VRIJDAG 24 OCTOBER. De nieuwe Postwet. ivo. 251 57e Jaargang 1919 1 1 KAMEROVERZICHT. BINNENLAND FEUILLETON EEN NATUURKIND. VLISSIINGSCHE COURANT ADVERTENTIEPRIJS Van 1—4 regels: f 0.80 voor iedere iege! meer 20 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 40 cent per regel. Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen 10 jent per regel, bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels 1.30, iedere regel meer 20 cent ABONNEMENTS PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wat dieren 1.85 per drie maanden. Franco door het geheele rijk: 2.20. Week-abon- nementen 14 cent. Afzonderlijke nummers: 3 cent. in. Aan ieder die zulks verlangt wordt de gelegenheid gegeven om de stukken, na aankomst van elke post, gedurende de uren van openstelling, ten kantore af te haien of te doen afhalen. Hef hier voor verschuldigde z.g. busrecht is ver hoogd. Het tarief bedraagt bij vooruit betaling a. voor de acht grootste kan toren (geen Zeeuwsche) per kalender kwartaal 5 voor de overige kantoren ƒ2.50 (waaronder dus Vlissingen) c. voor de hulpkantoren ƒ0.50. Wordt alleen verlangd de met elke post aankomende couranten er. tijd schriften af te halen, dan wordt het recht voor de sub a bedoelde kantoren ƒ2.50 en 0.50 voor de overige post kantoren. In verband met de gewijzigde bepos- fing zullen we na 1 November nieuwe frankeerzegels te zien krijgen van 4(4 cent en postzegels van 7 cent, terwijl de uitgifte wordt gestaakt van fran keerzegels van 2 cent, en 10, evenals van postzegels van 1(4, 4,'4(4, 5(4 en 7(4 cent. De prijs der arbeidslijsten wordt 10 cent. Natuurlijk kunnen de bij het publiek voorhanden formulieren en frankeerze gels worden opgebruikt. Ingewisseld worden ze niet. De bekende bestaande postzegel boekjes worden niet meer uitgegeven, terwijl als nieuw ingevoerd worden boekjes inhoudende 24 zegels van 7(4 cent en gemengde boekjes bevattende 6 zegels van 1(4 en van 5 cent en 12 zegels van 7(4 cent. De vroeger inge trokken boekjes, inhoudende 24 zegels van 1(4 cent, worden weer ingevoerd. Werden tot 1 November onbruikbaar geworden briefkaarten, postbladen enz. kosteloos ingeruild, nu zal 1 cent moe ten worden bijbetaald. Als overgangsmaatregel wordt vast gesteld, dat briefkaarten, voorzien van opgedrukt zegel van 2 of 3 cent (oud model), tegen nieuwe briefkaarten wor den ingeruild met bijbetaling van 4 resp. 3 cent. Natuurlijk kan ook bijge- frankeerd worden met zegels van 3 resp. 2 cent. Óp te verzenden stukken mogen geen zegels, zegel- of stempelafdrukken, noch nabootsingen van zoodanige af drukken voorkomen, welke eenige over eenkomst aantoonen met de van Rijks wege uitgegeven postzegels, dan wel met de bij den postdienst in gebruik zijnde zegei- of stempelafdrukken. Worden van rijkswege uitgegeven zegels nagemaakt of vervalscht met het oogmerk die zegels als echt en onver- vaischt te gebruiken, dan kan volgens art. 216 van het Wetboek van Straf recht gevangenisstraf van ten hoogste zes jaar wórden opgelegd. De korting, toe te kennen aan depót houders, is verhoogd. Vrijstelling van port wordt genoten door de Koningin en de leden van Haar Huis, alsmede voor stukken, dien dienst betreffende. Heeft ter uitvoering van wetten verzending van stukken plaats, den openbaren dienst aangaande, dan wordt ook hiervoor vrijdom genoten. De afzenders van stukken, bedoeld in de twee voorafgaande alineas kunnen kosteloos aanteekening hiervan verlan gen, indien bij wettelijk voorschrift aanteekening verplicht is gesteld (doch zonder waarde aan te geven). Het maximum gewicht der portvrije zendingen is ook 2 K.G. Ingeval van onsplitsbaren inhoud (volgens gewaar merkte verklaring van den afzender) 5 K.G. Bovenaan, ter linkerzqde van het adres, moet duidelijk op portvrije stuk ken vermeld worden „Dienst" „Portvrij" De verzending van dergelijke stukken is Zaterdags na 12 uur en des Zondags beperkt tot spoedzendingen, hetgeen moet blijken uit een gewaarmerkte ver klaring van den afzender boven het adres. De beperking van de bestelling op Zondag en op den Hemelvaartsdag van brieven, voorzien van een etiket „Be stellen op Zondag", is ook van toepas sing verklaard op portvrije dienststuk- ken. Binncnlandsche Pakketpost. Voor de verzending wordt het vol gende port bij vooruitbetaling geheven, onverschillig den afstand waarover het vervoer plaats heeft Voor elk pakkettot een gewicht van i K.G. 20 cent van een gewicht boven 1 tot 3 K.G. 25 cent van een gewicht boven 3 tot 5 K.G. 30 cent. De pakketten ijioeten bij aanbieding voorzien zijn van duidelijk adres en vergezeld zijn van behoorlijk ingevulde adreskaarten. Voor gewone en voor waarde-pakketten is een uniforme adreskaart te bezigen, voor verreken pakketten eene#bijzondere kaart met aangehechte formulier-verreken post wissel. Invordering van geld op laatst genoemde pakketten is mogelijk ge maakt tot een bedrag van ten hoogste 500 per pakket. Hiervoor is verschuldigd a, het ge wone port b. een vast recht van 10 cent c. een opklimmend recht gelijk aan het gewone tarief der postwissels. Het ingevorderd bedrag wordt koste loos ter beschikking gesteld van den af zender, door middel van een postwis sel of c.q. door bijschrijving op zijn postrekening. In 't laatste geval moet een verrekenpakket bij de ter post be zorging, vergezeld zijn van een door of vanwege den afzender ingevuld stor- tingsformulier (giro). Navraag van postpakketten is ver hoogd van 5 op 10 cent. Het expresse-recht voor pakketten is niet als voor dergelijke zendingen bij de brievenpost 15 cent gebleven, maar verhoogd op 25 ceHt, eveneens bij voor uitbetaling te voldoen. Pakketten buiten den bestellingskring te bezorgen wor den behandeld als bij de brievenpost geregeld is. Alleen binnen een kring van een post- of hulppostkantoor kunnen pak ketten kosteloos worden na- of terug gezonden, daarbuiten is opnieuw port verschuldigd. Nieuw is voorts het bewaarloon van 5 cent per pakket en per dag, als het niet uitgereikt is binnen 4 dagen na den dag, waarop het voor het eerst in de bestelling is opgenomen. Maximum 1 per pakket. Voor een berekening van het bewaar loon blijft de termijn van vier dagen buiten beschouwing. Voor verzoeken om inzage van adres kaarten of om inlichtingen betreffende verzonden pakketten wordt een recht geheven van 10 cent. Omtrent de verpakking van waarde- pakketten is voorts nog 't volgende be paald Deze moeten met zegels in lak of lood zoodanig worden gesloten, dat er niets uit kan worden verwijderd, zonder dat de sluiting of de verpakking ge schonden wordt De zegels moeten aan elkander gelijk zijn en een geslachts wapen, naamletter of ander kenteeken van een afzender vertoonen. Het bepaalde omtrent eene verpak king is niet van toepassing op pakket ten, waarvan de aangegeven waarde niet meer bedraagt dan 2.50 per K.G. bruto en die geen geld, geldswaardig papier, edele metalen of kostbaarheden bevatten. Het hoogste bedrag der aan te geven waarde is 1000. (Slot volgt.) TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag. Men zit met de oorlogsbelasting een beetje in den knoop. De extra hooge winsten zijn nog niet voorbij, maar er komen ook verliezen en het malle is, dat men daarvoor een deel van de betaalde oorlogswinstbelasting wil terugontvan gen. Dat toch laat de wet toe. Men moet geen oude schoenen weg gooien vóór men nieuwe heeft 1 Aan die aartsvaderlijke spreuk herinnerde de heer de Geer, en hij wilde nog eens even wachten met de afschaffing al thans niet tot afschaffing te besluiten dan nadat de vermogensaanwasbelas- ting en de heffing-in-eens van mr. Mar- chant zijn behandeld. Na eenige discussie werd het voor- stel-de Geer, om de behandeling aan te houden, aangenomen met 52 tegen 13 stemmen. De regeering heeft voorgesteld een crediet van 25 millioen te openen om den opbouw van Noord-Frankrijk te bevorderen, door voor leveranciers cre- dieten te openen. Volgens den heer Duijs was dit voorstel niet waardig en feitelijk alleen in het belang van Ne- derlandsche handelaren. Bovendien is er elders ook veel verwoest. Ten slotte vroeg hij of wij hier zoo dik in onze duiten zitten. Het geld is feitelijk al uit gegeven en dat maakte den heer Teen stra boos. Hij meende dat de regeering gemis aan deferentie toonde tegenover de Kamer, door de Kamer voor een fait accompli te stellen. Dat wilde hij de re geering afleeren, door het ontwerp te verwerpen. De heeren Deckers en van Rijckevor- sel verdedigden dit ontwerp, dat zij slechts een internationale beleefdheid achtten. Met neutraliteit had het h.i. heelemaal niets te mSken. Er gingen nog stemmen op om andere landen te helpen. Minister van Karnebeek herin nerde er aan dat dit ontwerp het gevolg die manier om haar gaf dat heb je me zelif gezegd. Is je hart veranderd, of is het je tweede jeugd?" Hij lachte onaangenaam. „Dat is jou zaak miett", zei Stark. „Ik wil haar hebben en dat is genoeg. Allies wat je te doen hebt, is haar mee te nemen naar Sf. Michael en haar daar te hóuden^ tot je van mij hoort. Zij de niet, dat zij. naar de Missie gaaf, en je behoeft haar niets anders te zeg gen, vóór je haar aan boord van een stoomboot hebt alls zij niet wil, draag haar dan- daarheen, welk spectakel zij ook «laakt. Je hebt een lii.dhfte boot en het best zal zijrt dat je maar door roeit, tot je Ingehaald wordt door een boot, die stroomafwaarts gaat. Ik wil haar zoo ver mogelijk hier vandaan hebben- De poppen, zullen in dit kamp aan, het dansen komen, nu, vooruit, en maak je klaar." „AU right Maar ik ben niet het vei ligst geleide voor een meisje, dat er goed1 uitziet Stark legde een. koude hand op Run- niora's schouders, dicht bij zijn hals. „Stel je dat uit het hoofd. Zij be hoort mij." ,»(Ein je hteb.t zoo even gezegd „Het doet er niet toe, wat i'k gezegd heb. Zij. behoort mij, en je mioet be- looven, eerlijk te zijn. Ik heb je al een® vertrouwd en a'ls je geen' zin in deze zaak hebt, zeg het dan. Het zal je eem massa onaangenaamheden besparen. „O Al! right riep Rumnion knor rig uit. „Maar het is kolossaai gek." Hij verdiween itn de duisternis en Stank keerde naar zijn hut terug, .waar hij, ongeduldig heen etn weer liep, nu is geweest van overleg met Frankrijk in het begin van dit jaar, toen ieder on der den indruk was van de geweldige verwoestingen in Noord-Frankrijk. Er kon geen sprake van zijn dat een land als Frankrijk een geschenk aannam. Er was geen sprake van dat een an der motief hier voorzat dan welwillend heid tegenover het verwoeste iand en het verlangen om een blijk van mede gevoel te geven. In het vertrouwen, dat de Kamers dat goed zouden keuren, had de regeering reeds één millioen gulden uitgegeven. De heer Teenstra stelde ten slotte een motie voor, waarin werd uitgesproken, dat het mogelijk ware geweest de Ka mer in te lichten in zake het krediet aan Frankrijk en werd betreurd dat de re geering van den staatsrechterlijken weg is afgeweken. De heer Beumer deelde daarop een bizonder raken slag uit. Hij stelde voor de motie te behandelen bij het wetsont werp in zake de extra-maand salaris aan de ambtenaren. De regeering heeft immers zonder de Kamers om goed keuring te vragen vele millioenen uit gedeeld. De motie zal later worden be handeld. Het wetsontwerp werd natuurlijk goedgekeurd. De zaak-Vait Groenemfael. De „Bredasche Crt." bevat een arti kel uit Weert, waarin verteld wordt van de verontwaardiging der kiezers, die van Groenendael bij de jongste verkie zingen als no. 3 op de Limburgsche lijst brachten. Die kiezers zullen van Groe nendael dringend verzoeken te bedan ken ais hij blijft weigeren zich te recht vaardigen. En zou hij ook hieraan geen gevolg geven, dan zijn de kiezers vast beslo ten,zich in pleno en in massa, met een reuzenpetitie te wenden tot regeering en Kamer met verzoek den heer van Groenendael van 't lidmaatschap ver vallen te doen verklaren. Niet onmoge lijk is het, dat zich hierbij ook de niet- roomsche kiezers zullen aansluiten en het een reuzenrequest zal worden van 70 a 80.000 menschen. Zulk een actie zou regeering en Kamer te denken ge ven en zoodoende is de mogelijkheid geenszins uitgesloten dat het voorstel tot Kamerontbinding tijdens de van Groenendael-debatten door een der Ka merleden gedaan, in vervulling gaaij zou. Samenwerking. De minister van buitendandsche za ken beeft aan de gemeentebesturen, bericht, dat ter verkrijging van meer eenheid in de leiding ter beteugeling van eventueele revolutionaire woel.iin- igen, ihet wensicihelijik is (gebleken, dat de betrokken burgerlijke en militaire autoriteiten, ressorteererad onderschei denlijk oir,(der de departementen van binirae,nla,rad<sch,e zaken, justitie en oor log, meer voeling imet elkander 'houden dan tot miu toe. Bni verband hiermede Iheeft de waarnemend opperbevelheb ber van land- en zeemacht aan de mi litaire autoriteiten, die zijn aangewe zen voor de ,uitoefe(ni'mg van h,et mili tair gezag in verschillende deelten des land® 'bij eventueele onlusten, instruc- tis gegeven tot het houden van, dusda nig overleg. De burgerwachlt-comiman- mm i iw ihi ii ii i BttMngygaBawatcraagr arjwaw»: en dan kwaadaardig glim,lachend, en, telkens op zijin horloge kijkend. Een dreigende blik was op zijn, gelaat verschenen, maar hij verdween, toen Necia kwam en, hij, ging haar niet een glimlach, tegemoet. „lik was bang, idat je ziwak geworden was", zeide hij. „Alles is klaar era wacht op je. lik h,eb de eenige ca,n.o, die hier was, gekregen en een .goed roeier gehuurd, om je weg te hrengeira, met strikt bevel zoo hard te roeien als hij kan., en je aan boord te zetten van de eerste stoomboot, die je i'nlhaalt. Het is jammer, dat de vrachtboot, die juist bininemigeikoimein is, niet den anderen kant opgaat. Ofschoon, ove,r eem uur zal er waarschijnlijk wei weer een zijn en, als er zoo, spoedig geen komt, zul je genoeg dekens en .proviand vinden, dus je behoeft niet aan wal te gaan. Je zult er zijn, vóór je het weet." „Gij zijt zieer vriendelijk", zei het meisje. „Uk kan u niet genoeg dankten." Zij was gekleed in haar eenvoudig daagse,h japonnetje en zag er weer uit als het door de zon verbrande meisje de kleurlinge met de grootte, donkere oogen en de twee Vlechten, van raven zwart 'haar. „Je hebt niemand ontmoet, hé Zij schudde het hoofd. Toen bracht hij h,aar naar buiten in de duisternis, en zij, zochten hun weg naar den oever der rivier, waar ge'heele rijen ruwe, met de hand bewerkte booten vastge- meerd ilagen. De stoomboot, die stroomopwaarts moest, vertrok juist. Stark's zacht gefluit werd eem hon derd nieter verder stroomafwaarts be antwoord, en zij onderscheidden een, danten moeten zich met die militaire autoriteiten km verbinding stelten tot het houden, van dit overleg. Ten slotte iwordf nog opgemerkt, dat ibaver.be- doelldte instructies geen wijziging bren gen in de aanwijzing van de autoritei ten, d!e zijn. belast met de tmilpverlee- ffling aan burgerwachten. Inspecteur burgerwacht 'Naar -wij' vermennen, is tot inspecteur van de burgerwacht benoemd ide ma joor der artillerie P. D. vam Essen. De gewezen: Dultsahe keizer. Bonar Law heeftt gisterén in het La- gegrihuis medegedeeld, dat alle noodige toebereidselien, wonden getroffen voor het proces tegen den gewezen keizer. Er ,ko.ra echter geen verzoek tot de Nederiaciidsche rageenipg gericht wor den, voof ale staten, die er bij betrok ken waren, het vredesverdrag hadden geteekend. 3(4 cent meer voor elke sigaar. Naar aanleiding van het plan van minister De Vries om 20 millioen gul den belasting op de tabak te leggen, becijfert de voorzitter van den Sigaren- makersbond in „De Vakbeweging", dat als men de binnenlandsche consumptie op 600.000.000 sigaren per jaar stelt, dit plan beteekent ongeveer 3(4 cent per sigaar, ook op de minste soorten. Een i ti rid ent in, den DelftsdheW raad. Vóór Dinsdagmiddag werd begon- Inen met de te behandelen punten, die op de agenda vermeld stonden, werden er drie interpellaties aangevraagd. 'De ih,eer v. Dijik (S.D.A.P.) vroeg verlof, om aa,n. den, burgemeester een vraag fe omogen richten, in verband staande niet 'het a.s. vertrek van dera pas benoemden gemeente-secretaris, den (heer G. Bngberts. De heer v. Til (SjD.A.P.) wemschte te spreken over een politieaangelegen- Iheid, terwijl imej. Bes (V.D.) Wilde inr terpeffleeren over (kwesties, verband houdende niet de bezoldiging vam dte geme enteambt en a r eoi. Nadat verlof gegeven was, om deze interpellatie aan (hef 'einde der verga dering fe houden, werd 'de lange agenda betrekkelijk vlug afgewerkt. Even vier uur was men gereed an,... schorste burgemeester Van dan- Berg, tot aller verbazing, de vergadering tot a.s. Vrijdag 2 uur. Van alle kanten kwamen er protesten De heer v. Dijk wilde, gezien hef vroege uur, door gaan. Wefh. Van de Seyp deed even eens hef verzoek de zaken af te han delen. Een ander lid van dera Raad wilde eveneens doongaan, omdat het voor een arbeidersafgevaandigide riet altijd mogelijk 'was, om zijn werk te verzuimen. De burgemeester wilde evenwel riet op zijn besluit terugkomen. Er moest ooik nog een geheime vergadering ge houden worden. Art. zooveel, van. de Gemeentewet gaf hem (het recht aldus te handelen. Nu werden, (de protesten, nog luider en was het in dte raadszaal één groote verwarring. De 'heer Van, Dijk riep den voorzatter toe, dat het op die .manier niet langer ging, 'behoorlijk samen te iwterken. De (beer Vani Til, meende, dat nu de tiid gekomen was, om obstructie te voteren, en, weer een ander riep, dat «nen a.s. Vrijdag demonstratief zou wegblijven. Temidden van al die drukte dionkterte pltek, die de gedaante vara een man bleek te zijn. „Is alles vereed vroeg hij, waarop de schaduw een onverstaanbaar ge brom deed hoorew. Stark hield Necia bij den arm en hielp Ihaar, eera plaats te vinden in, den stuurstoel. „Deze mali zal je wegbrengen", zei hij. „Je kunt hem vertrouwen. All righit De roeier klom i,n de boot en .raam de riemen op, toen schoof Stark de •lichte boot in den stroom en riep zacht: „Goeden nacht en goede reis „Goeden nacht, mr. Stark. Ik dawk u zeer", antwoordde liet meisje, te dof en vermoeid, om veel te zeggen, waar zij heenging, of wie 'haar bootsman' was. Zij had de laatste uren te veel geleden, om voor zichzelf iets meer te vreezen. Een half uur later wenkten, en flik kerden' de verspreide lichten van het kleine kamp voor het laatst. Toen keerde zij zich om en zag voor zich uit; zij legde de kussens zoo, dat zij zich gemakkelijk 'kom neervielen en haar vermoeide oogen volgden de rijzende en dalende schaduw valra haar boots- map. Zij scheen, gedragen te worden op een geheimzinnige era sombere rivier, die om haar 'heera gorgelde en siste, onzichtbaar, maar geweldig, on- wederstaarfaaar, monsterachtig al leen hef voortdurend, eentonig gekraak van de riemen verbrak de stiilfe- (Wordlt vervolgd.) Uit het uiijnvrerkersleven van Noord-Aiaska. Naar R. B. 56) „Ik ben juist zoo aan 't winnen. Je zult mijn fortuin, doen, verkieeren, Ben." Maar de arader haaide slechts onge duldig de 'schouders op, nam den weersipanraiigen speler ter zijde era be gon haastig tegen hem te spreken, bijna binnen liet gehoor van Poleon, die hen gadesloeg, nieuwsgierig wat Stark te zoggen had, dat Run.nion zoo deed schrikken en zoo dwaas doen. T'i dat was hun zaak. Zij vormden samen een- slecht paar. Hij wist, dat Runmiom de (tweede hand was vara Stark en hem blindelings gehoor zaamde. 'Hij kon niet onderscheiden, wat zij zeider, en, hij was er ook niet nieuws gierig maar, tot een troepje luidruch tige mannen' opdrongen naar de toon bank en hen beiden dichter bij de tafel bracht, waar hij zat en zijn scherpe oorein dieze woorden van, Run nier,'s 'M(ppe.n, hoonde „Niet met mij Zij zou nooit met mij gaan em toen Stark's antwoord „Zij zal, gaan, waar ik haar heen zend en, met wiiera ik haar zal zeggen te gaan." De Franschman, kon de volgende woorden niet verstaan, want hij had al zijn attentie bij zijn, kaarten raoodig. Een oogenblik later boorde hij Run- raior, weer zeggeni „Het is de eenige Sr. het kam;p. Hij zou haar misschien verkoopen, als Je er maar genoeg voor bood." Toon piep Stank een, der marmen aan de toonbanik terzijde, en, zij begonnen met hun drieën te onderhandelen. „Geen cent minder", zei de derde man hardop. „Er is geen tweede i'n de stad." Het was rau Poteoitfs beunt de kaar ten te schudden en toen, hij gediaan, had, waren Stark en Ruimten verdwe nen, ook dc man, dien zij hadden aan gesproken,. Het was Poleon aangenaam, warat nu Ruranion van het tooraeel verdwenen was, kon hij misschien wat winnen. Voortdurend, onveranderlijk verliezen, wordt vervelend en (houdt iemands geest niet zoo bezig als afwisselend geluk. Buiten- ,gekomten, zei Ruraraicxn weer tot Stark „Zij zal niet met mij mee gaan-, Ben zij houdt niet van me. Zie je, ik heb haar het hof gemaakt en zij, werd' woedend en wilde me latera doo- den." „Zij, zal niet weten, wie je bent, vóór het te laat is, om terug te keerera", zei de ander, „en jij bent de eenige mara, dien ik kan vertrouwen, haar te bren gen, waar zij zijn moet. Ilk k a 'ra je vertrouwen, je bewt tei veel, aan> mij verschuldigd om valsoh sipel met me te spelen." „O, i,k zal wel eerlijk tegenover je zijn Maar zie eens hier, wat betee kent dit allemaal Waarom wil je dit meisje hebben Je zei, dat je niet op

Vlissingse Courant | 1919 | | pagina 1