DONDERDAG 17 JULI. BINNENLAND Stads- enProvincienieuws SPORT INGEZONDEN STUKKEN BUITENLAND advertentie-prijs. Van 1-4 regels 0.80 voor iedere regel meer 20 centbii abonnement speciale prijs. Reclames 40 cent per regel. Dienstaanbiedingen en dienst- aanvragen 10 cent per regel, bij con tante betaling. Familieberichten van 16 regels f 1.30, iedere regel meer 20 cent. ABONNEMENTS-PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Walcheren '1.85 per drie maanden. Franco door het gëheele rijik 2.20. Week-abonnementen 14 cent. Afzon derlijke nummers 3 cent. Huldiging Koningin van België. Men meldt uit Brussel aan de „N. R. Ct." De Koningin van België heeft Woensdagavond om zes uur op het kasteel van Laeken de vertegenwoor digster van het comité van het Neder- landsoh Paviljoen van het Weeshuis van de Koningin van België ontvangen, mevrouw Oldewelt en mevrouw Vat- tier—Kraane, welke laatste vergezeld was van haar twaalfjarig dochtertje. De heer van Voilenhoven heeft og dames aan de koningin voorgesteld. Het onderhoud duurde ruim een half uur. Het was zeer eenvoudig, zeer har telijk en zeer aandoenlijk. De koningin die in het wit gekleed was, droeg de Huisorde van Oranje. Zij was verge zeld door gravin d'Oultremont. iDe jongejuffrouw VattierKraane heeft op een kussen de cheque van een half millioen overhandigd met een prachtig album, dat de naimen van de leden van het comité en van hen, die bijdragen schonken bevat, op perka ment geschreven, en op artistieke wijze versierd met de Hollandsche en Belgi sche wapens. De Koningin heeft gezegd, dat zij zeer blij was. Zij hechtte er aan nog maals aan den heer van Voilenhoven en de dames van het comité haar diep gevoelde danklbaailheid te betuigen voor de groote diensten, die Nederland tijdens den oorlog aan de Belgische uitgewekenen heeft bewezen. Vervolgens namen de gesprekken een vertrouwelijk karakter aan. De Ko ningin heeft Marie José, hei prinsesje, dat in die buurt speelde, laten roepen, die haar nieuw vriendinnetje, de jonge juffrouw VattierKraane, heeft uitge- noodigd met haar te spelen. Het was een alleraardigst en aandoenlijk schouwspel. De Invaliditeitswet. Het voorloopig verslag van de afdee- lingen der Tweede Kamer op het wets ontwerp tot wijziging der Invaliditeits wet is verschenen. Algemeen 'bleek dat dit onderwerp een bevredigenden indruk had ge maakt. Ook zij, die de invoering van het Staatspensioen noodig hieven ach ten, verklaarden met dit ontwerp mede te kunnen gaan, daar het belangrijke concessies bevatte, zooals verlaging van den leeftijd voor het erlangen der ouderdomsrente, weduwenrente en het ontslaan van de betaling van premies dioor de arbeiders. Met de in 1913 door den heer Aalberse verdedigde meenin gen is de thans voorgestelde rekening in zake premiebetaling niet te rijmen. Men vroeg, op welke gronden de mi nister van het door hem in 1913 ver dedigde gevoelen teruggekomen is. Van andere zijde werd opgemerkt, dat wanneer de voorgestelde wijzigin gen zullen zijn aangenomen, het pen sioen zal worden genoten ter zake van verrichten arbeid, en worden betaald uit de opbrengst van dien arbeid, ter wijl in het stelsel van staatspension- neering eene uitkeering wordt gegeven op grond van behoeftigheid uit de staatskas. Eenige leden wensohten de leeftijds grens op 60 jaar gesteld te zien en achtten een grootere venhoogimg der renten noodig wegens de verminderde koopkracht van het geld. Op denzelf den grond werd aangedrongen op ver- hooging van alle in de Invaliditeitswet bedoelde renten. Tegenover deze wenschen werd aan gevoerd, dat verhooging der renten zou moeten leiden tot verhooging der pre mies en dat deze verhooging althans vooralsnog geenszins wenschelijk ware. l egen het brengen van de geheeie pre mie voor de invaliditeitsrenten ten laste van de werkgevers, werden verschil lende bezwaren geopperd. Verscheidene leden waren van oor deel, dat de voorgestelde regeling te bezwarend is voor de kleine midden- sta misbedrijven. Enkelen wenschten de kleine werk gevers van de betaling der premie vrij te stellen. Anderen waren van oordeel, dat de voorgestelde regeling ooik voor kleine werkgevers geen overwegend bezwaar zo,u opleveren, omdat huns imzens de last der premiebetaling op de afnemers zou worden afgewenteld. Ten gunste der voorgestelde regeling werd verder aangevoerd, dat zij een belangrijke vereenvoudiging met zich brengt. Het voorstel tot toekenning van weriuwenrenten vond algemeentoejui- liing. Verscheidene leden achtten de voorge. stelde regeling intusschen onvoldoende, omdat de renten alleen ten goede zou den komen aan weduwen die geheel in valide zijp of den leeftijd van 60 jaar hebben bereikt. Deze leden wenschten de rente aam alle weduwen toegekend te zien met ingang van den dag van het overlijden van den echtgenoot. Anderen konden zich met deze be schouwingen niet vereenigen. Zij merk ten op, dat weduiwen, die met jonge kinderen achterblijven, te hunnen be hoeve de weezenrente ontvangen, waarvan 't bedrag gelijk is aan de we duwenrente, terwijl er volstrekt geen reden is aan jonge weduwen tornier kinderen eene rente te verieenen. Zulke personen behooren zeiven in hun on derhoud te voorzien. Sommige leden meenden, dat reeds bij deze gelegenheid verschillende an dere wijzigingen dan in het wetsont werp zijn opgenomen in de Invalidi teitswet gébracht behooren te worden, o.a. venhooging van den leeftijd waar op de weezenrente eindigt. Ook werd aangedrongen op opne ming van de geneeskundige behande ling in de Invaliditieitsverzekeripg en van bepalingen ter voorkoming van invaliditeit. Verder verlangden eenige leden een regeling van de risico-overdracht in de wet opgenomen te zien, overeenkomen de met die der Ongevallenwet. Vele leden waren van oordeel, dat uitbreiding van de voorgestelde wijzi gingen, ook al mochten deze op zich zelf beschouwd wenschefijk zijn, thans geen aanbeveling verdient, omdat daar door het tot stand komen dier wijzigin gen zou worden vertraagd, hetgeen de ze leden niet verantwoord zouden ach ten. „Mercurius". Naar men ons mededeelt, werd gis teren het tienduizendste lid van den Nationalen Bond van Handels- en Kan toorbedienden „Mercurius" ingeschre ven. Deze bond, opgericht in 1882 ais plaatselijke vereeniging in Rotterdam, telt thans in 61 plaatsen van ons land afdeelingen en is de grootste organisa tie van handels- en kantoorbedienden. Tevens behoort hij tot de grootste vakbonden van neutrale riohting ten opzichte van partij-politiek en gods dienst. Sedert het begin van dit jaar breidde de bond zich uit met 4000 leden, een bewijs voor het toenemend vertrouwen, dat de kantoorbedienden stellen, in de wijze, waarop hij de maatschappelijke belangen dezer groep werknemers behartigt. Zesde Conferentie voor Inwendige Zending. De Dinsdag te Doetinchem voort gezette conferentie werd heropend met een korte godsdienstoefening, waarin ds. j. C. van Dijk uit RozendaaJ (Old.) voorging. De heer C. Smeenk, lid van de Twee de Kamer, leidde vervolgens het onder werp in „Sociale toestanden en Inwen dige Zending". Spr. begon er aan te herinneren, dat de inwendige Zending zich langen tijd heeft bezig gehouden niet bepaalde groepen slachtoffers van alcoholisme en prostitutie, verwaarloosden en el- lendigen. Toch hoe goed ook op zich zelf, is deze arbeid der filantropie niet voldoende. We moeten ons niet alleen tot het individu, ook tot de inassa rich ten, en vooral tot de arbeidende klasse. De arbeidersbeweging neemt in onze dagen een plaats in van beteakenis. En de invloed dier beweging is vèrreikend. Van die beweging hangt af welke toe komst we in staat en maatschappij te gengaan. We zien in de geschiedenis dat God telkens aan andere groepen de leiding geeft. Eerst iwas het de adelheid, daar na de bourgeoisie, nu gaan de arbei ders hun stempel drukken op staat en maatschappij. Deze groep is door de In/wendige Zending tot heden niet bereikt; was ook moeilijk te bereiken, ook voor de kerk. Nu echter komt de wetgeving ons tegemoet, door beperking van arbeids duur, door vrijen Zaterdagmiddag enz. Spr. onderscheidde drie groepen in de arbeidersbeweging in Nederland le de moderne vakbeweging met 220.000 arbeiders, de R. K. met 120.000 en het Ghr. Nat. Vakverbond met ruim 60.000 arbeiders. in de moderne vakbeweging heerscht materialisme. Er zijn nog wel arbeiders in met hoogere idealen, maar zij zien die idealen ineenstorten, omdat de S. D. A. iP. in de moderne vakcentrale de plaats van den godsdienst inneemt. Hoe winnen^we nu de groote massa van strijdende arbeiders, die warm voelen voor maatschappelijke hervor mingen Onze eerste taak zij bewarenden arbeid. We moeten ipogen de jonge mannen te bewaren voor den invloed der moderne vakbeweging en te bren gen in de Chr. arbeidersbeweging. We hebben een dhr. sociale beweging, die haar taak met toewijding vervult daar .is plaats en werk voor onze Ohr. arbeiders. Ten tweede is daar evangeiiseeren- de arbeid. We hebben noodig goed onderlegde beroepsarbeiders, die te genover de moderne arbeiders sterk staan tot verdediging van de sociaal- economische en geestelijk-zedelijke vraagstukken van den dag. Ten derde nu moeten we zorgen voor degelijke, christelijke lectuur. De arbeiders krijgen vee! vrijen tijd en la ten we ze helpen dien tijd nuttig te be stelen. Ontspanningsiokalen, leeszalen, e.d. zullen hier zeer nuttig kunnen wer ken. Ook de kerk moet rekening houden met de arbeidersbeweging. Kerkeraden moeten niet alleen bestaan uit men- schen van klein-burgerlijk milieu ook arbeiders moeten er. een plaats vinden. Zij hebben invloed op hun standigenooten. Aan de discussie werd o.a. deelgeno men door .dr. Norel uit Vlissimgen, die meent dat de referent onrecht deed aan de voormannen der Inwendige Zending. Zij hebben wel degelijk oog gehad voor de arbeiders-kwesties. VLISSINGEN, 17 JULI. AGENDA VAN HET DISTRIBUTIE BEDRIJF. VRIJDAG 18 JULI Broodkaarten. De broodkaart van het 103e tijdvak loopt van 18 tot en met 26 Juli. Maïs. Op verzoek van den minister van landbouw, nijverheid en handel zullen bij de uitgifte van het weldra aange voerde mais, gries- en maisbloem, af komstig van het geschenk van 't Zuid- Afrikaansche volk, de te vertoornen nor- maalmargarinekaarten door ons voor zien worden niet een met inktpotlood aangebracht kruis. Normaal.margarinekaarten, welke in andere gemeenten reeds met zulk een kruis voorzien werden, zijn derhalve in Vlissingen niet mee.' geldig. Gedistilleerd. Onder gedistilleerd waarvan den uit voer werd vrijgesteld, moeten ook wor den gerekend te vallen Alle essences, cognac, whisky, arak, jenever en dergelijke benevens reuk- en toiletwater. Banka-tin. In Mei 1919 zijn in Nederlandsch- Indië verkocht 30723 pikols gouverne- mets Banka-tin. Opbrengst ongeveer 4.877.000. Door Burg. en Weth. is op haar ver zoek, met ingang van 1 September, aan mejuffrouw inr. G. W. van Rijn eervol ontslag verleend als adjunct- co, mmies te.r gemeentesecretarie. Evenals in vele andere plaatsen van ons land is alhier gisterenavond opge richt een Comité van Actie ter bestrij ding van het revolutiegevaar/gevormd uit de Ohristelüke en R. Kath. organi saties, waarbij ook zijn aangesloten de R.-Kath. Middenstandsvereenigng „De iHanze" en de Christ. Patroonsvereeni- ging ,3oaz". Het comité bestaat uit de heeren P. G. Laernoes voorzitter, T. Manse, se cretaris-penningmeester, j. j. D. Schee pers, J. Marijs. F. van de Dood, D. C. van Noppen, J. L. Buising en M. Va der Jr. De actie in de bouwvakken. Door de samenwerkende arbeiders organisaties alhier is aan de patroons- vereeniging „Vlissing's Bou.wkring" het volgend schrijven gezonden Wij hebben uw schrijven dd. li Juli ontvangen en namen goede nota van den inhoud. Tevens heeft dit schrijven op onze gecombineerde besturenverga- dering, alsmede op onze respectievelijke huishoudelijke vergaderingen, een ern stig punt van bespreking uitgemaakt, en is dientengevolge besloten uw voorstellen niet te aecepteeren. Wij zijn echter van meening, dat me; een .beetje goeden wil uwerzijds nog wel overeenstemming te verkrijgen zou zijn redenen waarom wij U verzoe ken ons een conferentie met uw be stuur en een delegatie uit onze besturen met een hoofdbestuurder toe te staan. Mocht u hierop in willen gaan, dan verzoeken wij U deze conferentie te houden op Donderdag 24 Juli a.s. Bij het niet toestaan der conïesv.tie zullen wij rekenen dat U onze eischen inwilligt, en dat deze vanaf Maandag 14 Juli zullen worden ingevoerd. De Federatie van Haven- en Tran sportarbeiders heeft voor de verkiezing van werkmans-leden voor de Kamer van Anbeid voor de Metaalbewerking tot candidaat gesteld de heeren A. A. van Gemert en J. F. Geerts. Concertgebouw Emmastraat. Het hier reeds gunstig bekend staande fooneelgezelschap, Wensma en Van Gelder komt gedurende de kermis dagen in het Concertgebouw aan de Emmastraat een reeks voorstellingen geven. Zondag 20 Juli reeds geeft het gezelschap zijn eerste voorstelling met het beikenide succes-drama van Hector Malot „Alleen op de Wereld". Het is dan juist de 100e voorstelling De directie heeft moeite noch kosten gespaard om alle voorstellingen zoo goed verzorgd mogelijk te doen plaats vinden. Voor „Alleen op de Wereld" worden de speciale decors medege bracht uit Amsterdam. In elke voorstel ling zal zich in het mooie en diep ont roerende 5e bedrijf „De dood van Vi- talis", het Amsterdamsdhe niannen- kwartet „Excelsior", directeur de heer Keereweer, laten hooren. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, waarvan de afzenders on bekend zijn, terugontvangen in de le helft der maand Juli 1919 Brieven (binnenland) Directie v. d. Woningbouw, Den Haag Mej. M. Joost, Rotterdam Mej. A. de Keij- izer, Maassluis J. iLeidhner, Groede Wed. L. M. C. NeijtsAhrenomann, Utrecht P. Vulling, Amsterdam. Brief kaarten (binnenland) ■N. van Belle, Waalsdorp mej. Buis- mam, Den Helder mej. A. Hoek, Vlaan deren mej. W. H. Koster, Amsterdam; ■Rodenburg, Amsterdam J. C. Stroo, ■Utrecht W. F. Wienche, Amsterdam. Brieven (buitenland) Mie. J. Martin, Moibïhan Mie V. Vanimierto, Ostende John Walker, London S.W. Briefkaart (buitenland) F. Seis. Antwerpen. Men schrijft ons uit Middelburg In de gisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad heeft de burge meester de raadsleden die in Septem ber niet meer terugkeeren, toegespro ken en inzonderheid wethouder dr. Ja- pi.kse en den heer L. K. van der Harst, die 27 jaar achtereen zitting had in den raad, dank gebracht voor hetgeen zij in het belang der gemeente hebben ge daan, tijdens hun raadslidmaatschap. Besloten werd tot aankoop van ruim 19 H.A. grond voor ƒ114.196.30. Tot tijdelijk leeraar In de oude talen aan het gymnasium werd benoemd de heer P. van Delft te Amsterdam. Besloten werd tot het weder verhu ren van verschillende perceelen ge meentegrond, maar tegen verhoogde prijzen en tot het geven van 500 sub sidie aan de burgerwacht, dit laatste met de stemmen der beide sociaal-de mocraten tegen. Verhoogd werd het loon van het personeel der gemeente-reiniging tot 15 per week. waarbij de gemeente 6 en de pachter 9 betaalt, dit laatste volgens het contract. Een voorstel-On- derdijlk, om voor overwerk boven de 10 uur per dag voor het eerste uur 25 en voor ihet tweede enz. 50 toe slag te geven werd in handen van Burg. en Weth. gesteld om advies. Het primitief kohier van den Hoofde- lijiken omslag wend vastgesteld op een bedrag van 139.834.40, het venmenig- vulidigingscijfer is 1.4. Na. afloop der gisteren gehouden raadsvergadering bleven de voorzitter en leden, op verzoek van den secretaris nog eenige oogenblikiken bijeen en bracht de heer mr. N. van der Veur, de gemeentesecretaris, dank namens amb tenaren, beambten en werklieden der gemeente aan de scheidende raadsle den en inzonderheid aan den wethou der, dr. H. Japiikse, voor hetgeen zij ieder op hun wijze en volgens hun smaak voor de bedoelde personen heb ben gedaan. Bij Kon. besluit zijn benoemd in de provincie Zeeland tot plaatsvervan gend dijkgraaf van 'den Kleine Stelle- polder, P. A. Kindt, te Hoek tot ge zworene van den Kanaalpolder, L. C. Cornelis, te Philippine tot plaatsver vangend dijkgraaf van den Kramers- polder, J. van Strien, te St. Philips- land tot plaatsvervangend dijkgraaf van den Bmimamielpolder A. Dees, te Waarde tot dijkgraaf van het water schap Groote St. Anna en Nieuweho- ven, I. de Bruijne Izn., te Nieuwvliet tot voorzitter van het bestuur der wa- terkeering van den calamiteuzen Ador- nispolder I. de Bruijne Izn., te Nieuw vliet tot dijkgraaf van den Elisabeth- polder (Biervliet), A. Heule te Bier vliet tot dijkgraaf van den Wester- landpolder, j. Lindenbergh, te Wol- phaartsdijk tot gezworene van het waterschap Waarde, D. Boone, te Waarde tot lid van het bestuur van het waterschap der Sluis aan de Wie lingen, C. B. Tamerman en E. B. Wijf fels, beiden te IJzendijke. KERK- EN SCHOOLNIEUWS. De Algemeene Synode der Neder- landsche Hervormde Kerk heeft tot president benoemd dr. G. J. Weyland, predikant te Veere tot vice-president ds. D. Zoete, predikant te Lemmer en tot secundus van den vice-president ds. D. Eilerts de Haan, predikant te Heiloo. Postduiven. De postduiven- vereenigirag „de Posthoorn" alhier hield Zondag jl. een wedvlucht uit Gronin gen, afstand 298 K.M. De duiven wer den om zeven uur gelost, om 11 u. 12 min. werd de eerste geconstateerd en behaalde een snelheid van 1177 M. per minuut. De 3 prijzen behaalde de heer A. de Visser, alhier. Hienmede is de eerste serie wedstrijden geëindigd en begint de africhting der jonge durven. Deze belooft interresanter te worden, omdat, door de hooge prijzen verlokt, vee! liefhebbers ten deele hun duiven verkocht hadden en het restant voor het grootste deel voor de kweek hiel den, waardoor de eerste vluchten veel aan belangrijkheid verloren. De nu ko mende vluchten worden samen met Middelburg gevlogen en zullen dus zeer spannend zijn. Wij vertrouwen daarom dat ,jde Posthoorn" haar ouden naam zal handhaven. Buiten verantwoordelijkheid der redactie De cCDle woidt niet teruggegeven Mijnheer de Redacteur, 'U zult mij ten zeerste verplichten met opname va,n het volgende Begin vorige week werd door de Schoolcommissie bekend gemaakt, dat op 16 Juli een openbare les gegeven zou worden in schooi D, Groote Markt. Als belangstellend ouder in het -onder wijs mijner kinderen, wenschte ik die lessen bij te wonen, weshalve ik aan mijn patroon verlof vroeg en ook kreeg dien dag te mogen verzuimen. Groot was echter mijn verbazing en teleurstelling Woensdagmorgen te ver nemen, dat die lessen niet gegeven zou- dn worden, aangezien de regeling van het onderwijs niet toeliet 'sWoensdags- mrddags school te houden. Ook vele ouders, die zich naar het schoolgebouw hadden begeven, konden teleurgesteld huiswaarts keeren, wat bij hen begrij pelijker wijze ontstemming verwekte. In het belan» van het onderwijs stel ik de volgende vraag Wordt er door de Schoolcommissie geen overieg gepleegd met het perso neel der scholen Mij dunkt wanneer er een gezonde samenwerking bestond er geen sprake kon zijn van een dergelijke vergissing, waarvan nu de belangstellende ouders dupe zijn geworden. 'Dankend voor de verleende plaats ruimte, L. P. VAN OORSCHOT. Mijnheer de 'Redacteur, Met de opname van deze regelen zult U mij zeer venplichten. Zijn Burgemeester en Wethouders, alsmede de gemeenteraadsleden 'blind en doof geworden voor de groote ach teruitgang der z.g. avondzaken (siga renwinkels, banketbakkers, fruit, krui deniers en comestibleszaken) De toestand wordt onhoudbaar, 's avonds na acht ure komen de meeste koopers, die men in ons vrij Neder land niet meer mag bedienen, op straffe van hooge boete en tijdverlies voor de rechtbank. De belastingen worden steeds hoo- ger, de neringen verloopen, want over dag is ieder aan den arbeid en wordt er niet noemenswaard gekocht. Eene kleine gemeente als Vlissingen kan voor de 8-ure-sIuiting niet ais proefkonijn dienen, de meeste koop krachtige particulieren, en handelslui ■zullen de gemeente dienen te verlaten, de eerste voor de opgeschroefde belas tingen en de laatsten omdat de nerin gen verloopen en de lasten niet meer op te brengen zijn, zonder zich geheel te laten uitkleeden. Waarom ook geen vrijheid van han delen voor de winkeliers, wanneer dat iliet personeel toch om 8 ure óf vroeger vrij is en 'hierdoor niet geschaad wordt? Dat Burg. en Weth. en gemeente raadsleden van Vlissingen ons 't goede recht geven om vrij te kunnen werken voor onze zaken en de 8-ure-sluiting opheffen, zal ons behoud zijn. Met dank voor de plaatsing EEN DER VELEN. DE UITVOERING VAN HET VREDESVERDRAG. De besprekingen te Versailles over de uitvoering van het vredesverdrag door Duitscluland, ioopen allereerst over hef herstel der verwoeste gebie den in Noord-Frankrijk. Uit Berlijn wordt gemeld dat Frank rijk eischt een half millioen Duitsche arbeiders voor het opruimingswerk en den wederopbouw. Bij het vredesver drag heeft Duitscihland zich verplicht de schade, door den oorlog veroorzaakt in Noord-Frankrijk en België, te betalen of te herstellen. Die schade wordt ruw

Vlissingse Courant | 1919 | | pagina 1