WOENSDAG 30 JULI. Hei geheim van ie voorstad GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND FEUILLETON - enrm n& 1919» ADVERTENTIE-PRIJS. Van I4 regels ƒ0.80 voor iedere regel meer 20 cent bij abonnement speciale prijs. Reclames 40 cent per regel. Dienstaanbiedingen en dienst- aanvragen 10 cent per regel, bij con tante betaling. Familieberichten van 16 regels 1.30, iedere regel meer 20 cent. ABONNEMENTS-PR1JS Voor Vlissingen en gemeenten op Walcheren 1.85 per drie maanden. Franco door het geheele rijk: ƒ2.20. Week-abonnementen 14 cent. Afzon derlijke nummers 3 cent. GEMEENTEREKENING 1918. Burg. en Weth. van Vlissingen maken bekend, dat, ter voldoening £an de voor schriften van artikel 219 der Gemeentewet, de rekening van de inkomsten en uitgaven der gemeente, alsmede die van het Haven bedrijf, het bedrijf der Qróente- en Fruit veiling, het bedrijf der Bad-exploitatie en het Distributiebedrijf over het dienstjaar 19V8, ter secretarie voor een ieder ter le zing zijn nedergelegd, en tegen betaling der kosten, algemeen verkrijgbaar worden gesteld. Vlissingen, 28 Juli 191 Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, J. P.-v. ROSSUM Jr. BEKENDMAKING. Aangifte van nieuwe teerlingen voor de openbare lagere scholen. Burg. en Wetfh. van Vlissingen, bren gen ter kennis van Ibelanghelbbende ouders of voogden, die hunne «kinderen of pupillen met den nieuwen cursus (aanvantgende 18 Augustus e.k.) wen- schen toegelaten te zien tot een der openbare lagere scholen in deze ge meente dat vanaf Maandag 21 Juli tot en met Maandag 4 Augustus e.k. uitsluitend ter gemeente-secretarie (.griffie) lede ren werkdag, van desvoonmiddags 9 tot 12 uren, gölegemhéid tot aangifte van nieuwe leerlingen voor die scholen gegeven wordt en dat ingeschreven ikunnen worden alle -kinderen, die op bet tijdstip der toelating den zesjarigen leeftijd zullen hebben bereikt en bovendien voor soholen C (Bouwen Ewoutstraat), D (Groote Mar.kt) en ,E (Wagenaar- straat), zij, diie voor 19 Februari 1920 zes jaar worden Hun, die in «het bezit van een trouw boekje zijn, wordt verzocht dit bij de aangifte mede te brengen. Viissingen, 19 Juli 1919. Bung, en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, J. P. v. ROSSUM Jr. DRANKWET. Burg. en Weth. van Vlissingen, gelet op art. 37 der Drankwet, doen te weten, dat bij hen is ingekomen een verzoek van de Wed. A. den BaasDissen, om verlof tot den verkoop van uitsluitend alcoholvrijen drank in perceel 17, Groenewoud dat vanaf heden gedurende veertien da gen tegen het verleenen van het gevraag de verlof bezwaren kunnen worden inge bracht bij Burgemeester en Wethouders voornoemd, Vlissingen, 30 Juli 1919. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE.. De Secretaris, J. P. v. ROSSUM Jr. door OTTO ELSTER. 23) De baron ging haastig naar den ge vangene. Ongelukkige, waf hebt .ge daar gedaan Goed dat ge tornt, baron, ge moet mij helpen. AJs iik maar wist, hoe I Ge moef u borg voor mij stellen. Gaarne. Maar ik ben bang, dat men mijn borgstelling niet aanneemt. Ik heb het gevoel, dat men ook ten op zichte van mij wantrouwend is gewor den. Men hoorde een zacht gekraak. Spreek niet zoo luide, zei de ge vangene. Kom hier in dezen hoek men beluistert en bespiedt ons ik ken dat. En voor alles, neem dit papier. Hij haalde uit zijn mond een balletje papier en overhandigde dat aan den baron. Wat is dat Het re?u voor mijn koffer. Ge weet, dat zich daarin allerlei voorwer pen bevinden, die mij en u zeer ern stig zouden compromitteeren baron, het gaat om ons leven I Laat den koffer en wat daar in is voorgoed verdwijnen ik sta anders voor niets'in. Nederland en België. Bij gelegenheid van' het bezoek dat president Poincaré de vorige week aan Gent heeft gebracht, heeft de burge meester dier Vlaamscihe stad eenige „lieflijkheden" aan het adres der Ne derlanders gezegd. Onze vroegere medewerker de heer A. Hans, thans verbonden aan het „Laatste Nieuws" te Brussel, noemde de opmerking van den Gentschen bur gemeester, den heer Braun, een onbe schoftheid. Hij schrijft De heer Braun heeft op het stadhuis een rede gehouden. Hij sprak er ook over de Gentsche haven- instellingen en zei o.a., dat de toegang tot het kanaal in bezit was een „kittei- achtigen nabuur". Braun aarzelde dus niet, om op een feestdag, in tegen woordigheid van een vreemd staats hoofd, bij een officieete ontvangst, als burgemeester, die dan vooral boven al le partijen en stroomingen moet staan, een volk te beleedigen, in welks land duizenden landgenooten een toevlucht vonden en welks vertegenwoordiger te Brussel nog juist door den koning ge decoreerd was geworden evenals eeni ge dames, die een belangrijk bedrag voor onze weezen brachten en aan wie de koningin dank betuigde voor de groote hulp aan België bewezen. Kittelachtig... Er zijn menschen, die al heel wat kittelachtiger zijn dan de Hollanders Er zijn menschen, die steeds een ge legenheid om zeer bescheiden te zijn, laten voorbijgaan. De uitlevering van den ex-keizer. De Haagsdhe correspondent van de „Voss. Zeifuntg" heeft een artikel in zijn blad geschreven onder den titel „Wil helm II en- Nederland", waarvan de strekking is het aan Duitschiand duide lijk te maken, dat Nederland, in geval van een verzoek van Engeland om uit levering, volkomen objectief door de Utreöhtsche rechtbank zal doen onder zoeken of de wet de uitlevering voor schrijft of verbiedt en dat men zich daaraan houden zal, onverschillig of één of twintig naties de uitleverings- artikelen in het vredesverdrag ondertee- ikend hebben. Lloyid George, die heel goed weet, dat Nederland in deze niet zal afwijken van zijn recihtsstand.punt, zal volgens de „Voss. Ztg." trachtten op Nederland invloed te oefenen door dat land te be schuldigen van dynastieke neigingen, knipoogen naar Duitschiand, enz. Men moet het nu van Duitsche zijde Neder land niet moeilijker maken, door met allerlei smeekbeden en telegrammen be treffende den keizer te tomen, maar lie ver zwijgen en het aan Nederland over laten zijn eteen beslissing te namen. Elke Duitsche sympathiebetuiging voor Wilhelm 11 aan het adres van Ne derland is volgens den oorrespondent in deze dagen misplaatst. Fransche bladen deelen een en ander mede.over den inhoud van het schrij ven, dat de opperste raad der geallieer den aan de-n vroegeren Duitschen rijks kanselier Von Bethman.n Holliweg, ge zonden heeft in antwoord op zijn ver zoek oim in plaats van den ex-keizer voor een gerecht te worden gedaagd. Gelijk reeds gemeld, had dc opperste raad afwijzend op dit verzoek beschikt. Dit afwijzend standpunt nu, wordt in het schrijven aan von Bethimann Holi- we gemotiveerd, terwijl waandeering De baron was bleek geworden. Hij keek schuw oim zich heen en slak het papier in zijn vestzak. Ik zal er voor zorgen, fluisterde hij. Het was een geluk, zei Van der Jong, dat ik het papiertje in den mond kon steken, eer men mij visiteerde. Men is hier nog niet zoo slim als in Berlijn. D:aar zou men mijn mond onderzocht hebben, Maar waarom zijt ge eigenlijk ge arresteerd Ja, als ik dat ze.lf maar wist 1 Misschien wegens de laatste Frankfor- ter affaire of wegens de laatste groote speelzaak in het casino in Ber lijn. Weet ik het? In elk geval toch niet om het zaakje van hier -De gevangene grijnsde spottend. Zijt ge bang, baron Neen, voor mij staat alles op het spel. Voor mij ook, baron, en daarom moeten we gemeenschappelijk hande len. Wat in deze stad gebeurd is, mag niet ter sprake komen. Voor de andere zaakjes kan men mij hoogstens eenige maandjes geven nu, die zit ik dan wel uit en gij helpt inij later verder. Voor allies moet ge thans uw invloed aanwenden om te maken, dat ik voor- loopiig op vrije voeten koim. Bied aan twintig of dertigduizend mark cautie te stellen. -Wiaar moet ik dat geld vandaan halen Mijn conto bij de bank bedraagt wordt uitgesproken voor zijn offervaar digheid. Het antwoord-schrij-ven a?n von Hindenburg -op eeneelfde aanibod, heeft ongeveer een gelijken inhoud. Hem wordt echter toegestaan ais getuige a décharge op te treden', zonder dat hem echter onschendbaarheid gewaarborgd wordt, ingeval zijn medeplichtigheid zou blijken. De ex-kroonprins. Het persbureau Vsiz Dias meldt Tegen de in de„ laatsten tijd gedurig weer voorkomende persberichten over interviews van den voormaligen kroon prins op het eiland Wieringen-, ben ik gemachtigd te verklaren, dat de kroon prins sedert Februari van dit jaar, toen de vertegenwoordiger van de pers van een neutraal land den kroonprins op een wandeling gesproken 'heeft, -noch een interview gegeven heeft, noch een journalist door den kroonprins ont vangen is. De kroonprins heeft in dien tijd alléén een enkele hier op Wieringen wonende vertegenwoordiger der Hol- landsche pers gesproken en kort gele den den Amerikaan-sehen journalist, den heer Wiegarïd, imet iwien de -kroonprins reeds vroeger persoonlijk had kennis gemaakt, tot een vriendschappelijk be zoek ontvangen. Wanneer dit bezoek tot uitingen in de pers aanleiding geeft, dan is dit te gen 's -prinsen bedoeling. De daarover in de Duitsche pers ge maakte co-m-menta-ren -zijn dan ook on juist. De burgemeester van Wieringen, de heer A. Peerebooim, verklaart tevens, géén onderhoud van dien aard imet den heer Wiegand te hebben gelhad, zoodat' wat -men hierover schreef, eveneens onjuist is. Bovendien is de sensationeele bewe ring, dat de kroonprins zou hebben verklaard onder alle omstandigheden ons land te kunnen verlaten, ten eenen- -male uit de lucht gegrepen. De terugkomst van Hr. Ms. „Koningin Regentes". Men -schreef Maandagavond uit Den Helder aan phet Vad." De terugkomst van een oorlogsschip uit Oost-Indië geeft altijd een eigenaar dige, een gezellige deukte. Minstens een da-g te voren ziet men een massa vreem delingen, die in afwachting leven en zich vaak bevinden OP de plaats, waar 't sdh'ip den volgenden dag kan aanko men. 't Was in den loop van den dag békend geworden, dat Hr. Ms. „Konin gin Regentes" dn den namiddag kon aankomen. Den iheelen -middag was het druk aan de Buitenhaven en den Zee dijk, -maar toen o-m half ;zes saluutscho ten verkondden, dat het schip ter reede was, stroomden de menschen van alle kanten toe, -nieuwsgierigen, belangstel lenden en vooral belanghebbenden, d.w. z. menschen, die er bloedverwanten aan boord, hebben. De „Regentes" ankerde vóór de haven onmiddellijk begaf zich de stedlingHcommandan-t, -schout bij nacht J. Stoutendain, aan bo-ord. -De bemanning, voor zoover ze n-iet nood zakelijk aan boord .moest blijven, mocht gaan passagieren. Morgen-ochtend om streeks 10 uur, als de vloed af is, komt het schip naar de Buitenhaven,. Dan zal de staf-muzi-ek de bemanning het wel kom toeblazen. Ontevredenheid bij de marine. De afdeeling Helder van "den bond van marine-onderofficieren nam in haar vergadering van 25 Juli 1919 de vol gende motie -aan nauwelijks zooveel. Telegrafeer aan Kurowski hij moet helpen. Hij heeft dezelfde belan gen als wij. Dat is waar. En als niets van alles helpt, neem dan uw vriend, den hertog, in den arm. Omogeiijik I Kom, kom zei de gevangene en lachte spottend. Hij zal u en uw ech-t- genoote wel een pleizier doen. Het kan hem toch n-iet aangenaam zijn, als zijn naam met onze aangelegenheden in verbinding wordt gebracht. - De rechtbank zal wel zorgen, dat dit niet gebeurt. Wiie weet. In elk geval kunt ge den hoogen heer daarop opmerkzaam maken. Hij zou mij waarschijnlijk n-iet be grijpen. Hij heeft Immers ook niets met de zaak uit te staan. Hij heeft toch -gemaakt, dat gij en uw vro-uw hier in de aanzienlijke krin gen wordt toegelaten. Ja, miaar zonder iets van onze aangelegenheden te weten. -Hij ver keerde werkelijk in de meening, dat ik inderdaad de Kurlanidscfhe baron von Kessedbrinik ben. En niet de rentmeester Nicolaas Kesselbrink, haha Dat geloof i-k dade lijk. Maar ge zoudt toch kunnen be proeven hem bang te maken. Ik zal het probeeren. Goed. Maar 't moet vlug gaan, eer men mij na-ar Berlijn transporteert. Dan is het te laat. De vergadering er.z spreek; haar groote teleurstelling uit over ht' feit, dat sedert het optreden van den tegenwoördigen minister van marine, w;:r.1 van zij in dezen tij-I daden •hadden verwacht, nog niet de minste verbetering :s aangebracht, te weten inzake tractementen, bevor l ring, huisvesting, -pensioenen rechtspositie in' het algemeen dringt er op aan, i-ndien werkelijk de ernstige wil voorzit, om de marine en -haar -personeel te handhaven, dat onverwijld tot de invoering van verbe teringen dient te -wonden overgegaan en geeft als hare overtuiging te 'ken nen, dat door «het op de lange baan schuive,, van deze noodzakelijke ,per- soneel-belangen, de toch al slechte geest tot verbittering dreigt over te slaan. Tenuen voor officieren bij de land macht. Er is tihans een Koninklijk besluit vastgesteld, houdende nieuwe regelen in zake de tenuen van officieren bij de landmacht, hetwelk o.a. zou inhouden, dat voor alle hoofd- en subalterne of ficieren (behalve van het wapen der Kon. marechaussee) een dagelijksche tenue en een veldtenue zal zijn voorge schreven, waarbij de veld ja-s, al of niet met overkleediing, wordt gedragen, ter wijl daarnaast voor hoofd- en subal terne officieren en onderofficieren en leerlingen der Koninklijke Militaire Academie, de cadettenschool en den Hoofdcursus zal worden ingevoerd een gékleede tenue, welke overeenkomt met de thans bestaande kleine tenue en een ceremonieele tenue, overeenkomende met de tfran-s bestaande groote tenue. Hef bezit van de kieedingst-u-kken van ge'kleede en ceretmonieele tenue zal al leen verplichtend zijn voor beroepsof ficieren van den generalen staf, d-e bri gade grenadiers en jagers, de cavalerie, de rijdende artillerie en voor de leer lingen der Kon. militaire acadamie, de cadettenschool en den hoo-fdcur-sus en niet verplichtend voor de overige offi cieren en onderofficieren. Stads- enProrincienieuws VLISSINGEN, 30 JULI. AGENDA VAN HET DISTRIBU- BEDRIJF. DONDERDAG 31 JULI Veiling van varkens. Wij verwijzen belanghebbenden naar de advertentie betreffende veiling van varkens, afkomstig van onze varkens- mesterij. De veiling iheeft -plaats op Vrijdag 1 Augustus a.s., om 11 uur voo-rmiddag. Zaadcontrole. Met ingang van 1 Augustu-s a,s. is de gelegenheid tot het nemen van abonne menten voor vereenvoudigd zaadonider- zoek aan het rijkslandbouiwproefstati-on voor zaadcontrole te Wagen-ingen op geheven. Groenten en fruit. Edam, Zaandam, Wognu-m en Har derwijk zijn aangewezen voor u-itvoer onder ambtelijk toezicht. Scheepvaart. Ter kennis van belanghebbenden wordt gebracht dat de hoofdinspecteur voor de scheepvaart zijn gewone werkzaamheden heeft hervat. V isscheri j - onderzoek. Bij d-e finma Gebr. van -Cleof te 's- Gravenlhag-e is verkrijgbaar tegen 25 ct. -het verslag inzake biologisch onderzoek over 1918. Naar wij vernemen zal de heer mr. J. P. van Rossum Jr., gemeente-secreta ris alhier, tegen 1 October eervol ont slag als zoodanig aanvragen, wegens zijn benoeming tot administrateur aan het departement van landbouw, nijver heid en handel. Inlevering militaire goederen. Bij ministerieele beschikking is 'n re- geiing vastgesteld omtrent een alge- meene inlevering van militaire goede ren door Ianidstornrplichtiigen'. Voor de ze inlevering, die over enkele weken zal aanvangen, zal een terugkeer onder de wapenen plaats hebben (tenzij de dienstplichtige nalatig mocht zijn). Het in ontvangst ne-men van de goederen zal in de verschillende gemeenten ge schieden onider leiding van de land weer-district-commandanten. De middenstandsraad. Naar „Aga" verneemt, is de benoe ming voor leden van den Midden standsraad zeer binnenkort te wachten; in dezen raad zullen benoemd worden zoowel vooraanstaande mannen der nriddenstands-vereenigingen, bekende economen op het gebied van het mid denstands-vraagstuk. Over het voorzitterschap van dezen raad hoorden wij twee namen noemen, dien van den Amsterdamschen hooglee raar, prof. mr. Anne Anema, en van liet Kamerlid, baron Van Wijnbergen, resp. oud-secretaris en voorzitter van de quete. Zooals wij reeds meldden was heden de termijn verstreken, waarop door de federatie van bouwvakarbeiders inwil liging der gestelde eischen werd ver langd. Wij vernemen dat hedenmiddag een conferentie zou plaats hebben tusschen de patroons met de federatie. Wij hopen dat deze conferentie tot resultaat mag hebben dat het conflict in voor beide partijen bevredigenden zin zal worden opgelost. De minister van landbouw brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de officier van gezondheid H. J. M. Lau- rense alhier, met ingang van 16 Augus tus, van het onderzoek van het ge zichtsorgaan en van het gehoororgaan van belanghebbenden, ingevolge de Schipperswet en de Schepenwet, zitting zal houden alle werkdagen des voor middags van 9.3011 uur. Door de arrondissement-rechtbank te Middelburg is ter vervulling eener va cature van rechter in haar college, de navolgende alphabetische lijst van aan beveling opgemaakt nir. B. P. Enk laan,, mr. H. L. Mees en mr. Th. Port- heine, allen substituut-griffier bij de arrondissements-rechtbank, resp. te Groningen, Arnhem en Middelburg. Wat is dat toch voor een gekke geschiedenis met den hond van de oude vrouw Dat venvloekte beest 1 Zonder dien hond was er niets gebeurd en ik zat in den sneltrein naar Hamburg. Ik wil u wat vertellen, Kesselbrink, maar kom wat dichterbij: de wanden hebben hier oo ren. Hij fluisterde den baron eenige woor den in 't oor, waarop deze ontsteld ach teruit deinsde. Maa.r dat zou verschrikkelijk zijn hijgde hij tandenknarsende. Als ik dat beest maar ombrengen ko.n, doch dat gaat nu niet meer. Den tweeden overschoen hebt ge toch te rug? Ja. En het parelsnoer Mijn vrouw draagt het reeds weer. Dat is onvoorzichtig, Kesselbrink ik weet het. Maar ik heb er niets bij gedacht. En ik moest mijn vrouw ook geruststellen. Overigens is in dit opzicht alles in orde. Ik heb met den directeur va.n politie erover gesproken en de zaak is afgedaan. Des te beter. Nu moet de zaak met den koffer nog in onde. De koffer verdwijnt van middag nog. Goed all, onze tijd is om hier is de sleutel denk om de laarzen... Ik moet den Iheeren verzoeken het gesprek te eindigen. Dadelijk, mijn waarde, zei de ge- Door de samenwerkende bouwvakor ganisaties te Middelburg zijn aan de patroons-vereenigingen verzoeken ge richt om de arbeidsvoorwaarden be langrijk te wijzigen. De besluiten van de patroonsvereenigingen ten deze zijn zooals van de zijde der werklieden organisaties wordt medegedeeld niet vangene kalm en bedaard. Meneer de baron, het deed me veel genoegen en 't was me een verlichting dat u hier bent gekomen. Ik dank u hartelijk en hoop, dat alle misverstand door uw welwillende medewerking weldra uit den weg geruimd zal zijn. Wilt u mijn hartelijke groeteji aan uw echtgenoofe overbrengen? Ik zal niet manlkeeren. Adieu dan, meneer de baron, en nogmaals hartelijk dank. Ze reikten elkander de hand, wissel den een veelbeteeikenenden blik en daarna ging de baron heen, gevolgd door den wachtmeester. - Toen ze eenige schreden gedaan had den, bleef de wachtmeester staan. Wilt u mij het papiertje geven, meneer de baron vroeg hij bedaard. De baron maakte een beweging van schrik. Welk papiertje Wel, dat de gevangene u toege stoken heeft. Ik weet van geen papiertje 1 Meneer de baron, zei de oude wachtmeester op zeer ernstigen toon, ik heb niet gehoond, wat u met den ge vangene verhandeld hebt, daarvoor sprak u te zacht, maar mij-n oogen heb ben mij niet bedrogen. Je hebt ons dus bespied Natuurlijk (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1919 | | pagina 1