m&. 181 1919 MAANOAO AUGUSTUS. Kei geheim van de voorstad FEUILLETON BINNENLAND ADVERTENTIE-PRIJS. Van 14 regels ƒ0.80 voor iedere regel meer 20 cent bij abonnement speciale prijs. Reclames 40 cent per regel. Dienstaanbiedingen en dienst- aanvragen 10 cent per regel, bij con tante betaling. ABONNEMENTS-PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Walcheren 1.85 per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ2.20. Week-abonnementén 14 cent. Afzon derlijke nummers 3 cent. VUURWAPENEN EN MUNITIE. Het Hoofd van Politie der gemeente Vlissingen brengt onder de aandacht van belanghebbenden, dat bij de'Vuur- wapertwet 1919 voorzieningen zijn ge troffen op het stuk van vuurwapenen en munitie. De inwerkingtreding van deze wet en de tot haar uitvoering gegeven voorschriften is bepaald op 6 Augustus 1919. Voorhanden hebben van vuurwapenen en munitie. De bevoegdheid om een vuurwapen voorhanden te hebben komt toe ie. aan een publiekrechterlijk li chaam 2e. aan hem, die het wapen voor een publiekrechterlijk lichaam onder zich heeft 3e. aan ambtenaren of beambten, die krachtens voorschrift, gegeven door of vanwege het hoofd van het departe ment van algemeen bestuur, waaronder hun werkkring behoort, het wapen bij zich mogen hebben 4e. aan hen, die een wapen bij zich hebben, dat behoort bij hun ambtsklee- ding of bij de door hen met vergunning van het boven hen gesteld openbaar gezag gedragen kleeding 5e. aan hen, die deeluitmaken van de gewapende macht, van de rijks- of van de gemeente-politie, voor zoover het wapen, dat zij bij zich hebben, tot hun uitrusting behoort 6e. aan hen, die geen ander wapen vervoeren dan dat zoodanig is inge pakt, dat het niet voor dadelijk gebruik kan worden aangewend, mits het ver voer gedekt is, hetzij door een geleide- biljet, afgegeven door het hoofd van politie tier gemeente, waar het vervoer een aanvang neemt, hetzij door een consent van invoer, uitvoer, doorvoer of vervoer 7e. aan hen, die voorzien zijn van een machtiging tot het bij zich hebben van een wapen, voor een bepaalden tijd af gegeven door den Commissaris der Ko ningin. Verder kan tot het voorhanden heb ben van het wapen schriftelijke alge- meene of bijzondere machtiging wor den verleend door liet hoofd van politie dezer gemeente. Zij wordt alleen ver leend, voor zoover eenig redelijk be lang dat vordert en misbruik van de machtiging of van het vuurwapen niet is te vreezen. De machtiging wordt schriftelijk aangevraagd bij het Hoofd van plaatselijke politie. Zij kan te allen tijde worden geschorst of ingetrokken. Hij, die niet bevoegd is om een vuur wapen voorhanden te hebben, is even eens niet bevoegd om munitie voor handen te hebben, tenzij hij tot het hou den van een bewaarplaats of tot opslag van ontplofbare stoffen gerechtigd is. Register van ontvangen of afgeleverde vuurwapenen of munitie. Allen, die van het afleveren van vuur- door OTTO ELSTER. j wapenen of van munitie aan particulie- i ren een beroep of een gewoonte ma ken, zijn verplicht een doorloopend re gister te houden van alle door hen ont vangen of afgeleverde vuurwapenen of munitie. Zij moeten dit register op eer ste aanvraag ter inzage vertoonen aan de ambtenaren belast met het opsporen van overtredingen der Vuurwapenwet 1919. Eexemplaren van dit register zijn tegen betaling van kosten bij de ge meente-politie verkrijgbaar, overeen komstig het model, hetwelk is te vin den in de Nederlandsehe Staatscou rant van Donderdag 17 Juli 1919 en in het Algemeen Politieblad van dienzelf den datum. Aflevering vah vuurwapenen. Vuurwapenen mogen alleen worden afgeleverd le. aan hem, die bevoegd is het wa pen voorhanden te hebben 2e. aan hem, die, in dienst van iemand, die volgens de Jachtwet zich met een schietgeweer in het veld mag bevinden, zoo iemand vergezelt of door hem belast is met het overbrengen van het wapen van ot naar het jachtveld 3e. door iemand, die, bevoegd om het wapen voorhanden te hebben, het tij delijk in bewaring geeft aan een meer derjarige, die tot hem in dienstbetrek king staat of aan een meerderjarigen iiuisgenoot. Vervaardigen en vervoeren van bommen, enz. Het is verboden een bom, een hand granaat of een dergelijk voor ontplof fing of voor het verspreiden van verstikkende of vergiftige gassen be stemd wapen, een vlammenwerper, een kanon, een machinegeweer of een on derdeel van een dier vuurwapenen te vervaardigen, te herstellen of voorhan den te hebben, of te vervoeren. Het verbod tot vervaardiging, her stelling of tot het voorhanden hebben van een der in het vorig lid genoemde vuurwapenen is niet van toepassing op iemand, die bevoegd is het wapen voor handen te hebben. Het verbod tot vervoer is niet van toepassing ten aanzien van het vervoer van een der genoemde vuurwapenen le. ten behoeve van den openbaren dienst 2e. dat gedekt is door een consent van invoer, uitvoer of doorvoer 3e. dat door of vanwege den Minister van Justitie is vrijgelaten en geschiedt met inachtneming van de voorwaarden, welke bij de vrijlating mochten zijn ge steld. Formulieren voor aanvragen. Formulieren voor aanvragen om een geleidebïljet voor het vervoer van een vuurwapen of voor machtiging tot het voorhanden hebben van een vuurwapen zijn tegen betaling van tien cents per exemplaar verkrijgbaar bij de gemeen- te-politie. Strafbepalingen. Overtreding van de Vuurwapenwet 1919 of niet nakoming van krachtens die wet gegeven bevelen kan worden gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste vier jaren of geldboete van ten hoogste zes duizend gulden. De voorwerpen door middel van het feit verkregen of waarmede of met betrek king tot welke het feit is begaan, kun nen worden verbeurd verklaard. Vlissingen, den 4en Augustus 1919. Het Hoofd van Politie, ingevolge de Vuurwapenwet 1919, GASINJET. Verjaardag van de Koningin Moeder. Voor het eerst sedert 5 jaar werd de verjaardag van de Koningin-Moeder te 'sjQratvenlhage feestelijk herdacht. Niet alleen was de residentie allenwege met vlaggen getooid, maar tevens was het Voorhout versierd. Eerepoorten zijn op- gestelid aan de ingangen 'bij de Heul- stnaaf en het Tournooiveld. Nederland en België. Profesor Leon Van der Essen zet in „La Nation Beige", liet annex,ioni.t«che blad, uiteen waarom België de herzie ning eischt van de tractaten van 1839 en wijdt zijn artiikel aan den „onduld- baren toestand van het kanaal Gent- Terneuzen." Het eenige middel, zoo be toogt professor Van der Essen, orn in dien toestand verbetering te brengen is dat hetwelk de Belgische afgevaardig den te Parijs vragen de vrije beschik king over het kanaal Gent-Terneuzen en over zijn oevers tot aan zijn uitmon ding toe, met het volstrekte recht om er alle noodige werken uit te voeren, die door den vooruitgang van de mo derne scheepvaart geëischt -wonden. NederlandEngeland. Het Engelsche ministerie van lucht vaart bericht, dat hangende een defi nitieve overeenkomst op den grondslag der „luchtvaartconventie en om de Ne derlandsehe en Engelsche vliegers in staat te stellen naar Engeland en naar Nederland te vliegen tijdens de E.L.T.A. te Amsterdam, met de Nederlandsehe en de Belgische regeeringen een over eenkomst is getroffen voor de opening van een tijdel-ijken burgerlijken vlieg- dienst tusschen Nederland en Engeland. 27) De bedienden slopen heen. Ze wier pen nog wel wantrouwige blikken op den baron, maar zijn bevelend en be slist optreden maakte toch indruk o,p hen, zoodat ze deden wat hij verlangde. Oolk Ruth stond op. Ze zag, dat haar tante wat kalmer was geworden. Haar hartstochtelijke uitbarstingen van smart waren overgegaan in een zacht snikken. Zij kende ook de overmacht van den baron op zijn vrouw en kon de barones gerust aan den invloed van haar man overlaten. Naar de eigenlijke reden van de huiszoeking wilde ze maar liever niet vragen en daarom verwijderde ze zich. Er was in den laatsten tijd bij haar zooveel twijfel aan de rechtscha penheid van den baron opgekomen, dat ze zich wel wachtte aan de geheimen van dit huis te roeren. Gaarne had ze alles met Paul besproken, maar deze was weggegaan. Zoo zat ze dan in bange vrees voor de komende gebeur tenissen op haar kaïmer, die zich ver van de gezetschaps- en woonvertrekken der eerste verdieping, in een erker van de villa bevond. De baron liep knorrig eenige keeren de kamer op en neer. De barones was weer overeind gekomen haar gezicht nog -bleek van de ontroering der laatste uren, trilde nog van ingehouden snik ken. Het werd echter van oogenblik tot oogenblik kalmer en in haar oogen kwam een bijna boosaardige glans, toen ze met bevende stem vroeg Wat moet dat alles beteekenen, Arthur Heb ik je niet steeds gezegd, dat deze omgang met menschen als Van der Jong ons nog in 't verderf stor ten zou Thans is het ongeluk er En deze schande zullen we nooit weer af- wass-dhen. We hebben hier afgedaan, als je niet zeer vastberaden stappen doet om je van dezen avonturier los te maken. De baron lachte even. Dat is gemakkelijker gezegd dan gedaan, zei hij op sohamperen toon. Het komt ge'heei op Van der Jong zei- ven aan, hoe hij zich uit deze zaak re'dt. Het was een domheid van me, dat ik mij er in mengde. Dat rs ook mijn meening. Maar nu moet deze domheid weer goed worden gemaakt. Onze eer, ons aamzien moeten hersteld worden. Hoe moet ik dat aanleggen IDenk aan onze hooggeplaatste vrienden aan den minister Die zal zich wel wachten om in een gerechtelijk onderzoeik in te grijpen. Slec.hts één is er, die ons misschien zou kunnen helpen. De hertog Ja de hertog. Als die den offi cier van justitie of den directeur van politie een wenk wilde geven, liep het onderzoek stellig wel dood. Wend je dan tot den hertog. Daar heb ik ook al aan gedacht. Geldigverklaring van broodkaarten. Niettegenstaande het model-brood kaart «net ingang van de 105e „week" geheel gewijzigd is, en o.m. de aandui ding van het broodkaart-tijdvak, waar voor de ikaart bestemd is, geheel is weggelaten, iheeft de bekendmaking van de„ geldigheidsduur, ook ditmaal in de Staatscourant geen -wijziging onder gaan en maakt al-zoo óe directeur van het rijksbureau voor de distributie van graan en -meel bekend, „dat de brood kaart van het 105e tijdvak iloo-pt van 5 tot'en met 13 Augustus." En aangezien geen enkele broodkaart een tijdvak-cijfer bevat, draait de ver bruiker -de kaarten -o-m-en-oun en vraagt op 5 Augustus wélke -kleur nu geldig is. Ten einde aan alle onzekerheid en verwarring een einide te maken, zij daarom hier medegedeeld, -dat voor het eerstvolgende tijdvak geldig zijn. de paars-gekleunde kaarten. Een vermelding van het cijfer bij het broodkaart-tijdvak, bij de geldigverkla ring der betrokken kaart, heeft geen zin meer, nu op de broodkaarten zelve, die aanduiding -weggelaten werd. Ai- leen de kleur-vermeldin-g heeft, zoowel voor den bakker, als den consument, thans eenige waarde. Dat de minister op 11 Juli bekend maakte -welke kleur van «kaart in Sep tember geldig zou zijn, .is natuurlijk niet voldoende deze aanwijzing -dient ver meld te -Worden 'bij -de regelmatig in de Staatscourant verschijnende opgaven van den geldigheidsduur der verschil lende kaarten. („Tel.") Maar het ië een pijnijke zaak. Je moet het probeeren. Ails jij eens n-aar hem toeging: Dat zou nog te meer opzien baren en den hertog meer compromitteeren dan ons van nut zijn. Ja, als ik hem eens toevallig kon ontmoeten. -Neen, neen, jij moet naar hem toe gaan. Hij zal je een aud-iëntie niet weigeren. Maar je moet vlug handelen, eer men ie voor is. Nu dadelijk moet je gaan. Ik zal het rijtuig laten inspannen. Neen, niet het rijtuig, dat zou de aandacht trekken. Begeef je te voet naar het slot hoe minder menschen je zien, des te beter. Je hebt gelijk, ik zal me even ver kleoden en dan ga i-k. Hij begaf zi-ch naar zijn kleedkamer om een pak aan te trekken, dat voor de audiëntie paste. Hij legde ook de versierselen van de oréie aan, welke hem door den hertog verleend was, wierp een donkeren mantel om en begaf zich maar het residentieslot, dat midden op een gnoot plein, hetwelk door een hoog hek van de straat gescheiden was, zeer rustig en voornaam was gelegen. Voor het portaal, door hetwelk men bij de lakeien kwam, die iemand moes ten aandienen, hield een coupé stil, die met twee paarden was bespannen. Een wapen zag men niet op het portier, evenmin de initialen de koetsier was in 'n eenvoudigen z-warten pelsjas ge kleed, zoodat men niet onderscheiden kon, wien het rijtuig toebehoorde. De baron trad binnen. De lakei, d-ie hem kenide, maakte een beleefde buiging. Wil meneer de baron zijn n,aam Salariscommissie voor burgerlijke rijksambtenaren. De salarisco-m-missie 'heeft in haar al- gemeene vergadering van Vrijdag 1 Augustus besloten, dat verschillende suib-co-mimissies in de maand Augustus de orga.n-isaties zuilien hooren- ter zake van ide alge-meene herziening van de salarissen, welke gelijktijdig met die vo-or het personeel der posterijen, tele grafie en- telefonie in werking zal moe ten treden. Zij dringt bij de regeering nader aan op machtiging tot gelheele of gedeeltelijke -publicat-ie van het advies betreffende- -het pos-t-personeel, opdat tijdig blijke of de organisaties daarme de al dan niet instem,men. Voorts heeft de commissie zich ver- eenigd met het dioor een sub-commissie opgemaakt en aan de regeering in te dienen- rapport betreffende het vakon derwijs. De ontevredenheid bij -het post-, tele graaf- en telefoonpersoneel. De Ned. R. Katlh. Bond van post-, telegraaf- en telefoonpersoneel „St. Pe trus" hee-ft een adres aan de regeering gezonden, waarin 'hij -met het oog o,p de ontevredenheid onder het post-, tele graaf- en telefoonpersoneel, in over weging geeft de volgende maatregelen te treffen le. afrekening van den duurtebij-slag, zoowel h-oofd- als kinderbijslag, tot en met Juli en directe uitbetaling van het nog toekomende bedrag over dit tijd vak na aftrek van het verleende voor schot, -waarna verdeeling van 'het ver dere tegoed over 1919 in wekelij-ksche of m-aanrielijlksch-e termijnen. 2e. niet aftrek der 200 voorschot van den kinderbijslag i 3e. invoering der nieuwe tractaments- regelingop 1 Juli 1919 of bij niet-in/wil- liging van dezen wensch co,mipensatie hiervoor door toekenning van een be drag ineens aan allen zonder eenige beperking. Een electriscfhe spoorweg van Vlissin gen naar Rotterdam In „Onze Eilanden", te Ood„Beijer- iand verschijnende, schrijft de heer Van Zuijlen het volgende in ons land izijn plannen in bewerking om alle spoorwegen op den duur te electrificeeren. Voor de lijn Rotterdam- Amsterdam st-aat dit al vast. Onze eilanden zien reikhalzend uit naar een gr-o-ot -plan tot electri-citeits- voorziening zoowel voor verlichting ais voor kracht. Het boerenbedrijf wacht hier slec-hts op om een groote vlucht te nemen. Bij het toenemend duurder wor den van de arbeidskrachten is 't steeds meer aan.ge-wezen op machinerieën en motoren. Wij ihebben ons idus gewend tot -des kundigen en kon-den naar aanleiding van verschillende conferenties aan de subcommissie, die o-p de eilanden zit ting houdt tot het in ontvangst nemen van mondelinge klachten, Donderdag jl. aanbieden tegen 1 October a.s. het plan van een eiecfrische spoorverbinding van Rotterdam naar Vlissingen. De -moge lijkheid wordt natuurlijk veel grooter, door dat -doortrekken der lijn naar Vlissingen. -Het is zelfs niet onmogelijk dat -we ook Zeeuiwsch-V-laanderen erbij konden aan-sluiten, zoodat thet vervoer van passagiers en goederen belangrijk grooter worden door het groote ach terland. Niet alleen de reizigers van Engeland toch, -maar ook die van een deel van België z-ouden de route over de niet in 't register schrijven Neen i'k zou een audiëntie bij Zijne Hoogheid willen vragen wilt ge mijn kaartje aan den dienstdoenden vleugeladjudant brengen Gaarne, meneer de baron me neer de baron zal echter wat moeten wachten. De directeur van politie is juist bij Zijne Hoogheid om rapport uit te brengen. De baron schrikte. Zou de directeur hem toch voor geweest zijn Maar wat ging den hertog ten slotte de geschie denis van den oplichter Van der Jong aan Het was haast niet te denken, dat de directeur van politie den hoogge- plaatsten heer met zoo'n bagatel lastig zou vallen. Het rijtuig daar buiten behoort dus aan den directeur van politie vroeg hij. Ja, meneer de baron. Mag ik uw kaartje verzoeken De baron gaf het -hem. De lakei ver dween en kwam na eenige oogenblik- ken terug. Meneer de ritmeester iaat u ver zoeken. «Ritmeester von Tausigh, de dienst doende vleugeladjudant, was 'n joviaal heer met !het vriendelijk gezicht van iemand, die het leven geniet. Met de monocle in 't oog trad hij den baron op den drempel der audiëntiezaal te gemoet. Laat ge u ook eens weer zien, waarde baron riep hij hem toe en schudde hem daarna de hand. Dat is heel goed. Een audiëntie bij den hertog wilt ge hebben Mag ik weten waar eilanden iprefereeren -boven -het geboe- mel over -Roosendaal. Een vereischte is natuurlijk,dat de reis zoo min mogelijk zou behoeven te wor den onderbroken door de vele wateren. Maar oolk daarvoor «zullen wij een op lossing zoeken. Ook -hier is een weg, waar een krachtige wil aanwezig is. Tunnel-ingenieurs, -die -we er over spra ken, zuilen de -mogelijkheid overwegen van een onderwater-tunnel door de breedste wateren. Voorts zouden snel varende booten, die niet be-hoeven te wachten op -het overladen van -goederen en vee, zooals we dat gawoon zijn bij de R. T. M., de bezwaren zoo gering m-ogeiijk -maken. In het buitenland heeft men dergelijke bezwaren op verschil lende plaatsen o,p afdoende wijze weten te overwinnen, dus kan 'het ook in ons land. De eeni-gste vo-orwaarde -voor den bloei is opheffing onzer isolatie. De schrijver roept ten slotte de eilandbewoners o-p, om dit idéé te steu nen, door aan de commissie van onder zoek, adres den Ir. J. Zijderlaan, «Laan van Meerdervoort 272 Den «Haag, in stemming te betuigen -met het plan van een eiecfrische spoorverbinding van de eilanden met -Rotterdam. De kostwinnersvergoeding. De minister van oor-iog heeft aan de burgemeesters 'het volgende bericht „Naar aanleiding van een mij gedane vraag h-oe de kostwinnersvergoeding ten aanzien van een in eigen gezin in- gekwartierden -militair vo-lgens mijn rondsohrijven van 30 Mei 1919 afldee- lipg dienstplicht dient te worden bere kend, moge het onderstaande verduide lijken het beginsel in dat rondschrijven neergelegd. Een gezin 'heeft volgens den maat staf n-oodig b.v. 1.82 per da,g bij de berekening waarvan de man in de sterkte van het gezin medetelt. -in dit geval wordt 'het benoodigde met het oo,g op den ingek-wartlerden militair 0.40 ho-oiger gesteld en dus bepaald op 2.22 «per dag. -Heeft de man geen verlof, dan moet aan vergoeding wor den uitgekeerd, indien -b.v. 1.50 aan inkwartiering wordt te goed gedaan 2.221.50, is 0.72 per dag. Heeft de -mar. verlof, dan vervalt ge durende de verlofdagen de vergoeding voor inkwartiering, daarentegen trekt hij 0.45 per dag -wegens gemis van levensmiddelen. De kostwinnersvergoe ding beloopt nu over de verlofdagen 2.220.45 1.77 per dag." De rijstschaarschte. Het dagelij,ksch bestuur der Federa tieve Midden-stands crisiscommissie, ge vormd uit de «drie te 's-Gravenhage be staande Midden,stanidsvereenigingen, heeft «den -mini-ster van landbouw een adres gezonden, waarin het verki-aa-rt met lee-diwezen te hebben kennis geno men van de, blijkens de dagbladberich- ten, door den minister tot de h-oofden der ge,meenten gerichte aanschrijving in zake de distribtuie van rijst, in welke aanschrijving od den winkelstand in het algemeen een blaam geworpen wordt zonder dat deze door een vooronder zoek -schijnt te kunnen worden gerecht vaardigd. Innmers, blijkens nadere ge publiceerde -mede-deelingen en eveneens uit «door adressa-nten persoonlijk inge wonnen informaties, zijn de voorraden dermate gering, dat van achterhouding geen sprake kan zijn. Integendeel laat de voorziening -vanwege de pellers zoo voor 't Is een zuiver persoonlijke zaak, meneer de ritmeester. Zoo, zoo. Hangt waarschijnlijk sa men met die leeiijlke geschiedenis van uw gast - Ja Nu ziet u, baron, hoe men zich in acht moet nemen. Is deze meneer Van der Jong nu werkelijk een o-plichter Ik weet het niet, maar ik kan het mij niet voorstellen. Ilk leerde hem in de beste kringen kennen. Ja. ja zei de ritmeester met een gemoedelijk lachje, «bij het wedrendiner en daarna aan de speeltafel Daar weet ik alles van Daar leert men de zon derlingste men-se-hen kennen. Nu, ik zal dadelijk -bij den hertog aandienen. Ik hoo-p, dat de directeur van politie klaar is met zijn rapport. Excuseer me een oogenblik ik ben dadelijik weer hier. 'Hij verwijderde zich en de baron liep peinzend o-p het dikke tapijt heen en weer, dat het geluid zijner voetstappne dempte. D-aarna bleef hij voor een ven ster staan en keek naar het slotplein, waar een stalmeester een prachtig paard aan de lijn liet draven. Dit ge zicht kon hem echter,niet boeien. Hij keerde zich af en bekeek de schilderijen aan de -wanden, krijgstafereelen en portretten van vorstelijke personen. Zoo verliep er misschien wel een kwar tier. Het duurde mertkwaardig lang eer de ritmeester terugkwam. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1919 | | pagina 1