegenheid reeds een beslissing is genomen. Hoofdstuk IV, afd. 5. Gezond heidsdienst. Naar aanleiding van ce uitgesproken wenschelijkheid om alle huiseigenaren te verplichten, hun huizen aan te sluiten aan de drinkwaterleiding zij opgemerkt, dat ingevolge de Bouw verordening, krachtens de Woning wet, in elke woning een middel voor drinkwatervoorziening aanwezig moet zijn. Zoolang nu eem woning op een an dere wijze dan door middel van de drinkwaterleiding op voldoende wijze aan dit voorschrift voldoet, kan van een dwang tot aansluiting aan de wa terleiding geen sprake zijn. Uit een hygiënisch oogpunt achten iwij liet van groot belang dat elk pand aan het gemeenteriool worde aange sloten. Ter verwezenlijking van dit doel ihabiben wij geineend aan alle eigenaren van niet bij de rioleering aangesloten plan een bruiloft in een hotel te arran- geeren. Met veel gasten, plechtige re ceptie, een rit per auto en een diner tot slot in het hotel. En je hebt daarin toegestemd Nog niet. Ik .hoop in stilte nog, dat het mij gelukken zal, Evelijn tot mijn. inzicht te bekeeren, dat een bruiloft in een hotei „niet in overeenstemming met mij.n stand" is. Eerst dacht, ik aan de Millners Beate houdt zooveel van Evelijn maar de arme Beate is nu zwaar ziek en zal n.a haar genezing voor geruimen tijd naar het zuiden moeten. Dat wordt dus niets. En tante Kammelsberg vindt het 't beste, juist op reis te gaan. De gravin glimlachte. .Laat maar, mijn jongen. Wij zul len dat alles wel in orde brengen. Het is maar goed, dat i.k aan mijn nieuws gierigheid (het» toegegeven en hierheen ben gekomen. Ik heb ook allerlei plarn-- netjes, die ik later met je bespreken wil. Wij willen nu eerst gaan eten, ■want ifk ,heb grooten trek. Je moet weten, dat ik mij geen tijd heb gegund, op Rettenegg te blijven eten en van daag nog geen warm eten heb gehad. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1919 | | pagina 1