HET PLEEGKIND DINSDAG 1 JULI. FEUILLETON la. 1 s3 VLISSINGSCHE COURANT ADVEKTEWTIE-PWJS ■van 1—4 regels ƒ0.80 voor iedere egel meer 20 centbij abonnement p. ctale prijs. Reclames 40 cent per -•ij,.-! Dienstaanbiedingen en dlenst- osnwagen 10 cent ner regel, bij con- „é'üc betaling. ■"Paroitteberichten van 10 regels JM.3Ü, iedere regel meer 20 cent ABONNEMENTS-PRIJS J Sloor Vlissinigem en gemeenten op 'wsfe'heren ƒ1.85 per drie maanden. »»co door het geheele rijk: ƒ2.20. Weck-abonfflementen 14 cent. Alzon- lerliike mummers 3 cent. i gemeentebestuur zitting centraal stembureau verkiezing gemeenteraad. jri' De Voorzitter van heit centraal stem bureau voor .de verkiezing van de leden I van dein Gemeenteraad imaaikt bekend., ■dat het centraal stembureau eene ziit- jftiiiig izai houden in Ihet gemeentehuis op ■Woensdag 2 Jiu.li a.s., des namiddags 4 uur, ter benoeming van een lid van den Gemeenteraad, wegens ihet niet aannemen zijner benoeming door den heer Jos. van Raalte. Vlissingen, 1 Juli 1919. De Voorzitter voornoemd, VAN 'DOORN VAN KOUDEKERKE. "bïnnenland f Onze vertegenwoordiging te Brussel. Het anlwoord van den minister van j buitenlaniische zaken ep de vraag van den heer Van Kol, inzake het blijvend vervullen door den heer Van Volienho- ven van zijn betrekking in België luidt In de Memorie van Antwoord op het voorloopig verslag der Eerste Kamer betreffende de loopende begrooting, pagina 4, werd met betrekking tot het gezantschap fe Brussel opgemerkt, dat hoe gaarne ook geluisterd wordt naar wenken in het verslag te berde ge bracht, niettemin in begins 1 pressie moet worden afgewezen, die ten aan zien van benoemingen zou uitgeoefend I worden. De ondergeteekende sloot zich bij die gelegenheid aan bij de leden, die van oordeel waren, dat de regeering het best in ae gelegenheid is te beoordeeien hoe de posten moeten worden bezet, er, of en wanneer in die posten wijzi gingen moeten worden gebracht De ondergeteekende veroorlooft zich als antwoord op de gestelde vraag naar deze uiteenzetting van zijn standpunt te verwijzen. De ex-keizer. Men meldt uit Amerongen aan het „Handelsblad'' Er gaar, geruchten in Amerongen, dat de keizer zal vertrekken Er is een ongewone stemming op het kasteel. De vrede geteekend. Wij hebben reedis enkele pers'beoor- deelingen opgenomen over het v.redes- verdrag. O,oik de tijdschriften hebben hun mee- ning over den gesloten vrede aan hun lezers medegedeeld. Zoo"schrijft „Bergopwaarts" hef voJ- gende Br hangt een foemlooze stilte over de wereld. Merkwaardig is, ihet is al zooveel malen gezegd, het nijpend ge brek aan groote figuren. Wilson's ster daalt naar den horizon en de rest van den hemel is donker en stil. 127) De bandiet zonk voor Capitola op de knieën en kuste de zoom van haar kleed. Tranen, wellicht de eersten in zijn leven, rolden over zijn wangen en niet bevende, steun fluisterde hij „Miss, gij hebt mij niet alleen het leven, maar oo,k mijne ziel gered Met een stommen groet verliet het meisje nu de cel van den gevangene. iDe bewaker, die geduldig buiten ge wacht en niets gehoord of gezien had, omdat het in de cel donker en er nog een kleine ruimte tusschen de gevan genis en den gang was, geleidde Capi tola, na beide deuren weer zorgvuldig gegrendeld te hebben, naar buiten. „Zeg aan den sheriff", beval hem de jonge dame, eer ze op haar paard sprong, waarbij de knecht voor de ge vangenis wachtte, „dat het mij gelukt is, Mac Donald tot betere gedachten te brengen. Ze zullen verwonderd zijn", voegde ze er ondeugend bij, „welk een buitengewone uitwerking mijn bezoek heeft gehad." Toen Gapitolia in het zadel zat, reed ze tegen hare gewoonte stapvoets. Ook buiten het dorp liet ze het dier slechts stappen, want ze wilde de krachten van Maar de dag is toah aangebroken, verfcergeride het geheim der hoop in zijn nevelen. Straks, na de stilte, begint hef leven weer zijn eeuwigen kringloop en dan moet er gewaakt en gewerkt worden. - iLaa,t ons in deze stille de vragen van onrecht en straf, van schuld en on schuld vergeten, maar gedenken het lon'tzegbare leed dat geleden is en nog geleden wordt. Laat de menschelijik- he.id aan de poort staan. En dan zien wij toch eerst naar den gevallene, zon der fe vragen naar wat hij was en deed. Er is een volk gevallen in het midden der wereld. Nu moet hef weer opge richt wonden tot nieuw leven. 'Hoewel wij getooven blijven in de innerlijke kracht van hei Duitsche volk en bet niiet zal dwalen in eigen opzich ten, heeft toch ook ons land een taak te volbrengen bij ,he.t doen samen groeien der nieuwe volkengemeen- schap. „Tont est perdu, fors l'honneur", de ze woorden v,an F.ra.nis I aldus een beschouwing in „Eigen Haard" zui len menigeen te binnen, geschoten zijn bii het aanschouwen der wanhopige pogingen van het verslagen Duitseli- land om uit dezen politielken ondergang zijn 'eer te redden. De Entente bleek doof voor alle argumenten, die verband, hielden met het eergevoel, van het Duit sche volk zij heeft het doior den hon ger gedwongen tot onderteekening van een verdrag, dat de Duitsche natie niet aanvaarden kan. iDuiifsoManid is geweken voor ge weld het heeft zijn eigen vonnis ge teekend, hoewel het nadrukkelijk ver klaarde, niet alles te erkennen wat dit verdrag inlhotidt. 'En de tijd zal nu leeren, of de Enten te in staat is o.nt bepalingen ten uitvoer fe leggen, die een volk ais onrechtvaar dig en onaannemelijk verwerpt. IDe Duitsche vloot heeft het voor beeld gegeven liever dan zich over te geven heeft zij tot den ondergang be sloten en is door onderlinge afspraak der bemanning tot zinken gebracht. Berlijnsche soldaten volgden dit voor beeld dóór de in 1870 veroverde Fran- scihe vlaggen, die Frankrijk terugeisch- te, te verbranden. Zoo zal het verder gaan in obstructiedaden zal zich de verontwaardiging van 't Duitsche volk uiten met daden van woeide en haat wordt de vrede ingeluid... Het is vrede, en de menschheiid blijft even angstig voor de toekomst als toen het nog oorlog w.as. Belasting op tfe vermogensver meerdering. „Het Volk." meent te weten, dat mi- nisier de Vries het plan heeft laten va ren van een. op gezette tijden te her halen, belasting van 30 pet. van de vermogensvermeeraering van de laatste jaren. Volgens het blad schijnt de minister thans de meening te zullen deelen van hen, die de heffing-in eens voorstaan. Bond van Vrije Liberalen. Onder voorzitterschap van mr. H. C. Dtresselhuijis, is te Utrecht de algemee- ne vergadering gehouden van den Bond van Vrije Liberalen. De heer Dressethiuijs hield een rede, waarin hij toegaf dat de liberale poli tiek, zij het misschien tijdelijk, althans in ons land de leiding heeft verloren en daardoor haar staatkundige rol her ziening eisoht. Evenzoo. moet worden erkend, dat de taak tegenover nieuwe omstandigheden anders moet worden belicht. Sprekend over de nractische politiek het arme dier voor Mac Donald sparen. Aan den molen gekomen, dien zij den bandiet aangeduid had, hield ze stil en beval den knecht naar Tip-Top terug te rijden en daar een rijtuig te halen, wijl ze te vermoeid was om verder te rijden. De jonge neger begreep niets van deze zonderlinge luim zijner jonge meesteres. Vlug reed hij naar Tip-Top, dait slechts een kwartier van den molen verwijderd was, w.aar zij hem wachten zou. •Zoodira de knechit weg was. leidde onJe amazone haren Gyp onder de groote olm, waar zij hem vastbond' en afscheid' van 't trouwe dier nam. „Gyip, arm dier", zei ze, „we moeten scheiden, hoe lief je mij ook bent.Vaar wel Het geldt hier een menschenleven en ,in dat geval is aarzelen zonde." Toen de knecht met den wagen kwam, stapte Capitola in. „.En uw paard, miss 1" vroog de neger. „Voor vandaag kan het hier over nachten", hernam het meisje, ledereen kent Gyp en weet, dat hij mij behoort het kan geen gevaar, dat i.k hem hier laat. Morgen kunt ge hem halen. Ik heb hem laag gebonden, zoodat hij ook grazen en ook liggen kan." Tamelijk laat kwairn Capitola in het kasteel aan. Natuurlijk had haar ver wijdering en haar tang uitblijven op zien gewekt. Op de menigvuldige vra der liberalen in de naaste toekomst, zaide hij o.m. 'Een tactiek naar geheel nieuwe lijnen ziilicn onze vrienden hebben te volgen in de naa'ste toekomst, met name bij tie aanstaande bezetting van zetels van Gedeputeerden en wethouders. Nie.t een voorwaardelijke onderwerping aan rechts, evenmin een gedachte aan een l'inksch verbond, maar een eigen stand punt, waarbij in het oog dient te wor den gehouden, dat de sociaal-democra tie in dezen tijd de revolutiiabedreiging niet opgaf. Verschillende onzer vrien den spraken de gedachte uit, dat mits dien voor geen dier functiën nu onder eenigen vorm of voorwendsel steun mag verleend worden aan een socialis- tischen camdidaat. Die gedachte schijnt ook mij aantrekkelijk en in beginsel juist, doch men vergete niet, dat die lijn practisch niet overal kan, wonden ge volgd. Het feit is er dat een groot deel der rechfsche pers, zij het hier en daar met eeriig aanvankelijk voorbehoud, het ad vies uitjgaf de sociaal-democraten mede in de bestuurslichamen op te nemen. Derhalve wondt het parool gegeven van een zekeren vorm van evenredigheid, die ook door andere vrijzinnige groe pen wordt aanvaard, indien ornze kleine vrij-liberafe groep tegenover dergelijke overeenkomst van evenredigheid zou weigeren eeniigje sociaal-democraat te steunen, zou dit niets zijn dam een krachteloos gebaar, dat slechts kan dienen om onze eigen mannen te sluiten binnen de gemeenschap, hun den be- stuursinvloed fe ontholt®!, die hun toekomt, tofs anders is het in die ge meenten of provincie, waar mocht blij ken, dat men niet staat tegenover der gelijk reeds beslissend cbippromiis en onze vrienden invloed kunnen oefenen. Natuurlijk valt bij het minder politiek karakter van die bestuurscolleges de omstandigheden in het oog te houden, dat karakter en bakwaan'heid eisch zijn voor de personen der bewindslieden, maar daar zullen onze geestverwanten in geheele vrijheid zich allereerst de vraag hebben te stellen of op den can- d'idaat te rekenen valt voor het hand haven van het wettig gezag en voor het behouden van een zoo groot moge lijke economische vrijheid. Want die vrijheid te bewaken, is nu vóór alles liberale plicht indien men dit voor ooigen houdt, zullen de libera len ook bij geringe getalsterkte grooten invloed kunnen hebben. SSreefi meerde ren zullen zich juiist door den gestadi- gen vooruitgang, dien wij mede bevor deren, losmaken uit de massa, geeste lijk en economisch, en zich daardoor aanbieden als materiaal voor den libe ralen kiezer. Maar wij moeten gereed staan met organisatie en voorlichting, in een sterk en hecht partijverband, waarvan geen persoonlijk of geldelijk offer ons te zwaar mag zijn, Remonstrantsche herdenkings tentoonstelling. .Zondag is in het Stedelijk Museum te Amsterdam de remonstrantsche her- denikingjs-tentoonstetliinig geopend,waar een groote collectie portretten van re- monstrante strijders van vóór 300 jaar en van leiders van het reuionstraniisme gedurende zijn 300 jarig bestaan bij eengebracht zijn. Hieronder trokken vooral de aandacht de synode te Dord recht en het slot Loevesteiin, alsmede een handschrift over de synode met do Ofgineeie handteekemingen der le den, waarin door de tegenwoordige aanhangers van het ramomstrantisme veel belangstelling getoomd' werd. De openingsplechtigheid werd door een groot aantel vooraanstaande per gen der hui'sgenootert, wiaar ze geweest was, antwoordde ze laoherrd' „Ik ben zoo diwaas, morgen mijn vrijheid vrijwillig prijs te geven, daar om wilde ik vandaag nog eens een streek naar mijn manier uithalen.Vraag mij nu niet verder, anders is morgen de pret er af." Daar men Capitola kende, werd haar niets meer gevraagd'. Voor stpaf gaf Herbert haar een zoen. Tezelfder tijd als dit in WarfieWhou- se gebeurde, vergaderde de rest van Mac Donald's bende weder in de hek- semkeuiken van de oude Hat om twee enlei redenen vooreerst namelijk óm de oude Hat te begraven, die verleden nacht gestorven was, en tweedens om te beslissen of ze een nieuwen chef zouden kiezen of de bende ontbinden, die reeds een tiende eeuw bestaan had. Nadat ze het stoffelijk overschot der oude Hat begraven hadden, volgde een drinkgelag tot besluit. Heit ontbrak noch aan wijn, noch aan jenever en eenige rauwe hammen ver sierden den dischtoch was de stem ming der aanwezigen eenigszins ge drukt, want het was waar. dat deze slechte mensclnen het lot van hun op perhoofd zeer ter harte ging. „Wat zuilen we beginnen", riep Ste ven, „iwanneer we een man als Mac Dona.ld niet meer in ons midden heb ben Hij was een genie en er is nie mand onder ons, die hem vervangen sonen ui't verschillende kerkgenoot schappen bijgewoond. Namens lief ten- tOiOinstefllinigs-icoinité, dat. bestond, uit de hiearen dr. J. N. Beyenman, nu;. J. Wiard'a e;n R. C. E. Zwart, werd door dr. Beyenman, predikant der remon strantsche gemeente, een toespraak ge houden. De herdenkingsrede werd uitgespro ten door prof. dr. H. Y. Gnoenawegen. Hij zette het doel van de tentoonstel ling uiteen en vestigde de aandacht op de beteekenis welke het ramonsitramtis- me heeft gehad' voor de gee&islijke stroomlng in ons vaderland. Spr. toon de aan dat men volkomen ten onrechte in het remonstranfisme een dogimati- schen strijd heeft gezi'en en in dit ver band' stelde hij als voorbeeld mannen als Erasmus, Willem de Zwijger, Hugo d-e Groot, Episcopius en Arminius, die steeds de verdraagzaamheid hadden gepredikt. Het was juist Anminius, wiens dood op betrekkelijk jeugdigen leeftijd den strijd In ons vaderland' in kerk en staat deed ontbranden. Na nog eenige woorden aan d*e befeekenis van andere reimonsiranfe figuren, wier por tretten evenals die van boveng'enoem- den tentoongesteld zijn, gewijd te heb ben, vroeg de redenaar ten slotte die be langstel tóng voor het ramomstrantisme, .dat wel is waar tegenover andere ker ken in ons land een bescheiden plaats inneemt, doch waarvan desondanks een heilizame geest kan uitgaan die reeds voor velen weldadig is geweest. Schee pvaari bf wegln g. Gedurende Juni 1919 kwamen den Nieuwen Waterweg binnen 382 schepen metende 422 892 netto reg ton, waar van 8 zeilschepen, met. 1735 netto reg. ton, 1 zeelich'er met. 710 netto reg. ton, 1 vreemde sleepboot, 14 bijleggers, 1 proefstoomer, 1 zandzuiger en 3 mari nevaartuigen. Voor Rotterdam waren hiervan bestemd 372 schepen, metende 422 274 netto reg. ton. Van Vlaardingen vertrok 1 stoomschip naar Rotterdam. Bovendien legden 4 inkomende en 3 uitgaande schepen aan den Hoek van Holland aan. In Juni 1918 kwamen den Nieuwen Waterweg binnen 61 schepen, metende 61 598 netto reg ton, waarvan 20 zeil schepen, met 1693 netto reg. ton en 1 vreemde sleepboot Voor Rotterdam waren hiervan bestemd 51 schepen, met. 60 716 netto reg ton. In Juli 1914 kwamen den Nieuwen Waterweg binnen 1033 scheper, met 1,319 341 netto reg. ton. waarvan 10 zeilschepen metende 10,393 netto reg. ton, 3 zeelichters metende 1719 netto reg. ton, 17 vreemde sleepbooten, 2 bijleggers, 10 marinevaar'uigen.l stoom jacht en waarorder ook 22stoomsche pen die aan de Vondetirgenplaat hebben gebunkerd. Voor Rotte' dam waren hier van bestemd 946 schepen, metende 1,234 869 netto reg. ton. middelbaar onderwijs. Aan. het verslag aangaande den toe stand van Ihet '.middelbaar onderwijs in de gemeente Vlissingen gedurende het jaar 1918, is hef volgende oniieend Een door alle Vlissinigers lang ge koesterde 'wensch is eindelijk in vervul ling getreden De H. B. S. 3 werd ge converteerd in een R. H. B. S. 5. De pogingen om daartoe te geraken zooiwel door het gemeentebestuur als door de commissie aangewend, werden den len September verwezenlijkt, daar op dien datum de gemeentelijke H. B. S. door het .Rijk werd overgenomen en uitgebreid' tot een R. H. B. S. 5. In September 1908 begonnen -met 28 leerlingen 23 uit Vlissingen en 5 van kan." „En toch", riep Bill, de neger,dooder, ,,'zijt gij alten te laf, om hem morgen met geweld te bevrijden, zooals ik u reeds voorsloeg. We wachten tot op 't oogenibJik, dat ze h,em uit de gevange nis brengen, overvallen op een teeken, dat iik u geef, de politie en vuren onze revolvers op de menigte af e,n het moest wonderbaar toegaan..." „Wanneer ze ons zevenen of achten maar niet overvallen en ons eveneens ophangen", viel Dick den voorganger in de rede. „Neen, het leven is mij te lief, om ihet zoo goedkoop naar de markt te brengen." „Je bent een ellendeling, een leelijlke hond", riep Bilk „Heb je vergeten, met welk een gevaar voor zijn eigen' leven ons Mac Donald uit de gevangenis ver loste. „Ik wiil je de hand niet kussen", zeidet ge, „doch. wanneer 't er op aan komt, mij in jou plaats te laten ophan gen, kunt ge op mij rekenen 1" Zoo hebt ge toen gesproken, erbarmelijk schep sel, en nu gehandeld moet worden, wil je van niets hooren. Doch we hebben je niet noodig ook zonder Jou kunnen wij ons plan uitvoeren. Wie onzen ka pitein lief heeft", riep hij, „die volgt mijn raad! Wie is met mij?.. Nu... meldt zich niemand „Niemand 1" herhaalde een stem, die alle aanwezigen zoodanig deed schrik ken, dat Steven onder de tafel kroop en zij de anderen verschrikt deed uit buiten eindigde zij .haar tienjarig be staan feitelijk Jiuli 1918 .met 134 teer lingen, 129 Vilissingers e,n 5 buiten-leer lingen. Bleek reeds uit vorige verslagen, dat zoowel de ligging, als de inrichting der schoon o,nvoldioende zijn, na deze <un- zetitin'g bdiioeft ihet geen betoog, dat hef tegenwoordig sdhoolgeiboow ten eenen- unaie onvoldoende is, en dat door di recteur, leeraren, en commissie van toe zicht reikhalzend' wordt uitgezien .naar den bouw der nieuwe schoof. 'Het ge ring aantal leerlingen der Hoogere- Handelsschool vindt voornamelijk zijn oorzaak In de weinige bekendheid met Ihet -doel dier «stelling. Uit de toename der leertingen in liet afgeloopen jaar 'bilijkt evenwel, dat vele ouders gaan inzien, dat voor hunne kinderen Ihet einddiploma handelson derwijs in vele igevallen een betere toe komst opent dan idat een er 5-jarige iH. B. S. Het zon dan oo<k ten zeerste te betreu ren zijn, wanneer, oip grond van een ge- ri.ig laantal teerlingen, de gemeenteraad zou moeten besluiten tof opheffing de zer school. De naaim Hoogere-iHanidelsschooI werd aangenomen om deze inrichting te onderscheiden van de Handelsscholen imet drie- of vier-jarigen cursus, direct aansluitende aagftde lagere scho-ol, wel ke met den naam .middelbare handels scholen aangeduid worden. Burger-Avondschool met 2 jarigen cursus. Het onderwijs ondervond veel stoorT nis, doordat de school drie weken ,is g©9loten .geweest, im verband met ziekte van ihet personeel en een groot aantal leerlingen. Op 1 Januari bediroegihet aantal leer lingen 122, waarvan 57 in de le klasse en 65 in de 2e klasse. Bij hef overgangsexamen werden van de le naar de 2e klasse bevorderd 45 leerlingen, 44 behaalden 'het einddiplo- imo .B.A.S., terwijl 4 leerlingen tusschen- tijdis de school hadden verlaten. Niet bevorderd 'wenden 10 leerlingen der le en 19 leerlingen dór 2e klasse. Voor den nieuwen cursus 19181919 werden van de 75 candidafen 67 tot de le klasse toegelaten, waaronder 9 oud- teerlingen, en begon de 2e klasse .met 45 leerlingen, .waaronder 6 oud-leerlin gen, terwijl van de geslaagden 6 candi dafen niet waren opgekomen, totaal dus 112 leerlingen. Op 31 December 1918 waren van dit aantal nog 109 leerlingen aanwezig. Anders dan door ziekte, kiwaim schoolverzuim weinig voor, terwijl het geven van straffen eveneens.tot de uit zonderingen behoorde. De Kon. Mij. „de Schelde", de maatschappij „Zee land" en de I. C. Gasassociafion stellen bun leerjongens i.n de gelegenheid op tijd. i,n school aanwezig te zijn., waar door tot trouw'schoolbezoek krachtig wordt medegewerkt. Avondschool voor Handwerkslieden met 3-jarigen cursus. Het aantal leerlingen bedroeg op 1 Januari 80, waarvan 41 ,i,n de le kl., 24 in de 2e kl. en 15 in de 3e klasse. Tusschenitijids verliet 1 leerling de schooi, ,'zoo.dai aan hef eind van den cursus nog 79 .leerlingen aanwezig wa ren, verdeeld'als volgt le kl. 41 2e M. 23, 3e' kl. 15. De nieuwe cursus 19181919 begon met 92 leerlingen, waarvan 4-6 in de le kl. 23 in de 2e kl. en 23 .in de 3e klasse TussCihe.ntijids verlieten 11 leerlingen de school, zoodat op 31 December 1918 nog aanwezig waren 81 leerlingen, ver deeld als volgt le kl. 43, 2e kl. 18 en 3e M. 20. elkaar stuiven. Het was Mac Donald, die plotseling tusschen hen stond. Mac Donald, hun chef, die aillen achter slot en grendel waanden. „En gij hebt gelijk", ging de kapitein voort, nadat hij tusschen zijn kamera den stond. „Het w.as wel mooi van jou. Bill, dat jij het uiterste voor mij wagen wildet, dioich het zou u niets gebaat hebben en uw eigen ongeluk zijn ge weest. Overigens ziet ge, dat uwerzijds voor mij niets meer behoeft gedaan te worden, want sedert twee uren ben ik vrij, vrij als een vogel in de lucht, dank zii een persoon, van wier list en koen heid i'k veronderstelde, dat ze mij red den zou." De algemeenie schrik en verbazing waren zoo overweldigend, dat de ban dieten nog altijd niet recht wisten of 't Mac Donald in vleesch en bloed was, die voor hen stond- en of ze' hem mis schien gehangen hadden, zooals be paald was,, zoodat hij nu als een geest verscheen. Eerst toen Mac Donald den beker greep en met den uitroep „Leve mijn bevrijdster, 'leve -miss Capitola Black 1" tot den bodem ledigde, erken den de roovers, dat het hun opperhoofd in persoon was, die, naar het scheen, gedurende zijn gevangenschap het drin_ ken liog niet verleerd had. (Slot volgt.)

Vlissingse Courant | 1919 | | pagina 1