£P7ai •Ifluurtfwm DINSDAG 33 JULI, '"stads» enProvincienieuws let gein iae ft mrstai CÏEMEENTEBESTUUR 'Een "Belgische onderscheiding voor cien bïnnenlanF"^ FEUILLETON Pitt* i'70 mm- Mrnaum advertentie-prijs. Van i4 regjls 0.80 voor iedere regel meer 29 cent bij abonnement speciale prijs. Reclames 40 cent per regel Sienstaanbiedinggii en dienst- opvragen 10 cent per regel, bij con tante betaling. Familieberichtep van 16 regels f 1.30, iedere regel meer 20 cent. ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlisstogen en gemeenten op Walcheren 1.85 per drie maanden. Franco door het geheele rijk: ƒ2.20. Week-abonnementen 14 cent. Afzon derlijke nummers 3 cent. niets imet den afgeloopen oorlog te ma ken hebben, en blijft zich veelal- dood- staren op enkele nog niet opgeloste vraagstukken, "die niet den volkeren- strijd samenhangen, in stede van zijn aandacht te geven aan den opbouwen- den arbeid, waarvoor de weg geëffend is. Ons volk dient fe beseffen, dat het daanbij-cen rol spelen kan. grooter cn eervoller dan het in den oorlog had kunnen vervullen maar het moet dan de ooigett openen voor de kansen, welke zich voordoen en voör de gunstige, tot dankbaarheid en tevredenheid stem mende positie, waarin ons land zich, te midden van verarmde en verwoeste na- buurstaten, bevindt. I heer Vaai Vollenhoven. Aan den heer Van- V-oilenihoven. Ne- 3 derlanidsch minister-resident te Brussel, 3 is het Croix Civique eerste klasse 1914 1918 verleend wagens zijn sciiitteren- J 'de daden tvan imoed, toewijding en -menschlievend-heid. hinderwet. - Verdaging der beslissing op een ver zoek om vergunning, -Burgemeester en Wethouders dér gemeente V-trssingen Gelet -oip het verzoek, onder dagtee- kenimg van 31 Mei ji.. ingediend- door de -N.' V. Nederlandsche petroleum- en aspha-ltm-aa-t'schappij te Vlissingen-, waarbij vergunning wordt gevraagd tot uitbreiding van de bestaande fabriek aan den Prins Hcndrikweg overwegende, dat de beslissing op dit verzoek niet kan worden genomen, bin nen den termijn, bepaald fa art. 8, eer ste lid, der Hinderwet, op -grond dat de administratieve behandeling der zaak nog niet haar beslag heeft gekregen. Gelet io.p art. 8, tweede lid, der Hin derwet besluiten de beslissing "op voormeld verzoeik te verdagen. Vlissingen, 21 juli 1919. Burg. en Wet'h. voornoemd. VAN DOORN VAN KOUDEK.BRKE. De Secretaris, j. P. v. ROSSuM jr. iDe officieeje betrekking titsschen Nederland en DuitscSland. iNadat door een eigenhandig schrij ven van H. AL de Koningin aan den president-der Duitsche republiek in ant woord op diens kennisgeving van het aanvaarden- wan zijne waardigheid de nieuwe Staatsvorm van het Duitsche rijk -door de Nederlandsche regeering was erkend, heef: op 13 dezer de .heer W. A. F. baron Gevers aan den iheer Friedridh Ebert zijn geloofsbrief als ge zant der Nederlanden overhandigd." Dte officieels betrekkingen zijn dus thans in alle vormen aangeknoopt De tot tevredenheid stemmende positie van ons land, In het tijdschrift ..Eigen Haard"' komt een beschouwing voor, geschreven door „Spectator", weiike wij wel ge- wenscht achten ooïk onder de aandacht van onze lezers te brengen. ..Spectator" zegt o.a. het volgende Nederland kan geen overwinnend le ver toejuichen maar het heeft ook geen tol betaald aan den oorlog, is vrij gebleven van de rampen, die Frankrijk en andere ovenwinnende of verslagen laden bijlkans te gronde -dreigen te rich ten. En het komt ons vcor, dat tevre denheid met ons lot en dankbaarheid voor wat ons bespaard wer,d, ons volk beter zou passen dian de ontevreden heid die Iheden ten dage merkbaar is. Men apprecieert te weinig liet goede dat de tijden meebrengen, heeft geen oog voor de wereldhistorische befeeke- nis van gebeurtenissen, die nu eens Een FranscJts onderscheiding voor prof. Hector Treub. .De Fransche rsgeerireg heef; prof. Hector Treulb, wegens de vele diensten, Frankrijk gedurende den -oorlog be,we re nde booge onderscheiding van Commandeur in de Orde van het Legi oen van Eer toegekend. Loodswezen. a Bij Kon. besluit is aan den adjunct- commissaris van het loodswezen enz. te j ihel.tevoetsluis, W. Schuit, met 16 juli 1 oi zijn verzoek eervol ontslag verleend P uit zijn betrekking. I De ex-keizer. B De laatste kabinetschef van den ex- keizer, von Berg. die in Anterongen I vertoefde, schrijft in het Sonntagliche I VolksHatt „Der Aufnechte", dat de vroegere .keiizer geen gebroken man is, j maar zijn lot kalm en met waardigheid J draagt en meer onder liet noodlot van I Duitscihland gebukt gaat dan onder zijn I eigen ongeluk. Ook heeft hij niet ge- I .klaagd, toen hij vernam dat de uitle- j veringspa-raigpaaf in het vredesverdrag I werd Ojpgenomen. "ftfa Noodtoestand Rijkspersoneel. Door het dagelijksch bestuur van de Centrale van Vereenigtogen va.n perso neel in 's rijks dienst, wordt het vol gende gameid De heeran F. Perdok Hz. en B. de Boer, resp. voorzitter en secretaris van bovengenoemde vereen-iging zijn 18 dezer door den minister van binnen- ladsc.be zaken, tijdelijk voorzitter van den ministerraad, in .particuliere audiën tie ontvangen ter bespreking van den noodtoestand van het rijkspersoneel. Er werd den minister gewezen op de nog steeds aanhoudende stijging van allerlei noodzakelijke levensbehoeften, mede een gevolg van de door de regee ring gevolgde criisispolitiek, en- in ver band da-anmede op de onvoldoende sa- larieerirag van het geheele rijk-sperso- -rreel, waarvan de inkomsten sedert den aanvang van de crisisperiode bij een stijging van den levensstandaard die maanden geleden reeds ambtelijk op S2 werd vastgesteld, met niet meer dan 50 zijn verhoogd. Het gevolg daarvan is, dat in vele -gezinnen gebrek beerscht, waardoor 'n zeer diepgaande ontevredenheid is ont staan, die, indien niet spoedig ingrij pende maatregelen worden getroffen, gevaarlijk kan worden. Zijne Excellentie zegde ernstige overweging toe van de vraag of gedu rende dit jaar nog iets voor het rijks personeel zal kunnen worden gedaan. Besproken werd nog de te (zake lijkheid van ze-er spoedige invoering van georganiseerd overleg, omtrent welk onderwerp liet bes! uur werd ver wezen naar den minister van justitie, die bereid verklaarde te zijn deze ma terie onmiddellijk .niet de vertegen woordigers Sier Centrale te bespreken. Na een uitvoerige uiteenzetting deed de minister toezegging, dat mei spoed zal worden, bevorderd de benoeming van een commissie, waarin zitting zul- ien hebben vertegenwoordigers van de regeering, benevens een van elk der centrale organisaties, niet opdracht zoo spoedig mogelijk een Ofttwenp-re- geling tot invoering van georganiseerd overleg tusschen de rageering en de centrale organisaties samen te stellen. De „Zeeland" en de „Tromp". Blijkens een bij het departement van marine ingekomen bericht, is (Hr. Ms. panfserde'ksühip „Zeeland", onder be vel van den kapitein ter zee B. Schreu- d,ers, 18 dezer van Curacao, vertrokken, ter aanvaarding van de terugreis naar Nederland. Blijkens bij het departement van ma rine ingekomen bericht is Hr. Ms. pant-' serdekscltip ..Tromp" ©p reis naar Oost-Jndië, onder bevel van den kapi tein ter zee K. IF. Sluys, 15 dezer te Qotambo aangeiktunen. Plaatsingen bij de marine. Bij beschikking van den minister van I marine zijn de navolgende plaatsingen 1 gelast de officierainaclrtnist der 1ste klasse G. J. van Donk met 1 -Augustus 1919 bij den onderzeedienst te Willemsoord; de officier-machinist der 2e kasse C. van Leynden en de officier-machinist der 3e klasse L. de Wilde, respectieve lijk met 31 Juli en 28 juli 1919 aan boord Hr. Ms. /.Koningin- Emnta" en „Schorpioen" de officier-machinist der 3e klasse G. S. Vermeulen met 28 Juli 1919 ge plaatst te Amsterdam de officier-machinist der 3e klasse W. C. Gort met 1 Augustus 1919 ge plaatst te Schiedam en belast met het toezicht bij in aanbouw zijnde mijnen- leggers. De aanwijzing van luitenant ter zee lste kiasse jihr. G. L. Scltorer, en van luitenant ter zee lste klasse P. J. Jager, respectievelijk als commandant en lste officier van de onderzeedienstkazerne zijn bepaald op 16 September aan staande. De officier van administratie der 2e klasse B. va.n Er.p Taalman Kip is met 18 Juli. gesteld op non-activiteit wegens ziekte. Met ingang van 21 dezer is benoemd tot schrijver otp jaarloon bij het depar tement van marine de tijdelijk schrijver H. iP. Diaderiks. Het treinverkeer. De Nederlandsche spoorwegen zullen in venband met den nog steeds beperk ten treinenloop, welke 9 juli in werking is getreden, de navolgende vo-orscltrif- ten aan haar personeel geven Er moet voor gezorgd worden, dat de reizigers zooweel mogelijk geplaatst worden in de klassen, waarvoor hun plaatsbewijzen geldig zijn. Ontstaat er plaatsgebrek dan moeten in de eerste plaats in de voor 6 of 8 reizigers tweede klasse ingerichte af- deelinigen 8 of 10 reizigers van die klas se en in de voor 4 6 of 8 reizigers eer ste klas-se ingerichte afdeelingen 6, 8 of 10 reizigers van die klasse geplaatst worden. Slechts na bekomen machtiging' yan den stationschef kunnen ir. de rijtuigen of afdeelingen, welke daartoe speciaal door hen worden aangewezen, reizigers in riituigafdeelingen of zijgangen van hoOgere klassen worden geplaatst dan waarvoor hun plaatsbewijzen geldig zijn. Hietlbij is er rekening mede te hou den, dal wanneer reizigers 3e kla-sse in een hoogere klasse geplaatst moeten worden, deze zooveel mogelijk in ledig gebleven rijtuigafdeeünigen der 2e klas se behooren te worden geplaatst. Zijn er niet voldoende dezer afdee lingen beschikbaar, dan za! aan reizi gers 2e kiasse fa overweging zijn te geven over te stappen in aangrenzende geheel of ten aeeie onbezet gebleven riituigafdeelingen der Fe klasse om op die wijze plaatsen in de 2e klas afdee lingen voor d.e derde klasse-reizigers vrij te krijgen. Het treinpersoneel moet vooral bij drukke treinen, zoodra de trein hegft gestopt en de reizigers zijn uitgestapt, zich terstond onledig houden met de controle der eerste en tweede k'lasse- afdeeiingen.. Worden reizigers aange troffen met plaatsbewijzen van lagere klassen, die zo-nider machtiging hebben plaats genomen, dan zijn die reizigers onherroepelijk aan te ntanen uit te stappen en is rapport van bekeuring op te maken, ook al bevinden zij zich j in de zijgangen van rijtuigen, waanvopr hun plaatsbewijs niet geldig is. Wanneer zich een militair detache- ment ter vervoer aanmeldt, moet, ook al is voor het detachement niet vooraf plaatsruimte ir, den trein gereserveerd, on uitdrukkelijk -verlangen van den hcofd.geleider van 'iet detachement plaatsruimte in den trein wonden ge maakt en .moeten zoo nood'tg in den trein aanwezige -burgerreizigers wor den aangezegd voor de militairen hun plaatsen fe ontruimen. Bij weigering is de hulp der militairen in- te roepen. Ook bij plaatsgebrek moet tegen hef rooken in „niet-rook"-afdeelingen met kracht worden opgetreden en bij over treding proces-verbaal -worden opge maakt. Itcriaaksuiker. Volgens -de courantenberichten zal, zegt De Veldbode", er wat suiker worden vrijigemaakt voor den inmaak -a f 0.45 .per pond. Hi.er toch zal zeker wel bedoeld worden de inmaak van vruchten, 'het maken van jam, gelei en dergelijke Welnu, dan is -het ook niu weer te laat, -dat die suiker vrijgelaten is. Voor kruisbessen, rhaba-rber, kersen en aardbeien is de tijd voor-bij, de fram- boizen-oogst is in vollen gang, en als 't nog enkeie dagen duurt, voordat al de administratieve .maatregelen genomen zijn. dan is ihct ook daarvoor te laat. Wat schiet er ,d,an ttoig over o.nt in te ntaken Wie zijn tocih die pientere raadgevers vajt de regeering Voor dat doel had de suiker van April af vrij gelaten moeten zijn, maar niet half Juli! Inderdaad zijn er een massa menschen gedupeerd v-ooral degenen, die zelf veel vruchten hadden en altijd veei vruchten conserveerden, hebben -dit nu moeten laten .bij gebrek aart suiker of hebben nog -wat suiker clandestien moeten koopen voor 60 a 80 cent per pond. De lasdarbeMersstaking opgeheven. (De moderne landanbeidersbond te Winschoten heeft .roet 812 tegen 727 stemmen, 47 blanco en 15 van on waarde besloten de staking op fe hef fen -en de locnregelfag dercommissie fe aanvaarden. Ook in de veenkoloniën' is een loon regeling getroffen en wordt morgen en overmorgen overal het werk hervat. De siskin® duurde vanaf begin Mei. VLISSINGEN, 22 JULJ. AGENDA VAN HET DISTRIB'JTtE- i BEDRIJF. WOENSDAG 23 JULI Maïzena. De vastgestelde maximumprijzen zijn ingetrokken. Winkeliers, die nog mai- zena door onze bemiddeling wemschen te betrekken', worden verzocht hun be ll stellingen aan o-ns in fe zanden ter op- I zending naar het R. D. K. Kindermeel. Bestaande in pakjes van 2. 2Jf, en 5 pais, welke vrij gaarne zouden opruimen daar ons bij niet spoedige afname de gelegenheid ontnomen wordt om tot vereelten aanvoer over te gaan vóórdat de kindennieeldistributie ophoudt en wellicht dam de ,prij.s in den vrijen han del zal stijgen. De nog in omloop zijnde extra-ra,ntsoenbonnen voor rijst kun nen voor kindermeel aangewend wor den tegen 30 cent per halve kilogratti- pak. Puddingpoeder. Het restant bestaat nog uit eenige pakjes „De-ka", een algemeen bekend merk. Kaözteep. Deze zeep blijft zootanig zij nog voor radig is, besöiiikfoaar o-p een bon en wij geven de ingezetee-nen in ovenwegin-g o,m deze voortdurend te blijven bezigen teneinde nog eenigen tijd van de goed- kooperë distributiezeep te kunnen pro file eren. Scheerzeep. .Deze zoo zeer door zelfscheerders geiwitóe stukjes van ongeveer 100 gram verminderen snel en is de voorraad weldra uitgeput. Rogge. De regeeringscomntissaris inzake rijksgraauverzanieling in Zeeland te Hontenisse, be'riohf dat van Stolk's commissiehandel te Rotterdam, hem mededeelt, dat de thans geleverde rog ge, bestemd voor het bakken van zoet roggebrood door bakiker C. J. Paul, de zelfde is als aan andere zoefrogge- broodbakkers in Nederland geleverd en geen klachten over de kwaliteit bij ge noemden commissiehandel zijn inge komen. Voorraden. .Bij het nazien onzer boeken blijkt da.t .heden onze voorraden in onze magazij nen nog slechts bestaan in een kleine hoeveelheid Macaroni, afkomstig van de firma jan Wilmink Go., Soc. Au. Stal Olandese te Amsterdam, welke op de eerste aanvrage aam winkeliers zal worden verstrekt en i-s de vérkoop daarvan vrijgelaten. Fivoenecbten. Eenige öedissb.geh betreffen Je de toepassing var, tariei van invoer rechten ligt ter inzage voor bei.mgheD- benden op ons ottreau, afdeeiing kassa. door OTTO ELSTER. 161 Deze uiteenzetting was Paul uiter mate pijnlijk. Hij herinnerde zich het vermoeiden, dat Vogler omtrent den ba ron had uitgesproken, en toen hij dezen vo-or zich zag zitten, het lichaam een weinig voorover gebogen, met een sportenden glimlach op liet geelachtige magere gezicht, met de handen als klauwen o-p de knieën gesteund, toen kwant hem hei vermoeden van Voglcr niet meer zoo on-zinnig voor. De baron maakte op hem letterlijk een afscituw- wakkenden indruk. Het is nog zeer de vraag, ant woordde hij langzaam en met nadruk, of ik deze erfenis aanvaard. U zult toch niet... Ik heb geen zin, om de erfgenaam van oneerlijk verkregen goed te zijn. Een boosaardige glimlach gleed over het gelaat van den bgron. Mijn waarde, zei hij, geld stinkt niet, het tAPge vandaan konten, waar liet wil, liljpbegrijp echter wel, dat ge niet gaarne met deze nalatenschap te doen wilt hebben voor zoover het de uitstaande posten betreft dus moet ge een tusschenpersoon zoeken ik stel mij te uwer beschikking, als ge ntij vertrouwt. U, baron Nu ja ik ben er toch wel de naaste toe als ootn en voogd van uw verloofde. U geeft dus uw toestemming riep Patt! verheugd. Niet onvoorwaardelijk, 'beste vriend. Maar als ge bij mij komt als erfgenaam van uw tante, die over hon derdduizenden beschikt, dan zou het verkeerd van mij zijn, als ik het geluk van ntijn nicht in den weg wilde staan. Welnu, wat zegt ge van mijn voorstel Ik moet er over nadenken, baron. Vooreerst ken ik den letterlijken inhoud van het testament nog niet, even-min heb ik mij op de hoogte gesteld van de nalatenschap.. Ik kan mij nog geen zuiver oordeel vormen. Ik bied u nogmaals bij de regeling der nalatenschap mijn hulp aan. Ik ben niet zulke zaken eenigsziiis op de hoog te en "op mijn eerlijkheid en stilzwij gendheid kunt ge u verlaten. De uit staande posten zal iik tot op den laat- sten penning innen, dat beloof ik u. Daar gaat het niet om. meneer de baron, lik vind juist deze uitstaande posten zoo versoltrikikeiijik. Daarom wil ik u immers liet werk afnemen. Ik weet werkelijk niet. Dé baron stond op. We zullen er vanavond niet lan ger over spreiken. Ge hebt gelij.k in formeer nauwkeurig naar de nalaten schap en dan zullen we nader met j elkaar spreken. En mijn verzoek, men-eer de ba- I ron O ja betreffende Rirfli Ja, beste vriend, ik heb u zo,o straks ge zegd, waarvan mijn beslissing afhangt. Maar kom evenwel verkeer in mijn huis voorloo.pig behoeft de wereld immers nog niets van uw verloving te weten later koimt dan alles vanzelf. Ook Pa.ul was op gaan staan. De ma nier, waarop de baron de aangelegen heden zijns harten behandelde, was hein zeer pijnlijk. Ik dank u, ntencer de baron, ant woordde hij vrij koel. Van uw vriende lijke uitnoodiging o-nt in uw huis te verkeeren kan ik echter geen gebruik maken, zoolang niet alles volkomen helder is. En als ik in uw huis zal ver keeren, moet de wereld ook omtrent geen enkele zaak in 't duister tasten. Nu, goed dan zal ik morgen met mijn vrouw spreken. Vanavond is het toch zeiker wel te laat. Zeker. Tot weerziens dan. En vergeet niet, nauwkeurige informaties omtrent de nalatenschap in le winnen. In de grootste verwarring verliet Paul de villa. Hij kon zich nog niet terecht vinden in 't geen hij pas beleefd had. Was dat de voorname, elegante, trot- sche cavalier, voor wien hij altijd een zeker respect had gevoeld Was het niet veeleer een akelige intrigant, die zijn magere vingers na3r onrechtmatig goed uitstak? Straalde niet de hebzucht de geldgierigheid hem uit de zwarte, fonkelende oogen Trilde er niet een glimlach van verachting voor de men schen om zijn dunne lippen Ja, Voigler had gelijk. Dezen man kon men wel tot een misdaad in staat ach ten Rillend dacht Paul aan al de be wijsgronden, welke zijn vriend had aangevoerd. En i.n deze handen rustte liet lot van Rutti Van zijn onschuldige, reine en toch zoo van edelen trots vervulde Rutlh Was het nu niet zijn plicht haar zoo spoedig mogelijk aait den invloed van dien man te onttrekken Maar hoe moest hij dat aanvangen Ja, als hij rijk geweest was En nu schoot hent de erfenis weer te binnen, en .hij was weer aan 't begin van de gedachtenreeks, die hem pijnigde. Het spottende „geld stinkt niet" van den baron klonk Ite-nt opnieuw in de ooren en dreef he.nt het schaamrood naar de wangen. Neen. met dit geld kon en wilde hij het geluk van hent en Ruth niet grondvesten. Aan ar men en noodlijdenden zou het geld be hooren, dat die vrouw in lage hebzucht en niet onioutere middelen bijeen had geschraapt. Toen Paul zijn kamer binnentrad, sprong hemt met vroolijk geblaf de hond van juffrouw Kiemneier tegemoet, dien Pa.ul, nadat het dier van zijn ern stige verwonding genezen was, tot zich had genomen. De zware stokslag, die het had getroffen, had den hond een bloedige wonde aan den kop toege- braoht en een oog uitgeslagen. Mooier was hij daardoor niet gewonden en zachtaardiger o-cnk niet integendeel, hij bleef tegenover alle menschen wantrou wend en niemand dan Paul durfde hem aanraken. Aan Paul echter hing het dier met roerende trouw. Paul streelde het ruige vei van den hond. Ja, Bella, zei hij, als jij spreken ko.it, zou je het raadsel van deze ver schrikkelijke daad wel kunnen oplos sen. Zou je den moordenaar wel her kennen, mijn goed dier De it-ond keek 'hem aan en kwispelde mei zijn igepluimden staart, alsof hij de woorden van zijn meester begreep. Maar hij kon immers niet antwoorden- en het geheim van den nacht, dat zijn schaduw over Paul's leven dreigde fe werpen, niet onthullen. Intusschen had er tusschen den ba ron en zijn echtgenoote een langdurig onderhoud plaats. Goed, zei de barones ten slofte, ook ik vind 't goed, dat we voor meneer Branldes ons huis openstellen. Maar pas o.p, dat daardoor niet misschien het vermoeden ontstaat, dat je met de ge beurtenissen van dien nacht in eeniger- lei betrekking zoudf staan. Flatau moet mijn parelsnoer bij de vrouw gezien hebbe-n. Flatau is een domkop, antwoord de de baron lachend. iHij zal zichzelvett nog contpromitteeren. Wees overigens maar onbezorgd, ik zal mijn maatrege len wel nemen. (Wondt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1919 | | pagina 1