DINSDAG 8 JULI BrNNËNLAND" Het geheim van de voorstad Mo. 158 GEMEENTEBESTUUR FEUILLETON Stads- enProvincienieuws £919- ADVERTENTIE-PRIJS. Van 14 regels ƒ0.80 voor iedere regel meer 20 cent bij abonnement speciale prijs. Reclames 40 cent per regel. Dienstaanbiedingen en dtenst- aanvragen 10 cent per regel, bij con tante betaling. Familieberichten van 16 regels 1.30, iedere regel meer 20 cent. ABONNEMENTS-PRIJS Voor V'lissin gen en gemeenten op Walcheren 1.85 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 2.20. Week-abonnementen 14 cent. Afzon- derlijke nummers 3 cent. STUDIEBEURZEN. De Burgemeester der gemeente Vlis- sinigen brengt ter aigemeene kennis, dat de Bestuurders-Coliatoren van het „Houckema leen" te Bolstward voorne mens zijn over te. gaan tot de begeving van een studiebeurs. Nakomelingen, uit de familie van den stichter, die den leeftijd van 12 jaren hébben bereikt, worden uitgenoodigd zich voor mededinging schrifteli|k aan te melden bij den heer Dr. C. Nie- meijer te Bobwand, onder ove,-'egging van eene geboorte-acte en aanwijzing van genoten onderwijs, vóór 20 juli a.s. Vlissi-ngen, 8 Juiii 1919. De Burgemeester voornoemd. VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Propaganda voor een Limburgsehe volksstemming door een Tweede- Kamerlid De redacteur te 'Brussel van de „Maasbode" seint 7 dezer Volgens stellige geruchten, welke ons ter oore kwamen, zou een lid der Ne- derlandsche Tweede Kamer gedurende de laatste dagen in België, speciaal te Brussel, propaganda maken voor liet houden van een volksstemming in Ne- derlamdsch Limhung. Zou de Nedenlandsche regeering geen aanleiding kunnen vinden de waarheid dezer ernstige geruchten te onderzoe ken De vervolging van den ex-keizer. De Loindensche correspondent van de „iN. R. Ct." seint De „.Daily Chronicle" zegt te kunnen mededeelen, dat ihet tribunaal, waar voor de keizer zal 'hebben te verschij nen, volstrekt vrij zal zijn om hem elke straf op te léggen, die !het geschikt acht, ook de doodstraf. De ruim ver spreide bewering, dat de vertegenwoor digers van de Vereenigde Staten alleen hun toestemming hebben gegeven tot het proces tegen den ex-keizer op voorwaarde, dat er geen doodvonnis, wordt geveld, is niet waar. iHet hof zal waarschijnlijk bestaan uit de hoogste rechters, in elk land. In dien dit geschiedt, zal Engeland verte genwoordigd zijn door de,n Lörd-opper- rechter Lord Reading, Frankrijk door den voorzitter van het hof van cassatie en Amerika, Italië en Japan door den voorzitter van hun hooggerechtshoven. Het verzoek tot overgave van den keizer is aan de Nederlandsche regee- rrng gezamenlijk gedaan door alle mo gendheden van de Eu tent e. Naar men verneemt, zal de houding door OTTO EESTER 5) De barones trilde van drift in haar stoel. Ze omklemde de leuningen krampachtig. Haar donkere oogen flik kerden. Me.t zachte, sissende stem ant woordde ze Wie heeft mij er toe gebracht, dat ik zulke dwaasheden doe? Antwoord me niet Wij beiden weten maar al te goed, wat we v.an elkaar moeten denken. Jij, de speler, de avonturier wilt mij ver,wijtingen doch. Dat is waarlijk het grappigst, wat ik tot dus ver beleefd heb. Ze begon spottend te lachen. De baron streek zich met de hand over 't gelaat, dat thans weer vaalbleek was. Hij was ook weer kalm en afge meten. Vergeef me, zei hij, als mijn woor den je kwetsen, ik ben opgewonden, zenuwachtig ik geloof, dat een kleine reis mij goed zou doen. Wel, ga dan op reis. Het seizoen is hier voor de groote wereld nog niet begonnen je verzuimt hier niets en mrssohiien vind je elders een vrucht baarder veld voor ie werkzaamheid. In Karlsho-rst, in Gruinewald en elders moeten nog dq»groote herfstwedrennen plaats hebben. Zij had met bijtende ironie gespro- van de Nederlandsche regeering deze zijn, dat zij, ofschoon als souvereine mogendheid protesteerende tegen ,wat zij als een inbreuk op het asylrecht be schouwt, zij zich niet bij machte acht weerstand te bieden aan het verzoek van de mogendheden. De keizerlijke misdadiger zal. naar de „Daily Chro nicle" vervolgt, ongetwijfeld aan de Britsche ovenheid overhandigd worden. In verband hiermee .worden keizer en kroonprins zoo scfierp mogelijk be waakt. Het „Petit Journal" schrijft in. ver band met de berechting van den ex- keizer Volgens de aigemeene opvat ting der rechtskundigen zullen de rech ters een geheele reeks van straffen tot h-u.n beschikking hebben, óók de dood straf. Echter lijkt het, wegens de opvat ting, die er in de Vereenigde Stalen en in Japan 'heerscht, waarschijnlijk, dat de vervolging van den ex-ikeizer niet oo ter dood veroordeeling zal uitlloo- pen. Men schijnt in Engelsche kringen te verwachten, dat de straf zal bestaan in verbanning naar een versterkte ves ting, waar de "ewezen Duitsche keizer in eenzaamheid, samen met zijn verle den, zijn leven zal eindigen. Het is verder waarschijnlijk, dat Ne derland, wanneer het uitgenoodigd zal worden den ex-keizer uit te leveren, dezen eenvoudig kenbaar zal maken, dat Ih-ij vrijwillig voor het internationale hooge hof zal hebben te verschijnen of het land te verlaten, dat ham asyl ver leend heeft. In dit laatste geval zou Wiillhelm slechts naar Duitschland kun nen gaan, welks rageering, het vredes verdrag teekenend, zich verplichtte ham uit te leveren. Wat de Duitsche officieren, soldaten en ambtenaren betreft, die vervolgd zui len worden en van wie thans een lijst wordt opgemaakt, zij zuijen zich te verantwoorden hebben voor de gewone rechtbanken wegens de misdrijven te gen het gemeeoe recht of overtredingen van het volkenrecht, waar zij zich schuldig aan gemaakt 'hebben. In het Lagerhuis zeide Bonar Law in antwoord op een vraag, dat er nog geen formeele stappen bij de Nederlandsche regeering door de geallieerde regeerin gen gedaan waren, betreffende de uit levering van den ex-keizer. De nood'ige stappen te dezer zake werden echter ingeleid. iDaziel vroeg, of er eenigerlei niet- officieele medadeelingen gedaan waren. Bonar Law antwoordde, dat hii hier over geen verklaring aftegde. Volgens de „Deutsche Allgem. Ztg." heeft de vergadering van de Duitsche j volkspartij een telegra/m aan de Neder- landsche regeering gezonden, waarin zij deze verzoekt niet in de uitlevering van den keizer toe te stemmen. i Een Belgische eisch. 0e redacteur te Brussel van ,,de Maasbode" seint De Haagsche correspondent van de „Lii'bre Belgique", die nauw verbonden Is aan het Belgische gezantschap al daar* meldt dat de Belgische regeering maatregelen genomen heeft van Neder land te eischen dat de wapenen en an der oorlogsmateriaal, die de Duitschers bij hun doortocht'door Limburg moes ten achterlaten, aan België zullen wor den uitgeleverd. Dit oorlogsmateriaal behoort aan België dat zich verzetten zal tegen uitlevering aan Duitschland. ken. Hij lette er niet op, maar liep in de kamer op en neer, aisof hij in sombere gedachten verzonken was. Hij beet zich voortdurend on de lippen zijn voor hoofd zat vof diepe rimpels en om den mond bemerkte men een grimmigen boosaardigen trek. |e hebt gelijk, zei hij na een poos je. lik zal nog vandaag op reis gaan. Waarheen weet ik nog niet. Ik zal je bericht zenden. Heel goed. ik zal intusschen je raad opvolgen en nauwlettend op Ruth toezien. Ook zat ik meneer von Flatau verzoeken ons wat vaker een bezoek te brengen. Doe dat mij is t om 't even adieu. Adieu Maar wacht even Nog iets Hoe staat het met mijn parel snoer dat je bij die vrouw beleend hebt Ik heb he.t dringend noodig, nu het seizoen weldra begint. Kun je het niet inlossen lik ben gelukkig, antwoordde hij met ironische beleefdheid, dat ik reeds bij voorbaat aan je wensch 'heb vol daan. Hier zijn de parels. Hij tastte, in den binnenzak van zijn jas en haalde daaruit een plat étui, het welk hij zijn vrouw aanbood. Ze slaakte een zachte kreet van ver rassing. Mijn parelen Ja, jouw parelen en nu zul je mij wel toegeven, dat ik er steeds op ■uit ben je wensohen te vervullen, ja zelfs te voorkomen. Ik ben inderdaad verbaasd en De Indische ieeuing. Volgens imededeeling van het mi nisterie van koloniën,, hebben de in schrijvingen 'hier te lande op de 6 Ne- derlandsch-Indische leening van 1919 in totaal baloopen ruim 69 millioen en in Nederlandsch-Indië rond 172 mil lioen. De leening van 180 millioen is dus imet een globaal bedrag van ƒ61 millioen overteekend. Nog geen ridderorden. Zijn wij wel' ingelicht, zegt het Cor respondentie-bureau, dan zou het vooralsnog niet in het voornemen der regeering liggen de hervatting reeds op 31 Augustus a.s. te bevorderen van de sedert 'het uitbreken van den oorlog op geschorte verleeninig van onderschei dingen in de Ned. ridderorden o.p dien datum. Verbreiding van kennis over Nederland in den vreemde. Ter gelegenheid van het bezoek aan Nederland van eenige Fransche autori teiten op het gebied van landbouw, veeteelt enz. werd door de Ned. ver- eeniging tot verbreiding van kennis over Nederland in den vreemde op Zondag 6 Juli een diner in het hotel „de EEiurope" georganiseerd. Deze autori teiten, die in opdracht handelen van de Fransche regeering, zijn door de boven genoemde vereeniging uitgenoodigd een rondreis door Nederland te maken, ten eindë zich op de hoogte te stellen van de vorderingen, die de landbouw, veeteelt enz. in Holland gemaakt heb ben en van de producten die op dit ge bied hier worden voortgebracht. De le den van deze commissie hebben boven dien de opdracht eventueel, in Holland bestellingen te doen. Deze rondreis zal duren van 7 tot en met 11 Juli, d.w.z. de reis zal een dag vroeger eindigen dan oorspronkelijk was vastgesteld, dit met het oog op de op 14 Juli a.s plaats hebbende overwinningsfeesten te Parijs. De commissie die Zondag te Amster dam aankwam werd, ontvangen door het bestuur van bovenstaande vereeni ging. Aan het diner dat zeer geani meerd was, wend het allereerst door den heer de Kanter een dronk uitge bracht op den president van de Fran sche republiek en daarna door dr. Bor- das een toast op H. M. de Koningin. Beide toasten werden met enthousias me gedronken. Hierna voerde de heer de Kanter het woord. Hij sprak de hoop uit dat het werk dat de commissie jn Holland gaat doen de betrekkingen tusschen Frank- riik en Nederland nauwer za! aanhalen. Hij bracht de groote verwoestingen in Noord-Frankriik in herinnering. Het zijn deze verwoestingen die de Fransche regeering hebben genoopt, mede ouder den invloed van de commissie voor den Nederland'sch-Franschen handel, de commissie naar Nederland te zenden. Dr. de Hartoglh, die daarna liet woord voerde, gaf een overzicht van de plannen, die de commissie heeft en van de verschillende reizen dte door haar in Nederland worden ondernomen. Hierop 9prak de heer l-reutb die in een lange speech gewaagde van de ontzettende verwoestingen in Noord- Franikrijk en van den'tnood van dat land, dat inteer dan eenig land iter we reld geleden heeft onder den oorlog. De ex-minister gaf een uiteenzetting van den toestand op Ihet continent die het noodzakelijk voor Frankrijk maakt alle krachten Sn te spannen om de vroegere welvaart te herkrijgen. De Europeanen mogen niet de slaven van Amerika worden, zij im-oeten gevoelen dat zij op ziehzelven aangewezen zijn en krachtig arbeiden aan de wederopheffing van het vlijtige en welvarende Europa van vroeger. Na de rede van den ex-minis ter hieven de aanwezigen de „Marseil laise" aan. Dis. Bo-rdas beantwoordde namens de commissie de sprekers en. drukte de 'hoop uit dat deze studiereis er het hare toe zal bijdragen om aan Frankrijk een spoedig herstel te brengen. Hierna spraken nog de Fransche gezant en de heer Zimmerman, 'burgemeester van Rotterdam, die op het belang van Rot terdam voor den Franschen handel wees en vertrouwde dat binnenkort de Fransche vlag weer in de Rottendam- sche haven, zal wonden gezien. dank je hartelijk. 't Is al goed. Denk er maar steeds aan, dat onze belangen te innig met el kaar verbonden zïj.n dan dat ze geschei den zouden kunnen worden. En nu nog maals adieu... 'Hij kuste haar vluchtig op 't voor hoofd. Daarna verwijderde, hij zich mei den lichten, bijna onlhoohbaren, sluipenden tred, die hem eigen was, en iets akeligs, katachtigs had. Toen hij de kamer verlaten had, ver volgde de barones met de grootste kalmte, haar ontbijt en deed het alle eer aan. Vervolgens schelde ze. De be diende verscheen. Wat beveelt mevrouw de baro nes Ov'er een uur moet het rijtuig ge reed zijn. l'k wil uitrijden. Zeer goed, mevrouw de barones. De bediende verdween. Behaaglijk, als een katje, rekte en strekte de ba rones zich in haar zetel. Gelukkig, dat hij voor eenige da gen op reis gaat, mompelde zij. Dan heeft men tenminste zijn vrijheid. En hij was in den kaatsten tijd verschrikkelijk zenuwachtig. Nu, het is ook geen klei nigheid, zoo'n leven te leiden. Nog altijd rekte en strekte ze zich. Een pendule sloeg met zilveren klank tien uur. Baronesse von Kesselbrink stond op. Ln lange plooien golfde het witte gewaad om haar weelderige ge stalte. HL Pan! Brandes stond voor den rechter van instructie, die hem over zijn scher- De N. U. M. Naar aanleiding van het bericht in „de Tel." inzake opheffing van de N. U. M., in verband met te verwachten opheffing der agreements met de geas socieerden, wordt aan het Haagsche Correspondentiebureau meegedeeld, dat er van een opheffing van de N. U. M. nog geen sprake is, en zeer zeker ook geen termijn kan worden genoemd, waarbinnen een opheffing van dit li chaam kan worden tegemoet gezien. Allereerst zal de minister van land bouw, zoodra de agreements buiten werking zijn getreden, moeten overwe gen, welke uitvoerverboden kunnen worden opgeheven, en het voortbestaan van de N. U. M. zal dus daarvan afhan gen. Waar de N. U. M. nu sinds 1 '/2 jaar bemoeienis heeft gehad met het uitgeven van uitvöerconcenten, zijn haar bureaux uit den aard der zaak op het spoedig uitreiken daarvan inge richt, en zal, wanneer tengevolge van het opheffen van de agreements het niet meer noodig zal zijn bij allerlei commissies en bureaux inlichtingen in te winnen, in het uitreiken van consen ten igeenerlei stagnatie ontstaan, waf bij het onderbrengen onder andere bu reaux te vreezen zou zijn. Uiteraard zal bij ihet opheffen van uitvoerverboden het iwenk zeer vermin deren en zal het personeel in verhou ding daartoe aanmerkelijk worden in gekrompen. Wat beteekent de vrede voor ons land? Deze vraag stelt „de Loods", het or gaan van den Econo-rnrschen Bond. Hetbbeg wij als Nederlanders reden tot vreugde over zijn totstandkoming De ynaag heeft haar practische zijde, aan gezien er plannen bestaan, ter gelegen heid van dit feit een feestviering te or- ganiseeren, waarvoor zich in Den Haag reeds een comité heeft gevormd. Wij geiooven, dat er voor ons geen aanlei ding is ons te verheugen over dezen vreide uit een idealistisch, pacifistisch oogpunt. Leger en vloot en de uitgaven daaryoor worden door dezen vrede al lerminst overbodig gemaakt hoezeer zijn bepalingen ook de bewapening van Duitschland inperken. Hoe men ook moge denken over de mogelijkheid van den eeuwigen vrede, het is dwaas heid te meenen, dat dit verdrag, al brengt hef ons ook een Volkenbond, dien vrede waarborgt. Maar beziet men de zaak uit een nuchter, business-oog- punf, dan is er meer reden tot verheu genis. Door dezen vrede zullen de ban den welke handel en nijverheid zoovele •JWJWttwswrwwMsre' jaren in hun beweging belemmer den volkomen worden geslaakt. Nog een korte soanne tijds en de blokkade zal zijn orwelheven, de N. O. T. zal tot het verleden behooren. De grenzen zul len weer opengaan. Manufacturen, si garen en wat dies meer zij, zullen on belemmerd naar Duitsdhland kunnen worden uitgevoerd. De oorlogswinst, welke men den laats/ten tijd met wee moed miste, zal in de.vredeswinst een haar waardiger opvolgster vinden. On ze post zal niet meer worden gecen sureerd, onze schepen zullen niet meer op straffe van opbrenging zich in En gelsche havens behoeven te laten on derzoeken of hun manifesten ter goed keuring aan. Britsche autoriteiten be hoeven over te leggen. In één woord we zullen weer vrij en onbelemmerd kun nen handeldrijven, we zuilen niet lan ger bejegeningen hebben te dulden, krenkend voor onze nationale eer, waardoor we telkens moesten voelen, maar een kleine natie te zijn, die zich alle onrecht moest laten welgevallen omdat zij te zwak is, doch daartegen te verzetten. Zoo opent zich voor ons economisch leven, voor onze nationale waardigheid, een betere toekomst. En als men dit feit een cantate, een op tocht of een illuminatie waard acht, dan ga men, wat ons betreft, zijn gang. Wat vroolijikheid in dezen vreugdeloo- zen tijd van volkeren- en. klassen-egoTs- me is heusch geen overbodige weelde. De Zuid-Afrikaansche mals. 'De imais, welke als geschenk van stamverwanten uit Zuid-Afrika door een commissie onder eere-voorzitter- schap van Botha -naar Nederland werd gezonden zal thans onder het geheele Nederlandsche volk verdeeld worden. Elk gezin ontvangt 8 ons, in een zakje dat het Zuid-Afrikaansche wapen draagt, met een Zuid-Afrikaansch versje. De distributie zal door tusschen- komst van de gemeentebesturen ge schieden. Drooglegging Zuiderzee. De eerste steenen voor de droogleg ging van de Zuiderzee zijn heden van. Wi1p naar Wieringen verzonden. VLISSINGEN, 8 JULI. AGENDA VAN HET DISTRIBUTIE BEDRIJF. WOENSDAG 9 JULI: Nieuwe broodkaarten. De minister van landbouw heeft be paald, behalve de gewone broodkaar ten, in omloop zullen worden gebracht broodkaarten van verschillende kleuren, voorzien van een aantal afscheurbare bons, vermeldende ihet gewicht van het brood, hetwelk daarop kan worden ont vangen, zonder aanduiding van de soort en van het tijdvak. Nader zal worden bekend gemaakt, voor welke broodsoort en voo-r welk tijdvak deze kaarten zullen gelden. Jam enz. Bestellingen op jam, kindermeel en macaroni wonden ingewacht Woensdag morgen tusschen 9 en 12 uur. pen bril heen oplettend gadesloeg. Een dikke bundel' papieren lag voor hem, waarbij- het rapport der politie omtrent het vooronderzoek en het voorloopige verhoor der getuigen. Na de politie had de rechterlijke commissie haar werk verricht. Men had geconstateerd, dat op den avond van den moord Martha, de oude dienstbode van de vermoorde, naar bloedverwanten op een dorp was gegaan en eerst den volgenden dag was teruggekeerd. Zoo was vrouw Kian- meier dus alleen in. haar eenzaam gele gen woning geweest. Ze had een hond, een zeer kwaden wolfshond, maar dien had men in den tuin gevonden, zwaar gewond door een stokslag. De dader moest met de omstandigheden der oude vrouw en de inrichting van het huis goed bekend geweest zijn en ook gewe ten hebben, dat de dienstbode de stad uit was gegaan. Wilde men aannemen, dat Paul onschuldig was, dan stond men voor een raadsel, want elk spoor van een anderen dader ontbrak. Ook het op een dolk gelijkende mes, waar mee de daad was gepleegd, bracht niet op een spoor want volgens venklaring van de dienstbode behoorde het aan de vermoorde zelve. In den tuin bevonden ziclt evenmin sporen want de sedert vier-en-twintig uur neerplassende regen had eiken voetstap uitgewischt en ge maakt, dat zelfs de politiehonden geen diensten konden verrichten. Men had beslist het plan gelild de gegoede vrouw te berooven. Men wist, dat zij allerlei minder eerlijke zaken met geld dreef en ook een pandjeshuis had. Vol gens verklaring van de dienstbode be- De nieuwe spoorwegdienstregeiing. Morgen wondt de nieuwe dienstrege ling 'der spoorwegen ingevoerd. Het vertrék der treinen van hier is waarde ze steeds een aanzienlijke som' geld in de oude secretaire, in welker geheime schuifladen ze eveneens de kostbare onderpanden verborg, waarop ze geld had uitgeleend. Maar van het geld vond men niets, behalve eenige thalers, die op den grond verspreid la gen, e.n van de onderpanden schenen de kostbaarste een parelsnoer, ver scheiden broches met briillanten, arm banden. oorringen, horloges en kettin gen eveneens verdwenen te zijn. Al leen de ledige étuis waren achtergeble ven. Een bijzondere aandacht schonk de rechter van instructie aan de papieren van de vermoorde. En zoo vond hij- wissels en schuldbekentenissen, die door officieren, jonge en oude lichtmis sen, maar ook wel door kooplieden, die in geldverlegenheid verkeerden, waren afgegeven. Moest men onder d-eze per sonen den moordenaar zoeken? In 't geheim liet de rechter van instructie in lichtingen inwinnen, maar hij vond nie mand, die me-n had kunnen verdenke. Ook het contoboek gaf geen antwoord op de vraag. Wiel stonden hier op ver schillende pagina's kleinere engrootere sommen geboekt, die zij haar n-eef Paul Brandes gedurende zijn studietijd ge leend of geschonken had. Misschien had ze thans het geld teruggeëischt en had de jonge man zich tot de daad la ten verleiden oim ontheven te zijn van de terugbetaling. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1919 | | pagina 1