MMNOAG 8 DECEMBBK, "OEMEENTËBESTUUR BINNENLAND FEUILLETON Ëwetu N. 51189 «laargmig 1.919 VLISSINGSCHE COURANT ADVERTENTIE-PRIJS Van i—4 regels: ƒ0.80; voor iedere tegel meer 20 centbij abonnement" spe- ciSe prijzen. Reclames 40 cent per regel, dienstaanbiedingen en dienstaanvragei: 10 cent per regel, bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels 1.30, tedere regel meer 20 cent ABONNEMENTSPRIJS. Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren 1.85 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 2.20. Week-abon- nementen :14 ceut. Afzonderlijke nummers 3 cent i ii iiiIB 11 nr «in i«i— r» |-|r»7Tnii i ■■nuwnj MILITAIRE ZAKBOEKJES. De Burgemeester van Vlissingen. maakt beleend, dat de verlofgangers van het 14e Regiment Infanterie le en 3e Bataljon vanaf heden, hunne zakboekjes kunnen af halen ten Raadhuize, bureau militaire za ken, 4e afdeeling. Vlissingen, 5 December 1919. Dc Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. LANDSTORM. De Burgemeester van Vlissingen, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de bewijzen van vervulden werkelijken dienst van hen die als landstormplichtigen hunne militaire goederen hebben ingeleverd, ter gemeente-secretarie 4e afdeeling, kunnen worden afgehaald dagelijks van 912% uur vm. De Burgemeester van Vlissingen, VAN WOELDEREN. Nederland en België. De redacteur van „de Maasbode" te Brussel seint d.d. 6 December In aansluiting met ons vorig bericht vernemen wij nog het voigende over den ministerraad', welke Vrijdag, ojider voorzitterschap van den ikoning plaats had. De raad der ministers was het er over eens dat de resultaten, op econo misch gebied bij de onderhandelingen ■met 'Nederland verkregen, zeer bevre digend waren. Niet zoo tevreden was men over het .militair gedeelte der on derhandelingen en hierover liepen voor al de debatten, welke drie uur duurden. Men gaf er zich rekenschap van dat Nederland niet van een militaire over eenkomst wil weten en in den Volken bond een voldoenden waarborg ziet voor de verdediging in het opsten. Het meerendeei der ministers was het daar niet 'mee eens en in verband hiermede werd ook uitvoerig gespro ken over Ihet .plan van een militaire alliantie van Frankrijk en Engeland met België. Zijn wij goed ingelicht, dan verwacht de Belgisch regeering triiet alleen een .militaire bescherming door de twee groote mogendheden, maar ook een invloed van Frankrijk en 'Engeland op Nederland iwa-t (betreft de verdediging vaim Limburg. De gewezen keizer. De „Telegraaf" van Vrijdag 5 De cember bevatte een bericht uit Apel doorn, dat de Duitsche ex-keizer Don derdag met den Prins der Nederlanden jacht op groot wild .maakte in de om geving van Vaassen en Gorse!. Van hoogstbevoegde zijde kan het Haagsche Corresponcfentie-Bureaii ten stelligste mededeelen, dat dit bericht eiken gromd mist. Oorspronkelijke Roman. 17) Hij schrikte voor de hartstochtelijke teederheid waarmee zij stprak en hem het couvert in handen drong. Daarvan kan toch geen sprake zijm Moderta. Wat je in de uitoefening van je beroep verdiend hebt Maar ik beoefen dat tafeldekken niet als beroep. Niet lik dacht hetNu was hij verlegen. Ik deed het alleen uit vriendschap en ont het genoegen, dat ik er zelt' in schepte. Zoo wilde ik ooik bij uw tante dofc'r.i Daarna drong mijn vriendin pas bij me Itan, dat ik cv mijn beroep van zou maken, omdat uw tante meende.... maar ik weigerde natuurlijk. Ik weet heel goed, dat de zuster van uw ver loofde niet op deze wijze haar brood mag verdienen. Je hebt me geheel verkeerd tbe- greipen, daar straks. Van enigen dwang kon nooit sprake zijn. Het verheugt mij evenwel om jou, dat je geen beroep,uit oefent. „Zijn brood te moeten verdie nen", dat klinkt zoo treurig ew hatelijk van meisjeslip,pen. Moderta's elfengestalte richtte zich hoog oip en haar schoonp, donkere oogen zagen hem trotscli aan De „Tel." houdt evenwel de juistheid van 'haar bericht vol. De braiidstoffenvoorziening. Van verschillende zijden is reeds ge vraagd of dit seizoen nog verstrekking van eenheden zwarte brandstof voor aanvullingsrantsoenen is te verwachten. Naar wij van bevoegde zijde vernamen bestaat daartoe echter niet de minste kans. De oorzaak daarvan moet ge zocht worden in den verminderden toe voer van Duitsche en Amerikaansche ikolen. Het verbruikende publiek ver keert vm echter in heel wat gunstiger omstandigheden dan het vorige jaar, omdat men t'hans op de vrije markt turf kan koopen in onbeperkte .hoeveelhe den. („Tel.") Het Kamerlid Jhr. mr. De Savomin Lobman. In verband met 'het bericht van „de Tijd" betreffende de ongesteldheid van den heer Lobman, deelt mors aan.de „N. Haagsche Ct." mede, dat den heer De Savomin Lobman door zijn genees- heeren is geadviseerd zich uit de 'be slommeringen van het politieke leven terug 'te trekikem. Dankbetuiging van Oostenrijk. De Oostenriiiksche staatssecretaris dr. Renner heeft namens dc regeering den danik van het geheele Oostenrijksohe volk uitgesproken voor hetgeen de Ne derlandsche natie doet tot leniging van den nood. In zijn proclamatie wenscht ■dr. Renner het Nederlandsche volk toe, dat het ook in de toekomst aan de we- wereid moge toonen tot welk een hooge wereldburgerlijke opvatting een natie zich kan verheffen, die ingezien heeft dat .de politiek van het hart een roem verschaft, zooals geen slagveld dien kan verleenan Scheepvaartbeweging. In de week van 29 November tot 6 December zijn in de Rotterdamsche ha ven aangekomen in totaal 99 schepen, verdeeld als volgt Nederlandsche'34, 'Eirigeische 32, Amerikaansche 6, Fran- sclie 6, Grieksche 2, Noorsohe 2, Deen- sche 2, Zweedsehe 4, Finsche 1 en Duitsche 10. De lading bestond uit stukgoed 46, graan 7, koffie 1, fruit 1, grondanten 1, palmpitten 1, boteroüe 1, copra 2, erwten 3, fosfaat 1, hout 5, kolen 11, erts 1, steenemi 1„ ballast 15, harts en terpentijn 2. Vertrokken zijn in totaal 112 sche pen, verdeeld als volgt Nederlandsche 34, Engelsche 32, Amerikaansche 9, Ca- nadeesche 1, Framsche 10, Grieksche 1, japansche 1. Noorsche 10, Zweedsehe 3, Duitsche 16 en Belgische 1. Deze waren geladen: stukgoed 63, hout 1, .kolen 14, ballast 34. 'I .11 >- i L 11 loeCTPa-j- RAPPORT onderzoek Gemeente- begrooting 1920 op Woensdag 26 November 1919. 2e Afdeeling. Leden de heeren W. L. Huson (voorzitter), P. F. Auer, Jac. Baaid, J. E. C. Haast, S. J. Hillinga, H. C. V. Sore!, L. P. van Oorschot en F. L. Hcnsel (rapporteur). Aanwezig de burgemeester en de wethouders M. Laernoes, J. G. van Niftrik en H. J. Ticheiman. inkomsten. Hoofdstuk III, afd. 1Een der le den meent, dat onvermogende kinderen met bijzonderen aanleg, tegen de minst mogelijke kosten in de gelegenheid ge steld dienen te worden om de verschii- O, neep, dat klinkt noch treurig, noch hatelijk. H; sprak ook alleen van tafeldekken natuurlijk zal ik een an der beroep kiezen, dat mij minder met vreemde menschen in aanraking brengt. Treurig is het, van anderen afhanke lijk te zijn en hatelijk op Zij zweeg verschrikt op een goede partij te wachten neen,dat mocht zij oiet zeggen. Magnus zag haar glimlachend aan. Ik wist niet, dat er zoo'n strijd lustige natuur in je stak, lieve Moderta. Ben je soms een verkapte voorvechtster van de rechten der vrouw Neen, maar. Gelukkig. Dan heb je het huwelijk niet afgezworen cn zult, evenals je zus ters heel spoedig een natuurlijken be schermer vinden. Als men zoo knap en lieftallig is, behoeft men werkelijk niet ernstig aan een beroep te denken. Tot zoolang Moderta voer toornig uit Ik wil niet genomen worden, al leen omdat ik een knap gezichtje heb. Dat is veel smadelijker dan het slechtste beroep, tik zal bovendien nooit trouwen. Magnus zag haar plotseling met vee! belangstelling aan. Wel alle drommels, dacht hij getroffen, daar schuilt ras in dat kleine verlegen ding. Welk een verstandige dingen heeft dat meisje. Jie heibt me wederom verkeerd be grepen, zeide hii dan. Ik geef natuur lijk toe, dat liefde die alleen op uiter lijke schoonheid berust, onwaardig voor eene vrouw is. Maar het uiterlijk is zeer lende inrichtingen van onderwijs te be zoeken. Door andere leden wordt opgemerkt, dat deze mogelijkheid reeds sinds lang bestaat. Afd. 4, art. 1. Plaatselijke directe belasting naar het inkomen. Enkele mden wenschen den kinderaftrek te verlioogen. Een der leden wenscht te gen dezen post te stemmen, hij meent, dat ei slechts één algemeen Rijksin- kohstenbelasiing behoort te zijn. Afd. 5, art. 2. Belasting openbare vermakelijkheden. Een lid wenscht een heffing van 20 ft. Namens Burg. en Weth. wordt opgemerkt, dat een ver hooging dezer belasting bij hen in over weging is. Afd. 5, art. 4. Straatbelasting. Gevraagd wordt of deze belasting nog verhoogd kan worden. Verschillende heeren vinden zulks ougewenscht, de huren zuilen er door stijgen en ook op historische gronden zou'het een onbil lijkheid zijn. Hoofdstuk IV, afd .2, art. 10. Op brengst jaarmarkt. Een der leden 'bepleit afschaffing der kennis. Mocht de raad hierop niet witten ingaan, dan zal hij voorstellen om gedurende de kermis in navolging van andere gemeenten, den verkoop van alcoholhoudende dranken 1e verbieden. Een ander lid kan zich daarmede niet vereenigen. Hij heeft liever geen kennis, dan kermis en daarbij drankverbod. Weer een ander lid zegt, dat ook te Middelburg de kermis zal worden af geschaft, zoodat mag worden aangeno men, dat de raad van Vlissingen hiertoe nu ook zal besluiten. Uitgaven. Hoofdstuk II. Salarissen ambtena ren en werklieden. Meerdere leden zijn dc meening toegedaan, da«l voor de hoofdambtenaren te hooge salarissen worden voorgesteld. Een der leden acht aanneming dezer voorstellen onverant woordelijk. Opgemerkt wordt, dat slechts 2 a 3 maanden geleden een voorstel van Burg. en Weth. om het maximum van den directeur van de gemeentewerken te brengen op ƒ4500 door den raad is verworpen. Dat lid ^begrijpt niet waar om dit salaris, dat kort geleden werd herzien, nu weer met een bedrag van 2000 moet worden verhoogd. Meerdere leden achten eveneens de voorgestelde verhoogingen met ftOOO 2000 voor verschillende hoofdambte naren veel te groot, zij meenen, dat de salarissen vergeleken bij anderen, in gemeentedienst, onevenredig worden opgevoerd. Weer een lid bepleit voor de werk lieden een loon van ƒ30 per week met een duurtetoesiag van een gulden per week en per kind. Ook werd nog door iemand veron dersteld, dat de duurte wellicht spoedig zal afnemen, weshalve hij een toeslag ineens, zonder salarisverhooging zou willen. Verschillende leden meenen, dat on ze hoofd-ambtenaren evenveel zorgen hebben in dezen tijd, als ieder ambte naar, zij Beweren, dat er in deze maat schappij nu eenmaal zekere verhoudin gen bestaan, en dat voor eiken hoogeren rang meer dient betaald te worden. Zij willen salarissen geven, die evenredig zijn, met die welke in andere gemeen ten zijn vastgesteld. Op het oogenblik zijn er zeer belangrijke vacatures, waarvoor alleen dan goede ambtenaren gevonden worden, wanneer een behoor lijk traktement wordt gerarandeerd. Een ander lid beweert nog, dat dc Ioonen, welke in Vlissingen aan de ge- dikwijls een kenmerk voor het inner lijke en mij dunkt, dat je juist diaar een man schatten hebt te bieden als weinig andere meisjes. Alteen in een hoogere, ideale beteekenis wamneer liefde op vewantsehap van zielen berust is deze iets heiligs, verhevens te noemen. Waarom zou jij deze liefde ook niet leeren kennen. Tot zoolang ma:g je je echter wiet in een of ander vak afbeulen en liever alle zorgen des levens aan mij overlaten, nu ik immers toch tot de familie behoor Ga niet verder, viel Moderta hem in de rede, opnieuw boos wordend. U moogt venwachten zelfs eischen, dat ik u niet te schande maak, maar mij een aalmoes bieden, als aan een bede lares, dat moogt u niet. Moderta Hij zag baar smartelijk verbaasd aan. Haar oogen rustten oip hem. Met bevende hand streek zij zich het haar van het voorhoofd. lik zou liever sterven, dam iets van u aannemen, stiet zij opgewonden uit. Maar, Moderta 'haat ie me dan? Wat heb ik je gedaan? Voel je niet, dat ilk jou en de anderen lief héb gekregen vara het eerste oogenblik af? Dat ik slechts wensc'h, dat je me voort aan als lid van de familie als 'broe der beschouwt en dat dit gevoel alleen mij de woorden van straks op de tong bracht Hoe kun je denken, dat ik .je had willen krenken Zij antwoordde niet. Haar borst ging snel op en neer. Nog altijd rustte 'haar meente-werklieden zullen worden be taald, hooger zijn, dan die welke in bij na alle andere gemeenten van de zelfde grootte in ons land, worden gegeven. Afd. I, art. 11. Presentiegeld voor de raadsleden. Een der leden meent, dat het presentiegeld meer in overeen stemming behoort te zijn met het ge mis aan arbeidsloon, hij stelt voor, om het te brengen op 5 per zitting. Afd. 2, art. 4. Drukwerk. Ten einde, in verband met een mogelijk con flict in de typografie, te"voorkomen, dat gezellen, die bij zekeren vakbond zijn aangesloten, worden ontslagen, wil een der leden opname van een desbe treffende clausule in de voorwaarden, bij uitbesteding van drukwerk. Dit zelfde lid wil oprichting van een ge meentelijke drukkerij. Andere leden achten het zeer ongewenscht om deze richting in te slaan. Afd. 3, Art. T. Kosten der tiende volkstelling. Op een vraag, waar om deze post voor memorie is uitge trokken wordt geantwoord, dat de ad ministratieve voorschriften van de re geering nog niet bekend zijn. Veronder steld wordt, dat de kosten niet onbe langrijk zullen zijn. Hoofdstuk IV, afd. 2. Brandweer. Een der leden vraagt hooger loon voor de machinisten. Aïedegedeeld wordt, dat aan den raad binnenkort een nota van wijziging zal worden toegezonden, waarbij ook dit kan worden behandeld. Verschillende leden willen, dat het gemeentebestuur zelf de risico gaat dragen voor de gemeente-gebouwen. Een ander lid wil dit uitbreiden tot alle huizen in de stad, hij wenscht, dat het gemeentebestuur de geheele brandver zekering' in eigen beheef zal nemen. Een ander lid ontraadt zulks ten sterkste, hij zegt, dat deze kwestie op 't oogenblik in studie is bij de Vereeni- ging van Nederlandsche Gemeenten. Bij een grooten brand zou de gemeente totaal geruïneerd worden. Afd. 3. Straatverlichting. Ge vraagd wordt om de verlichting vooral in de buitenwijken nog wat uit te brei den en voorts om, indien mogelijk, over te gaan tot electrificatie der straatver lichting. Namens Burg. en Weth. wordt ge zegd, dat een en ander vele bezwaren met zich brengt. Afd. 4. Subsidie burgerwacht. Hoewel verschillende ftden deze subsi die verdedigen, maken twee leden te gen dezen post ernstig bezwaar. Zij willen omkeering van de geheele maat schappelijke orde. Zeer breedvoerig werd dit door hen toegelicht. Andere leden willen niet de oplossing der sociale quaestie door revolutie, doch door evolutie, ais Nederlanders hebben zij de vrijheid lief, en begeeren niet de terreur van een kleine minder heid. Op de ontzettende gevolgen daar van wordt gewezen naar andere lan den. Zij willen hun steun geven aan de burgerwacht, te meer omdat deze pre ventief werkt. Afd. 5, art. Reinigingsdienst. Volgens een der leden laat de reinheid der straten vooral in 't centrum der stad meermalen veel te wenschen over. Niet alle leden beamen dit. Afd. 5, Art. 3. Hygiënisch toezicht op woningen. De wenschelijkheid wordt uitgesproken om alle huiseigena ren te verplichten, hunne huizen aan te sluiten op de waterleiding. Andere leden gaan hiermede niet ac- coord, zij meenen dat belanghebbenden ernstige bezwaren zullen hebben, fe blik dreigend, bijna vijandig op hem. Hij nam haar kleine smaile kinder hand en ibracht deze aan de lippen. Je bent een zonderling kind, Mo derta, maar ik houd nu eerst oprecht van je, zeide 'hij week. Als ik onhandig geweest ben, vergeef me dan wil je ine dat tot afscheid beloven |a mompelde Moderta, en haar strijdlustige Wik vestigde zich droo- mend op den grond. Zij stond nog tang in het spaarzaam verlichte kantoortje en staarde naar de deur. die zich reeds lang achter hem had gestoten. Ik houd nu eerst oprecht van je Was dat niet genoeg meer dam geluk genoeg voor een menschcnhart voor den levensduur IX. Magnus keerde met een grooten om weg naar huis terug. Plotseling toch was zi.j'm voornemen, direct naarjuiis fe gaan, geweken voor lust nog wat fris- sche lucht te scheppen. Zijn zenuwen waren gespannen. Hij weet dit aan de lente. Hij dacht op zijn wandeling, tot zijn verwondering, meer aan Moderta, dan aan zijn zieke ver loofde. Welk een merkwaardig kind was zij toch, met haar warm era trotsch tem perament en 'de zachte kinderlijkheid, die haar direct daarop weer met poëti- schen toover omving. Gisteren was hem dat al opgevallen. Haar mankeerde de kalme zekerheid meer omdat de prijs van het drinkwa ter te Vlissingen 50 duurder is als bijna overal elders. Een der leden meent, dat de verplich ting om het privaat op de rioleering aan te sluiten voor velen onoverkome lijke bezwaren met zich brengt, door dat vete privaten niet op het sproeistet- sel zijn ingericht, behooren enorme onkosten gemaakt te worden, waaraan velen niet kunnen voldoen. Andere leden achten het uit 'hy giënisch oogpunt zeer gewenscht om ingrijpende maatregelen te nemen. Zij keuren het standpunt van Burg. en Weth. goed. Hoofdstuk Vafd. 1art. 2. jaar wedde adviseur voor zaken de fabrica ge betreffende. Verschillende leden kunnen zich hiermede niet vereenigen. Door anderen wordt schrapping van dezen post immoreel genoemd. Afd. 2, art. 11. Kosten voor straat werk. Enkele leden wijzen op de slechte verbinding met het tuindorp. Namens Burg. en Weth. wordt ge zegd, dat overwogen zal worden om den Singelweg bij het bestrate gedeelte over de geheele breedte te verharden. Afd. 3, art. 1Aanleg van trottoirs Gevraagd wordt om het trottoir in de Spuistraat door te trekken. Hierop wordt door een der aanwezige wet houders geantwoord, dat zulks in de bedoeling ligt, wanneer hierbij de me dewerking kan worden verkregen van de bewoners. Afd. 3, art. 2 en 3. Aanleg riolen en stralen. Een der leden dringt er op "»aan om alle werken voortaan in eigen beheer uit te,voeren. Van verschillende zijden wordt opge merkt, dat niet alle werken geschikt zijn voor eigen beheer en dat in de toe komst steeds die weg bewandeld dient te worden, welke het voordeeligst is voor de gemeente. Hoofdstuk VII, afd. 2, art. 8. Tromkosten leerlingen Ambachtschool. Een der leden vraagt of de plannen voor oprichting van een ambachtschool spoedig kunnen worden verwezenlijkt. Een ander lid merkt op, dat deze zaak eenigszins is vertraagt, doch dat ver wacht mag worden, dat de commissie haar werk spoedig tot een goed einde mag brengen. Afd. 3, art. 7. Onderhouden van sctioólmeubelen. Gevraagd wordt of steeds voldoende rekening gehouden wordt met de adviezen van de commis sie van toezicht op het lager onderwijs. Een ander merkt op, dat bij deze commissie omtrent dit punt geen een stemmigheid heerscht. Afd. 3, art. 9. Schoonhouden der lokalen. Door een der leden van het college van Burg. en Weth. wordt op gemerkt, dat voor de werkvrouwen een nieuwe loonregeling in bewerking is. Afd. 3, art. 13. Prijsuitdeelingen. Een der leden wenscht de vlijtigste leerlingen -te beloonen. Door verschil lende andere leden werd gezegd, dat zulks vroeger de gewoonte was in aller lei groote steden, doch dat men hierop overal is teruggekomen, omdat zulks allerminst opvoedkundig werkte. Afd. 3, art. 18. Kindervoeding enz. - Dc wenschelijkheid wordt uitgespro.- ken om hiervoor een commissie uit den raad te benoemen. Een der leden zou willen, dat schoenen werden verstrekt in plaats van klompen. Hij meent dat er iets vernederends ligt in hel dragen van kli mpen. Andere leden komen Ijiev ;cur tegen op. Afd. 5.Kunsten en wetenschappen. Een der leden meent, dat hef ge meentebestuur hier ook een laak heeft van Evelijn geheel en ioch wist zij zich te redden. Hoe kwam dat Magnus daoht lang daarover na maar kon niet tot resultaat komen. In ieder geval was zij een schuwe bloem en die deze plukken wilde, moest zeker geen gewoon mensch zijn. Zou echter in den kring, die haar omgaf, een maw te vinden zijn, die voor Mo derta paste Moeilijk. Magnus glim lachte. Wanneer wij getrouwd zijn, dan vragen wij Moderta voor langen tijd te logeeren, dacht hij, en zoeken voor haar een mara. Er moet toch wel iemand zijn, die in staat is, haar hart Plotseling bleef hij staan en zag ge troffen voor zioh uit. Ilk ben er at, dacht hij opeens. Harald Wolkeren van Schonau Die past voor onze kleirae Moderta Voor wie toIiHitoe iedere vroutw te onpoëtisch was. Wat zal hij verrukt zijn over haar. En zij? Zijn rijkdom telt natuurlijk voor haar niet mee, doch Harald is op zichzelf genomen een man, zooals iedere vrouw gaarne ziel. Deze gedachte hield hem zoo larag en inspannend bezig, dat hii bijna thuis was, vóór hij weer aan Evelijn dacht. Hij trad een bloemwin'kel binnen, koos eera mooi bouquet uit, schreef er een paar hartelijke woorden bij en zei de dit direct aan het opgegeven adres te bezorgen. Thuis ontving zijn bediende Koen- raad hem met een geheimzinnig glim lachje. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1919 | | pagina 1