azijn IE W inds{m.ofvr.} figer 1 5 J ES ZATERDAG 16 AUGUSTUS. Luchtverkeer van Wijck aanvragen, ïiere. ss m&t. 192 Maatschappij vie paart jij deze Courant behoort een Biivpeoset. GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND Stads* en Provincienieuws Ires voor SIGAREN \RETTEN in het 5, 6 ct. enz. anaf 15 cont per f one. Sorteering. "7®Eg Aanbevelend, 5- STRIJD. URG. -BUREAU ERSTRAAT 12 Zgemeubileerde ten stand, met en en heeft te recom- net en degelijk or nette burger- evens te hum een de St. lacobstiaat koop. jrickskantoor hier tegen 15Septem- ■A i'ijven en eenvou- lie sollicitaties onder bur. Vliss. Crt u oor de Pro band door abriëk. Brie- No 5330 Bur MAX A'dam. aan een kers Knecht, v.g g.v., zoo noo- i J enst te treden. )OF, Marir.estraat en tevens Dins- asch. Ad.es: bur. r a a s, d een net Cassiè^e te wor- jngoede hand g'ie f kunnende brieven letter C., !ourant". Midd 7.- g eenge p d Klikker ii •NFAbRlEK, Van Middelburg terdara. ektn Augustus U. Ot» 1- 7- n wordt des mor- iren. - bekomen J.V. Transport en ,h. Erven O. VOS l B. EENHOORN t I OOSTfeRHOIFT i Gebrs. BUITEN- ADVERTENTIE-PRIJS Van i4 regels: ƒ0.80; voor iedere regel meer 20 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 40 cent per regel. Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen 10 cent per regel, bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels ƒ1.30, iedere regel meer 20 cent ABONNEMENTS PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren 1.85 per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ2.20. Week-abon- nementen 14 cent Afzonderlijke nummers: 3 cent. PERSONEELE BELASTING. Afkondiging van het kohier der Personeele Belasting no. 4, dienst 1919. De Burgemeester van Vlissingen maakt bekend dat op heden bij hem ontvangen en aan den Rijksontvanger is gezonden het executoir verklaarde kohier wegens de per soneele belasting no. 4, dienst 191,9 de daarop voorkomende belastingschul digen worden uitgenoodigd om hunne aan slagen op den bepaalden tijd aan te zuive ren, ook ter voorkoming van vervolgingen dat de bezwaarschriften binnen zes we ken na heden behooren te worden inge diend, terwijl de aangiften ter bekoming van ontheffing ingeval van verhuizing, moeten worden gedaan bij den Directeur der directe belastingen in wiens directie de aanslag is vastgesteld zes weken, na het verlaten van het perceel. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 16 Augustus 1919. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. DRANKWET. Burg. en Weth. van Vlissingen, gelet op artikel 37 der Drankwet, doen te weten: dat bij hen is ingekomen een verzoek van Pieter Arnold, om verlof tot verkoop van alcoholhoudenden drank, anderen dan ster ken drank, voor perceel no. 34, gelegen aan den Zandweg dat vanaf heden gedurende veertien da gen schriftelijke bezwaren tegen het even tueel verleenen van het gevraagde verlof kunnen worden ingebracht bp Burgemees ter en Wethouders voornoemd. Vlissingen, 15 Augustus 1919. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secietaris, J. P. v. ROSSUM Jr. 'Eerst in de laatste jaren is een droom, door de menschheid sedert eeuwen en eeuwen achtereen gekoes terd, werkelijkheid geworden, en de verovering van de lucht is geen utopie meer. Evenals de vogelen in de lucht, zweeft ook thans de mensch in duize lingwekkende vaart door het luchtruim en wendt zijn vlucht werwaarts het hem gelieft. In korteren tijd dan men zich ooit heeft voorgesteld dat moge lijk zou zijn, kan de koene vlieger zich thans van het eene punt der aarde naar het andere begeven en van werelddeel tot werelddeel zich door de lucht spoe den. in Circa 16 uren zijn reeds twee onverschrokken mannen van Amerika naar .Europa komen vliegen over een afstand van 2.600.000 meter, waarlijk een daad waarvan men enkele jaren nog maar geleden, nauwelijks de mo gelijkheid inzag. En men mag er on getwijfeld staat op maken, dat het einde der wonderlijkste prestaties op> lucht- verkeer-gebied nog geenszins te ver wachten is. Integendeel bevinden wij ons aan den vooravond eener periode lin het lucht-.verkeer, die een totale ver andering belooft te brengen in het af leggen der afstanden op dezen aardbol. Doch wat reeds heden ten dage bereikt is, dwingt ten volle onze bewondering af. Hoe betrekkelijk jong is nog de vlieg kunst Zij is geheel en al een kind van de twintigste eeuw, die zelf nog pas 19 jaren telt. Aanvankelijk had .een an dere wijze van zich boven de aarde te bewegen een grooten voorsprong, en net name is de luchtballon het eenige middel gedurende honderd jaar ge weest, om den mensch in staat te stel len zich op groote hoogte van den grond te verheffen. Doch niettegen staande zijn eerbiedigen ouderdom heeft de luchtballon het nimmer zoover weten te brengen, dat hij aan de 'nenschheid diensten kon bewijzen zoo belangrijk en veelomvattend als waar toe het zooveel jongere vliegtuig al vrij spoedig in staat bleek te zijn. De luchtballon toch had bij al het voor deel hetwelk hij had, dit eene en bijzon der groote nadeel van niet bestuurbaar te wezen. Hulpeloos en een speelbal der winden dreef de balion door het lucht ruim en hoe statig ook van uiterlijk, hoe omvangrijk ook de afmetingen wa ren, de ballon is te allen tijde een hoogst onbetrouwbaar instrument in de menschelijke hand geweest. Dat tal rijke vernuften zich met alle inspan ning op het vraagstuk der bestuurbaar heid van den luchtballon toelegden, ligt voor de hand, doch deze pogingen zijn alle gedurende tientallen van jarep to taal mislukt. Eerst aan eenige mannen van den lateren tijd mocht het geluk ken een luchtschip te bouwen, dat met terdaad zich richtte naar den mensche- lijken wil en niet steeds een hulpeloos slachtoffer der elementen was. Toch is de waarde en het gebruik van het lucht schip te eenen male door die van het vliegtuig overvleugeld, en wel in hoofd zaak daarom, dat het laatste zich veei meer wist aan te passen aan de be staande behoeften een snel, betrouw baar en gewillig middel te zijn voor het luchtverkeer op alle afstanden. Nochtans is het vooral de oorlog ge weest, die aan de ontwikkeling van het vliegwezen zulk een verbazende uit breiding gaf, en waardoor het mogelijk is getyorden, dat wij van prestaties ge tuigen kunnen zijn, als nu eiken dag worden uitgevoerd. Wij wijzen in dit verband op de thans in onze hoofdstad gehouden wordende groote luchtvaart tentoonstelling, waar men eiken dag de allerbelangrijkste verrichtingen op het gebied van iiet vliegen kan aan schouwen, en die zelfs de meest ver stokte tegenstanders in geestdriftige medestanders en propagandisten van het vliegtuigwezen maken. Bij hetgeen men aanschouwt is ongetwijfeld deze overweging de meest op den voor grond tredende, dat het vliegtuig een groote mate van vertrouwen inboezemt en verdient. Natuurlijk hebben, evenals op elk terrein van ons doen en laten, ook hierbij nog wel ongelukken plaats, die vooral daarom te betreuren zijn, omdat zij voorkomen hadden kunnen worden en feitelijk in geen onmiddellijk verband staan met de eigenlijke vlieg kunst. Want deze heeft zich metterdaad van een hoogst ontwikkelde zijde leeren kennen, waarbij vooral een bijzonder woord van waardeering aan onze Ne- derlandsche vliegers niet ptag worden onthouden. In geen enkel opzicht staan zij thans wat kundigheid, vastberaden heid en volkomen betrouwbaarheid be treft, achter bij hun kundigste buiten- landsche collega's. Dit is niet altijd zoo geweest, en het mag met het oog op de toekomst onzer vaderlandsche vlieg kunst daarom dubbel toe te juichen zijn. De tijd zal dan ook niet meer zoo ver af zijn, waarop ook ons land een waardige plaats zal willen en kunnen innemen in het internationale luchtver keer, nu het bouwen van groote en sterke vliegtuigen, die een enorm draagvermogen hebben, begonnen is en deze industrie een reusachtige vlucht belooft te nemen. Welke belangrijke vooruitzichten zich daarbij openen, is nog dezer dagen gebleken, uit het be richt, dat de plannen rijpen om een grootsche onderneming voor luchttrans port in ons land op te richten en waar bij ook onze stad oin haar voor de luchtvaart, evenals voor de scheep vaart, zoo gunstige ligging als begin- en eindpunt van verschillende lucht- diensten zou worden aangewezen. Hoe wel deze voorgenomen plannen nog niet bepaald definitief zijn, is het niet temin duidelijk, dat wanneer, hetgeen als vaststaand mag worden aangeno men, het luchtverkeer nationaal en in ternationaal tot grootere ontwikkeling komt, ons land en ook de stad onzer inwoning daarvan voordeelen zullen kunnen plukken, welker omvang zich thans nog niet laat berekenen. Want men mag er staat op maken, dat niet het laatste woord, doch nog slechts het eerste woord gesproken is op luchtverkeer-gebied door de groot sche vliegprestaties, waarvan de laat ste tijd getuige was, en waarvan wij slechts die van den tocht van Londen, via Frankrijk, België, Soesterberg naai de hoofdstad in herinnering willen brengen, welke toch door een zestal personen, waaronder eenige dagblad verslaggevers werd meegemaakt in nauwelijks vier uur tijds. Hoe mooi op zichzelf ai deze vliegprestaties terecht zijn, spreekt het van zelf dat het lucht verkeer ook in de verre toekomst niet als massaal concurrent van het scheep- vaort-verkeer zal kunnen optreden, zoowel wat het vervoer van passagiers als vooral van goederen betreft. Daar om, naar mate de eischen van het we reldverkeer toenemen, zal ook het zee- verkeer zich weten aan te passen aan de groeiende behoeften die uiteraard ook zelfs het volmaakste vliegtuig niet zal kunnen bevredigen. Elkander aan vullend en vervolmakend, zullen lucht vaart en scheepvaart het groote inter- i nationale verkeer in de komende tijden i tot heil der menschheid gezamenlijk dienen en bevorderen. Nederland en België. Men seint uit Brussel aan „de Maas bode" In een hóofdartikel in het „Laatste Nieuws" doet de heer Hoste Jr. uitko men dat, zoo Nederland deel uitmaakt van den volkerenbond, België daarin voldoende waarborgen voor zijne vei ligheid moet vinden. Want in dit geval i verplicht Nederland zich in feite gansch zijn grondgebied ten dienste van den statenbond te stellen, indien België on- i rechtvaardig aangevallen wordt, terwijl België dezelfde verplichtingen opneemt zoo Nederland overrompeld wordt. Bei de landen moeten volkomen onafhanke lijk blijven en eikaar verstaan. De ex-keizer. Het „Utrechtsch Dagblad" verneemt uit goede bron, dat de ex-keizer van Duitschland „Het Huis Doorn" te Doorn gekocht heeft van .mevr. Baronesse van Heemstra,—de Beaufort. Dus wordt eer. lang de ex-'keizer ingezetene der ge- I meente Doorn, De graanpolitiek der regeering. i Naar aanleiding van het ook door ons opgenQmen bericht van het „Hbld." betreffende een door de regeering in te nemen standpunt ten aanzien van de veevoedervoorziening in den aanstaan- den winter, deelt het Rijksgraanbureau j mede, dat het bericht van het innemen j van een zoodanig standpunt door de regeering volkomen onjuist is. Schriftelijk beantwoorde vragen. Op vragen van den heer H. G. M. Hermans betreffende den uitvoer van boter naar België en betreffende het nemen -van maatregelen tegen het op knopen van ievensrn'ddelen met een speculatief doeleind, heeft de minister van landbouw, nijverheid en handel ge antwoord Het is juist, dat op 24 juli ji. circa 300.000 iK.;G. boter rtaar België is uit gevoerd. Deze boter behoorde tot de hoeveelheid, waarvoor reeds geruimen tijd te voren vergunning tof uitvoer was verleend de ondergeteekende achtte het .niet billijk, de bepaling, dat geen verdere boter geëxporteerd zou worden, ook van toepassing te doen blijven op die partijen, waarvoor aan vankelijk consent was verleend en ten aanzien waarvan de exporteurs voldaan hadden aan alle gestelde verplichtingen Inderdaad is het den ondergeteeken de bekend, dat er levensmiddelen in voorraad worden gehouden met .spe culatieve doeleinden. Ouder andere is dit iujt geval met de kaas. Alvorens voor 'dit geval tot inbezitneming over te gaan, waarvan noodzakelijk het ge volg is terugkeer tot distributie van regeeringsiwege, meent de ondergetee kende door het weigeren van uitvoer een krachtig wapen in de hand te heb ben tot prijsverlaging. Uit den aard der zaak werkt dit laatste middel op eenigs- zins langen termijn. Naast maatregelen als deze, die nood zakelijkerwijze door de centrale regee ring moeten genomen worden, kunnen inderdaad plaatselijke autoriteiten, of speciaal daarvoor in het leven te roepen organen, óf zelf ,\va:ken tegen misstan den, óf den ondergeteekende voorstel len doen om deze .weg te nemen. Steeds worden dan ook de klachten, die hem uit de gemeenten in verband met dit onderwerp bereiken, zoo nauwkeurig mogelijk onderzocht. Mochten gemeentebesturen aanlei ding vinden plaatselijke commissies voor dit doei in het leven Ie roepen, dan zal zulks d6or den ondergeteeken de woiiden toegejuicht. Stakingen opgeheven. Na eenige conferenties tusschcn pa troons en werklieden is de op 3 Juni begonnen staking der bouwvakarbei ders te Zeist opgeheven. Overeengeko men werd, dat het uurloon zal bedra gen 55 cent, ziekte-uitkeering wordt uitbetaald gedurende 36 dagen, op christelijke feestdagen 100 pet. loon, opzeg-termijn 1 dag. Terzake het geschil tusschen de N.V. Ijzergieterij en Machinefabriek voor heen Nering, Boegel en Co. te Deventer en hare werklieden vergaderde gister middag een commissie van arbitrage, bestaande uit twee werkgevers, twee werknemers en den burgemeester dier gemeente als onpartijdig voorzitter. Be sloten werd zich bij het advies van den burgemeester, luidende dat de bij den Metaalbond aangesloten industrieën te Deventer van de derde naar de tweede klasse behooren te worden verplaatst, neer te leggen, verder om de staking op te heffen en Maandag den arbeid te hervatten. De typografenstaking te Amsterdam. Het algemeen hoofdbestuur der drie bonden va-n drukkerspatroons te Am sterdam heeft, in verband uiet de op enkele drukkerijen uitgebroken werk staking, aan de 'hoofdbesturen der ge zellen-organisaties een schrijven gezon den, waarin geëischt wordt, dat, vol gens de bepalingen der collectieve ar beidsovereenkomst, de leden die aan de werkstakingen hebben deelgenomen, door de organisaties onmiddelliiik ver vallen verklaard zullen worden van het lidmaatschap der organisaties. Reorganisatie der Haarlemsohe politie. De gemeenteraad van Haarlem heeft het voorstel van (Burg. en Weth. in zake de reorganisatie der politie aangeno men. De jaarwedden van inspecteurs en agenten zullen belangrijk verhoogd worden en ihet aantal agenten wordt van 123 tot 181 uitgebreid. Verder wordt de 48-urige werkweek ingevoerd met een vrijen dag per week, die eens in de drie weken n-p Zondag moet val len. iDe agenten krijgen 14 dagen ver lof plus 20 gulden vacantiegeld. De 'hoogere uitgaven bedragen 170.000 per jaar. Het huwelijk van Rubini. Gisterenmiddag is te 's-Gravenhage onder verstikkende belangstelling het huwelijk tusschen Eugen de Rubini (eigenlijk de Passy) en Hetty de Waart voltrokken. De plechtigheid is, rwegens gebrek aan eiken ordemaatregel tot een jan boel geworden, die overheid noch pu bliek eert, aldus merkt „het Vad." op. Hoewel het steeds voller liep en een fotograaf herhaaldelijk om meer poli tie vroeg, kwam er geen versterking, voor de trouwstoet-Pmbini onder een hoeratje door honderden in de trouw kamer was gedrukt, waar nota bene nog een ander paar in den echt ver bonden wend. Rubini en zijn aanstaan de vrouw stonden muurvast geplant midden in de trouwzaal. Het stemru- moer maakte het onmogelijk, dat de ambtenaar van den burgerlijken stand behoorlijk zijn plicht deed. Rubini's impressario, zich wanend op een moei lijke seance, begon zijn bekende Riche- predicaties... het was een rellejje, om zich bij te schamen. Eindelijk rukte politie aan en zooals gewoonlijk begon deze de verkeerde menschen uit de zaal te zetten. Met moeite werd o.a. getuige Louis Bouw meester voor ihet volbrengen van zijn- gewichtige taak in de zaal behouden. Eindelijk orde geschapen zijnde, kon de plechtigheid haar voortgang krij gen. De huwelijksakte werd in het Bol- landsch en het Duitsch voorgelezen. Na de gewichtige verklaring stak het jonge paar elkander den trouwring aan den vinger. De ruwe belangstelling had blijkbaar bij de jongelui de echte vreugde een oogenblik verbannen. Het bruidje was gekleed in een fraai grijs toilet met kostbaar .hailsbont. De bruidstoet be stond uit vijf auto's. Onder een hartelijk hoera reden de jonggetrouwden weg. Het paar gaat de volgende week eer. huwelijksreis naar Zweden en Noorwe gen inaken. VLISSINGEN, 16 AUGUSTUS. AGENDA VAN HET DISTRIBUTIE BEDRIJF. MAANDAG 18 AUGUSTUS Rantsoenen. De minister van landbouw en:z. heeft bepaald, dat in het tijdvak van 12 Aug. tot 9 Sept. 1919 van de hieronder ver melde goederen van gemeentewege geen hoogere dan de daarnevens aan gegeven rantsoenen zullen mogen wor den verstrekt suiker 1.4 K.G., kinder meel, kinderen tot 'A jaar 0.6 K.G., van 'A tot 2 jaar 1.2 K.G. per ho-otd. Kaas. Op ons bureau en dat der landibouw- coniimiissie ligt ter inzage een op 18 de zer ingaande beschikking omtrent ver voer en de aflevering van kaas. In de provincie Zeeland blijft het ver voer en afleveringsverbod bestaan. Boter. Boter, waarvoor certificaat is afge geven voor 18 juni 1919 kan uitgevoerd worden tot 100 Boter, waarvoor dit certificaat is afgegeven na. dezen da tum tot 50 Boter van certificaten na 11 Juli 1919 bekomt vooralsnog geen uitvoervergunning. Het uitvoerpercen- tage van 39 Augustus wordt voor- loopig vastgesteld op nul. Op ons bu reau en dat der landöouwcommissie ligt ter inzage een uit 13 artikelen be staande beschikking omtrent het verbod tot uitvoer van boter, welke op heden is ingegaan. Vee. Tot nadere aankondiging zullen de aanvragen om uitvoervergunning niet in behandeling worden genomen. Ledige balen. Wij hebben met de firma van Boven De Konink, expediteurs alhier, een regeling getroffen omtrent de inname en verzending van ledige zakken van bloem en meel. De ledige balen kunnen door de bak kers en meelhandelaren bezorgd wor den aan het pakhuis van de expediteurs voornoemd, zullende door hen een ont vangstbewijs worden afgegeven, waar mede na onze afteekening voor „fiat" uitbetaling volgt van het statiegeld a 2 per baal bij de Nationale Bankver- eeniging alhier. Inname van zakken aan onze maga zijnen heeft alzoo niet meer plaats. Maten. ■Heden is afgekondigd de wet tot na dere regeling der maten, gewichten en weegiwerktuigen. Zuivelkantoor. Het zuivelkantoor te 's-Gravenhage zal bestaan uit belanghebbenden op zuivelgebied. Een voorzitter en secre taris zuilen- worden aangewezen. De beschikking ligt ter lezing op het bu reau der landlbouwcommissie. Postpakketten. Postpakketten voor Argentinië, uit gezonderd voor de zuidkust, worden weder verzonden over Amsterdam, zon der certificaten van oorsprong, wei, zoo noodig uitvoerconsenten. Rijnvaart. De vaa.rt op het Pruisische gedeelte van den Rijn is verboden in Augustus tusschen 9 uur des avonds en 4y2 uur des morgens. Consuls. De vice-consul der Nederlanden te Munchen is te spreken aan het Bezui- denh'out no. 97 te 's^Gravenlhage op 20 dezer. De consul der Nederlanden te Kara chi op 28 dezer en de waarnemend con sul der Nederlanden te Cairo op 21 dezer. Het muziekgezelschap „Ons Genoe gen" geeft morgenavond van 8 tot 10 uur een concert in de tent op den bou levard Evertsen. Op 16 Augustus 1859 werd hier ter stede door wijlen ds. P. K. Dommisse opgericht de Christelijke Jongelings- vereeniging „Gelijk aan het Mosterd zaad." Het is .heden dus 60 jaar dat deze vereeniiging, welke in die jaren velen jongelingen tot zegen geweest is, be staat. Hoeveel vereenigingen zijn in die jaren opgericht en reeds lang ontbon den. De Christelijke Jongelingsvereeni- ging heeft echter vanaf haar bestaan altijd haar werkzaamheden mogen ver richten. De feestelijke herdenking van dit feit zal in de maand October plaats heb ben. in de week van 8 tot 15 Augustus werden hier 6118 zeebaden genomen, waarvan in het gewone bad 1884 door dames en 2537 door heeren en in het volksbad 108 door dames en 1589 door heeren. De gemiddelde temperatuur der lucht was 80 graden en van het water 64. In verband imet een indertijd door den Centralen Nederlandschen Ambte- naarsbond aan de Provinciale Staten va Zeeland gezonden- adres, waarin werd verzocht ihet provinciaal perso neel een duurteibijslag over 1919 toe te kennen van in minimum 300, welk adres door de Provinciale Staten in handen van Ged. Staten om advies ge steld werd, hebben de heeren W. Lu- berti -en J. A. iBerger, resp. hoofdbe stuurder van genoemden 'bond en 2e secretaris van de afdeeling Middelburg van dien bond gisteren een onderhoud gehad met Ged. Staten. De heer Luberti lichtte het verzoek uitvoerig toe, waarbij hij deed uit.ko- mens dat de rijksregeering,hoewel zelfs aanvankelijk voornemens geen duurte- bijsiag te verstrekken over 1919, thans reeds aa,n -alle gehuwde rijksambtena ren een. 'ininimium van 2000 heeft toe gekend en daarenboven heeft toegezegd een extra maand salaris .met een mi nimum van 100, waardoor dus het verzoek door den Centralen Nederland schen Bond ingediend voor het provin ciaal personeel, feitelijk voor het rijks personeel reeds is ingewilligd, Het ver trouwen' werd daarom uitgesproken, dat, ook in verband met de voortdu rende prijsstijging van verschillende levensbehoeften, tegen inwilliging van het verzoek bij Ged. Staten geen be zwaar .zou bestaan. Hierna werd besproken de voorge nomen algemeene salaris-herziening voor het provinciaal personeel, en de wenschelijkhei'd om deze herziening te doen ipl-aats hebben in overleg met de landelijke, algemeene ambtenaars- organisaties, door .middel van georga niseerd overleg, zooals reeds door ver schillende publiek-rechterlijke licha men werd ingesteld. Op verzoek verstrekte de bondsver- tegenwoordiger verschillende inliohtin-

Vlissingse Courant | 1919 | | pagina 1