DONDERDAG Q OCTOBER. EEN NATUURKIND. fVo» 238 57e Jaargang 1919 BINNENLAND FEUILLET0N VLISSINGSCHE COURANT ADVERTENTIE-PRIJS 1-4 regels: ƒ0.80; voor iedere 1 meer 20 centbij abonnement spe- rff' „rijzen. Reclames 40 cent per regeL nfenstaanbiedingen en dienstaanvragen 10 11ner regel, bij contante betaling. Familieberichten van 1—0 regels ƒ1.30, ledereregel meer 20 cent. ABONNEMENTS-PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal- uLm 1.85 per drie maanden. Franco Ünor hét geheele rijk ƒ2.20. Week-abon- ementen 14 cent. Afzonderlijke nummers: 5 cent. Misplaatste verontwaardiging. jpe Bwsselsche correspondent van Tel" meldt De „Indopen da nee beige" klaagt in een 'hoofdartikel over de vijandige stemming, die ira Nederland tegen Bel gië heersoht. Nederland schrijft België de afschuwelijkste bedoelingen toe en deNederlamdsche pers en de Haagsche repeering doen alsof zij -aan. (het Belgi- fcüe imperialisme en aan gewelddadige plamteni gelooven. Men vertelt belache lijke verzinsels. De regeering doet het voorkomen, of zij aan deze fabels ge boft, door troepenbewegingen te beve len "Wij. blijven evenwel zeer kalm, Kft het blad, eenigszins verwonderd, eeüifiszitts gegriefd, doolt vast .besloten ■oude [houding te bewaren, die aan, een volk past, dat het ideaal van, den Vol kenbond, de zaak van ihet recht tot de zijpe beeft gemaakt. De „Tel." merkt zeer terecht op, dat rjejndépendance beige" niet vertoornd moet zijn tegen, ons land, maar tegen minister iHljimans en liet Comité Poii- liqtte Nationale. De Belgisdhe regeering over1 eest plan tot inval in Limburg. De Belgische regeerimig heeft i-n ant woord op een, door het Nederlandsch gezantschap te Brussel' in opdracht van den, nninister van biuitenlandsche zaken gedane vraag met betrekking tot het dagbiadfaerioht omtrent eem inval i-n Nederlandsch, grondgebied, geant woord, dat zij geen enkele aanwijzing bad, welke tiaar zou veroorloven aan, dat ibericht geloof te slaan. De daad zou vallen onder het bereik van het Straf wetboek en; ,met alle gestrengheid der tiet worden tegengegaan. Het geval-Van Groenendael. „De Tijd", nog eens het geval Groe nendael beeomrnentarieerend, schrijft o.m. Het was erger dan tactloos, dat mr. Van Groenendael, in stee met een per tinente verklaring en bewijzen de be schuldigingen ongedaan te maken, door niemand minder dan Mgr. dr. Nolens uitgesproken op een kiezersvergadering te Roermond, antwoordde met 'n sullig briefje aanden heer Keilenaers, l die met de Katholieke partij geen enke le relatie onderhoudt en die dan ook de belangen van zijn katholieken cliënt het best meende te kunnen verdedigen in... een liberaal blad. Mr. Van Groenendael wist „nergens fan"aan eenige zorg voor de verde diging van zijn goeden naam, bleek hij geen behoefte te hebben, en met ver mijding der daad. aan zijn openbaar ambt verplicht, gaf hij door zijn reis naar België, waar de relaties lagen, fan welke men hem verdacht, een uit dagend karakter aan zijn positie. Zijn nonchalance eenerzijds, en*zijn prikke- lend optreden van „zie, wat ik durf, doe mij maar wat", dreven eindelijk de Limburgers zoover, dat zij hem openlijk verloochenden en dat de Ka tholieke Kamerclub zich genoodzaakt zag, een termijn vast te stellen, om hem te sommeeren, zich eindelijk te komen verantwoorden. Het blad geeft ten slotte te verstaan, dat een nadere verklaring van de R.K. Kamerclub over de gronden van haar j veroordeelend vonnis niet kan en ook niet zal uitblijven. De vergoeding voor Kamerleden. Volgens „de Tel" zal in de Tweede Kamer een voorstel naar voren worden, gebracht, om de bij de wet vastgestel de vergoeding van 3000 per jaar, -welke de leden thans ontvangen, te verlhoogen met een- z;gn. vergoeding voor „administratiekosten" ten, bedrage van 2000. Het voorstel, is naar voren gebracht door den heer Nolens. De „Maasb." heeft naar aanleiding van bovenstaand bericht van „de Tel." nadere inlichtingen ingewonnen. Naar het 'blad vernam is in de afdee- lingen der Tweede Kamer wel over een verhoogde vergoeding voor de Kamer leden .gesproken. Hierbij, werd er op ge-wezen, dat een verhooiging der ver goedingen bij de herziening der Grond wet zal kunnen ter sprake worden ge bracht. Of er evenwel Kamerleden zijn, die een voorstel zulten doen in afwachting der grondiwetsJierzieminigg „een vergoe ding voor administratiekosten" aan de Twee-de Kamerleden toe te kennen, Iheiblbem wij niet kunnen, achterhalen. Het staat echter vast, dat een derge lijk voorstel niet door -mgr. Nolens is naar voren gebracht, zooals „de Tel." vermeldt. Mrg. -Notens machtigde aan „de Maasb." te verzekeren, dat bij er a priori niet aa:r denkt, zuïk een voor stel te doen. komen met terugwerkende heffingen, waarmede niemand rekening heeft kun nen houden. De heer Waller is eveneens een tegenstander van het ontwerp-Mar- chant, wijl dit tot aanzienlijke onttrek king van kapitaal kan leiden. Den zwaarsten klap krijgen, naar de heer Waller meent, de midden- en klein-in- dustrie, die over het algemeen relatief ook het minst krachtig zijn, en wier be drijf niet georganiseerd is in den vorm van vennootschappen, die van de hef fing zijn vrijgesteld. 1 dekt en geheel veranderd en ver- S otiderd is. De dekking der crisisschuld. Het nummer van 2 October van „De Nederlandsche Nijverheid", het offi cieel, orgaan van het Verbond van Ned. Fabrikanten-Vereenigingen, bevat het verslag van een onderhoud van een der medewerkers met dr. F. G. Waller, den directeur der Ned. Gist- en Spiritus fabriek over de vermogensaanwasbe- lasting en het wetsontwerp-Marchant. De Delftsche groot-mdustriee! be schouwt het als de grootste vergissing van het wetsontwerp van minister De Vries, dat het geen rekening houdt met de practijk. De mogelijkheid of wen- schelijkheid van een cventueele heffing in verband met den groei van vermo gens en inkomens in het midden laten de, meent de heer Waller, dat elke be lastingheffing van eenige beteekenis met terugwerkende kracht, thans fu neste gevolgen moet hebben. De enorm verhoogde prijzen van alle grondstof fen, de onzekerheid nopens allerlei be- cirijfs- of afzetfactoren, zijn oorzaak, dat het geldkapitaal in een fabriek of onderneming vastgelegd, zeer veel grooter is dan in 1914. De extra-win sten zijn bovendien meerendeels reeds weder in het bedrijf vastgelegd en om gezet in gebouwen, machines en han- delsvooraden. De onverwachte heffing van niet meer liquide beschikbare gel den zou voor sommigen tot volkomen ontreddering, voor anderen tot zeer groote moeilijkheden leiden. Men mag in dezen onzekeren tijd. nu alles aan komt op het weerstandsvermogen, niet Uit het mijnwerkersleven van Noord-Aiaska. Naar R. B. 43) De pauze, die volgde, was benau wend voor beiden, terwijl het meisje, dichtbij verbolgen stond, haar adem in-hield en, haar nagels in de Pataen harer handen groefde. Waarom "felde hij? Zou hij nooit spreken? soheen niet zoo, want hij. werd J! 81 weer geslingerd- tusschen ver- jwil-lentie emoties toorn,, dat deze an, die er niets mee te maiken had, 111 durfde ondervragen over zoo'n v e zaak, verdriet, omdat hij Necia d kwaad gedaan en woede, blinde live i bi-i 'de gedachte, dat het een ehuispr,aatje was geworden. Lang- dath ani^ kwam ti-i.i tot de overtuiging et Keen kwestie was van louter Dor(qSSiei'R"1ei'd van de zi'dP van den en de 'P-vëasgesc'hiedenis van man doemde voor hem op. Geen „."der, dat hij haar wilde behoeden, h, 'was werkelijk een broeder voor en v e-fweest> zooals hij gezegd had, dan 'I seen and-ere reden hebben den .eerv0''e- Het kwam niet bij fceifH 'er 0,p- d'at de« Canadees hij gevoelens kon koesteren als ziin crll '??n was rvm en ongepolijst dachten "had hij in harder woor den uitgesproken, da-n hij bedoeld had; bovendien, zijn hoog gevoel van eer was spreekwoordelijk en, plotseling werd zijn antwoord geïnspireerd d-oor den wen-seti zich te verontschuldigen in de oogen van dien man, „fik ben verbaasd- over mezelf, dat ik naar je luister", zei hij eindelijk, „en dat ik je vragen beantwoord, maar misschien is het toch beter. Vooreerst echter, laat mij je zeggen, dat het kleine meisje even rein is als vóór ze mij kemde Poleon hield- zijn hand op. „Mijnheer, die beleediging -is nog grooter dan straiks. Dat had u niet behoeven te zeggen „je hebt gelijlk Dat behoef ik je niet te zeggen. En dat i-k haar zelkere attenties heb bewezen, wel, ik moet toestemmen dat i-k dat gedaan heb, zoo als je weet, maar gelukkig, iik kan zeg gen, dat ik een gentleman ben geweest en dat ik haar niet anders heb toege sproken da-n- de grootste dame, die ik ooit gekend heb." „En u, de nikt haar te trop-wen, hé vroeg de ander weer. Nu, geen man ter wereld zou zulk een, directe vraag gemakkelijk hebben kunnen, beantwoorden', en in dit geval was het -bi-zonder moeilijk voor den Kentucky-man, die geslingerd werd tusschen zijn onibed'wimajb.s-rcn wens-oh en dat besluit, dat zijp, koe-i verstand hem had ingegeven. Hij, wilde zoo graag zeggen „Ja, ik zal morgen met haar trouwen", maar er was iets, wat hem deed wachten, vóór hij op dit Het nieuwe verblijf van dén ex-keizer. De tegenwoordige bewoonster van het Huis te Doorn is, naar „de Tel." meldt, bezig haar plaats voor den nieu wen bewoner in te ruimen. Verkoo- pinkjes van overcomplete tuin- en landbouwgereedschappen en eenige bloemen en planten, zijn reeds gehou den. maar de planten- en vruehtenkas- sen, bloembakken en het z.g. „mooie goed" zijn niet in veiling gebracht, doch door den ex-keizer overgenomen. Het gedeelte van het landgoed uit bouwland en weidevelden bestaande, en de boerderij, die buiten de afraste ring zijn gelegen, zullen vermpedelijk daarbinnen worden gebracht, want de beheerder van de boerderij zal deze het volgend jaar moeten verlaten. Een fabriek van ijzerwerken te Bloe- ntendaal is bezig met de vervaardiging van het hekwerk, dat rondom het ge heele terrein zal komen. Het z.g. kerke- paadje zal er buiten blijven zoo ook de bekende mooie Molenweg en het IJskelderbosch, maar de zandweg, die de verbinding tusschen den verlengden Molenweg en den Langbroekerweg vormt, zai hoogstwaarschijnlijk binnen de afrastering worden getrokken. Ook de brug, die uit het park een open verbinding met het kasteel vormt, zal van een hekwerk worden voorzien. Een der gebouwen op de plaats, die tot dusver als landbouwschuur dienst deed, wordt ingericht tot moderne ver blijfplaats van personeel, met eetzaal, badkamers enz. Dit gebouw moet begin December gereed zijn, omdat, wanneer zulks eenigszins mogelijk is, de ex-kei- zer omstreeks 16 December gaarne zijn nieuwe woning zal betrekken en zijn Kerstmis dit jaar op Het Huis te Doorn zal vieren. De makelaar B. heeft eveneens aan gekocht, op bestelling van dm ex-kei zer, de villa „Daisy Cottage". Aan de Middenlaan is ook een heel eenvoudige burgerwoning aangekocht. Verdere aankoopen, waarvan verondersteld kan worden, dat ze voor het gebruik van den ex-keizer of diens gevolg zouden kunnen zijn, kwamen nog niet tot stand. Wel is er overal geïnformeerd, maar de enorme vraagprijzen bekoelden den lust tot koopen. Er schijnen plannen in de lucht te zitten, om nu te bouwen; al thans grondspeeulanten schijnen hier op thans hun kansen te bouwen. De prijzen van sommige bouwterreinen zijn dezer dagen maar eventjes 100 pet. verhoogd. De terugslag van deze leven dige speculatie is ook reeds waarneem baar bij de prijzen, die voor gewone huizen in het dorp gemaakt worden ook die worden nu plotseling met 100 pet. winst verkocht De ex-keizer brengt vrij geregeld bezoeken aan zijn Huis te Doorn en in den omtrek. Eenmaal wandelde hij ge heel alleen door de dorpsstraat, maar meestal is hij in gezelschap. Het her kennen is echter zeer moeilijk, daar zijn gelaat thans met een grijzen baard be- altaar vac jeugdige liefde zijn leven, zijn* verwachtingen, zijn eerzucht of ferde. Had hij niet maandenlang met zich zelf gestreden, om alles ten einde toe te doordenken, tot zijn geest ver moeid en afgetobd was door de poging alles in het reine te brengen Want de groote beproeving, die een man nood zaakt. zichzelf te kennen, was no-g niet tot Meade Burrell gekomen daarom aarzelde hij lang. Dat heb ik niet gezegd", sprak hij eindelijk. „Het is iets, wat ik niet goed kan bespreken met je, omdat i,k betwij fel, of je hef zou begrijpen. Dit leven, hier is anders dan. het mijne en het zou nutteloos zijn, de reden- te verklaren, waarom ik nipt met haar kan trouwen. Alle kwestie van mijn gevoel er buiten latend, zijn er onoverkomelijke bezwa ren voor zulk een verbintenis. Maar wat deze praatjes betreft, daar kan een einde aan gemaakt worden zonder nadeel voor haar en verder moeten wij het aan den tijd overlaten, om een geschikte regeling te treffen Een zacht, onwelluidend gelach brak zijin- woorden a,f en toen hij zich om keerde. zag hij Necia in de halve duis ternis staan. „Wat een vermakelijk persoon ben je' tooh zei zij: „lik heb moeite gehad me in te houden den geheelen tijd, ter wijl je je geest pijnigde en de eerlijke, Engetl-söhe taai verdraaide h vorm er beteekeniis. Ik wist, dat ik vroeger of later zou moeten lachen." „Wat is de beteekenis hiervan?" vroeg hij. „Is het een grap.?" Kaas en boter- voor België. De redacteur van „de Maaasbode" te Brussel seint d.d. 8 dezer In verband imet de tegenspraak van het Zu'rvelikantoor te Den, Haag van ons bericht, dat de Belgische regeering 700.000 K.G. kaas en boter in Neder land heeft aangekocht hebben wij ons tot het ministerie van bevoorrading gewend. Uit de beste bro-n vernamen wijv dat dit ministerie op het oogenblük in Nederland ihee,ft aangekocht 700.000 K.G. 'boter en een -mïRioen K.G. Goud- sahe kaas. Van.de tegenspraak, waarvan wij de reden, .niet begrijpen, (blijft dus niemen'- dal over. Kunnen de meelprijzen verlaagd worden Daar dikwijls de vraag gesteld wordt kunnen de meelprijzen verlaagd of moeten de maximum-prijzen ver hoogd worden nu de minister ver klaard heeft, dat de maximumprijzen van brood niet meer verhoogd kunnen worden, terwijl ook de regeering de on mogelijkheid betoogt van eene verla ging der meelprijzen, nu schijnt het ge- wenscht aldus meldt „de Tel." eenige cijfers te noemen, die een ge paste reserve tegenover de „faits et gestes" van het Rijksgraanbureau rechtvaardigen. Den 27en Augustus van dit jaar wer den aan de regeering aangeboden 100.000 balen Argentijnsche bloem, ie kwaliteit, voor 28 papieren pesos per 100 K.G. f.o.b. steamer Buenos-Ayres. De tarwe stond toen 1614 pesos en was in dalende richting. De prijs is thans 15)4 pesos. Wanneer de regeering nu ging koopen zou zij dus nog goedkoo- per terecht kunnen. Een bedrag van 28 pesos komt tegen den huidigen koers overeen met 30.80 gulden. De vracht, welke de regeering be taalt van Buenos-Ayres naar Amster dam is 4.50 gulden per 100 K.G., zoo dat meel hoogstens zou kosten voigens de markt van heden 36 gulden per 100 K.G. En dit is dan het duurste meel, dat nooit van regeeringswege wordt ge distribueerd Maar de regeering rekent thans 38.20 per 100 K.G. De prijs van 28 papieren pesos is toen klaarblijkelijk te hoog geweest, want 30 Augustus werd geantwoord door het Rijksgraanbureau, dat van de offerte geen gebruik kon worden ge maakt. Dit is aldus begrijpelijk terwijl be gin Juni de noteering van de tarwe 11 was, steeg deze in juli tot pl.m. 16. De regeering heeft in zoo'n dolle markt niet gekocht, deregeering had wel voor ruime reserves gezorgd en dus in de regeering thans bezig aan tarwe van hoogstens 11 pesos. In elk geval hebben we allen grond om te vermoeden, dat de regeering boven 25 pesos geen meel en overeen komstige tarwe gekocht heeft. Patent bloem komt dan niet hooger dan 23 gulden. En de gewone soorten zouden naar verhouding nog minder behoeven te kosten. Met rogge zijn de cijfers haast nog markanter. Den 12en Augustus werd de regeering roggemeel aangeboden of verzocht roggemeel te mogen importee ren tegen een prijs van 30 gulden per 100 K.G. Het Rijksgraanbureau distribueert dit artikel thans voor meer dan 45 gul den per 100 K.G. Maar den 25en Augustus werd op deze offerte geantwoord, „dat het niet in de bedoeling ligt, de vrije import van roggemeel toe te staan". Wordt op het Rijksgraanbureau weer gestreken met dien alouden strijkstok, waaraan zooveel blijft hangen, aldus vraagt „de Tel." Bevroren vleesch. In het „Geïll. Slagersvakblad" wordt medegedeeld, dat de regeering aan de gemeentebesturen het hier te lande in gevoerde bevroren vleesch aanbiedt voor 70 a 75 cent per pond. De schrijver vervolgt dan Veie gemeentebesturen zijn reeds hierover in contact getreden met de slagers. Wanneer er nu maar voldoende van dit vleesch in consumptie gebracht kan worden, zullen natuurlijk onze in- landsche rund-, varkens-, schapen- en kalfsvleeschprijzen ook dalen. Dan zal natuurlijk het bevroren vleesch spoedig blijken in prijs te hoog te zijn, maar dan zal de regeering wel wat water bij haar wijn doen, en zal zij de prijzen wel ver iagen. Lijntrekkerij in openbaren dienst. De anti-rev. „Rotterdammer" bevat den volgenden driestar Arbeiden is nu de leus. Daar moet gewerkt worden door patroon en ar- ueider, door leiders en ondergeschikten. i Over onvoldoende arbeidsprestatie vooral bij onze werklieden in gemeente dienst viel reeds menige klacht. Dik wijls niet zonder reden. Sterk is wat het hoofd eener openba re school te Amsterdam in het „Han delsblad" schrijft Hij geeft verslag van deze bevindin gen Aangevraagd het repareeren van twee borden. 25 September. Een ge meentewerkman constateert, dat uit ieder bord een der stukken lood is ge stolen zal rapport uitbrengen, en voorstellen een bord in orde te maken met de twee overgebleven stukken lood, voor het andere twee ijzeren blokken mee te brengen. 30 September. De werkman verschijnt met twee ijzeren blokken, haalt een te repareeren bord uit het lokaal waar ik les geef. Ik vraag „Hoe lang zal het duren „F.en half uur". Ik kom 5 mi nuten later op de gang. Werkman staat voor een raam te kijken, schrikt op het bord was klaar en wordt weer bin nengebracht. Voor het andere zal hij den volgen den dag terugkomen heeft nog een ander karwei. Een half uur later moet ik toevallig naar beneden. Vind daar den werkman met een kameraad tot dien tijd onzichtbaar gebleven. Ik weet niet hoe lang het inpakken van het ge reedschap nog geduurd heeft. Om vier uur waren ze verdwenen. October. Ik kom even over half drie in school, alles leeg en stil. Om drie uur merk ik toch eenig leven. Half vier komen 2 werklui van boven, gaan zitten in een lokaal tegenover mijn ka mer rusten klaarblijkelijk uit onder gezellig gekeuvel. Om vier uur wordt het mij toch te machtig en ik ga er heen. Mijn werkman van gisteren en zijn kameraad schrikken op en maken zich gereed om-te vertrekken, deelen mij nog mede, dat ze nog terugkomen, om een nieuwe lijst aan een der borden aan te brengen. Als dat klaar is, komt de schilder nog om het te schilderen. Is „Ja, dat is het," zei zij, opnieuw lachende, „en de beste, die ik ooit heb bijgewoond. Was het niet grappig, Poleor. zij wendde zich vroolijik tot dem Fransdhuna-n, maar deze stond daar ai-s versteend ,/t.m ham kalm te hporen hespreken, of hij genoeg van mij ihield, om de wereld met me te t rotseeren- en hoe hij trachtte je uit te leggen, dat hij te goed was, om met een squaw te trouwen O, je hebt je geheel als eent gentleman gedragen, mijnheer, en je zou- voor geen geld ter wereld niij'r. gevoelens gekwetst heb ben „Necia I" „Dat is je Zuidelijke ridderlijkheid, veronderstel- Ik. No, luitenant Burrell, ik heb lang genoeg .met je gespeeld, het spel verveelt .me en je boezemt me geen belang meer in." „Je je zegt, dat je met me gespeeld hebt stamelde Burrell. De grond scheen hem onder de voeten weg te zinken Ihij voelde zich als iemand, die in een afgrijselijke nt afgrond stort. Het was, alsof hij stikken zou. „Maar, natuurlijk", riep zij spottend, ,;net zooals jij deedt, o-m je te arousee- j ren. Je was zulk een mooie, goedge- kJeede bedrieger, dat ik de verzoeking niet kon weerstaan eni je was zoo'n gewillige prooi. Jk wist, dat ik een squaw was, maar ik wilde eens zien, of ik tooh niet was als andere vrouwen en of jij mïet was als andere mannen." I Zij sprak -nu haastig, bijna schril, want zij, had nooit te voren geprobeerd, ko- medie te spelen, er., hij stond daar ver- bluft en sprakeloos, terwijl zij hem bespotte. „Je behoeft geen tijd te ver- spiilleni om te wikken en- wegen -of i-k goed genoeg voor je ben, onndat ik dat niet beu beslist n-iet, ik .ben- niet van je soort, en liet was slechte een grap voor me, niets meer." Hij uitte een kreet yam woede, maar zij ging voort, zonder er o,p te letten, haar oogen groot en gloeiend als ko len, haar lippen krijtwit „Zie je, het is tijd, dat i.k aan die dwaasheid een einde maakte, want Zondag ga ik trouiwen." „Ga je trouwen mompelde hij. „Ja, met Po-Ieon. Wek dat is al voor jaren vastgesteld." Woede-nd wendde hij zioh tot Doret en zijn woorden kwamen brandend e" haastig. „Dus jij bent hierbij in het spel, Doret. Jij speelt een rol in deze kleine klucht, je hebt me hierheen gelokt, om me belachelijk te malkops is 't riet Nu, ik kan met je afrekenen „Wijt het hem niet riep het meisje zenuwachtig. „Het is alles mijn bedrijf. Hij had er geen deel in." Burrell, wendde zich weer tot den Frauschmar». „Is dit waar" „Ja", zei Doret met gedwongen stem. „Dit is mijn werlk niet." „Je bent een leugenaar zei de officier nu, wild van woede maar de ander zag hem recht in de oogem en bewoog zich niet. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1919 | | pagina 1