LAATSTE BERICHTEN geweest en uit het Weensche roodboek hiiikt, dat Hongarije geen schuld heeft aan het uitbreken van den wereldoorlog. DE SPOORWEGSTAKING IN ENGELAND. In een -b-oodsdhap van Lloyd George .wordt gezegd De regeerimp heeft alle reden, aan te nemen, dat de staking op touw gezet werd door eem troe.p mannen,, die on vermoeid en listig werkzaam zijn, om- ihet arbeidsprobleem als middel voor hun revolutionaire doeleinden te ge bruiken. Lloyd George is overtuigd, dat de <rroote meerderheid der leden, van de vakvereenigrng deze anarchistische sa menzwering vijandig gezind is. in het belang der natie kon derhalve de regeering geen andere keus doen, dan, deze uitdaging te aanvaarden. De regeeriug is voornemens, met alle haar ter beschikking staande middelen voor ihet openbaar welzij® zorg te dra ven. Ze vertrouwt, dat de natie haar hij, de treffen maatregelen, om de economische en, maatschappelijke orde, waarvan het welzijn des volks afhangt, te handhaven. De regeering heeft een beroep ver spreid, waarin het publiek verzocht wordt haar te helpen bij de bestrijding van de staking door zuinig te zijn met petroleum, gas, kolen: en voedsel en de telefoon en de telegraaf zoo weinig itnogelii'k te gebruiken. Zij vraagt h-ulp van vr"iwilligers, die bedreven zijn in het besturen van vrachtauto's, van bij zondere konstabels en van marconisten. De toestand bij de spoorwegen is weinig veranderd. De stations van Londen, lagen giste renmorgen verlaten. De trein vervoerde alleen personeel naar Portsmouth en Southampton. Over de Brighton South Coast spoorweg wordt gemeld, dat de continentale dienst via Newthaven Dieppe is stopgezet, maar de boottrein: naar Folkestone is op den gewonen tijtd vertrokken. De Brightonco-mipany be gon heden een dienst om het half uur s-aar Crystal Palace. lm den avond zul len echter geen treinen rijden. Ook de Zuid-Westerspoorweg zal geleidelijk zijn dienst naar de voorsteden uitbrei den. In Schotland zijn, dicht bezette treinen van Edinburgh naar Aberdeen, Perth en Glasgow vertrokken. 'Door de directie der posterijen zijn overeenkomsten getroffen,, dat de amb telijke mails voor België en Holland en andere landen, vanaf lieden door den LondenBrusselsdien, luchtvaartdienst zullen worden overgebracht. De staking heeft ernstigen toe stand in Zuid-Wales in het leven ge roepen. De meeste mijnen zullen mor genavond moeten sluiten, even,als ver schillende gro-ote industries. Naar de spoorwegmaatschappijen me- dedeelen, melden zich een groot aantal spoorwgeinarnen, die met de staking niet sympathiseeren, aan. om hun, arbeid :e verrichten. Door de hulp van technische vrijwil ligers is het mogelijk met deze spoor wegplannen, nog eem soort treindienst te handhaven. Op den Great Western spoorweg rijden 200 treinen. Op den South-Eastern spoorweg, aan. de zuid kust, rijden de goederentreinen nog al talrijk. Een aantal machinisten, op de South ern en Chattamlijn hebben,, naar ver luidt, zich aangeboden om het werk te hervatten. Naar de bladen vernemen, acht de regeering de staking we! zoo meester te zijm dat het voor het Hoogetthuis niet tiOodig zal zijn eerder dan voor de lierfstzitting bijeen te .komen, DE ENGELSCHE VLOOTVERLIEZEN. Er is een officieele opgaaf versche nen van de Britsche oorlogsschepen, die in den oorlog gezonken zijn Het zijn 254 schepen, waaronder 13 liniesche pen, 3 linie-kruisers, 13 kruisers, 6 lichte kruisers, 64 torpedojagers, 54 duikbooten. Aan hulpschepen zijn naar den kelder gegaan 815 schepen, waar onder 244 kolenschepen en 246 treilers. DE REIS VAN KONING ALBERT NAAR AMERIKA. Een nuttelooze bedeltocht, aldus noemt het Belgische blad „de Schelde" de reis van koning Albert naar de Ver- eenigde Staten, welke naar men weet ten doel heeft in Amerika een leening voor België te sluiten. Het blad zegt o.a. Als Amerika geen voordeelig zaakje had gezien in den oorlog, liet zou er nooit aan meegedaan hebben. Nu heeft de Amerikaansche nijverheid een onge- kenden bloei bereikt de handel even eens. Fabrikanten, kooplieden, bankiers '"en het geld der gansche wereld naar hen toestroomen, en men vraagt hen ten onzen voordeele af te zien van die voor deden, ons te heipen om lien concurren ce aan te doen die hen onvermijdelijk nadeelig wezen moet, want er gaat geen arbeid boven Belgischen arbeid, er zijn geen betere werklieden dan de Belgi sche werklieden. "ken andere leggen wij het ai heel zonderling aan boord, om de Amerika nen gunstig voor ons te stemmen. Jp partijmeetingen jubelen ministers kraaien viktorie de werklieden win nen meer dan ingenieurs Hourrah De «mJ? der ministeries zijn allen ge- y dikeerd, en de minister is voorzit- broederlijk syndikaat! Hour- UpIi'„ onen stijgen De werklieden Hourral WCt aan de ^'Ckgevers De praktische Amerikanen zullen de vraag stellen wie men hier voor den aap houdt. We klagen over 't naderend failliet en een minister heeft een mil joen over voor de auto' van zijn minis terie We ontvangen .Amerikanen, Engelschen, Brazilianen, Chineezen, Spanjaarden, Italjanen we feesten en banketteeren, de champagne stroomt op onze stadhuizen ter eere van de gasten, die ons allen komen verzekeren, dat zij met ons zijn begaan, en dat ze ons zul len helpen naar beste kraciiten. We komen geld vragen, en we laten de woekeraars, de bezitters van de schandelijkste oorlogswinsten in vrede we klagen over verval en achteruitgang van handel en nijverheid, en overal gaan klachten op, van de gezagheb bendste vertegenwoordigers onzer in dustrie, over de tegenwerking die zij ondervinden van regeeringswege in het herstel hunner zaken. Wij gaan klagen bij den overwinnaar, en we laten den overwonnen vijand, die ons vergoeden moet wat hij ons ontnam, zachtjes aan zijn vuile voeten aan ons afkuischen, en we vinden het goed dat hij ons in den draai houdt en met beloften paait. Zal dat alles vergeten worden door de Amerikanen, die dat ook wel weten, ais onze Koningin zich vertoont in de Vereenigde Staten Zal dat alles be dekt worden achter de plooien van den purperen kardinaalsmantel, die Mon seigneur Mercier zoo kabotinaal weet te drapeeren Wij twijfelen. We gelooven dat men Koning Albert van België gebruikt als eommis-voyageur dat de aanvoerder van de helden van den Yzer centjes moet gaan bedelen van de Amerikanen, die uit den bloedigen oorlog zooveel goud wisten te slaan. Dat is het werk van bankiers onder malkaar, dat is niet de zending van den Koning yan België. HET INCIDENT-FIUME. De „New-York-Herald" publiceert een interview met Warren, die zoo juist te Parijs was teruggekeerd uit Fiume. Deze had o.m. het volgende meege deeld Gedurende den tijd dat ik mij in Fiume bevond, was de stemming ten gunste van Italië even krachtig als ooit. In de hoop, dat de Italiaansche bevol king van Fiume zou worden geterrori seerd, werden 30.000 Kroaten in de stad toegelaten. d'Annunzio heeft Fiume be zet met het doel, die lieden te verdrijven en de oorspronkelijke en rechtmatige inwoners te bevrijden. Heel Italië staat achter d'Annunzio Nitti zal niet bij machte zijn, tegen d'Annunzio op te treden. De geheele moeilijkheid bij de regeling van de Adriatische vraagstukken, is ontstaan uit de werkzaamheid van zekeren Zuid- Slavischen diplomaat te Parijs. Deze diplomaat maakte misbruik van de onwetendheid der vredesgedelegeer- den van de geallieerden betreffende de Adriatische vraagstukken, en wist zijn eigen standpunt aan hen op te dringen. De teruggaaf van Fiume en Dalmatië aan Italië is onvermijdelijk. De New-York Times" verneemt uit Parijs, dat daar niemand in de meening verkeert, dat de regeering van Nitti niet in staat zou wezen, ont d'Annunzio uit Fiume te verwijderen. Maar zij redeneeren in dezen zin in dien de vredesconferentie d'Annunzio niet uit Fiume kan krijgen, en de Ita liaansche regeering het niet doet, zou van de Vereenigde Staten kunnen wor den verlangd, dat het pressie op Italië oefent, nl. pressie van economischen aard. Andere gedelegeerden gelooven ech ter niet, dat Italië in de tegenwoordige gemoedsstemming van een groot deel van het Italiaansche volk, zich veel om dergelijke argumenten zou bekommeren. HET OPRUIMEN DER ZEEMIJNEN. De dienst der Britsche mijnenvegers zal, naar uit Londen wordt gemeld, eind November worden gestaakt, daar het werk de zee te bevrijden van de mij nen, dan voltooid zal zijn. in de 12 maanden sedert het staken van de vij andelijkheden, zijn de mijnvelden in de buurt der Britsche eilanden opgeruimd, maar dit is slechts een klein deel van liet reusachtige en gevaarlijke werk, dat noodig is geweest om tot de algeheele opruiming te komen. Het waren niet al leen die mijnen, welke door de Britsche vloot en de schepen van de geallieerde en geassocieerde mogendheden waren gelegd, maar er zijn kleine groepen ont dekt, welke gelegd zijn door Duitsche onderzeebooten aan de ingangen van Britsche havens en in doorgangen en kanalen der Britsche wateren. Er zijn ook groote strooken water, welke door het weer en andere omstandigheden mijnen bevatten en ook die moeten op geruimd worden. Op het oogenblik rest nog om het werk in de Britsche wateren en in de Noordzee te voltooien de opruiming van een uitgestrekt mijnenveld, dat ge legd is tusschen de Siietlandseilanden en Noorwegen en van de Duitsche mij nen in de bocht van Helgoland. Al wordt niet beweerd, dat alle mijnen, welke sinds Augustus 1914 zijn gelegd, zijn opgeruimd, toch zijn voldoende routes voor de zeevaart verzekerd, waardoor deze op normale wijze kan geschieden. Indien de instructies van de admiraliteit worden in acht geno men, is veiligheid verzekerd, niet alleen aan de Engelschen, maar aan alle zee vaarders ter wereld. Sinds November 1918 zijn slechts 6 koopvaardijschepen door op een mijn te loopen te ioor gegaan, wei een bewijs, hoe goed het werk der mijnvegers is geweest, van wie er 3 in de Britsche wateren en 2 in de Middellandsche Zee te gronde zijn gegaan. Van de gezon ken koopvaardijschepen hadden er 3 zich niet aan de instructies gehouden. Intusschen moet niet gedacht worden, dat het gevaar voor drijvende mijnen nu geheel verdwenen is, want zulke ntiinen zullen nog telkens gevonden worden, zoolang de groote mijnvelden in de Duitsche wateren bestaan. Bij een bakker, wonende op den Oudendijk te Rotterdam, is inbraak ge pleegd. Dit werd Zondagavond, toen de bewoners thuis kwamen, ontdekt. De dader heeft waarschijnlijk met een val- schen sleutel de deur van de bakkerij geopend en is daarna in liet woonhuis gekomen. Uit een schrijfbureau in een opkamer, dat is opengebroken, is onge veer 2000 aan bankpapier gestolen en uit de cassa in den winkel 10. Ook een linnenkast is opengebroken, maar daaruit wordt niets vermist. De inbre ker heeft door een raam van het sous- terrain het huis verlaten. De ontzettende drukte op den Loos- duinschen weg heeft Zondagmiddag na afloop van de vliegdemonstratie op Ockenburgh een ongeluk veroorzaakt. Omstreeks 5 uur werd een fietsrijder, een 50-jarige gymnastiek-onderwijzer uit Leiden, komende uit de richting Loosduinen, door een tram uit dezelfde richting aangereden, met het gevolg, dat de man tusschen een boom en de locomotief bekneld geraakte. De machi nist, die onmiddellijk stopte, kon niet verhinderen, dat de tram nog een 25 meter doorreed, waardoor het slachtof fer onder het eerste volgrijtuig geraak te. Vreeselijk verminkt werd de man opgenomen en in een nabijzijnd iiuis gebracht. Voordat de Eerste Hulp kwam was itij reeds overleden. Zon dagavond is een schippersknecht van een Rijnschip, liggende in de St. Jobs- haven te Rotterdam, door de duisternis misleid te water geraakt en verdronken. Een mijnwerker, die op Staatsmijn Hendrik onder afvallend gesteente ge raakte, is in het hospitaal te Heerlen aan de bekomen verwondingen overle den. Bij het lossen van een vaartuig' bezeerde een arbeider te Lemmer zich aan de hand door een roestigen spijker. Kort daarop zwol de arm op en na hevi ge pijnen is de man aan bloedvergifti ging overleden. Aanranding. in het Spaanderswoud, bij Bussum, is Zater dagavond een 15-jarig meisje uit Ne- deriiorst den Berg, door een tot nog toe onbekend persoon, gekleed in donker grijs colbertcostuum met oneerbare be doelingen aangerand. De politie uit Bussum en Hilversum heeft dadelijk een streng onderzoek ingesteld. -r- De Hollandsche Spoor verkocht te Haarlem iri 1914 niet minder dan 2400 achtergelaten parapluies en 700 wan delstokken in 1915 steeg dit aantal tot 2800 p. en 600 st. in 1916 tot 3100 p. en 750 st. in 1917 tot 3500 p. en 800 st. In 1918 vertoonde zich een kente ring en werden slechts 3000 parapluies verkocht het aantal wandelstokken, het deftigheidssymbool van den werk man, bleef 800. Docli dit jaar toont de vergetende menschheid zich bijzon der lofwaardig. Er zijn slechts 1100 pa rapluies en 400 stokken te verkoopen. Gisterenmiddag werd bijna het ge heele personeel der firma Cohen en vSn der Laan, te Haarlem op staanden voet ontslagen. De oorzaak van 't conflict was, dat een aantal arbeiders weiger den een schip met vaten te lossen, wat, naar aanleiding van de schipperssta- king volgens hen zgn. besmet werk is. Over den melknood in Berlijn ver strekt een statistiek van den Berlijn- schen magistraat de volgende iniichtin- gne In dén zomer van 1913 bedroeg de aanvoer aan volle melk per dag 1 mil- iioen liter. Begin Augustus 1916 daalde deze hoeveelheid op 430.000 liter in Augustus 1919 vermindderde ze tot 234.000 liter. Op het oogenblik be draagt de dagelijksche melkaanvoer 190.000 liter. -- Twee inspecteurs van den veilig heidsdienst, belast met de bewaking van een groot magazijn, hebben te Pa rijs een dame gearresteerd, juist toen zij bezig was haar slag te slaan. Naar het politiebureau overgebracht gaf zij een valschen naam op. Maar haar identiteit bleek een goede bekende van de justitie te zijn. Haar ware naam is Victorine Griat. Zij was eerst kort geleden uit de ge vangenis ontslagen, waarin zij 25 jaren had gezeten wegens medeplichtigheid aan den moord op Eugenie Fougeie en aan een diefstal van 300.000 frs. aan juweelen. In Juni 1904 was zij na een langdurig verhoor, waarbij zij eerst voorgaf een slachtoffer van laster te zijn geweest, door het gerechtshof van Savoye tot 15 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Van haar twee medeplichtigen vertoeft de een nog in 't bagno te Guyana, terwijl de ander tot levenslangen dwangarbeid is veroordeeld. In een modelbrief uit New-York vertelt een Deensch blad van de alles beheerschende mode -,pm het gelaat te beschilderen, die tegenwoordig in Ame rika bloeit. „Ik moet dat volstrekt beschildering noemen" zegt de schrijfster van den be doelden brief, want hier is geen sprake meer van wat onschuldig poeder of een beetje rood, maar van een schminken in optima forma, als een tooneelspeel- ster het niet zou verbeteren. De wenk brauwen worden afgeschoren of tot een fijne, smalle streep geknipt, het gelaat wordt wit geverfd, de wangen rood, om van de lippen en de oorlelletjes niet eens te spreken. Niets is vergeten om alle persoonlijkheid uij de gelaatstrek ken te doen verdwijnen en van het ge laat een volslagen reclameproduct te maken, zooals men het in de uitstalkas ten van kapperszaken of op bioscoop affiches ziet. En denk niet, dat men hierbij te doen heeft met op zichzelf staande gevallen. Alle vrouwen verven zich, vrouwen uit alle standen der maatschappij en van iederen leeftijd, schoolkinderen zoo goed als vette nege rinnen, millionnairsvrouwen, schrijf- machinistjes, onderwijzeresseri en bur gervrouwen. Het is een manie die zoo overdreven wordt dat velen mei waar lijk futuristische schilderijen op het ge laat rondloopen, die in het zonlicht groen en paars aandoen." Een vogeleiland. Het eilandje, Laysan een koraalrif, in den stillen Oceaan, dat tot de Ha-wtai-eilan- der.i belhoort, iwopdt uitsluitend door vogel® bewoondi Men treft hier het grootste getal vogels aan, dat ergens ter wereld op zoo kleinen afstand van elkander gevonden, wordt. Het getal der hier levende zeemeeuwen, albatros sen, eniz. wordt op ,meer dan 130 milli- oen geschat. Het aantal gevleugelde bewoners vermeerdert elk jaar nog met ettelijke duizenden. Het eiland is ongeiveer 4 K.M. breed, met zand bedekt, waaronder zich het koraalrif bevindt. Het hoogste punt ligt ongeveer 40 voet boven, den zeespiegel. In het midden van het eiland ligt een meertje, iwetks water een aanzienlijk liooger zoutgehalte heeft dan dat der bet eiland omringende zee. iemand die dit vogelparadijs bezocht, geeft in het Duitsche tijdschrift „Ueber Land und Meer" zijn indrukken weer. De vogels trekken zich va® den bezoe ker absol-u-u-ut niets aan. Hij moet uiterst voorzichtig zijn, niet op vogels of eie ren te trappen, zóó dicht was de grond overtal bezet. Af en toe kwam het, trots alle op merkzaamheid, toch voor, dat men op een vogel trad. Het dier sprong dan op en liet de vleugels hangen, alsof liet doodalijlk gewond was. Opeens echter steeg het de hoogte in en viloog weg. Het laten hangen der vleugels was dus een truic. Toen mijn begeleider op de sirene blies, vlogen de vogels de hoogte in, doch bleve® gedurende 5 minuten zoo dicht om onze hoofden zweven, dat de aanblik beangstigend was. Toen wij het eiland doorkruisten., zakten wij meermalen tot de knieën in het izta'nd. Wij passeerden jonge albatrossen, die nauwelijks konden vliegen, doch reeds uit alle macht naar onize beenen, hapten. Meestal verforen zij hierbij het even wicht en vielen in het zand. Een seho-o- ne aanblik bood een albatroswijfje bij het voederen: ha-rer jongen. Op sommige tijiden des jaars kan men hier meer dan 30 vogelsoorten aantref fen. Al deze vogels broeden natuurlijk niet op denzelfdea tijld, m.a|ar den be zoeker lijkt het alsof het heele eiland met broedende vogels overdekt is. De verschillende vogelsoorten hebben zich ieder een eigen terrein uitgezocht, waar zij, in kolonies samen leven. Op het eiland bevindt ziah een groote voorraad guano-, die vam. tijd tot tijd ontgonnen wordt, zonder dat de vogels zich door de aanwezigheid der arbei ders laten steuren-. Ja, de oude dieren gaan zelfs de arbeiders tegemoet, als wilder.- zij hun het welkom toeroepen o-p het eiland. Ook de eieren, die, evenals de g-ua-no een belangrijke w,aarde vertegenwoor digen. worden in groote menigte ver zameld en gebruikt voor de productie van eiwit-preparate®, en- gedroogd ei geel-. -Het staat onder Amerikaausoh toezicht. Dat toezicht is niet overbodig want voor eenige jaren landde een menigte Japanners op het eiland en- Sloeg een zeer groot aantal vogel-s dood, met de bedoeling, om de veeren te verkoopen. De Amei-kane, grepen eek er ter rechterfijd in en zorgden voor de instandhouding van dit vogel- ei r.nd. EEN TOESPRAAK VAN H. M. DE KONINGIN. GRONINGEN. -Bij gelegenheid van haar bezoek aan Groningen, heeft H.M. de Koningin gisteren, in antwoord o-p een rede van den burgemeester, een toespraak gehouden, waarin H. M. o.a. het volgende zeide De wereldoorlog voegde ook aan onze geschiedenis een nie-uw tijdperk toe. God, die het lot der volkeren be- siert,gunde ons trouw te blijven- aan on-s zel-f en aan o-ns verleden-, ln leed en in gevaar blinkt onze nationale eenheid ons tegen, schooner dan ooit. Als van zelf gaan- thans onze gedachten naar het Zuiden des lands, waarvan de in woners in de afgeloopen maanden zoo herhaaldelijk uiting hebben gegeven aar- h-un- aanhankelijkheid aan ons va derland. In die maanden is de saimen- h-oorigheid der elf gewesten meer dan -ooit gebleken. Moge tot in lengte van dagen die eensgezindheid ons deel zijn. (Dankbaarheid vervult ons bij de ge dachte aan het vele, waardoor ons va derland is gespaard gebleven, Ofschoon nog niet alle zorg is geweken, opent zich toch een- helderder horizont voor ons, waarin vee! van onze krachten en, toewijding zal worden- gevraagd. NEDERLAND EN BELGIE. Naar de Brusselsclie correspondent van „de Tel." verneemt, is de voortzet ting der onderhandelingen op verzoek der Engelsche delegatie weder uitge steld, thans tot 9 October e.k. Ook de Nederiandsche afgevaardig den zijn vertrokken. De onderhandelin gen staan nu geheel stil Volgens een Havas-Reuter-bericht zou het voorstel tot deze verdaging uit gegaan zijn van de Belgische afgevaar digden. wijl de formules, die zij aan het oordeel der commissie zal onderwer pen, nog niet zijn vastgesteld. LIJKVERBRANDING. Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend, waarbij de lijkverbran ding wordt toegestaan, ingeval de over ledene een desbetreffende wilsbeschik king heeft nagelaten. DE ACTIE VAN HET POST- EN TELEGRAAFPERSONEEL. AMSTERDAM. De heer Noord-liotl, voorzitter van, den central-en. Nederiand- sohen- Ambtenaarsbond deelt mede, dat het bericht, dat het Haagsche poslper- soneel zou staken, wanneer de inter- pe11 atie-He 1 sdingen onbevredigend uit vallen mocht, absoluut onjuist is. De heer Noordhoff heeft zelf het woord gevoerd voor zijn eigen bond en den centralen bond van post-, telegraaf en telefoonpersoneel, waaribii 1500 nerso- r.en aanwe-zig waren. Er is -besloten dat men, wanneer de interpellatie geen resultaat heeft, opnieuw zal bijeenko men om te bespreken wat alsdan te doe-n staat. Heden om half een zouden de ambtenaren zoo mogelijk vrij zijn- om nabij het Binnenhof van- hun belang stelling te doen blijken. FOKKERVUEGTUIG IN ZEE GEDAALD. Gisternamiddag is een Fokkerviieg- maohine, bestuurd door den vliegenier A. Parger en, passagier, de secretaris ivan den heer Fokker, ten gevolge van een defect aan den inofor, in zee ge daald. dicht aan het strand te Scheve- ■n-ingen. Beide inzittenden konden zich zelf redden. Zij, waren op weg van Ockenburgh naar Amsterdam. Het vliegtoestel, dat gedeeltelijk vernield is, werd naar de garage van den heer Fokker op de Gevers Deijnoo-tstraat gebracht. GROOT VERLOF. Bij mi-n-isterieele beschikking is liet bepaalde in art. 83 der Militiewet van toepassing -verklaard op de militairen- van een lichting of van liehtingsgedeel- ten, welke in aanmerking iko-me-n; om met groot verlof te vertrekken. Bij de toepassing van het eerste lid van genoemd artikel der Militiewet moet in mindering worden gebracht de tijd, gedurende welken de dienstplich tige langer onder de wapenen heeft doorgebracht dan de duur der eerste oefening bedraagt. Militairen, van -wie krijgsraadzaken aanhangig zijn, vertrekker riet met groot verlof. Zij kunnen in het genot van onbepaald (klein) verlof gesteld worden, tenzij zij zich i-n. arrest bevin den. Na afdoening van de krijgsraadzaak en na het ondergaan van de eventueel op te leggen straf, kunnen zij in aan merking .komen voor -groot verlof. Ten aanzien van het -medegeven van kleeding -moet, ten-zij anders wordt bepaald-, de regeling van- de demobili satie worden gevolgd. DUITSCHERS IN NOORD-FRANKRIJK BERLIJN (V. D.) Tot nu toe werd van Duitsche zijde een 3-daagsche en 1-daagsche inspectiereis ondernomen naar Noord-Frankriik voor den weder opbouw van Noord-Frankrijk. Geduren de de 3-daagsche reis werden de Fran- sche mijndjstrieten geïnspecteerd, ter wijl op de andere, reis het gebied van Arras tot Rijssel werd bezocht. De Duitschers verkregen van de Fransche autoriteiten alle inlichtingen, welke op die kwestie betrekking hadden. De be zoekers erkenden, dat het wederopbou- wingswerk van zeer uitgebreiden om vang zal zijn en gevreesd wordt dat zich technische moeilijkheden zullen voordoen. BOTSING TUSSCHEN ENGELSCHEN EN ROEMENIERS. BERLIJN. (V. D.) Volgens de bladen hebben te Boedapest de eerste botsin gen plaats gevonden tusschen Engel sche en Roemeensche troepen. In Ofe- nerburg verscheen een Roemeensche militaire patrouille, welke alle telefoon toestellen zou demunteeren en in beslag nemen. De Engelsche soldaten ontvin gen hen en verhinderden hen met ge velde bajonetten tot in beslagneming over te gaan. Een protest van het Roemeensche commando bij de Entente-missie bleef onbeantwoord. Op het hoofdtelegraaf kantoor te Boedapest werden van de 80 Hughesapparaten 72 door de Roeme nen in beslag genomen. Het telegraaf kantoor is buiten machte liet verkeer te hervatten.

Vlissingse Courant | 1919 | | pagina 3