MAANDAG 14 JULI. «919 BINNENLAND FEUILLETON let ptósi ni i!e voQistid fHVm «JttarsaiiÉ advertentie-prijs. Van i4 regels ƒ0.80 voorjedere regel meer 20 centbij abonnement speciale prijs. Reclames 40 cent per regel. Dienstaanbiedingen en dienst- aanvragen 10 cent per regel, bij con tante betaling. Familieberichten van 16 regels f 1.30, iedere regel meer 20 cent. abonnements-prijs Voor Vlissingen en gemeenten op Walcheren 1.85 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 2.20. Week-abonnementen 14 cent. Afzon derlijke nummers 3 .cent. Feesten op 31 Augustus? In antwoord op een vraag omtrent eventueele feestviering op 31 Augustus a/s. heeft de Oranjevereeniigin-g te Apeldoorn een schrijven ontvangen van den particulier-secretaris van H. M. de Koningin, luidend als volgt Het 'is mij niet mogelijk, uwe vraag definitief ite (beantwoorden. In de gege ven tijdsomstandigheden is het vieren van feesten zeer zeker allerminst in den geest van H. M. de Konin'gin. Maar mij dunkt, dat dit door het geheele land op dezelfde wijze zal moeten geschieden en deze quaestie is in overweging bij de rege-erinig, die ongetwijfeld te zijner tijd thet standpunt in deze aangelegen heid bekend zal maken. Zooals u uit imijn bericht in de dag bladen Ihebit gezien, wenscht de Konin gin in elk geval zelf 31 -Augustus zonder feestbetoon en ontvangst door te b-ren- Het tractaat van 1839. In diplomatieke - kringen te 's-Gra- venlhage Ihoudt men rekening met de mogeHjUdheid dat nog in d.e laatste week dezer maand te Parijs de bespre kingen betreffende de herziening van het tractaat van 1839, waarvoor de Ne- deriand-sche vertegenwoordigers thans zijn (benoemd, een aanvang zullen ne men. De gewezen Duitsdie keizer. Men seint uit Londen aan de „N. R. Ct." De ./Nation" snerkt op, dat de open bare meen-ing in Engeland „tegen het dagen van den keizer voor het gerecht" zich gelukkig zoo duidelijk uitge sproten (heeft, dat -Nederland niet be hoeft te aarzelen zijn plicht als onzijdi ge te volbrengen. -Het zou zeker de on zijdigheid schenden, als het een vluch teling van de eene oorlogvoerende uit leverde o-m (hem dioor den andere te la ten 'bestraffen en tevens zou (het zijn eigen traditi'oneele eerbiediging van het asy-lrecht geweid aan doen. Het zal waarschijnlijk niet toegeven dan onder den groots ten aandrang en die zal niet uitgeoefend worden. Integendeel ver onderstelt de ,,iNation", dat Lloyd George blij zal -zijn imet de houding van den onzijdige, -welke hem zal ontslaan van de venpiichtin-g om zijn verkie zingsbelofte -na te koimen. Naar aanleiding van de vermelding, dat liet Wolf f-bureau een-bericht zal publiceeren, volgens (hetwelk de ex- keizer vrijwillig geen verblijfplaats bui ten Europa voor zich wenscht uit te kiezen, schrijft de „Dortmünder Gene ra! Anzeiper" Hoor OTTO ELSTER !0 De hut bestond van binnen uit drie vertrekken, waarvan het eene den ouden Marten tot woon- en slaapka mer diende, terwijl het andere met ai- lenlei visohfuig en ouden rommel ge vuld was. Een harde brits met een ver scheurde matras en een oude wollen deken, een wankele tafel, eenige houten bankjes en een oude kast vormden hei meubilair van de kamer. Het rook er naar brandewijn en slechte tabak een tamme raaf huppelde op den vloer e.n begroette de bin-nen-tredenden met een luid „ika-.ka en driftig vleugelgeklap. Daarop vloog hij op de kast en" sloeg den vreemden man nieuwsgierig gade. De oude man opende de kast en haalde daaruit een zwart voorwerp, dat bij/na gefheei met ieemige klei bedekt was. Da-ar is de schoen, zei hij, en leg de hem op de tafel. Vogier zag, dat het een elegante, Russische overschoen met boogen a-ch- terkap was. zooals alleen rijke heeren dragen. Een gewone misdadiger zou zoo'.n schoen niet gehad hebben. Op den binnenkant van de zool stond de stempel van een groote firma' te Pe tersburg. Verder was er trouwens, mets te ontdekken, waaruit men eenige ge in Engeland vermeerderen zich de stemmen, idle zich tegen de uitlevering van iden ex-keizer en Ihet rechtsgeding tegen zijn persoon verzetten en het is mogelijk dat men ten sliotte op het voorstel van den ex-keizer ingaat, om zonder proces vrijwillig naar een ver gelegen ballingsoord men spreekt van Java te vertrekken. Door deze wending begint het lot van den ex-keizer een steeds grooter overeenkomst met dat van Napoleon I te vertoonen. Keizer Wilhelm weigert om voor een partijdig volken gerecht te verschijnen. Ook gunt hij zijn vijanden niet het genoegen de oplossing van het conflict in een tragisch einde te zoeten. Wordt dit voorstel inderdaad door de Entente aanvaard, dan moet Neder land, als de beschermende neutrale staat, er voor zorgen, dat het daarbij zonder eenige schending van het vol kenrecht toegaat. Wij getooven echter niets van het heek bericht, zoo besluit .het blad, wartt zooal® men weet, is de ex-keizer geen Napoleon. Gebrande koffie. Nair de „N. -R. Ct." verneemt, zullen de prijzen van 'gebrande koffie binnen kort verhoogd worden naar aanleiding van de misoogst in Santos. Boteruitvoer verboden. De minister van landbouw heeft den uitvoer van boter verboden. Alle reeds* verleende consenten zijn ingetrokken. Suiker. De minister van landbouw maakt be kend, dat hij, aangezien de suiikerposi- Tie hier te lande in de laatste maanden (do-or den aanvoer van Indische suiker en door inkrimping van het industrieel gebruik zeer venbeterd is, een extra hoeveelheid voor imimaak beschikbaar ■zal stellen. Voor winkeliers, die als zoodanig bij het Rijkskantoor voor Suiker zijn inge schreven en die niet van de ontvangst van suiker zijn uitgesloten, wordt de gelegenheid opengesteld, om op door voornoemd kantoor goedgekeurde le- veringsbewijzen z.g. in-maaksuilker qua- liteit Melis 1 te betrekken, welke aan particulieren geleverd magworden, zonder dat daarvoor gemeentelijke le- vensmiddelenbons behoeven ingeleverd te worden. De prijs waartegen aan particulieren moet worden geleverd mag 9 cents per K.G. niet overschrijden. De actie der metaalbewerkers. Naa-r „de Tel." verneemt, heeft de Mefaalibond in iverband met het te Dordrecht gestelde ultimatum aan de metaalfoe.werkersbon.den bericht, dat hij bereid 'is om- Dordrecht in de tweede geimeenteklasse te plaatsen, mits de sa menwerkende organisaties dan de lan delijke loonregeling in haar-geheel aan vaarden. Voorts vet1klaar.de de Metaal- bond zich -genegen om het geschil over de indeelinig in -gemeenteklassen be-tref- fende# Deventer, Enschedé, Vlissingen en Zuidbroek, wanneer de organisaties zulks verzoeten, -te doen beslechten door vijf scheidslieden, waarvan twee te benoemen door de vakbonden en twee door den Metaalbond, die teza men een voorzitter ki-ezen. Nemen de samenwerkende organisa ties dit aanbod aan. waarop wei kans is, dan zal Maandag a.s. de staking te Dordrecht niet doorgaan. volgtrekSking met het oog o,p den mis dadiger zou kunnen maken. De man heeft den schoen waar schijnlijk zonder het te bemerken in den leemigen bodem aan den anderen oever laten steken, zei Marten. Zoo zal het we! zij-n, antwoordde Vogier nadenkend. Je wilt den schoen zeker wel aan mij afstaan Graag maar de politie. Voor haar be-hoef je ni-etffiam-g te zijn. lik zou je echter nog willen ver zoeken mij naar de plaats te roeien, waar je den schoen gevonden hebt. Het zal gaan regenen, meneer. Dat hindert niet. Kom maar mee. De oude bromde wat in zijn baard, maar voldeed toen toc-h aan het ver langen van Vogier. V. In een elegante kamer van het Cen- traai-hotei in Berlijn zat baron von Ke-sseJbrink met t-wee heeren ijverig bezig met verschillende papieren door te zien. Op een bureauemiinistre bij 't venster lagen verscheiden etuis, waarin kostbare s-teenen, parelen en briljanten schitterden. T W-as avond en 't eiec- trisch licht ver-Iic'htte helder de scherp getee-kende, markante gezichten der drie heeren. die allen buitengewoon elegant naar d-e nieuwste mode ge kleed waren. Men had ze kunnen hou den voor mannen, di-e tot de hoogste kringen behoorden, wanneer er niet dikwijls een onrust-ige flikkering in hun ooigen was geweest en ze niet zulke wantrouwige blik-ken op hun omgeving hadden geworpen. Hun manier van Het personeel der -N.V. Ijzergieterij en Machinefabriek voor-heen Nering Bögel ta Co:, te Deventer, heef-t het voorstel van den Metaal-bond (pa troons-organisatie) 'om door een com missie, bestaande uit twee werkgevers, twee werknemers en een onpartijdig lid als voorzitter, te laten beslissen of De venter in- de tweede of -derde geimeente- klasse zal worden -geplaatst, verwor pen en daarna besloten in staking te gaan voor den ei,sell -Deventer in de tweede gemeenteklasse. De staiking is Zaterdagmorgen uit gebroken zij omvat circa 400-werklie den, nagenoeg allen georganiseerd. Aan eenige o-u.de (arbeiders is de vrij heid -gelaten, den arbeid al of niet neer te leggen. De fabrielk staat stil. Het bevorderen van den eenvoud. In /Economische Stat. Berichten" komt een artikel voor van de hand van mr. A. R. Zim-menman, burgemeester van Rottendam, waarin het wenschelij- ke van het bevorderen van den een voud in het da-gelijksch leven wordt aangetoond. Na betoogd te hebben, dat tegen over de groote vernietiging die den oorlog heeft gekenmerkt, voornamelijk hei-l moet worden gezocht in zooveel mogelijk prod-uictieven arbeid, opdat het vernietigde weer hersteld of ver vangen wordt, wijst hij er o.p dat ook de eenvoud in het dageiijksoh leven er veel toe kan bijdragen, dat de maat schappij weer spoedi-g in haar voegen kamt. Een ieder weet, zoo luidt mr. Zim merman's betoog, dat alle goederen, welke wij voor ons materieel bestaan noodig hebben, door arbeid van hoofd en hand ontleend worden aan den aardbodem, aan de wateren en aan den dampkring, met gebruikmaking der krachten, waarover de natuur ons te beschikken geeft waaruit natuurlijk aanstonds volet, dat het voor het ge heel der menschiheid niet onverschillig is tot welke verrichting arbeid wordt aangewend en voor -welk gebruik de rijkdommen der schepping worden be stemd. De meest wenschelijte econo mische toestand, de toestand welken wij het dichtst moeten trachten te be naderen, is, zooals vanzelf duidelijk is. deze, dat met d-e voortorenging aller eerst de meest dringende behoeften worden bevredigd en dat eerst daarna arbeid en producten geleid worden naar een gebruik van minder urgent belang. Op die richting, beweging en a-amwending der voortbrenging nu is de wijze waarop ieder voor zich in zijn bijzonder leven handelt, van grooten invloed, want zij worden voor een aan zienlijk deel bepaald door het gebruik, dat va-n particuliere inkomens wordt gemaakt. Ziedaar het feit, dat in het middelpunt van het vraagstuk staat, het feit, dat wij niet uit den weg kun nen gaan e,n dat in de eerstvolgende fijiden a.l meer onze aan-dac.ht zal vor deren. Wanneer iemands inkomen hem in staat stelt en zijn neiging hem aan spoort o-m veel arbeid van anderen en vele voortbrengselen tot zich te roepen ter wille van zijn individueel gebruik, gemak, vermaak of ijdellheid dan ziet hij die roepstem verhoord, bijna met geen andere begrenzing/ dan het eind cijfer zijner revenuen. Ir, maatschappe- lijken zin echter kon zijn handeling daarop neerkomen, dat hij beslag legt op arbeid, die beter wend aangewend voor de behoeften en bevrediging van een grooteren kring, dat hij naar zich alleen toevoert goederen, die meerde ren noo-dig hebben, of dat hij uitlokt het enkei voor hem telen v.an producten en maken van voorwerpen, welker voortbrenging en transport de aanwen ding vorderen van arbeid, grond en werktuigen, die bij ander gebruik, een wijder verspreid nuf zouden.teweeg brengen. Hoewel dit altijd waar geweest is. omdat arbeid en voortbrenging nooit onbeperkte begrippen zijn geweest, zoo is het eerst recht waar, nu wij in een wereld leven, die zich heeft op te ma ken om een ongehoorde vernietiging te boven te komen. Nu, minder dan ooit, zai men zich kunnen onttrekken aan het besef, dat niet alleen ruime voort brenging noodig is, maar ook voort brenging van goederen, die aan zoo vee] mogelijk menschen ten goede ko men en dat daartoe de factor van de besteding van net particuliere inkomen niet mag worden verwaarloosd. H-et zal wei onnoodig zijn te verze keren, dat dit betoog zich niet na-ar ascetisme richt en evenmin een gepast levensgrief veroordeelt. Zelfs kan toe gegeven iwonden, dat een plotselinge, zeer ingrijpende terugbrenging va-n den verteringsstandaard op zichzelf nadee- len zou veroorzaken, die ailenmi.nst te onderschatten zijn. Maar even waar is het, dat wij ,in de iaats'te jaren een ster ke toeneming der weelde zien, dat al kostbaarder eischen aan het leven wor. den gesteld en dat al ruimer getrokken worden de grenzen van hetgeen men meent dagelijks noodig te hebben. Daartegenover moet gewezen worden op de maatschappelijke verantwoorde lijkheid. die nu-st o.p allen jegens allen en op de waarheid, dat in elk econo misch systeem de voortbrenging be perkt is en zijn moet. zoodat hare be stemming en verdeeiiing niemand on verschillig kunnen laten. En vooral ko- me er een einde aan het geloof, dat de spaarder zedelijk lager zou staan dan de verteerder, die het geld do,et rollen en onder de menschen brengt Zeker toen de rijkdom bestond in specie en kostbaarheden, handelde hij. die dat alles wegsloot en" uit de circulatie (hield, onmaatschappelijk, maar de „potter" van heden, verbergt zijn bezit niet, doch wat hij mi-et voor zijn indi- vidueele behoeften gebruikt, belegt hij en op die wijze bevordert hij het stich ten en hef uitbreiden van bedrijven, de vergrooting der voortbrenging en de verbetering van het goederenverkeer. Zijn besparing vermeerdert den voor allen beschikbaren voorraad het op voeren van zijn vertering daarentegen Sou zich juist in de andere richting be iwegen. Een zes-urige arbeidsdag. Burg. en Wetfo. van Zaandam heb ben (bij den gemeenteraad een voorstel ingediend tot Invoering v.an den zes- uri.gen arbeidsdag voor de arbeiders in het continu-foedrij-f aan de gasfabriek. PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND. (Vervolg en slot.) Bij de ailgeimeene beschouwingen I over de begrooting voor 1920, werd het I eerst Jjet .woord gevoerd door den 'heer j Welleman, mede namens zijn partijge- j no-ote.n, om uiteen te zetten hoe naar hunne meening het provinciaal bestuur j zich in de naaste toekomst zal hebben doen was overigens even onberispelijk ads hun kl-eeding, die misschien een j weinig ai te modern was om werkelijk i voornaam te zijn. Meneer von Kessel- brinik breidde een papier, een wissel- f-onmulier, op de tafel uit. Daar hebt ge een wissel van den jongen graaf Lerchenstein ten bedrage van dertigduizend mark, zei hij met een grijnslach. Het resultaat van den laat- sten avond. Wie van juffie wil hem dvs- eonteeren Een der heeren, een bejaard, deftig uitziend man met wit haar en witten baard mam den wissel en onderzocht dien nauwkeurig. De jonge Lerchenstein zit reeds tot over de o-oren in de schulden, zei hij eindelijk met diepe, klankrijke stem. 't Zal moeilijk gaan geld voor den wis sel te krijgen. Maar hij is erfgenaam van het groote Lerche.nsteisc.he fide-commis bracht de jongere heer in 't midden, die met zijn gladgeschoren gelaat, zijn on berispelijk smoking-costuum. het rid derlintje in zijn knoopsgat en de mo nocle in het rechteroog precies een jonge diplomaat geleek. Alleen zijn brutaal gezicht, dat wel op dat van een bullebijter geleek, bedierf dien indruk. Wil jij misschien den wissel over nemen, Ju.n-g vroeg de oudere. Wil als je blieft er aan gewennen mij Vran ,der Jong te noemen zei de an der kribbig. Je weet immers, dat dit mijn naam is. Och, neem het maar niet kwalijk, mijn beste V-an der Jong. attaché bij het Nederlandsche .gezantschap, zei dé cu.de met een spottender glimlach. We zijn immers onder ons. Zou het jou bevallen, als ik je in- pla-ats van meneer de staatsraad een voudig meneer Kurovski uit Warschau noemde Of baron Ke-sselforink... Houdt met dat twisten op, viel deze den ion-gen man in de rede. Het leidt lot niets. Dus. wie vian jullie wil den wissel fe gelde maken Nu, ik zai het probee-ren, ant woordde meneer Van der Jong. Maar m-eer dan de helft van het bedrag zai ik wei niet krijgen. Ook goed. zei de baron. Jij krijgt dan tien procent. Dat is weinig. Genoeg voor jouw moeite. En nu gaan we over de kostbaarheden. Ku- ro-w-ski. daar ben jij de man voor. Jij moet ze in Warschau of Petersburg plaatsen ik wensch niet, dat ze bij juweliers hier ter stede worden aan geboden. Zou dat misschien tot onaangena me ontdekkingen aanleiding kunnen geven Dat is mijn zaak. Dus jij gaat ze verkoopen en krijgt tien procent Als je dat graag hebt... ja, iik heb geld noodig. 't Zou mij aangenamer zijn, ais je mij een voor schot kondt geven. Hoeveel heb je no-odig Vijfduizend mark... Drommels Nu, deze diadeem met diamanten is het dubbele waard. Dat wel. Maar mijn afnemers be talen hoogstens vijftig procent. te bewegen. Spr. wees erop, -dat de oorlogsjaren onafwijsbaar (hebben aan getoond, Ihoe diep afhankelijk een land is van eigen productie en de overheid getracht Iheeft in dezen regelend op te trede-n. Spr. is overtuigd, dat van ab solute vrijheid in het voortbrengings- proces geen sorake -meer zal kunnen zijn. en dat de overheid zich daarmede blijvend zal (hebben te bemoeien. Hij heeft daarmede meer indirecte dan di recte middelen op het oog. De tegen woordig door de arbeiders gestélde billijke eischen inzake loon, arbeidstijd enz. kan geen enkele werkgever negee- ren en ook niet de -provincie -ais werk geefster. Ged. Staten moeten er zich ■niet op beroepen, dat ,,-de verordening n-o-g zoo kont geleden herzien is", zij moeten begrijpen, -dat de Staten veran derd zijn en als er fouten zijn, moet men die zoo gauw mogeiij-k uit den weg ruimen. De ideeën wijzigen zich tegen woordig snel. Er is een achterstand, het loon der ambtenaren is -beneden peil en op het pas herziene salaris -moet een d-uurtetoesla-g -wo-rden gegeven en daar mede komt men nog niet aan de koop kracht van vo-or den oo-rlog. Verder -moet de vacantietijd geregeld wonden, terwijl ook een scheidsgerecht meer -gangbaar begrip wordt. Met de vakvereen-i,gingen mo-et overleg wor den ge pleegd. Spr. begrijpt dat dit maal Ged. Staten zich demissionnair voelden, maar -thans zijn ze dit niet meer en zij weten -dat de Staten hen zullen steunen bij -voorstellen, die gaan in (de richting van dezen tijd. De Staten moeten de leiding nemen waar dit mo gelijk i-s en hun terrein van werk zaamheden niet -al te zeer afbakenen. Voor venhöoging van het .productie vermogen is noodig het (kweeken van goed geschoolde arbeidskrachten en het bevorderen van snelverkeer en goe de verkeerswegen. Daarbij is noodig goede toestanden pp ihet platteland als water, licht, telefoon enz. enz., betere vólks-huisvesting, genees- en verlos kundige hulp. Bij dit alles -kan de pro vincie centraliseerend optreden. Ged. Staten -kunnen de gemeentebesturen een wenk geven ten opzichte van goed onder-wijs, schoolartsen enz. Betere waterafvoer kan worden verkregen door strenge toepassing van het nieuwe reglement op de po-Iders. Ook vraagt spr. of nie.t de tijd is aan gebroken voor een grondige her-ziening der verschillende waterschappen. De verbindingswegen te water moeten be tere aansluiting geven- en vendere ver keerswegen moeten worden bevorderd. Als Ged. Staten in deze richting verder werken zullen zij daarmede voeren een Zeeuiwsche we-lvaartspolitie-k en dit zai hu kracht geven. De heer Hensel wees op den door den heer Blum Vrijdag zoo juist geschets- ten slechten financieelen toestand der provincie en stelde daarmede in ver band de volgende -motie voor „De Staten der provin-cie Zeeland, ge hoord de mededeelingen van Ged. Sta ten, dat de middelen waarover kan worden beschikt, ontoereikend zij-n om zelfs noodzakelijke uitgaven te -kunnen dekken, dewijl de provinciale wet be lasting (heffing door de provincie slechts toelaat binnen de door haar ge stelde grenzen overwegende, dat de wet geen (beletsel (behoort te bevatten waardoor het voor een publiek lichaam onmogelijk wordt ir. zijn noodzakelijke uitgaven op legale wij.ze te'voorzien achten ihet noo-dig dat zoo spoedig mo- Dan is er n-o-g de zwarte parel... Ja, dat is waar. Nu, iik wil je drieduizend geven. Voor den dag er mee. Dat is vo-orJoopig voldoende. De oude heer nam uit een elegante brieventaseh drie biljetten van duizend mark. Hier is het geld geef me als jeblieft een kwitantie. -De baron schreef de kwitantie en stak daarna de drie papiertjes in zijn vestzak. je gaat nogal onverschillig met het geld o-m, zei de oude heer glimla chend. De baron haaide de schouders op. Ik ben geen burgermannetje, dat zijn gel-d in de porie,monnaie meesleept, zei hij en lachte spottend. Wat is er nog meer te bespre-ken Morgen zijn er wedrennen in Stra Lisberg, antwoordde Van der jon-g. Daar zien we elkander zeker wel weer. Dan kom ik er ook, verklaarde de staatsraad Kurowsk-i. Me dunkt, we moesten na de rennen een spelletje doen. Ik zal dat wel aTran-geeren, sprak Van der Jon-g. Maar we ieeren elkaar eerst in Strausberg kennen. Zeker, zooals al-tijd. Ail het noodige i-s dus besproken Mij dunkt ja. De baron stond op. De beide andere heeren volgden zijn voorbeeld. Kom je vandaag nog in de „Mil- iioenen-club" vroe-g Kurowski. Daar is een jonge Ham-burger, die men eeni ge duizenden lichter zou kunnen ma ken. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1919 | | pagina 1