gemeentebestuur binnenland feuilleton EEN NATUURKIND. No. 2271 -57e Jaargang - 1919 VRSJD4G 2G SEPTEMBER. Stads» en Provincienieuws VL1SSINGSCHE COURANT ADVERTENTIE-PRIJS Van 4 regels: ƒ0.80; voor iedere ■eeel meer 20 centbij abonnement spe- riale prijzen. Reclames 40 cent per regej. Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen 10 cent ner regel, bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels 1.30, iedere regel meer 20 cent. ABONNEMENTS PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren ƒ1.85 per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ2.20. Week-abon- nementcn 14 cent Afzonderlijke nummers: 3 cent. Vergadering van den Raad der gemeente Vlissingen op Donderdag 2 October 1919, des namiddags ten 2 ure. Installatie «van den Burgemeester, den heer C. A. VAN WOELDEREN. Besturen wan Corporaties en Vereenigin- gen, die met den nieuw benoemden Burge meester wenschen kennis te maken, worden daartoe in de gelegenheid gesteld op VRIJ DAG 3 OCTOBER a.s., des voormiddags 10 uur, en particuliere personen op dien dag, des namiddags 2 uur. De INSCHRIJVING voor deze audiëntie wordt ten Gemeentehuize opengesteld tot en met 30 SEPTEMBER a.s. (bodenkamer REGEERINGSGOEDEREN. Burg. en Weth. van Vlissingen brengen ter algemeene kennis, dat ingevolge hunne kennisgeving van 28 Februari 1917, be- hoorende bij de voor hunne gemeente gel dende distributieregeling van regeerings- goederen dd. 12 en 19 Februari 1917 A no. 213, gedurende de week van 27 September lot en niet 3 October 1919 verkrijgbaar is op bon no. 376 1 ons KAL1ZEEP a ƒ0.08 per ons op bon no. 377 3pó ons SUIKER (diver se soorten) op kindersuikerbon no. 4 V/-> ons SUI KER (diverse soorten) op kindermeelbon no. 11: 1 pond KIN DERMEEL SCHEERZEEP verkrijgbaar aan het lo ket a 0.20 per stukje. Vlissingen, 26 September 1919. Burg. en Weth. voornoemd. VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De w.n. Secretaris, F. BISSCHOP. Nederland en België. Men meldde gi-stere® uit Brussel aan de ,jN. Ro-tt. Ct." De commissie uit .de Kamer voor bui- tenilandsche aangelegenheden heeft vandaag (Donderdag) vergaderd. Mi nister Hijmans heeft een: overzicht ge geven van den stand van de onderhan delingen, die e.r over de henzienrng van de tractate® van 1839 gevoerd worden. De -mededeelingen van den: minister hebben op de leden der commissie een bevredigenden indruk gemaakt. De Huuroommissiewet. in verband met de 'omstandigheid, dat de voorschriften der thans geldende Huurcommissiewet geleid hebben tot sierke afneming van het aantal te huur aangeboden woningen, is eerlang de indiening te verwachten van een wets ontwerp tot (wijziging van: bedoelde wet, /waar in meer dam in de geldende wet rekening wordt gehouden met de economische factoren, welke verhoo ging van den huurprijs 'kunnen moti- veerem Aan den: anderen Ikant wordt tevens sinds eenigen tijd tusschen de departe- Uit het mijnwerkersleven van Noord-Alaska. Naar R. B. 32) „Zoo moest het ook zijn", zei de «wporaa! hartelijk „en het spijt me e'ï. als ik u pijn gedaan» heb. klein weisje. Ik ben eer., ruwe, oude kerel, en dacht, dat u dit alles wel begrijpen ?oudit. De menschen hier vinden zoo Jf'S beel gewoon, maar in d.e wereld daarbuiten is het heel anders nu zelfs "grijpt u het maar half." ,.Hc ben blij, dat ik ben, wat ik bon 1" 'leP het meisje. „Er is niets in mijn "'°ed, om me voor te schamen, en hier P" binnen ben ik wit Als een man mij llc'fheeft, zal hij mij nemen, wat het ook v°or hem beteekent." U hebt weer gelijk", stemde de an- Q'r toe „en als ik zelf jonger was, zou lk u zeker veel aardigs hebben te zeg- S®. Als ik iemand, had gehad als u, z°u ik den drank hebben laten staan, ™sschien, en het tot iets gebracht heb- J®> maar het eenige, waar ik nu goed oor ben, is raad te geven en mijn soldij omvangen." ba i ''et z'c'1 afglijden van dp toon- ank, waarop hij gezeten had en zei Sa. den luitenant opzoeken en vra- R i. of hij mij wil later, gaan. Misschien -meniten van justitie en arbeid overleg gepleegd over maatregelen, om aan het envei van het opzettelijk met specula tieve doeleinden laten, leegstaan van woningen, welke de eigenaars weigeren te verhuren, paal en perk te stelten. De suikerdistributie-regeling ingetrok ken. De minister van landbouw heeft niet ingang van 4 October 1919 ingetrok ken de beschikkingen, inhoudende de bepalingen der suiikerdistributierege- !i.r.g, benevens de vaststelling van een rantsoen voor huishoudelijk gebruik, zoomede de maximumprijizen voor sui ker. Teneinde te verzekeren, dat de aan gewezen hoeveelheid van een half pond per week en per persoon ook werkelijk desgewerscht door ee.n. ieder betrokken, kan worden, heeft de minister rijksaui- keiikaarten doen aanmaken, welke met ingang van 4 October geldig worden, en voorzien zijn. van een stel bons. voldoende voor de eerste periode van drie maanden. Naar „de Tel." meldt, wordt de nieu we suikero-ogst geraamd op >80.000 ton. dat is aohttienho-nderdduizend zak. De fabrieken moeten daarvan beschik baar stellen 910,000 zak goedkoope ■witte suiker. Het verlies, op deze zak ken geleder,Wordt bestreden door de /winst op de andere suiker, haar gela ten. Deze llaatste suiker wordt geleverd tegen den wereld prijs, voor zoover de fabrieken niet partijen tegen veel lage- ren prijs in voorkoop hehben verkocht. De goedlkoopere suiker wordt ver krijgbaar gesteld op rijkssuikerkaarten en ieder krijgt per rweek een half pond ad vijftien cent. Deze hoeveelheid is niet lager dan die, welke .voor den oorlog werd ver bruikt. Toen was het gemiddelde ge bruik per jaar en per ihoofd 15 kilo, ■met inbegrip van het industrieel ge- br/Uiik. Daarnaast komt vrije suiker in on beperkte hoeveelheid. Aan de winkeliers wordt geleverd te gen den wereldprijs. De winkelier ver koopt op den bon tegen zestig cent per kilta. Hij wisselt den .bon kii en krijgt uitbetaald het verschil tusschen wereld- prijs en zestig cent, plus zijn winstmar ge, welke is vastgesteld op 4.50 voor de winkeliers en voor de grossiers op 1-25. De bons vertegenwoordigen dus een zekere geldswaarde en tonnen overal tegen geld worden ingeleverd. Ambtenaa r wethouder. Een der correspondenten van liet ..Hbld." wijst op deze tegenstelling de landmeter Oldenziel, lid van de S. D. A. P. te Assen, mocht niet wethouder blijven, indien/ hij: niet non-actief werd, terwijl de rijks-ontvanger Tichelman, lid van de Amti-Rev. partij, te Vlissingen well wethouder mag blijven. Wij nemen niet zoo spoedig aan, zegt liet „H/hid." verder, dat het vermoeden/ van onzen correspondent juist is en het verschil in 'de beslissing ver,band houdt met het verschil m politieke richting var,, de betrokkenen. Vooral niet omdat het geheel, verschillende autoriteiten zijn, die hier beslist heb ben. Zeker komt 'het ons volkomen juist voor. dat men een ambtenaar, die zijn eigen werk minder goed kan doen, door liet waarnemen van het ambt van wet houder, niet toestaat die functie te ver vuilen. Dat moet wei met een landmeter het geval zijn de wethonderlijke be zigheden moeten daar wel waak ten. kan ik een claim in bezit nemen en ver- koopen." Zoodra hij weg was, was het gedaan met de zelfbeheerschi.ng van liet meisje en gaf zij lucht 'aan. haar gevoelens. „Het is een leugen Het is een leu gen riep zij hardop en met haar vuisten, sloeg zij tegen den houten wand. „Hij heeft mij lief 1 Ik weet het Toer, begon zij te beven., en snikte „Ik ben precies als andere meisjes." Zij wias nog in wanhopigen strijd met zichzelf, toen Gale terugkeerde, en hij schrikte van den blik in haar gelaat, toen zij hem naderde. „sWaarom ben je met mijn moeder getrouwd vroeg zij. „Waarom Waarom heb je het gedaan Hij zag, dat zij in een zenuwachtigen toestand was en antwoordde kortweg ..Dat heb ik niet gedaan." Bij deze woorden kromp zij ineen. „Waarom hebt u het dan niet gedaan Schande Schande Dat maakt mij nog erger dan ik dacht. O, waarom is u ooit squaw-man geworden? Waarom hebt u mij tot kleurlinge gemaakt „Zie eens hier! Wat scheelt je?" vroeg de koopman. ..Wat mij scheelt?" vroeg zij met bitteren spot. „Wei, ik ben wit noch roo-d ik ben niet eens een fatsoenlijke Ind-iaansche. Ik ben een een Z'j riide. „Je hebt mij gemaakt tot wat ik ben. Je hebt niet eens uw plicht jegens mij vervuld, met mijn moeder te trou wen." „Iemand heeft over en met je gespro- koste van de ambtsbezigheden worden verricht. In hoeverre dit met een rijks ontvanger het geval is. kennen wij niet beoordeelen. Is er geen onderscheid, dan lijkt de beslissing ten aanzien van laatstgenoemde ons verkeerd. Wanneer een gemeente rijks-ambte- rare-.'de vaak moeilijke wethouder,1,ij,ke werkzaamheden wildoen verrichten, en zij dat niet dan ten nadeele van 's rijks werk kunnen doen, most zij hen. zoo danig 'bezoldigen, dat zij „non-actief" kunnen worden. Mag het publiek binnenkort rekenen op prijsdaling Deze vraag wordt door den heer G. van. 't Hek, tweede voorzitter van den Ned. R. Ka-tb. Bond van Kleedermakers- pat.roons in „de Hanze" pntkermend be antwoord. Hij schrijft M.i. neen. Het gebrek aan grondstof fen is groot en de reserves zijn opge teerd. omdat de fabrieken den geheelen oorlog voorde .legers hebben gewerkt. Frankrijk. België. iDuitscihland. Oosten rijk, Polen. Rus/land zijn voorloopig door verwoesting of gebrek aan grond stoffen uitgeschakeld als concurrenten op de wereldmarkt, zoodat voor Europa Engeland als hoofdleverancier kan op treden. Voeg hierlbii de verbetering der koeltechniek, waardoor het houden van het slachtschaap loonender Is dap het houder, van het volschaap, het steeds vermeerderende woiwerbniik tengevol ge van 'het zgn. cuiltrveeren van andere rassen en volken, de zeer hooge vracht tarieven bij gebrek aan scheepsruimte, ihet nijpende koter,vraagstuk, de econo mische geschillen tusschen werkgever en werknemer, dan za! men tot de overtuiging moeten toornen, dat de (hooge prijzen voor Geleeding voorloopig zullen blij,ver,, bestaan, zonder dat de middenstand de oorzaak is van deze bestendiging. Noodig is. dat of Nationaal of Cen traal Bureau van den middenstand door /middel van vakbonden of bevoegden de noodige gegevens verkrijgt en deze ge groepeerd ter kennis brengt van het publiek, opdat het vertrouwen in den middenstand wederkeer, en hiermede de kooipschiiiiwheid. van 'het publiek ver dwijnt, want velen, tot koopen in staat, laten het laatste mt uit wantrouwen jegens den middenstand, zonder voor dit wantrouwen voldoende gegevens ie hebben. De actie der typografen. De looncoimimimissie inzake het typo- grafenconflict heeft Woensdag uit spraak gedaan. De vraag of zwaardere economische omstandigheden de laat ste maanden .aanleiding geven om de loonen vanaf 29 September a.s. voor den verderen duur van de contractpe riode te verhoogen, werd met algemee ne stemmen bevestigend beantwoord. Met algemeene stemmen werd ook vastgesteld welke wiizi gingen ge- wenscht zijn Typografen ie ioonklasse krijgen een crisistoeslag van 3.50 im de ie gemeenteklasse, ƒ3.40 in de 2e gem.- H., 3.20 in de-3e gem.-klasse, en zoo vervolgens voor elke lagere ge,m.-klasse 20 cent minder tot 2.in de 9e gem.- klasse. Typografen der 2e Ioonklasse 2. in de ie gem.-klasse i.90 in de 2e gem.-klasse, en zoo vervolgens voor el'ke lagere gem.-kiasse 10 cent minder tol 1.20 in de 9e klasse. De j^huwden in deze klasse krijgen denzemien toeslag als die der Ie Ioon klasse. Leerlingen 'krijgen geen verhoe ken", zei Gate kalm, zijn hand op Laar schouders leggend. „Wie is hetZeg mij, wie het is." „Neen, neen Dat is het niei Nie mand heeft mij iets in mijn gezicht ge zegd zij zijn bang van u. denk ik, maar de hemel weet wat zij denken en achter mijn rug zeggen," „Ik zal begon de koopman, maar zij viel hem in de rede. „Het is nu pas tot me doorgedron gen, wat ik ben. Ik ben geen fatsoen lijke vrouw. Ik ben niet als andere vrou wen en, kan dat ook nooit zijn. Ik ben een squaw een squaw „Dat ben je niet riep Gale. „Het s een mooi woord, nietwaar hernam Neciia» „Wat steekt er voor kwaads in „Geen man van eer kan met me frou- •wen. Ik ben een paria I Het beste, wat ik kan krijgen, is voeding, kleeding en huisvesting, zooals mijn moeder." „Bij den hemelWie heeft je dat aangeboden Gale's gelaat was nu witter d,an het hare, maar zij lette niet op hem en> gaf zich over aan den storm van- aandoening, die haar meesleepte. „Hij kan met me spelen, maar niets meer, en ais hij is heengegaan, kan een ander me nemen, en dan een ander en weer een ander zoolang ik kan ko ken' en wasschen en- werken. Soms zal mijn man me slaan, ne; als elke andere „squaw", denk ik, maar ik kan niet trouwen ik kan geen vrouw zijn voor een fatsoenlijk man," Zij had een zenuwtoeval en hijgde en ging. De percentagegefaiten voor over werk worden niet verhoogd. De wetboudersverkiezing te Rotterdam. Gistree izou de RotTerdamsche wet houdersverkiezing plaats hebben we gens het bedanken van de heeren Hey- koap en De Zeeuiw. De stemming had een merkwaardig verloop. Tegenwoordig waren 43 teder. De eerste stemming ileverde 21 blanco en 21 op De Zeeuw en Heylkioop. Er daren dus te weinig briefjes ingevuld, waaro-m deze stemming ongeldig was. De tweede stemming gaf hetzelfde resultaat. De voorzitter wees er op. dat de Raad een ernstig lichaam was en dus moest begrijpen, dat men zoo riet kor doorgaan. Hij zou n.u voor het iaaist nog een stemming laten houden. Dit maal kreeg De Zeeuw 22 en Heykoop 21 stemmen. Ravesteyn 1 en 20 blanco. De heer De Zeeuw was dus gekozen, maar bleef de aanvaarding weigeren, waarbij ihiiji zijn standpunt nader uit eenzette, oo.k na/mens den heer Heij- koop. Er volgde een nieuwe stemming voor de vacature-De Zee/uw 28 blanco. De Zeeuw 7. Heijtooop 4. De Klerk 1Ra- vesteijn 2. Daar hef niet mogelijk bleek een resultaat te bereiken, werd maar niet meer gestemd. Toen kwam een stemming voor de vacature-Heijilooop 34 blanco. 6 Heij- koop, 1 De Klerk, I van den Brink. Ook hierbij dus geen resultaat. De .benoemingen zijn aangehouden tot de volgende vergadering. Een consumentenvereerriging. Gisteren werd te Zeist met aanvan kelijk 100 leden ee-i, consumentenver- eeniging opgericht met het uitgespro ken beginsel om de door de vereeniging in te tooopen artikelen te doen distribu- eeren door de winkeliers tegen, een billijke winst. Pas wanneer geen enkele winkelier daartoe genegen zal zijn. zui len de artikelen door de vereeniging zelf worden gedistribueerd. De heer Aalfe, wethouder, deelde mee, dat hem op het departement van landbouw was meegedeeld, dat de regeering genegen is tot 50 biji te dragen in het be- noodigde bedrijfskapitaal!. VLISSINGEN, 26 SEPTEMBER. AGENDA VAN HET DISTRIBUTIE BEDRIJF ZATERDAG 27 SEPTEMBER Broodkaarten, Als wittebroodkaart voor het lile tijdvak van 28 September tot 6 Octo ber zal dienen de oranjekleur op röo- den ondergrond. Suiker. Met ingang van 4 October worden het rantsoen van 3'/^ ons suiilker en de vastgestelde maximumprijzen ingetrok ken als wanneer rijlkssuikerkaarten zul len worden ingevoerd tegen een rant soen van 250 gram per week en. per persoon. De uitreiking van deze kaar ten geschiedt doo.r ons op een nader te bepalen dag. Na 27 September wor den op ons bureau geen bestelbiljettem meer afgestempeld. Het ontbrekende boven 250 gram zal in den vrijen han del tot iedere hoeveelheid ;egen hoo- geren prijs dan die var» 250 gram te verkrijgen zijn. Aan het begin van elke snikte, tot hij haar losliet toen leunde zij uitgeput tegen een deurpost en wreef zich de oogen, want de tranen kwamen nu. „Het is allemaal onzin", zei hij. „Er zijn vijftig goede mannen in dit kamp. die je morgen willen trouwen." „Bah Ik bedoel werkelijke mannen, geen mijnwerkers, ik wii eem dame zijn. Ik wil. dat men mij liefheeft ik wil bemind zijn Ik wil een gentleman trouwen." „Burrell zei Gale. „Neen riep zij uit. „Hij niet, noch iemand ir» 't bizonder, maar iemand als hij, een man met schoone nagels." Hij vond niets grappigs of grotesks in haar maatstaf van een. gentleman, want hij begreep, dat zij onredelijk was en onnatuurlijk opgewonden en dat zij in vreeselijken ernst verkeerde. „Necia". zei hij, „het doet mij leed, dat deze kennis tot je gekomen is, en. ik zie, dat het mijn schuld is. maar de toestanden zijn nu anders dan toen ik Alluna ontmoette. Het was geen ge woonte, squaws te trouwen, waar wij vandaan kwamen e,n geen van beiden hebben wij er veel over nagedacht. Wij waren gelukkig met elkaar en wij zijn elkaar even trouw geweest." „Maar. waarom is u niet met haar getrouwd, toen ,i k kwam. U moet toch geweten hebben, wat het voor mij zou beteekenen. Het was erg genoeg zon der dat." De oude man aarzelde. „Ik beken, dat ik verkeerd gedaan heb", zei hij 4. weken wordt de 'handelsprijs der wit te 'Suiker vastgesteld. De suikerkaart zaJ een aantal bonnen» bevatten en drie maanden duren. Op elke bon moet aan den winkelier 15 cent bijbetaald wor den. Het riilkskantoor voor suiker te Amsterdam blijft bestaan en kunnen winkeliers eventueete bezwaren daar ten alten tijde indienen, terwijl inge nomen bonnen verzilverd worden door de centrale feuikermiaatschappif. Winkeliers er» belanghebbenden wor den uit'genoodigd inzage te komen ne men op onze afdeeliiiig „Suiker" van de nieuwe bepalingen/ inzake suiker, des namiddags van 2 tot 3 uur. Beschuit. In aansluiting aan ons beriohf aan gaande regeeringsbl'Oem voor beschuit, berichten' wij nader, dat de verstrek king zal gelden voor een tijdvak van ongeveer 36' daige,n en aanvangen op een nader te bepalen» dag in de maand October. Bescbuitbaikikende bakkers be- hoore- dientengevolge 'hunne behoefte voor 36 op te geven vóór 1 October a.s. aan het opgegeven adres te Dor drecht. Normaal margarinekaarten. Personen, wrer namen werden geno teerd voor een naversfreikking van nor maal margarinekaarten, kunnen deze afhalen op onize afdeeling „Vetten", des morgenss tusschen 10 en 11 uiur. Katoen. De afdeeiing „Textielindustrie" van hei ministerie van landbouw, nijverheid er. handel zendt ons een monster ge bleekte katoen in de breedte van 84 c.M. a 0.50 per ei. Winkeliers worden uitgenoodigd dit monster te bezichtigen bij den heer T. Manse, zullende de door hen daar afge geven bestellingen door ons worden coorgezcinden ter bevoegder plaatse. Schoenen. De coöperatieve vereeniging „Eigen Hulp", Beursplein alhier, heeft, na grondige bezichtiging van de gezonde ne Ameriloaansche monstersohoen, be sloten een partij daarvan te bestellen en zulten de ingezetenen binnen/ enkele dagen worden opgeroepen tot afname dezer schoenen, zullende de prijs niet liooger gesteld worden dan een »matige winst toelaat ter bestrijding der on kosten. Vanaf morgen zal- nu deze monster- sehoeni te bezichtigen zijn, inplaats van in den win/kei van „Eigen Hulp" voor winkeliers op het distributiebureau des namiddags van 3 tot 4 uur. Fiesschen. Met ingang van 1 October wordt tot nadere aankondiging dispensatie ver leend van het verbod van uitvoer van fiesschen, vallende onder het uitvoer verbod va® glas- en aardewerk. Eenhoevige dieren. ingetrokken worden alle beschikkin gen- met betrekking tot den in- en d-oorvoer. Voor uitzonderingen' den in- en doorvoer betreffende, verzoeken wij de landbo'uwcommissie te raadplegen. Bij de Keersluis is gisterenmiddag een goederenwagen, welke beladen was met groote stukke® ijzer voor ae Kon. M/aatsch. „de Schelde", gederailleerd. De iwagen reed tegen een muur van het vroegere café ..Bellamy" op, waardoor de muur ernstig beschadigd- werd, hoe wel; het pand/ solied- genoeg bleek om den geweldigen stoot, waarmede de eindelijk, terwijl hij in den zonneschijn staarde met een vreemde uitdrukking in 't gelaat. „Het wias gedachteloos en verkeerd, heel verkeerd, onvergeeflijk zelfs, maar ik heb je meer liefgehad, dan eenige vader in de wijd,e wereld ooit zij,® dochter heeft liefgehad en ik heb gewerkt en gespaard en gebrek ers koude geleden en Alluna ook, opdat je iets zou hébben, om van te teven, als ik ben heengegaan, en iets anders zijn dan wij. Het zal nu niet lang meer du ren. denk ik. Ik heb je het beste onder wijs gegeven, beter da® een-i-g meisje aan de rivier ontvangen heeft, e® ik zou je naar een zusterschool in de Staten gestuurd hebben, maar ik ko.n- je zoover niet weg laten gaan»Daarvoor hield ik te veel van je ik kon het niet doen, meisje. Ik heb er mijn best voor ge daan, maar jij bent al wat .ik heb, en ik geloof, dat ik een- zelfzuchtig man ben." „Neen, neen Dat is it ,niet, vadertje",, riep zijn dochter hartelijk. „U is alles,, wat goed en lief is, maar u hebt een ander leven geleid- dan andere manneir en u ziet de dingen anders. -Het was slecht van mij, zoo te spreken". Zij sloeg de armen om zij® hals en zei „Maar ik ben» zeer ongelukkig, vader." „Wil je me niet vertellen, hoe dit komt vroeg h-jj vriendelijk en streelde haar met zijm groote, harde hand zoo zacht als een moeder. Maar zij schudde het hoofd» en hij ging voort „Ik zal de eerste boot nemen naar de Missie en met je moeder trouwen, als je dat graag wilt." (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1919 | | pagina 1