MAANDAG 8 SEPTEMBER. No. 21A 57e Jaargang 1919 "gemeentebestuur FEU' ILLETON' F.EN NATÜURXINO. VLISSINGSCHE COURANT yBa—mara— ADVERTENTIE-PRIJS Van j4 regels: 0.80; voor iedere recel meer 20 cent bij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 40 cent per regel. Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen 10 cent per regel, bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels ƒ1.30, iedere regel meer 20 cent. ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren 1-85 per ririe maanden. Franco door het gelieele rijk: ƒ2.20. Week-abon- nementen 14 cent. Afzonderlijke nummers: 3 cent. HINDERWET. Kennisgeving. Burg. en Weth. van Vlissingen, gezien de artikelen 6 en 7 der Hinderwet, geven bij deze kennis, dat bij hen is ingekomen een verzoek van A. BOUMAN, alhier, om vergunning tot het oprichten van een slachtplaats (met stal) in het perceel ka dastraal bekend gemeente Vlissingen sec tie E no. 569 aan het Boterplein dat dit verzoek met de bijlagen, te be ginnen met Maandag den 8e September 1919 op de Gemeente-Secretarie' ter visie zal gelegd worden en dat den veertienden dag na dien, zijnde den 22e September 1919 ten raadhuize, des namiddags ten 3 uur, gelegenheid zal gegeven worden om bezwaren tegen het oprichten der inrich ting in te brengen, zullende zij die niet overeenkomstig Art. 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hunne be zwaren mondeling toe te lichten, niet Tot beroep gerechtigd zijn, terwijl gedurende drie dagen vóór dat tijdstip, ter Gemeente- Secretarie van de ter zake ingekomen schrifturen kennis kan genomen worden. Vlissingen, den 8e September 1919. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De w.n. Secretaris, F. BISSCHOP. ONVEILIGHEID VAARWATER. Schietoefeningen. De Burgemeester van Vlissingen maakt aan zeevarenden bekend dat rp 11 en 12 zoo noodig op 18 en 19 September 1919 in de stelling van den Heidcr, met kustge- schut schietoefeningen zullen worden ge houden. De voor de veiligheid te nemen voor zorgsmaatregelen liggen voor belangheb benden ter secretarie dezer gemeente ter inzage. Vlissingen, 6 September 1919. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Nederland en België. Naar aanleiding van het Havastele- granr, (melding makende van het be richt uit Antwerpen in het Brusselsche blad wDenmière iHcure", omtrent het voorval met het Italiaansöhe opleidings schip „Ferrucio", dat bij het langs va ren van Vlissingen door een Neder landsche torpedoibóot werd aangehou den, heeft het Haagsche Corresponden- t'iebureau zich ter ibevoegder plaatse om inlichtingen gewend, alwaar men mededeelde, dat in hoofdzaak de toe dracht, z'ooals in dat telegram ge schetst, overeenkomstig de werkelijk heid is. Intusschen is de mededeel ing van' dc .jDernière Heure" in zooverre onvolledig, dat deze niet vermeldt, dat de italiaansche commandant opgaf van meening te zijn, dat hij kon valstaan met de toestemming van den inspecteur van het Belgisühe loodswezen, ten be wijze waarvan hij een Belgisch loods- Uit "het mijnwerkersleven van Noord-Alaska. Naar R. B. 16) Haar oogen waren vochtig door het pïsfse'mg vernietigen van haar '>oop en haar kin beefde op lieve, meiSiea- aclltigc manier, wat den jongen man bi-na onmiddellijk deed toegeven. Maar zi', keerde zich om naar het raam en staarde over de rivier, terwijl zij na een "bgerbiik voortging ,,Toe let maar niet ei, mij maar u kun; niet begr:j- P-n, welk een veis.dhil dit voor mij zou maker.." ..Al ptobeerden wij het, wj zouden n-n met geen mogelijkheid kunnen in halen", zei hij, alsof hij het me; zijn geweten op een aecoordje wilde gooien. „Neen, -maar wij zouden hen toch voor kunnen zijn. Ik weet, waar Lee werkt, want verleden winter ben ik met Constantin-e en zijn honden langs een korten weg naar Black Bear Creek ge gaan lp het terugkomen hebben wij dien. weg genomen en ik zou hem best terugvinden, maar Lee kent dien weg r"tet. dus zal hij het zomerpad volgen, wat vijftien mijlen verder is. Ziet u, zijn «eek maakt een groote bocht naar het Zuiden' en gaat weer terug naar de ri vier, dus als wij den stroom oversteken, Dekorten wij veel en komen eenige mij len boven zijn hut uit." reglement vertoonde. De Nederlandsche officier antwoordde 'hierop, dat de ver gunning van den 'Belgischen inspecteur van het loodswezen alleen van kracht kon zijn voor het 'Belgische ge deelte van de Schelde emi dat voor het 'Nederlandsche gedeelte de Neder, landsche regeering gemachtigd was om op de aanvraag van den Italiaanschen commandant de'bedoelde vergunning te verleenen; zulks om zoo min mogelijk vertraging in de reis van Ihet Jtaliaan- sche oorlogssohi'p te 'brengen. Hierna vroeg de commandant van de „Ferru cio" de vereischte vergunning en ver kreeg die o(p 't oogenibiik zelf. Van een „heftige uiteenzetting" is dan ook geen spraike geweest integendeel, het ge sprek is op hoffelij'ken toon gevoerd. Dan'k zij dus, naar men opmerkte, de diligentie en medewerking der Neder landsche regeerimig beeft dan ook de „Ferruccio" .slechts een onbeteekenend oponthoud gehad, hoewel de comman dant van het schip zich door een .mis verstand ihad bloot gesteld aan de kans op belangrijke vertraging zijner reis, wanneer over de vereischte vergunning eerst nog nnet Den .Haag van gedachte had moeten gewisseld. Havas-Reuter meldt d.d. 6 September uit BrusseliMet betrekking tot het binnenvaren van het Italiaansche oplei dingsschip „Ferruccio" op de Schelde, vernemen wij uit goed ingelichte Itali aansche bron, dat het zoogenaamde „incident" schromelijk overdreven is. Daar de Italiaansche officier de ge bruikelijke machtiging niet had, bood de commandant van de Nederlandsche torpedoboot Ihem aan die te leveren. Alles geschiedde met de grootste hof felijkheid. De „Morning Past" zegt in 'n hoofd artikel o.rn., dat ihet nijt zeker is, dat de verandering in het karakter der Ne- derlandsche-Belgische onderhandelin gen1 in Engeland voldoende gewaar deerd wordt. Na den voortgang der on derhandelingen te hebben 'besproken; zegt het blad „Wij critiseeren 'Nederland niet, om dat het zijn positie verdedigt op de tra- ditioneele Nederlandsche manier. Ne derland heeft ontegenzeggelijk het recht om streng vast te houden aai,a zijn sou- vereiniteit over Vlaanderen en Limburg. We efkennen zelfs, dat in ieder dispuut fusschen een land zelf en 'n buitenland- scihe 'mogendheid dc laatste haar rech ten dient te bewijzen." ■Het blad betoogt voorts, dat Neder land er zioh echter geen rekenschap v2n heeft gegeven, dat de Nederland sche souvere.injteit over de Schelde en de wijze, waarop die werd gehandhaafd Engeland grootelijks heeft gehinderd bij de vervulling vani zijn verplichtingen tegenover België, terwijl het zich onte vreden blijft betoonen over den terug tocht der Duitschers door Limburg en de weigering van militaire waarborgen aan België. Het acht dit laatste ook een Britsch belang en beveelt het in de be langstelling der Engelsche regeering en van den Generalen Staf aa-n. De betooging voor Nederlandsch on schendbaarheid wordt Zaterdag 13 de zer gehouden, in dér Dierentuin te 's- Gravenhagc. Als sprekrs zullen' o.a. op treden J. W. Albarda, lid van de Twee de Kamer, professor P. J. Blok, ds. H. Janssen en oud-luitenant-genenaal W. H. van Terwisga. Médewerking verleenen de Koninklij- zrxtrawvmrrwwmwf&ittwzxt'i*** ji.uj.-y.. Terwijl zij hem trachtte te overre den, vocht Burrell met zichzelf. Er wa ren redenen, waarom hij verlangde dit uitstapje te maken, meer dam hij naar iets had verlangd sinds hij een jongen was. Deze mannen van Flambeau had den hem genegeerd, en hem voortdu rend met verachtelijk wantrouwe"' be handeld, óndanks zijn herhaalde, vrien delijke tegemoetkomingen en daarom was hij verlangend, hen op eigen ge bied te verslaan, verlangend, hun de baas te zijn en hen te noodzaken, reke ning met hem te houden als met een gelijke, zoo noodig openlijke vijand schap verkiezende boven, dit onverschil lig dulden. Bovendien, hij wist, dat Ne- cia door de helft van hen werd aange beden en als hij een nacht in het woud alleen met haar doorbracht, zou het hen wat tammer makere; zooals hij dacht. Bij dem hemel 1 Dan zouden ze wel op hem moeten letten 1 Maar dan het zou haar goeden naam op het spel zetten en toch zou het dat Hij was er nog niet zoo zeker van. Zij was tot hem gekomen zij. was oud genoeg om te weten; wat zij deed, en zij was toch maar een kleurlinge, die on getwijfeld niet zoo eenvoudig was als zij saheen. Andere manmen waren niet zoo nauwgezet in. dit of in eem ander land en toch aarzelde de jonge man, tot het meisje, aangemoedigd door zijn stilzwijgen, weer sprak en hartstochte lijk zei „Wees niet dwaas, mr. Burrell. Kom 1 Kom, ga mee, wilt u Zij nam hem bij de knoopen van zijn jas en trok hem vleiend naaT zich toe. kc Nationale Zangschool en de muziek van het derde regiment huzaren. Nederland en de Volkenbond. In een hoofdartikel Volkerabortd en Toomrede dringt de ,/N. R. Ct." aan, dat Nederland vooraan zal gaan tot ver wezenlijking van den Volkenbond. Ging het niet, 'zegt het blad, om zoo'n overweldigend belang, voor af wachten en stilzitten: zou wat te zeggen zijn. Doch het gelukken van den Vol kenbond is voor Nederland en Indië al licht een vraag van er op, of er on der. Niet het gelukken van ee-n; deftig ding met deftige conferenties en deftige toespraken,dat men. Volkenbond noemt; maar het gelukken van een organisatie, die waahborg geeft aan alle landen te gen oorlog, door wie ook ondernomen. Voor uitputtende bewapening ont breekt het geld ten eenenmale tot dienstplicht, die oorlog niet weert maar verwekt, laat de massa op den duur zich niet pressen, hier noch in Indië het stelsel der concurreerende nationale defensies is hopeloos bankroet een niéuw stelsel van oorlogsafweer moet worden gevonden. Op papier is dat nieuwe stelsel te Versailles aanvaard. Onnoemelijk veel hangt er juist nu van af, in1 welken geest de Volkenbond in deze eerste maanden zai worden ge leid niet door de groote landen alleen, maar door groote en kleine landen te zamen. Hier ligt liet dringende van. het werk. Een geduchte strijd zal noodig zij-re, om den Volkenbond tot iets anders, iets sterkers re maken dan het in duigen gevallen werk der twee Haagsche con ferenties. Die strijd raakt te zeer ores levensbelang, dan dat wij, meent het blad, toeschouwer en figurant zouden kunnen blijven. Geen enkel Nederlander kan wen>- schen, dat de regeering handelde als een dolleman, als een phantast. Maar ieder Nederlander moet wenschen, dat regeering en Kamers nauwkeurig voor zich zelf formuleeren, wat zij zouden doen en wat zij zoude,a beproeven, als Nederland eens in de sterke positie van Engeland of Frankrijk of Amerika ware. Van zulk een, scherpe precise alleen kan kracht en invloed uitgaan.alleeni zij geeft verzekerdheid. Het is totaal iets anders, te ziwalken op een deining, door beweging van andeven voortge bracht, dan zelf zijn, doel en koers te bepalen, al laat men daarvan voors hands onuitgevoerd wat door 't oogen- blik wordt ontraden. Maar in de eerste plaats is noodig, dat ieder wete, hoezeer hef slagen van den Volkenbond aan, ons land ter harte gaat. Er moet vertrouwen worden ge wekt in Nederlands wil tot meewerken en verbeteren vertrouwen bij de wei nige groote landen vertrouwen bij de veertig of vijftig kleine landen ver trouwen bij de Staten-Geoeraal en bii de natie zelf. Is dit niet bij uitstek stof voor de troonrede Met één ferm en ondubbelzinnig geluid na al den twijfel cn al de verdenking, waaraan wij hebben blootgestaan met één ferm en ondubbelzinnig geluid worde kond gedaan,, dat Nederland onder het nieuwe werk zijn twee schouders wil zetten het land van, de Elta wil zijn, en niet een land van de nachtschuit. maatschappijen een vrachtdienst zullen openen van Hamburg en Rotterdam naar Indië. Er staat niet bij naar welk Indië, doch het vermoeden ligt voor de hand, dat ook onze Indiën in de route zullen zijn opgenomen. Het heeft de aandacht getrokken, dat Engeland na den oorlog zich hoe langer hoe meer gaat toeleggen op uit breiding van zijn invloed op het vaste land van Europa. Duitschland, Rusland, Scandinavië, België, Portugal kunnen daarvan meepraten. Bovenstaande plannen vormen mede een uiting van de zucht van Engeland om allen overzee- schen handel tot zich te trekken en alle concurrentie in het wereldverkeer uit te schakelen. Dat men zich hier te lande voor ge waarschuwd houde 1 Wanneer de En- gelschen zich eenmaal hier zullen ge nesteld hebben zijn zij niet zoo gemak kelijk weer weg te krijgen. Wij zijn voorloopig zelf we! in sfaat het vracht- goederenverkeer op onze Indiën leven dig te houden. De kroonprinses op Wielingen. Per extra-trein arriveerde Zaterdag de ex-kroonprinses aan de Bwijcksluis. Zij werd daar ontvangen1 door den ad judant van den ex-kroonprins Aiuldner von Mutheim era door den burgemees ter van Wieringen, den heer Peereboom. 'De postboot toraciht het gezelschap naar Wieringen, waar men te kwart over twee aankwam. Op de kade wer- .den de prinses en de jonge prinsen ont vangen door den. ex-kroon.prin,s en de ecihtgenoote van' den burgemeester Peereboo-m, 'benevens diens zoon. Vier auto's stonden aan de haven gereed en onmiddellijk na aankomst reed men naar de pastorie van Oosterlawd. De ex-kroonprinses houdt verblijf in de pastorie, terwijl de jonge prinsen in het huis van den burgemeester zijn onder gebracht. Bij de aankomst van de ex-kroon prinses waren vele inenschen aanwezig. Engelsche concurrentie. Het Holt. Nieuwsbureau deelt een bericht van de „Times" mede volgens hetwelk drie Engelsche scheepvaart- Gedeeltelijk was het misschien de geest van verzet, die den geheelen dag al sterker en sterker in hem was gewor den, of het was misschien alleen het gevoel, haar daar naast zich te hebben, warm en smcekend, maar er was iets, wat hem haar in zijn armen, deed ne men, terwijii Jiij telkens en telkens weer haar opgeheven gelaat woest kuste, ter wijl hij zacht, met ingehouden, stem, riep „Ja Ja 1 Ja 1 Kleine heks 1 Ik wil overal met je meegaan Overal Over al 1" Het was een blinde, onbedwingbare ingeving en toen zijn lippen de hare ontmoetten, bood zij, vreemd genoeg, geen tegenstand, maar gaf rustig toe, tot hij voelde, dat haar armen zich zacht om zijn hals strengelden; en zijn gezichtje zich dicht tegen het zijne aan drukte. Geen. van beiden wisten, hoe lang zij daar zoo stonden, maar spoe dig voelde hij, hoe haar hart tegeni het zijne klopte, terwijl zij daar lag als een kleine, sidderende vogel. En toch was er nieits onzedigs of onimeisjesachtigs in haar geheele dben. Zij maakte haar gelaat vrij en ver borg het tegen zijn. hals, terwijl zij zacht en beschroomd sprak, alsef het geluid van de woorden, die zij fluis terde, haar half verschrikte. „Ik heb je lief. Ik heb je lief, Mea je." Het kam gebeuren dat een man maan den doorbrengt in vriendelijke intimiteit met een vrouw en nooit de hevigheid of teedePheid van hartstocht kent, tot er een psychisch oogenblik komt of ecw physieke aanraking, die hem plotseling Levensmiddelen in den winter. Zaterdag kwamen te Utrecht bijeen directeuren' van levensmiddelenbedrij- ven uit verschillende gemeenten, ter be spreking van "de vraag, wat gedaan zou moeten worden in den komenden winter, met het oog op de schaarschte van diverse levensmiddelen1 en de bui tensporige prijzen'vin menig artikel. De vergadering besliste in principe dat het voor den komenden winter op nieuw noodig zal zijn maatregelen van overheidswege voor levensmiddelen- voorziening te 'nemen, speciaal voor die gevallen, waarin een tekort aan artike len bestaat of waar door woekerwin sten artikelen onbereikbaar worden voor mindergegoeden. De r egee r i n gs-v e rt ege n.w oo rd i ge r deelde medevaar aanleiding van klach ten over suikertekort, dat het komende najaar voldoende suiker .aanwezig zal wezen, te verkoopen ad 30 cent per pond. Voorts wil de regeering steun verleenen aan verbruiks-coöperaties, door verschaffing van werkkapitaal, zoomede steun aan middenstands-coö peraties door middel van midden- staradsbank, om daardoor de prijsop drijving tegen te kunnen gaan. De vrije Zaterdagmiddag. In afwachting van de nieuwe Ar beidswet, die aan zeer velen een vrijen Zaterdagmiddag, althans een vrijen als in. vlam zet. Zoo was het met Bur rell. De zoete last van dit meisje in zijn armen, de warmte van haar liefkoozen- de handen deed hem zijn bezinning ver liezen en 't was zij, die zich eindelijk terugtrok, om hem glimlachend t" her- inmeren, dat hij tijd verspilde. „Mijn lippen zullen er altijd nog we zen, als die mijnen verhandeld zijn", zei zij. „Neen. neen 1" en zij hield hem van zich af, toen hij weer bij haar kwam en zij hield vol als zij zonder, gaan, moesten zij dadelijk gaan, en dat hij voorloopig geen kussen meer kregg „Maar, natuurlijk, het is een; lange reis en wij zullen nu en dan wat moeten rusten1", voegde zij er verlegen hij waarop hij bekende, dat hij ver vb sterk was, en niet lang achter elkaar kon loopen en toch, zei hij, zou de weg' te kort zijn, al voerde hij tot Canada. „Maak dan je proviand in orde", be val zij. „want wij moeten tegenover Black Bear Creek zijn, vóór het donker genoeg wordt, om te kampeeeren." Vlug maakte hij zijn toebereidselen em hij gaf zich geen moeite, de redenen voor zijn besluit te analyseeren. De ge dachte met haar alleen te zijn in de geurige wouden daar boven., terwijl de stille duisternis hen omgaf, joeg hem voort, om weg te komen en het was als een koorts, die over hem kwam. Ein- delijik nam hij zijn pak vairr dekens en proviand op en zei tot haar „Nou dan, ben je klaar, kleintje „Ja, Meade, antwoordde zij eenvou dig. „Era je weet zeker, dat je er geen berouw van zult hebben middag in de week zal bezorgen, is niet 1 September jl. een Kon. besluit in werking getreden, waarbij voor jeug dige personen en vrouwen alle arbeid in fabrieken en werkplaatsen op Zater dagmiddag na 1 uur wordt verboden. Hierop zijn enkele uitzonderingen, lo. Arbeid verricht in een onderne ming door de echtgenoote van het hoofd óf den bestuurder 2o. Hieronder genoemde arbeid, die op Zaterdagmiddag na 1 uur mag wor den verricht (zonder dat daaraan eeni ge voorwaarde is verbonden) door 1. Jongens 2. Meisjes 3. Ongehuwde vrouwelijke personen boven 17 jaar 4. Ongehuwde vrouwen, die hoewel ongehuwd zijnde een huishouding te verzorgen hebben en daarvan aan het hoofd of den bestuurder der onderne ming hebben kennis gegeven 5. Gehuwde vrouwen 1. 2. 3. 4. 5. Arbeid bestaande in het reinigen van werk tuigen, toestellen of ge reedschappen, of van werklokalen en aanhoo- righeden indien door dezelfde personen in een onderneming nim mer andere dan die werkzaamheden ver richt worden Arbeid in een winkel tevens fabriek of werk plaats, voor zoover die arbeid bestaat in het te knop aanbieden, ver koopen, verpakken of voor verzending of af levering gereed maken van winkelwaren Arbeid in een melkin richting, een boter- of kaasfabriek of een fa briek van geconden seerde melk Arbeid in een garna- lenpellerij Arbeid in een inrich ting tot het bewerken van visch Arbeid in een groen- tenwasscherij, 'n vrueh- tenpakkerij of een fa briek van verduur zaamde groenten of vruchten, van vruchten sappen of van jams -- Arbeid in een laag- veenderij, bestaande in het te drogen zetten van turf of in het verdeelen van gespreide veenspe- cie in turven - Arbeid in een steen bakkerij met open droogvelden, bestaan de in het op zijn kant zetten en van de droog velden naar de stapels dragen van ongebak ken steen Arbeid in door wind of waterkracht gedre ven molens Arbeid in een beet wortelsuikerfabriek 3o. Arbeid in de navolgende bedrij ven, die ecliter alleen óp Zaterdagmid dag na-1 uur is toegestaan onder voor waarde, dat aan de jeugdige perso nen of vrouwen op ten minste één werk dag per week ni des namiddags 1 uur •VMaaziUFs&f?, „Niet, zoolans; je me liefheibt." Hij kuste haar nog ééns, vóór zij zich op weg begaven langs het voetpad, dat langzaam steeg. Een honderd meter verder en zij waren verdwenen achter de boschjes van jonge berkens en va rens. Twee uur later hielden zij halt, waar de schuimende golven van Black Bear Cree.k zich neerstortten in de zwijgende, kalme rivier en stonden aan. den ingang van een vallei, dicht begroeid met boo- men en hoog gras. Die vallei werd in het Noorden afge sloten door golvende heuvels en berg- ruggere, terwijl] achter hen de stad lag, zes mij.len' weg de lage, vierkante ge bouwen zagen er nietig uit als huisjes uit een speelgoeddoos, maar teekenden zich duidelijk en scherp tegen den avondhemel. „Is het nog geen tijd oim te rusten vroeg de officier lachend, met een, blik van verlangen in zijn oogen, terwij! hij de meisjesgestalte in zijn armen nam. A4iaar zij glimlachte slechts terug, maakte zich vrij en ging hem voor het woud in. Hij keerde zich voor een oogenblik om en stak lachend de vuist op tegen het dorp, en, allen, die er in waren. Toen haaide hij zijn reisgezellin in en hand aan hand verlieten zij de oevers van den grooten stroom achter hora en ver dwenen in de woeste, onbegane vallei. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1919 | | pagina 1