2000 750 150"™100 25 WOENSDAG iPEUl LLETON EEN NATUURKIND. No. 207 57e Jaargang 1919 SS": Fin» f. 1Ü BE MBE b., (Iiifli tokt 58. feispn. Mém into;. 'latsehijnt Épiijls, oitinNdiri sp Miss 0» iIssbmb erssnde ONfisteiitke iegstdsgen lij dsze Gmnnt behoort een Bijvoegsel. "gemeentebestuur ''"biïïnenlanF"' Stads* en Provincienieuws VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Viissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.85 per drie maanden. Franco door het gebeele rijk ƒ2 20. Voor België 3 50 Voor overige landers der Posi-Unic f4 50. - Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJSVan 14 regels ƒ0.80; voor iedere regel meer 20 ct. Familieberichten van 1—6 regels ƒ130. Bij abonnement speciale prijs Reclames-tO cs. per regel. - Dienstaanbiedingenen -aanvragen 10 ct. per regel Ot abonné's, m 't bezit eener pots», zijn ORAT1S verze kerd isgsn ongelukken voor gulden by levens lange ongeschikt heid tot werken gulden by dood door een ongeluk l gulden by verlies van een hand, voet of oog gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger B«ïo ultkenringeri «orden VERDOBBELD indien de verzekerden, voorzien van geldig gtaetsbealjs, «en ongeluk bekomen r.p trein, bool of Iram. De olikoering wordt gewaarborgd door do „Holl. Alg. Verrek. Bank" lè Srbleiiam WONINGTELLING. Burg. en Weth. van Viissingen brengen ■ter algemeene kennis, dat Donderdag den 4en September a.s. een aanvang zal wor den gemaakt met de uitvoering van het Koninklijk Besluit van 3 Juli 1919 (Stbl. no. 465) betreffende het houden van eene woningtelling in deze gemeente "dat de tellers, die zich voor de invulling der vragenlijsten, bij de ingezetenen zul len vervoegen, voorzien zijn van een legiti- matiekaart, welke op verzoek zal worden vertoond en verzoeken de Ingezetenenin het be lang der Volkshuisvesting, mede te werken door de tellers in staat te stellen aan hunne opdracht te voldoen. Viissingen, 3 September 1919. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, J. P. v. ROSSUM Jr. LOTING VOOR DE MILITIE. De Burgemeester van Viissingen maakt bekend, dat de loting voor de lichting 1920 zal plaats hebben op Zaterdag den 13 Sep tember a.s., des voormiddags te 10 uren, in het gymnastieklokaal van school ir op het Eiland, en dat aan die loting zullen deelnemen alle voor de genoemde lichting ingeschreven personen, met uitzondering van hen le. die voor den aanvang der loting \»w deze gemeente, blijken te zijn overleden 2e. die voor den dienst bij de Militie «in geschikt zijn bevonden 3e. die voor 1 September van d't jaar bij onherroepelijk geworden uitspraak van den Militieraad of van Gedeputeerde Sta ten of bij Koninklijke beslissing voor goed oi tijdelijk van den dienst zijn vrijgesteld 'Ie. die voor I September van dit jaar onherroepelijk, hetzij voor goed, hetzij voorloopig van den dienst zijn uitgesloten. Viissingen, 2 September 1919. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. MILITIE. Indeeling bij den motorcüenst. De Burgemeester van Viissingen brengt het navolgende ter kennis van belangheb benden. Dienstplichtigen van de militie, die er prijs Op stellen te dienen bij den motor- dienst, -moeten hun verlangen daartoe schriftelijk mededeelen aan den Comman dant van de Motorafdeeling te Delft, vóór 15 September van het jaar, voorafgaande aan het jaar der lichting. Zij behooren daarbij op te geven hun geslachts- en voornamen, den daturn van geboorte, voorts de gemeente, waar zij voor de mi litie zijn ingeschreven, en, indien zij reeds hebben geloot, ook hun iotingsnummer. Het is wenschelijk, dat zij bij hun schrijven verklaringen overleggen, waaruit hun bekwaamheid in het chauffeursvak of als motorrijder blijkt. Zij, die voor den Motordienst worden bestemd, worden toegewezen aan de Ge nie, doch onmiddellijk na inlijving overge- Uit het mijnwerkersleven van Noord-Alaska. Naar R. B. 12) ,.Als dat zoo is, vertel me er dan maar niets vani", zei Lee haastig. „Ik ben zelf een godvreeeznd burger, ik houd altlid vrede en rust, maar wat voorbij is, is dood en weg, en ik zou "iet graag zien, dat zoo'.tr melkmuil «als die blauw en gele pias zou probee- ren het weer te doen herleven." „Hij heeft het Amerikaanische leger, om hem te steunen op zijn/ minst v'.if man." „Vijf tegen honderd. Hij wil ons zeker overbluffen, hè grinnikte de oneer biedige Lee, maar zijn rimpels werden dieper, terwijl hij vertrouwelijk tegen de toonbank leunde. „Je hebt inaar één woord te spreken, John en ik neem er een paar mee, om mfi te helpen en wij zullen dien militai ren post wel van de been helpen. Als Jij maar éé,n wenk geeft, zijn er velen, die dat werkje met genoegen doen." „Bah Ik zou denken", zei de koop man. „Zoolang zij zoowat rondspelen en excerceeren en op dien hoorn toete ren en niemand hinderen, dan zijn ze mij niet in den weg." „Alt right Jij moet het weten. Maar, <jis ik dien goudader te pakken krijg, aan neem ik er allereerst mijn vrienden 'n en die „kleermakers" kunnen er plaatst en gezonden naar de Motorafdee ling te Delft. Viissingen, 2 September 1919. De Burgemeester voornoemd. VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Nederland en België. Onder 't opschrift „Geknoei" schrijft de .Brusselsche „Standaard" Onze junkers, welke van hun Duit- scbe spitsbroeders hoegenaamd niets meer te leeren hebben, zijn finaal in de wolken Nu zal het er wel van komem van een frisGh, vroolijk oorlogje tegen den „keeskop" imeenen ze 1 Ons Opperste Hoofdkwartier is reeds belast geworden met een moffenwerkje en zijn agenten wroeten in Hollandsch Limburg 1 Langs een anderen kant staan de ge heime onderhandelingen met Frankrijk goed. Nog een handvol vertrouwelijke medodeelingen en we staan voor een voldongen feit, hetwelk niets minder da-n> een economisch en... militair ver bond /met onze „grande soeur latine" daarstelt. Van dit alles zijn eenige landhonge- rigen der Brusselsche mopperpers de aanstichters en trou/we voorwachten Doch indien de heeren zich inbeelden dat we laf genoeg zullen zijin. om dit al les goedschiks te aanvaarden, kennen ze de oud-strijders niet. We hebben ons leven een eerste maal veil gehad tot de handhaving van onze eer, een tweede maal willen we het er ook wel voor wagen Junkers van België, weet dat we in vrede wenschen te leven met Holland, welks land we hoogschatten in het bij zonder om de talrijke diensten ons tij dens den. oorlog bewezen. Weet, dat we Frankrijk bewonderen om zijn prestaties gedurende den we- reldkrijg geleverd, doch dat we geens zins als een soort satelliet van dit tand wenschen behandeld te worden. Wat we willen is een minnelijke schikking .met 'Holland in zake zekere kwesties, welke voor ons van belang zijn en voorts een alzijdig onafhanke lijk België, waar voor de beide bevol kingen het axioma wordt gehuldigd „Gelijke plichten, gelijke rechten". De nieuwe Engelsche gezant bij ons Hof. Tof Brifsche gezant te 's-Gravenhage is benoemd sir Ronald Graham. De nieuwe gezant is 49 jaar en heeft een eervolle diplomatieke loopbaan achter den rug. De ex-keizer te Doorn. De bagage van ex-keizer Wilhelm een trein van 50 wagens wordt de volgende week te Doorn verwacht. buiten blijven. Tot ziens ■Hij nam zijn bundeltje op de schou ders, slofte voorbij Doret. dien. hij toe knikte en hij deed of hij don „kleerma ker" ,niet zag. Toen de luitenant Necia's boodschap aan Poleon had overgebracht, begon hij aan zijn zaken met den koopman. Het betrof den inkoop van. enkele .dingen, die bij de militaire uitrusting vergeten waren en toen dit was afgepraat, kwam hij terug op de ontmoeting van dien morgen. „Ik zou niet graag willen, dat u dacht, dat ik alles op die manier af handelde", zei hij, „want dat doe ik niet. Ik wil graag met u werken en ik wil goede vrienden met u zijn." „lik ook", zei Gaie. „Niemand haat het meer, om voor; politieman te spelen dan ik, maar dat hoort er zoo bij en Ik zal het wel moe ten doen", ging de jonge man voort. ,jHet is zeker eewvoudig uw bedoe ling, om vrede te bewa.ren, nietwaar U zoekt niet iemand in 't bijzonder „Natuurlijk niet beihalve zekere bekende misdadigers, die aan de ge rechtigheid ontsnapt en naar het Noor den gevlucht zijn." „Dus zijn er toch enkelen, die u zoekt, ja „Ja, eenige oude kennissen. De offi cieren van elke.n post hebben signale- mcnten,van hen en als zij zich vertoo- oen, zullen wij ze wö j^jva.ngen nemen en houden, tot er gerechtshoven, zijn. opgericht." „Als u hun namen en signalementen' hebt, kan ik u misschien helpen", zei de koopman kalm. De mailboot „Prinses Juliana" vrijgegeven. Het -mailstoomschip „Prinses Julia na", der maatschappij Nederland, het welk geruimen tijd geleden door de Britsche regeering in de haven van Hongkong in beslag werd genomen en sindsdien voor rekening van Engeland heeft gevaren, is thans vrijgegeven en wordt dezer dagen van Londen, alwaar het 7 Augustus van. Port Said arriveer de, te Amsterdam verwacht. Het stoomschip kwam gisteren nog onder Engelsche vlag te IJ.muiden bin nen, doch wordt bij aankomst te Am sterdam aan de reederij overgedragen. Wethoudersverkiezingen. Te Amsterdam zijn gekozen de hee ren Wibaut, de Miranda (S.D.A.P.), den Hertog en Abrahams (lib.), de Vlugt (anti-rev.) en Wierdels (kath.) Te Rotterdam werden gekozen de heeren de Jong (anti-rev.), Van Aalten (vrijz.-dem.), Stutemeijer (kath.), Heij- koop en de Zeeuw (beiden S.D.A.P.). Deze laatsten hebben hun benoeming aangenomen, doch alleen als het aan tal wethouders op 6 wordt gebracht en dan voor den zesden zetel aangewezen den sociaal-democraat. Van Stapele. Te 's-Gravenhage werden benoemd de heeren Drooglever Fortuyn (aftre dend U.-L.), Albarda (aftr. S.D.A.P.), Drees (S.D.A.P.), mr. de Wilde (a.-r.), en jhr. mr. Wittert van Hoogland (r.-k.) Te Utrecht wérden gekozen de hee ren dr. ten Berge (kath.), Ketttitz (lib.) de Waal Malefijt (anti-rev,), dr. van Leeuwen en Van Dijk (beiden S.D.A.P.) Valsche zilverbons. De minister van financiën brengt ter kennis, dat valsche zilverbons van 1 zijn aangetroffen.,-speciaal in de pro vincie Zeeland. Deze bons dragen als serieletfers A X L en als nummer 3654, en zijn van de echte bons te onderschei den. door den bruinen, druk van den tekst en van serie en nummer, die bij de echte bons zwart is zij missen het watermerk, terwijl het papier gladder is. Aangezien valschee zilverbo-ns niet door het rijk worden vergoed, zal het publiek, ter voorkoming van geldelijke schade, goed doen. nauwkeurig op de hen. aangeboden bons toe te zien en deze, indien, zij kenmerken van verval- sching vertoonen, te weigeren of wel zooveel mogelijk met inlichtingen om trent de,, herkomst, bij den agent van het ministerie van financiën te Amster dam (Korte Spinhuissteeg no. 3) of bij een der betaalmeesters aan te bieden. De typografen-actie. De federatie van de R. K. en Chr. Bonden in de Typografie heeft aan de patroonsbonden een brief gericht, waarin wordt opgemerkt, dat bij het uitbreken van het conflict de partijen, die de collectieve overeenkomst wilden „Dank u, ik zal de lijst meebrengen, en. wij kunnen haar samen wel eens doorzien. U is hier zeker al lang ge weest „Ongeveer tien jaar." „Dus is miss Necia in de Staten ge boren Gale zag den officier eer,, oogariblik verschrikt aan, vóór hii toestemmend antwoordde, maar Burrell bestudeerde een piek zonlicht op den grond en lette niet op hein. Een oogenblik daarna vroeg hij, aarzelend „Is dit u:w eerste huwelijk, mr. Gale?" Toen de ander niet antwoordde, zag hij op en voegde er haastig bij „Pardon, mr. Gale. Wat mij dit doet vragen, is miss Necia zij is zoo wel zij is zulk een bizo.nder meisje." Gale's gelaat had een verandering ondergaan, hij antwoordde kalm „Ik ben nooit getrouwd geweest." „Wat „Toen. ik Allu.na tot mij nam, was het geen gewoonte, en na dien tijd hebben wij er geen van beiden veel over nage dacht." ,;0, ik begrijp het", riep Burrell haastig uit. „Als i/k er aan denk, zal ik die lijst eens meebrengen", en. na een vriandelijken groet slenterde hij naar buiten. Maar zijn gedachten waren ver ward en zelfs toen hij zijn nachtverblijf bereikt had, herhaalde hij telkens i.n zichzelf „Het andere was erg genoeg. Aim meisje Arm, klein meisje Gale verliet ook den winkel hij ging ■naar zijn huis met den vreemden blik nog in de oogen en vond Necia in haar niéuw gala-toilet, om bewonderd te handhaven, haar gedragslijn hebben vastgesteld. Daarna hebben de pa- troonsvereenigingen besluiten genomen en stappen gedaan buiten de werkne mersorganisaties om, voor welke be sluiten en stappen de werknemersorga nisaties geenerlei verantwoording aan vaarden. Het weer in Augustus. Het Kon. Ned. Meteor. Instituut pu bliceert het volgende voorloopige over zicht betreffende het weer in Augustus 1919 De temperatuur was in Augustus ge middeld ongeveer normaal de nachten en ochtenden waren te koel, maar de middagen boven normaal. Vooral in de tweede dekade, toen bijna dagelijks temperaturen boven 25 graden Celsius voorkwamen. De dagelijksche schommeling in de temperatuur bedroeg dientengevolge te j de Bilt 11 graden, tegen ruim 9 graden I normaal. De regen bedroeg over het ge- j heele land slechts 60 procent van de j normale maandsom en viel voor een j groot deel bij onweer in de laatste week. In Zeeland, Limburg en op de Noordzee-eilanden viel ongeveer drie i, vierden van de normale hoeveelheid, op de Veluwe slechts een vierde. Het aantal uren met zonneschijn te De Bilt bedroeg 191 tegen 179 normaal. VL1SSINGEN, 3 SEPTEMBER. I AGENDA VAN HET DISTRIBUTIE BEDRIJF. ij DONDERDAG 4 SEPTEMBER T uinboti wzadem Tot nadere aankondiging wordt dis- pensatie verleend van de uitvoerverbo- j den van tuinbouwzaden met uitzonde- ring van de zaden va-nide diverse kool- soorten, rapen, knollen, kroten en snij- j bieten. Deze beschikking treedt in -wer- king op 6 dezer. Scheerzeep. Zelfscheerders worden attent ge- ij maakt op de advertentie, waarbij hun j o.raze restant scheerzeep wordt aange- I boden tegen 20 cents per ongeveer 100 1 gram of 1.75 per K.G. Vee. Uitvoervergunnimigen voor melk- en kalfvee en dragende vaarzen, zullen voorhands niet worden verleend. Een. beperkt aantal consenten zullen door het departement van 'landbouw voor loopig enkel nog worden verleend voor jongvee, zonder breede tanden. Hengsten. De Nationale Vereeniging tot bevor dering der .paardenfokkerij in Neder land, wordt bevoegd verklaard inge schreven hengsten voor dekking goed te keuren in deze provincie. Het brand merk zal zijn N. T. Mond- en klauwzeer. De invoer in Spanje van ru/ndvee, schapen, geiten en varkens alsmede on- gewasschen wol, ruwe huiden en mest is verboden zoolang bovengenoemde ziekte duurt. Ledige balen. Bakkers en meelhandelaren worden, verzocht er goede nota van te willen nemen, dat de ledige balen van den motenaar P. Adriaanse behooren. te zijn ingeleverd aan zijn molen vóór aan staanden Zaterdag, zullende na. éren dag de alsdan inkomende ledige balen door hem worden, teruggenomen tegen een statiegeld van één gulden. worden door Poleon. Toen ihij haar zag, was het Necia, of hij haar voor het eerst van haar leven boos aankeek hij beval haar tot haar verbazing op ruwen toon, die dingen uit te trekken. Zijn stem en manieren waren hard en. ge heel in strijd met zijn gewone doen hij gaf ook geen reden op voor deze ongemotiveerde boosheid, maar ging weer naar buiten. Haar liet hij i.n tra nen achter en Poleon Doret met oogen groot van verbazing en schrik. IV. Gedurende de weken, die volgden, zag Meade Burrell Necia dikwijls. Eerst had hij zijn genveten in slaap gewiegd met de verontschuldiging, dat hij haar wilde bestudeeren, in hoeverre zij af week van de gewone kleurlingen maar dit ging spoedig voorbij en hij liet zich drijven, tevreden in het genot van haar gezelschap en gelukkig in de muziek van haar lach. Haar helder verstand en zin voor humor verrukten hem en het geheimzinnige haner donkere oogen scheen de poëzie en schoonheid te be vatten van alle roode rassen, die achter haar lagen van moeders zijde. Soms dacht hij aan haar, zooals hij haar dien, morgen had gezien in het kleed van het meisje der wereld en hij herinnerde zich de zuivere lijnen van hals en schouders, maar hii schreef dit toe aan haar af komst van vaders zijde. Hij had een diep gevoel van medelij den voor haar gehad, toen hij hoorde van haar vaders verhouding tot Alluna, maar dat verdween, ook langzamerhand bij de ontdekking, dat het meisje niet het minste begrip had van de beteeke- Door Burg. en Weth. is benoemd tot ambulant ambtenaar bij de controle der gemeente-belastingen de heer J. van Leeuwen, thans agent van politie alhier. In de groote zaal van „de Oude Vriendschap" op de Groote Markt, wordt-Vrijdag a.s., des avonds 8 uur, een openbare vergadering gehouden van de onderofficieren-vereniging ,,Or); Belang", waarin als sprekers zullen op- f treden de heeren Brandwijk en Schuur- mans, leden van het hoofdbestuur, met het onderwerp „Salarisactie". Er zal gelegenheid voor debat wor- dem gegeven. Voor het examen van radio-telegra- fists le klasse is geslaagd de heer F. van Beers, leerling van den cursus- Fretier. Men schrijft ons uit Middelburg De fracties van anti-rev., ohrist.-hist., vrijz.-dem. en S. D. A. P.-sche rands teden hebben op het hierna te melden programma tot samenwerking beslo ten, terwijl de heer Van Schouwen', unie-'iberaal, zioh bereid verk'aarde aan velschillende zaken mede te wer ken, zonder zich echter beslist te bin den. Het programma bevat-, ten c rste Bevordering van woningbouw, zoowel a. gemeentelijk j door bouwvereeni- gingen b. het inrichten- van een ge- imvn'eiljk bureau van womngstatis- t'ck c. zorg voor woningen vo >r groo te gezinnen door opname in de bouw plannen var, grooter'woningen, welke aan giootere gezinnen voor denzelfden prijs verhuurd worden als de kleinere. 2 Verhoogimg van het onbelastbaar inkornen tot 700 plus 50 voor ge huwden en 50 voor ieder kin i. 3. m- j voering van een maximum-arbeidstijd van 8 uur en 45-urige arbeidsweek voor alle personeel in gemeentedienst, zoo mede politie als personeel, van den rei nigingsdienst, zonder daarbij echter de gemeentebelangen uit het oog te ver liezen. 4, Invoering van het overleg j nis ervan. Hij had haar heel voorzichtig j gepolst en bevonden, dat zij de zaak zeer onschuldig beschouwde, als iets j gewoons, en daarom in het licht van een aangenomen conventie. Ook scheen- zij niets te zien in. haar bloed of positie-' om haar minderwaardig te maken aait andere vrouiwen. Zij vroeg hem aan houdend naar zijn zuster en hij was er blij om, want het nam de gedwongen heid tusschen hen. weg. Hij ontdekte veel kinderlijk geloof en veel heidensch bijgeloof en hij voelde zich steeds ge lukkiger in haar nabijheid en hield op te beredeneeren waartoe het hem kon brengen. Wat 'haar betrof, eiken, dag bracht nieuw genot. Zij ontlook als een. schoo- ne woudbloem en nam hem geheel in haar vertrouwen. Zij openlbaande aan hom al haar meisjesillusies en verwach tingen, die zij tot nu toe nooit had uit gesproken. Zoo ging een maand voorbij en toen kwam Runnion terug. Hij kwam met een stoomboot, die stroomopwaarts ging en hijgende binnenliep om te rus ten en adeim te scheppen vóór zij haar Strijd hervatte ,-met den rusteloozeri stroom. De manier, waarop hij verscheen- was brutaal, want hij stond- op het dek der boot te staren naar het stadje, dat voor hem opdoemde, zooals hij 't een maand geleden had zien verdwijnen en zijn glimlach was boos, z-ooals hij toen was geweest. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1919 | | pagina 1