HET PLEEGKIND WOENSDAG 3 «JULI. &Vm GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND FEUILLETON f^dt 1S3 VLISSINGSCHE COURANT 7.— 7]— .HDVERTENTIE-PRIJS V?.n 14 regels 0.80 voor iedere regel meer 20 cent bij abonnement speciale prijs. Reclames 40 cent per regel. Dienstaanbiedingen en dienst- aanvragen 10 cent ner regel, bij con- rant; betaling. Familieberichten van 16 regels 1.30, iedere regel meer 20 cent. ABONNEMENTS-PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Walcheren 1.85 per drie maanden. Franco door het geheele rijk: ƒ2.20. Week-abonnementen 14 cent Afzon- tsr'ij'ke nummers 3 cent. DRANKWET. Burg. en Wetlh. van VÜssingen, gelet op art. 12 der Drankwet doen te weten, dat bij 'hen is ingekomen een verzoek schrift van RUDOLPBUS MULDER, am vergunning tot den verkoop van sterken drank in het klein in perceel Wilihelmmaistraat no. 29 dat vanaf heden gedurende veertien dagen schrif telijke bezwaren tegen liet verleenen der gevraagde vergunning kunnen wor den ingebracht bij Burgemeester en Wethouders voornoemd, VÜssingen, 1 Juli 1919. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKBRKE. De Secretaris J. P. v. POSSUM Jr. DRANKWET. Bung, en Weth. van VÜssingen, gelet op art. 12 der Drankwet, doen te weten, dat bij ben is ingekomen een aan Ged. Staten gericht verschrift (in afschrift) ■van JACOBUS FRANOISCUS DE BRUiIJNE, om vergunning tot den ver koop van stenken drank in het klein uit sluitend aan logeergasten, in perceel Kanaalstraat 82 dat vanaf heden ge durende veertien dagen schriftelijke be zwaren tegen .het verleenen der ge vraagde vergunning (kunnen .worden in gebracht bij Burgemeester en Wethou ders voornoemd. Vlissin.gen, 1 Juli 1919. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUIDEiKERKE. De Secrelaris J. P. v. POSSUM Jr. Nedirland en België. De Parijsche correspondent van het „Hbld." seint: De benoeming van Ort en Seghers tot vertegenwoordigers van België in de commtss'e voor de herziening der verdragen van 1839 schijnt Ie wijzen op een neiging tot toenadering ten Opzichte van Nederland. Van den eerste wordt gezegd dat hij sympathie voor ons land heeft; de tweede heeft deel uitgemaakt van de Vlaamsche groep in het voormalige ministerie van Havre. In elk geval is het gelukkig, dat België geen Renkin heeft benoemd. Nederland zal worden uitgenoodigd zijn gedelegeerden eveneens zoo spoe dig mogeiiik aan te wijzen. in de Fransche pers wordt de Bel gische campagne tegen Nederland voortgezet. van den Volkenbond wordt. Het bericht meldt voorts, dat men al bezig is 0111 het secretariaat te maken tot wat het worcten moet. nl. fel middelpun' ter bevordering van een goede verhouding tusschen de volken. Voor dit. doei lijkt ons de keuze van mr. J. A. van Hamel niet bepaald ge lukkig, zegt „het Vad.". Zijn felle aan vallen op Duitsdhiand' den heeien oor log door kent ,men uit de Amsterdam mer, waarvan hij redacteur is. En toen laatstelijk ook menschen, die met hun sympathieën aan den kant der Entente stonden, onder den indruk waren van de tragiek van de 'Duitsche onderhan delaars, te Versailles gekomen o,m te trachten aan de verpletterende vredes voorwaarden, die Duitschland zouden worden opgelegd, nog iets te verzach ten, had de heer van Hamel in .zijn blad nog Ihoon voor die mannen. En nu zal hij een goede verhouding tusschen de volken moeten bevorderen.? De Volkenbond. (De Nederlandsche Vereeniging van vrouwen voor duurzamen Vrede heeft een adres aan den minister v.an bin- nenlandsche zaken gericht, waarin zij als haar overtuiging uitspreekt, dat het voor verbetering in de toekomst van het hoogste belang is, indien alle vol keren, welke zich aan de bepalingen van den Volkenbond wensohen te on derwerpen, onmiddellijk tot dien Bond kunnen toetreden. Groote .groepen van personen in En tente- en neutrale landen zijn zegt adressante deze overtuiging toege daan en zouden ze aanmerkelijk krach tiger (kunnen propageeren indien de houding der tijdens den oorlog .neutraal gebleven regeeringen, waaraan men in deze grooten invloed toeschrijft, steun aan hunne opvatting verleende. Derhalve dringt bovengenoemde ver eeniging er bij de Nederlandsche regee- rinig op aan, in overweging te willen nemen hare definitieve aansluiting aan den Volkenbond mede-afihanikeüjk te stellen van de uitnoodiging tot onmid dellijke toetreding van alle nu uitgeslo ten landen met erkende regeeringen. De ex-keizer. Omtrent het lot van den ex-keizer heeft de Evening Standard" een van de hoogste autoriteiten op internatio naal juridisch gebied geraadpleegd, die in Parijs is geweest en nauwkeurig het doel en de bevoegdheid van het door de geallieerde mogendheden in te stel len internationale gerechtshof kent. Het is zijn meening dat het speciale ge rechtshof, dat volgens het verdrag uit één rechter van elk der vijf groote mo gendheden zal zijn samengesteld geleid zal worden doof de meest verheven be ginselen van internationale politiek, en ongetwijfeld de bevoedlheid zoowel als den .plicht zal hebben elke straf vast te j stellen welke naar zijne meening aan j den ex-keiizer zal moeten worden opge- j legd, .zelfs al zou dit de doodstraf zijn. j Dit is epn beslissing, welke in het vre- 1 desverdrag belichaamd is en waaraan I noch de keizer noch zijn medeplichti- gen kunnen ontkomen. Mr. J. A. van Hamel. Ëeh bericht van het Haagsche Cor respondentie-Bureau meldt,dat mr. J. A. van Hamei hoofd van het rechtskun dig departement van het secretariaat 127! „Uw bevrijdster.. Miss Black? dus weer dit jonge meisj#?" riep Bill ver rast. „Dan is het je zeker gelukt haar in handen te krijgen Is ze misschien in de nabijheid „Neen, zij is in betere handen dan in de mijrte." antwoordde Mac Donald. „Doch luistert, ik mag niet veei tijd verliezen, wil ik mij in veiligheid bren gen. Zoodra ik vrij was, begaf ik mij naar ons hol a,an de heksengrot. Toen ik u daar niet vond, liep ik hierheen en ik ben blij, dat ik u gevonden heb, want ik wil van 11 afscheid namen en onze verbintenis oplossen, ten minste, ik wil uw opperhoofd niet meer zijn, daar ik besloten ben, een eerlijk leven te be ginnen." „Oo.lt wij waren voor de ontbinding onzer bende," antwoordde Steven en ecnige anderen. „Zonder een aanvoer der als gij, kunnen we niets meer uit voeren en daar wij je qp een andere wijze meenden te verliezen, stond bij de meesten onzer het besluit vast, ons geluk e'ders te zoeken." Mac Donald keurde dit goed, ging op zijn gewone plaats aan het hoofdeind 'der tafel zitten en vertelde zijn kame De ochtendbladen en de arbeidswet. De heeren D. Hans, voorzitter, en W. N. van der Hout, secretaris van dan Ne- derland-schen journalistenkring, verte genwoordigend. het dageüjiksch bestuur dier vereeniging, hebben zich met een adres gewend tot de Tweede Kamer, naar aanleiding van het feit, dat er, blij kens het voorioopig verslag over de ar- beiid'Swet-Aalberse, laden waren, die raden op welke wijze hij door Capitola gered was. Na zijn verhaal geëindigd te hebben, ledigde hij een beurs met goud op de tafel en verdeelde het in twee helften. ..Deze helft hier," zei hij tot zijne ka meraden, „is voor u. Verdeelt ze recht vaardig, dan heeft iedereen een pen ning, dien hem te pas komt, wanneer hij mijn voorbeeld wil volgen en een eerlijk leven wil beginnen. Ik zelf wil (heengaan en verre van hier een nieuw vaderland zoeken, daarvoor heb ik de andere helft van het geld noodig. En nu mijn vrienden, een laatsten dronk op 't welzijn van mijn redster en tevens „Vaartwel 1" Een donderend hoera der bandieten volgde op deze toespraak en weldra was Mac Donald verdwenen. Had iemand dezen nacht bij de stal lingen van den ouden heer te Warfield- house de wacht gehouden, dan had hij een man van hooge gestalte, bleek ge laat en in den wind fladderende haren op den ponny van miss Capitola zien komen aanrijden, van 't paard sprin gen, de staldeur zachtjes openen, Gyp binnenleiden en met Fleet Foot, den besten renner van den majoor, zien uit komen, om na weinige seconden in de .duisternis van den nacht te verdwijnen. Toen Cap den volgenden morgen be zig was met zich te kleeden, verlangde de stalknecht haar te spreken. „Wat is er, Jem vroeg zijn mees teres. zich verklaarden tegen het toelaten van nachtarbeid in couranten-drukkerijen, op grond van de ovenweging, dat het verschijnen van ochtebladen geen maatschappelijk belang is, doch slechts een soort van ontspanning „voor rente niers". Adressanten betoogen in den breede dat integendeel het verschijnen van ochtendbladen als een ..'maatschap pelijk belang" is te beschouwen, waar door ook naar liet gevoelen van den minister van arbeid de vergunning tot nachtarbeid gerechtvaardigd wordt. Spoor- en tramwegpersoneel. De aigemeene vergadering van de Ned. Vereeniging van Spoor- en Tram wegpersoneel is te Arnhem gehouden. De voorzitter, de heer Moltmaker, zeide in zijn openingsrede dat de be loften in November door de regeering gedaan, niet uitgevoerd-werden. De or ganisatie zal niet dulden dat met de looneisohen zoo zal worden gehandeld. Sedert November 1918 zijn ruim 3000 leden toegetreden. De drie orga nisaties, die tegenover de Nederland sche Vereeniging staan en de vierde die naast deze vereeniging staat, tellen te' zaïmen niet meer leden dan de Ned. Vereeniging alleen. Het laatste behaalde succes inzake de aflooipende korting, is te danken aan de actie van de Ned. Ver. alleen. Spr. wees op de noodzakelijkheid van ver sterking der financiën, zoodaf binnen een paar jaar de vereeniging over een paar ton kan beschikken. Een der afgevaardigden der Fransche organisatie van spoorwegpersoneel, die een paar honderd' duizend leden telt. bracht de groeten ov^r dier organisa tie, waarbij alle groepen van spoorweg ambtenaren en beambten zijn aange sloten. In de vergadering van Zondagmor gen deelde de lieer Moltmaker o.a. mede, dat voorloopige besprekingen ■zijn gevoerd met den modernen Trans port-arbeidersbond, over de mogelijk heid van fusie, wellicht door het vor men van „kartels". Het brengen van een socialistische politiek in de vaikvereenigingen is een quaestie, dte behoort bij de aigemeene vakvereeniging. In de Novemberdagen was er geen gelegenheid de organisatie te raadple gen alle eischen die er nog altijd wa ren zijn aan de ré,gee ring voorgelegd. Samenwerking met .de christelijke or ganisaties, met de geelzwarte partijen is niet meer mogelijk. Door de Rotferdamsche staking is wel duidelijk de kracht der organisa tie gebleken, immers de Ned. Vereen, was geheel alleen in staat 4 weken lang het gelheele bedrijf stil te leggen. Spr. achtte 'het goed om inzake de samenwerking zich te verklaren over de motie Baarn, luidende „De aigemeene vergadering drage- het hoofdbestuur op, om, indien door de christelijke bonden van spoor- en tramwegpersoneel samenwerking met ihet N. V. wordt gezocht, geen afwijzen de houding aan te nemen." Waar feller dan ooit tegen de chris telijke organisaties gestreden zal wor den. adviseert liet hoofdbestuur tegen te stemmen. De heer Kleerekoper, lid der Tweede Kamer, beloofde dat bij de discussies die deze week in de Kamer gevoerd zullen worden over den 8-urigen ar beidsdag, de sociaal-democratische Kamerfractie alles zal doen om voor het spoorwegpersoneel te bereiken wat in het kader van het ontwerp moge lijk is. „Miss", hernam de neger, „reeds voor 't aanbreken van den dag ging ik naar Tip-Top om uw ponny te halen, doch hij was niet meer daar. Hij is ze ker gestolen „God zij dank riep Capitola tot groote verbazing van den knecht, die hiervan niets begreep. Toen voegde zii er bij „Arme Gyp, ik zal je d-us niet meer zien I" 'Des te grooter was haar vreugde, toen aan 't ontbijt Wool uit de stal kwam en een zakje met geld bracht, waaraan een briefje bevestigd wrs met de woorden „300 dollars voor Fleet Foot. Mac Donald, die niet meer stelen wil." Wool vertelde zijn heer, dat zijn ren paard verdwenen en de ponny der miss die.men meende dat gestolen was, in de stal gebracht was. Aan zijn manen was dit zakje geld bevestigd., waarop de naam Mac Donald stond. „Dan moet hij ontsnapt zijn riep majoor Warfield, op wiens voorhoofd de aderen reeds bedenkelijk begonnen te zwellen, toen zijn oogen den zachten blik van Martha ontmoette. iD.eze blik scheen een eigenaardige tooverkracht op den ouden driftkop uit te oefenen, want zijn voorhoofd werd weer glad en hij sprak op bedaarden toon „Wel. in Gods naam, indien hij ontsnapt is," en zijn vrouw de hand ge vend, voegde hij er bij „ik wil op mijn bruiloftsdag geen storm in huis heb ben." Spr. spoorde aan run krachtig te blij ven samenwerken in den komenden 'strijd en zich solidair te verklaren „met de kameraden die daar in andere lan den tegen den grond worden gesmakt." Aangenomen werd liet voorstel van het hoofdbestuur om een ondersteu ningsfonds te vormen. Christ. Nationaal Vakverbond. Te Rotterdam is de aigemeene ver gadering gehouden van het Christ. Na tionaal Vaikvrdbond. De voorzitter, de heer K. Kraijhof, wees in .zijn openingswoord op twee belangrijke zaken. Den 13en November was ,het bestuur van het Verbond bij een te 's^Gravenhage, ter bespreking van wat men had te doen om de aan gekondigde revolutie weerstand te bie den. Toen beleefde men woelige dagen. Thans Is de vrede geteekend doch welk een vrede. Spr. somde op wat interna tionaal door de R. K. en Christelijke vakbeweging is gedaan in het belang van een duurzamen vrede. Hij herinner de aan het internationaal congres te Luzern. Ook nationaal heeft de Chris telijke vakbeweging haar stem doen hooren tegen deizen vrede. Niemand zal oolk gelooven dat deze vrede duurzaam kan zijn. De strijd die nu nog gevoerd zal worden vóór den waren vrede zal heftig zijn. Het tweede belangrijke feit is, zeide spr. dat het vandaag de laatste dag is van de 18 eerste levensjaren van het 'C. N, V. Hij memoreert het vele en goe de dat door het eerste C. N. V. bestuur is gedaan. Spr. bracht uit naVu der vergadering allen dank. De secretaris deelde mede, daf het ledental thans bedraagt 67280, waar onder begrepen zijn de leden van de pas aangesloten vereenigingen, Chr. Diamantbewerkers, die heden toege treden zijn en den Chr. Bond van Huis personeel, die opgericht is op initiatief van het C. N. V. en die thanis reeds 572 leden telt. Bij de bespreking van het jaarver slag van den secretaris werd door den afgevaardigde van den Christ. Kantoor- ■bediendenbond erop aangedrongen dat het C. N. V. meer gezien zal worden in de ontwikkeling van het sociale leven. Bij een volgend Christ, sociaal congres hoopt deze spr., zullen ook de mannen uit de Ghr. Vakbeweging hun stem doen hooren. Jaarverslag en finantieel ver slag werden goedgekeurd. De vergadering vereenigde zich met het voorstel van het hoofdbestuur om de contributie te bepalen o,p 10 cent per hoofd per kwartaal. Deze verhoog de contributie zal 1 Januari 1920 in gaan. Voorts zal er een pro.paganda- fondis gesticht worden teneinde provin ciale propagandisten aan te kunnen (stellen. Vervolgens kwam in behandeling het bestuursvoorstel tot herziening van de' statuten en het huishoudelijk reglement. Behalve het dageüjiksch bestuur dat uit 7 leden zal bestaan, wordt thans een algemeen bestuur ingesteld, dat zal be staan uit zooveel leden als er organisa ties zijn, met deze restrictie dat organi saties die meer dan 5000 leden hebben, twee leden in het algemeen bestuur verkiezen. Het ledental is in die mate gegroeid dat een andere bestuursfor- matie geboden is. Sociaal-democraten als wethouders. In de jongste vergadering van het Partijbestuur der S. D. A. P. werd. naar aanleiding van ingekomen brieven, ver klaard dat in het algemeen het .partij bestuur alleen dan kan adviseeren in een gemengd da-gelijksoh bestuur eener gemeente zitting te nemen, indien met andere partijen overeenstemming kan worden bereikt omtrent een urgentie- program, waarin de ahoofd,zaken van het soc. dean, gemeen.toprogram, toe gepast op plaatselijke verhoudingen, gepreciseerd omschreven zijn en de so- ciaiisatie-,paragraaf niet is uitgescha keld. PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND. j Gisterenavond te (half acht werd de zomerziiting der Provinciale Staten door den Commissaris der Koningin, den heer mr. H. J. Dijkimeester, in naam der Koningin geopend. Aaniwezig waren 41 leden. Afwezig de heer R. G. van Nieuwkuyik met ken nisgeving. Door den voorzitter werden twee .commissies benoemd tot onderzoek van de geloofsbrieven, ieder van 21 leden. In de eene commissie hadden zitting de 'heeren van der Weijde, van Waesber- ghe en Lindeijer in de tweede de hee ren de Veer, Van Ni ft rik en W. van Oe,veren. Te 8 uur keerden beiden commissies in de gedurende het onderzoek ge schorste vergadering terug en werd bij monde van de heeren van der Weij de en 'de Veer tot toelating van alle heeren geadviseerd, waartoe besloten werd. (Hierna legden de leden in handen van den voorzitter de voorgeschreven eeden of beloften af, waarna- de voor zitter als volgt sprak „Door de wet aangewezen, om de vergadering dezer staten te leiden, 'heet ik u allen welkom bij den aanvang van- deze zitting en bied u mijn geluikwen- schen aan met de aanvaarding van uw .mandaat. .Heeft het imij in deze jaren bij de ver vulling van mijn taak niet ontbroken aan medewerking en welwilendheid van de leden der Staten, ik veroorloof mij in dit oogemblik een hernieuwd be roep te doen o-p uw steun. Onze wetgever heeft geoordeeld, dat het tijdstip was aangebroken o,m het ■Nederlandsche volk. in al zijn rangen en standen, rechtstreeks te laten deel nemen aan de leiding van 's lands za ken. De laatste grondwetsherziening heeft dat aldus verordend ook met be trekking tot de Provinciale Staten. En wel is liet vooral in den tegenwoordi- gen tijd wensclhelijk dat elk gegrond geacht bezwaar, dat de noodige samen werking van allen in staat, provincie of gemeente belemmert, worde opge heven. Van de gezindheid en van het gezond verstand der bevolking ihangt af of deze politieke ontwikkeling haar in het thans aangebroken tijdperk ten goéde zal ko men. Aan u om in uwe beraadslagingen en door owe besluiten te doen ervaren, dat liet vertrouwen in ons volk gesteld, ook in Zeeland op goede gronden werd verleend. iDe Almachtige schemke u daartoe wijsheid en beleid en die echte liefde voor provincie en bevolking, die onmis baar Is voor het welslagen van uw ar beid." De leden gaven blijken van instem ming met deze woorden. IDe voorzitter deed 'daarop mededee- ling van de ingekomen stukken, zijnde een groot aantal Koninklijke besluiten, waarbij besluiten der Staten worden goedgekeurd en een dankbetuiging van den 'hoofdingenieur en de ingenieurs bij den Provincialen waterstaat, voor de veiihooging hunner jaarwedde, Al deze' stukken werden voor 'kennisgeving aangenomen. Capitola klapte van vreugde in de handen en sprong door de kamer, waarbij zij triomfantelijk uitriep „Heb ik 't niet gezegd, dal Donald niet gehangen wordt Zii was dol van blijdschap, ze was immers zoo geluk kig De eenige zwarte wolk, die den helderen heme! van haar geluk eenigs- zins verduisterde, was verdwenen, want Mae Donald was buiten gevaar en zij... zij zelf had item gered Hij kon als eerlijk mensen verre van 't fooneel zij- hrer wandaden een nieuw leven begin nen en haren Gyp had ze ook weer te rug Was dit geen reden genoeg om zich te verheugen. De beide huwelijken hadden dienzelf- den dag p,lasts, waartoe een talrijk en uilgelezen gezelschap uitgenoodigd was. We behoeven niet te vermelden, dat de twee bruiden er allerliefst uitzagen en de aigemeene bewondering opwek ten aa'n de zijde van Traverse en Her- bert, die ook een knap en net figuur .maakten. Na het huwelijk volgden diners, sou pers, bals en bezoeken, volgens 't daar 'heerschend gebruik, gedurende veertien dagen elkander op. Nadat er genoeg feest gevierd was, begonnen de twee gelukkige paren hun (huwelijksreis door Europa, waarvan ze ipas na een jaar terugkeerden, om zich voor goed op hunne bezittingen te-ves tigen. Majoor Warfield bewoont met zijn I ir rr rrift-iiritrr"(c— rr -"rr mi i mn^p - lieve Martha het oude WarfieWhouse en daar de zachtaardige vrouw er steeds o.p bedacht is alle reden tot er gernis van hem verwijderd te houden, bemerkten wij bij ons laatste bezoek tijdens de groote jachten, die de majoor jaarlijks houdt tot onze groote vreugde dat zijn vroegere driftigheid bijna ge heel verdwenen was. Tooneelen, die eertijds yaak plaats hadden en hem den n a aim van „o-uden driftkop" bezorgden, kwamen nu zeer zelden voor en de oude. trouwe W.00I verzekerde ons, dat, sedert mistress Rocke het huis be stuurde. hij nooit zoo'n rustig leven ge kend had. Clara en Traverse wonen te Willow- Heigihts, dat 't schoonste landgoed in 'heel Virginië geworden is. Hij practi- seert niet meer als geneesheer, alleen de armen mogen zijn hulp inroepen, wier dankbaarheid zijn eenige beloo- ning is. Onze vriendin Capitola ieeft zeer ge lukkig in het „Spookhuis", dat Herbert igelheel deed verbouwen om zijn schoonmoeder door niets meer aan den treurigen tijd te herinneren, dien ze hier in gevangenschap doorbrac'iT Zeêr verbaasd waren we bij ons bezoek aan mistress Lenoir, ook de oude Dorkey in 'hui,s te vinden, die todh waarlijk deze goedheid niet verdiende. Tot straf ont vangt ze nu weldaden van Capitola's moeder. EINDE.

Vlissingse Courant | 1919 | | pagina 1