DINSDAG 30 SEPTEMBER ÜSFm No- 230 57e Jaargang !9I9 BINNENLAND FEUILLETON EEN NATUURKIND. VLISSI1NGSCHE COURANT ADVERTENTIE-PRIJS Van t4 regels: ƒ0.80; voor iedere .oei meer 20 cent bij abonnement spe cie prijzen. Reclames 40 cent per regel nlenstaaiibiedingen en dienstaanvragen 10 cent per regel, bij contante betaling Familieberichten van 1—6 regels 1.80, iedere regel meer 20 cent. ABONNEMENTS-PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal keren 1-85 per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ2.20. Week-abon- nementen 14 cent. Afzonderlijke nummers: 3 cent. afscheid burgemeester. De Burgemeester van Vlissingen, tot zijn groot leedwezen wegens ongesteld heid niet in de gelegenheid, om bij het neerleggen van zijn ambt van de hoofd en verdere ambtenaren en beambten der gemeente, afscheid te riemen, deelt hun langs dezen weg mede, dat hij hun ijver, nauwgezetheid en toewijding aan de belangen der gemeente steeds zeer heeft gewaardeerd en spreekt den wensch uit, dat het hun allen voor hun persoon en werk in alle opzichten ver der goed moge gaan^ Vlissingen, 30'September 1919. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN'VAN KOUDEKERKE. 35) Zij hinge'n hem aan de lippen voor zijn geringste woord en' stopten hem vol met bewijzen van vriendschap, tot «tij tranen stortte.van aandoening. Hij had een~gewoonte van spaar zaamheid aangenomen in zijn jaren van armoede en was zoo algemeen bekend als een gieri" man bij de honderden, die hem geleend hadden, dat zijn sehtiMeiischers nooit 'hoopten op een aftekening. En bij 'bood ook nooit aan, af te rekenen integendeel, hij, was altijd woedend geworden als hij gemaand werd en toonde zich dan zoo gevoelig, dat ze het een tweeden keer wel lieten'. Nu echter begon de man wat te ont dooien en langzamerhand kwam hij los; voorzichtig (begon lrij. geestig gezegden te deb i te er en en toen zij om hem la-ch- M werd z«in zelfvertrouwen grooter. Met de regelmatigheid van een uunwerk bestelde hij telkens wat spraakwater en spoedig wandelde hij door de stad, gevolgd door een troep nieuwelingen, to-t de vrpuiweni hem nawezen, waarop rii 'wfer naar de,n winkel van John i;?i v'u°htte en aan de toonbank zich «et inschenken. Toen Stark's nieuwe salon geopend SCHIETOEFENINGEN. Onveiligheid vaarwater. De Burgemeester van Vlissingen brengt ter kennis van zeevarenden,'dat op 7 en S October van het fort aan den Hoek van Holland en op 9 en 10 October a.s. van het fort IJmuiden schietoefeningen zullen worden gehouden dat op 1, 8 en 15 October 1919 en zoo noodig resp. op 2, 9 en 16 October, schiet oefeningen zullen worden gehouden van de kustbatterij te Hellevoetsluis. De voor de veiligheid te nemen voor zorgsmaatregelen liggen voor belangheb benden ter Secretarie dezer gemeente ter inzage. Vlissingen, 30 September 1919. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Nederland en België. Het Havas-bu-reau meldt uit Brussel Bij een vaderlandscihe plechtigheid heeft burgemeester Max gisteren ge zegd, dat de eischen, van een moeilij ken toestand in 1839 België gedwon gen hebben zich te voegen maar diplo matieke combinaties, waar de onder vinding later de fouten van heeft aan getoond. Door te streven naar de her ziening van tractaten. die het vader land in zijn waardigheid en> zijn belan gen, in de verdediging van zijn on schendbaar grondgebied, in de uitoefe ning van zijn so-uvereine rechten kwet sen, zijn wij o-ms bewust onzen, plicht te vervullen jegens de dooden, wier nagedachtenis wij eeren aan den voet van dit monument. De Engelsche mail per vliegtuig. Met ingang van gisteren is, door een: overeenkomst, welke het bëstuur der posterijen: heeft aangegaan, de Engel sche mail n-aar Nederland overgebracht per vliegmachine, de Handiey Page. Uit het mijnwerkersleven van Noord-Alaska. Naar R. B. De melkvoorziening. Naar het Haagsch Correspondentie- Bureau verneemt, ligt Ihet in de bedoe ling van de regeering ont van 5 Octo ber a.s. af de winterregel-i-ng in, het bin nenland in werking te doen treden,. Uit deze regeling blijkt, dat de maxi mumprijs voor losse volle melk voor den a.s. winter evenals dit den, vo rige, o winter het geval was is vast gesteld op 20 cent per liter bij den verbruiker aan huis bezorgd. Dit stemt overeen met oen prijs aan den veehouder te betalen van, 10 cent af boerderij of 17j/2 cent geleverd franco aan de melkinrichting of slijterij ter keuze var. den veehouder-leveran cier. In meerdere groote gemeenten zal aan melkinrichtingen een bijslag wor den gegeven op voorwaarden door het Zuivelkantoor vast te stellen, terwijl aan: melkslijters in Amsterdam, Rotter dam en 's-Graven,hage eveneens een bijslag zal worden gegeven. Voor de controle op de levering door melkslij ters wordeon door het Zuivelkantoor bij kantoren opgericht iu, vorengenoemde drie gemeenten. Het spreekt van zelf, dat om in aan merking te komen voor den bijslag het Zuivelkamtoor als eerste eisch stelt het niet overschrijden van, voorgenoemde inkoopprijzen. Generaal Snijders i H. M. de Konrngin 'heeft verleend de huisorde van den gouden leeuw van Nassau aan generaal C. J. Snijders, oud-oftperbevethefoiber van zee- en landmacht. Meester en knecht. De „Standaard" bevat den volgenden driestar, met bovenstaand opschrift Het sprak vanzelf, dat de gisting op sociaal gebied ook ten onzent de zoo natuurlijke worsteling tusschen meester en knecht moest doen opkomen. Het valt nu eenmaal niet te ontkej- ■nen, dat in tal van kringen en sinds ja ren achtereen de patroon of meester zijn werkvolk op 't zuinigst afscheepte, en dat zijn eigen overwinst wies. Er zijn ook in ons land lang zoo-weinig patroons niet, die op egoïstische wijze van hun werkvolk, knechts en, bedien den hebben geprofiteerd, door het uit lokken van wat de werkman toch wei- bezien niet af ko-n geven, omdat hij 't zoo broodnoodig had. -Hierin is da-n, nu gaandeweg een ver betering gekomen, doch de moeilijkheid is en blijft, dat alle geordende macht ontbreekt, om geschillen die bij deze zoo natuurlijke worsteling rijzen, op billijke en rechtvaardige wijze tot be slissing te brengen. De overheid kan, hier niet beslissen, de rechter alleen op grond van de wet beslissing nemen, en de weldadigheid hoort hier niet thuis. Zoo komt het er dan op neer, dat kortweg op de publieke arbeidsmarkt ei-sch tegenover eisch gesteld wordt, en dat aldus wordt afgewacht wie 't het langste vieren kar. In deze reusachtige worsteling een definitieve beslissing aan te brengen, is dan ook uiterst moeilijk. Slechts is het èn voor den patroon an- voor den werkman geboden, dat beiden saam 'het bedrijf in bloei doen blijven, en dat men beiderzijds op zijn- hoede zij,, om de rentegevende actie van het bedrijf riet over de grenzen te jagen, En wie za! dan: ontkennen, dat 'hier- iwerd, had hij nog een tweede schuil plaats, waarvan hij druk gebruik maakte. Maar laat in den avo-nd verscheen hij iweer aan het magazijn van den ouden Gale hij' liep wat onzeker en toen hij- de 'houten trappen .maar de deur op ging deed hij een stap te veel. „Wat is er van die vierde trede ge worden vroeg hij scherp aan Poleon. ...Daar is zij", zei de Fransohman. Ik laat me hangen, als het zoo is. Je hebt haar weggenomen, nadat ik den laafsten keer hier was." „Ik -zal haar weer laten neerleggen", zei de ander lachend. „Zeg eens 1 Het is een mooi ding, rijk te zijn, nietwaar „Ik weet niet, ik heb het niooit ge probeerd." „Nu:, ilk kan je zeggen, dat liet heer lijk is en nu ik zoo ver gekomen ben, ga ik mijn levenswijze geheel verande ren. Geen buitensporigheden meer ik leen niemand meer' een cent." „Wat is dat?" riep Doret verbaasd. „Geen ongelukken meer voor mdj en haastig voortjagen. Ik ben van nu af aan de man met het steenen hart. de wereld loopt o,p haar eind, a/mem-Geen: noodlijdende mijnwerkers behoeven meer op steun, te rekenen. Ik ben Joris Goed-bloed geweest, maar van dezen avond af keer ik hef blaadje om." „Drommels Je bent een, grappige ikercl", lachte Poleon-, die den eenoogi- gen mijnwerker veel geld had- geleend en evenals anderen het beschouwde, als totaal verloren. „Misschien denk je wel, dat je al deze jaren, een venkwister ge voor metterdaad nu reeds gevaar be gint op te komen. Men perst den arbeid in zoo klein aantal uren saam en drijft het te ver strekken loon vaak derwijs op, dat de patroons „er mee uitscheiden", hun zaak aan kam doen, en aan hun werk volk gedaan geven. Dar is 't profijt -aan bet buitenland, terwijl wij verarmen, er. beide patroon e dienstknecht hun profijt inboeten. Andere menschen. i Het heeft er allen schijn van, aldus schrijft dr. Bronsveld in zijn „Stemmen voor Waarheid en Vrede", of niets mag j blijven zooals het is. Wij denken hier .meer bepaald aan de menschen. Waaraan is het toch toe te I schrijven, dat zij zoo anders worden j Welke geest of welke geesten zijn er uitgegaan en maken oud en jong, man en vrouw, zoo geheel verschillend van J hetgeen men vroeger was I De toon waarop men spreekt tot over- lieid en ouders de manier, waarop on ze vrouwen zich kieeden de buiten sporige lust in vermaken de afnemen de afnemende liefde tot arbeiden liet zijn altemaal verschijnselen van den dag. Ik vrees te moeten aannemen, dat de menschen er niet beter op worden. Diefstallen, inbraken, oplichtingen, j aanrandingen, beroovingen van mannen j door vrouwen, contract-breuken en mis- bruik van macht het zijn feiten, die da gelijks voorkomen. De geheele maat schappij, ons huiselijk leven, ons kerke lijk leven 't is alles min of meer ont redderd, en wij vragen or,s af, of dit alles nu een gevolg is alléén van den langdurigen oorlog. Daar zullen ook nog wel andere oor zaken zijn, maar van meer belang nog dan de vraag, waaraan wij deze droeve verschijnselen te wijten hebben, is het een weg te weten, die ons uit deze in zinking en verwildering leidt tot verbe tering en verheffing. De actie van het post-, telegraaf- en telefoonpersoneel. In „Diligentia" te Rotterdam werd Zondag een gecombineerde huishoude lijke vergadering gehouden van den Centralen Ned. Ambtenaarsbond en van den Centralen Bond van post-, tele graaf- en telefoon-personeel. De Rotterdamsche correspondent van „de Tel." deelt omtrent deze vergade ring het volgende mede De verwachting, dat met deze verga dering het geschil bij de posterijen enz. in een nieuw stadium zou komen werd niet bewaarheid, hoewel in de zaal, die geheel gevuld was, een zeer strijdlusti ge stemming heerschte, die zich in stormachtig applaus uitte, zoo dikwijls men het woord staken gebruikte. De voorzitter van den C. N. A. B„ de heer B. J. van Stapele, die de leiding der vergadering had, deelde mede, dat de besturen der organisaties den tijd voor het uiterste strijdmiddel nog niet gekomen achtten. Spr. beschouwde de ze bijeenkomst als een wapenschou wing. Besluiten konden niet genomen worden. Men wil voorloopig het resul taat afwachten van de interpellatie- Helsdingen, die heden in de Tweede Kamer gehouden wordt. De postman nen eischen 250 en de regeering wil door 100 te geven het personeel zoet houden. In den loop dezer week zullen de le den wederom ter vergadering worden opgeroepen, waarbij inen dan bindende weest bent." „Ik heb zeker een schat van geld aan mijn vrienden bestemd." stemde Lee toe. „en zij mogen houden, waf zij «tof nu toe gekregen hebben, maar ik ga al die verkwistende gewoonten afleggen en een pantser aandoen. Ik ben lucht dicht voor het leven, dat ben ik." Hij zocht in zijn zakken en ontpakte een gekregen sigaar, toen voelde hij naar een 1 lucifer. Poleon wierp er een op de toonbank en hij greep er twe- imaal naar, maar miste telkens. „Be geloof, dat die nieuwe 'vrienden van je je aardig gevoerd hebben, mijn heer Pantser." „Niets van dat alles. Ik lijd aan indi gestie." „Dat is een vreeselijike ziekte I Veel rijlke lui sterven daaraan, fe deed beter wat te gaan liggen,." Doret ham den held van den, dag bij den arm en leidde hem naar het ach tergedeelte van den winkel, waar hij hem zacht neerlegde op een hoop meel zakken. maar hij was nauwelijks naar de toonbank teruggekeerd, of Lee kwant aanzeilen uit de duisternis op h,et licht af al® een schip naar een bake». „Welk soort van meel is dat sta melde hij. .Dat is gewoon weitemeel." „Onmogelijk", zei de mijnwenker met de flinkheid van,overtuiging. „Het is vol gistpoeders. Het gaat op en neer als de golven, ik ben er zeeziek van." En in zigjzag zette hij, koers .naar de deur. „Waar ga je heen vroeg Poleon. besluiten kan. nemen. Spr. is verheugd, waar te nemen, dat het personeel ais één man achter de organisatie staaf. Het staat nu wel voor ieder vast, dat de postbeambten zich niet langer voor den gek laten houden. Men heeft het ver trouwen in de regeering verloren. De tweede spreker, de heer Freen, voorzitter van den Centralen Bond van P.. T. en T.-personeel, maande even eens tot kalmte aan. Spr. is er vóór, dat de ambtenaren heden zooveel mo gelijk naar Den Haag zouden gaan om demonstratief kracht bij te zetten aan de eischen. Hij hoopte, dat de ieden der organisaties vertrouwen zouden blijven stellen in de leiding, dat men zich slechts aan het parool der besturen zou j houden en geen onbezonnen stappen zou doen. Er bevinden zich namelijk on- j der'de ambtenaren onafhankelijk geor- ganiseerden, waarvan het juiste aanral geheim wordt gehouden, doch waarvan men weet, dat zij op het punt staan er het bijltje bij neer te leggen. Nadat nog onder applaus der verga- dering eenigen verklaard hadden liever t vandaag dan morgen een staking te zien uitbreken en hef bestuur nogmaals dringend zijn waarschuwende stem had j doen hooren, ging de vergadering kalm uiteen. Naar „de Maasbode" verneemt, ligt het in bet voornemen: wam het Rotter damsche P., T. en T.-personeel om bij verwerping van de motie-Helsdingen in, de Tweede Kamer, Woensdagmiddag van 24 uur de proteststaking te hou den, i De houding van het Christelijk Rijkspersoneel. Zaterdag is te Amsterdam een ver- gaderin-g gehouden van. het Comité tot actie en voorlichting uit de Christelijke arbeidersbeweging. Vertegenwoordigd j waren de R. Kath. en protestantse!) Christelijke bonden van post- en tele graafpersoneel, rijkswerklieden en amb tenaren en de organisaties van: spoor- en tramwegpersoneel. De volgende motie werd aangeno men „De R.-K. en Prot. Christ, ambtena ren: en: werklieden in rijiks- en spoor wegdienst in vergadering bijeen enz., spreekt haar vertrouwen uit in de regeering, dringt er ernstig bij haar op aan, de belangen van het personeel in, rijksdienst niet uit het oog fe verliezen, verzoekt de Chr. en R.-K. Kamerle den, de wenschen van bedoeld perso neel te steunen en: te verdedigen, verklaart trouw te Wijven aan hun organisatie en wenscht geen andere leiding te volgen dam die van zijn eigen bestuur, en gaat over tot de orde van den dag." Hulpverleening bij burgerwachten. Op grond van het Kon. besluit van 3 Januauri 1919 kunnen militair perso neel voor hulp bij de oefeningen, als mede wapenen, ledergoed en munitie worden beschikbaar gesteld voor bur gerwachten, die voldoen aan de vol gende voorwaarden lo. de burger wacht moet op hare statuten de Ko-n-ink- lijike goedkeuring hebben verworven 2o. de burgerwacht moet eene verkla ring van den burgemeester overleggen, dat dez'e van de diensten der burger wacht wenscht gebruik te maken, in dien de handhaving van de openbare orde dergelijke bijzondere maatregelen noodig maakt3o. de leden moeten den, leeftijd'van ten minste 18 jaar hebben bereikt. Verzoeken om over in dienst zijnd militair personeel (officieren, onderof ficieren, korporaals en soldaten) voor htiip bij oefeningen te beschikken, wor den door den burgemeester van de ge meente, waar de burgerwacht gevormd is, aan den bevelhebber in de militaire afdeeling gericht. De aanvragen moeten, zijn vergezeld van eene verklaring van: den burge meester, dat aan het aldus beschikbaar gestelde personeel eene vergoeding per uur zal worden uitgekeerd van a. voor officieren 2, tot een, maximum v,an 5 per dagb. voor onderofficieren 0.75 tot een. maximum van 2.50 per dag c. voor mindere militairen f 0.40 tot een maximum van 1.25 per dag een en ander berekend voor zooveel de uren var beschikbaarstelling (tijd benoodigd voor het gaan van en, naar het oefe ningsterrein daaronder begrepen) val len op Zon- en feestdagen of op werk dagen tusschen 12 uur middag en 2 uur mam. of na 5 uur naui. Zoete winstjes. in „de Tel." vindern we een opgave van aanslagen in den hoofdelijlken om slag van een groote gemeente in het zuiden des lands, waaruit blijkt, welke ontzettende winsten sommige hande laars en winkeliers in oorlogstijd heb ben- gemaakt. Zoo vinden we daarin vermeld een. groothandelaar in grutterswaren, die in 1913'14 was aangeslagen voor een inkomen van 32.000, in 1918'19 voor 132.000 een, groothandelaar in koloniale waren, wiens inkomen i-m dat tijdperk steeg van 8000 tot 50.000 een winkelier in koloniale waren, die van 3000 tot 7600 vooruitging een handelaar in aardappelen en groenten van 2000 op 60.000 een graanhan delaar van: 6000 op 16.000 een groentendroger van 3000 op 15.000, slager van 4000 op 15.000 en van 2500 op 10.000, veehandelaars varo 4000 op 13.000 a 15.000. Tramwegstakingen. De staking van het personeel der Dedemvaartsche tram is geëindigd, na dat de directie en personeel tot over eenstemming zijn gekomen. Het personeel van de Zuid-Neder- landsche stoomtram-maatschappij heeft (het werk neergelegd, ter doorvoering van 'zijn looneischen. Ergerlijk. De „Toorts" schrijft, De Hollandsohe fabriek van Kwatta Chocolade is vertegenwoordigd in Bel gië door een bijhu-is te Bois d'Hai ie. Het is dit bijhuis. dat belast is met den dienst der premies. Men zou al'licjjt denken, dat deze laatste, gezien zij een, Hollandsch huis vertegenwoordigen, de taal hunner Vlaamsche klanten, zouden eerbiedigen Geen. kwestie van, die heeren, antwoorden u eenvoudig op u,w Vlaiaimsohen brief in het Fransch en dan, nog met een gedrukt formulier, op die wijze duidelijk doende doorschijnen, dat de Vlamingen maar eenvoudig geen Kwatta moeten: etea Dat schijnt ons dan ook Ihet eenvoudigste, dat de Vla mingen te doen hebben, ten minste tot op het oogemblik dat die Iheeren veran deren van de-akwijize. Bovenstaande ontleenen wij aan „Ons Vaderland". Wij vernemen echter nog ernstiger ifeiteni. Men schrijft ons uit „Ik ga probeeren. wat voor die maagpijn te .krijgen. Het is vreeselifk." Hij, stapte moedig de duisternis in en 1 met -vertrouwen de houten treden af f dezen keer wat haastig. Poleon- hoorde hem rondspartelen zijn veronlwaar- diigde stem verhief zich, al was er ook een toon vzn triu,mf in. „Wat ik je inaar wou zeggen I je hebt er die vierde trede weer bijge plakt, terwijl ik siiep." Toern, onder het fluiten van eet vroo- 'ijk wijsje, al klonk het wat valsch, zet,te (hij koers 'naar 'hef nieuwe salon, ont iets ;e krijgen voor zijn „maagpijn." Bij Stark vond hij een groote menigte van- de nieuwe mannen:, die hem harte lijk verwelkomden, terwijl zij hem lastig vielen met tallooze vragen, en luister den naar zijn verwarde venhalen over dit nieuwe land, dat voor hein zoo oud was. Hij had de modderige rivier ge volgd van Crater Lake tot. de Delta in onvermoeid onderzoek, tot hij eiken stroom en ellk ziiistrooimpije .kende, want hij had behoord tot de stoutmoedigen, die steeds vooraan waren et) zich waagden op d-e len-tesneeuw in de on herbergzame vallei van de Yuko.n. om terug fe keeran-, als de rivier weer traag voort-stroomde en evenals Gale had Jiij al deze iaren boven de wet geleefd, in het land, waar elk zijn eigen rechter iwa-s en waar men geen misdaad kende. Hii had geholpen, om kampen te bou wen als Forty Mile en Circle hij kende de bijiwe.tten en regels van buiten, die elke stad en elk mijndistrict in het land regeerden hij, ker.de iederen man en ieder kind t>ïj naam, maar, terwijl het velen zijner vrienden goed was gegaan, had het ongeluk hem steeds achter volgd. Toch had hij zich gehouden aan eerlijkheid en hard werken. Hij beoor deelde een man naar zijn bekwaamheid en handigheid in het hanteeren van bijl of spade en. ondanks zijn armoede, be schouwde hij diefstal als de eenige mis daad, die zware straf verdiende. „O, er zijn massa's landen erger dan dit", zei hij. „Wij mogen zoo hee! mooi niet zijn voor het -bloote oog en we mogen onze zakdoeken al niet dragen in onze geborduurde hemden, maar er zijn geen weduwen en weezen hier, die onze wasch doen en iemand kan van zijn hu-is weggaan en een maand weg blijven en het precies zoo weervinden als hij terug komt." „Die dagen zijn voorbij", zei Stark, die zioh in het gesprek gemengd had. „Er kamen te veel nieuwe lui, om allen eerlijk te zijn." „Het is toch beter, dat ze het zijn", zei Lee uitdagend, „Wij, hébben hier gee:-, plaats voor dieven. Wel, ik heb zelf met John Gale meegeholpen, de wetten van dit kamp te maken en zij zeggen-, dat ieder, die betrapt wordt in 't stelen van wat ook, in 't openbaar gegeeseld zal worden voor het maga zijn- van John Gale, dan, als het winter is, w-ordt hij blootsvoets o,p het iis los gelaten of, als het zomer is, wordt hij op een vlot gezet zonder hanïd." (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1919 | | pagina 1