GEMENGD NIEUWS LAATSTE BERICHTEN m „00r hun actie ontbreekt, is geld. De communistische partij beschikt thans „jet meer over de groote sommen gelds, welke zij tijdens de gebeurtenissen in januari en Maart jl. tot haar beschik king had. de entente-verliezen. Het Parijsche blad „Excelsior" pu bliceert uit officieele bron de cijfers van je gesneuvelde soldaten der geallieer- den°gedurende den oorlog. Volgens het blad bedragen deze ge tallen voor Frankrijk 1.385.000 dooden op de 8 millioen gemobiliseerden, voor Engeland 835.000 dooden op 5.7 mil lioen gemobiliseerden, voor Amerika resp. 51.000 op de 3.8 millioen, voor Italië, 569.000 op de 5% millioen, voor België 38.172 op 380.000 en voor Por tugal 8367 op de 200.000 gemobiliseer den. Van de koloniale troepen van Enge land en Frankrijk zijn nog geen afzon derlijke cijfers gepubliceerd. Ook voor Servië en Roemenië ontbreken nog defi nitieve getallen. hamburg herleeft i Naar de „Hamb. Nachr." verneemt, gaan er van Hamburg ongeveer om de tien dagen schepen naar Noord-Ameri- kaansche havens, (New-York, Baltimo re etc.) Begin October gaat er een stoomschip rechtstreeks naar Canada (Quebec en Montreal). Naar Zuid- Amerika (Buenos-Ayres) zal binnen kort iedere 2 of 3 weken een stoom schip vertrekken deze stoomschepen zulen ook Braziliaansclie havens aan doen (Rio, Bahia, enz.) De Duitsche reederij, die voor den oorlog den dienst HamburgChili onderhield, zal einde September een directe verbinding naar Havana en Vera-Cruz openen. Begin October begint de directe vrachtdienst HamburgBritsch-Indië. De Duitsche Levant-lijn hervat het verkeer op de Le vant en zal nog deze maand 2 stoom schepen naar Konstantinopel zenden. Half September vertrekt het eerste schip naar Londen en Liverpool. Naar Spanje (Malaga en Barcelona) vertrekt 't Hamburgsche stoomschip „Cette" waarschijnlijk op 20 September. Dit stoomschip zal ook de Italiaansche ha vens Genua, Livorno, Napels, Catania en Palermo aandoen. Naar Portugal wordt de dienst half September met twee Duitsche stoomschepen hervat. het congres der duitsche onafhankelijke socialisten. Op de conferentie der onafhankelijke socialistische partij sprak Haase over den politieken toestand en wees er op, dat Duitschland sinds 8 maanden een regeering heeft welke zich slechts door den staat van beleg kan staande hou den. Zij zou den staat van beleg niet kunnen opheffen, omdat de eigenlijke macht bij de militairen berust. Het gaat hier slechts om een verkapte dictatuur der heerschende klasse in een kapita- listischen staat. De heerschende econo mische nood kan daarheen leiden, dat wij spoedig weer zullen komen aan een verscherpte revolutie-periode. Het kan echter ook zijn, dat dit langer duurt, tot de golven haar hoogtepunt bereiken. Ook daarmee moeten wij rekening hou den. Wij kunnen niet alles op één kaart zetten, wij moeten de parlementaire werkzaamheden niet uit de hand geven tot de tijd rijp is voor de dictatuur van het proletariaat. Daarom moeten wij in geen geval de verkiezingen boycotten. Van een regeering in samenwerking met de burgerlijke is echter voor ons in het geheel geen sprake. Onze taak moet zijn, het revolutionaire bewustzijn te versterken. Dan zal over korten of lan gen tijd het tijdstip aanbreken dat wij met geweld, de regeeringsmacht grij pen, en haar voorgoed zullen vasthou den. Daarna sprak Kurt Geyer, die ver klaarde Een compromis tusschen de radenrepubliek en de burgerlijke par tijen is voor ons niet mogelijk. Men moet streven naar de Duitsche Raden republiek. Omtrent den moord te Breda, waarvan wij reeds in het kort melding maakten, deelt het „Dagbl. van Noord- Brabant" nog de volgende bijzonderhe den mede Zondagavond ongeveer half twaalf, kwamen twee jongens van 16 en 18 jaar aan den politiepost Haagdijk te Breda met een man, die in het water gesprongen was aan den Sluissingel, doch er zelf weer uitgekomen was. Het bleek te zijn de ongeveer 40-jarige W. F- M. Verlind, wonende van Vlietstraat '0, die verklaarde zijne echtgenoote met een scheermes.den hals te hebben afge sneden. Inderdaad had de man een met bloed bevlekt scheermes in zijn zak. De politie begaf zich aanstonds naar ue woning en trof daar dr. Smits, die bezig was een zwaar verwonde onge veer 40-jarige vrouw, die hevig bloed de, te verbinden. De vrouw bleek zeer ernstig verwond te zijn. De hals was aan de linkerzijde over een lengte van ongeveer 10 cM. geheel doorgesneden bovendien had zij twee minder ernstige sneden over het gezicht, van haar linkeroor was een stuk afgesneden, over het hoofd J hersenen, liep een groote snij- wonde, op den linkerarm vond men een ange diepe snijwonde. In de diepe hals sonde werd nog een stuk van het mes gevonden, van een vinger van de rech- r.iand was een stuk afgesneden, dat er op wijst, dat de vrouw getracht heeft den man af te weren. Het schijnt dat de man als een wilde te werk is ge gaan, of wel, dat de vrouw zich hevig heeft verzet, vandaar het groot aantal ernstige verwondingen. Toen de man de gruwelijke daad had volbracht, liep hij de woning uit en sprong hij in den Sluissingel te water, doch welura kroop hij weer op het droge, waarna hij door twee jongens naar den politiepost werd geleid. Over de oorzaak van het misdrijf tast men nog eenigszins in het duister. Zoowel man als vrouw stonden niet on gunstig bekend de vrouw was zelfs altijd wat men noemt een kwezel ge weest. In Januari van dit jaar was de echt genoote van Veriind, die toen met 2 kin deren van 11 en 7 jaar achterbleef ge storven. Hij is toen in Maart gaan sa menwonen met de vermoorde vrouw, met wie hij in Juni 11. door den pastoor zijner parochie in den echt is verbon den. De vrouw, die altijd goed hare godsdienstplichten had vervuld, schijnt er over getobt te hebben, dat zij op zulk een wijze gehuwd was met iemand, die om zijn godsdienst niet veel gaf en daardoor schijnt er tusschen de echtge- nooten nu en dan nogal eens kwestie te zijn gerezen. Den laatsten tijd echter ging liet nogal goed. Waarschijnlijk hebben Zaterdagavond man en vrouw over deze geschiedenis weer woorden gekregen en heeft de man toen in drift liet mes gegrepen en de vreeselijke misdaad volbracht. De misdaad schijnt boven te zijn gebeurd aldaar tenminste was een kamer geheel met bloed be vlekt doch de vrouw werd beneden in de kamer gevonden liggende op den grond, 't Is nog niet uitgemaakt of zij naar beneden is gevallen, dan wel of ze nog kracht genoeg heeft gehad om zich de trap af te sleepen. Onder enorme belangstelling van de zijde van het publiek is gisteren morgen te Rotterdam het stoffelijk over schot van den .militair Groenewegera, het slachtoffer van de noodlottige schietpartij, 'met militaire eer ter aarde besteld. Om haifaegen vertrok de stoet var» het ziekenhuis aan den Coolsingel. Voorop ging het vaandel vair» de ver- eeniging van politie-agenten in; Neder land, met rouwfloers omhangen. Dan volgde het muziekkorps van de agen- tewereeniging Hermandad. Vervolgens kwam de lijkwagen 'met een groot aan tal kransen behangen. Daarachter mar cheerde een deputatie v'inuhet korps be reden artillerie en een aantal mariniers, gevolgd door wel honderden politie agenten. Langs den geheelen weg ston den de rijen belangstellenden ge schaard. Bij aankomst op de R. K. begraaf plaats loste een vuurpeloton van de mariniers boven de met de Nederland- sche vlag gedekte baar een salvo. Na dat ir; de kapel de kerkelijke ceremoniën waren verricht, werd de baar graf waarts gedragen. Het vuurpeloton loste boven en in het graf twee salvo's. Hiermede was de plechtigheid geëin digd. Rotterdam bij nacht. Gisternacht vonden 2 agenten van po litie op het Groote Kerkplein een man liggen, die aan het been verwond was. Voorbijgangers deelden mede, dat hij ergens in die buurt van de trap gegooid was en de man zelf, die zwaar beschon ken was, stamelde, dat hij 360 was kwijt geraakt. De agenten brachten hem naar het Ziekenhuis, waar zijn been werd verbonden en men hem zijn roes liet uitslapen. Gistermorgen zeide hij zich volstrekt niet te kunnen herinneren wat er eergisteravond met hem gebeurd was. In de St. Jacobstraat zag de politie een Engelschman, die met een zwaar bloedende hoofdwond op straat lag. Zij bracht hem per brancard naar het zie kenhuis, waar hij verbonden werd. Ook deze man was verre van nuchter en hij wist, na uitgeslapen te zijn, ook niet te vertellen, waar hij was geweest. Dinsdagavond had te Loosduinen een vrij ernstig ongeluk plaats. Met een ■geweldigen knal vloog in eeim stoorn- 'waschi'nirichting een der mangelmachi nes uiteen. (Heel de buurt vloog naar buiten daar men meende, dat een; gra naat. of een. zeemijm ontploft was, maar toen men ihoorde wat er was geschied, kwamen de ouders der waschmeisjes toesnellen. 'Het bleek, dat twee der meisjes zwaar gewomd waren. Zij wer den, na verbonden te zijn, naar liet zie kenhuis te 's-Hage vervoerd. Van de overige meisjes kregen eenige kleine verwondingen. Door de explosie waren alle ruiten in de inrichting vernield. Bedekt met brandwonden over het ge- heele lichaam is i'm het academisch zie kenhuis te 'Groningen; opgenomen een schipper uit Appingedam, die ibij het gieten vaini benzine in een sigarenaan steker in- brand is geraakt. Het flesch- je vatte vlam en ontplofte. De toestand van den man is gevaarlijk. Te Hoog kerk (Gr.) geraakte een kinderwagen ■met een kindje van 8 weken, imi het 'Hoendiep, Toen de wagen weer op het droge was gehaald, bleek /het wichtje reeds overleden. .Een, arbeider te Smilde is 'van een hoogte van 6 mieter gevallen en aan de gevolgen overleden. Gisteren is een 73-ji3Ti.ge werkman in. hei gasthuis te 's Grave (N. B.) van de trappen gevallen en; aan de gevol gen overleden. Op 't dek van het Amerikaansche stoomschip „Accreima", liggende op de rivier te Rotterdam, maakte de donkey man, vermoedelijk een Rus, den irem- mer, een Portugees, een bemerking over zijira werk. 'De Portugees maakte zich .hierover driftig, trok zonder veel te zeggen ecu mes e.n gaf daarmede den donkeyman; een steek in de hart streek imet het gegvolg dat hij dood voor zijn voeten viel. Het 'lijk is ter ge rechtelijke schouwing 'maar het zieken huis gebracht en de Portugees door de rivier-politie gearresteerd. Door koimmiezeim der invoerrech ten en accijnzen te Dordrecht is 1300 K.G. kaas aangehouden, die in uien- manden verpakt, in eer,, wagon waren ingeladen;, met bestemming naar België. •Consent was verleend voor 10.000 K.G. uien. De partij van. 200 kazen werd in beslag genomen. De bewoners van den Admiraal de Ruyterweg te Amsterdam, waren, giste renmiddag eve.n na 1 uur enthousiast over de schitterende landing op het Regata-terrein van een Nederlandsch vliegtuig. Nadat men viermaal een Duitsch vliegtuig in een sloot had zien te la'r.d komen, kwam bedoeld Neder landsch vliegtuig met groote vaart aan zetten, zeer laag vliegend, orientee- reia, nog tweemaal in de hoogte cirke lend, met een zekerheid en nog niet ge; ziene.n korten straal i'r.i eert hoek van 45 graden op het terrein af en logenstrafte de voorspelling, dat het in de sloot ko men moest, op zoo schitterende wijze, dat een oude dame spontaan de hand aan den mond zette om den. vliegenier een welverdiend „hoera" toe te roepen, w.aanmede de anderen van .harte in stemden. Blijkens de officieele statistiek be droeg het aantal krankzinnigen in En geland op 1 januari 1919 7 minder dan op denzelfden datum in 1918. De commissie die het verslag daarover uit bracht, schrijft dit toe aar,, de grootere sterfte door onvoldoende voeding en wijst er ook op, dat weinig .mannen tus schen 18 e;m 41 jaar voor den militairen dienst afgekeurd en naar krankzinni gengestichten gezonden zijn, die niet tevens lichamelijk ongeschikt waren'. „'Hebbein wij een deel van onze ziels zieken naar het leger gezonden, en de anderen doodgehongerd vraagt de „Times". De geheimzinnige moordenaar Schumann, die zooals wij vroeger reeds mededeelden., een lange reeks van ern stige misdaden bedreven heeft en tegen wien nu te Berlijn een strafvervolging gaande is, .wordt beschuldigd van vijftig misdadige feiten. Daarvan zijn 7 .moorden, en 15 pogingen tot .moorden, 9 beroovingen 'met geweldpleging, 9 kleine era groote diefstallen, 5 brand- j stichtingen en 11 verkrachtingen. De lijst van zijn misdrijven, is hiermee ech ter nog niet ten einde, want hij heeft ook buiten Berlijn verblijf gehouden;, o a. te iHavelberg er» Mainz, en er wordt nu onderzocht, wat hij in die plaatsen, op zijn kerfstok heeft. Een lastig echtgenoot stond dezer dagen voor de Londensche rechtbank terecht, op de beschuldiging van ver fijnde wreedheid tegenover zijn vrouw. De vrouw verklaarde, dat hij haar niet geslagen, maar wel gedreigd had. Zij vertelde, dat hij haar met zïj.ni stand jes van de eene kamer maar de andere vervolgde. Soms maakte hij een boek weg en gaf haar dan de schuld. Ze wa ren al 31 jaar getrouwd. >De .man bekende, dat .hij, o.m. tot haar gezegd had, dat zii eeuwen geleden op den clompelstoel had moeten zitten, om te bekcelen. De dompelstoel was het toestel, waarop in Engeland nog tot in de achttiende eeuw hellevegen werden vastgebonden, om onder water gedont- pelu te worden. Voorts gaf hij toe dat hit een iastig humeur had en dat de at mosfeer thuis „zwaar geladen" placht te z'ijn De magistraat noodigde be klaagde uit, met een voorstel over de brug ie komen, en de man beloofde daarop aan zijn vrouw een nieuw man telpak Maar de magistraat vond dat geen aanbod, 'op grond waarvan de zaak te schikken was en verdaagde de behandeling voor een week. Te Sydney, in Australië, liggen groote voorraden, die vanwege het ge brek aam; transportmiddelen niet ver voerd kunnen worden, reeds geruimen tijd te wachter., om naar Europa over gebracht te worden. Zoo liggen er o.a. 3.280.000 ton graan, 1.320.000 balen wol, 50.000 ton vleesch, 23.000 ton be vroren konijnen, en nog 60.000 ton an dere levensmiddelen. Dezer dagen; werd te Kopenhagen; de winkel vaneen juwelier geplunderd. Waarschijnlijk -is een Duitsch matroos de dief, imaatr de politie kon geen spoor van hem ontdekken. Aan de landgrens er:, in de havens werd scherp maar den voortvluchtige uitgezien. Toen hoorde de politie, dat te Kopenhagen in de jachthaven; een boot was gestolen. ;Het vermoeden wa-s dat -de dief daarmee den Sont iha-d willen, oversteken. Twee watervliegtuigen van; de marine kozen daarop de lucht, elk met een politiebe ambte als waarnemer en zochten den heelen Sont af, maar zij vonden niets. In Opper-Savoye, te Megéve, heeft een wedstrijd plaats gehad van ontwapende tanks in het beklimmen van een berg van 2000 M., met passagiers. De beste tijd was 1 uur 35 voor het be klimmen van den berg en 55 min. voor liet afdalen. De wedstrijd was uitge schreven door de Touring Club de France, ten einde na te gaan, of de oor logstank gebruikt kan worden als een vervoermiddel in bergachtig terrein. De winnende tank, uitgerust met een Re nault-motor, vervoerde 9 passagiers, behalve den bestuurder. Bij de opstij ging gebruikte zij ongeveer 14, voor de afdaling iets meer dan 3/, liter benzine. De cholera in China. Naar de „Times" uit Peking ver neemt heeft de cholera-epidemie zich noch te Peking, noch te Tientsin uitge breid. Te Tientsin zijn slechts vreemde lingen overleden. In Honau kwamen 500 sterfgevallen voor. Vooral in Noord- China moet de sterfte zeer hoog zijn. Ook Mandsjoerije heeft zeer sterk ge leden, voornamelijk Charbin, waar bin nen drie weken circa 4000 personen stierven, onder wie zich bevinden 250 Russen en 50 Japanners. De overige waren Chineezen. Men verwacht, dat de epidemie binnen enkele weken uit gewoed zal zijn. •vergoeding mijnontploffïng. De Commissie uit de Tweede Kamer in wier handen zijn gesteld de inlichtin gen op de adressen van den voorzitter en den secretaris der Vereeniging van hotel- en pensionhouders te Zandvoort en van D. Deinum Sz. c.s. en van de N.V. Mij. tot Expl. van onroerende goe deren Zandvoort met verzoek vergoe ding van schade geleden door mijnont- ploffing, stelt in haar verslagen aan de Kamer o.a. voor dat de Kamer als haar gevoelen zal uitspreken, dat op gronden van billijk heid aan de adressanten de schade be hoort te worden vergoed, die zij hebben geleden tengevolge van het springen van een mijn te Zandvoort op 8 October 1917. loodswezen. ROTTERDAM. Het plan bestaat hier eerlang een nieuw gebouw voor het ibureau van het loodswezen in het 4e en 5e district te stichten. schaarschte aan secretarie- personeel. WORMERViEER. De heer .Legel, be noemd tot commies ter secretarie te Wormerveer, heeft voor deze benoe ming bedankt, daar het gemeentebe stuur van Zaandam hem eenige hon derden guldens meer geboden, heeft, in dien. hij zijn functie te Zaandam wil blijven iwaarremen. Aten, ondervindt thans groote moei lijkheden bij het verkrijgen van perso neel voor de gen;eenle-secretarie. aanvaring in het kanaal. LOiNDIEN. (V.D.) Het stoomschip ..Marathon", van Aberdeen, uit Austra lië terugkeerende. is in het Kanaal ten gevolge van een dichten mist, in botsing gekomen, met .het Japansche stoomschip „•Hoyi Maru". De „Marathon", die een kleine honderd passagiers aan boord had, werd ernstig beschadigd twee ruimen liepen' vol. Het schip bereikte echter veilig Dun- geness, waar de passagiers in sloepen aan land werden gezet. De „Hoyi Maru" •moest in de Downs met ingedrukten voorsteven voor a'r.lker gaan. de finantieele toestand in belgie. BRUSSEL. De Kamer behandelde den financieelen toestand. De minister van financiën verklaarde, dat het tekort op de gewone begrooting van het loopende dienstjaar 360 mil lioen bedraagt. De totale schuld be loopt 18.700 millioen. Wij hebben voor zeven milliard aan marken, verklaarde hij, maar wij kunnen Duitschland niet vragen deze voor goud terug te nemen, daar al hetgeen beschikbaar is aan de geallieerde commissie komt, om te wor den verdeeld. Wij zullen de noodige middelen moeten verkrijgen uit leenin gen en belastingen. voorgenomen bezetting van het roerbekken. Bet jHlbd." verneemt uit Keulen, dat de Entente het stellige voornemen heeft binnenkort een deel van het Roerbekken te bezetten. De plannen dienaangaande ■liggen gereed zij zullen, worden uitge voerd, indien de te verwachten moeilijk heden bij de uitvoering van het vredes verdrag door Duitschland1 zich sterker zouden doen gelden. De drijfveer tot het geheele plan is Frankrijk, dat op deze wijze zijn kolennood 'uit den. weg wil ruimen, nu men in. Versailles tot de overtuiging is gekomen, dat zonder .maatregelen; van dwang een verhoo ging der Duitsche kolcnproductie tegen over de volstrekt passieve houding der mijnwerkers niet mogelijk kan zijn. botha herdact. Vrijdag is te Kaapstad de parie- mentszitting heropend Lord Buxton, de gouverneur-generaal deelde mede, dat er een buitengewone zitting zou worden bijeengeroepen voor de ratifi catie van het te Versailles geteekende vredesverdrag. Generaal Smuts diende een motie in om waardeering uit te spreken voor de diensten, door generaal Botha bewezen. In den loop van zijn rede zeide hij, dat de bitterste plicht, welke generaal Botha ooit geroepen was geweest te vervullen, was bij het begin van den vreeselijken wereldoorlog hij koos den juisten weg. Ik zal nooit, aldus Smuts, de bijeenkomst in hei huis van generaal Botha vergeten in Augustus 1914, van Schalk Burger, generaal de la Rey, N. J. de Wet, generaal Botha en mij, toen Botha, het woord tot de la Rey richtend, zeide „Het kan God's wil zijn, dat dit een vrij iand en een vrij volk wordt, maar het kan nooit Zijn wil zijn, dat wij vrij zullen worden langs een weg van oneer en verraad," En De la Rey, een man met een groot eergevoel, was het hier mede eens en hield de bijeenkomst te Treurfontein tegen, waarmede de re bellie begonnen zou zijn. Thans is de wereldoorlog voorbij en kunnen we zien, dat Botha gelijk had. Zuid-Afrika heeft een schitterenden weg van vooruitgang en voorspoed voor zich en Botha heeft ons beschermd tegen de grootste geva ren. Generaal Smuts diende een dergelijke motie in ten aanzien van den heer Schreiner, waarin met name wordt ge waagd van zijn groote toewijding aan de zaak der inlandsche rassen en aan zijn taak als hooge commissaris. de inkrimping van het duit sche leger. De Entente heeft herhaaldelijk twijfel uitgesproken, of het Duitsche leger nu wel werkelijk verkleind wordt. Minister ■Noske heeft daarom een zwarem gang gedaan era aan den chef der Fransche .militaire missie te Berlijn, genenaa'l Du- pont, de aktestukken voorgelegd, die op de vermindering van het leger be trekking hebben. Generaal Dupoot heeft daaruit de overtuiging gekregen, dat de iokrimpiing vara het leger stelselmatig wordt voortgezet. smuts over den volkenbond. Generaal Smuts heeft zijn eerste rede als premier gehouden bij de indiening van het besluit tot ratificatie va:i het vredesverdrag in het Zaid-Afrikaansche parlement. Hij kenschetste de Britsche overwin,nninjg als de belangrijkste, wel ke ooit ii de geschiedeni is behaa'd, en sprak in zeer lovende bewoordingen over den Volkenbond. Hij verklaarde, dat men het laatste tooneel van het taa.ste bedrijf van het groots*.- drama ir. Je geschiedenis meemaakte. Nooit is er een zoo ver strekkende regeling ge troffen. Met betrekking tot de voor- zeiningen ter voorkoming van. oorlogen; in de toekomst verklaarde Smuts arader toejuichingen, dat de Britsche Domini ons leden met volledige rechten waren om i.n: de® Volkenbond te worden geko zen. Dit was de kans van de Domini ons, .maar terzelfder tijd zou niet wor den toegestaan om de banden van het rijk losser te maken, omdat Zuid-Afrika in dan. iBritscherj Volkenbond wenschte te blijven, welke waarschijnlijk de wer kelijke organisator van de overwin ning is geweest. De Volkenbond zou ongetwijfeld in werking treden; om het groote vacum te vullen, dat door de verdwijning van oude regeeringsvor- anen is ontstaan. 'Parijs is een ziedende haard van niiemschelijke hartstochten geweest, maar spreker had steeds voor •oogen gehouden het visioen, van den Volkenbond als een grooten. mijlpaal van. den imenschelijken voortuitgang. De Volkenbond zou ten eerste den we reldvrede .bewaren er. ten tweede de internationale erkenning verwerven voor de jonge en kleine naties. Smuts vertrouwt er op, dat de ontwapening van der,, vroegere,n vijand een verrei kende ontwapening van de geallieerde .mogendheden, beteekent en besloot met een verwijzing naar de wederkeerige achting, en den. wensrh voor de eenheid van GrO'Ot-Brittan.nië. het stervende petrograd. Wladimir Boertzef schrijft ir..de „Ma tin" over het stervende Petrograd, naar aanleiding van een telegram, dat hij ontving van dan gewezen Doema-afge- vaardigde Kedine, thans minister van justitie var. de regeering var Noord westelijk Rusland. Dat telegram, begin September uit Reval verzonden, is als een noodkreet. Petrograd sterft letterlijk vaim honger aldus het telegram, dat dan verder .mededeelt, dat de verovering van Pskof waarin volgens Boertzef Duitsch land de hec.d had gehad gepaard is gegaan met een, moord op 250 man nen, vrouwen en kinderen. Boertzef zegt maar aanleiding van dit telegram, dat behalve het verschrikke- liike detail van de terechtstelling van 250 menschen, waaronder ook vrou wen en kinderen, de jobstijding hem heiaas niets nieuws leert. Sedert we ken en maande.-., heeft hij niets anders igedarn dar herhalen, dat de toestand in noordelijk Rusland meer aan ver schrikkelijk is. Petrograd ligt te zielto gen en de bols.jewiki zullen in den waanzin hunner funeste proefnemingen .voor niets terugdeinzen en; Petrograd te gronde laten gaan. Het leger van Joedenits, dat Petro grad wil bevrijden met toestemming der geallieerden, hetgeen blijkt uit de aanwezigheid van officieele vertegen woordigers der geallieerde mogendhe den bij dat leger sterft eveneens van honger en heeft het grootste gebrek aan kleeren en munitie, terwijl de soldaten en officieren bijna geen soldij ontvan gen. De Boisjewiki doen hun uiterste best om de grondslagen van dat leger te on dermijnen, door voedsel en kleeding en ruime betaling të beloven aan de uit gehongerde soldaten, die vruchteloos de hulp verbeiden die hun door de ge allieerden was beloofd. Reeds veertien dagen geleden heeft Boerfzei gezegd dat het wachtwoord moest zijn mar Petrograd 1 en dat dit tevens" liet sig-

Vlissingse Courant | 1919 | | pagina 3