pr- le saai 1 111 rarlfff Mei [walil eil. VRIJDAG 11 JULI. KAMEROVERZICHT. Het geheim van ie voeieiad De eenige Slagerij hier ter stede niet Koninklijk Wapen, annex: Fabrlelc voor Worsten, Fijns Vieeschwaren en Conserven m KOEUNRICHTING. n». im GEMEENTEBESTUUR FEUILLETON BINNENLAND VL1SSINGSCHE COURANT ADVERTENTIE-PRIJS. Van 14 regels ƒ0.80 voor iedere regel meer 20 cent bij abonnement speciale prijs. Reclames 40 cent per regel. Dienstaanbiedingen en dienst- aanvragen 10 cent per regel, bij con tante betaling. Familieberichten van I6 regels 1.30, iedere regel meer 20 cent. ABONNEMENTS-PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Walcheren ƒ1.85 per drie maanden. Franco door het -geheele rijk: ƒ2.20. Weok-abonnementen 14 cent. Afzon derlijke nummers 3 cent. REGEERINGSÜOEDtREN. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen brengen ter algemeene kennis dat ingevolge hunne kennisgeving van 28 Februari 1917, behoorende bij de voor hunne gemeente geldende distributieregeling van regeeringsgoe- deren d.d. 12 en 19 Februari 1917 A no. 213, gedurende de week van 12 juli tot en met 18 Juli 1919 verkrijgbaar is op bon no. 353: 1 ons JAM a f 0.11 per ons. op bon no. 3541 ons KALI- ZEEP a 0.08 per ons; op bon no. 3553% ons SUIKER (diverse soorten) op Kindersuikerkaart 5 3% ons SUIKER (diverse soorten); op Kindermeelkaart no. 12: 1 pond KINDERMEEL. Vlissingen, 11 Juli 1919. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, P. v. ROSSUM JR. EERSTE KAMER. Vergadering van Donderdag. Het vrouwenkiesrecht is in de Eerste Kamer aangeland en al stond het vast dat het wordt aangenomen, toch waren er bestrijders. Om te beginnen de heer Verheijen, die uitbreiding met een breede schare ongeschoolde kiezeressen niet g-swenscht achtte. Trouwens de er varing met de uitbreiding van het man- nemkjesrecht opgedaan, was z.i. niet zóó rfat men naar ime-er uitbreiding kon verlangen. De heer v. d. Berg zag in het vrouwenkiesrecht een ontwrichting van het huwelijk. Het betoog is met deze enkele aanduiding wel te begrijpen. Omdat hij de verantwoordelijkheid Voor verwerping niet kon dragen, stem de de heer de Vos van Steenwijk vóór, al was hij er feitelijk vlak tegen. De toast op het vrouwenkiesrecht die onmisbaar is werd geslagen door den heer van der Feüte. Hij bewierookte den heer Marehanf en heette het nieuwe kiezerscorps welkom. Met 34 tegen 5 stemmen werd het voorstel goedgekeurd. De tegenstan ders water, deheer'en Verheijen en Ree kers van de katholieken en de heeren 't Hooft, de Waal Malef-ijt en van den Berg van de an-ti-revolutionnairen. door OTTO ELSTER O, daaraan mankeert het mij niet, antwoordde Paul en drukte zijn vriend de hand. Toen dr. Vogler Paul had veriaten, liep hij (langzaam door de drukke stra ten naar de 'riooge Poort en dacht steeds na over 't geval van zijn vriend, 't Stond bij hem vast, dat Paul volko men onschuldig was aan den moord het zou echter moeilijk wezen zijn on schuld te bewijzen, als men niet het ge tuigenis van het meisje, waarmee Paul een rendezvous had gehad, :kon bijbren gen, of. nog beter, als men den moor denaar zeiven ontdekte. Wanneer vast gesteld was, dat Paul eerst toen er om hulp geroepen werd, het huis der oude vrouw was binnengesneld, kon hij on mogelijk de moordenaar zijn dan moest er een ander in de (woning ge- weest zijn, die hoogstwaarschijnlijk de daad. had gepleegd om zich te verrij ken. Waar moesten ook de voorwerpen van waarde, Ihet geld en de kostbaarhe den der oude vrouw gebleven zijn Paul kon ze onmogelijk gekregen heb ben, daar hij immers onmiddellijk was gearresteerd. Als hij dingen van waarde bij zich had gestoken, zou men die op 'hem gevonden hebben. Als men veron derstelde, dat hij bii den moorsfcbetrok- ken was, moest er toch nog een mede- Vervolgen® werd een lang lijstje wetsontwerpen afgedaan en ten slotte bleef de Kamer steken in de wijziging der post-tarieven, waartegen de heer van Einden bezwaar had, omdat hij had willen wachten tot normaler tijden. De minister betoogde dat hij de hoogere ta rieven ook noodig heeft voor normale tijden. Morgen daarvan het slot en daarna de onderwijzers-salarissen. TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag. Na een uur (in huishoudelijke verga dering de huishoudelijke raming behan deld te hebben begon de Kamer heden te 12j4 uur, met een ontwerpje tot uit breiding van de gemeente Maastricht, waarbij de heer Wintermans een amen dement voorstelde om 'de betrokken ambtenaren schadeloos te stellen. De minister van binnenlandsche zaken had daartegen geen bezwaar en ontkende wat de heer de Joge zei.de, nl. dat de betrokken gemeenten met het oog op de annexatie de salarissen hebben ver hoogd, Het amendement werd aangeno men. De noodregeling tot herstel van ver zuimen die te Leeuwarderadeel zijn ge pleegd bij de gemeenteraadsverkiezin gen, Ideed den heer Oud de vraag stel len dat ontwerp niet te beperken tot die gemeente, omdat zich elders ook derge- Ivlce gevallen hebben voorgedaan. Hij diende -daarom een amendement in, waartegen de heeren Bo-mans en Beu- mer opkwamen. In andere gemeenten doen zich geen moeilijkheden voor, In Leeuwarderadeel was de toestand an ders. Daar hebben de benoemden zich teruggetrokken, zoodat in September slechts één persoon in den Raad zou zitten. Het amendement-Oud opende meenden zij de gelegenheid o.m minder heden in gemeenteraden aan de verkie zingen ongeldig te verklaren. Minister Ruijs verklaarde, dat alleen in Leeuwar deradeel zich een noodtoestand heeft ontwikkeld. Neigen-s elders is dit het geval en dus is alleen vdor die gemeen te een voorziening noodig. Blijken er meer gemeenten te zijn die in een nood toestand komen, dan zal de minister speciale ontwerpen indienen. Het amendement-Oud werd verwor pen, her wetsontwerp goedgekeurd. Toen dan maar weer aan de Arbeids wet. ■Natuurlijk verzette minister Aalberse zich tegen hei amendement-Dressel- buij'S, om den 8/2 urigen werkdag te verkiezen boven den 8-urigen. Als het waar i® wat die afgevaardigde heeft geweeklaagd over de industrie en haar vooruitzicht, welnu dan wijzen de ar tikelen 2628 den weg waarin de mi nister bevoegdheid krijgt om van den 8-unigein dag af te wijken. Maar het is op geen stukken na alles waar 'wat de .adressanten van de werk gevers in hum adressen zeggen en wat de heer D-ressellhuijs heeft meegedeeld. Zij vergeten o.a. dat de toestand in het buitenland veel ongunstiger is dan hier te lamde. De slechte voeding heeft de bevolking verzwakt vele krachtige maiWren zijn (gestorven. Hun berekenin gen zijn ook niet juist zij rekenen steeds naar ih-et ongunstigste. De minister herinnerde aan 1848 toen overat revolutie ontstond, behalve in Nederland, omdat men hier tijdig de Grondwet -had- herzien. Hij hoopte dat nu overal, de revolutie heerscht of dreigt, Nederland weer die positie zal kunnen innemen. Na uitvoerige replieken werd het amendement-Dressetihuijs alweer natuurlijk verworpen. Vóór stemden de vrij-liberalen en de heeren de Monté Ver Loren (a.-r.). Bos (n, fr.), Loeff (r.-k.) 69 tegen 7 werd het verwor pen. Op art. 25 vier amendementen 1 van den heer Kuiper, om het tweeploe- genstelsel te beperlken 3 van den heer Schaper, om de jeugdige personen méér te beschermen, om bij een tweeploegen- stelsel slechts 7-urige arbeidsdag in te voeren en om de bewakingsdiensten niet langer te .doen dienst doen dan 10 uur. De minister ontried de amende menten-Schaper en (zegde toe dat hij een regeling zal maken in den geest van het amendement-Kuiper. In het alge meen wilde hij de bewakingsdiensten wel verminderen én hij stelde het aan tal .uren per week o.p 76. De heer Kui per trok zijn amendement in en de heer Schaper ook. De uitlevering van den gewezen Duitsche keizer. Naar aanleiding van de zeer tegen strijdige (geruchten*' welke vooral in de buiteniandsche iperK^de ronde doen in veilband imeit de uajeveringsquaestie nopens de,n gewezen Duitschen keizer en waarbij zelfs gelijktijdig met even veel zekerheid iwordt aangenomen dat de Nederlandsche regeering eventueel wél zal besluiten tot uitlevering als dat zij zudks mièt zal doen:, heeft het Haag- sche Correspondenitiebureau uit inlich tingen ter zeer bevoegder plaatse de overtuiging bekomen dat het standpunt der regeering tegenover een te ver wachten verzoek van uitlevering, op dit oogeoblik niet anders is dan het tot dusver -was 'en ook indertijd door den iijidelijkieti voorzitter van den minister raad 4n de Tweede Kamer is uiteenge zet, nl dat het verzoek tof uitlevering zal behooren te worden getoetst aan recht en wet. Een verzoek tot uitlevering is, In te genspraak met ook daaromtrent ver spreide (geruchten, tot op heden 'bij de regeering -niet inigeikomen. Reuter seint uit Parijs dd. 10 dezer Het antwoord van Nederland op de nota der .geallieerden betreffende den ex-keizer luidt Nederland, bewust van zijn internationale verplichting, moet ten volde wonden (toegestaan haar sou- vereine rechten uit .te oefenen. De „Kreuzizeitunig" geeft den ex-kei- zer den raad een voorbeeld te nemen aan Napoleon, idie tot generaal Gour- daud op St. Helena zei-de dat, wanneer men hem voor een gerecht zou brengen, hij zou verklaren „Ik ben u geen re kenschap verschuldigd. Ik sta niet on der uw rechtsgebied. Doodt mij, wan neer gij dat wenscht." (Het zou een fout zijn, wanneer de keizer zich zou verde digen en daardoor het recht van zijn vijanden erkennen. Een lagere broodpri js. De minister van landbouw verklaarde in de gisteravond gehouden zifting der Tiweede Kamer, dat de broodprijs 10 lager zat kunnen worden door groo- ter graanaanvoer uit Zuid-Aanerika. Parade op Koninginnedag. Daar de 31 e Augustus op Zondag valt zullen, naar wij nader vernemen, de (militaire parades die op ikoningin's ver jaardag hervat zullen worden, op Maandag 1 September plaats hebben. nOFLEVEIiAXCIEE. DUS Runderlappen f p. Kalfslappen S 1.- 25f@ «Ie Ettaleiges. JE ADRES: pond Lamsvleesch £-„^0 p. pond Varkenslappen en Spek f LSO AANBEVELEND. Telef. IraÉere. 102. pl.ichiti.ge geweest zijn, die den buit in veiligheid had gebracht. Op de Promenade, die rondom de stad liep, ontmoette Vogler barones Kesselibrink en haar nicht Ruth Berner. Hij groette beleefd, daar hij de beide dames van. verscheiden feestjes kende. De barones groette vriendelijk terug zij had van den aanvang af behagen in den jongen advocaat gevonden zoowel oin ziiin aardige manier van optreden als oim zi.jin mannelijke schoonheid. Bo vendien was hij de neef van den minis ter en men geloofde algemeen, dat hij weldra geroepen zou worden oim een ministerszetel te bekleeden. Daarom kon men hem in weerwil van zijn bur gerlijken naam wel vriendelijk tegemoet komen. Ze reikte hem de in een eleganten handschoen gestoken hand. U hebt u in langen tijd niet laten zien, doctor, zei ze met een glimlach. Hebt u het zoo druk Op 't oogenblik ja, mevrouw de barones, antwoordde hij beleefd. Het lot van mijn vriend Brandes houdt mij in hoage mate bezig, O, dat is de jonge man, die men van een moord beschuldigd heeft Ja, mevrouw. En wel ten onrech te Men zegt, dat hij veel schulden heeft. ---Wat zegt men al niet, barones Dat is waar. Maar wat scheelt je Ruth Je trilt als een blad 1 Met verbazing zag Vogler de ge moedsbeweging van Ruth, wier wan gen met een gloeiend-en blos bedekt waren. Ik vind het afschuwelijk, de ver denking te doen rusten op iemand, die volkomen onschuldig is, spraR ze met trillende lippen. Bent u van zijn onsehuid zoo vast overtuigd, juffrouw Ja, dat ben ik.. Wat raakt jou de schuld of de on schuld van dien man zei de barones op scherpen foton. Laat om® de beslis sing aan de rechtbank overlaten. Komt u ons eerstdaags eens bezoeken, doctor wendde ze zich met een min- zarnen glimlach tot Vogler. Ais ik niet bang behoef te zijn, dat ik u stoor... U stoort on.s volstrekt niet. We zij-n heele-maal alleen. Mijn man is op reis. Komt u morgenavond een partijtje bridge spelen Meneer von Flatau zal dan de vierde man zijn. Vogler maakte een buiging. Ik kan werkelijk nog niet zeggen... Ook ik verzoek u te komen, zei mi plotseling Rutih, zonder acht te slaan op het verbaasde gezicht van haar tan te. ik zou- graag in een zekere aangele genheid van u-w raad pro.fiteeren. Dan steil ik me iheel graag te uwer beschikking, juffrouw, antwoordde hij. Zal het gaan over een costuumfeest voegde hij er gli-mlacliejid bij. Neen, sprak ze op ern-stigen toon. Het geldt een juridische kwestie. Ha, dat is iet-s an-ders Dan moet ik wel komen. De ernst en de ontroering van Ruth trókken zijn aandacht. Ook bemerkte hij heel goed, dat ze zoo beslist partij koos voor Paul en plotseling kwam ae gedachte bij hem op zou zij het geweest zijn, met wie Paul een rendez vous had Hij -herinnerde zich, dat Paul een groote belangstelling in het schoone meisje had getoond. Maar zou zij, de jonge dame uit voorname fami lie, die slecht bekende bu-urt opgezocht hebben Toen- zei de barones Dus, we verwachten u, beste doctor. Waar gaat j u nu heen Naar den Hazenhoek, barones... Hij zag, hoe Ruth schrikte en ver bleekte. Nu was hij zeker va-n zijn zaak. Rutih wist meer van dit geheim Een verschrikkelijke streek, zei de barones. Er moet daar immers allerlei gespuis wonen. Och, zoo erg is het nu niet. Er wonen ook wel eerlijke menschen. Is u er wel eens geweest De hemel beware me j U ook niet, j-u-ffirouiw lik ben er eens geweest en juist j daarover zou ik met u willen spreken... i Ruth riep de barones ontsteld. Ik ben u zeer dankbaar, juffrouw, ik ben geheel te uwer beschikking. Tot weerziens dus, zei Rutih kalm en met vaste stem en ze reikte heim de hand, die hij beleefd aan zijn lippen bracht. I Ook van de barones nam hij afscheid. Haastig ging hij ver-der. Hij had een belangrijke ontdekking gedaan, die aan de zaak van zijn vriend een geheel an dere wending kon geven. Thans was nog noodig het terrein van de daad nauwkeurig af te zoeken, of er nog geen spoor van den misdadiger te vin den was. Rondom en in de woning van de ver Kazernes. De heer Van der Voort van Zijp heeft tot den minister van oorlog de volgende vragen -gericht 1. Deelt (de minister het ongunstig oordeel van de commissie tot onder zoek -naar de ontevredenheid in hef le ger o-ver de Mortel- Kazerne te 's-Her- togenbosch, de -kazerne f-e Geertruiden- berg, de Gastlhuis-Velden-Ka-zerne te Breda, de kazerne -het -Markiezenhof te Bergen op Zoom en het Arsenaal te Vlissingen a. Zoo ja, ton de minister aan de Kamer mededeelen welke (maatregelen zulien worden getroffen ten einde een behoorlijke legering der manschappen te verzekeren De moeili jkheden in de sigarenindustrie. Hei schijnt, dat de sigarenfabrikanten /den wijdten weg kiezen o.m tot een op lossing der ernstige -moeilijkheden in de industrie te komen. Ons -kwam nl. ter oore, dat thans aanzienlijk lagere aan biedingen aan het buitenland (i. c. De nemarken) worden .gedaan dan eendgen tijd geleden, .waarschijnlijk mede als gevolg van een schrijven, dat van de zijde van den minister Van IJssel-steyn aan de organisaties der industrieelen gericht is. („HbL") InmaaJf-suiker. Het Nederlandsche Weekblad voor (den Ih-andel in Kruidenierswaren ver neemt van goed ingelichte zijde dat binnenkort naast «fe distributie-suiker zoogenaamde (inmaaksuiker venkrijig- baar zal worden gesteld zonder bon. De prijs dezer suiker zal voor :het -pu bliek 45 cent per pond bedragen. De nieuwe broodkaarten. Weldra zullen, zoo men weet, nieu we broodkaarten worden ingevoerd. -Men heeft zich wellicht afgevraagd wat de reden is van 't nieuwe systeem. De „Telegraaf" is op informatie uitge gaan en heeft vernomen dat de bedoe ling die bij het gewijzigd systeem heeft voorgezeten is le. Het venkoopen van broodkaar ten, zoowel als het ongeoorloofd ge bruik ma-ken van die op onrechtmatige wijze verkregen broodkaarten tegen te gaan 2e. te voorkomen, dat bons van nog nie-t geldige broodkaarten door den bakker worden aangenomen, (een on regelmatigheid, die ondanks alle con trole, nog steeds veelvuldig voorkomt). De in te voeren broodkaarten zullen voor wittebrood, bruinbrood en rogge brood, verschillend gekleurd zijn. Het voornemen is nu, om niet van te voren, doch eerst op het allerlaatste oogenblik bekend te maken, welke broodsoort op een bepaalde kaart verkrijgbaar zal zij-u. Ook de aanwijzing der tijdvakken komt op de broodkaarten te vervallen. Gesteld dus, dat ergens een belangrijke partij broodkaarten ontvreemd wordt, dan kan de minister b.v. den volgende-n dag reeds ander gekleurde bons -voor wittebrood aanwijzen. In verband met deze mogelijkheid zal de inb-rekersaniimo voor de tot nu toe zoo begeerde broodkaarten wel verdwijnen. Ook de controle van rijks- en gemeentewege over. de bakkcr-sad- ministraitie zal on-der het nieuwe broodkaantensyisteem belangrijk wor den vereenvoudigd. De wittebroodikaarten zullen, naar moorde heerschte doodsche stilte. De deuren en de vensterblinden waren ge sloten. De tuin zag er woest en ver wilderd uit de herfststormen hadden de laatste bladeren van boomen. en struiken gerukt en wegen .en paden met een tapijt van verwelkte, door de voch tigheid verrottende bladeren bedekt. Een deel van de omrastering van den tui-n was omgevallen, d-och naar het scheen niet van ouderdom of verrot ting, maar met opzet -en met geweid omvergeworpen. Hier scheen de vluch teling, die Paul onderstboven had ge kropen, doorgebroken te zijn, waarna hi' zijn vlucht in de richting -van het water had voortgezet. Dit verklaarde dan ook, dat hii noch door een der (be woners van den Hazenhoek noch idoor de politie, die van den kant van de Hooge Poort was .gekomen, gezien was. Naar den k-anf der rivier stonden geen huizen meer, daar zag men. alleen velden en weiden, waar een thans zeer modderige ,weg doorheen liep, die naar het eenzame veerhuis leidde. Hef veer was eigenlijk overbodig geworden, daar verder benedenwaarts een nieuwe, mooie brug het verkeer met den ande ren oever veel .gemakkelijker en vlug ger deed plaats hebben, maar het veer aan den Hazenhoek was een oud servi tuut en zoolang de tegenwoordige veer man leefde, rzou er wel geen verande ring in de zaak komen. Marten New ton, de veerman, was ai oud en dus zou men wel niet lanig mieer op ivera-ndering behoeven te wachten. Erfgenamen, waarop hij zijn rechten zou kunnen overdragen had hij niet. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1919 | | pagina 1