toogi-nig grondslag 325 X totaal betaalde premiën aanital weken dat de verzelkeririg geduurd theeft (waken, waarover inva-liditeitsreute is genoten en die premiën, in, die weken betaald, ■blijven ibienbiij buiten aanmerking.) Bij de premievefhiOogi-K wondt 325 ver anderd in 260 en, 14 in 11 Verfioaging 14 van, to-taal be drag der betaalde premiën, echter niet minder da 1/5 van den grondslag. Ad. C. om D. Weezen rente bedraagt 6/5 X dein ignomdglag rvan de invalid'i- tei-teren-te, die de verzekerde genoot of zou genoten (hebben,indien op den dag van otvev®jden (voor het geval D in dien, de moeder) rente was- toegekend. -Aid. E. Kindergeld bedraagt ten hooigjstle 2/3 van de in-validiiteitsrente, die aan den verzekerde bij opneming zou zijr., topgetornd, indien hij recht op invalid-itei.tsre.nite had gehad. In een voegend artikel zal de over gangstijd worden, behandeld. DE WINSTEN 5N HET DRUKKERS BEDRIJF. Er is in de iaatste maanden in cou rant en tijdschrijft dikwijls gesproken over de ondernemerswinsten in het drukkersbedrijf. Het is bekend, dat in dal bedrijf een hechte organisatie be staat en nu wordt het meennale'n voor gesteld, aisof de bedoeling van die or ganisatie eigenlijk alleen is, om den verbruiker van drukwerk uit te buiten. Waar die voorstelling niet met de wer kelijkheid in overeenstemming is, is liet van belang eens na te gaan, hoe het op het oogenblik met de bedrijfstoestan- den in ae typografie is gesteld. Er is een zeker prijstarief vastge steld, waar beneden niet mag worden geleverd. Waarom werd dit gedaan? Omdat de ongebreidelde concurren tie, die tot vóór eenige jaren in liet be drijf heerschte, tot onhoudbare toestan den had aanleiding gegeven. Men trachtte steeds nog weer lager te bie den dan zijn concurrent met het ge volg, dat behoorlijk rendeerende druk kerijen tot de uitzonderingen behoor den. Telkens en telkens gingen er fail liet. Die scherpe concurrentie was ver klaarbaar. Een drukkerij kon gemak kelijk opgericht. Men kocht op afbeta ling een pers, inkt, en wat lettermate riaal. Er, dan beproefde men al te veel elke order machtig te worden, zonder te berekenen, of een winstmarge over bleef. Weinig drukkerijen immers wa ren gewoon een behoorlijke kostprijs berekening te maken. Eu toch is het juist in het drukkersbedrijf zoo nood zakelijk, dat dit gebeurt, omdat men anders gemakkelijk allerlei factoren, die mede den prijs van drukwerk be palen, over het hoofd ziet. De tarieven nu hebben er den ondernemer aan ge wend, den kostprijs behoorlijk te bere kenen, omdat thans een gespecificeerde opgave van eiken post moet gemaakt. Niet slechts de ondernemers, maar ook de arbeiders waren er destijds treurig aan toe. Door de concurrentie was liet den patroon niet mogelijk een behoorlijk loon te betalen. De gezellen, die er kans toe zagen, kozen zoo gauw mogelijk een ander vak. in geen ander bedrijf bestond een zoo groote jongens exploitatie. Van een vakopleiding was gècn sprake. De jongen, die een jaar of achttien oud was geworden, werd te duur en moest door een goedkoopere, jongere kracht vervangen. En dan moest hij zonder vakkennis maar be proeven elders zijn brood te verdienen. In dezen toestand is thans belang rijke verbetering gebracht. Het prijs tarief heeft de bedrijven op een finan cieel gezondere basis gevestigd. De collectieve arbeidscontracten, die se dert 1914 het bedrijf beheerschen, heb ben den gezellen een behoorlijke rechts positie en een beter loon gegeven. De leerling-regeling waarborgt een gron dige opleiding in het vak. Natuurlijk is door deze maatregelen het drukwerk duurder geworden. Het publiek was gewend aan te goedkoop drukwerk. De consument profiteerde ten koste van den producent (onder nemer en arbeider). Een toestand, al even ongeoorloofd, als wanneer de producent den consument uitbuit. Maar de vrije concurrentie is in het drukkersbedrijf allerminst geheel uitge schakeld. Men mag alleen elkander geen mededinging aandoen, welke de behoorlijke ontwikkeling van het vak tegengaat en waardoor de uitkomsten van het bedrijf zóózeer verminderen, dat het initiatief voor technische ver beteringen gaat ontbreken. De druk kerspatroons beijveren zich om nieuwe technische vindingen toe te passen. De productie wordt zoo hoog mogelijk op gevoerd. Van „sluiting van het bedrijf" is geen sprake. Er wordt in de drukkers wereld ook niet aan gedacht dezen maatregel in te voeren. Men is er alge meen afkeerig van. Zoowel op grond van moreele als van practische bezwa ren. Iedere drukkerspatroon is in dc bonden welkom en wordt zelfs met open armen ontvangen. Er behoeft ook niet te worden ge vreesd, dat de tarieven te zeer zullen worden opgeschroefd. Te hcoge tarieven zijn eenvoudig niet te handhaven, juist omdat in het drukkersbedrijf een zoo sterke concur- rantiegeesl heerscht. De meeste pa troons zouden zich aan de te lioogc ta rieven niet houden en zij, die dar we! deden, zouden zich de eene order na »it andere :ien ontgaan. Bovendien zouden te hooge tarieven tot veel werkvernietiging aanleiding geven. Wanneer het drukwerk duur wordt, gaat men er zich op bezuinigen. En hoe minder de vraag naar druk werk is, des te minder wordt er ver diend. De bedoeling der tarieven is alleen, om het mogelijk te maken, dat de on dernemers in het bedrijf een behoorlijk bestaan kunnen vinden en dat aan de gezellen redelijke loonen kunnen wor den betaald. Wanneer zoo groote win sten werden behaald, dan zouden veien er toe komen, hun kapitaal in het boek- drukkersbedrijf te steken. Het aanbod vari drukwerk zou zóó groot worden, dat er al gauw van die groote winsten niet veel meer overbleef. Werd het drukken bovenmatig cluur, dan zou men bovendien trachten dit in het buitenland te laten doen. Men be hoeft dit niet te beproeven. Blijkens Engelsche vakbladen worden daar pre cies dezelfde klachten over de duurte van het drukwerk gehoord als bij ons. Volgens verschillende berekeningen in een der laatste afleveringen van de „Sehweizer Graphischc Mitteilungen" is het Zwitsersche tarief tusschen 20 en 30 hooger dan het Nederlandsche. In Frankrijk is het niet anders. Dezer dagen kwam in een van onze groote couranten een mededeeling voor, dat de papierprijzen daar tot een ontzet tende hoogte gestegen zijn. Met het gevolg, dat het drukwerk abnormaal duur is. in Duitschlaml is het bestaan de tarief in de laatste jaren met 250 tot 300 verhoogd. Slechts door den ab- normalen stand van den markenkoers kan Duitschland, voorzoover het pro duceert, concurreeren met Nederland. De klachten over de duurte van druk werk worden dus elders evengoed ge hoord als in ons land. Dc financieele uitkomsten van de meeste bedrijven zijn zeer middelmatig. Men kan in het handboek van mrs. Van Nierop en Baak over „Naamlooze ven nootschappen" het dividend van veie groote drukkerijen vinden. Eén slechts gaf gemiddeld meer dan 10 Er zijn er onder met 7 en 8 maar evenzeer meerdere met 0 'i. Het gemiddelde di vidend zal ongeveer 5 zijn. Toch waarlijk geen woekerwinst Dikwijls maakt men zich geen juiste voorstelling van de kosten, welke het verschijnen van een boek met zich mee brengt. Er zijn nog verschillende ande re ondernemers, die met den drukker de opbrengst deelen. Nemen wij eens tot voorbeeld een boek met ruime oplage van gebonden exemplaren, dat kort geleden in ons land is verschenen. In de bruto-op- brengst van dat boek zat 30 voor den boekhandel, vervolgens 30 voor den uitgever. Aan papier werd uitgegeven 10 Dit maakt dus reeds 70 van de geheele opbrengst. Dan moet de boek binder zijn deel ontvangen. In dit ge val 15 En de rest is de bruto-op- brengst, welke den drukker ten deel valt, dat is ongeveer 15 Men lette er op, dat wij spreken van -bruto-op- brengst. Orn de winst vast te stellen moeten dus alle onkosten van den drukker worden afgetrokken. Uit dit voorbeeld blijkt, dat de kosten, welke dc drukker in rekening moet brengen bij de uitgave van een boek, lang niet zooveel gewicht in de schaal leggen als men gewoonlijk denkt. Gesteld eens het geval, dat de drukker van genoemd werk werkelijk eens een woekerwinst wist te bedingen, dan zou dit de prijzen van dat boek nog slechts met een paar stuivers verhoogen. Het Is geen wonder, dat de boeken zooveel duurder zijn geworden. De on kosten, die boekhandelaars en uitge vers hebben te maken, zijn natuurlijk aanmerkelijk vermeerderd. Het papier is met gemiddeld 300 gestegen. De boekbinder heeft zijn tarieven met 80 moeten verhoogen. Nu de kosten, welke de drukker te genwoordig heeft te maken. Vroeger werkte hij met een groot getal jongens, die hem een paar gulden in de weck kostten. Thans wordt dit werk door volwassen gezellen verricht, die als mi nimum 25 tot 32 in de week verdie nen. Overdreven hoog zijn de loonen der gezellen ook niet. De Amsterdamsche zetter verdient thans ƒ31. Meubelma kers, kleermakers, sigarenmakers heb ben ongeveer dezelfde loonen. In het bijzonder de laatste jaren moest liet loon tengevolge van de vermeerdering van de kosten van het levensonderhoud aanzienlijk worden verhoogd. Dc loonen vormen een belangrijken factor bij de kosten van het zetten en drukken, zoodat deze loonsvermeerde- ring belangrijke prijsstijgingen van het drukken tengevolge moest hebben. Verder valt een aanzienlijke stijging in de prijzen van alle materialen, die moeten worden gebruikt, te constatee- ren. Zooals reeds gezegd, steeg het pa pier gemiddeld 300 inkt steeg van 1.50 op 4.50 rollenspecie van 1.30 op 5.50. Maehienolie, die vóór den oorlog 26 ct. kostte, noteerde in het voorjaar nog ƒ2.50 en is eerst na dien aanzienlijk gedaald. Zoo zou men kun nen voortgaan. Voor machines, persen, vuur, belasting, verwarming, gas, elec- triciteit, administratiekosten moet zeer veel meer berekend worden dan vroe ger. Wanneer men in hef dagelijksch le ven voedsel, kleeren, schoeisel, enz. enz., zooveel duurder koopt dan vroe ger, dan wijt men dit aan de oorlogs omstandigheden. Maar wanneer blijkt, dat het drukwerk ook zooveel in prijs is gestegen, dan wordt dit toegeschre ven aan de uitbuiting door de organi satie der drukkers. Mede om bovenge noemde redenen kan die opvatting niet worden aanvaard. Mr. A. A. VAN RIJN. Uit de ooriogsbegrooting. Omtrent den rechtstoestand werd om mededeeiing gevraagd, wanneer de po sitie-regeling van de mindere militairen tot stand zou kunnen komen. Voorts werd door sommige leden aangedrongen op opheffing der beper kende bepalingen inzake door onderof ficieren te sluiten huwelijken. Andere leden verzetten zich tegen die ophef fing. Ook werd aangedrongen op het toestaan van het dragen van burger- kleeding-aan gehuwde onderofficieren. Op de vraag van enkele leden of het niet mogelijk zou zijn zooveel mogelijk in het leger een vrijen Zaterdagmiddag en den achturigen werkdag toe te pas sen, zouden wij willen antwoorden, dat waar mogelijk, die vrije Zaterdagmid dag reeds bestaat en er, gemiddeld in het leger heel wat minder dan 8 uren per dag wordt gewerkt. Verder kwamen eenige leden op te gen het verbod om in uniform deel te nemen aan eenige demonstratie. Be doeld zal wel zijn demonstratie tegen de regeering. Verder vroegen eenige leden welke wijzigingen in de militaire eerbewijzen zouden worden gebracht. Door ande ren werd er op aangedragen, dat de salarisvoorsteilen welke op 1 januari 1920 in werking zullen treden, spoedig zouden worden ingediend. Gevraagd werd vvqarom de nieuwe pensioenwetten dc Kamer nog niet heb ben bereikt. Inderdaad, niet deze aan gelegenheid wordt geweldig lang ge traineerd. Krachtige bevordering door den -mi nister van oorlog, in overleg met den minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, van de lichamelijke ontwikkeling vrij van militairisti- schen geest.van jongelingen tus schen het 14e en 18e levensjaar werd door verscheidene ieden zeer gewenscht geoordeeld. Andere leden meenden, dat de mi nister van oorlog met de lichamelijke ontwikkeling geenerlei bemoeiing be hoort te hebben. Ten aanzien van de geestelijke ver zorging wenschten enkelen daarmede de kerken belast te zien en de bemoeie nis dienaangaande aan de legerpredi- kanten en aalmoezeniers te zien ontno men. Door verschillende leden werd op sluiting van de kazerties aarigedrongne. Zij wezen in het bijzonder op de mo reele gevaren, welke liet kazerneleven voor de. iroepen medebrengt. Aangedrongen werd op afschaffing van de militaire rechtspraak in tijd van vrede. Voorts was men van oordeel, dat ook liet bestaande tuchtrecht verouderd moet worden genoemd. Invoering van tuchtraden ter berechting van discipli naire overtredingen achtte men zeer gewenscht. Is onmiddellijke afschaffing van de provoost en cachotstraf niet mogelijk Tegën de duurte. De consumentenvereeniging in Den Helder, waarvan meer dan het derde gedeelte der ingezetenen lid is,..heeft eerst een winkelweek gehouden voor ondergoederen en aanverwante artike len en daarna een voor schoenwerk, beide keeren met het beste gevolg. De verschillende subcommissies gaan voort met het uitschrijven van bijeen komsten met winkeliers, leveranciers, enz. zoo hield de commissie Dinsdag voor het brood een bespreking, waar toe de bakkers uitgenoodigd waren, terwijl die voor kleeding den winkeliers in manufacturen- en kleedingbranche gevraagd heeft vandaag met haar te vergaderen. Na het optreden van bedoelde ver- eeniging hebben, naar men aan het „Vad." meldt, een paar schoenmakers besloten zolen en hakken voor heeren schoenen a ƒ3.50 en idem voor dames schoenen a 2.75 te maken en een en kele'slager ievert goed vieescii ƒ0.30 a ƒ0.40 per pond goedkooper dan de andere. Rotterdam en Antwerpen. Het (Antwerpsch) „Handelsblad" heeft een bericht volgens welk een eer ste schip van dc Compagnie des Ar- mateurs francais gisteren uit Cardiff naar Rotterdam vertrokken is om al daar Duitsche kolen te laden voor Frankrijk. Het blad toont zich zeer verbitterd door dit nieuws. Ergo dus zoo schrijft het - liet eerste Fransche schip dat Duitsche ko len voor Frankrijk gaat laden, doet het dood eenvoudig te Rotterdam. En de overeenkomst van Antwerpen? C'est bon pour les poires, dezelfde poi- les, die geen handel mogen drijven met j den Duitsch, terwijl de andere al volop bezig zijn dezelfde poires, die vóór den oorlog vrij konden uitvoeren naar heel Elzas-Lotharingen en nu de deur voor hun neus gesloten krijgen. Voor welken heilige moeten we nu ten slotte een lichtje ontsteken Het nieuwe station te Breda. Eindelijk zal! dan' ook hef oude staition te Breda vervangen worden. Teeke- nii'ivgen err .pttauvnemi voor een ruieu-w 'hoog station miet een bagage e» een personeutuminel ter verbinding met het 2e erf 3e perron, liggen ter inzage op de secretaries te Breda, Teferi-mgen en Princerihage. De goedierenMin.ri'ch't'inigen die zeer ongunstig gelegen en: veel te ktoin zijn, wonder" verplaatst en uitgebreid; een nieuwe verkeersweg zal aan die zijde het goederenvervoer tem goede komen. Ook de spoopwegthavcn wordt ver legd en een niéuwe spoorbrug ge bouwd met zoodanige hoogte, dat af ie schepen, die het Witoetlmma- ér. het, Mar-kkainaal, (bevaren, er ondier dooi tomen. De bouillonblokjes-misère. In het verslag van de Bnquete-com- ni'issie omtrent de vervaardiging van bouillonblokjes, soep- en j.ustabletten voor de regeering, komen motg de vol gende cijfers voor In het tusschen hél rijk en» de N.V. Overscfoiescbe land- en tuinbouw-mij. gesloten, contract veppl,ichltitie de eerste zich tot afname, de laatste tot vervaar diging per dag van 75.000 stuks soep- talbfetfem A a 8 per 100 25.000 stuks soeplta,Wetten B a 12 per 100 400 000 stuks bouiiltora- of juSblokjes a 4 per 100. Dit contract was aangegaan voor ,een 'half jaar. De ondernem'inig fabriceerde belang rijk minder dan waartoe zij zich con tractueel verplichtte, rn.il. 191.098 bo,uil- lorlblokjes, 895.687 ju-sblokjes, en Hl totaal 11.942.526 soeptataletten. Ziji schrijft dit hieraan toe, dat de regeering baar niet de contractueel toe_ gezegde medewerking heeft verleend, om haar verplichtingen geheel na te komen,. Van deze geilneole productie werd slechts een Iktaim gedeelte direct of indirect d:or de regee.ni,ng afgenomen, ml. 279.525 bouillon- en 'jusblokjes 531.430 soeptablet,ten. De rest ligt nog ter bescMakimig van de regaering. Margarinegebruük in hotels en restaurants. Dr. Van Hamel Roos herinnert in het „Maandblad tegen de Vervalschingen" nu de winter nadert en met hem. de duurdere boter aan een artikel in Sept. 1912 in dat blad, waarin nadrukkelijk gewaarschuwd werd tegen de ontdui king van de Boterwet speciaal door houders van café's en restaurants, die met margarine gesmeerde broodjes, of jus met slechts een schijntje natuurbo ter, tegen gewone (d.i. te hooge) prij zen aan den man brachten. Wij wer den, schrijft hij, bij onze pogingen om hierin verbetering ie brengen, krachtig gesteund door de Vereeniging van ca fé- en restauranthouders „Door Een dracht Sterk" die met algeineene stem men een motie aannam, waarbij „het billijk verzoek dringend ondersteund werd dat door de beambten, belast met de controle op de Boterwet, voortaan strenger toezicht op de bewuste zaak zal worden uitgeoefend, en dat gaarne alle middelen aangewend zullen wor den om het ontduiken van de Boterwet tegen te gaan en te bestrijden." Wij schrijven nu weldra 1920, en ons is sedert de verloopen ca. 8 jaar niets gebleken van het handhaven der Boter wet ten opzichte van het bedoelde mis bruik. Het spreekt van zelf dat ons optre den in deze in het minst niet bedoelt, afkeurend op fe treden tegen het ge bruik van margarine- of plantenboter. Integendeel, achten wij dergelijke goe de boter-surrogaten, mits onder den juisten naam verkocht, een zegen voor liet volk en speciaal natuurlijk voor de minvermogenden, doch waar de hand havers der Boterwet tegen op behooren te komen is het feit, dat het publiek niet in den waan gebracht behoort te worden natuurboter voor zijn geld te ontvangen, terwijl surrogaten voorge- diend worden. In café's, restaurants of hotels, waar broodjes en biefstukken met vet ge smeerd of bereid worden, hetwelk slechts een zeer verre familieverwant schap met het echte product van de koe vertoont, behoort een duidelijke aan wijzing in den vorm van een „IVlarga- rine"-bord aanwezig te zijn evenzoo goed als in de winkels, die boter cn mengsels daarvan verkoopen, daar bei de deze artikelen met winst verkoopen. Wij zijn van meening dat reeds veel verkregen zoude zijn, indien de boter- visiteurs zich voorioopig eens bepaal den tot een onderzoek der gesmeerde broodjes de hotel-keukens, waarin margarine gebruikt wordt voor de be reiding van spijzen, zouden dan later eens een beurt kunnen krijgen. F.r steekt o.i. niets vernederends in om overeenkomstig de Boterwet, het ge bruik van margarine te afficheeren echter wel in liet ontduiken van die wet, door dit niet te doen, cn het pu- blek derhalve om den tuin te leiden, door mengsels in plaats van natuur boter te bezigen. - De commissaris van- politie der te sectie te Amsterdam maaikit be-kend, dat er valsdhe bankbiljetten vair» 100 in omloop zijn, genummerd AH. 021450 d.d, 4 December 1915. Deze biljetten hoewel goed magdboo-tst, zijn aan beide kanten- donkerder vam kleur dan c.e eclute. De teekenirig aan de aebter- INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN. Moeder, neemt u fe acht Zooveel hangt van u af. Het is voor vrouwen, niet verst audio om haar eigen pijrnen. te verwaarlozen ofschoon velen zoo O'dzelfauchtte zirn Zenuwachtigheid, pijn inde lendenen en. zipden, rugpijn, duizelingen en urine stoornissen wijizen, 0,p gevaar vo<h raienuifip uithing. en verschijnselen als graveel, rtie-omaitek, uiier-waiterzucbt cn blaasontsteking. Vrouwen, dienen beslist niet zulke kwade kansen te loope®. Al was (het alleen voor anderen vrouwen moeten de noodzakelijkheid van :zich in aci.t te nemen begrijpen Zongen e i, over werking, ongeregelde maaltijden, gebrek aan frissche lucht en andere zelfopofferende gewoonten tonnen- niet blijven, duren. Zij- leiden tot Oipilioopiinjg van urinezuur en- dit veroor zaakt nierkwalen. Tracht uw huiselijk werk ,te vcr- -miiindieranin, de maaltijden -op 'bepaalde uren fe .houden, icderen dag een. flinke wandeling te maken en Is nachts acht uren, te slapen. De resultaten zullen uw verwachting overtreffen. Tot 'versterking der nieren en ge nezing der n'i-erveirscihijniselen worden Foster's Rugpijn, Nieren Pillen aanbe. volen. Dit speciale niergeneesmiddel bevond,ent de w.erlklng dier mieren, be werkt wijle vloeiing 'der uriihewegen ew heeft een verzachtende, antiseptische werking op.de blaas. Zelfs bij lang durige nier- en, blaasziekten 'hebben Foster's Pilden succes, Zij: wenken inliet o,p de lever of in gewanden. Haar totale genezende kracht is pp de .nieren, -de urinewe,gen en blaas, gericht. -Hieraan kan u-og woeden- toege voegd,, dat vrouwen groote baat vin den bij- dit geneesmiddel ïin aan tiaar geslacht eigen zijnde beproevende tijd perken. Let er o,p, dat gij de echte Foster's Rugpijn 'Nieren. Riillen (krijgt. Iedere echte doos 'draagt de haoidteekewn-g van James Foster. Te Vlissinigen ver krijgbaar bij' A. C. Beniest, Lepelstraat 13, a 1.75 p. doos of 10.p. zes doozen. 54 zijde is onscherp. Het papier voelt ru wer of woll'i'ger aan dan- bij de echte en is van slechter kwaliteit, waardoor hot bij- de vouwen doorslijt. Ook het imitatie watermerk vertoont afwijkin gen-. Bij- ontdekking waarschuwe men spoedig de politie. In October 1919 zijn de haven van Hamburg binnengeloopen 161 stoomschepen en 162 zeilschepen, to taal 323 zeeschepen. Hiervan voeren er 261 schepen onder Duitsche vlag, 8 on der Engelsche, 13 onder Amerikaan- sche, 12 onder Nederlandsche, 5 onder Deensche, 13 onder Noorsche, 3 onder Zwcedsche, 4 onder Fransche, 1 onder Finschc, 1 onder Spaansche, 1 onder Japansche cn 1 onder Belgische vlag. Van de aangekomen schepen waren er 115 geladen met levensmiddelen, 33 met erts en pulp en 175 met stukgoed. Dc haven van Hamburg verlieten in October 171 stoomschepen en 159 zeil schepen, totaal 330 zeeschepen, waar van 265 onder Duitsche vlag, 8 onder Engelsche, 12 onder Amerikaansche, 15 onder Nederlandsche, 4 onder Deen sche, 14 onder Noorsche, 2 onder Zweedsche. 6 onder Fransche, 1 onder Spaansche, 1 onder Turksche, 1 onder Finsche cn 1 onder Belgische vlag. In' de „Daily Mail" bespreekt F. A. Mackeoizie de geweldige, energie van den- scheepsbouw. Viroetger -werd- aan- de Glyide -ein, Tyne getziagd, dat de Amerikanen -nimmer weireldscheeps- bouwens zouden- worden,. Tihans is te Newark het onmogelijke geschied. Bij het uitbreken1 van- d'e-m oorlog was in Amerika de bouw van ij,ze-re» schapet» onbekend. Dc oor-Io-g werkte sklmiulee- ï'cnd de eerste schepen waren echter slecht en duur, de reclame w-as nog liet beste Im 27 dagen werd een schip: afgeleverd-, maar het was er dan ook naar I Thans heefit deze Industrie een reusachtige vll'uch-t genomen. Volgens de jongste statistieken wo-ndt er op de Amerikaawsdhe werven tweemaal zoo veel tonnage .afgeleverd- ais bij- de Britsdh-e concur,rar,Hen. Iin 1917 was Newark nog een woest terrein, thans wenken, er 15.000 anbai'dcirs en worden er wekelijks 2 schepen var» 5000 ton afgeleverd. De totale termijn vanaf het kiie-ll>egge.n. tot iliet laden der eerste vrachlte^duuirt 90 dagen. Elk kunstlicht beet't haar speci fieke kleur. Dit is Ihet duidelijkste waar te nemen r.ts men irt eet™ kamer achtereen,volgens een gaslamp, een elect,rische lamjp of een, petroleumlamp laat branden. Hierdoor onderscheidt kunstlicht steeds zich ten, gunste van het daglicht. Ben e'lectrisdhe laiupen- iabrfek te Mu-ncher-, is het thans lukt, een, electrisch-e lamp te. vervaar digen, die -ee-n jicht verspreidt, bijna niet te onderscheiden' van, liet gewone daglicht. Het fabrikaat berust op een fabrieksgeheim. Wel is na te gaan, dat de metaaldraadlamp ontgeven is door een, bepaald soort glas, waarvan het ondereinde gekleurd is. De straten worden op een- bepaalde wijze door het 'das geleid. Men verwacht dat a« kunstmatige daglicht vooral van groote betteekenis' zal worden voor weten schappelijke inrichtingen, evenals vow verffabrieken- en weverijen,.

Vlissingse Courant | 1919 | | pagina 2