WOENSDAG 24 SEPTEMBER. 37e Jaargang BINNENLAND FEUILLETON EEN NATUURKIND. Stads- enProvincienieuws «-No. 223 1919 VLISSINGSCHE COURANT ADVERTENTIE-PRIJS Van i4 regels: ƒ0.80; voor iedere regel meer 20 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 40 cent per regel. Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen 10 cent per regel, bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels: ƒ1.30, iedere regel meer 20 cent. ABONNEMENTS-PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren 1-85 per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ2.20. Week-abon- nementen 14 cent Afzonderlijke nummers: 3 cent De kwestie der Schelde. De redacteur van „de Maasbode" te Brussel seint toide Belgische bladen is dezer dagen herhaaldelijk de vraag gesteld, waarom de „George Washington" niet naar Antwerpen gekomeni was en daar net koninklijk paar af heeft gehaald. De „Neptune" geeft thans als reden op dat noch Amerika noch België verlof heb ben willen vragen aan Nederland om de Schelde op te mogen vare». De ex-keizer. De „Evening Standard" heeft een van hare medewerkers ter gezaghebbende plaatse laten vragen, hoe het met het proces tegen den vroegere» Duitschen keizer stond. Zal de keizer terechtstaan en- zal die historische gebeurtenis te Londen plaats vinden vroeg hij. Het antwoord was Dat ,is het plan. Het plan, dat Lloyd George in het La gerhuis bekend heeft gemaakt, is nog niet gewijzigd, en het zal ook niet goed gewijzigd worden zonder toestemming van de onderteekenaars van het trac- taat van Versailles. Zal de vervolging van Zijne Kei zerlijke Majesteit dus voorbereid en voortgang hebben Antwoord De voorbereiding is nu zoo goed als klaar en als de gewezen keizer deze week te Londen zou moeten verschijnen, zou het proces kunnen be ginnen, daar de maatregelen voor zijn bewaring enz. zijn getroffen. Als het proces begint, van waar zal dan de eerste stap gedaan worden, ran hier of van Parijs uit. „Van Parijs uit." Verwacht men dat het nog lang zal duren, voor die gedaan wordt „Neen. Het zal niet te verwonderen zijn als de eisch tot uitlevering binnen een maand gedaan wordt." Een eiscili' aan Holland „Beter is toet misschien o-m van' een verzoek te spreken." „Zal 'Holland vermoedelijk weigeren oi hinderpalen in den weg stellen „Dat kan niemand zeggen. Misschien." Ten slotte kreeg de journalist de verzekering, dat het den oppersten raad eerlang ernst zou zijn. Het voornemen is nog altijd om den keizer vbor het gerecht te brengen, en daar is geen verandering in gekomen en zal ook waarschijnlijk geen verandering in komen." De Eerste Nederl Katholiekendag. lm de te Utrecht gehouden aigemeene vergadering van den eersten Nederland- schen Katholiekendag werd aan den Paus het volgende telegram gezonden „De katholieken van, Nederland, ver gaderd te Utrecht rondom BH. DD. HH. den aartsbisschop en 'bisschoppen van Nederland', teneinde na te gaan de'taak Uit het mijnwerkersleven van Noord-AIaska. Naar R. B. 30) i.Neen, bij den hemel viel Gale haar driftig in de rede. ,,lk haat zulk s°°rt van werk. Ik ben geen moorde naar." „Dat zijn slechts woorden", zei de vrouw kalm. „Het is recht e,ni billijk je viand te dooden." et eenige licht in de kamer kwam van de kachel, een groote ijzeren cilin- Sfr' Wnaakt van een olieblik, m;et een aeur aan» het ééae eiructe om lange stuk- 5?"hout op te nemen, en die, open li'ibu ru'SBie er voor helder ver- ctiitte terwijl de kanten'en de hoeken klwcn'6 donkerder einl geheimzinniger Toen hij niet antwoordde, sloop de a»r weg i» de schaduw en liet hem Jn de vlammen starende. Een; genbhk later kwam zij terug erai li-ad <Je handen, wat zij heip ter hand nun was een mes in de scheede, «KTen» versleten-, hl-'ir,ilk€.be,tooverin-Ë moet wijken voor ank staal sprak zij, toen hurkte zij lichWiEe,r 'n de schad-uw, buiten den sehepiio Van het vuur- Gale schoof de In do ntiV'an het Ian~e mts enhielld het palm van zijn hand, terwijl hij het der katholieken in deni komenden tijd aan de hand van een encycliek over den vrede, bedanken Uwe Heiligheid voor de verheven lèeringen inl d,ie ency cliek neergelegd' en onder betuiging van hum gevoelen van diepen eerbied en kimtderlijke aanhankelijkheid, leggen ze de beloften af de wegen te zullen vol gen-, die U hun heeft aangewezen. Zij zijn overtuigd, dat -hun arbeid, dank zij den, vaderlijken zegen, ddem Uw Heilig heid toun hééft willen schenken, over vloedige vruchten zal dragen." Aan H. M. de Koningin werd het vol gend telegram gezonden ,J3e katholiekekn van Nederland, ver gaderd te Utrecht, rondom H.H. D.D. H.iH, -den aartsbisschop en de bisschop pen van Nederland, teneinde rta te gaan de taak der katholieken in den komen den: tijd, betuigen Uwe Majesteit hun gevoelen van diepen eehbei-d en trouwe aanhankelijkheid en geven u de verze kering, dat bij die taak een voorname plaats inneemt, de onkreukbare trouw aan Uwe Majesteit." Een onderscheiding. De chef van den marinestaf, schout bij-nacht 'Umbgrove, is dtoor den presi dent van de Fransche republiek be noemd tot commaindeur In- de orde van het Legioen van Eer, in> verband met de bewezen belangrijke diensten en de verleende faciliteiten bij de overbren ging te water van Fransche uitgeweke nen en krijgsgevangenen. De versierselen van -deze onderschei ding werden 'den schout-bij-nacht gis teren te zijnen bureele aan het depar tement van marine met een waardee- rend woord uitgereikt door den Fran- sohen marine-attaché, kapitein-ter-zee Fernet, die vergezeld was van den -hem toegevoegde» adelborst Joammet. Een vraag over de suiker. Binnenkort zal het suikerration per week van 3.5 op 2.5 ons worden ge bracht. Alles wijst er op, dat wij suiker tekort komen en dus de suiker erg duur is. Ned.-Indië voerde in 1917 29 mil- lioen pikols (62.5 K.G.) suiker uit, wat a raison van 12 gulden per picol meer dan 300 millioen gulden in het laatje kon brengen. Tegenwoordig is de suiker veel duur der en doet zij zeker 40 gulden de picol omdat er zeer groote vraag is. Dientengevolge wordt op de suiker enorm verdiend. Als men nu aanneemt, dat, behalve de reeds in ons land be schikbare- suiker nog per hoofd en per week 2 ons noodig is (zeker niet meer, want met de 3J/2 ons van thans kan men wel toe), neem desnoods 2'/2 ons. dan zou op een bevolking van 5 millioen noodig zijn 38 millioen K.G. of onge veer 40.000 ton suiker. Nu zouden wij'willen vragen, aldus „de Avondp.", of 't niet mogelijk is, dat den suikerfabrikanten de plicht wordt opgelegd, gezamenlijk (190 fabrieken) 40.000 ton suiker aan het gouvernement te verkoopen tegen inkoopsprijs plus 25 winst. Aan de scheepvaartmaat schappijen zou dan moeten worden op gelegd de plicht om tegen de prijzen van voor den oorlog plus 25 met elke boot een deel dezer lading over-te brengen. Rekent men op bijv. 80 sche pen (vracht en passagiers) dan zou elk schip met 3 vaarten per jaar slechts 170 ton hebben over te voeren en die suiker zou dan hier komen voor een prijs beneden 25 ct. per K.G. Noch de suikerindustrie, noch de stoombootmaatschappijen zouden daar- licht van het vuur er op liet schitteren. -Hij balanceerde het op de hand en be proefde hoe shcerp het was met dein. nagel van zijn duim het was als een scheermes. „Een kind kan er mee dooden", zei Alluna. „Men moet de poils stevig hou den, tot het door de kleeren is gedron gen, dat is alles door hef vleesch gaat het als boter." Het schitterende, flikkerende licht, dat van het doodende ding uitging, scheen den man te betooveren, want hij hield liet lang zwijgend i.m de hand. Toen sprak hij „Vijftien jaar lang ben ik een ver volgde geweest met een ziel- als een donkere en sombere vliering, -bevolkt met allerlei ongedierte. Ik verbeeldde mij, dat als ik dezen mam doodde, ik ook die herinnering zou dooden em, dat die sluipende geluidl-ooze dingen mij zouden verlaten, maar de gedachte, het te d-oen, maakte mij telkens bang en daarom vluchtte ik, wat geen goed deed men kan een herinnering niet uit roeien en ik wist den geheelen, tijd, dat wij elkaar vroeger of later zouden ontmoeten». Bn nu de dag eindetijk ge komen is, ben ik niet gereed. Ik zou weer willen wegk>opem,als er een plaats was, om heen te gaan. maar ik heb -mij altijd op de grenzen der beschaafde wereld gehouden, tot ik die grenzen één voor één heb zien verdwijnen. Ik ben: steeds achteruit geweken tot mijn rug tegen die grens stopt en er is geen ver der land om heen te gaan. Den: geheelen tijd heb ik gebeden om en plannen ge- door hun reuzenwinsten al te veel zien verminderen en het Nederlandsche volk zou eens wat goedkooper suiker kun nen krijgen dan voor 60 ct. per pond. Zelfs al stelt men den prijs in Indië op 12 per picol waarmede men in 1917 al akelig tevreden was en den vrachtprijs per ton op 75 gulden (pas sagierstarief), dan zou de prijs per ton in Holland worden c.a. 180 plus 75 gul den per 1000 K.G. of 25.5 ct. per kilo. Kan een en ander niet eens worden overwogen Het reserveeren van nog geen 200 ton per schip is toch heusch geen strenge eisch. Kolen voor de nijverheid. In de laatste vergadering van den Nijverheidsraad kwamen o.a. de voor uitzichten van de kolenyoorziening voor de nijverheid ter sprake, in verband waarmede de directeur der Rijkskolen- distributie in de vergadering aanwezig was. Uit de door dezen verstrekte in lichtingen bleek, dat voor de naaste toekomst in de behoefte van de nijver heid ten volle kan voorzien worden en dat ook de verdere vooruitzichten, in aanmerking genomen de kolen- schaarschte over de geheele wereld, niet ongunstig zijn. Verder werd het wetsontwerp op de vermogensbelasting behandeld, waar tegen naar het oordeel van den Raad, met het oog op de belangen van de nij verheid, ernstig bezwaar bestaat. Be sloten werd te dezer zake een schrijven te richten tot den minister van finan- Ontwïkkelings-examen voor commies- titulair. Het heeft de aandacht van het hoofd bestuur der posterijen en telegrafie ge trokken, dat bij 't onlangs gehouden ontwikkelings-examen voor commies- titulair, de groote meerderheid der can- didaten zich eene onjuiste voorstelling van de eischen voor dit examen heeft gemaakt. Waar degenen, die in het be zit zijn van een einddiploma der H.B.S. met 3-jarigen cursus, of van een bewijs van toelating tot de 4e klasse eener H.B.S. met 5-jarigen leergang, vrijstel ling voor dit examen krijgen, dient, wat de yakken betreft, die in het program ma zijn opgenomen, de kennis in het al gemeen gelijk te staan met die der be zitters van dit diploma of bewijs. Tegen de duurte. In navolging van Assen heeft men ook te Zaandam gemeend zich te moe ten verzetten tegen de algemeen heer- schende duurte en prijsopdrijving. Daartoe is een comité gekozen uit de verschillende ambtenaren en beambten, dat in opdracht heeft de oprichting eener consumentenvereeniging voor te bereiden. Dezer dagen heeft dit comité met de besturen der onderscheidene vereeni- gingen van neringdoenden en bedrijven een bijeenkomst gehouden, om met hen de oorzaken en gevolgen der onbehoor lijke prijsopdrijving na te gaan. Het standpunt van genoemd comité is het bestaan van den winkelstand niet aan te tasten, mits die zich met een behoor lijke winst tevreden stelle evenwel zal met kracht worden opgekomen tegen afzetterij. Uit de gehouden besprekingen valt te constateeren, dat men algemeen wil meewerken om tot prijsvermindering te komen. Dit zal_door organisatie lande lijk en plaatselijk moeten geschieden. Zonder die officieele stichting af te maakt voor deze ontmoeting, en nu ben ik besluiteloos." „Dood hem zei Alluna. „De hemel weet, dat ik altijd onrust en ruzie gehaat heb, terwijl het zijn tweede natuur is. Ik heb altijd ge- wenscht in bed te sterven, terwijl hij zijn geheele leven een moordenaar is geweest en de rook altijd in zijin: oogen hangt. Zonder het toeval van Lee's ont dekking, zouden wij altijd hier geleefd hebben zonder hem ooit te ontmoeten en ik geloof, dat het beter is, de dingen op zijn beloop te laten." „Dood hem Het is de wet", herhaal de AilJuna halsstarrig, maar hij schoof haar op zij, terwijl hij opstond, alsof hij zeer vermoeid was. „Neem Ik geloof niet, dat ik het kan doen tenminste niet in koelen, bloede. Goeden nacht Ik ga er op slapen." Hij ging maar de deur van zijn kamer, maar onderwijl merkte zij op, dat hij het mes in die scheede bij zi-ch stak. IX. Vroeg den volgenden morgen kwam korporaal Thomas in, den winkel en vond daar Necia, om de klanten te be dienen, terwijl Gale uit was. Van den dag af, dat zij hem ondervraagd had omtrent Burrell, had deze oude man elke gelegenheid te baat genomen om met het meisje te praten, en toen hij haar dezen morgen vroeg naar de be richten omtrent Lee's ontdekking, ver telde zij he-m van haar uitstapje en van alles, wat gebeurd was. ,,Zie je, ik ben nu mijneigeniares" zoo wachten heeft het comité alvast de bur gerij gewaarschuwd om het inkoopen van kleeding en schoeisel uit te stellen, alsmede nog geen winteraardappelen op te doen, aangezien verwacht kan worden, dat ten gevolge der overal zich opdoende actie tegen de duurte een daling dér prijzen aanstaande is. Aangespoelde mijnen en torpedo's. Volgens circulaire van den Commis saris der Koningin in Zuid-Holland aan de burgemeesters-strandvonders, wenscht de regeering dat het onge vaarlijk maken, zoogenaamd demon- teeren van aangespoelde mijnen en tor pedo's, zal blijven geschieden door de militaire autoriteiten, evenals zulks tot nu toe geschiedde. De beschikking over de gedemonteerde en ongevaarlijke mijn komt, nadat het trotyl daaruit zal zijn verwijderd, daarna echter aan den strandvonder. De waarnemend opperbevelhebber deelt voorts mede, dat de torpedo, ook nadat deze ongevaarlijk is gemaakt, bij deskundig personeel in onderhoud zal moeten blijven, hetgeen kan geschieden in de daarvoor aangewezen torpedo ateliers. Zij zal weder, evenals vóór den oorlog, in beheer blijven bij den strand vonder, maar alleen door de marine in bewaring en onderhoud worden geno men. 't Recht op bewaarloon blijft be staan. De looncommissie In de typografie. 'Nu de uitspraak .van» de arbitrage commissie bij referendum ook door den algemeenen typografenibomd is aan vaard, heeft het algemeen hoofdbestuur der drukkerspatroonsbonden als verte genwoordigers van» werkgeverszijden de looncommissie aangewezen de hee- rem Binger, Geelhoed, Ketting, 'Kort- huis, Mulders, (N. B, v. B.) van der Marck en van Steyn (R. K. V.), van Haeringe.n en Zomer (Chr. Drukikers- bond) met mr. A. A. van Rhijn als secretaris van werkgeverszijde. Deze looncommissie zal hebben na te gaan of de economische omstandigheden der laatste maanden aanleiding geven o»m de loonen voor den verderen duur der corrtrafctsperiode (1 Jan. a.s.) te wijzi gen. Gisteren heeft de looncommissie haar eerste vergadering gehouden, ter be noeming van een voorzitter. Met alge- meene stemmen werd' benoemd dr. J. van» 'Hettinga Tromp, te Amsterdam, die de benoeming heeft aanvaard. VLISSINGEN, 24 SEPTEMBER. AGENDA VAN HET DISTRIBUTIE BEDRIJF DONDERDAG 25 SEPTEMBER Verslag van de vergadering van de Commissie van het tijdelijk distributie bedrijf op 23 September, 's avonds ten 8 ure. Door de firma A. A. J-. Moelaart A. Bos, Van Lennepweg 2Q, s-Graven- hage, was een offerte gezonden van prima Anlerikaansche schoenen en uiterst sterke vrouwenkousen. Genoem de firma zal gevraagd worden een monster te zenden der no. 6, 6J4 en 7- kousen. Van de Amerikaansche schoe nen was een monster ter vergadering aanwezig. Dit monster werd ter hand gesteld aan den afgevaardigde der coöperatieve vereeniging „Eigen Hulp", met verzoek het bestuur uit te noodigen besloot zij. „Als het geen geheim was geweest, zou ik het je verteld hebben, vóór ik ging, dan kon je cent der eersten geweest zijn." ,,lk ga toch", zei hij, ,als de luitenant mij verlof wil geven, en bet niet te laat is." Toen vertelde zij hem van het pad langs Black Bear Creek, wat hem ver scheiden uremi zou uitwinnen. „Dus zoo hebben jii en hij het,ook gedaan vroeg hij, terwijl hij haar onderzoekend aameaig. „Ik dacht, dat je met je vader waart gegaan." „O, neen Wij waren hem voor", zei zij en begon te petazen bij de herinne ring aan die uren, alleen -met Meade doorgebracht, terwijl: hiaar oogen schit terden en haar wangen gloeiden. De korporaal zag den blik, e.ni begon een nlan uit te werken, dat hij reeds eenigen tijd in zijn geest had gehad. Hij was een man, die gewoonlijk niet op zijn woorden paste, maar ,mu deed hij zijn uiterste best, want hij hield vam het meisje en was bang te veel te zeggen. „De luitenant is een flinke jonge man", zoo begbn hij „eni het was heel slim, zi.ch van al die claims meester te molken. Het is juist iets voor hem om vriendschap te sluiten met een meisje als li dat heb ik hem meer zien doen „Wtat riep Necia, „vriendschap sluiten met andere meisjes „Ja, of iets dergelijks. Hij bewijst altijd die,nisten, die hem in ongelegen heid brengen." „Dit kan hem toch niet in ongelegen- zich deze schoenen, na overeenkomst met bovengenoemde firma, aan te schaffen en met een matige winst be schikbaar te stellen voor de ingezetenen in haar winkel aan het Beursplein. Waar bij onderzoek gebleken is dat zeer goede katoen bij de winkeliers verkrijgbaar is tegen 55 a 60 ct. per el van 70 cM., zal niet overgegaan wor den om deze aan te vragen voor risico der gemeente aan de afdeeling „Texiel- industrie" van het ministerie van land bouw te 's-Gravenhage. Een- kleine be stelling op ongebleekte katoen, breedte 88 cM. tegen 50 cents per el van 69 cM., werd door vorengenoemde coöperatieve vereeniging gedaan en zal worden doorgezonden met verzoek om spoedige afzending. Met de gestelde bruinbroodprijzen, zooals onlangs bekend gemaakt, kon de commissie zich vereenigen. De commissie acht het niet raadzaam dat de gemeente bemiddelend optreedt tot het betrekken van consumptie-aard appelen door tusschenkomst van den regeeringscomissaris inzake rijksgraan- verzameling in Zeeland te Hontenisse. Niettegenstaande voorgenomen wijzi ging in de werkzaamheden der wet houders zal de heer J. G. van Niftrik Jr., met het oog op den vermoedelijken snellen afloop der distributie, niette min het voorzitterschap onzer commis sie blijven vervullen. Bij de leden, alsmede den comptabel ambtenaar, bleek deze regeling instem ming te vinden. Gedurende den loop der discussiën omtrent schoenen, kousen en katoen, werden wij verrast door mededeeling van een zich voordoend eigenaardig feit. Niettegenstaande men steen en been klaagt over liooge prijzen, schijnen de ingezetenen bij voorkeur artikelen van soortgelijke hoedanigheden, welke hoog geprijsd staan, te prefereeren boven minder hoog geprijsde. Men zou zoo zeggen dat, nu de tijden zoo nij pend zijn, men het niet zoo nauw neemt omtrent „glans en schijn", in gevallen waar goedkoop en duur betrekking hebben op dezelfde kwaliteit. Naar on ze meening behoorde men bij het in koopen de laag geprijsde artikelen eerst goed te toetsen aan de kwaliteit, vóór dat men ondoordacht overgaat om duurdere artikelen te koopen, vermee- tiende deze door eenige verfraaiing deugdelijker zijn. Het is een vreemd verschijnsel Op ons verzoek vertoonde de firma Klijberg in de Walstraat ons twee paar schoenen van 8 en 9, welke geen af trek vonden, niettegenstaande de af werking en kwaliteit niet zooveel ver schilt van hare meer welgevormde zus ters. Bij de komende beslikking der straten en wegen behoeft men toch geen rekening te houden met een sierlijk schoeisel, temeer als men daarmede geld kan uitwinnen voor aankoop van provisie om den langen winter door te maken. Schoenen, In den winkel va»n de coöperatieve vereeniging Eigen, Hulp", Beursplein alhier, is voor belangstellenden te 'be zichtigen, een monsterschoen vam Ame- rikaanscto maaksel, welke ons werd ge zonden, in verband met de beschikbaar stelling dezer schoenen in verschillende gemeenten tegen 'betrekkelijk lagen prijs. Vïsch. Met ingang van 1 October wordt uitvoer toegestaan» van wulken, krab ben, alikruiken en kok-hanen. heid brengeini, wel? behalve dat Stark en Runniom het niet goed vonden?" ,„Nee'n, dat denk ik ook niet", stemde de korporaal toe, blindelings tastend naar een manier, om te zeggen:, wat hij wenschte te zeggen. „Behalve, natuur lijk zou het aanleidt,mg geven tot praatjes, als het bekend wordt, wat hij voor u gedaan heeft en hoe hij het ge daan heeft. Ik heb er dezen morgen iets van op straat gehoord, en daarom ben ik bang, dat het maar St. Michael zal gaan e,m dan naar zijn familie." Hij be greep, dat hij het niet goed aanpakte, want d»e taak was moeilijker dan hij gedacht had. „Ik begrijp hef niet", zei Necia. „Hij heeft niets gedaan,, wat niet iedere man zou doen onder dezelfde omstandighe den." „Geen man heeft het recht, de men- schen te laten praten over een aardig meisje", zei de korporaal „en de man, die het mij vertelde, zei, dat hij dacht, dat gij beiden verliefd op elkaar waart." Hij haastte zich nu voort, zonder haar een kans te geven, te spreken. „Natuur lijk moet er dadelijk een eind gemaakt worden aan dat praatje je bent daar voor veel te veel een, prachtstuk vam een meisje. „Een prachtstuk Necia lachte. „Ik bedoel, u is te mooi en te goed, dan dat hij u onrecht zou mogen doen. evenals hij een te knappe jongen, is met te mooie vooruitzichten,, om, zooals zijn familie zou zeggen een mésalliance te sluiten." (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1919 | | pagina 1