No. 2133 57e Jaargang !919 VRIJDAG 3 OCTOBER lïÊMEE NTE B ESÏÏÏUF KAMEROVERZICHT. BINNENLAND EEN NATUURKIND.j G e m eerster a ad. FEUILLETON VLISSINGSCHE COURAINT «—«ai»»— ADVERTENTIE-PRIJS alleen met dit argument, dat liet iand- I4 re»els j 0.80 voor iedere f bouw-onderwiis zich geheel versmelt „cel meer 20 centbij abonnement spe- ïffie prijzen. Reclames 40 cent per regel. Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen 10 rent per regel, bij contante betaling. Familieberichten van 1—6 regels 1-30, iedere regel meer 20 cent ABONNEMENTS-PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren 1-85 per drie maanden. Franco door/het gcheele rijk: ƒ2.20. Week-abon- nementen 14 cent Afzonderlijke nummers: 3 cent REGEERINGSGOEDEREN. Burg. en Weth. van Vlissingen brengen fer algemeene kennis, dat ingevolge hunne kennisgeving van 28 Februari 1917, be boerende bij de voor hunne gemeente gel dende distributreregeling van regeerings- goederen dd. 12 en 19 Februari 1917 A no. 213, gedurende de week van 4 tot en met 10 October 1919 verkrijgbaar is op bon no. 378-: 1 ons KAL1ZEEP a '0.08 per ons op Rijks suikerbon no. 1 V2 pond SU1- Ker (diverse soorten) op kindermeelbon ro. 12 1 pond KIN DERMEEL Scheerzeep verkrijgbaar aan het loket a 7*0.20 per stukje. Vlissingen, 3 October 1919. Burg. en Weth. voornoemd, C. A. VAN WOELDEREN De w.n. Secretaris, F. BISSCHOP. j niet het huishoudonderwijs, zoodat de- j ze beide soorten onverbrekelijk zullen 1 zijn verbonden. Minister De Visser zette i uiteen, dat de beslaande landbouw- huishoudscholen veel meer huishoudon- f derwijs geven dan iandbouw-onderwijs. De ontwikkeling is nu eenmaal in die richting, doch de minister blijft zich vasthouden aan de praktijk en aan vaardde de motie gaarne, omdat het juist zijn bedoeling is, voortdurend overleg te plegen met den minister van landbouw. De motie werd niet algemeene stem men aangenomen en <4e minister had zijn ontwerp voor het nijverheids-on derwijs. DRANKWET. Burg. en Weth. van Vlissingen, gelet op art. 12 der Drankwet, 'doen te weten, dat fijj hen is ingekomen een verzoek van J. H. G. HAAZE, om vergunning tot ver koop van sterken drank in het klein voor perceel No. 20. gelegen aan den Boule vard de Ruyter dat vanaf heden gedurende veertien da gen schriftelijke bezwaren tegen het even tueel verleenen van de gevraagde vergun ning kunnen worden ingebracht bij Burge meester en Wethouders voornoemd. Vlissingen, 2 October 1919. Burg. en V/eth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De w.n. Secretaris, F. BISSCHOP. EERSTE KAMER. Vergadering van Donderdag. Naar aanleiding van het wetsontwerp regelende het vakonderwijs officieel heet het tegenwoordig nijverheidsonder wijs heeft de heer Van Lanschot een motie bij de Kamer ingediend, die al dus luidt De Kamer, overwegende, dat het landbouwhuis- houdonderwijs voor een niet gering deel landbouwonderwijs is en als een belangrijke factor in de ontwikkeling van den landbouwersstand en den land bouw is te beschermen vertrouwt, dat dit onderwijs nu het door aanneming van het amendement Ketelaar onder hel nijverheidsonder wijs is gebracht door voortdurend overleg tusschcn het departement van onderwijs, dat van landbouw, nijver heid en' handel en de daarbij betrokken landbouw-organisaties zijn eigen ka rakter za! behouden en waar noodig dienstbaar zal worden gemaakt aan de ontwikkeling van de vrouwelijke plat telandsbevolking en gaat over tot de orde van den dag. Vijf sprekers verdedigden deze motie Nederland en België. Ln de gistereni gehouden vergadering van de Belgische Kaïmer is de herzie ning van de verdragen van 1839 en van de Nederlandsch-Belgisribe betrek kingen ter sprake gekomen. Over de verklaringen, door den mi nister van fouitenlandsche zaken, den heer Hijimans, .afgelegd, seint de Brus- selsche correspondent van de ,,N. R. Ct." het volgende Zooals de Kamer weet, zijrn er onder handelingen gaande. De openbare mee ning is op de hoogte van de rechtvaar dige, ferme, gematigde en redelijke eischen. die België geformuleerd heeft. Wij (hebben hoop, dat de Belgische eisdhen gegrond verklaard zullen, wor den en dat er voldoening aan zal gege ven worden. Ik twijfel er niet aan. dat, indien deze eischen, die wij beschou wen. als volstrekt noodzakelijk voor de ontwikkeling van België, voor den voorspoed van de haven van Antwer pen en voor de nationale veiligheid, indien deze eisdhen. ingewilligd worden, dan twijfel ik er niet aan, .zeide hik dat er een volmaakte overeenstemming zal heerschen lusschen de beide landen. Dat is mijm wensdh. Dat is altijd mijn. wensch geweest. Maar ik heb steeds en van den eersten dag af, gezegd, dat er tusschen België en Nederland kwes ties opgeworpen waren, die opgelost moesten worden, dat het tot niets zou dienen ze niet te zien of te doen alsof men ze niet zag, dat men ze rechtuit onder de oogen moest zien en ze tot een, oplossing .moest brengen. Ik spreek den wensch uit, dat de beraadslagin gen, die over die kwesties thans plaats hebben, oplossingen zullen brengen, die ons de noodige waarborgen geven. Dan zal het, mijne heeren. de dag van de „entente cordiale" zij». (Instemming o,p hile banken.) Uit het mijnwestarsleven van Noord-Aiaska. Naar R. B. 38) „Zij. zou je niet gelooven", zei de vrouw, waarop hij sdhrikfe. „Daaraan 'heb iik niet gedacht. Zou zij aan mij kuntmen twijfelen lik zou het niet kunnen verdragen." „Er is geen bewijs en; je leven staat m bij op het spel. Het leven van een need man. is een hoogen prijs voor het geluk van één meisje „Ik heb mijini leven reeds eens gege ven.", ,zei Gale wat bitter, „en nu het spel eenmaal begonnen is, zal ik het moeten uitspelen maar iik zou wel eens wll^n weten, of zij aan mij zou twijfelen Gedurende langen tijd zweeg hij. „Nu,, ik moet het er op wagen. Maar ik heb'eerst een massa dingen te doen voor jou en de kinderen moet ge zorgd woredn." „En Stark vroeg Alliuma. „ja, -n Stark." Burred nam zijn gevangene mee naar de barakken, waar hij hem onder streng toezicht, plaatste, instructies gevend, beni tot eiken prijs gevangen, te houden. 'M wist niet, tot welke wilde roekeloos heid de nieuiwe burgers van. Flaimmbeau Minister Idenburg. Het bericht, dat de minister van ko loniën het plan zou koesteren af te tre den, is zeer voorbarig. Het Correspon dentiebureau bevestigt dit met de nie- deaeeling, dat het te zeer bevoegder plaatse heeft vernomen, dat op dit oogenblik van een voornemen tot af treden van den minister niets bekend is. De heer Idenburg gevoelt zich hee) wel en in ieder geval zou een eventueel aftreden, indien zijn gezondheidstoe stand dit noodzakelijk zou maken, eerst onder de oogen worden gezien na het verstrijken van het hern verleende ver- lof tot herstel van gezondheid van drie maanden, waarvan thans eerst ander halve maapd verstreken zijn. .s .„THSfflWffffissüarsasaaMMMBi in den nacht zouden, overgaan, want mannen, die altijd geleefd hebben on der de gestrengheid der wet, springen Ihet meest uit den band, als zij onder den,druk vandaan zijn. Mannen, die oud geworden ziijn aan de grens, houden zich meer aan. orde en regel dan de nieuwelingen, die voor het eerst de vrijheid van volkomen bandeloosheid voelen., en het waren, deze vreemdelin gen, die de luitenant meer vreesde dan mannen als Gale en „No Creek" Lee, die dankbaar zouden zijn voor zijn tus- sühenlkomst en de zaak zouden; laten rusten. Nadat hij alle voorzorgen genomen had, ging hij weer in den donkeren nacht en vodht met zichzelf, zooals hij den gelheelero d,ag en den nacht te voren gestreden had. Eigenlijk vanaf het oogeniblilk, dat de oude Thomas tot hem gekomen was, nadat hij Necia had verlaten. Hij had zijn woorden zoo handig in gekleed, dat Burrell zijin. plan niet vatte, vóór hij zijn positie in zulk een helder lidlit zag, dat de jonge man met ver schrikte oogen op zij» werk terugblikte. De korporaal had veel gesproken over de familie van den officier over hun trots en hun liefde voor zijn be roep voi geestdrift had hij uitgeweid over de toekomst van. den luitenant en hoe ver (hij het brengen zou en einde lijk was hij gekomen tot dezelfde ge schiedenis, die hij Necia verteld had. Burrell gevoelde thans de befeeker.is %an de krijsglist van den slimmen ouden soldaat, en ontsloeg hem, maar Staatscommissie voor de luchtvaart. De minister van waterstaat zal eer lang bevorderen de instelling van een staatscommissie, welke de regeering zal hebben voor te lichten nopens de maatregelen, welke voor de luchtvaart zullen zijn te nemen. Het voorzitter schap van deze commissie zal waar schijnlijk worden bekleed door mr. J. B. Kan, secretaris-generaal in alge- meenen dienst. Voorschotten aar, militairen. De minister van oorlog heeft in ant woord op de vragen van het Kamerlid den heer A. P. Staalman betreffende het geven van voorschotten aan officie ren en onderofficieren op het tegoed wegens hoogere bezoldiging vanaf 1 Juni 1919 medegedeeld, dat aan de uit betaling dier voorschotten de voor waarde is verbonden, dat, mochten de noodige gelden door de Staten-Gene- raal niet worden toegestaan, inhouding of terugstorting van het uitbetaalde zal behooren plaats te vinden. De heer Staalman had nl. gevraagd, waaraan de minister de bevoegdheid ontleende om de uitbetaling te doen vóór de aan neming van het betrokken wetsontwerp. Rijksverzekeringsbank. Bij Kon. besluit van 19 September is ingetrokken het Kon. besluit van I Augustus 1919 no. 82 en is, te rekenen van 1 Augustus 1919, aan den agent bij de Rijksverzekeringsbank J. W. A. Losecaat van Nouihuys toegekend de persoonlijke titel van inspecteur der agenten bij de Rijksverzekeringsbank. De bakkersstaking te Amsterdam. in de,n. loop van den avond is het gisteren ibij enkele bakkerswinkels tot lichte ongeregeldheden gekomen, waarbij de politie (handelend moest op treden. Enkele bakkerijen, die des middags hun winkels gesloten (hadden, openden des avonds weer om het nog voorradig brood uit te verkoopen. Zoodra Ihet publiek dit bemerkte, vormden zich, voor de winkels files van kooplustige®. In de Kinderbuurt was de aandrang zelfs zoo groot en trachtte het publiek zich, m.et zulk een kracht van het brood te verzekeren, dat deopolitie soms met geweld moest optreden, om de men schen .tot kalmte aan te manen. Van patroonszijde meent men echter, dat ook voor Iheden, weer een vrij vol doend [kwantum beschikbaar zal zijn. (De gisterenavond gehouden, verga dering der bakkerspatroons heeft een motie aangenomen, waarin zij verklaart niet verder te willen, gaan dan de ge dane concessies, .zijnde 30 per week voor den minst bezoldigden bakker en een wekeiijlksche arbeidstijd van voor- loopiig 52 en met ingang van 15 No vember van. 48 uur en .weigert mede te werken aan nog hoogere loonen, waardoor het voornaamste levensmid del, ihet brood., nog meer in prijs zou moeten stijgen. Zifting van Donderdag 2 October, des middags 2 uur. (Vervolg en slot.) Nadat de installatie van den Burge meester had plaats gehad, werd de vergadering, na schorsing van onge veer een kwartier, weder heropend. niet vóór hij zijn werk gedaan had. Zoo een grofbesnaard, verhard oud soldaat als korporaal Thomas de on mogelijkheid inzag van een verbintenis tusschen Necia en, hem, dan moest de jonge man wel blind geweest zijn, dat hij het zelf niet gezien had. Burrell was een man van sterke hartstochten, maar hij was ook een man van zedelijk even wicht en had altijd meer zijn hoofd ge volgd dan zijn hart en een diepe ver achting gevoeld voor zwakkelingen, die anders handelden1. De geslachten van discipline achter hem spraken tot zijn geweten. Hij had zich aan dit meisje gehecht, tot ja, hij wist niu, dat 'hij haar liefhad. Als hij haar en zich zelf maar niet had jak ker gemaakt met dien eersten gloeien- den kus als hij maar Maar er was nu geen teruggaan mo gelijk, berouw hielp niet meer hij zag alleen de groote noodzakelijkheid een weg te vinden,, die haar het minste ver driet zou veroorzaken. Al® hij had kun nen. wegloopen, zou hij liet graag ge daan hebben, ntaar nu was hij hier ge bonden aan dit kamp, met geen moi- lijkheid, haar te vermijden. Als hij zijn verstand liet spreken, zag hij slechts één weg, dien hij volgen kon maar dan weer kwam het .oude verlan gen, om haar te bezitten, sterker dan ooit terug en hij hoorde stemmen plei ten, redeneeren, overtuigen zij was de gelijke van elke vrouw ter wereld, zeilden zij, in geest, in reinheid en onschuld. Hij, haatte zichzelf om zij.n aarzeling Het eerst werd aan de orde gesteld het voorstel van Burg. en Weth. be treffende HET DROOGLEGGEN VAN DE NIEUWE STAD. Naar aanleiding van het adres van het Vlissingsch Drankweercomité en de afdeeling Vlissingen van den Bond voor plaatselijke keuze, om een gedeelte der stad aan te wijzen, waar geen vergun ningen voor den verkoop van sterken drank in het klein of verloven voor den verkoop van alcoholhoudende drank an deren dan sterken drank verleend mo gen worden, wijzen B. en W. er op, dat de Drankwet wel de bevoegdheid geeft een verordening voor de vergunningen, maar niet voor verloven te maken en ai zou dit geschieden volgens art. 135 der gemeentewet, toch zou dit evenmin als Verleden jaar in Enschedé, door den minister van kracht worden verklaard. Burg. en Weth. steunen echter het verzoek van adressanten en stellen voor een deel van de stad dat zij uitbreiden met terreinen van het uitbreidingsplan ten Noorden van den Singelweg, doch zij schakelen het voor Markt bestemde deel uit. Met adressanten zijn Burg. en Weth. van oordeel, dat het niet voorko men van drinkgelegenheden in een ge deelte der stad met een uitgebreide ar beidersbevolking heilzame gevolgen kan hebben. Daardoor zal worden be vorderd een rustige bewoning der bui tenwijken, welke de taak der politie verlicht. Het bedoelde stadsdeel is begrensd als volgt Vanaf den Singelweg, door de van Dishoeckstraat, door de Kasteel straat, de Hobeinstraat tot de Verkuijl Quakkelaarstraat naar de Schelde- straat, door de Schel destraat tot de Paul Krugerstraaf, door de Paul Kru- gerstraat tot de Brouwenaarstraat, door de Brouwenaarstraat tot den Singel weg, door den Singelweg naar de Bad huisstraat, door de Kerkhoflaan, door den Hoogen weg tot aan het Koopmans voetpad, door het Koopmansvoetpad, door den Singelweg in aansluiting met de Van Dishoeckstraat. De heer Hillinga kan zich niet met het voorstel vereenigen. Als dit werd aangenomen, dan zou de clandestiene drankverkoop in de hand worden ge werkt. Wat het aantal handteekeningen betreft, wijst hij er op dat dit vermoe delijk ook door vrouwen en kinderen is geteekend. Er zijn bovendien slechts 300 leden van de drankbestrijders-ver- eenigingen, en dat is toch niet veel voor een stad van 22.000 menschen. De heer Hensel wees er op dat 95 van de bewoners van het betrokken stadsgedeelte op het adres hebben ge teekend en niet vrouwen en kinderen, doch gezinshoofden. Hij wees op de noodzakelijkheid om het drankmisbruik tegen te gaan, zooveel in ons vermo gen is. De alcohol is een kwaal voor ons volk, dat wordt overal ingezien, niet alleen in ons land, doch ook in het buitenland. Hij wees op de droogleg ging der Vereenigde Staten. Sociale misstanden moeten uit den weg wor den geruimd en het voornaamste doel om daartoe te geraken is de drankbe strijding. Wij dienen het aantal vergunningen zooveel mogelijk te beperken en hij juichte het ingediende voorstel betref fende de drooglegging, van harte toe. Burg. en Weth. gaan evenwel niet ver genoeg en hij diende een amendement in. waardoor het heele nieuwe stads gedeelte zal worden drooggelegd. Dan zal de mogelijkheid niet bestaan om in hij was woedend over zijn eigen beslui teloosheid en dan weer. als hij zijn liefde gerechtvaardigd ihad en zich overtuigd, dat hij in zijn recht was, deze verbintenis te zoeken, dan verrees voor zijn oogen het beeld van zijn fa milie, hun verdriet en wat liet gevolg zou zijn van zu,lk een .huwelijk. Hij wist hoe zij het zouden opnemen hij wist, wat zijn vrienden zouden zeggen, en. hoe Ihij behandeld zou worden als de echtgenoot euner kleurlinge want in zijn land maakte één druppel gekleurd bloed een neger en zijn familie zag slechts weinig verschil tusschen de rooden en de zwarten. Het zou zijn sociale verbanning beteekenen hij zou geschuwd worden door zijn mede-offi cieren en het zou met zijn carrrière zijn gedaan. Hij riep het luid in de duister nis, dat dit een te hooge prijs was voor liefde, dat hij het aan zichzelf en aan zijn dierbaren thuis verplicht was, dit doriikeroogige meisje, dat hem betoo- verd had, op te geven. Gedurende dezen zielestrijd was hij ver de stad uit gewandeld door het In- diaansche dorp maar nu hij geloofde, dat hij tot een vergelijk was gekomen met zichzelf, keerde hij naar zijn kwartier terug. Hij wist, dat het hard zou zijn, haar op te geven maar hij was onherroepelijk besloten en zijn pad lag nu zoo helder en duidelijk voor hem, dat hij er zich over verwoncjerde, dat hij het niet eer had gezien. Hij was blij,, dat hij overwonnen had, of schoon de pijn nog scherp was. Hij voelde zich een beter man en vervuld liet centrum van het nieuwe stadsge deelte drankgelegenheden te openen. Hij deed het voorstel in het moreel en financieel belang der ingezetenen. De heer Van Oorschot kon zich vol komen met de opvatting van den heer Hensel vereenigen. Hij wilde ook het oorspronkelijke voorstel van Burg. en Weth. onverzwakt handhaven. Het ver zoek van de betrokken ingezetenen is uit liefde voortgekomen. Het gaat uit van menschen van alle richtingen, die 't teekenden om de goede zaak te steu nen. De overheid dient zich op het stand punt te plaatsen dat de drankellende op alle mogelijke wijzen dient te wor den tegengegaan. Het amendement van den heer Hen sel steunde hij zoo hartelijk mogelijk en hij hoopte dan ook dat Burg. en Weth. dit zullen overnemen. De heer Staverman wilde wel voor het voorstei van Burg. en Weth. stem men. Hij heeft evenwel van het voorstel niet veel verwachting, omdat d:t de drankbestrijding zeker niet zal helpen. Hij verwacht er niet veel van, omdat de alcohol een ziekte is, die door ver schillende oorzaken moet bestreden worden, doch niet op de wijze als thans wordt voorgesteld. Hij kan dan ook niet voor het voorstel van den heer Hensel stemmen. De heer Van Niftrik was evenals de heer Staverman van meening, dat het alcohol-misbruik een ziekte is. Hij ver heugde zich over de afneming van het alcoholgebruik. Burg. en Weth. hebben uit het adres van adressanten het practisch gedeelte genomen en dus besloten in het gedeel te voor bewoning bestemd geen her bergen te stichten. Zij hebben er even wei van afgetrokken de Nieuwe Markt, omdat een markt niet denkbaar is zon der restauraties. Nu wordt wel gezegd dat adressanten niets tegen de restaura ties hebben, mits er geen alcohol getapt wordt. Dit is evenwei practisch onmo gelijk, wat hij nog nader uiteenzette. Men behoeft niet bang te zijn dat het ontaarden zal in een stadsgedeelte waar veel kroegen zuilen gevonden worden. Hij verdedigde daarom nader het voorstel van Burg. en Weth. De heer Laernoes noemde het een gunstig verschijnsel dat het drankge bruik afneemt. Drastische maatregelen keurde hij evenwei af en dat is ook in Amerika gebleken, waar de misdrijven sedert de drooglegging met 58 zijn toegenomen. Hij noemde drastische maatregelen niet in het belang van het algemeen en een absoluut verbod van drankgebruik op* de Nieuwe Markt, daar is hij sterk tegen. De heer Merckens motiveerde zijn stem, die hij voor het voorstel-van den heer Hensel za! uitbrengen. De heer Hensel zeide, zich als belij dend Christen geroepen te achten, om hulp te verleenen, waar dit mogelijk is en daarom is hij uit principe drankbe strijder. Hij wees nogmaals op de ellen de, door 't drankmisbruik veroorzaakt. De matige drinkers zijn juist de oor zaak van de drankellende, want uit de matige drinkers worden de drinkers gecreëerd. Dat de misdrijven in de Vareenigde Staten door de drooglegging zouden zijn toegenomen, kon hij niet gelooven. Hij drong nog nader op aanneming van het voorste!, door hem ingediend, aan. De heer Van Niftrik heeft evenveel liefde voor de menschen alS' de heer van dit optimisme, ging hij dicht langs het magazijn van den koopman, waar Necia in de schaduw op de trap was gekropen, om alleen te zijn met haar verdriet. De hooge maan wierp ee.n diepe, donkere schaduw o,p de trappen', waar net meisje zat ineengedoken. Zij tuurde in de onwerkelijke wereld en wachtte, totdat de nachtwind de angstige voor gevoelens zou wegblazen, die haar be- ietten te slapen. Het was laat en de stilte van een zomermidderniacht lag over de heuvels in de verte. Burrell was haar bijna voorbij, toen hij schrik te door ihet zacht noemen van zijn naam toen zag hij, haar tot zijn ver bazing als een geest in het zilveren schijnsel hem tegemoet komen. „Neéia 1" riep hij, „wat doe ie hier op dit uur Zii keek treurig naar hem op hij zag, dat haar wangen nat wa ren en iets in hem knapte en brak. Zonder een woord nam hij haar in zijn armen en drukte zijn lippen op de hare in een langen kus, terwijl zij bevend van vreugde in zijn omhelzing zich dicihter en dichter tegen hem aandrong en vermoeid egen hem bleef aanleunen. „Meisje klein meisje 1" fluisterde hij, telkens en telkens weer, en in zijn toon was alle sympathie, liefde en be grijpen, waarnaar zij, zoo verlangd had. Woorden waren niet noodigde angst van dezen' langen dag maakte, dat zij geheel opgingen in het geluk der ontmoeting. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1919 | | pagina 1