EVE LIJ N. woensdag 26 november. kameroverzicht. 279 57e «Jaargang 1919 Stads»- ca Provincieaieuws FEUILLETON BINNENLAND VLISSINGSCHE COURANT lijke Rijksambtenaren heeft de regee ring geadviseerd voor het "post-, tele graaf- en telefoon-personeel de volgen de salaris-regeling in te voeren vaste werkman zonder vakkennis 1300 ƒ1600, besteller ƒ1400ƒ1800, kan toorknecht en zaalwachter 1500 ƒ2000, schrijver 1200—2000, ad- sistent c.s. ƒ1400ƒ2400, kantoorbe diende 2e klasse, telegrafist 2e klasse, telefoniste i.l, 2e klasse, teekenaar 2e klasse, hulpboekhouder ƒ1300ƒ2300, alsvoren, le klasse, en hoofdconducteur 1600<—2600, boekhouder, teekenaar, le klasse ƒ18002800, bureel ambte naar 2e klasse 1300ƒ2300, idem le klasse ƒ2000—ƒ3100, klerk ƒ1600— ƒ2600, adjunct-commies ƒ2000ƒ2900, commies titulair 2500—4000, com mies ƒ2400ƒ4800, hoofd-commies 4800—5400, Verhoogd postpakettentarief. De Tweede Kamer heeft gisteren het wetsontwerp aangenomen, waardoor met ingang van 1 December het tarief der postpaiketten belangrijk wordt ver hoogd, en wel 40 ct. tot en met 1 K.G., 50 ct. boven 1 t.ejn. 3 K.G. en. 60 ct. boven 3 t.e.im. 5 K.G. De Eerste Kamer zal het ontwerp nog 'deze week behandelen, zoodat alle Sinter-klaaspaketten waarschijnlijk on der het verhoogde tarief zullen vallen. Een conferentie tegen de duurte. Op 11 December zal te 's Graven- hage een vergadering worden gehou den van afgevaardigden der drie nati onale middenstandsbonden, landelijke consumentenbond, der vereeniging „Ne- derlandsch Fabrikaat" en d.er rijks middenstandsadviseurs. In bespreking zal worden gebracht het duurtevraag- stuk en de middelen der bestrijding. Loodswezen. Bij' Kon. besluit van 21 dezer is, met ingang van 1 December, benoemd tot adjunct-commissaris van het loodswe zen, de betonning, bebakening en ver lichting te Rotterdam, de tijdelijke ad junct-commissaris van het loodswezen, enz. aldaar D. T. Visser. Vrijz. Democratische gemeenteraads leden. Zaterdag en Zondag is te'Arnhem de algemeene vergadering gehouden van de vereeniging van Vrijzinnig-Demo cratische Gemeenteraadsleden. In de vergadering van Zondag hieid mr. van Beresteijn een inleiding over ,,de gemeente en de openbare leesza len". Zijn betoog vatte spr. samen in de volgende conclusies I. De gemeenteraad steune het open baar leeszaalwezen door te bevorderen dat in de grooiere centra een openbare leeszaal, op het platteland correspon dentschappen worden opgericht. II. Het verdient aanbeveling, de op richting en exploitatie van een open bare leeszaal over te laten aan ver- eenigingen. ill. De gemeenteraad benoeme een of meer leden van het bestuur. Geen Amerikaansche schoenen. In het Chr. dagblad „De Amster dammer" deelt iemand mede, dat hij een paar vetleeren schoenen voor ƒ15 had gekocht, waarvan de zolen na eenige dagen uitrafelden en bij nader beschouwen bieken te bestaan uit linoleum. Het binnenwerk der zolen be stond uit vloerzeil met rooden rug. Zijn vrouw kocht, een paar pantoffels vooi 10, waarvan de zolen, na een maand in huis gebruikt te zijn, doorknapten. Het bleek, dat het binnenwerk uitslui tend uit vloerzeil bestond, terwijl een nader onderzoek aantoonde, dat liet z.g. binnenleer bij den hiel nog voor zien was van een etiket, waarop ver meld „J. j, Froger, Vijgendam, Am sterdam". Daar was dus het binnen werk van een ouden hoed in verwerkt. Commentaar overbodig VLISSINGEN, 26 NOVEMBER. AGENDA VAN HET DISTRIBUTIE BEDRIJF DONDERDAG 27 NOVEMBER Normaal margarine. Bon no. 13 i,s geldig van 27 Novem ber tot en met 4 December. Opplakbla- den met bon no. 12 worden, ingewacht voor of fot en met 28 November. De nood te Weenen. De collecte voorden nood te Weenen heeft te Cats (600 zielen) 878.35 op gebracht te Colijnspfeat 1433.10 te Serooskerike (W.) 765.20, verder wer den daar ontvangen, 490 K.G. aardap pelen, 234 K.G. bruine boonen en 80 K.G. tarwe te Nieuw- en St. Joosland 417.221/2 collecte en 330 K.G. aard appelen,, 7 H.L. tarwe, 1 H.'L. erwten en 1 H.L. bruine boonen. Een munitie-ontploffing. Een sleepboot en eera lichter, die blijkbaar behoorden tot de Britsche marine, hebben o,p 18 October munitie in de Deurloo geworpen zonder daar voor de vereischte vergunnimg te 'heb ben gekregen. Nadien hebben herhaaldelijk vis- sohers munitie opgevi'soht in hun netten welke dam aan de marine-autoriteiten werd uitgeleverd. Het schijnt evenwel, dat een ge deelte van deze munitie in het bezit is gekomen van opkoopers te dezer stede. Gisterenmiddag bij, het uitzoeken van deze munitie in het pakhuis van een opkooper door diens 22-jarigen zoon, heeft een ontploffing plaats gehad, waarbij de hand gedeeltelijk werd af geslagen. De man werd naar het gast huis overgebracht. De overgebleven sehokbuizeni zijn in handen van den commissaris van po litie gesteld, omdat deze schokibuizen merken dragen. Nu zal door de politie een ernstig onderzoek worden ingesteld of de in beslag genomen munitie werkelijk af komstig is van de destijds in de Deur loo geworpen munitie. Ter aanvulling van bovenstaand be richt, dat n-og in een deel van de op lage van onis vorig nummer werd op genomen, kunnen wij. nog mededeelen, dat naar verluidt reeds eenige visschers hun netten verspeeld hebben bij aan raking met de kisten munitie. Uit het tot bij het Grand hotel op merken, van kisten met munitie, blijkt dat deze door den sterken stroom naar den mond der Schelde afzakken, wat voo,r de scheepvaart niet zon'der gevaar is te achten. De metselaars e® opperlieden werk zaam aan ihe+ in aanbouw zijnde fa brieksgebouw en kantoorlokalen aan den Koningsweg, welk werk wondt uit gevoerd door den heer H. Segers te Nijmegen, hebben sedert Maandag het ADVERTENTIE-PRIJS Van 1—4 regels: ƒ0.80; voor iede're „el meer 20 centbij abonnement spe- riale prijzen. Reclames 40 cent per regel. Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen 10 cent per regel, bij contante betaling. Familieberichten van 1—6 regels ƒ1.30, iedere regel meer 20 cent ABONNEMENTS-PR1JS. Voor Viissingen en gemeenten op Wal cheren 1-85 per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ2.20. Week-abon- ncmenten :14 cent Afzonderlijke nummers 3 cent. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag. Van een lange reeks wetsontwerpen, die onder den hamer doorgingen, noe men wij alleen de wijziging van de pak- kefposttarieven. Bij de begrooting voor onderwijs deelde minister de Visser op eenige vragen van den heer Schaper mede, dat het zijn bedoeling is de nieuwe spelling- in te voeren, nl. het stelsel van de staatscommissie-Kluijver met de aan vullingen van professor Milller. De mi nister zal die spelling met kracht door zetten, opdat ze algemeen worde en een eind make aan de thans bestaande anarchie. De afdeeling „liooger onde-wijs" bracht den heer Teenstra tot een 'krach tig pleidooi voor de instelling var. een doctoraat in de landbouwkunde aan de Universiteit te Groningen. Met nadruk verzette hij zich tegen pogingen die ran verschillende zijden worden aan gewend om dit onderwijs te drukken. Speciaal het betoog van professor Biaauw. Tegen dit betoog van den heer Teenstra ging de heer Deckers in. Hij wenschte de Universiteit te Wapenin gen een goede kans te geven om zich volledig te ontwikkelen. Een afzonder lijke leerstoel aan een andere Univer siteit zou daartoe de gelegenheid zeer beperken. Voor een algemeene beperking van het aantal hoogleeraren pleitte de heer Beumer. Het aantal stijgt geregeld en het is nu reeds boven de 300 gekomen in ons land. Het is z.i. niet meer moge lijk wetenschappelijke mannen van den eersten rang daarvoor te vinden en dat zou er toe leiden dat het onderwijs in aanzien daalde. De toeneming van het aantal professoren leidt tot uitbreiding van het aantal colleges en dat achtte hij niet in het belang van de studie. De heer van Wijnbergen wenschte de B-examens voor middelbare taal-acten te splitsen, omdat deze veel te zwaar zijn en veel te zenuwsloopend voor de studenten. Het is onnoodig zoo'n studie vier jaar te laten duren. Met het groenloopen moet het nu uit zijn, meende de heer van Wijnbergen, nu het rapport van de Leidsche profes soren vernietigend is over het groen- wezen. De regeering moet aiies doen wat in haar vermogen is om er een eind aan te maken. Nadat de heer de Savornin Lohman liet Groningsche doctoraat had verde digd, deelde de minister mede, dat hij bezig is overleg te plegen over een leerstoel in de Friesche taal. De kwes tie van het landbouw-doctoraat te Gro ningen is uitgesteld in verband met de vraag of de Universiteit ie Wagenin- gen daar wel moet blijven, of verplaatst moet worden. De»minister erkende dat hij dr. Pan- nekoek te Leiden niet heeft willen be- -alsjoq fu| q>piuo '.lossojord ;oj uauraou Oorspronkelijke Roman. /Magnus stond met den rug maar de deur ai kon de barones dus niet zien. Evelijn zag haar echter direct en, maak te zich verschrikt uit zijn armen los. Aan haar schijnbaar verschrikten blik merikte hij, dat er iemand binnen was gekomen, en zag om juist op het oogenlbitiik, toen de barones, die van ontzetting heel bleek was gewor den en er de voorkeur aan gaf, de situatie niet door haar aanwezigheid nog te verergeren, de deur achter zicii sloot. Zij had daarbij de flauwe hoop, da+ misschien door een, volkomen ignoree- ren harerzijds van wat zit gezien had het ergste nog vermeden, kon worder c'n Magnus zich nog kon terugtrekken. Want dat Evelijn hem daartoe ge bracht had, stond bij h,aar vast. Een .paar kuisen, zonder getuige gegeven, behoefden tocih m,og niet noodwendig tot een verloving te leiden.... En ik heb niets, absoluut niets gezien, nam de barones zich voor. Evelijn was echter van een andere meening. Innerlijk jubelde zij. Iets aan- gen&mers bad haar niet kunnen pas- seeren dan deze overwachte verschij ning der barones. wiek is. Zoo'n persoon draagt de mi nister niet voor ter benoeming. Het groenen-wezen uit te roeien achtte de minister moeilijk, uit vrees voor reactie op de plaatsen die niet te bereiken zijn. Beperking en bezuiniging achtte de minister in het algemeen gewenscht en hij gaf den Onderwijsraad reeds in overweging om deze te bestudeeren. De rijksmiddelen. Overzicht van de, opbrengst der mid delen (hoofdsom en opcenten) over de maand Oct. 1919, in vergelijking ge bracht met de opbrengst over hetzelfde tijdvak van 1918. Opbrengst 'Opbrengst over de over de maand maand Oef. 1919. Oct. 1918 Grondbelasting 190.493 715.106 Personeel ,.2 535.437 1.461.894 Inkomstenbelasting „3.643.141 4.053.7S3 Divid.- en Tant.bel. 1.780.081 Vermogensbelasting 573.683 20.689 Suiker „3.258.963 „3.618,150 Wijn 35.155 14.393 Gedistilleerd „4.073.972 „1.403.356 Zout 174.383 227.248 Bier en azijn 191.98! 94.045 Geslacht 1.373.168 1.605.173 Zegelrechten 2.279.852 i .290.877 Registratierechten „5.369.202 „3.286.191 Hypotheekrechten Successierechten 3.385.994 2.258.774 Invoer 2.954.328 737.094 Bel..goud en zilver 85.708 67.242 Essaailoon 80 70 Statistiekrècht 412.322 96.953 Mijnen Domeinen 204.892 209.05! Staatsloterij 169.104 170.002 Jacht en visscherij 8.304 7.678 Lpodsgelden 161.S30 29.641 Totaal-generaal f 33.432.085 ƒ21.467.422 Nederland en België. De correspondent te Brussel van de „N. R. Ct." meldt Gemeld wordt, ,dat de afgevaardig den voor de herziening van, de verdra gen van 1839 Zaterdag te Parijs zullen bijeenkomen. Aten izou tot overeenstem ming zijn gekomen een commissie van zes Jeden zou benoemd worden, drie Belgen en drie Nederlanders, die het bewind zou voeren (administratief) over het kanaal GentTerneuzen en over de Schelde. In geval van oneenig-' heid zou het geschil worden onderwor pen aan een scheidsrechterlijke uit spraak. Het proces tegen den ex-keizer. In kringen van de Britsche delegatie te Parijs verneemt ,men, dat de gewe zen 'keizer niet alleen teredht zal staan voor een ibij,zonder hof, afgescheiden van de andere Duitschers, wier 'berech ting wegens misdrijven tegen de 'mili taire en strafwetten volgens het trac- taat van Versailles m-oet plaats hebbeni, anaar dat alle kwesties, die me; zijn proces in. veiiband staan, behandeld zullen worden door een bijzonder tri bunaal, dat alleem voor dat doel ge vormd zal worden. Toelage uit 's rijks kas voor gemeente-ambtenaren Het hoofdbestuur van den Neder- landschen Bond van Gemeente-amibte. naren Iheeft den minister van binnen- landsche zaken verzocht te 'bevorderen toekenning van een uitlkeering in eens uit 'is rijles kas aan de ambtenaren bij het bestuur en de administratie der gemeenten, die voor een; zeer groot Uiterlijk scheen ze volslagen vernie tigd. De handen, vo,or het gezicht slaan de, bracht ze wanhopig uit Wat hebt ii gedaan, Magnus Nu heb ik net eenige verloren, wgat ik bezit en wat mijn rrotsch was mijn goede naam, mijin, eer. Nooit durf ik het wagen, hun weer onder de oogen te komen, die mij tot dusver hun vriendschap waardig keurden. Tranen parelden tusschen, haar blan ke vingers door. Haar heele lichaam trilde. Ook Magnus was verschrikt, toen hij zijn tante had gemerkt en haar ver- schijming verdreef de toetoovering, waarin zij heim had gebannen. Evelijn's woorden maakten hem de gevolgen geheel duidelijk. Als hij geen schurk wilde zij®, dan moest hij zijn tante zeggen, dat Evelijn zijn ver loofde was Slechts een seconde lang zag hij het gelaat zijner moeder voor zich en hij voelde de pijnlijke slag, die deze stap haar trots en ook haar hart misschien zou geven. Hij perste de lippen vast op elkaar en zijn besluit was genomen. Het ging immers om naam en eer van het meisje, dat hij lief had. Ween niet, Evelijn, fluisterde hij haar vertrouwelijk"toe. Niemand zal de verloofde van graaf Sanderfeld ach ting of vriendschap durven, ontzeggen. Ik ga tante Therese halen, om haar onze verloving direct mee te deelen. Hij snelde heen. Evelijn's handen zonken van haar deel rijkswerk verrichten, "evenals de regeering voornemens is ten opzichte van de rijksambtenaren te doen. Modhteni hiertegen onoverkomelijke bezwaren bestaan, dan verzoekt het hoofdbestuur den minister om de ge meenteraden aan te sporen in deze richting werkztaam te zijn, te meer nu in den vorm, waarin ter ikennis van de gemeentebesturen is gebracht, dat zij, alvorens over te gaan tot loomsvenhoo- ging voor het ambtertaarapersoneel, zich ernstig rekenschap hebben te ge ven van 1de geldelijke gevolgen, vele gemeenteraden een door den 'minister zeker niet bedoelde aanwijzing zullen zien om de zoo urgente loons"?enhoo- ging van het personeel tegen te bou de:». Ontwikkeling van jeugdige personen. Verschenen is het verslag van de staatscommissie tot onderzoek naar de ontwikkeling der jeugdige personen van 13 tot 18 jaar, ingesteld bij Kon. besluit van 18 juni 1917. De 'staatscommissie, meent, dat de taak, die de regeering op het gebied dér vrije jeugdvorming wacht, het doelmatigst zou kunnen worden ver vuld, indien zij tot haar bijstand instel de afzonderlijke colleges, welke recht streeks met de organen der vrije jeugd vorming voeling houden. Zij stelt daarom voor colleges in het leven te roepen met den naam van Jeugdraden, en wel een Centrale Jeugd raad en voorts Districts-Jeugdraden. De taak van den Centraien Jeugd raad zou in hoofdzaak zijn a. liet dienen van advies aan de rè- geering desgevraagd en eigener be weging ten aanzien van alle onderwer pen de vrije jeugdvorming betreffende of daarmee nauw samenhangende, daaronder begrepen het adviseeren omtrent subsidie-aanvragen b. het toezicht houden op het werk der vrije jeugdvorming voorzoover het van staatswege wordt gesubsidieerd c. het verzamelen van gegevens om trent de vrije jeugdvorming hier te lande d. het verstrekken van inlichtingen aan openbare besturen en autoriteiten en aan de hoofdorganen der vrije jeugdvorming e. het beramen van maatregelen tot bevordering van de belangstelling in liet werk der vrije jeugdvorming en tot bevordering van samenstelling van or ganisaties en instellingen op dit gebied werkzaam f. het uitbrengen van een jaarlijksch verslag betreffende zijn werkzaamhe den en de voornaamste feiten op het gebied der vrije jeugdvorming. Voor het kennis nemen van en het toezicht houden op het werk der vrije jeugdvorming zullen de diensten van een inspecteur worden vereischt. De Districts-Jeugdraden hebben een ongeveer gelijke taak als de Centrale Jeugdraad, in dier voege, dat de Districts-Jeugdraad meer het interme diair vormt tusschen de organen der vrije jeugdvorming en de plaatselijke en gewestelijke besturen en dat hij zijn werkzaamheden beperkt tot het onder hem ressorfeerende gebied. Daar het vraagstuk van de voorlich ting bij de beroepskeuze te omvangrijk is om terloops door deze commissie te worden behandeld, houdt een afzonder lijke commissie zich met dit onderwerp bezig. Salarisregeling post-, telegraaf- en telefoonpersoneel. De salaris-commissie voor burger- smtrntBtanKaonoM gelaat. Een trotsche, trimmfeerende uitdrukking lag om haar mond. Zij had haar slag geslagen, zij. had haar doel bereikt. En niemand 'hij zelf aller minst kom, vermoeden, dat deze snelle beslissing geen toeval was maar louter het werk van haar berekening. Toch was ze Magnus op dit oogen- blik damfobaar voor zijn besluit. Ik zal van hem houden, omdat hij mij, gelukkig maakt, dacht zij en vergat geheel dat liefde alleen het hart, niet het verstand gehoorzaamt. IV. Evelijn was zeer laat, eerst na mid dernacht thuis gekomen,. De Millners hadden ,haar, aooals gewoonlijk, met hun équipage thuisgebracht. De baro nes was zeer ontstemd. Maar Beate, die zeer ingenomen was met het ge beurde, Maginu's zelf had het haar stralend toegefluisterd als „geheim", want de verloving kon toch niet open- Ink bekend wonden gemaakt voor gra vin Rer,a Sanderfeld daarmee in ken nis was gesteld riep haar vriendin nog uit het rijtuig na Slaap gerust, Evelijn, en koim morgen vroeg bij me, om mog eens na te praten over dezen avond. ja, knikte Evelijn, die er zeer op gesteld was, van haar vriendin zoo veel mogelijk van Reftenegg en haar toekomstige schoonmoeder te hooren. Ik kom direct na het eten. Langzaam kloim zij; de vier trappen op, terwijl zij dacht G#U'klkig, deze „bergpartijen" zijn gauw ten einde. Gravin Saimderfe'ld behoeft geen vier trappen omhoog. Boven waren zij nog o.p. Emmy en Moderta ruimden het servies op en juffrouiw Losensteim borg met groofe nauwkeurigheid haar beetje zilver weg. Zij liet zich nu moe op een stoel vallen en dacht over den avond na. Alles was heel goed gegaan», ook aan tafel. Niemand had gemerkt, dat Mo derta geen zilveren vork en lepel had gehad. Ook het eten zelf was best ge weest. Moderta's tafel-arrangement had zelfs sensatie geweict. A'h, ben jij er ook;, zei juffrouw Losenistein, opstaande. Dan kunnen we wel gaan slapen, kinderen I Laat het verdere maar tot morgen staan, lam mer, dat je er niet bij geweest bent, Evelijn. Het was werkelijk heel aardig en gemoedelijk. Heb jij. ook plezier gehad bij. je vriendin, Ja, manna. 11c Iheb me bovendien vanavond verloofd, zei Evelijn Icaim, terwijl haar oogen zelfbewust en trotsch moeder en zusters aanstaanden, Verloofd? Jij hebit je ook verloofd? Juffrouw Losenstein zonk van veitbaizing weer op een stoel neer. Bijna angstig staarde ze dan haar dochter aan. Met wien vroeg zij onzeker. Evelijn glimlachte. U behoeft geen angst te hebben, mama, dat nog geen van, uw dochters eeuiwig verloofd blijft. Mijn verloofde, graaf Magnus Sanderfeld, is zeer rijk. Met een paar maanden gaan we trou we®. Een graaf? Werkelijk een graaf? vroeg Emmy ortgeloovig en. iets als afgunst teekende zich op haar gelaat af. Ja, een echte graaf uit een oud geslacht. De Sander,felds op Reftenegg kwamen al onder Karei V voor. Mag nus heeft een betrekking aan het mi nisterie van b.uitenilandsche zaken. Hij is eigenaar van een drietal heerlijkhe den, zijn vermogen bedraagt verschei dene miitioenen en als nastaande bloed verwanten heeft hij alleen nog maar een oude moeder, die op Rettenegg woont. Beate is een nicht van hem. Ben je nu tevreden Ja, natuurlijk. Ik feliciteer ie. Maar hoe lcwam dat nu vroeg haar moeder, die dit alles nog maar een droom toescheen. Evelijn vertelde, wat zij. voor noodig hield. De scène in den wintertuin ver zweeg zij. De zusters feliciteerden haar allen, alleen Moderta zweeg. Zij zat sinds het eerste woord stijf als marmer terneer, met afwezigen blik. Wel, Moderta, heeft de verras sing jou van ie sipraak beroofd lachte Evelijn. Wil jij me Net' gelukwen- schen Moderta, stond verschrikt op. Ja. natmiilijk vergeef me ik ben zoo blij om jou stamelde zij. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1919 | | pagina 1