WOENSDAG 19 NOVEMBER. EVEL IJ N KAMEROVERZICHT. "BiNNENLAWP 1919 FEUILLETON KOc 3^3 u «®sasKuraiBK«^ COURANT vi,,r ..J^rv.V ADVERTENTIE PRIJS Van i4 regels 0.80 voor iedere reee! meer 20 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 40 cent per regel, rsienstaanbiedingen en dierastaanvragen 10 cent per regel, bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels 1.30, iedere regel meer '20 cent. ABONNEMENTS-PRIJS. Voor Vlissingen en genieenten op Wal cheren ƒ1.85 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 2.20. Week-abon- ncrrienteri :14 cent. Afzonderlijke nummers 3 cent. 2) Oorspronkelijke Roman. Een ooigeniblilk gleed een glimp van schrik over lEwelijn's regelmatige trék- ten. Haar oojgen dwaalden flikkerend- lainjgs hem heen. Dan richtte zij- zich w*g ''hoogmoediger op en zei de met «iterste koelheid Genoeg. Laten wij een einde ma ten aan deze n-uttelooze en pijnlijke situatie, lik helb u mijn besluit diuideiijfe genoeg medegedeeld O ja 1 zei er niet aaim ie den ten, u met een huisonderwijzer te verloven. Dat kan ik u niet kwalijk iiemani, maar dez,e betrekking heb ik maar voonioojpi'g en uit trots aanvaard, zooais iy weet, omdat ik oneeniigheid 'iet' mijn familie kreeg. Mijn tante, wier erfgenaam ik ben, heeft een' laintd- Koed te Majli,reni ©ni het bost mil maar een enkel woord.... Dank u. Ik heb niets geen lust, \anerftantes .afhankelijk te zijn. aarmee is de zaa.k afgeloopen. Laat je riu gaap'. Het is al ibetreurenswaar- jg genoeg, dat mijn jongste zuster ons ei straks, heeft zien staan als eeini '■uinnend paar. jhji lachte droog en, spottend. 'nLTS ?'et van z'in 'P,laats- DoodsWeek.-met een verterenden ln de fir'tze ooigen. zag hij haar TWEEDE KAMER Vergadering van Dinsdag. De voorzitter wenschte vandaag de eerste instantie af te doen. Er waren nog acht sprekers, die dus in versneld tempo moesten afwerken. Het lijstje werd geopend door den heer Wijnkoop, die natuurlijk alles afkeurde, speciaal de socialisatie, gelijk de heer Van der Waerden die wil. Hij wil macht en niets dan macht, hetgeen niet geheel onbe kend is... De finaneieele toestand werd in zijn hopeloosheid nogeens geschilderd door den lieer Kooien, die voor de volgende jaren een jaarlfjksche stijging van 100 millioen ziet. Naast de grootst mogelij ke bezuiniging verdedigde hij de weel debelasting en de tabaksbelasting. Hij ontried echter een belasting op alle weeldeartikelen. Men moet de kip niet slachten die de gouden eieren legt. De heer Beniner had zich tot taak ge steld om den heer Troelstra eens te attaqueeren. Hij deed-het op geestige wijze. De heer Troelstra doet denken aan den kwajongen, die kattekwaad uithaalt, maar ais hij zijn straf krijgt, naar zijn moeder loopt om te zeggen dat men hem kwaad wil doen. Thans beklaagt de lieer Troelstra zich dat de regeering het vo'lk tegen hem ophitst. Een welverdiend woord van hulde bracht de heer Treub aan den afgetre den minister klenburg. Hij herinnerde aan 'diens flinke houding als gouver neur-generaal tijdens de moeilijke oor logsjaren. Wat het militaire vraagstuk betrof, verdedigde iiij een spoedige aanzienlij ke beperking der defensie, omdat bin nen afzienbaren tijd geen groote Euro- peesche oorlog meer te wachten is. in afwachting van de oplossing der Bel gische kwestie wenschte hij voorshands 't leger paraat te houden, al verwacht te hij dan heelemaal niet dat het noo-, dig zou zijn dit te laten optreden. Het marine-vraagstuk stond er an ders voor, omdat dit verband houdt met de koloniën. Daarover sprak hij aan later wel. De schuld voor den eilendigen toe stand in geheet Europa mocht men niet wijten aan één bepaald kapitalistisch stelsel. 'Het is gemakkelijk dat te doen, maar liet is niet juist liet is ook ge makkelijk nu te prediken dat een geheel ander systeem, de socialisatie, redding kan brengen. Die ganselie socialisatie beeft ten doel een einde te maken aan de particuliere winstmakerij. Zullen de leiders niel evenzeer naar macht stre ven? Hoe zal de tucht zijn in die be drijven Wie zal liet initiatief nemen Zal dit alleen voortspruiten uit de vol doening? Of krijgen de leiders voor deel bij den vooruitgang van het be drijf? Zoo ja, dan ligt daarin weer de kiem van het kapitalistische stelsel. Als algeineene tendenz achtte hij de socia lisatie thans niet geschikt voor dc ont wikkeling van de maatschappij. Noodig zijn sociale wetten en meer medezeg gingschap van de vak-organisaties. Scherp verweet de heer Treub de so ciaal-democraten, dat zij propaganda maken voor de socialisatie, terwijl zij zelf niet weten hoever zij daarmede gaan kunnen. Zij spelen daarmede in de kaart van de revolutionairen. Tegen een enquête naar de toestan den in het particulier bedrijf had de lieer Treub geen bezwaar. Dat deel van de motie-Troelstra wilde hij wel steu nen. Ook de lieer Dressellruijs bestreed de z.i. vage plannen omtrent de socialisa tie van den heer Van der Waerden. Hij wilde maar eens afwachten wat er in Duitschland en Oostenrijk van terecht komt. Hij stelde een motie voor, waar in een onderzoek wordt gevraagd naar allerlei vraagstukken van productie. Ten slotte nog de lieer Schaper, die zijn partijgenoot verdedigde. De ex-keizer. De ..Daily Telegraph" meldt De at torney-general en solicitor-general be vinden zich thans te Parijs om door den oppersten raad geconsulteerd te wor den ten aanzien van de kwestie der be rechting van den ex-keizer. Naar men hoopt, zal er tegen Kerstmis een defini tieve stap in dezen genomen zijn. De jaarwedden der onderofficieren. De commissie, beiast geweest met het doen van voorstellen inzake de herzie ning der salarissen van de onderoffi cieren heeft de volgende bedragen voorgesteld Sergeant van ƒ15002000; ser geant met radicaal voor sergeant-ma joor ƒ1900ƒ2400; sergeant-majoor ƒ22002800 adjudant-onderofficier ƒ2500ƒ3300; muzikant (categorie A) ƒ1600ƒ2400; muzikant (catego rie B) 15002300 onderkapel meester ƒ2200ƒ2800 kapelmeester fanfarekorps 25003300 kapel meester harmoniekorps ƒ2700ƒ4000; werkman 2e klasse ƒ1300ƒ1600; werkman ie klasse ƒ1800ƒ2300; meester-werkman ƒ2000ƒ2800; kor poraal-tamboer 12001500 ser geant-tamboer 22002600 korpo raal-kok ƒ1300ƒ1900; opzichter fortificatiën 3e klasse ƒ25002700; 2e klasse 2600ƒ3100; ie klasse 27003600 hoofdopzichter 3600 --ƒ4000; apothekers-bediende ƒ2200 ƒ3300 maréchausséc 2e en le klasse 1500—1900 wachtmeester ƒ2100 2800 opperwachtmeester 2400 ƒ3300; adjudant-onderofficier ƒ2700 3600 hoefsmid-hulp-instructeur J 25002800 hoefsmid-instructeur 2400—3300. De nog aanwezige vaandeldragers genieten een jaarwedde van 4000,'ter wijl dc gehuwde mindere militairen (gewezen waschbazen) genieten kor poraal ƒ1500, soldaat f1350. De minister van oorlog heeft ter ken nis gebracht, dat hij zich met deze voorstellen vereenigt, met dien verstan de, dat, waar bij de vaststelling van de bezoldigingsbedragen geen rekening zal worden gehouden met de uitkeering ineens, welke onlangs heeft plaats ge had (de maand extra-salaris), de door de commissie voorgestelde bedragen met die uitkeering zullen worden ver minderd. Overigens zal door allen, gehuwden ik heb u totnutoe altijd voor eer lijk 'gelbO'Udeini, zeilde bij langzaam. Als u me .durft zweren, dat uw 'hart wer kelijk niets niets voor mij gevoelt, dan misschien ik zal dan ten minste pirolbeeren, u te vergeten Wieer dwaalde de flikkerende blik aam tem vooflbiji. Welk een driestheid, marmerden de plotseling bleek geworden lippen, cm liet volgend oogeniblik luid uit te schreeuwen Neen, neen, ik helb u niet lief Ham -was noch tear bleekheid imoch de vreemde klank van tiaar laatste verze.keriirig ontgaan. 'Hij greep haar Ihand en stamelde fluisterend En toch ihcbt in me lief, Bvclijn 1 Er moet dus iets aindèrs zijn, dat.... Plotseling liet hij tear hiainden weer los en trad een scihrede terug. In groote ontzetting boorde ziclhi zijn blik iim de 'hare. Zou het dat zijn?stamelde hij. Barones Milliner sprak onlangs met ibaar dochter over de opvallende hulde- Ibeiwijizeiny die graaf Magnus Sanderfeld tl bewees... imen sclieelnl pijnlijk ver baasd, want de Miltaers hadden tot dusver in den graaf stilzwijgend den ;oekoms'tigen. echtgenoot van huml eigen 'dochter gezienO. Bvelijn, de waar heid, de waarheid, riep hij angstig. Is liet dat Hebt u den graaf lief of hoopt uw eerzucht Hij kwam niet verder. Eivelijn was ihem voorbij' gesneld en vervolgde met eemi halfluid gemompel, zeer hoogmoe dig Welk oen onbeschaamdheid. en ongehuwden, voor huisvesting van Rijkswege een bedrag moeten worden vergoed van 10 hunner jaarwedde. Mr. Troelstra hoofdredacteur van „Het Volk". Zaterdag heeft het bestuur van de ,S.D.A.,P. een vergadering gehouden, waaromtrent „het Voft" meldt Behandeld werd ihet onderzoek der federatie Rotterdam om Troelstra tot hoofdredacteur vain het Roiterdanische dagblad te benoemen. De bereidverkla ring van 'inr. Troelstra om naast zijn Kamerwerk redactioneelen arbeid te 'verrichten, gaf .aanleiding tot eara ge- dachteniwisseling, die zich bij het dezer zake gehouden debat op het laatste congres aansloot. Vrij algemeen .was tnen van oordeel, dat 'indien Troelstra journalistieke leiding wil geven, deze aan het hoofdorgaan, der partij „het Volk" geboden moet worden. - Dit standpunt werd ook door den hoofd redacteur .De Roode verdedigd. Troel stra verklaarde zich daarop bereid te voldoen aan. demi wen,sell om in de hoofdredactie van ,.Het Volk" te treden. De vergadering besloot daarop met algemee.nc stemmen Troelstra naast idea heer De Roode tot hoofdredacteur van „het Volk" te benoemen. ln. overleg met de federatie Rotter dam zal naar een voor het te Rotterdam uit te geven dagblad 'bevredigende op lossing gezocht worden. Hoiiandscbe levensmiddelen naar Weeiten. De eerste Holiandsclhe trein met le vensmiddelen naar Weenen, bestaat uit 3 waggons met margarine, 3 waggons met gecondenseerde melk, 20 balen rijst, 6 ton levertraan, 2 waggons met ivisell, 1000 K.G. spek, 1000 K..G. cho colade en ettelijke waggons met fcl'ee- 'dinigs tukken. Alle wagoins zij.ni in Rotterdam ver zegeld en gaan niet open vóórdat zij in Weene.n zijn. aangekomen. Daar zal vermoedelijk het Zwitsersohe Roode Kruis de distributie dér artikelen ter hand nemen. De wagons behoeven aan de grenzen niet ontsloten te worden, wart Ties is met mtvoer-consenteini ge dekt, dank zij1 de loyale medewerking die daartoe verleend is -'oor de depar tementen van financiën en landbouw. Het secretariaat der Nederlandsche Commissie heeft voor het goede doel reeds 125,000 ontvang,era. Toegezegd is nog een som van 25,000, zoodat .Nederland in enkele weken tijids heetf bijeengebracht méér dan anderhalve ton, ongeacht nog de schenkingen, die in natura ontvaragen zijn. De treint, die gisteren vertrokken is, bevat aan diverse artikelen, die door het comité zijn ingekocht, een waarde vaini 70,000, terwijl met dezen trein aan ingekomen schenkingen van le vensmiddelen, vervoerd wordt voor een waarde van, ruim 30,000. Bij. elkaar gaat dus voor 100,000 aa,n, goederen naar Oostenrijk. Belasting op. publieke vermakelijkheden De gemeenteraad' te Arnhem heeft .met 19 tegen. 11 stemmen (die der sociaal-democraten) besloten, overeeni- komstig Ihet voorstel van Burg. en Wetlv., de 'bioscoopvoorstellingen te belasten met 25 en de heffing voor andere vermakelijkheden, op 15 Burg. em Wetih. zullen nu prea-advies uitbrengen, over een voorstel om de belasting op alle publieke vermakelijk heden te veilhooge.n tot 25 haastig haar weg. Hij. beefde o,ver zijn lieele lichaam. ,Dan snelde bij haar als zinneloos na. Bvelijn Zij wendde het hoofd slechts half om. Wenscbt u werkelijk dat ik de hulp vain eer.i agent aanroep tegen verdere indringerigheden kwam 'het ijskoud over haar lippen. Toen bleef hij staan. Haar slanke koninklijke gestalte verdween im dein Inievel de echo v.aini haar voetstappen stierf langzamerhand af in de eenzame zijlstraten;. Hij was alleeint Met bevende hand streeik hij zich over het voorhoofd, li.aalde diep adem en keerde dan terug. Somber liep hij den. zelfden weg terug, dien hij een half uur geleden zoo opgewekt aan Bvetijiris zijide ,had aangevangen. Ais werd zij vervolgd snelde Evelijn thuis de trap op. Dat was afgedaan gelukkig. Makkelijk was hel niet geweest, maar het moest zoo zijn. Zij hoopte, dat 'hij. zooveel, tact had. haar voortaan, .bij de Milliners uit den weg te gaaii'c want zijn. ootgeni, .die zoo scherp en duidelijk zagen tot op den grond barer ziel waar zij, zelf niet te zien vermocht misschien treurig en vol verwijt op haar gericht te woelen,. dit zou le pijnlijk geweest zijmi. Zeker ik ben, sterk. Zeer sterk zelfs. Dat ,h,eb illc vandaag hem en .mij zelf bewezen, dacht zij,, terwijl zij haar huisjapon aantrok. de' wacht houden,. iByelij.n wierp nog een blik over de bescheiden meubels van Jiet kamertje, PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND. Zooals reeds in liet kort medegedeeld komt op de agenda voor de najaarsver gadering der Prov. Staten ook een voorstel voor tot wijziging van de op centen op de Rijksbelastingen. Dit voorstel is thans in druk ver schenen en blijkt daaruit dat voorge steld wordt 50 opcenten op de grond belasting voor de ongebouwde eigen dommen, waarvoor in de zomerverga dering was bepaald 48 50 op de ge bouwde eigendommen in plaats van 40; op de personeele belasting 50 in plaats van 33 op de vermogens- en de in komstenbelasting 20 in plaats van 14 opcenten. Dit voorstel gaat vergezeld van een uitgebreide toelichting, waaraan het volgende is ontleend De gewone uitgaven bedroegen in 1914 ƒ548.912; in 1915 601.730 in 1916 633.757; in 1917 ƒ714.945; in 1918 f 875.209 en geraamd voor 1919 op ƒ951.265 en voor 1920 op ƒ1.138.057. Sedert 1915, toen de voornaamste be- lastingverhooging plaats gehad, zijn de uitgaven dus met rond 536.300 ge stegen. Bij besluit van 14 December 1918 werden de opcenten verhoogd en werd daarbij een meerdere opbrengst ge raamd van 227 890, later is echter ge bleken, dat deze op ƒ282.840 kan wor den gebracht. Als men iiet meerdere bedrag hierme de vermindert, dan blijkt, dat nog rond ƒ254.000 ongedekt blijft. De raming' voor 1920 zal wijziging moeten ondergaan. De hoofdingenieur acht een meerdere uitkeering van ƒ80.000 aan de calami- teuze waterschappen, waardoor die uit keering f200.000 wordt, dringend noodzakelijk en Ged, Staten achten liet niet verantwoord, wanneer dit advies niet wordt opgevolgd. Bij aanneming der voorstellen zal de post voor bijslagen aan geneeskundige gestichten en idioten niet 23.000, die voor de jaarwedden van de provinciale ambtenaren met ƒ78.000, die voor de pensioenen met 10.000 moeten worden verhoogd. Het totaal tekort op de be grooting stijgt dan tot 445.000. Door aanneming van de voorstellen pot intrekking van de subsidies aan de verschillende scholen en tot .nadere re geling van de bijdrage der provincie voor de verpleging van arme krankzin nigen, zal dit tekort verminderd kun nen worden met 42.800 en 43.700 of totaai met ƒ86.500, waardoor het Wofri! teruggebracht tot ongeveer 358.500 Om de huishouding der provincie op volkomen gezonde basis te vestigen, zouden de belastingen ongeveer met gemeld bedrag moeten worden ver hoogd. Intusschen heeft de provincie binnen korteren of iangeren tijd ver hooging van hare gewone uitgaven te wachten. Voldoening aan den drang, om vanwege de provincie meer te doen tot bestrijding der tuberculose zal het daarvoor te verstrekken subsidie doen toenemen met een thans nog niet te schatten bedrag. In de begrootingeh voor 1919 en 1920 zijn geidieeningen opgenomen, welke verband houden met uitgaven van buitengewonen aard in deze en voorgaande jaren. Tot dusver zijn deze bestreden uit den gewonen dienst of uit opgenomen kasgeld. Ged. Staten zullen echter waarschijnlijk reeds in de a.s. zomervergadering een definitieve geld- leenïng moeten voorstellen, waarvan dat zij, met Moderta deelde en ging dan raar de huiskamer, waar Bmimy, de oudste, en Moderta, de jonaste der vier gezusters Losenstein, zaten. .Moderta'is verlagen, verwachtings volle bl'i.k, werd koet en gestreng 0,111 haar af te schrikken, beantwoord. Bvclijn trad op Bmmy toe, die, a,l was haar schoonheid ook al een.igszins verwelkt, toch veel op haar geleek. - Natuurlijk, de eeuwige bruid werkt •weer aan haar uitzet. Wat zou mij dat vervelen, als ik in jou plaats was Maar waar is Lotta - Bij de Geras, antwoordde Emmy zomsdier op te zien of van de liefelijke opmerking over haar nu al vier jaar durende verloving met luitenant Ko.v- irell notitie te nemen. Zegt moeder er imaar niets vaini, anders zou zij' weer gaan mopperen. Ilk geloof, dat Lotta op Berrie Geras verliefd is... Bveliju maakte een toornige bewe ging. Dan zal ik moeder integendeel er juist bijtijds opmerkzaam op maken.Het is toch al te dwaas, wanneer Lotte zich .met dien groenen jongen, die boven dien n,og moeder en zuster heeft te om- derlvouden, zou. Maten. Op dit oogenWiik trad juffrouw Lo senstein binnen en zette liet avondeten gereed een schotel aardappels eim twee van graten gezuiverde haringen, reeds in vijf porties verdeeld. De fabel der „liefde" heeft alleen dein waarde, wanneer wil emi verstand Anders niets? vroeg Evelijn. den. •neus optrekkend. ïente en aflossing den gewonen dienst zuilen komen bezwaren. Verder zijn rentelooze voorschotten toegestaan tot een bedrag van 3.762.000. Dit alles zal ruwweg 4 millioen kosten en berekend naar 5/2 7 rente en aflossing in 40 jaar, per jaar 6.238 of ongeveer 249.280 aan de provincie kosten, waarbij nog niet op andere voorschotten voor nieuwe tram- aanleg, drinkwatervoorzieningen, elec- trieiteitsvoorziening enz. is gerekend. Zich bepalende tot het jaar 1920, houden Ged. Siaten vast aan liet be drag van ongeveer ƒ358.500. Bij toe passing van de maximum opcenten die de wet toelaat en die hierboven zijn genoemffi, wordt een totaal bedrag be reikt voor verhooging van ƒ201.770. Waar de vermogens- en inkomstenbe lastingen eerst met Mei ingaan, kan voor 1920 slechts 171,280 worden ge raamd. Met al deze cijfers en feiten voor oogen hebben Ged. Staten zich ernstig afgevraagd of^zij inderdaad gerechtigd waren tot liet doen van de verschillende aanhangig gemaakte voorstellen, waardoor de provinciale financiën in zoo hooge mate blijvend worden bezwaard. Wanneer zij daar toe ten slotte noode zijn overgegaan, dan is dit geschied, om zooveel moge lijk tegemoet te komen aan de wen- schen, welke in de zovnerzitting zijn naar voren gebracht en in de verwach ting, dat de* Staten zich zullen ver eenigen met de voorstellen tot intrek king van subsidiën aan vakscholen en tot nadere regeling van de bijdrage der provincie voor de verpleging van arme krankzinnigen. In verband met een en ander herin neren Ged. Siaten aan de in de zomer- zitting uitgesproken meening, dat het Rijk, dat zeker in niet mindere mate dart de provincie belang heeft bij een be hoorlijke onderlinge verbinding van de deelen van Zeeland, de provinciale stoombootdiensien zal behooren te subsidieeren in grootere mate dan thans het geval is. Ged. Staten hebben in dien zin reeds stappen bij de regee ring gedaan. Ten einde evenwicht in de begrooting voor 1920 te brengen, bleef er niets anders over, dan den sluitpost wegens geidleening op die begrooting te hand haven. Ged. Staten zouden zich e\An- wel niet verantwoord achten om voor een volgend dienstjaar in deze richting voort ie gaan. RECHTZAKEN. Behalve een aantal kleine zaken be treffende verboden vervoer enz., waarin geringe geldboetes werden gevorderd, werden gisteren voor de rechtbank te Middelburg twee zaken behandeld met vrijspraak als eisch, die van genoeg zaam belang zijn om ze iets breedvoe riger te vermelden. Tegen J. D. uit Grijpskerke was een vervolging ingesteld wegens vernieling van een hek van J. Polderman. Bij het getuigenverhoor bleek, dat bekl, het vecht van uitgang heeft over een weg, die toebehoort aan Polderman, deze had het hek met een ketting doen slui ten en den pachter van de hofstede, waarheen de weg leidt, verboden den sleutel aan bekl. af te geven. Toen hem den sleutel geweigerd werd, heeft be klaagde de ketting doorgebroken. De officier wees er op, dat hier dus van een wederrechtelijke vernieling geen sprake is, terwijl de verdediger, mr. J. Adriaanse, mededeelde, dat het recht van overgang reeds bestaat se- Haar moeder wierp haar een onte vreden blik toe en antwoordde scherp Neen. Je weet heel goed, dat ik jullie aan het einde der maand miiet meer kam voorzetten. Het te op zichzelf al een wonder, dat ik totnutoe zonder schul den te maken er getanvant bem. De an deren zijn altijd tevreden, alleen jij hebt altijd aanmerkingen. Vermoedelijk om dat je door je omgapg met barones Mi'llmer verwend bent en niet begrijpt, hoe moeilijk het in deze dure tijden is, om rond te komen. Dat vertelt u me eiken dag. Waarom wil je het dam niet be grijpen-? Ik zou nog niets zeggen, als je tenminste je moeite gaf, iets in de ■huishou-ding bij te dragen. Eimmy naait haar eigen uitzet em Lotta leert voor onderwijzeres. Hilda Suttler hiernaast geeft pianoles.... Laat haar. Daarom zal zij ook altijd een arme pianoteerares blijwen. Wij, zulle,n, een goede partij doen. De moeder zuchtte, O ja, zoo,als Binmy bijvoor beeld, die nu al wier jaar met tuite- inant Kornell verloofd is en wacht, tol een wonder hem het garantiefonds thuis .brengt. Ik maak 'hen echter geeim verwijt daarvan, want zij houden van elkaar Spot-tem ld viel Evelijn Iiaar moeder in de rede lik heb er des te meer op tegen. Het was een greinizenlooze domheid van Emm.y, zulk een hongerlijder te nemen. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1919 | | pagina 1