ten. 1NALE pap HN9' Het geheim van de voorstad rrïam. mm. MAANDAG 28 JULI. 5ATIEJ ghurt, EKERIN0B4HK No. 175 BINNENLAND FEUILLETON ■BS 1 lummer 53 lummer 247. ten verkrijgbaar. methode, ilucht meer. eerde fiesschen. lachinaal. oor H. H. Doc- r l'ter flacon. Ijzing. ie gort, in liters- V. HIOOLEN te oornemensin he VERKOOPEN JGUSTUS 191 ir, in het Ca e Ocst Souburg Oost- en West- purg: t Timmermans- en Tuin, met oor de nevenlig- de Paspoortstraat op polissen ent de Jan 5 pet. rente. ROTTERDAM te Vlissingen an het woonhuis 'an de werkplaats ïrf met Tuin en Paspoortstraat, huurd voor f 1,85. et Schuurtje en spaortstraat, ge huurd voor f 1,75. Erf aan de Pas- erkt A 26. huurd voor f 1,75. /EILAND, achter Koepel", nabij n Ritthem naar ;singschen Weg, 1DR1ES DE VIS- ei 1920, groot of 4 gem. 26 OUW- en WE1- Noo;d Loodweg JANS6 |zn tot 25 November 9.40 Hectaren of den, ie veilen in )UWLAND, nabij gendom van den 2er B VAN DEN 4 00 Hectaren of Jen, aanvaarding 19. omschreven bi] ij dig verkrijgbaar kantore van den an de gebouwen verkoopdag van 2-4 uur en op van 10-12 uur. 2 uur zullen aan an de Paspoort- verkocht de vol rmans Inventaris, nieuw werkhout; inboedel en wat ;n gepresenteerd. ADVERTENTIE-PRIJS. Van 14 regels ƒ0.80 voor iedere regel meer 20 centbij abonnement speciale prijs. Reclames 40 cent per regel. Dienstaanbiedingen en dienst- aanvragen 10 cent per regel, bij con tante betaling. Familieberichten van 16 regels f 1.30, iedere regel meer 20 cent. ABONNEMENTS-PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Walcheren ƒ1.85 per drie maanden. Franco door het geheele rijk: ƒ2.20. Week-abonnementen 14 cent. Afzon derlijke nummers 3 cent. Regeerings-ciroulaire Inzake de ambtenaarssalarissen. De volgende circulaire zal worden gericht tot de hoofden van takken van 's rijks dieinst in de laatste we/ken wondt een actie voor salarisvenhooging van rijksambte naren gevoerd, waarbij voornamelijk van de zijde van een gedeelte van 'het personeel der iposterijen en telegrafie, in meer of minder bedekte termen ge- dreigt wordt met werkstaking, wan neer niet aan alle rijksambtenaren van 1 Juli j.il. af salarisvenhooging wordt gegeven. Dit verlangen is voor verwe zenlijking niet vatbaar, omdat de sala- riscom-missie met ihet ontwerpen der re geling voor de ambtenaren in 'het alge meen niet gereed is. De regeering ziet zich verplicht, er met den meesten na druk op te wijzen, dat van ambtenaren in het algemeen en van die, werkzaam bij een dienst van openbaar verkeer in het bijzonder, het bevorderen van of deelnemen aan een staking bij een tak van rijks dienst, niet anders kan worden opgevat dan als een vergrijp tegen het algemeen belang. Dit belang eischt altijd, doch thans ongetwijfeld if, zeer bijzondere mate, dat landbouw, handel en -nijverheid zich ongestoord 'kunnen 'hersteller, van de schade, 'die daaraan door -den oorlog is toegebracht. Dientengevolge doen zich de ei-schen, van de nieuw begonnen vredesperiode nergens meer gevoelen dan bij de bedrijven als het bedrijf der posterijen, telegrafie en telefonie door niets word.t het belang va.n,'het gansche volk -meer geschaad dan iliet stopzetten van of 'het te kort schieten in plichts betrachting bij -dit bedrijf. De rageering is er zich volkomen, be wust van, dat de salarissen der rijks ambtenaren verbetering behoeven, doch zij weet evenzeer, dat door de maat regelen, die de laatste weke„. met be trekking tot de wijze van uitkeering van den duurtebijslag en de verihooging van het premievrij salarismmlmum zijn getroffen, met name voor gehuwden niet onaanzienlijke verbetering is aan gebracht. Verder wordt door de van 1 Juli af in te voeren gewijzigde indeeling der ge meenten in salaris-klassen voor de ambtenaren ten platten lande (het sala ris reeds vanzelf merkbaar venhoogd. Of en -in hoeverre de toestand van 's rijks financiën toelaat daarenboven nog iets voor 'de amtotearen te doen, maakt nog een ,punt van onderzoek uit. Doch ook afgescheiden hiervan vertrouwt de regeering, dat de ambtenaren zich te welbewust izullen zijn van de op hen rustende en vrijwillig door hen aan vaarde verplichtingen om zich aan het door OTTO ELSTER. 21) Dunkt u dat, meneer de advocaat? Ja, zoo denk ik er over en meen, dat u eigenlijk verplicht bent de feiten vast te stellen,. Stel u eens voor, dat de hond dol bleek te zijn Ja, ja, u hebt gelijk, zei de com missaris haastig. Ik zal dus den loop der zaken in 't kort opschrijven, ik weet er nu alles van. Willen de heeren maar zoolang plaats nemen Hij begon te schijven. Vogler sprak zachtjes met Paul, die 'herhaalde malen schijnbaar afkeurend en twijfelend he.t hoofd schudde. Van der Jong stond voor het getraliede venster en keek met sombere blikken naar de straat en den politieagent, die da3r heen en weer liep en de wacht hield. Daar was hij in een mooie positie gekomen, 't Kwam er nu maar op aan het hoofd oimhoo te houden en zich niet bloot te geven. Had liii toch maar den raad van den baron opgevolgd, dan zat hij nu al twee dagen in Ham burg. Maar nog heden wilde hij ver trekken morgen, heel in de vroegte aanvaardde de stoomboot de reien dan, „adieu. Europa I" 'De commissaris stond op. 'Ik ben klaar, me.neeren weest zoo goed een oogenblik te luisteren, of algemeen belang te willen vergrijpen. Dit het bovenstaande volgt tevens, dat de regeering voor een bedreiging met staking of voor verdere adtie niet wertscht uit den weg te gaan. Ingevolge het ter zake in den raad van ministers genomen besluit, noodig ik u uit een en ander ter Ikennis te torengen van d.e tot uwen tak van .dienst behoorende amb tenaren. De tijdelijike voorzitter van den Raad van Ministers, R-UYS D,E BBERENB'ROUGK. Nederland en België. Naar aanleiding van de naderende besprekingen- over de herziening van het verdrag van 1839 schrijft het „Hbld." Wij achten het niet mogelijk, dat de Nederlandsche gedelegeerden zonder een gerechtvaardigd wantrouwen de conferentie te Parijs tegemoet treden, wat zeker aan den goeden geest der onderhandelingen niet bevorderlijk kan zijn. Onze afgevaardigden hebben recht te weten, en moeten daarop ook staan, of de conferentie in haar geheel en voor goed de eenmaal vastgelegde reserves tot de hare maakt, dus niet alleen ze ook ten einde toe als onover- schrijdbare grens der Nederlandsche tegemoetkoming-erkent, zoodat alleen binnen die grens naar een oplossing wordt gezocht, die èn België én Ne derland kan bevredigen. Dat zal, naar wij hopen, het standpunt zijn, dat de Nederlandsche gedelegeerden zullen innemen. Voorts verwachten wij ook, dat men in het oog zal houden, dat het onder werp en het doei der onderhandelin gen niet mag zijn de eenzijdige bevor dering der Belgische belangen»De Bel gen nemen de vrijheid de zaak steeds aldus voor te stellen, alsof alleen aan hunne defensie en economische belan gen moet worden gedacht, en de mo gendheden hebben tot nu toe ook over niets anders gesproken. Af en krijgt steeds den indruk, alsof het er om te doen is aan België, omdat het zich in den oorlog zoo kranig heeft gehouden, niet onbelangrijke voordeeien toe te kennen ten koste van Nederland. Nu willen wij niets afdoen aan de eer, die België toekomt om wat het heeft gedaan en geleden ter wille van zijne nationale zelfstandigheid en daar mede ter wille van het algemeen be lang van Europa. Wat wij wraken, is, dat het juist Nederland zou moeten zijn, dat het daarvoor de noodige ver goeding zou moeten geven. De over winnende mogendheden onthielden aan België den zetel van den Volkeren bond, voldeden niet aan zijne wenschen betreffende de door Duitschland fe be talen schadevergoeding, toonden zich weinig vrijgevend met betrekking tot de mede door Beigië in Afrika verover de Duitsehe koloniën. Wij spreken daarover geen oordeel uit, maar kun nen toch niet aanvaarden, dat wij nu verplicht zouden zijn -België tegemoet te komen, in zoover zijne bondgenooten tekort schieten. Wanneer dus de territoriale en sou- vereiniteitsreserven worden aanvaard en ais voor goed afgedane zaak wor den beschouwd, kunnen wij met de meeste welwillendheid de verdere Bel gische wenschen tegemoet treden, maar dan toch onder voorwaarde, dat ook voortdurend met onze belangen wordt rekening gehouden. Ook ónze verdediging, ook ónze economische ai-les zoo juist is. Hij las het proces-venbaal voor,waar in het voorgevallene beknopt en zake lijk was geschilderd. Hebben de heeren er nog iets bij te voegen of te veranderen vroeg hij toen. Neen. Dan venzoek ik u te willen onder- teelken.en. Als 't u blieft hier onder „voorgelezen, goedgekeurd en onder teekend. Meneer de advocaat, u als ge tuige Alle drie onderteekenden het proces verbaal. tk damk u, meneere-n. Nu kunnen we zeker wel gaan? vroeg Van der Jong. De heeren Brandes en Vogler ze ker maar u, meneer hm, meneer Van der jong, verzoek ik nog een oogentoli-kje te willen blijven. Wat wensoht u nog van, mij, vroeg deze brutaal. De commissaris bracht de beide vrienden maar de deur en wendde zich daarna tot Van der Jong. Zijn, straks zoo vriendelijk gelaat had een ernstige, strakke uitdrukking aangenomen. Zijn. blik -was stijf op den zooge- naantden Nederlander gericht, die hei melijk beefde voor dien biik en onwil lekeurig bleek werd. Toch ver,mande hij zich en vroeg nogmaals onverschillig Wat wemscht u van mij Slechts een inlichting. We hebben daar een m-erkiwaardig schrijven van de B-erlij-ner politiodiirectie ontvangen zie hier hij -hield den brief, dien hij straks uit het vak gen-omen had-, om- belangen zijn ten nauwste verbonden aan de tractaten van 1839 -, worden te dien aanzien aan België concessies ge daan, dan is er geen reden waarom wij niet de aandacht zouden vestigen op wat Nederland in dat opzicht te wen schen heeft. Daarom, als blijken zal, dat wij met een loyale tegenpartij te doen hebben, die niet wil trachten door eenige slim me politiek terug te komen op door ons afgewezen eischen, maar openhartig en te goeder trouw wil onderhandelen op den reeds gelegden grondslag, dan kunnen wij daaraan deelnemen, mits wel worde begrepen, dat het zal gaan om het doen van „zaken" en' niet om de eenzijdige bevoordeeling van een der partijen, ten koste der andere. De verbinding van Zeeuwsch-Vlaande- ren met Walcheren. De vereeniging van burgemeesters en secretarissen in het voormalig vier de district van Zeeland (Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen) heeft zich tot de' gemeentebesturen gewend om deze aan te sporen door samenwerking te komen tot een actie bij Ged. Staten om een betere verbinding te krijgen van Zeeuwsch-Vlaanderen met andere dee- len van Nederland. Betoogd wordt, dat meerdere malen per dag de boot Vlis- singen-Breskens moet varen, dan thans het geval is, terwijl wordt uit eengezet, dat de provincie zich op het standpunt moet plaatsen, dat de stoom- bootdienst aan alle eischen moet vol doen, zonder te ietten op de eventueele tekorten, daar het hier niet alleen een districtsbelang, maar een algemeen be lang geldt, ook met het oog op de han delsrelaties, die anders weer dreigen naar België te gaan. Ook zal bij de tramdirecties in deze streek worden aangedrongen op het nemen van maatregelen, dat bij uit breiding van den bootdienst, ook aan sluiting met de trammen wordt gege ven. De lichting 1918 met klein verlof. Ten aanzien van het aanstaand ver trek met onbepaald (klein) verlof der lichting 1918 zijn de volgende bepalin gen getroffen 1. Bij de korpsen zal men een zoo danige beperking of samenvoeging van bijzondere functiën moeten nastreven, dat van het op 1 Augustus a.s. ver trekkende lichtingsdeel slechts bij hoo- ge uitzondering dienstplichtigen be hoeven te worden achtergelaten. 2. Dienstplichtige sergeanten, mo gen, nadat hun lichtingsdeel met onbe paald (klein) verlof is vertrokken, niet onder de wapenen worden gehouden uitsluitend ter voorziening in het ge brek aan beroepskader. 3. Dienstplichtige sergeanten en minderen mogen, nadat hun lichtings deel met onbepaald (klein) verlof is getrokken, slechts dan op grond van onmisbaarheid worden verplicht tot langer verblijf onder de wapenen, wan neer zij een bijzondere betrekking ver vullen, waarin zij voor dit oogenblik niet gemist kunnen worden. Lichamelijke ontwikkeling ïn het leger. Het omvangrijke rapport, dat de commissie ter bestudeering van de li chamelijke ontwikkeling in het Leger eenige weken geleden uitbracht, begint gevolgen te hebben. De minister van oorlog zou zich met dat verslag en de daarin voorkomende conclusiën hebben hoog het betreft een zekeren loihan Christian Jung, vroeger kelfner, thans een der gevaarlijkste oplichters, die zich Jan van der Jong uit Amsterdam noemt. Kent u misschien dien jo-han Christian Jung Vian der Jong lachte -heesoh. Ka-n ilk het helpen, dat een schurk zich van mijn naam bedient vroeg hij brutaal. De commissaris glimlachte. Hij liet den, biii'k onderzoekend over de gestalte van den bedrieger gaan en zeide toen met een zweem van spot in zijn stem Het is alleen maar merkwaardig, dat 'het signalement v-a.n dezen oplich ter precies op u past. Wij zijn ook in 't bezit van een portret van dien man. Wat raakt mij dat? Laat mij gaan Hij keerde zich naar de deur. Hall donderde de ambtenaar hem tegemoet, zoodat hij verschrikt terug deinsde. Zoo eenvoudig is 't geval toch niet, meneer Van der Jong of me neer Joihan Christian Jung. In naam der wet arresteer rk u Wat komt u in den zin U bent gek Dat zal u duur te staan komen Mijn vriend, baron KesseJbninlk, zal zich bij den hertog komen 'beklagen. Ik zal- den baron dadelijk op de hoogte brengen, 'hoe hij zich -in uw persoon vergist. Iu weerwil van de wanhopige positie waarin hij verkeende, ladrte de ontmas kerde spottend. Dat zal u weinig helpen. De baron kent unij heel nauwkeurig telefoneer maar aan hem. Hij zal eiken waarborg vereenigd, zoodat te verwachten is, dat als stelsel van de hygiënische gym nastiek in het leger verder zal worden gevolgd het z.g. Zweedsche stelsel en voor de practische en sportieve oefe ningen het stelsel door de commissie in haar verslag ontworpen. Op 1 September a.s. zal een cursus beginnen tot het vormen van instruc teurs voor het nieuw in te voeren stel sel. Het geheele onderwijs in lichaams oefeningen zou komen te ressorteeren onder een nieuw aan te stellen inspec teur der lichamelijke ontwikkeling in het leger, bijgestaan door een 5-tal subalterne officieren, die ieder een aangewezen ressort krijgen. De opleidingsinrichtingen voor of ficier en onderofficier zullen veel meer dan fot dusverre de lichamelijke ont wikkeling op den voorgrond moeten stellen en de eindexamen-programma's dier inrichtingen zullen o.m. worden aangevuld met den eisch, dat de can- didaat geschikt is voor het onderwijs in lichaamsoefeningen aan recruten. Nationaal Congres voor de weerkracht yan het Nederlandsche Volk. De Nederlandsche Vereeniging „Ons Leger", de Koninklijke Vereeniging „Onze Vloot" en de vereeniging „Volksweerbaarheid" hebben het voor nemen een tweedaagsch Nationaal Congres te organiseeren voor de weer kracht van het Nederlandsche volk. Voorloopig zijn daarvoor bestemd 19 en 20 September 1919. De grondslag van dit congres moet zijn de gedachte, dat Nederland zijn nationaal en onafhankelijk volksbe staan moet en ook wil blijven handha ven en dat daartoe noodig is een be hoorlijk uitgeruste en geoefende weer macht. De overtuiging moet post vatten, dat dit vraagstuk niet slechts het leger en de marine aangaat, doch dat het een aangelegenheid betreft, van groot be lang voor het geheele Nederlandsche volk, daarbij inbegrepen de bevolking der koloniën. Dit vraagstuk zal ten congresse worden besproken door mannen van gezag uit alle kringen der samenleving zoowel van een historisch, economisch en sociaal standpunt. Daarbij zal aan dacht gewijd worden aan de waarde der volksoverlevering en aan het be lang der lichamelijke opvoeding. Na de uiteenzettingen van de sprekers zal gelegenheid zijn tot gedachtenwisse- ling, voor zoover de tijd dit toelaat. Het congres zal toegankelijk zijn zoo wel voor daartoe uitgenoodigde perso nen en afgevaardigden van vereenigin- gen als voor leden van het congres, tot welk lidmaatschap men tegen betaling van een vast te stellen contributie zich kan aanmelden. Nadere mededeelingen zullen te zij ner tijd worden gepubliceerd omtrent de sprekers, het programma, de werk wijze, enz. Een korte samenvatting der redevoeringen en debatten zal in druk verschijnen. Marine en Leger. De officier-machinist 3e klasse G. A. Vermeulen is overgeplaatst van hier naar Amsterdam. De luitenant ter zee 2e klasse W. H. C. -Hoog, dienende aan too-ord Hr. Ms. „van Speijlk", wordt 1 Augustus gesteld ter beschikking en is bestemd om op 18 September a. s. -per particulier voor mij stellen. Dat moet ik aan den directeur van politie overlaten. Thans verzoek ik u mij naar het hoofdbureau te volgen. Wij kunnen wel een vi-gelante nemen. En als iik niet wil Dan moet ik andere maatregelen nemen. De commissaris drukte tweemaal op den knop een-er electrische bel. Tiwee politieagenten traden binnen. - Brengt dien man daar naar het 'hoofdbureau beval de commissaris. Hij is gearresteerd. Nog ben ik vrij schreeuwde de sohurik en wierp zich in zijn vertwijfe ling op de beide agenten, teneinde een uitgang te bereiken. Een der agenten, door een vuistslag in 't gelaat getrof fen, tuimelde ook oip zij, maar reeds had de andere zich op den misdadiger ge worpen en trachtte hem oip den grond te drukken. Een wanhopige worsteling ontstond. De oplichter was een sterke man, wiens krachten door de wanhoop noig verdob beld werden. Bovendien was hij een meester in de kunst van worstelen, zoo dat de beide agenten een zeer moeilijke taak hadden- Bij de wilde worsteling konden zij hun sabels niet trekken en het zou Van der Jong misschien gelukt zijn de deur te bereiken, als de com missaris -hem niet over zijn been had laten struikelen, zoodat hij met een doffen slag neerviel. De agenten lieten zich nu dadelijk op hem vallen en het volgende oogenibük had hij de boeien aan. Hij schuimbekte van- woede en knars- stooms-chip „Vondel" naar Oost-Indië te vertrekken. Met den 29sten Juli wordt de luite nant. ter zee der 1ste klasse P. Post Uit-erweer eervol ontheven van het -be vel over Hr. Ms. „Bulgia" en weder geplaatst bij 'het Koninklijk Instituut voor de marine, terwijl het bevel over dien bodem wordt opgedragen aan den luitenant ter zee lste kla-sse H. Vreden- berg en de detacJieering aan boord Hr. Ms. ,,-Bulgia" van den luitenant ter zee 2e klasse M. A. M. Winkler met den 29sten, Juli a.s. wordt ingetrokken. De bij den dienst der draadlooze te legrafie geplaatste luitenants ter zee der 2e klasse H. G. de Bruijne en C. W. Heringa worden met den 31sten, Juli a.s. -gedetacheerd respectievelijk aan boord Hr. Ms. „Schouten" te Hoorn en bij het Vliegkamp de Mok. Door de Koninklijke auto overreden. Toen H. M. de Koningin Zaterdag middag per auto van. Den Haag naar Het Loo terugkeerde, is tusscihen De Bilt en Huis ter Heide «en ongeluk ge beurd. doordat een karrevoerder, die achter zijn wagen liep en naar de kar wilde gaan, door de koninklijke auto werd aangereden en daarbij vrij ern stig gewon,'d, daar zijn been was ge broken. Dadelijk weed de auto gestopt en stapte H. M. uit, tenwijl een dokter, die juist op zijn fiets lowam aangereden, onmiddellijk de eerste .hulp kon verfee- nen. H. M. bood (ha-ar eigen auto aan om den gewonde naar een ziekenhuis te vervoeren, maar de dokter vond het beter een auto uit Utrecht te laten ko men, die gelheel voor ih-et vervoer van zieken 'was ingericht waarop de ko ninklijke auto met spoed- naar De Bilt werd gezonden om de ziekenauto aan te vragen. H. M. (bleef geruimen tiid op de plaats van 'het ongeluk, overtuigde zich persoon-lijk, dat alle noodige maatre gelen waren genomen, terwijl eerst daarna de reis naar Het Loo werd ver volgd. De karrenvoender is in de kliniek te Utrecht opgenomen. PoKtietroepen. Eerlang zal het aantal militaire po- litie-afdeeiingen worden gebracht op 12. Zij worden samengevoegd in 3 co-mpagniën, waarvan de commandan ten standplaats hebben. onderscheiden lijk te 's-Gravenhage, te 's-Hertogen- boseh en te Deventer. Het opleidingsdetachement van de politiie-troepen in- de legerplaats bij Mil_ lingen wordt in administratie toege voegd aan de Ve infanterie brigade. De hoofdofficier, die voor het technisch toezicht op de polii-tie-afdeelingen is toegevoegd' aan den inspecteur der ko ninklijke marechaussee, zal optreden als „commandant van de politietroe- pen" aan wien het disciplinair gezag van ko-rpscoinrnandant is verleend over het bij de politietroepen werkzaam ge stelde personeel. De commandant van de politietroepen heeft 's-Gravenhage tot standplaats. Een woningtelling. In alle gemeenten van ons land, die op 1 Januari meer dan 2000 inwoners telden, -zal een woningtelling worden gehouden. De opneming moet vóór 1 November geschied zijn. te met de tanden. Hij trok aan de boei en, zoodat deze hem diep in 't vleesch sneden. Hij riep den commissaris een scheldwoord toe, dat deze met een ine- d-eliildenden en vera-cihtelijiken glimlach beantwoordde. Bremgt den gevangene weg En de agenten pakten hem stevig bij de armen en, stieten d-en no,g altijd te genstand biedende voo-r zi-Ch uit. Een vijgetante, kreunde hij. Wel, nu nog mooier I spotte de eerste agent. Wij kunnen den korten weg ook te voet afleggen. Een vigelan- te kost ge-ld en wie weet of je wel geld in de porfemonnaie hebt. De gevangene probeerde d-e geboeide handen dreigend op te heffen. Maar - kreunend van pijn liet hij ze weer zak ken. Vooruit d-us, mannetje Mannen, vrouwen en kinderen verza melden zich om de agenten 'en den ge- va-gene. Wien hebben jullie daaT inge pikt vroeg iemand. 'k Weet het nog niet, antwoord de de agent. Maar een groote schurk is het. Bij den eersten hoek der straat ston den- P-aul Brandes en dr. Vogler. Gm 's hemels wil riep Paul. is dat Van der Jong? Hij is het, antwoordde Vogler. En nu zuilen we spoedig de oplossing van het raaidsel krijgen. (Wondt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1919 | | pagina 1