L1V DONDERDAG 35 SEPTEMBER. 57e Jaargang 1919^ BINNENLAND FEUILLETON EEN NATUURKIND. Stads- en Provincienieuws No. 226 VL1SS1NGSCHE COURANT advertentie-prijs Van ;_4 regels: ƒ0.80; voor iedere L meer 20 centbij abonnement spe cie prijzen. Reclames 40 cent per regel. dienstaanbiedingen en dienstaanvragen 10 Li ner regel, bij contante betaling. Familieberichten van 1—6 regels 1.30, iedere regel meer 20 cent. abonnements-prijs Voor Vlissingen en gemeenten op Wal- Lprpri f 1.85 per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ2.20. Week-abon- "ementen 14 cent. Afzonderlijke nummers: 3 cent. Nederland en België. D» (Libre Belgique" plaatst onder alle voonbeTioud een gerucht, dat loopt in ingewijde parlementaire kringen, volgens hetwelk de Nedërlandsch-Bel- gische besprekingen op een volstrekt negatief resultaat zouden zijn. uifgeloo- pen, wat betreft bet gezag over de Schelde uit militair oogpunt. Nederland zou eenvoudig handhaving v,an den hestaanden toestand eischem in1 tijd van oorlog zou. de Schelde afgesloten worden. Aan den anderen kant zouden ernstige waarborgen verkregen zijn, wat betreft het economisch beheer van de rivier emde werken, in vredestijd er 's ter hand te nemen. Uitkeering in eens. De regeering zal bevorderen, dat het rijkspersoneel wordt tegemoet gekomen inden achterstand, waarin het in gelde lijk opzicht is gekomen als gevolg van den langen duur van de buitengewone omstandigheden, door toekenning van een uitkeering ineens.' Die uitkeering zal bedragen voor hen die een bezoldiging genieten van ƒ2400 's jaars of minder 1/12 van die bezoldiging met een minimum van j 100; en voor hen, die een bezoldiging genieten van méér dan ƒ2400 's jaars, 1/12 van de eerste ƒ2400 en 1/24 van ketgeen die bezoldiging meer dan ƒ2400 's jaars bedraagt. Voor zoover de belanghebbenden blijkens door hen over te leggen verkla ring volgens de Rijksinkomstenbelas ting een totaal inkomen van minder dan 10.000 hebben geschiedt de uit- keering aan a. alle sedert 1 Juli 1919 in vasten óienst zijnde rijksambtenaren, jaarwed de genietende militairen niet behooren- de tot het verlofpersoneel en rijkswerk lieden b. alle in tijdelijken dienst of in zij- delingschen Staatsdienst zijnde ambte naren en werklieden, alle militie-offi cieren, aangesteld op grond van de mi- litiewet 1901, alle militairen behoorende tot de reserve, alle vrijwilligers bij den landstorm in werkelijken dienst deze twee laatste categorieën, uitgezonderd zij die kostwinnersvergoeding kunnen genieten onder voorwaarde, dat de hiervoren genoemde functionarissen op f October 1919 in dienst zijn, van 1 juli 1919 af in dienst waren en in het tijdvak 1 juli30 September 1919 ge durende 400 of meer uren dienst heb bes verricht c. de onder a. genoemde functionaris- een die op 1 januari 1919 in vasten dienst waren en vóór of op 1 October 1919 den dienst niet op eigen verzoek (tenzij wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd of ter za ke van langdurigen dienst) hebben verlaten. De uitkeering wordt berekend naar de op 1 October 1919 geldende bezol digingen, zonder aftrek van kortingen voor pensioen en fondsen. De heffing-in-eeris. Hef Tweede Kamerlid,' mr. P. J. Oud heeft in een bijeenkomst van de Vrij zinnig-democratische Vereen,igiing te Amsterdam het voorsfel-Mairchant c.s. tot heffing van ee,n belasting in eens nader toegeieiht. Hi; gaf eerst een overzicht van de vroegere pogingen der vrijzinnig-demo craten om een heffing-in-eens tot del ging van ,de oonlogsschuld ingevoerd te krijigem. wees er op dat sedert dien de crisissetald aanzienlijk i® venmeerderd, dat 'minister De Vries van een heffing- irneen® niets wil weten en dat de vrij- zinnigKieimocraten het ,mu nog eens willen beproeven op deze wij>ze de staatsschuld te 'kwijten. Overgaande tot de bespreking van' het ontwerp, betoogde hij, dat door de heffin-in-eens ide staatsschuld met 600 millioen zal, verminderen. 'De opbrengst zal misschiem nog wat grooter zijn. De rest wan de staatsschuld zou gedekt kunnen worden met behulp van de Suc cessiewetten enz., terwijl de opcenten van den suikeraccijns zouden kunnen worden .afgeschaft. De notulen der bevredigings- commissie. Zooals >men> weet, heeft eenigen tijd geleden de Tweede Kamer een motie- Otto aangenomen, beoogende de publi catie te verkrijgen van de notulen der bevredigingscomimissie op onderwijs gebied. Naar wij uit goede bron ver nemen., bestaat bij den minister van onderwijs de geneigdheid aan deze motie gevolg te geven, zoodat open baarmaking dier notulen; binnen afzien- baren tijd te verwachten is. l'it het mijnwerkersleven van Noord-Alaska. Naar R. B. o 31) „Zou zijn familie daar iets tegen heb ben tegen zooiets vroeg het meisje. Zij v/aren alleen in den winkel, dus konden zij vrij praten. „Ik veron derstel maar zoo iets, weet je." „O, hemel 1 Of zij daar iets tegem ^uden hebben Korporaal Thomas lachte op een, heel gekunstelde manier, wat Necim driftig maakte en zich verontwaardigd deed oprichten. ■•Waarom zouden zij, dat zou ik wel. eens willen weten Ik ben even mooi als andere meisjes en even goed. Ik weet evenveel als zij ook, behalve over zekere dingen." „Dat is je zeker alles en meer, ook", zei de korporaal hartelijk, „maar als u meer van de buitenwereld wist. dm z°udt ir begrijpen waarom het niet mo gelijk is. ik kan het .niet zeggen,, zonder uw gevoel te kwetsen, en daarvoor uoud ik te veel van u, miss Necia. Het 's me, alsof ik een vader voor u was, 'n ik heb u slechts enkele weken ge kend."' „Ga voort en zeg het mij ik zal niet oeieedigd zijn", hield het meisje vol. "je moet. Ik weet 'niet veel van. zulke n£en, want ik heb mijn geheele leven De begrootingen voor oorlog en marine. Op de Staatsbegrooting voor 1920 zijn de uitgaven voor leger en vloot resp. 14 en 6 millioen hooger geraamd dan voor 1919. Het „Volk" trekt scherp te velde tegen deze kolossale uitgaven. Deze oorlogs- en marine-begrootin gen, zegt het blad, zijn een toetssteen voor hef karakter der regeering. Zij be wijzen, dat de regeering geen vertrou wen heeft in de toekomst. Goedschiks, kwaadschiks laat zij zich den weg van hervorming opdrijven, berustend in het onvermijdelijke, gehoorzamende aan de toegenomen macht der arbeidersklasse, in de hoop ook, daardoor erger te voor komen maar van de stuwende, schep pende kracht, die de nieuwe toekomst der menschheid moet maken, bespeurt deze regeering in zichzelve niets aan eenig initiatief, om den diepen afkeer van den oorlog, door den oorlog bij millioenen gewekt om te zetten in een bezielende daad, durft zij niet denken nu vooral niet, nu niet alleen de natie wordt bedreigd door schreeuwende Bel gische annexionisten, maar op den koop toe het wettig gezag, haar wettig ge zag, door het bolsjewistisch gevaar, door het leger van Lenin. Is zij er zoo zeker van, dat indien het bolsjewisme uit het Oosten kwam opzetten, indien het Duitschland verzwolg, het leger van Nederlatlct een bolwerk zou zijn en blij ven van het wettig gezag De militaire politiek van deze regee ring is reactionair roekeloos, misdadig. Reactionair, want zij brengt ons terug doorgebracht met mSteen als vader en 'Poleon en de lieeren van. de zending, die mij gehee! behandelen, alsof ik een der hunnem was. Maar ik veronderstel, dat iemhïid ter'eeniger tijd met mij zal willeft trouwen, dus ik moet weten, wat er aian mij scheelt." Een donkere blos bedekte haar bruine wangent Korporaal Thomas kreeg het gevoel dat hij een zachtaardig, hulpeloos dier gewond haddat hij zijn; werk ver1 knoeid had en dat hij niet geschikt was om sociale hervormingen tot stand te brengen. Hij. begon zich niet op z;i gemak te voelen,, maar ging koppig voort „Ik zial u een geschiedenis vertellen, niet omdat het betrekking heeft op lui tenant Burrell, of omdat hij verliefd op u is, waf natuurlijk evenmin het geval is als dat u op hem „.Natuurlijk niet", zei het meisje. maar alleen, om u te laten, zien, wat ik bed.oel. Het Is lang geleden, toen ik te 'Fort Supply was, wat de grens was in die dagen, zoöals dit nu. HeT was de grens der beschavihg geen vrouwen .geen; gezelligheid niets behalve eén fort, veel Indianen en eeni- ge ambtenaren met hun families. Nu, dat s'oort van plaatsen zijn. goed voor getrouwde mannen, maar voor jonggezellen zijn ze saai, en na een poos 'begint een; jongmensch hoe langer hoe onverschilliger te worden hij schijnt achteruit te gaan en heel hard ook, als hij ver van de beschaafde we reld is en via.n zijn familie en restaurants ea zooal, meer hij vergeet de waarde en de beteekenis van- zijn leven tot den toestand van voor 1914. Roeke loos om meer dan een reden. De groote geldmannen, de directeur van de Nederlandsche Bank vooraan, laten waarschuwing op waarschuwing hooren tegen 't opdrijven van de open bare schuld. Dat drukt de waarde van het geld, dat doet de prijzen stijgen, en als de prijzen stijgen gaan de uitgaven van de schatkist onweerstaanbaar ver der omhoog, moet er opnieuw worden verleend, enzoovoorts, tot het bankroet, den chaos, de catastrophe. De econo men verklaren eenparig, dat alleen in gespannen, volhardende arbeid de uit geputte menschheid weer op de been kan helpen. Deze regeering drijft in één jaar tijds de militaire uitgaven op met twintig millioen, en onttrekt 23000 jon ge mannen een half jaar lang aan de productie. De politiek dezer regeering is misda dig... Zij schept een tegenstelling tus- schen de verschillende deelen van het volk, zoo scherp als er nog nooit een was. Niet alleen in ons land, maar in heel West- en Midden-Europa is de ar beidsklasse bezield van de gedachte wij willen niet meer terug Tot het op nieuw organiseeren van den ouden wed strijd in wapening laat de arbeidsklas se in de landen der beschaving zich niet vinden.. Dit is de innerlijke kracht, die aan den Volkerenbond leven zal geven. Dit is 't uitgangspunt van de beschaaf de wereld een nieuwe toekomst. Wie deze gedachte prijs geeft, geeft de toe komst van het beschaafde Europa prijs. Een regeering, die daartoe haar volk wii dwingen, zal stuiten op het felste en taaiste verzet, dat leeft bij het beste, strijdvaardigste, meest idealistische, om in de taal der christenen te spreken bij het meest geloovige deel van haar land- genooten. In naam van het weltig gezag verwekt zij een atmosfeer, die voo; alles meer dienstig is dan juist daarvoor. De antennedraden die de regeering of haar vrienden over het land spannen om de revolutie op te vangen, zijn kinderspel. Nu de regeering het gaat probeeren met militair geweld, wordt het ernst. Zij zal leeren, dat zij stuit op den onver- zoenlijken tegenstand van een grooter deel van het volk, dan zij in haar reac tionaire verdwazingen kan vermoeden. Middenstandsbond. Een buitengewoon congres van den Middenstandsbond zal in den ais. win ter op een nader vast te stellen datum gefoouden, worden, ter behandeling van de volgende onderwerpen I. Het euvel der opzettelijke wanbe taling en de middelen ter bestrijding daarvan. i. Het coöperatie-vraagstuk, waar onder ook wordt opgenomen het reeds door de vereeniglng te Olst gedane voorstel De mogelijkheid tot oprich ting van een Centraal Bureau voor In koop. Christelijk Middenstandscongres. Gisterenmorgen ving in de groote zaal van den Dierentuin .te 's-Graven- hage 'het eigenlijke congres van den Christelijke® Middenstandsbond aan met de jaarvergadering. Nadat 'de vergadering met psalmge zang en gebed was geopend, sprak de voorzitter van de Haagsche afdeelimg de heer W. Swagerman, het welkomst- avoord. De bondsvoorzitter, de heer Wieiih- ga, 'beantwoordde hem en dankte de Haagsche atfdeeling voor haar goede 'Nu dan, er was een kapitein bij ons, een jonge man, die er uitzag als de lui tenant Hier, en van hetzelfde soort opgewekt en ridderlijk en dat alles van goede familie ook en, wat meer is, kapitein op vijfentwintigjarigen leeftijd. Nu, onze magazijnmeester was ge trouwd met een squaw, of tenminste wias getrouwd geweest, maar in die da gen vond niemand er iels in, evenmin als hier n.u, en vooral, omdat hij voor langen tijd een gouvernementsscontract -had en veel geld had gemaakt. Hij had ook een meisje, die op het fort woonde, en een lust voor de oogen was na een jaar van cactus-boömen en muskieten em bufialogras. Zij was tweemaal zoo aardig als d'e vrouwen van den militairen post, en wat geld betreft, wel, haar vader kon alle offi cieren gekocht en verkocht hebben. Maar zij en hun vrouwen zagen op haar neer en zij kwam niet met hen in gezelschap. Om kort te zijn, de kapitein trouwde met haar. ,Het scheen, dat hij nergens om gaf en het verlangen, haar tot vrouw te hebben, werd hem te machtig. Zij was het hof gemaakt door eiken ongetrouwde.n man tot vier hon derd mijlen in het rond. Zij was mooi en vol vuur, en zij waren, beiden op een leeftijd, om vurig lief te hebben en Jef ferson zwoer, dat hij we! zou maken, dat de andere vrouwen haar in haar kring opnamen maar soldaat zijn is heel anders dan een anderen werkkring en het leger heeft zijn eigen tradities. 'Het plan werd niet verwezenlijkt. Lang zamerhand gaf de kapitein zijn pogin gen op wijdde zich geheel aan haar I zorgen, tog de voorbereiding voor het congres. De heer Wielinga herinnerde aan' den noesten arbeid door het bestuur sedert 1918 verriclht. Het aantal leden van den- bond telt nu ongeveer 5000. Spr. her dacht den overleden ibondssecretaris, den Iheer v. di. Tas, die al zijn- krachten in 'h,et werk stelde voor -den bond. Herinnerende aan 'het besluit in 1919 genomeni om een eigen orgaan uit te geven, wees sp;r. er voorts op hoe men was overgegaan tot aanstelling van een: directeur van ,het bondsbureau, en de uitkomsten hadden, bewezen, dat men in den iheer Atte-ma daarom, den juistere man 'haidi getroffen. W,at 'het verrijzen d'er vele oonsumen- te.n'boinden aangaat, spr. gelooft dat de middenstander zich daarover niet on gerust (behoeft te maken, mits hij zijn taak naar .behiooren vervulle. Nadat het jaarverslag en financieel verslag waren vastgesteld, heette de voorzitter de drie riiks-midden-stands- adviseurs, de Iheeren Kropveld, Meyer v. d. Berg en Nouwens, die aan de be stuurstafel hadden plaats genomen, welkom. Jn behandeling kwamen nu verschil lende voorstellen van de afdeelingen. De afdeelimg Rottendam heeft een voorstel gedaan, waarin de vereeniging verzwaring van straf voor moord, dief stal' en fiesscibentrekkerij gewenscht verklaart te achten. Het hoofdbestuur heeft gepraeadviseerd ten aanzien van de flesschentrekkerii een commissie te benjoemen, die binnen drie maanden rapport en advies geeft aan de vereeni ging. Het ibestuurpraeadvies word- aange nomen. Hierna 'komt in 'behandeling een voorstel-Rotterdam om den bond te doen overgaan tot oprichting van per manente bureaux met een gesalarieerd propagandist, die als districtsvertegen- woordiger voor de vereeniging optrede, te beginnen te Rotterdam. Nadat op dit punt eenige discussie was 'gevoerd, werd aan het hoofdbe stuur opgedragen een; dergelijke orga nisatie te ontwerpen. Vragen van de afd. Hilversum, op ■welke wijze de middenstand het op richten van gemeentewinkells kan be strijden en of oip het nemen van wette lijke maatregelen zou kunnen worden aangedrongen, waardoor de belangen van huurders va,n winkelhuizen worden beschermd, worden i,m h-anden van het hoofdbestuur gesteld. Aangenomen werd een voorstel van de afd. Den Haag om een< commissie te benoemen ter bestudeering v,an 'het ont- werp-Zondagswet. Het laatste voorstel' behelsde eenige vragen der afdeel,ing Bolsward. o.m. of het gewenscht is wijziging in de Huur wet te brengen, opdat een Ihoogere huur kan worden ontvangen. Deze vraag is niet door de afdeelimg gesteld, doch ihet hoofdbestuur zal er nota van nemen. Naidiat nog enkele opmerkingen wa ren gemaakt, werd de jaarvergadering gesloten. De voorzitter deelde nog mede dat een- schenking van 150O zal wor den besteed als staan,kapitaal voor een fonds ten bate van zieke middenstan ders. Duurte-uitkeering voor gemeente- personeel. De gemeenteraad te Utrecht heeft na breedvoerige discussie besloten aan al le gehuwde werklieden en ambtenaren eth' to-e.ii: werden wij Overgeplaatst, allen, behalve hij." „Wij werden overgeplaatst naar een beteren post", ging korporaal Thomas voort, „maar kapitein Jefferson was ge daald in de maatschappij en, moest te Supply blijven. Het was een leelijke streek 1 Er was geïnfluenceerd en daar bleef hij, terwijl de nieuwe officieren hem geheel negeerden, precies zooals de anderen gedaan hadden-, heeft men mij verteld, en zoo ging het langen, tijd voort, terwijl hij altijd vocht, om zij® vrouw gerespecteerd te zien, maar steeds meer grond verloor. Zijn familie ver in 't Oosten was ver ontwaardigd, was zeer onaardig voor hem en noemde hem een, sqmaw-man en de geschiedenis g,i,ng het heele leger door, 'tot zijn mede-officieren hem allen koel moesten behandelen ten-einde warmte aan- den huisetijken haard over te houden, om bij te leven. Uit het een kwam het ander voort, tot hij eindelijk openlijk in verzet kwam. (Daarna duurde het rtiei lang. Zij maakten het zoo onpleizieri-g voor hem. dat hij den dienst verliet hij moest wei, dat is alles. Hij was met hart en ziel soldaat en ke.mde niets anders en gaf om niets an ders ik heb nooit on,d,er zoo'n prettig kapitein gediend, maar zijn humeur leed er zoo onder, dat een ratelslang het niet bij hem had kunnen uithouden. Hij trachtte de een of andere bezig heid te krijgen na zijn, ontslag, maar hij was er niet geschikt voor en telkens daalde hij op de maatschappelijke lad der. De.n laatsten keer, dat ik hem ge in gemeente-dienst tot 3200 inkomen een duurte-uitkeering te geven, ineens, van 150 en aan alle ambtenaren boven de ƒ3200 een uitkeering van ƒ200. Be nevens aan alle werklieden en ambte naren voor ieder kind beneden de 17 jaar ƒ25 extra, onverschillig of dat kind al dan niet eigen verdienste heeft. Dit besluit kost aan de gemeentekas ƒ410.000. Burg. en Weth. hadden een regeling ontworpen die minder ver ging en ƒ319.000 zou hebben gekost, maar de Raad nam eenige amendementen aan van soc.-democraten en katholieke le den om aan die regeling uitbreiding te geven. Vooral de wethouder voor de fi nanciën had aanneming met nadruk ontraden. Avondvergadering van den gemeente raad. De gemeenteraad te Groningen houdt zijn vergaderingen sedert eenigen tijd op Maandagavond. Het gevolg van de ze avondvergaderingen is, dat tal van personen er als het ware een publieke vermakelijkheid van maken, omdat er honderden van de gelegenheid gebruik maken de zittingen bij te wonen, wat natuurlijk wel merkbaar is aan de dis cussies. Maandagavond was de toeloop van het publiek zoo buitengewoon groot, dat een groot aantal agenten van po litie, onder leiding van een inspecteur bij de raadzaal en buiten het stadhuis noodig waren om de goede orde te be waren. VLISSINGEN, 25 SEPTEMBER. AGENDA VAN HET DISTRIBUTIE BEDRIJF VRIJDAG 26 SEPTEMBER Opheffing maximumprijzen rijst De 'minister vae landbouw, nijverheid en handiel heeft ingetrokken met ingang van 29 September de maximumprijzen voor rij'st, zulks met de uitdrukkelijke bepaling, dat de bedoelde maximum prijzen gehandhaafd blijven voor zoo ver betreft de rijst, die door het rijk tem (behoeve van zieken en zwakken ter beschikking der gemeentebesturen, ge steld' is en zal worden. In- een circulaire a-ain 'de gemeentebe sturen merkt de minister op tot deze opheffing te moeten overgaan op grond van. de overweging, dat de invoer van dit voedingsmiddel, zooveel mogelijk dient bevorderd' te worden en dat in voer van rijst bij, het voortbestaan der huidige maximumprijzen, ten zeerste bemoeilijkt, zoo niet onmogelijk wordt gemaakt, daar de laatste zich bewegen beneden op de wereldmarkt geldende prijzen. Naar de minister hoopt, zal, mede als gevolg van dezen maatregel, in die naaste toekomst meer rijst ge ïmporteerd wonden dan tot hedem het geval was. De 'minister vestigt nog in het bij zonder de aandacht van de gemeente besturen op de bepaling, dat de maxi mum-prijzen' gehandhaafd blijven voor de tem behoeve van zieken en zwakken ter beschikking van hun gemeente ge stelde rijst. Dit geldt niet alleen voor de al, reeds tot (dat doel afgeleverde hoeveelheden, maar ooik voor die, welke in de toekomst ter beschikking van de gemeentebesturen gesteld zullen wor den. De minister zegt namelijk een re geling -getroffen te hebben, volgens zien -heb, hiad hij de squaw verlaten, die toen leefde met een; man in Tuscos". „En denk je, dat ik ben als die vrouw vroeg Necia met vreemde ge dwongen stem. Zij had met aandacht geluisterd naar het verhaal van den -korporaal, maar hij had mefopzet haar oogen gemeden en kon niet zeggen, hoe zij het opnam. „Neen U is anders, maar het leger is -het zelfde. Ik heb u dit verteld, om u te laten zien, hoe het in de Staten is. Het doelt ,niet op u. natuurlijk „Natuurlijk 1" zqj Necia weer. „Maar wat zou er met luitenant Burrell ge beuren als als wel, als hij zooiets zou doen Er zijn vele kleurlingen zoo als dat meisje, ofzooals ik." „,Het zou met hem nog veel erger zijn dan met kapitein Jefferson", zei de korporaal, „want hij is veel meer ge zien nog en is van betere familie. Zijn familie is heel aanzienlijk Het zijn alen militairen -en allen hoofdofficieren zij zijn erg trotsch ook en zij zo-uden, niet dulden, dat hij zooiets deed, zelfs ral wilde hij. iMaar hij zou het nooit ,doen hij heeft te veel verstand en houdt te veel van 't leger. Neen 1 Hij zal het ver brengen, die jongen, als men hem zijn gang laat gaan." „Ik heb er nooit aan gedacht, dat ik zelf een Ind'iaansche was", zei Necia vermoeid. „In dit land Iet men meer op iemands hart." (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1919 | | pagina 1