VRIJDAG 8 AUGUSTUS. JiBÏEiNTÏBESTUUR FEUILLETON 1st geheim van de vmia B1NNENLAND Stads- en Provincie nieuws fi€9. 1 SS NAEREBOUT. De brekende baren ze bruisen En zingen de hymne der zee Een lied zonder einde, een ruisohen, Vol teed're vertroosting en vrêe. In d'eeuwige verten geboren Uit deining van stu,wenden vloed, Beroert het de sterflijke ooren Als 'n fluistring van eeuwigheids- groet. In mijxn'ring aan 't aardsche [onttogen Beluistert de ziele dat lied, En schouwt als met vleeselilijke oogen 't Voorbije in eindloos verschiet. Gestalten, in neev'.lig verhullen, Verscherpen, verstrakken van lijn, Vergetene namen vervullen, Door rytbme gedragen, het brein. De glijdende schimmen verijlen In 't wijken. Plots deelt zich ['hun rij De zee awijgt eerbiedig een wijle Frans Naerebout gaat ons [voorbij, Dan rijst weer de lofzang, ontslagen Van banne, in heiligen schroom Gedempt nog, plechtstatig, gedragen, En zingt ons zoo innig, zoo vroom Van Liefde, die, storm en gevaren 'Braveerend, den scheepling in nood Ter hulp snelt de toomlooze baren Beiheersc'ht en bet wint van den [Dood. En „Naerebout" murm'len in ['t bruisen De eeuwige zangen der zee. En de ziele zingt schuchter het ruischen Der eind'Iooze hymne mee. J. VREEKEN. Middelburg, Augustus '19. REGEERINGSGOEDEREN. Burg. en Weth. van Vlissingen brengen ter algemeene kennis, dat ingevolge hunne kennisgeving van 28 Februari 1917, behoo- rende bij de voor hunne gemeente gelden de distributieregeling van regeeringsgoe- deren dd. 12 en 19 Februari 1917 A no. 213, gedurende de week van 9 Augustus tot en met 15 Augustus verkrijgbaar is: op bon no. 362 3]/2 ons SUIKER (diver se soorten) op Kindersuikerkaart no. 9 3% ons SUIKER (diverse soorten) op bon no. 363 1 ons KALIZEEP a f 0.08 per ons op Kïndermeelbon no. 4 1 pond KIN DERMEEL. Vlissingen, 9 Augustus 1919. Burg. en Wetla. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. BRANDWEER. Beproeving der brandspuiten. De Opperbrandmeester van Vlissingen brengt ter kennis van het personeel bij de brandweer alhier dat een beproeving der spuiten, bepaald bij art. 499 der algemeene verordening van politie, zal plaats hebben op Maandag 11 Augustus 1919, des namiddags ten 6 uur, aan de Arsenaalstraat van de spuiten A en B en op Woensdag 13 Augustus d.a.v., op 't zelfde uur, aan de Arsenaalstraat van de spuiten C en D dat zij zich tot dat einde op de voor hen bestemde dagen, telkens des namiddags ten 5'/2 uur, zullen moeten bevinden aan hunne respectieve brandspuithuizen en dat bij ongunstige weersgesteldheid op die dagen, des namiddags tusschen 3 en 4 uur, een roode vlag van den toren zal worden uitgestoken ten teelcen dat de be proeving tot den volgenden dag en 't zelfde uur zal zijn uitgesteld. Vlissingen, 7 Augustus 1919. De Opperbrandmeester voornoemd, P. J. WEMELSFELDER. dooi- OTTO EI-STER 31) Mevrouw Voeler bewoonde een een voudig oud landhuis voor de poort der stad, dat door een mooien tuin omringd was. De tuinen der aangrenzende per- ceelen sloten, zich daarbij aan, zoodat hier in den zomer één groote tuin scheen te liggen, met bonte bloemper ken, heerlijk bloeiende rozen en geu rende vlierstruiken. „In het Rozendal" heette deze stadswijk waar de moderne bouwspeculatie de eenvoudige landhui zen e„ bloeiende tuinen nog niet ver drongen had. Stil en rustig was het hier thans bij winterdag druk werd het 'nier pas, wanneer in het voorjaar de kinderen op straat rumoerden, de zwa luwen hoog in de lucht kwetterden, de gevederde zangers uit het Zuiden te ruggekeerd waren en nu boomen en struiken met liefelijk gekweel vervul den. Maar die drukte verstoorde het rustige va.n het Rozendal niet, integen deel, ze paste er precies bij en maaikte up ieder, die langs de met heesters en hoornen omzoomde wegen wandelde, een prettigen 'indruik. En aardig en gezellig als dit geheele stadsgedeelte was het eenvoudige land- Nederland en België. De Parijsche correspondent van het „Hbl'd." seint d.d. 6 Augustus De commissie van veertien heeft he den niet vergaderd, morgen komt zij weder bijeen. 'Het schijnt dat de Belgische delega tie het wenschelijk acht een zeer open hartige gedachteniwisseling te voeren teneinde alle desiderata over de han gende kwesties te geven en te verne men. Zij wil zich echter bij de discussie niet binden aan de grenzen, vervat in de resoluties van 4 Juni. Dientenge volge zou de basis der onderhandelin gen dus niet meer zoo stevig zijn, als het bij de eerste zitting scheen. lik verneem, dat de heer Van Swinde- ren zic.h tegen deze principieele veran dering heeft verklaard, die oorzaak zou kunnen zijn dat er 'belemmeringen ont staan bij het vaststellen van de regeling. De 'Belgische zaak vindt in enkele organen van de Fransche pers haar tribune. Die bladen komen natuurlijk in handen van de (buitenlandsche afge vaardigden, die er voor een gedeelte hun documentatie uitputten. Voor zoover mij bekend is, moet het informatie-materiaal dat der Neder- landsche delegatie ter beschikking staat niet bijzonder groot zijn. Tegen de Belgische inlfjvingsplannen. Het Protestcornité tegen annexatie te Terneuzen heeft, naar aanleiding van het aan den Raad van Veertien te Parijs gezonden,onlangs gep'ubliceerde draad- bericht, namens de Koningin 'het vol gende telegram ontvangen „Hare Majesteit vernam met groote ingenomenheid uit uw telegram hetgeen ook reeds bij Haar bezoek zoo duide lijk was geibeken, dat Zeeuwsclh-Vlaan- deren Nederlandsch voelt en Neder- landsch denkt en dan ook onder geen voorwaarde deel zou willen uitmaken van een andere natie. De gevoelen/'van trouw en verknochtheid, welke door U opnieuw zijn vertolkt, worden door Hare Majesteit op den hoogsten prijs gesteld." Brandstoffen. Vanwege de .rijikskolendistributie wordt gemeld Het publiek blijkt nog steeds de mee- ning te zijn toegedaan, dat er dezen winter voor huisbrand zeer rijkelijk brandstoffen 'beschikbaar zullen zijn. Het lijkt daarom wenschelijk, er nog maals de aandacht op te vestigen, dat de vooruitzichten niet van dien aard zijn, dat o.p meer dan het minimmm- rantsoen (10 eenheden voor het tijdvak 1 October1 April) te rekenen valjz Wel verkeeren wij thans in de geluk kige omstandigheid, dat de voorraden het toelaten, reeds nu in mindering hier van kolen ter beschikking te stellen, waardoor ook de aflevering aan hen, die hiervan geen gebruik maken, gedu rende de wintermaanden vlotter zal kunnen geschieden dan in het vorige jaar. De te verwachten aanvoer is ech ter niet van dien aard, dat in uitzicht kan worden gesteld, dat meer zal wor den gedistribueerd. Er wordt dan ook dringend in overweging gegeven zuinig te zijn met de zwarte brandstoffen, ter wijl zij, die aan het minimum-rantsoen niet voldoende 'hebben, zich tijdig van turf kunnen voorzien, welke zooals be kend mag worden verondersteld, geheel vrij is en dus ongerantsoeneend te ver krijgen is. huis van mevrouw Vogler, was de ^osnkante'r met meubelen uit de dagen der grootouders, was liet kamertje op de eerste verdieping, dat Ruth zou her bergen. Hier zou het haar goed zijn, dal bemerkte Ruth op het eerjte gezicht. Hier zou ze rusi en vrede vinden,waar-, naar ze zoo dikwijls in het huis van haar bloedverwanten had verlangd. Hier was geen valsche glans, geen ijdel panvenuschap hier 'neerschten liefde en goedheid, dat zag men aan de oogen der vriendelijke oude dame. De kalmte, de vrede, die over het gansche huis lagen, werkten weldadig op de ernstige stemming van Ruth en net vriendelijke, onschuldige en toch hartelijke gebabbel van mevrouw Vo.- gier herstelde het evenwicht harer ziel, die door de gebeurtenissen der laatste dagen zoozeer geschokt was.Toen Paul laat in den namiddag verscheen om op uitnoodiging van mevrouw Vogler den avond mei hen door te brengen, kwam Ruth hem glimlachend tegemoet, zoo dat hij haar verheugd in zijn armen sloot. Men roerde de pijnlijke gebeurtenis sen van den laatsten tijd bijna niet aan. Aten zat gezellig ora de ronde tafel, waarboven de hanglamp haar roodach tig licht uitstraalde. Paul vertelde, dat hij het schriftelijk werk voor het architectsêxftmen had ingeleverd en de plans voor de villa van den handelsraad Schlufer had uit gewerkt. En tegelijk vervolgde hij glim lachend, terwijl hij Ruth met een teede- ren blik aanzag, heb ik liet plan voor ee-n klein, eenvoudig landhuis ontwor- De drinkwatervoorziening ten platten- lande. Aan de memorie van antwoord op het voorloopig verslag der Eerste Ka mer over het wetsontwerp tqt beschik baarstelling van gelden voor den aan leg van drinkwaterleidingen is het vol gende ontleend Het verheugde de regeering dat het doel van het wetsontwerp instemming vond. Te recht wordt in het Voorloopig Verslag gewezen oip de waarde van drinkwatervoorziening voor het platte land. De kosten van aanleg en exploitatie van drinkwaterleidingen zijn gestegen. Voor de rentabiliteit van de onderne mingen zal het dus noodig zijn, dat het product duurder wordt verkocht. Het zelfde geldt echter voor alle nieuw op te richten ondernemingen en, voor zooveel de exploitatiekosten betreft, ook voor reeds bestaande ondernemin gen de verhoogde kosten zijn overal oorzaak van verhooging van prijzen der producten. Het is voor de waterlei dingbedrijven niet noodig, dat zij op dazen regel ecne uitzondering vormen. De verhooging van het in geld uitge drukte inkomen stelt de bevolking in staat hoogere prijzen te betalen. De meeste waterleidingbedrijven hebben dan ook den waferprijs. verhoogd. Uit het feit dat dit ook bij de Zuid-Beve- landsche waterleiding is geschied, kan dus niet worden afgeleid, dat het door deze onderneming gegeven voorbeeld geen aanmoediging zou opleveren. Deze onderneming, die tijdens den oorlog nog in haar eerste ontwikke lingsjaren verkeerde, heeft meer dan andere bedrijven, die reeds een vol doend aantal afnemers hadden, geleden door de buitensporig hooge materiaal- prijzen, die het maken van nieuwe aan sluitingen verhinderden. De invoering van een commercieeie boekhouding zal worden overwogen. De regeering deelt den wensch, dat de centrale drinkwatervoorziening spoedig tot stand moge komen. Het rapport over dit plan zal binnenkort verschijnen. Overigens meent de regeering dat centralisatie in geen geval verder moet worden doorgevoerd dan voor de tech niek en de economie van een goede drinkwatervoorziening noodig is. Marine en Leger. Bij Kon. besluit is aan den officier van gezondheid -der 1ste klasse S. van der Schouw, en den officier-machinist der 3e 'klasse, B. de Krev, op hun ver zoek, eervol onlslag uit den zeedienst verleend, onderscheidenlijk met ingang van 30 Juli 1919 en 15 Augustus 1919, wat laatstgenoemden officier betreft in Oost-lndië lo. bepaald, ,dat Hr. Ms. pantserschip ,,Koninigin Regentes" op een door den minister van marine te bepalen datum zal worden uit"dienst gesteld 2o. met vorentoedoeiden datum, de kapitein ter zee C. Fock, eenvol onthe ven van (het bevel over dien bodem. Tegemoetkoming wegens duurte. Ingediend zijn een drielal wetsont werpen tot tegemoetkoming wegens duurte. Blijkens de memorie van toelichting is het bij de wet van 23 Februari 1918 toegestaan bedrag ad ƒ3600 onvol doende gebleken om daaruit te kwijten de tegemoetkoming wegens duurte van levensmiddelen aan de hiervoor in aan merking komende ambtenaren en be- pen, waarin wij eens gaan wonen, Ruth. F.n waar zal dit nestje gebouwd worden vroeg mevrouw Vogler vrien delijk. !'k heb weliswaar reeds een ter rein, maar ik weet niet, Ruth, of jij daarmee genoegen zult nemen. Zooals je weet, is mij het huis, dat juffrouw Kiemmmeier bewoonde, krachtens tes tament van mijn oudoom ten deel ge vallen. Het ligt wat ver buiten de poort, maar de ligging is zeer mooi r.ien heeft het uitzicht op de rivier en de bergen daar zou lie de v.illa willen bouwen. In den Hazenhoek vroeg de ou-de dame lachend. Nu, de verachte Hazenhoek zal zeer spoedig een mooie straat worden, mevrouw. De stedelijke bouwcommis sie heeft de plannen ervoor reeds ont worpen er zal daar een villawijk, een tuinstad, ontstaan. Wat dunkt je er van, Ruth Ut vind alles goed, Paul, ant woordde Ruth, tenwijl ze zich tegen haar verloofde aanleunde. Tegen het souper kwam ook de zoon van mevrouw Vogler. Hij was zeer op gewonden. Een sensatie-proces van grootsche afmetingen staat ons te waciiien, riep hij. De baron en zijn echtgenoot® zijn weliswaar nog niet gesnapt, maar men zal ze wel te pakken krijgen. De lang zaamheid der politie is trouwens onge looflijk. Het lijkt er veel op, dat men ze wilde laten ontvluchten. Hoogere invloeden schijnen zich te hebben doen ambten van het weduwen- en weezen- fonds. Onder de aangevraagde verhoo ging ad ƒ2577 is mede begrepen een vijfde termijn, welke als duurtebijslag aan belanghebbenden is uitgekeerd. Voorts wordt 1800 aangevraagd voor het verrichten van buitengewone werkzaamheden voortvloeiende uit de wet van 23 Februari 1918 tot verhoo ging der onderwijzerswedden en uit het bezoldigingsbesluit burgerlijke Rijks ambtenaren. Wat het derde wetsontwerp betreft, daaromtrent wordt medegedeeld, dat met het oog op de eerlang te verwach ten herziening der civiele pensioenwet geving noodig is, dat de vaststelling van de pensioengrondslagen der ge meente-ambtenaren op en na 1 October 1913 en van de door hen in te koopen voor dien datum bewezen diensten, als mede de controle van de gestorte pen sioenbijdragen en annuïteiten, zooveel mogelijk wordt bespoedigd. Een 31-tal ambtenaren is daartoe met 1 Juni jl. tijdelijk werkzaam gesteld op een salaris van ƒ45 per maand, wel ke belooning bij gebleken geschiktheid met ingang van 1 Juli 1919 zal worden verhoogd tot ƒ800 's jaars. De aan die ambtenaren toe te kennen bezoldiging zal over 1919 een uitgave vorderen van 14.000, welk bedrag wordt aangevraagd. Groot verlof. De met onbepaald (klein) verlof zijn de dienstplichtigen van de militie te land, de zeemilitie en'de landweer moe ten zich tusschen 1 en 15 September a.s. aanmelden ter gemeente-secretarie van hun woonplaats, ter overlegging van het zakboekje van den verlofganger, of zijn verlofpas en verdere op zijn dienst betrekking hebbende papieren. Zij, die voldaan hebben aan deze verplichtin gen, wonden met ingang van 1 October 1919 in het genot van groot verlof ge steld. Niet tevreden. De Nederlandse,he bond van lager personeel der posterijen en telegrafie heeft een adres gericht tot den minister van financiën. Daarin wordt diepe te leurstelling uitgesproken over het voor nemen der regeeringen om een maand extra salaris te doen uitkeeren aan de rijksambtenaren. De Bond meent, dat met het verstrek ken van een dergelijk bedrag eerder meer dan minder onrust te verwachten is onder vele groepen van personeel en wel speciaal onder de lagere, wier sa laris wel het meest onvoldoende is ge weest, om de duurte der laatste jaren te kunnen trotseeren. Tenslotte wordt dringend verzocht bij niet-invoering op 1 Juli 1919 van de nieuwe salaris-regeling een bedrag van 300 te wille,, beschikbaar stellen aan alle rijksambtenaren en niet zooals thans staat te geschieden de hoogere inkomens met 300 en de lagere met 100 of minder te steunen. Baldadigheden. De Amerikaansche militaire attaché tte 's-Gravenhage heeft zich tot 'den op perbevelhebber van land- en zeemacht gewend imet een klacht betreffende ernstige baldadigheden, door tram en andere zijner landgenootcn in verschil lende gemeenten in Nederland onder vonden bij 't passeeren per automobiel. Deze baldadigheden bestonden in het werpen met steenen, doode dieren en slraatvuil, terwijl in verschillende ge- gelden. Ruth werd bleek. Ja, juffrouw Ruth, vervolgde de advocaat, ik kan u de pijn niet bespa-' ren uw oom is een misdadiger, êen oplichter Mijn arme tante. Naar ik hoop, heeït uw tante geen deel aan de «iaden van haar echtge noot. Ma?.i stelt u voor onder de voor. werpen, welke de politie uit den koffer haaide, bevonden er zich ook, die af komstig waren van de diefstallen in Berlijncr hotels. Of deze zoogenaamde Van der Jong is dus de dief of de ba ron Maar dat is verschrikkelijk Van der Jong ontkent hardnekkig deze diefstallen gepleegd te hebben en beweert, dat hij de voorwerpen, welke van juffrouw Kienmieier afkomstig zijn, en ook de andere dingen, weike in het 7,warte pakket gevonden waren, heele- m,aal niet kent. Als dat waar is zou de baron de vrouw vermoord en beroofd en ook de diefstallen gepleegd hebben. Vertel niet zulke verschrikkelijke dingen, Albert, zei zijn moeder, [e ziet immers wel, dat de arme Rut.ii doods bleek Is. Kom, mijn lieve kind, we gaan naar je kamer. Met de gezellig heid is het toch gedaan. Ik Iaat de thee boven brengen en blijf bij je, opdat je je niet al te. veel aan je droeve gedach ten kunt overgeven. Wij zullen de heide lieeren alleen laten. Ik vraag u om vergeving, juffrouw Ruth, zei Vogler. Ruth reikte hem met een droefgees- va'llen de chauffeurs of andere inzitten den door de getroffen voorwerpen ge troffen werden. De aandacht van de ambtenaren van rijjas- en gemeentepolitie wordt er nu door den minister van justitie op geves tigd, dat een gestreng toezicht, inzon derheid op jeugdige personen, behoort te worden uitgeoefend ter voorkoming van dergelijke baldadigheden. De drankbestrijding. Het drankweercomité te Meppel heeft een proefstemming gehouden over het al of niet voortbestaan der drankgele genheden. Uitgebracht zijn 2247 stem men, waarvan 1905 voor verdwijning der drankgelegenheden, 306 voor in-> krimping en 36 voor handhaving van den bestaanden toestand zijn. Nog geen 2 der bevolking wenscht dus den bestaanden toestand te hand haven en 80 percent wil dus alle drank gelegenheden doen verdwijnen. VLISSINGEN, 8 AUGUSTUS. AGENDA VAN HET DISTRIBU- BEDRIJF. ZATERDAG 9 AUGUSTUS Distributiebureau. Het distritoutieibureau is morgen ge opend tot 11 uur des morgens. Brood. Door de bakkerspatroonsvereeniging „Samenwerking bevordert Welvaart" ahier werd aan het rijksbureau voor de distributie voor graan en meel te 's- Gravenhage gevraagd om tijdens de feesten op Zaterdag een extra toewij zing v.an bloem en meel te mogen ont vangen voor het bakken van feest broodjes. Genoemd bureau wees dit verzoek van cfe hand. Wij hopen dat de geest van Frans Naerebout hierover niet zal vaardig worden. Poot-aardappelen. Intrekking bepalingen betreffende aflevering, vervoer en maximum-prij zen. Bloem en meel. Met ingang van 8 Augustus wordt bloem samengesteld uit 26 Ameri kaansche bloem, 5 tapiocameel, 9 gerstebloem, 50 door uitmaüng op 76 buitenlandsche tarwemeel uit 90 buitenlandsche tanwe en 10 ge droogde aardappelen of een mengsel van 83 buitenlandsche tarwe, 7 maismeel en 10 gedroogde aard appelen. Klachten over deze samenstellingen moeten met een begeleidend monster onmi'd'delijik na ontvangst aan ons bu reau worden ingezonden. De prijs van regeeringsbloeim wordt met ingang van bovengenoemden da tum voor banketbakkerijen, restaurants, oliebollen- en wafelbakkerijen, ouiwei- en suikerwerkfalbrieiken, scheepsbe schuit en zeeschepen verlaagd van 40 op 36 af fabriek. Vatgroenten. Deze worden uit de distributie geno men en de maximum-prijzen ingetrok ken. Caseïne. Een partij caseïne, ongeveer groot 80.000 kilogram, opgeslagen in de meelfabriek „Fortuna", afdeeling „Mo- fig gJiimtaób-jë de hand. behoeft geen vergeving te vra gen, beste doctor. Ik ben u zelfs dank baar, dat u me omtrent alles hebt in gelicht. Afaar één verzoek heb ik aan Waaraan ik gaarne zal voldoen Trek u het lot van mijn arme tan te aan. Ze heeft stellig niet omberispe- lijk gehandeld, maar aan die verschrik kelijke daden heeft ze zeker geen schuld. Ik beloof u dat ik dadelijk met uw tanle zal spreken, wanneer ze weer hier gebracht is. Misschien bewerk ik dan, dat ze weer op vrije voeten wordt gesield. Voor zoover ik thans de zaak kan overzien, is er immers niets van be lang tegen haar in te brengen. Ik wensch het van ganscher harte en dank u voor uw bereidwilligheid. Adieu, Paul Haar verloofde kuste haar op het voorhoofd. Daarna verlieten de vrou wen de kamer om er dien avond niet weder terug te keeren. XIV. Het proces werd v.an langen duur. Van der Jong verdedigde zich met groote handigheid voor den rechter van instructie. Wat raken mij de voorwerpen, die in den tuin van den baron gevonden zijn vroeg hij met een spotlach. Be wijs me, dat ze uit mijn koffer zijn ge nomen. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1919 | | pagina 1